Uradni list

Številka 111
Uradni list RS, št. 111/2007 z dne 5. 12. 2007
Uradni list

Uradni list RS, št. 111/2007 z dne 5. 12. 2007

Kazalo

5511. Uredba o varnosti ribiških ladij, stran 15324.

Na podlagi 21. člena Zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 24/05 - uradno prečiščeno besedilo) in za izvrševanje 91. člena in prvega odstavka 121. člena Pomorskega zakonika (Uradni list RS, št. 120/06 - uradno prečiščeno besedilo) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o varnosti ribiških ladij
1. člen
(namen)
Ta uredba določa skladno z Direktivo Sveta 97/70/ES z dne 11. decembra 1997 o vzpostavitvi usklajenega varnostnega režima za ribiška plovila dolžine 24 metrov in več (UL L št. 34 z dne 9. 2. 1998, str. 1), kakor je bila nazadnje spremenjena z Direktivo 2002/84/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. novembra 2002 o spremembi direktiv o varnosti v pomorskem prometu in o preprečevanju onesnaževanja z ladij (UL L št. 324 z dne 29. 11. 2002, str. 53), (v nadaljnjem besedilu: Direktiva 97/70/ES), varnostne zahteve za morske ribiške ladje.
2. člen
(pomen izrazov)
(1) Posamezni izrazi v tej uredbi pomenijo:
1. »ribiška ladja« je katero koli plovilo, ki je opremljeno ali se uporablja v komercialne namene za lovljenje rib ali drugih živih virov morja in ki meri v dolžino 24 metrov ali več,
2. »nova ribiška ladja« je ribiška ladja, za katero je:
- 1. januarja 1999 ali pozneje sklenjena pogodba za gradnjo ali večjo predelavo ladje,
- pogodba za gradnjo ali večjo predelavo sklenjena pred 1. januarjem 1999 in je predana v uporabo tri leta ali več pozneje, ali
- če pogodbe o gradnji ni, 1. januarja 1999 ali pozneje položen gredelj ali se je začela gradnja, razpoznavna za določeno ladjo, ali montaža, ki zajema najmanj 50 ton ali 1% ocenjene mase celotnega konstrukcijskega materiala glede na nižjo vrednost,
3. »obstoječa ribiška ladja« je ribiška ladja, ki ni nova ribiška ladja,
4. »Torremolinoški protokol« je Torremolinoški protokol k Mednarodni Torremolinoški konvenciji o varnosti ribiških ladij iz leta 1977, skupaj z njegovimi spremembami,
5. »spričevalo« je spričevalo o skladnosti, določeno v 6. členu te uredbe,
6. »dolžina« je, če ni določeno drugače, 96% celotne dolžine na vodni črti pri 85% najmanjše prilagojene globine, merjene od linije gredlja, ali, če je naslednja vrednost večja, dolžina od sprednjega dela ladje do osi gredi krmila na navedeni vodni črti,
7. »ribariti« pomeni loviti ali loviti in predelovati ribe ali druge žive vire morja brez poseganja v pravico neškodljivega prehoda v teritorialnem morju in svobodo plovbe v 200 miljah izključne ekonomske cone,
8. »klasifikacijski zavod« pomeni organizacijo, priznano skladno s 4. členom Direktive Sveta 94/57/ES z dne 22. novembra 1994 o skupnih predpisih in standardih za organizacije, pooblaščene za inšpekcijski pregled in nadzor ladij ter za ustrezne ukrepe pomorskih uprav (UL L št. 319 z dne 12. 12. 1994, str. 20; z vsemi spremembami),
9. »pooblaščeni klasifikacijski zavod« je klasifikacijski zavod, ki ga je imenoval minister, pristojen za pomorstvo,
10. »Uprava« je Uprava Republike Slovenije za pomorstvo,
11. »IMO« je Mednarodna pomorska organizacija.
(2) Vodna črta iz 6. točke prejšnjega odstavka, na kateri se meri dolžina, je pri ladjah, konstruiranih z naklonom kobilice, vzporedna s konstruirano vodno črto.
3. člen
(področje uporabe)
(1) Ta uredba se uporablja za nove ribiške ladje in kolikor Priloga I, ki je sestavni del te uredbe, to določa, za obstoječe ribiške ladje, ki plujejo pod slovensko zastavo.
(2) Ta uredba se uporablja za tudi za ladje iz prejšnjega odstavka, ki plujejo pod zastavo države članice Evropske skupnosti, in tuje ribiške ladje, ne glede na zastavo, pod katero plujejo, če:
- ribarijo v notranjih morskih vodah ali teritorialnem morju Republike Slovenije ali
- iztovarjajo svoj ulov v slovenskem pristanišču.
(3) Ta uredba se ne uporablja za plovila za rekreacijo, ki izvajajo nekomercialni ribolov.
4. člen
(splošne zahteve)
(1) Ribiška ladja mora izpolnjevati zahteve iz Priloge I te uredbe.
(2) Nova ribiška ladja mora ne glede na dolžino izpolnjevati zahteve v poglavjih IV, V, VII in IX Priloge I te uredbe, ki veljajo za ribiške ladje dolžine 45 metrov in več, če ni v prej navedeni prilogi določeno drugače.
(3) Ribiška ladja, ki ribari v območjih, določenih v Prilogi III Direktive 1997/70/ES, mora izpolnjevati zahteve za ta območja, kot so določene v prej navedeni prilogi.
(4) Ribiška ladja, ki pluje pod zastavo tretje države, ne sme ribariti v notranjih morskih vodah ali teritorialnem morju Republike Slovenije ali iztovarjati svojega ulova v slovenskih pristaniščih, razen če ima spričevalo pristojnega organa države zastave, da izpolnjuje zahteve iz prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena in 5. člena te uredbe.
(5) Pomorska oprema, ki je navedena v Prilogi A.1 k Direktivi 96/98/ES in je ob namestitvi na ribiško ladjo v skladu s prej navedeno direktivo, se šteje za skladno z zahtevami iz te uredbe, tudi če jo mora predhodno odobriti in preskusiti Uprava oziroma pristojni organ države zastave.
5. člen
(standardi za načrtovanje, gradnjo in vzdrževanje)
Ribiška ladja mora biti skladna s standardi za načrtovanje, gradnjo in vzdrževanje ladijskega trupa, glavnih in pomožnih strojev, električnih in samodejnih naprav ribiških ladij, določenih v tehničnih pravilih, veljavnih na dan zgraditve ribiške ladje, ki jih za klasifikacijo sprejme klasifikacijski zavod.
6. člen
(pregledi in spričevala)
(1) Ribiška ladja mora imeti spričevalo o skladnosti z zahtevami iz 4. in prejšnjega člena te uredbe, skupaj s seznamom opreme, in po potrebi spričevala o oprostitvi. Prej navedena spričevala izda pooblaščeni klasifikacijski zavod po opravljenem pregledu skladno z a) točko prvega odstavka, pravila 6, poglavja I, Priloge I te uredbe.
(2) Spričevalo o skladnosti, seznam opreme in spričevalo o oprostitvi morajo biti na obrazcu iz Priloge II, ki je sestavni del te uredbe.
(3) Veljavnost spričevala iz prvega odstavka tega člena je določena v pravilu 11, poglavja I, Priloge I te uredbe. Spričevalo o skladnosti se lahko obnovi po opravljenih periodičnih pregledih skladno s pravilom 6, poglavja 1, Priloge I te uredbe.
7. člen
(prepoved sprememb po opravljenem pregledu)
Ladjar ne sme brez predhodne odobritve Uprave po izvedbi pregleda iz pravila 6, poglavja I, Priloge I te uredbe izvesti nobene spremembe strukture, strojev, opreme in drugih delov ribiške ladje, na katere se nanaša pregled.
8. člen
(določbe o nadzoru)
(1) Pomorska inšpekcija opravlja nadzor nad izvajanjem določb te uredbe nad ribiškimi ladjami, ki:
- plujejo pod slovensko zastavo,
- ne plujejo pod slovensko zastavo, če ribarijo v notranjih morskih vodah ali teritorialnem morju Republike Slovenije ali iztovarjajo svoj ulov v slovenskih pristaniščih, ali
- plujejo pod zastavo druge države članice Evropske skupnosti, če pristanejo v slovenskem pristanišču.
(2) Pomorska inšpekcija opravlja nadzor nad ribiškimi ladjami, ki:
- plujejo pod zastavo tretje države, ki ni država članica Evropske skupnosti,
- ne ribarijo v notranjih morskih vodah ali teritorialnem morju Republike Slovenije in
- ne iztovarjajo svojega ulova v slovenskih pristaniščih, če pristanejo v slovenskem pristanišču, da preveri, ali so skladne z veljavnim Torremolinoškim protokolom.
(3) Pomorski inšpektor opravi nadzor nad ladjami iz druge in tretje alinee prvega in drugega odstavka tega člena skladno z 9. členom te uredbe.
(4) Pomorski inšpektor opravi nadzor po tem členu brez diskriminacije na podlagi zastave ali državne pripadnosti upravljavca.
9. člen
(inšpekcijski nadzor)
(1) Pomorska inšpekcija opravlja inšpekcijski nadzor nad veljavnostjo spričeval ribiških ladij iz druge in tretje alinee prvega in drugega odstavka prejšnjega člena, ki morajo imeti skladno s Torremolinoškim protokolom spričevalo, če pristanejo v slovenskih pristaniščih.
(2) Veljavno spričevalo iz prejšnjega odstavka šteje za ustrezno, če ne obstajajo utemeljeni razlogi za sum, da stanje ladje in njene opreme v bistvenem odstopa od podatkov iz spričevala ali da ladja in njena oprema ne ustrezata zahtevam priloge I te uredbe, za ladje iz druge in tretje alinee prvega odstavka prejšnjega člena in zahtevam Torremolinoškega protokola za ladje iz drugega odstavka prejšnjega člena. V primerih iz prejšnjega stavka, ali če je veljavnost spričevala potekla ali je prenehala veljati, pomorski inšpektor prepove ribiški ladji izplutje, dokler ne more nadaljevati plovbe ali odpluti v najbližjo ustrezno ladjedelnico brez nevarnosti za življenje ljudi na njej.
(3) Če inšpektor sprejme ukrepe na podlagi tega člena, mora o tem nemudoma pisno obvestiti konzula ali v njegovi odsotnosti najbližje diplomatsko predstavništvo države, pod katere zastavo pluje ladja, o vseh okoliščinah in ukrepih, ki jih je ocenil kot nujne. Poleg tega mora obvestiti pooblaščenega nadzornika ali klasifikacijski zavod, ki je izdal spričevalo. Dejstva o ukrepih mora posredovati IMO.
(4) Če pomorski inšpektor ne more sprejeti ukrepov iz tretjega odstavka tega člena ali če je bilo ladji dovoljeno, da nadaljuje do naslednjega pristanišča, posreduje vse pomembne podatke o ladji državi iz prejšnjega odstavka in pristojnim organom v naslednjem pristanišču.
(5) Pri izvajanju inšpekcijskega nadzora po tem členu si mora pomorski inšpektor prizadevati, da ladje neupravičeno ne zadržuje.
(6) Pri opravljanju inšpekcijskega nadzora nad ladjo, ki pluje pod zastavo države, ki ni podpisnica Torremolinoškega protokola, se uporabljajo določbe Torremolinoškega protokola v takem obsegu, kot je potrebno, da taka ladja ni deležna ugodnejše obravnave.
10. člen
(prekrški)
(1) Z globo od 1.000 do 10.000 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki
a) ima v plovbi ribiško ladjo, ki ne izpolnjuje zahtev iz prvega, drugega ali tretjega odstavka 4. člena te uredbe ali
b) ravna v nasprotju s četrtim odstavkom 4. člena te uredbe.
(2) Z globo od 200 do 4.000 eurov se za prekršek kaznuje odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika ali odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(3) Z globo od 1.000 do 10.000 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ravna v nasprotju s 7. členom te uredbe.
(4) Z globo 200 od 4.000 do eurov se za prekršek kaznuje odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika ali odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
11. člen
(prehodna določba)
Ribiške ladje morajo pridobiti spričevala iz 6. člena te uredbe v treh mesecih od dneva začetka veljavnosti te uredbe.
12. člen
(začetek veljavnosti)
Ta uredba začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00721-19/2007/4
Ljubljana, dne 22. novembra 2007
EVA 2005-2411-0054
Vlada Republike Slovenije
Janez Janša l.r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti