Na podlagi prvega odstavka 196. člena Zakona o trgu finančnih instrumentov (Uradni list RS, št. 67/07) v zvezi z drugim odstavkom 204. člena v povezavi s prvim odstavkom 211. člena Zakona o bančništvu (Uradni list RS, št. 131/06) Agencije za trg vrednostnih papirjev izdaja
S K L E P
o obsegu in vsebini revizijskega pregleda in revizorjevega poročila borznoposredniške družbe
1. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina sklepa)
(1) Ta sklep določa obseg in vsebino revizijskega pregleda letnega poročila borznoposredniške družbe (v nadaljevanju BPD) ter revizorjevega poročila.
(2) Določbe tega sklepa se smiselno uporabljajo tudi za podružnice BPD tretjih držav.
(3) Kadar se ta sklep sklicuje na določbe drugih predpisov, se te določbe uporabljajo v njihovem vsakokrat veljavnem besedilu.
(4) V primeru, da se revizijski pregled poslovanja BPD opravi za obdobje, ki je krajše od koledarskega leta, se določila tega sklepa uporabijo smiselno.
2. OBSEG IN VSEBINA REVIZIJSKEGA PREGLEDA LETNEGA POROČILA BPD
2. člen
(skladnost s pravnimi akti)
Revizijski pregled BPD se opravi v skladu z Zakonom o gospodarskih družbah, Zakonom o revidiranju, Mednarodnimi revizijskimi standardi in načeli, stališči Slovenskega inštituta za revizijo ter ob upoštevanju ZTFI in njegovih podzakonskih aktov, ki se nanašajo na poslovanje BPD ter drugimi zakoni in predpisi.
3. člen
(obseg revizijskega pregleda)
Revizijski pregled BPD obsega revidiranje letnega poročila in konsolidiranega letnega poročila ter prilog k računovodskim izkazom, ki so njegov sestavni del, ob upoštevanju določb sklepa o poslovnih knjigah in letnih poročilih BPD.
4. člen
(vsebina revizijskega pregleda)
V okviru revizijskega pregleda iz drugega člena mora revizor presoditi in si izoblikovati mnenje glede računovodskega ter poslovnega poročila. Revizor mora zlasti pregledati:
(a) ali so računovodski izkazi in pojasnila v prilogah k računovodskim izkazom vsebinsko popolni ter odražajo resničen in pošten prikaz finančnega položaja BPD,
(b) ali je poslovno poročilo vsebinsko usklajeno z računovodskim poročilom.
3. REVIZORJEVO POROČILO
3.1. Splošno
5. člen
(opredelitev)
Revizor izdela:
(1) Revizorjevo poročilo o računovodskih izkazih in
(2) Revizorjevo poročilo o revizijskih poslih za posebne namene, ki vključuje vsebine glede razkritj, kvalitete informacijskega sistema in pravil o upravljanju s tveganji.
6. člen
(revizorjevo poročilo o računovodskih izkazih)
(1) Revizorjevo poročilo o računovodskih izkazih je izdelano v skladu z Zakonom o revidiranju, Mednarodnimi revizijskimi standardi in vključuje vsebine iz drugega odstavka 57. člena ZGD-1.
(2) Revizorjevo poročilo iz prvega odstavka tega člena mora BPD objaviti na svojih javnih spletnih straneh v petnajstih dneh po prejemu s strani revizorja.
7. člen
(dodatna pravila o revizijskem pregledu in revizorjevo poročilo o revizijskih poslih za posebne namene)
(1) Revizorjevo poročilo o revizijskih poslih za posebne namene izdela revizor na osnovi revidiranja in pregleda:
1) razkritij, ki jih BPD izdela kot dodatek k letnemu poročilu v skladu s 7. členom sklepa o razkritjih,
2) kvalitete informacijskega sistema in
3) izpolnjevanja pravil o upravljanju s tveganji.
(2) Revizorjevo mnenje v revizorjevem poročilu iz prvega odstavka tega člena ne more biti pozitivno, če je katero od posamičnih mnenj negativno ali s pridržkom.
(3) Revizorjevo poročilo iz prvega odstavka tega člena mora BPD objaviti na svojih javnih spletnih straneh v petnajstih dneh po prejemu s strani revizorja.
3.2. Revizijski pregled razkritij
8. člen
(splošno)
(1) Revizor opravi revizijski pregled razkritij BPD iz 1. točke prvega odstavka 7. člena tega sklepa ob upoštevanju določb sklepa o razkritjih.
(2) V okviru revizijskega pregleda iz prvega odstavka tega člena mora revizor presoditi in si izoblikovati mnenje glede ustreznosti:
(a) meril za opredelitev bistvenih in zaupnih informacij ter poslovne skrivnosti,
(b) meril za opustitev razkritij,
(c) meril za pogostost razkritij in
(d) obsega in vsebine razkritij informacij.
(3) Revizor mora v okviru revizijskega pregleda preveriti tudi vsebinsko skladnost razkritij iz drugega odstavka tega člena z letnim poročilom.
9. člen
(obseg in vsebina pregleda)
(1) Revizor mora v zvezi s 1. točko prvega odstavka 7. člena zlasti pregledati:
(a) ali ima BPD izdelano in sprejeto politiko za izpolnjevanje zahtev glede razkritij,
(b) ali BPD razkriva vse informacije, ki so predpisane v sklepu o razkritjih,
(c) ali so vse informacije, ki jih BPD razkriva, pravilne in popolne,
(d) ali BPD objavlja ta razkritja vsaj enkrat letno,
(e) ali BPD v skladu s svojimi politikami o razkritjih določene informacije razkriva pogosteje kot enkrat letno in presoditi primernost teh informacij.
(2) V pismu poslovodstvu o pregledu razkritij BPD mora biti podana ocena skupaj z ugotovitvami ter priporočili po zgoraj navedenih področjih.
3.3 Revizijski pregled kvalitete informacijskega sistema
10. člen
(splošno)
(1) V okviru revizijskega pregleda kvalitete informacijskega sistema iz 2. točke prvega odstavka 7. člena tega sklepa mora revizor presoditi ter si izoblikovati mnenje glede:
(a) ustreznosti informacijske podpore upravljanju s tveganji glede na kompleksnost posameznih poslovnih aktivnosti,
(b) skladnosti delovanja informacijskega sistema s poslovnimi cilji in predpisi, ki urejajo informacijski sistem BPD,
(c) učinkovitosti delovanja informacijskega sistema,
(d) politik in organizacije varovanja in zaščite informacijskega sistema ter podatkov,
(e) primernosti splošnih, sistemskih in drugih kontrol ter
(f) tehnološki opremljenosti.
(2) V pismu poslovodstvu o kvaliteti informacijskega sistema v BPD mora biti podana ocena skupaj z ugotovitvami ter priporočili po zgoraj navedenih področjih.
3.4 Revizijski pregled izpolnjevanja pravil o upravljanju s tveganji
11. člen
(splošno)
(1) Revizor opravi revizijski pregled izpolnjevanja pravil o upravljanju s tveganji iz 3. točke prvega odstavka 7. člena tega sklepa.
(2) V okviru revizijskega pregleda iz prvega odstavka tega člena mora revizor presoditi in si izoblikovati mnenje glede:
(a) izpolnjevanja splošnih standardov upravljanja z naslednjimi tveganji:
– kreditno tveganje,
– tržna tveganja,
– obrestno tveganje,
– operativno tveganje,
– likvidnostno tveganje;
(b) kapitala, kapitalskih zahtev in ustreznega notranjega kapitala;
(c) ustreznosti opravljanja nalog notranjega revidiranja;
(d) ustreznost delovanja notranjih kontrol in
(e) pravilnost in popolnost obvestil in poročil.
(3) Pismo poslovodstvu o pregledu izpolnjevanja pravil o upravljanju s tveganji mora vključevati tudi:
(a) morebitne pomanjkljivosti, ugotovljene pri revizijskem pregledu področij iz točke (a) in (b) drugega odstavka tega člena in podati pojasnila glede morebitnih popravkov pri izračunih,
(b) ugotovitve glede izpolnjevanja revizorjevih priporočil iz preteklih let,
(c) priporočila glede izboljšanja politik, procesov in postopkov, vezanih na točki (a) ter (b) drugega odstavka tega člena.
3.4.1 Revizijski pregled izpolnjevanja pravil o upravljanju s kreditnim tveganjem
12. člen
(splošno)
Revizor mora pri izoblikovanju mnenja iz prve alineje točke (a) drugega odstavka 11. člena tega sklepa glede izpolnjevanja splošnih standardov upravljanja s kreditnim tveganjem presojati zlasti:
(a) izpolnjevanje organizacijskih zahtev glede kreditnega tveganja,
(b) ustreznost obravnave kreditnega tveganja v BPD,
(c) ustreznost razvrščanja finančnih sredstev, merjenih po odplačni vrednosti, in prevzetih obveznosti iz zunajbilančnih postavk ter ocenjevanje izgub iz kreditnega tveganja.
13. člen
(obravnava kreditnega tveganja)
Revizor mora pri presoji ustreznosti obravnave kreditnega tveganja iz točke (b) 12. člena tega sklepa zlasti pregledati:
(a) ali ima BPD izdelane in sprejete strategije ter politike prevzemanja tveganj in upravljanja s tveganji, ki se nanašajo na kreditno tveganje,
(b) ali BPD deluje v skladu z vzpostavljenim in dokumentiranim kreditnim procesom,
(c) ali BPD pred nastankom izpostavljenosti ocenjuje in analizira dejavnike, ki vplivajo na oceno tveganja dolžnika in/ali izpostavljenosti,
(d) ali ima BPD vzpostavljena ustrezna merila za razvrščanje dolžnikov in/ali izpostavljenosti v bonitetne razrede in/ali skupine,
(e) ali ima BPD izdelano politiko sprejemljivih vrst zavarovanja in metodologijo ocenjevanja vrednosti zavarovanja in jo tudi izvaja.
14. člen
(ocenjevanje izgub iz kreditnega tveganja)
Revizor mora pri presoji ustreznosti razvrščanja finančnih sredstev, merjenih po odplačni vrednosti, in prevzetih obveznosti iz zunajbilančnih postavk ter ocenjevanja izgub iz kreditnega tveganja iz točke (c) 12. člena tega sklepa zlasti pregledati:
(a) ustreznost lastne metodologije BPD za ocenjevanje izgub iz kreditnega tveganja,
(b) skladnost opravljenih oslabitev in oblikovanih rezervacij, izračunanih po lastni metodologiji, z računovodskimi standardi.
3.4.2 Revizijski pregled izpolnjevanja pravil o upravljanju s tržnimi tveganji
15. člen
(splošno)
Revizor mora pri izoblikovanju mnenja iz druge alineje točke (a) drugega odstavka 11. člena tega sklepa presojati glede izpolnjevanja splošnih standardov upravljanja s tržnimi tveganji ob upoštevanju vseh predpisanih pravil iz sedmega poglavja ZTFI.
16. člen
(organizacijske zahteve)
Revizor mora pri presoji ustreznosti izpolnjevanja organizacijskih zahtev glede tržnih tveganj iz 15. člena tega sklepa zlasti pregledati:
(a) ali ima BPD vzpostavljeno jasno in dosledno operativno ter organizacijsko ločitev med enoto za trgovanje in zaledno službo, vključno z vodstvenimi ravnmi ter, kjer je primerno, ločitev zaledne službe od funkcije upravljanja s tržnimi tveganji in računovodstva,
(b) ali ima BPD natančno opredeljene postopke za ločitev poslovanja, ki ga opravlja za svoj račun od poslovanja, ki ga opravlja za račun strank,
(c) ali BPD zagotavlja jasno razmejitev pristojnosti in nalog med ter v okviru funkcij iz točke (a) in (b) tega odstavka,
(d) ali je BPD vzpostavila varnostne in delovne postopke ter pravila dostopanja do informacijske tehnologije,
(e) ali BPD dopušča opravljanje poslov po končanem trgovanju ali zunaj delovnega mesta ter pod kakšnimi pogoji,
(f) ali se pogovori, ki potekajo v enoti za trgovanje med trgovci in strankami, snemajo,
(g) ali ima vsak trgovec svojo identifikacijsko številko, pod katero lahko samo on vnaša podatke o poslu v informacijski sistem,
(h) ali ima BPD natančno opredeljene postopke, ki jih morata izvesti enota za trgovanje in zaledna služba po sklenitvi vsakega posla.
17. člen
(obravnava tržnih tveganj)
Revizor mora pri presoji ustreznosti obravnave tržnih tveganj iz 15. člena tega sklepa zlasti pregledati:
(a) ali ima BPD izdelane in sprejete strategije ter politike prevzemanja tveganja in upravljanja s tveganji, ki se nanašajo na tržna tveganja,
(b) ali BPD zagotavlja, da so tveganja, ki izhajajo iz trgovalnih dejavnosti, obravnavana s strani službe, ki je neodvisna od enote za trgovanje,
(c) ali BPD izvaja teste izjemnih, vendar verjetnih situacij,
(d) ali BPD izvaja proces upravljanja s tržnimi tveganji, kot na primer:
– spremljanje in analiziranje trendov na svetovnih ter domačih finančnih trgih,
– dnevno spremljanje podatkov o pozicijah trgovanja, izkoriščenosti, preseganju limitov in rezultatih trgovanja,
– analiza nestanovitnosti tečajev finančnih instrumentov in tujih valut, ki so pomembni za BPD,
– ocenjevanje likvidnosti finančnega instrumenta ali tuje valute pred nameravanim nakupom,
– določanje sistema limitov in ugotavljanja preseganja limitov,
– dnevno poročanje o realiziranih in nerealiziranih dobičkih ter izgubah iz trgovanja,
(e) ali je zagotovljeno pravočasno posredovanje ustreznih poročil upravi BPD in odgovornemu višjemu vodstvu.
18. člen
(ostala določila)
Revizor mora pri izoblikovanju mnenja glede ostalih določil sedmega poglavja ZTFI iz 15. člena tega sklepa upoštevati predpisane tabele in vprašalnike, ki jih pripravi Agencija na osnovi 30. člena tega sklepa.
3.4.3. Revizijski pregled izpolnjevanja pravil o upravljanju obrestnega tveganja iz trgovalne knjige
19. člen
(splošno)
Revizor mora pri izoblikovanju mnenja iz tretje alineje točke (a) drugega odstavka 11. člena tega sklepa glede izpolnjevanja splošnih standardov upravljanja z obrestnim tveganjem presojati zlasti ustreznost obravnave obrestnega tveganja v BPD upoštevajoč vrsto in obseg sredstev in obveznosti ter zunajbilančnih obveznosti.
20. člen
(obravnava obrestnega tveganja)
Revizor mora pri presoji ustreznosti obravnave obrestnega tveganja zlasti pregledati:
(a) ali BPD izvaja postopke kontroliranja in spremljanja obrestnega tveganja, vključno z določanjem in spremljanjem limitov za omejevanje izgube;
(b) ali BPD izvaja postopke obvladovanja obrestnega tveganja;
(c) ali je pogostost spremljanja obrestnega tveganja prilagojena izpostavljenosti BPD temu tveganju, velikosti BPD ter dejavnostim, ki spreminjajo izpostavljenost BPD obrestnemu tveganju;
(d) ali so postopki za primer preseganja limitov dokumentirani.
3.4.4. Revizijski pregled izpolnjevanja pravil o upravljanju z operativnim tveganjem
21. člen
(splošno)
Revizor mora pri izoblikovanju mnenja četrte alineje točke (a) drugega odstavka 11. člena tega sklepa glede izpolnjevanja splošnih standardov upravljanja z operativnim tveganjem presojati zlasti ustreznost obravnave operativnega tveganja v BPD.
22. člen
(obravnava operativnega tveganja)
Revizor mora pri presoji ustreznosti obravnave operativnega tveganja zlasti upoštevati:
(a) ali ima BPD izdelane in sprejete strategije ter politike prevzemanja tveganja in upravljanja s tveganji, ki se nanašajo na operativno tveganje,
(b) ali BPD ugotavlja in ocenjuje pomembna operativna tveganja vsaj enkrat letno,
(c) ali BPD nemudoma analizira vzroke realiziranih pomembnih izgub iz operativnega tveganja,
(d) ali je zagotovljeno obveščanje uprave in višjega vodstva BPD o pomembnih izgubah ter izpostavljenostih iz operativnega tveganja,
(e) ali je zagotovljeno spremljanje uresničevanja sprejetih ukrepov za obvladovanje operativnega tveganja.
3.4.5. Revizijski pregled izpolnjevanja pravil o upravljanju z likvidnostnim tveganjem
23. člen
(splošno)
Revizor mora pri izoblikovanju mnenja iz pete alineje točke (a) drugega odstavka 11. člena tega sklepa glede izpolnjevanja splošnih standardov upravljanja z likvidnostnim tveganjem presojati zlasti ustreznost obravnave likvidnostnega tveganja v BPD.
24. člen
(obravnava likvidnostnega tveganja)
Revizor mora pri presoji ustreznosti obravnave likvidnostnega tveganja zlasti pregledati:
(a) ali ima BPD izdelane in sprejete strategije ter politike prevzemanja tveganja in upravljanja s tveganji, ki se nanašajo na likvidnostno tveganje,
(b) ali BPD redno preverja pravilnost in ustreznost predpostavk, ki so bile uporabljene pri oblikovanju politik upravljanja z likvidnostjo,
(c) ali BPD izvaja proces upravljanja z likvidnostnim tveganjem,
(d) ali je bila BPD prisiljena najemati vire sredstev po pomembno višjih obrestnih merah od tržnih,
(e) ali ima BPD izdelane scenarije upravljanja likvidnosti za zagotavljanje ustrezne likvidnostne pozicije ob upoštevanju normalnega teka poslovanja (osnovni scenarij) in morebitnih položajev likvidnostnih kriz (scenarij izjemnih situacij),
(f) ali ima BPD vzpostavljene ukrepe za preprečitev oziroma odpravo vzrokov za nastop nelikvidnosti.
3.4.6. Kapital, kapitalske zahteve in ustrezni notranji kapital
25. člen
(splošno)
Revizor mora pri izoblikovanju mnenja glede kapitala, kapitalskih zahtev in ustreznega notranjega kapitala iz točke (b) drugega odstavka 11. člena tega sklepa presojati zlasti:
(a) ustreznost strategij in politik za izvajanje procesa ocenjevanja ustreznega notranjega kapitala,
(b) izračun kapitala in kapitalskih zahtev.
26. člen
(izračun kapitala in kapitalskih zahtev)
Revizor mora pri presoji izračuna kapitala in kapitalskih zahtev iz točke (b) 24. člena tega sklepa zlasti pregledati:
(a) ali ima BPD vzpostavljene in dokumentirane ustrezne postopke za učinkovito spremljanje kapitala in kapitalskih zahtev, ki zagotavljajo izpolnjevanje trenutne in načrtovane zahteve po kapitalu,
(b) ali ima BPD izdelana navodila za izračunavanje kapitala in kapitalskih zahtev,
(c) ali BPD zagotavlja ustrezno višino in strukturo kapitala glede na obseg in vrste storitev, ki jih opravlja, ter glede tveganj, katerim BPD je ali bi jim lahko bila izpostavljena,
(d) ali BPD izvaja teste izjemnih, vendar verjetnih situacij in ocenjuje njihov vpliv na kapital in kapitalske zahteve.
3.4.7. Ustreznost opravljanja nalog notranjega revidiranja
27. člen
(splošno)
(1) Revizor mora pri izoblikovanju mnenja glede ustreznosti opravljanja nalog notranjega revidiranja iz točke (c) drugega odstavka 11. člena tega sklepa presojati zlasti:
(a) ustreznost opravljanja nalog notranjega revidiranja,
(b) ustreznost vključevanja službe notranje revizije v pregledovanje sistema upravljanja s tveganji.
(2) Mnenje iz prvega odstavka tega člena mora vključevati tudi:
(a) pomanjkljivosti pri opravljanju nalog notranjega revidiranja,
(b) priporočila revizorja za izboljšanje opravljanja nalog.
28. člen
(ustreznost opravljanja nalog notranjega revidiranja)
Revizor mora pri presoji ustreznosti opravljanja nalog notranjega revidiranja zlasti pregledati:
(a) ali naloge notranjega revidiranja opravlja BPD v okviru lastne službe notranjega revidiranja ali je opravljanje teh nalog prenesla na ustreznega zunanjega izvajalca,
(b) ali je organiziranost opravljanja nalog notranjega revidiranja glede na zahtevnost poslovanja BPD ustrezna,
(c) ali je način in pogostost poročanja upravi BPD ustrezna,
(d) ali uprava BPD odobri letni program opravljanja nalog notranjega revidiranja.
3.4.8. Ustreznost delovanja notranjih kontrol
29. člen
(splošno)
Revizor mora pri preveritvi ustreznosti delovanja notranjih kontrol zlasti presojati o:
(a) primernosti vzpostavitve notranjih kontrol in
(b) morebitnih pomanjkljivostih v delovanju notranjih kontrol.
3.4.9. Pravilnost in popolnost obvestil in poročil
30. člen
(splošno)
(1) Revizor mora pri presoji pravilnosti in popolnosti obvestil ter poročil, ki jih BPD pošilja Agenciji za trg vrednostnih papirjev, javnosti in strankam preveriti njihovo skladnost s stanjem, ki je razvidno iz revidiranih računovodskih izkazov.
(2) Revizor revidira obrazce, s katerimi borzno posredniška družba poroča in si za datume revidiranja izbere dva naključna datuma po stanju zadnjega dne meseca. Nanašata se na stanja, ki so predmet poročanja o poslovanju BPD, ter na datum zadnjega dne v mesecih junij in december poslovnega leta, za katerega se revidirajo računovodski izkazi.
4. TABELE IN VPRAŠALNIKI
31. člen
(splošno)
(1) Agencija za trg vrednostnih papirjev lahko oblikuje vzorce tabel in vprašalnikov z navodili za njihovo sestavo oziroma izpolnjevanje. Agencija za trg vrednostnih papirjev mora na podlagi predhodno pridobljenega mnenja Slovenskega inštituta za revizijo vzorce tabel in vprašalnikov izdati najkasneje do 1. januarja tekočega leta za revidiranje predhodnega poslovnega leta.
(2) Z uporabo vzorcev tabel predstavi revizor natančnejše izračune, z odgovori na vprašalnike pa izpolnjevanje določb posameznih členov ZTFI in njegovih podzakonskih aktov.
(3) Revizor mora izpolnjene tabele in vprašalnike iz tega člena posredovati Agenciji za trg vrednostnih papirjev v osmih dneh po oddaji pisma poslovodstvu.
5. PISMO POSLOVODSTVU
32. člen
(splošno)
(1) Revizor sestavi pismo poslovodstvu in ga posreduje poslovodstvu BPD. V njem navede ocene in priporočila v zvezi s pomanjkljivostmi, ugotovljenimi pri revidiranju poslovanja BPD, še zlasti morebitne pomanjkljivosti in priporočila glede:
1) razkritij, ki jih BPD izdela kot dodatek k letnemu poročilu v skladu s 7. členom sklepa o razkritjih,
2) kvalitete informacijskega sistema in
3) izpolnjevanja pravil o upravljanju s tveganji.
(2) Poslovodstvo BPD je dolžno kopijo pisma iz prvega odstavka tega člena posredovati Agenciji za trg vrednostnih papirjev skupaj z revizorjevim poročilom iz 6. in 7. člena tega sklepa v osmih dneh po prejemu s strani revizorja.
6. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA
33. člen
(prenehanje uporabe)
Z dnem uporabe tega sklepa se preneha uporabljati Sklep o najmanjšem obsegu ter vsebini revizijskega pregleda in revizorjevega poročila borzno posredniške družbe (Uradni list RS, št. 6/00).
34. člen
(uveljavitev in začetek uporabe sklepa)
Ta sklep začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 1. januarja 2008 za revidiranje BPD za leto 2008.
Št. 284-1/44-52/2007
Ljubljana, dne 24. oktobra 2007
EVA 2007-1611-0187
Predsednik sveta
Agencije za trg vrednostnih papirjev
dr. Miha Juhart l.r.