Na podlagi 145. člena in šestega odstavka 189. člena Zakona o varnosti cestnega prometa (Uradni list RS, št. 133/06 - uradno prečiščeno besedilo in 139/06 ZORed) izdaja minister za notranje zadeve
P R A V I L N I K
o pogojih za izvajanje programov izobraževanja, usposabljanja, vadbe varne vožnje in skupinskih delavnic ter izdaji dovoljenj za izvajanje programov
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina pravilnika)
(1) Ta pravilnik določa pogoje, ki jih mora izpolnjevati pravna oseba oziroma samostojni podjetnik posameznik za izvajanje programov vadbe varne vožnje in skupinskih delavnic o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa kot dela programa dodatnega usposabljanja za voznike začetnike, pogoje, ki jih mora izpolnjevati organizacija za izvajanje programa izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo za voznike, ki dosežejo ali presežejo 13 kazenskih točk pa ne presežejo 17 kazenskih točk (v nadaljnjem besedilu: organizacija), ter postopek izdaje, podaljšanja veljavnosti in zamenjave dovoljenj za izvajanje programa vadbe varne vožnje in skupinskih delavnic o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa.
(2) Ta pravilnik določa tudi vsebino in obliko obrazcev dovoljenj za izvajanje programa vadbe varne vožnje ter skupinskih delavnic o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa.
2. člen
(pooblastilo za izvajanje programov usposabljanja)
(1) Program vadbe varne vožnje in skupinskih delavnic o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa kot del programa dodatnega usposabljanja za voznike začetnike izvaja pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki izpolnjuje pogoje, določene v zakonu in tem pravilniku ter jo za to pooblasti minister, pristojen za notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: minister), v skladu s 143. členom Zakona o varnosti cestnega prometa (Uradni list RS, št. 133/06 - uradno prečiščeno besedilo in 139/06 ZORed; v nadaljnjem besedilu: zakon).
(2) Program izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo za voznike, ki dosežejo ali presežejo 13 kazenskih točk, pa ne presežejo 17 kazenskih točk, izvaja organizacija, ki izpolnjuje pogoje, določene v zakonu in tem pravilniku ter jo za to pooblasti minister, v skladu s šestim odstavkom 189. člena zakona.
3. člen
(izdaja dovoljenj)
Dovoljenje za izvajanje programa vadbe varne vožnje in dovoljenje za izvajanje programa skupinskih delavnic o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa pri dodatnem usposabljanju voznika začetnika izda ministrstvo, pristojno za notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: pristojni organ), fizični osebi, ki izpolnjuje z zakonom predpisane pogoje (v nadaljnjem besedilu: izvajalec programa), za obdobje treh let.
II. POGOJI ZA IZVAJANJE PROGRAMA VADBE VARNE VOŽNJE IN SKUPINSKIH DELAVNIC O VARNOSTI CESTNEGA PROMETA IN PSIHOSOCIALNIH ODNOSIH MED UDELEŽENCI CESTNEGA PROMETA
4. člen
(izdaja pooblastila)
Pooblastilo za izvajanje programa vadbe varne vožnje in skupinskih delavnic o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa podeli minister, na pisno zahtevo pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika.
5. člen
(materialni pogoji)
Pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik mora za izvajanje programa vadbe varne vožnje ter skupinskih delavnic o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa imeti:
- objekt z najmanj eno učilnico, ki omogoča izvedbo programa usposabljanja za skupino najmanj 12 udeležencev, z ločenimi sanitarnimi prostori in dodatnim prostorom za zadrževanje in odmor udeležencev. Dostop do objekta in dostop do učilnic in sanitarnih prostorov mora ustrezati merilom, ki jih narekujejo potrebe invalidov;
- učno gradivo za izvajanje teoretičnega dela vadbe varne vožnje in skupinske delavnice o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa, ki obsega predvsem slikovne predstavitve in videoposnetke resničnih prometnih situacij iz perspektive voznika, analize primerov tveganj in nevarnosti v cestnem prometu, vprašalnike za udeležence in druga gradiva, ki zajemajo vsebine, določene v programu usposabljanja za voznika začetnika;
- vadbeno progo s stalno drsno površino dolžine najmanj 90 m in širine najmanj 8 m z varnostnim prostorom, širokim najmanj 10 m ob vsaki strani in v dolžini 30 m na koncu drsne površine, pri kateri naklon drsne površine ne presega 2% - za izvajanje vaj zaviranja v nevarnosti in umikanja nenadni oviri ter reševanja ob nenadnem zanašanju vozila z vozili B kategorije;
- vadbeno progo s stalno drsno površino dolžine najmanj 80 m in širine najmanj 8 m z naklonom v spustu najmanj 8%, z varnostnim prostorom, širokim najmanj 10 m na levi strani in 4 m na desni strani (gledano v smeri vožnje) ter v dolžini 40 m na koncu drsne površine - za izvajanje vaj upravljanja in vodenja vozila ter pravilne ocene varnostne razdalje z vozili B kategorije;
- vadbeno progo s stalno drsno površino na ovinku (krožnem cestišču) z zunanjim radijem najmanj 25 m pod kotom najmanj 180 stopinj v širini najmanj 8 m z varnostnim prostorom najmanj 8 m na zunanji in 4 m na notranji strani drsne površine - za izvajanje vaj vodenja vozila v zavojih in reševanja iz nevarnih situacij v zavoju z vozili B kategorije;
- vadbeno progo z asfaltirano površino dolžine najmanj 130 m in širine najmanj 30 m - za izvajanje praktičnega dela vadbe varne vožnje z vozili A kategorije;
- radijsko zvezo za vsakega udeleženca in izvajalca programa z lastno frekvenco za vsako skupino udeležencev usposabljanja;
- najmanj šest motornih vozil B kategorije z močjo motorja najmanj 60 kW;
- najmanj šest motornih koles z močjo motorja, manjšo od 35 kW, pri katerem razmerje moč motorja/masa vozila ne presega 0,2 kW/kg.
6. člen
(oprema učilnice)
(1) Učilnica mora zagotavljati najmanj 2 m2 delovne površine na udeleženca programa usposabljanja in najmanj 5 m2 delovne površine za predavatelja.
(2) Učilnica mora biti opremljena s pohištvom, ki omogoča nemoteno učno delo odraslih in z učnimi pripomočki, ki so: prerez nove in obrabljene pnevmatike, tabla, računalnik, digitalni projektor, ustrezna površina za projiciranje, in ki omogočajo prikaz stoječih in premikajočih se slik ter predvajanje gradiv v vseh standardnih zapisih.
7. člen
(oprema vadbenih prog)
(1) Vadbene proge z drsno površino morajo biti dodatno opremljene z napravo, ki omogoča stalno namakanje celotne drsne površine. Namakalni sistem mora biti izveden s stalnimi šobami v nivoju vozišča tako, da ne predstavlja nevarnosti za udeležence vadbe.
(2) Na vadbenih progah mora znašati koeficient drsnega trenja na asfaltiranih površinah od 0,70 do 0,80 in koeficient drsnega trenja na drsnih površinah od 0,20 do 0,25.
(3) Vsaka vadbena proga mora biti opremljena z napravo za merjenje hitrosti najmanj pri vstopu na vadbeno površino in prikazovalno tablo, ki mora biti nameščena tako, da lahko izmerjeno hitrost odčitata udeleženec in izvajalec programa.
(4) Dovoz na vsako vadbeno progo mora biti konstruiran tako, da vozila dosežejo hitrosti, določene za izvedbo vaj iz programa dodatnega usposabljanja za voznika začetnika, najmanj 30 m pred vstopom na vadbeno površino. Dovozna proga mora biti 30 m pred vstopom na vadbeno površino ravna in široka najmanj 3 m.
(5) Vadbene proge morajo biti označene s talnimi oznakami na način, da je prikazana simulacija dvosmernega vozišča oziroma izvedba posamezne vaje.
(6) Vadbena proga, na kateri se izvajajo vaje zaviranja v nevarnosti in umikanja nenadni oviri, mora biti dodatno opremljena s tehnično napravo za simulacijo nevarnosti, ki se pojavi nenadoma. Te naprave morajo delovati avtomatizirano in omogočati prilagajanje vsakokratni različni vstopni hitrosti vožnje vozila.
(7) Na vadbeni progi za izvajanje praktičnega dela programa vadbe varne vožnje z motornimi kolesi se lahko za simulacijo ovir uporabijo tudi luči, katerih vgradnja ne sme predstavljati povečane nevarnosti za udeležence vadbe, pri tem pa mora biti ovira nameščena v širini najmanj 2 m.
(8) Vadbena proga, na kateri se izvaja vaja reševanja ob nenadnem zanašanju vozila mora imeti na začetku drsne površine vgrajeno hidravlično tehnično napravo, ki povzroči zanašanje vozila. Ta naprava mora delovati popolnoma avtomatizirano in omogočati spreminjanje smeri gibanja kot tudi njegovo intenzivnost ter različne nastavitve glede na hitrost vožnje vozila. Ta naprava se ne sme sprožiti med vožnjo pri hitrosti pod 25 km/h oziroma ko pešci prečkajo hidravlično tehnično napravo.
(9) Ob vsaki vadbeni progi mora biti nameščen pomožni objekt za zaščito udeležencev med razgovorom, pred izvajanjem nalog in po njih, v vseh vremenskih razmerah.
(10) Na vadbenih progah mora biti zagotovljena primerna osvetlitev za izvajanje praktičnega dela vadbe varne vožnje v večernih urah.
(11) Vhod na vadbene proge mora biti urejen tako, da onemogoča nekontroliran vstop osebam in vozilom, ki bi ovirali proces usposabljanja.
(12) Vadbene proge morajo omogočati izvedbo vseh nalog, ki jih mora izvesti voznik začetnik v skladu s predpisanim praktičnim delom vadbe varne vožnje po programu dodatnega usposabljanja za voznike začetnike.
8. člen
(kadrovski pogoji)
Pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik mora imeti za izvajanje programa vadbe varne vožnje ter skupinskih delavnic o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa zaposlene delavce, ki imajo:
- veljavno dovoljenje za izvajanje programa vadbe varne vožnje A kategorije,
- veljavno dovoljenje za izvajanje programa vadbe varne vožnje B kategorije in
- veljavno dovoljenje za izvajanje programa v skupinskih delavnicah o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa.
II. IZDAJA DOVOLJENJ ZA IZVAJANJE POSAMEZNIH DELOV PROGRAMA DODATNEGA USPOSABLJANJA ZA VOZNIKA ZAČETNIKA
9. člen
(izdaja dovoljenj)
(1) Zahtevi za izdajo dovoljenja za izvajanje programa vadbe varne vožnje pri dodatnem usposabljanju voznika začetnika mora kandidat za izvajalca programa priložiti:
- dokazilo o predpisani izobrazbi,
- dokazilo o uspešno opravljenem izpitu za izvajanje programa vadbe varne vožnje.
(2) Zahtevi za izdajo dovoljenja za izvajanje programa v skupinskih delavnicah o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa pri dodatnem usposabljanju voznika začetnika mora kandidat za izvajalca programa priložiti:
- dokazilo o pridobljeni univerzitetni izobrazbi s področja psihologije, psihiatrije, sociologije, pedagogike, andragogike ali prometa,
- dokazilo o najmanj triletnih delovnih izkušnjah na področju varnosti v cestnem prometu in
- dokazilo o uspešno opravljenem izpitu za izvajanje programa v skupinskih delavnicah o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa.
(3) Podatke o dejstvih iz uradnih evidenc, ki jih vodijo upravni organi in drugi državni organi, organi lokalnih skupnosti ali nosilci javnih pooblastil in so potrebni za izdajo dovoljenja iz prvega in drugega odstavka tega člena, na podlagi 141. člena zakona, pridobi pristojni organ po uradni dolžnosti.
(4) Dovoljenje za izvajanje programa vadbe varne vožnje pri dodatnem usposabljanju voznika začetnika izda pristojni organ na obrazcu PROM/USP-1, dovoljenje za izvajanje programa v skupinskih delavnicah o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa pri dodatnem usposabljanju voznika začetnika pa na obrazcu PROM/USP-2, ki sta kot prilogi 1 in 2 sestavna dela tega pravilnika.
10. člen
(podaljšanje dovoljenj)
(1) Veljavnost dovoljenja za izvajanje programa vadbe varne vožnje oziroma dovoljenja za izvajanje programa v skupinskih delavnicah o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa pri dodatnem usposabljanju voznika začetnika se podaljša na podlagi potrdila o uspešno opravljenem posebnem programu rednega izpopolnjevanja za osebe, ki izvajajo program vadbe varne vožnje in skupinskih delavnic o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa.
(2) Veljavnost dovoljenja za izvajanje programa vadbe varne vožnje pri dodatnem usposabljanju voznika začetnika oziroma dovoljenja za izvajanje programa v skupinskih delavnicah o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci cestnega prometa pristojni organ na zahtevo izvajalca programa podaljša za obdobje treh let tako, da izda novo dovoljenje.
11. člen
(zamenjava dovoljenj)
(1) Namesto pogrešanega, ukradenega, izgubljenega ali uničenega dovoljenja izda pristojni organ na zahtevo izvajalca programa novo dovoljenje z enako veljavnostjo.
(2) K zahtevi za izdajo novega dovoljenja namesto pogrešanega, ukradenega ali izgubljenega mora izvajalec programa pristojnemu organu podati pisno izjavo o okoliščinah, v katerih je bilo dovoljenje pogrešano, izgubljeno ali ukradeno.
(3) V dovoljenju, ki je izdano namesto pogrešanega, ukradenega ali izgubljenega, se vpiše opomba »dvojnik«. V opombi se vpiše tudi številka pogrešanega, ukradenega ali izgubljenega dovoljenja.
III. POGOJI ZA IZVAJANJE PROGRAMA IZOBRAŽEVANJA IN USPOSABLJANJA ZA VARNO VOŽNJO
12. člen
(izdaja pooblastila)
Pooblastilo za izvajanje programa izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo podeli minister, na pisno zahtevo organizacije.
13. člen
(materialni pogoji)
Organizacija mora za izvajanje programa izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo imeti:
- najmanj eno učilnico, ki omogoča izvedbo programa usposabljanja za skupino najmanj 12 udeležencev, z ločenimi sanitarnimi prostori in dodatnim prostorom za zadrževanje in odmor udeležencev. Dostop do objekta ter dostop do učilnic in sanitarnih prostorov mora ustrezati merilom, ki jih narekujejo potrebe invalidov;
- učno gradivo za izvajanje teoretičnega dela programa izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo, ki obsega predvsem slikovne predstavitve in videoposnetke resničnih prometnih situacij iz perspektive voznika, analize primerov tveganj in nevarnosti v cestnem prometu, vprašalnike za udeležence in druga gradiva, ki zajemajo vsebine, določene v programu izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo;
- vadbeno progo s stalno drsno površino dolžine najmanj 80 m in širine najmanj 8 m, z varnostnim prostorom, širokim najmanj 10 m, ob vsaki strani in v dolžini 40 m na koncu drsne površine, pri kateri naklon drsne površine ne presega 2%;
- radijsko zvezo za vsakega udeleženca in izvajalca programa z lastno frekvenco za vsako skupino tečajnikov.
14. člen
(oprema učilnice)
(1) Učilnica mora imeti na razpolago najmanj 1,5 m2 delovne površine na udeleženca programa izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo in najmanj 5 m2 delovne površine za predavatelja.
(2) Učilnica mora biti opremljena s pohištvom, ki omogoča nemoteno učno delo odraslih in z učnimi pripomočki, ki so: prerez nove in obrabljene pnevmatike, tabla, računalnik, digitalni projektor, ustrezna površina za projiciranje, ki omogočajo prikaz stoječih in premikajočih se slik ter predvajanje gradiv v vseh standardnih zapisih.
15. člen
(oprema vadbene proge)
(1) Vadbena proga mora biti dodatno opremljena z napravo, ki omogoča stalno namakanje celotne drsne površine. Namakalni sistem mora biti izveden tako, da ne predstavlja nevarnosti za udeležence vadbe, s stalnimi šobami v nivoju vozišča.
(2) Na vadbeni progi mora znašati koeficient drsnega trenja na asfaltirani površini od 0,70 do 0,80 in koeficient drsnega trenja na drsni površini od 0,20 do 0,25.
(3) Vadbena proga mora biti opremljena z napravo za merjenje hitrosti najmanj pri vstopu na vadbeno površino in prikazovalno tablo, ki mora biti nameščena tako, da lahko izmerjeno hitrost odčitata udeleženec in izvajalec programa.
(4) Dovoz na vadbeno progo mora biti konstruiran tako, da vozila dosežejo hitrosti, določene za izvedbo vaj iz programa usposabljanja najmanj 30 m pred vstopom na drsno površino. Dovozna proga mora biti 30 m pred vstopom na drsno površino ravna in široka najmanj 3 m.
(5) Vadbena proga mora biti označena s talnimi oznakami na način, da je prikazana simulacija dvosmernega vozišča oziroma izvedba posamezne vaje.
(6) Vadbena proga mora biti dodatno opremljena s tehnično napravo za simulacijo nevarnosti, ki se pojavi nenadoma. Ta naprava mora delovati avtomatizirano in mora omogočati časovno prilagajanje vsakokratni različni vstopni hitrosti vožnje.
(7) Ob vadbeni progi mora biti nameščen pomožni objekt za zaščito udeležencev med razgovorom pred izvajanjem vaj in po njih, v vseh vremenskih razmerah.
(8) Na vadbeni progi mora biti zagotovljena primerna osvetlitev za izvajanje v večernih urah.
(9) Vhod na vadbeno progo mora biti urejen tako, da onemogoča nekontroliran vstop osebam in vozilom, ki bi ovirali proces usposabljanja.
(10) Vadbena proga mora omogočati izvedbo vseh nalog, ki jih mora izvesti voznik v skladu s predpisanim praktičnim delom programa izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo.
16. člen
(kadrovski pogoji)
Organizacija mora imeti za izvajanje programa izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo zaposlene delavce, ki imajo:
- najmanj visoko strokovno izobrazbo s področja prometa, prava, policije ali tehniških strok in najmanj tri leta delovnih izkušenj na področju varnosti v cestnem prometu oziroma najmanj višjo strokovno izobrazbo s področja prometa, prava, policije ali tehniških strok in najmanj deset let delovnih izkušenj na področju varnosti v cestnem prometu - za predavanje vsebin s področij fizikalnih osnov vožnje, tehnike zaviranja v sili, reakcij vozila pri vožnji na ovinku, upravljanja vozila ter varnostnih naprav na vozilu;
- najmanj univerzitetno izobrazbo s področja psihologije, psihiatrije ali sociologije - za predavanje vsebin s področja vpliva psihofizičnega stanja voznika na varnost ter prometne etike in
- najmanj srednjo strokovno ali srednjo splošno izobrazbo in najmanj pet let delovnih izkušenj na področju usposabljanja kandidatov za voznike motornih vozil oziroma ima veljavno dovoljenje za izvajanje programa vadbe varne vožnje pri dodatnem usposabljanju voznika začetnika - za izvajanje praktičnega dela programa izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo.
VI. PREHODNE IN KONČNA DOLOČBA
17. člen
(1) Ne glede na določbe tretje alineje 13. člena ter prvega in šestega odstavka 15. člena tega pravilnika lahko minister, organizaciji, ki ima vadbeno progo s stalno drsno površino dolžine najmanj 40 m in širine najmanj 4 m, z varnostnim prostorom, širokim najmanj 10 m ob vsaki strani in v dolžini 30 m na koncu drsne površine, na kateri mora biti zagotovljeno namakanje celotne drsne površine, in ima vadbeno progo dodatno opremljeno s premičnimi ovirami za simulacijo nevarnosti (stožci, stiropor), izda začasno pooblastilo za izvajanje programa izobraževanja in usposabljanja za varno vožnjo za voznike, ki dosežejo ali presežejo 13 kazenskih točk, pa ne presežejo 17 kazenskih točk.
(2) Pooblastilo iz prejšnjega odstavka se izda z rokom veljavnosti do 13. avgusta 2010.
18. člen
(začetek veljavnosti)
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ljubljana, dne 19. julija 2007
EVA 2007-1711-0007
Dragutin Mate l.r.
Minister
za notranje zadeve