Na podlagi Zakona o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje (Uradni list RS, št. 58/02, 55/03, 83/04, 86/04, 60/06, 33/07 in 54/07 – uradno prečiščeno besedilo) in 15. člena Statuta Občine Kuzma (Uradni list RS, št. 33/07) je Občinski svet Občine Kuzma na seji dne 6. septembra 2007 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah Odloka o vračanju vlaganj upravičencev v javno telekomunikacijsko omrežje na območju Občine Kuzma
1. člen
V Odloku o vračanju vlaganj upravičencev v javno telekomunikacijsko omrežje na območju Občine Kuzma (Uradni list RS, št. 81/02 in 65/04), se na koncu 1. člena doda stavek, ki se glasi: »Določi se tudi način sestave seznama končnih uporabnikov.«
2. člen
V 7. členu se doda odstavek, ki se glasi:
»Občina Kuzma postane zavezanec za vračilo vlaganj dejanskim končnim upravičencem iz posameznega končnega seznama z dnem nakazila sredstev iz Slovenske odškodninske družbe d.d. po poravnavi, ki se nanaša na ustrezne končne sezname. Po tem odstavku je občina zavezanec samo do višine prejetih sredstev.«
3. člen
Za 8. členom se dodajo naslednji členi, ki se glasijo:
8.a člen
»Predlog poravnave, ki ga pripravi državno pravobranilstvo obravnava s strani župana imenovana komisija za povračilo vlaganj občanov v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja v Občini Kuzma in poda svoj predlog županu.
Komisija lahko predlaga županu:
– sklenitev poravnave po predlogu državnega pravobranilstva,
– zavrnitev poravnave z napotkom za začetek postopka pred pristojnim sodiščem,
– odstop od nadaljnjega postopka.
Odstop od nadaljnjega postopka komisija predlaga, če ugotovi, da realno ni mogoče uveljaviti vračila.
8.b člen
Prejeta vračila iz sklenjene poravnave občinska uprava nakaže dejanskim končnim upravičencem v 30 dneh po prejemu sredstev od Slovenske odškodninske družbe d.d., ob upoštevanju podatkov iz končnega seznama. V primeru prejemanja sredstev v obrokih, se sredstva nakažejo, ko so na račun občine nakazana vsa sredstva za posamezni zahtevek.
Sredstva, ki jih zaradi nepopolnosti podatkov ali nedosegljivosti dejanskih končnih upravičencev ne bi bilo mogoče nakazati dejanskim končnim upravičencem v roku dveh let po izkazani neuspeli vročitvi poziva za posredovanje potrebnih podatkov, lokalna skupnost vloži v infrastrukturo na območju, kjer je bilo izvršeno predmetno vlaganje.
Sorazmerni del vrnjenih sredstev, ki pripadajo lokalni skupnosti na račun vlaganj iz sredstev nekdanje krajevne skupnosti in drugih virov tako, da ne pripadajo drugim dejanskim končnim upravičencem, morajo biti namenjena za potrebe infrastrukture na območju, kje so bila izvedena vračilu ustrezna vlaganja.
Dejanski končni upravičenec ali skupina takih upravičencev lahko do nakazila pripadajočih sredstev s pisno izjavo komisiji predlaga, da se znesek vračil, ki mu oziroma jim pripada, neposredno vloži v komunalno infrastrukturo na njihovem območju. Tak predlog mora biti podan v pisni obliki. Razmerje med upravičenci in lokalno skupnostjo se dogovori s pogodbo.
8.c člen
Sorazmerni delež vlaganj, ki pripada posameznemu dejanskemu upravičencu, se praviloma ugotavlja na podlagi razpoložljive dokumentacije, podatkov ali obvestil, ob upoštevanju naslednjih načel:
a) Če so vsi dejanski upravičenci podajali svoje vložke v istih časovnih obdobjih in približno enakih obsegih, se vsakemu upravičencu dodeli enak delež poravnanega zneska,
b) Če so posamezni dejanski upravičenci svoje vložke podajali v različnih časovnih obdobjih ali v različnem obsegu, se njihov vložek valorizira oziroma preračuna v DEM po srednjem tečaju Banke Slovenije, kot je objavljen na podlagi 5. člena zakona, struktura vložkov po posameznih dejanskih upravičencih pa se izračuna na podlagi vsot tako preračunanih vložkov,
c) Če so različni dejanski upravičenci svoje vložke podajali v različnih obsegih denarnih vložkov, materiala ali dela, se posebej preračuna vsaka oblika vložka in ponderira z deležem, ki ga je imela posamezna oblika v postopku poravnave ali kot je razvidna iz dokumentov,
d) Kadar na podlagi dokumentov ali na podlagi drugih znanih dejstev ni mogoče ugotoviti dejanskega deleža posameznega dejanskega upravičenca, se vračilo izvede v enakih deležih vsem upravičencem, ki so zagotavljali svoje vložke in so razvidni iz takratnih seznamov naročnikov telefonskega priključka v nekdanji Krajevni skupnosti Kuzma.
8.č člen
Seznam dejanskih upravičencev po posameznih zahtevkih, za katere je bila dosežena poravnava, objavi komisija v zakonskem roku na oglasnih deskah na območju Občine Kuzma in v občasnem občinskem glasilu Novičke.
Na seznamu so ob splošnih podatkih o zahtevku, za katerega je bila dosežena poravnava, še naslednji podatki o posameznem dejanskem upravičencu: ime in priimek oziroma naziv dejanskega upravičenca, naslov v času vlaganja, naslov v času objave seznama (če je znan).«
8.d člen
Vsaka pravna ali fizična oseba, ki za to izkaže pravni interes, ima pravico v roku 10 dni po objavi seznama podati komisiji ugovor, pripombo ali dopolnitev (v nadaljevanju: pritožba), s čimer lahko izrazi zahtevo po naknadni uvrstitvi na seznam, zahtevo po popravku posameznih podatkov na seznamu ali obvestilo o drugih dejstvih, ki na podlagi podanega seznama vplivajo na nadaljnji postopek vračanja (npr. podatke o dedičih oziroma pravnih naslednikih na seznamu uvrščenih oseb).
Pritožba mora biti dokumentirana in podana v pisni obliki na naslov Občina Kuzma, Kuzma 60c, naslovljena na komisijo za povračilo vlaganj občanov v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja v Občini Kuzma.
Na pritožbo odloči župan občine na podlagi predloga komisije.«
4. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 900-5/2007-1
Kuzma, dne 6. septembra 2007
Župan
Občine Kuzma
Jožef Škalič l.r.