Na podlagi tretjega odstavka 59. člena Zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (Uradni list RS, št. 107/06 - uradno prečiščeno besedilo) izdaja ministrica za delo, družino in socialne zadeve
P R A V I L N I K
o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o štipendiranju
1. člen
V Pravilniku o štipendiranju (Uradni list RS, št. 48/99, 43/00, 62/01, 85/02, 15/03 - Odl. US, 40/03, 64/04, 28/06, 50/06 in 80/06) se v 2. členu v prvem odstavku besedilo »vajenci in dijaki, študentje višjih strokovnih šol in študentje visokošolskih zavodov« nadomesti z besedilom »osebe s statusom dijaka oziroma dijakinje in osebe s statusom študenta oziroma študentke ter udeleženci oziroma udeleženke izobraževanja odraslih, ki izpolnjujejo pogoje iz drugega odstavka 4. člena Zakona o izobraževanju odraslih (Uradni list RS, št. 110/06 - uradno prečiščeno besedilo)«.
2. člen
V 4. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»Pri ugotavljanju pogojev iz drugega odstavka 56. člena zakona se dohodek na družinskega člana po tem pravilniku izračuna iz vsote vseh njihovih bruto dohodkov in osebnih prejemkov, ki so vir dohodnine na podlagi Zakona o dohodnini (Uradni list RS, št. 117/06 - v nadaljnjem besedilu: zakon o dohodnini), kot tudi njihovi neobdavčljivi dohodki in osebni prejemki, razen prejemkov iz 19. člena in prejemkov od 20. do 32. člena zakona o dohodnini, ki so oproščeni plačila dohodnine. Prejemki od občasnih in začasnih del dijakov in študentov, izplačanih preko pooblaščenih agencij, se upoštevajo v skladu s posebno osebno olajšavo, določeno v zakonu o dohodnini.
V drugem odstavku se besedilo »iz 14., 16. in 33. točke 20. člena« nadomesti z besedilom »iz 9. točke 20 člena, 1. točke 29. člena in 4. točke 31. člena«.
Tretji odstavek se spremeni, tako da se glasi:
»Dohodek, pri katerem je v skladu z zakonom o dohodnini osnova za davek znižana za normirane ali dejanske stroške, se upošteva dohodek s tem znižanjem.«.
3. člen
10. člen se črta.
4. člen
11. člen se spremeni, tako da se glasi:
»11. člen
(opredelitev družinskih članov)
Za družinske člane se po tem pravilniku štejejo kandidat za štipendijo in osebe, ki so z njim v razmerju:
- očeta, matere ali zakonca oziroma osebe, s katero oče ali mati živi v življenjski skupnosti, ki je po zakonu, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja, v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo,
- osebe, s katero oseba iz prejšnje alineje živi v registrirani istospolni partnerski skupnosti,
- otroka in pastorka, ki so jih osebe iz prve ali druge alineje dolžne preživljati po zakonu.
Če je kandidat sklenil zakonsko zvezo ali živi v skupnosti iz prve ali druge alineje prejšnjega odstavka ali postane roditelj ter skrbi za otroka, se kot družinski člani upoštevajo:
- zakonec oziroma oseba, s katero kandidat živi v življenjski skupnosti, ki je po zakonu, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja, v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo,
- oseba, s katero kandidat živi v registrirani istospolni partnerski skupnosti,
- otroci in pastorki, ki so jih kandidat ali oseba iz prve ali druge alineje dolžni preživljati po zakonu.«.
5. člen
Za 11. členom se doda nov 11.a člen, ki se glasi:
»11.a člen
(osebe, ki se ne štejejo za družinske člane)
Za družinske člane se ne štejejo:
- zakonec, ki ni več dejansko povezan z družino (na primer zakonec, ki ne živi več z družino, ker se je začel postopek za razvezo zakonske zveze),
- otroci, ki ob razvezi zakonske zveze ali skupnosti, ki je po zakonu, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja, v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo, niso bili dodeljeni v vzgojo in varstvo kandidatu ali osebi, s katero kandidat živi najmanj eno leto v življenjski skupnosti, ki je po zakonu, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja, v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo,
- otroci in pastorki, ki se poročijo ali živijo v skupnosti, ki je po zakonu, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja, v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo, oziroma v registrirani istospolni partnerski skupnosti, ali postanejo roditelji ter skrbijo za otroka,
- osebe, ki so v celodnevnem institucionalnem varstvu in so v celoti oproščene plačila storitve.
Povezanost z družino iz prve alineje prejšnjega odstavka ugotavlja center za socialno delo.«.
6. člen
V 12. členu se črtata četrti in peti odstavek.
7. člen
V 14.a členu se v drugem odstavku besedilo »po zakonu, ki ureja visoko šolstvo« nadomesti z besedilom: »po zakonih, ki urejajo višje in visoko šolstvo«.
8. člen
V 18. členu se na koncu tretjega odstavka pika nadomesti z vejico in doda besedilo: »razen, če se nadaljuje izobraževanje za pridobitev višje stopnje izobrazbe v okviru srednješolskega ali visokošolskega izobraževanja.«.
9. člen
V 27. členu se tretji odstavek spremeni, tako da se glasi:
»Pri odločanju o podelitvi štipendije kandidatom, ki so bili predlagani zaradi umetniške nadarjenosti, lahko zavod v primeru, kjer ni mogoče pridobiti tekmovalnih dosežkov iz prvega odstavka tega člena, pri ovrednotenju umetniškega dosežka kandidata, upošteva mnenje vsaj dveh neodvisnih uveljavljenih strokovnjakov z ustreznega umetnostnega področja.«.
10. člen
V 35. členu se v prvem odstavku pika na koncu četrte alineje nadomesti z vejico in doda nova peta alineja, ki se glasi:
»- če se je kandidat vpisal v izobraževalni program srednjega poklicnega izobraževanja s pričetkom šolskega leta 1. marca, kot to določa zakon, ki ureja poklicno in strokovno izobraževanje.«
V drugem odstavku se za besedo »odstavka« črta vejica in besedilo »vendar najkasneje do izteka koledarskega leta«.
11. člen
V 36. členu se v drugem odstavku na koncu besedila doda nov stavek, ki se glasi:
»Pravica do štipendije iz tega člena pripada s prvim naslednjim mesecem od nastanka razloga iz prejšnjega odstavka, v šolskem oziroma študijskem letu, za katerega se uveljavlja.«
12. člen
Naslov poglavja »VI. IZPLAČEVANJE ŠTIPENDIJ« se spremeni tako, da se glasi: “VI. POGOJI ZA NADALJNJE PREJEMANJE IN IZPLAČEVANJE ŠTIPENDIJ”
13. člen
41. člen se spremeni, tako da se glasi:
»41. člen
(obveznost za nadaljnje prejemanje in izplačevanje štipendije)
Štipendist mora za vsako šolsko oziroma študijsko leto, najkasneje do izteka razpisnega roka, predložiti zavodu vlogo za uveljavitev republiške štipendije z vsemi potrebnimi podatki ter pisnimi privolitvami družinskih članov, da lahko uradna oseba zavoda, ki vodi postopek, iz uradnih evidenc pridobi podatke, ki so potrebni za ugotavljanje dejanskega stanja in dejstev, pomembnih za odločanje, v skladu z določili zakona, ki ureja splošni upravni postopek, ali pa tej vlogi priložiti dokazila o izpolnjevanju materialnih pogojev v skladu z določili zakona, ki ureja zaposlovanje in zavarovanje za primer brezposelnosti ter tega pravilnika.
Štipendist mora po vsakem zaključenem šolskem oziroma študijskem letu predložiti zavodu dokazilo o opravljenih izpitih v letniku, za katerega je prejemal štipendijo.«.
14. člen
V 42. členu se v četrtem odstavku besedilo »vpliva na zmanjšanje učnih oziroma študijskih sposobnosti« nadomesti z besedilom: »onemogoči opravljanje učnih oziroma študijskih obveznosti«.
15. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 1. septembra 2007.
Št. 01701-10/05/
Ljubljana, dne 22. junija 2007
EVA 2007-2611-0085
Marjeta Cotman l.r.
Ministrica
za delo, družino in socialne zadeve