Na podlagi Zakona o zavodih (Uradni list RS, št. 12/91, 44/94, 8/96, 18/98, 36/00), Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 16/07 – ZOFVI-UPB5), Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 100/05 – UPB) in Statuta Občine Vrhnika (Uradni list RS, št. 99/99, 39/00, 36/01 in 77/06) je Občinska svet Občine Vrhnika na 9. seji dne 20. 12. 2007 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi javnega zavoda Glasbena šola Vrhnika
1. člen
Besedilo drugega odstavka 8. člena Odloka o ustanovitvi javnega zavoda Glasbena šola Vrhnika (Uradni list RS, št. 10/97, Naš časopis, št. 295/03) se spremeni tako, da se glasi:
»Finančne listine za zavod podpisujejo ravnatelj, računovodja in podpisniki z deponiranimi podpisi pri Upravi za javna plačila, ki jih za to določi in pooblasti ravnatelj.«
2. člen
9. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Zavod s svojo dejavnostjo zadovoljuje potrebe po osnovnem glasbenem izobraževanju na območju Občine Vrhnika, Občine Borovnica, Občine Log - Dragomer in Občine Horjul.
Matična enota je glasbena šola na Vrhniki, kjer je sedež zavoda.«
3. člen
10. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Dejavnost zavoda je:
– P/85.520 osnovno glasbeno in plesno izobraževanje.
Dejavnost zavoda se šteje kot javna služba, katere izvajanje je v javnem interesu.
Zavod lahko poleg osnovnih dejavnosti izvaja tudi druge dejavnosti, s katerimi dopolnjuje osnovno dejavnost:
– J/59.200 snemanje in izdajanje zvočnih zapisov in muzikalij
– L/68,200 oddajanje in obratovanje lastnih in najetih nepremičnin
– L/85.520 izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje na področju kulture in umetnosti
– N/82.300 organiziranje razstav, sejmov, srečanj
– P/85.590 drugje nerazvrščeno izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje
– P/85.600 pomožne dejavnosti za izobraževanje
– R/90.010 umetniško uprizarjanje
– R 90.030 umetniško ustvarjanje
– R/93.299 druge nerazvrščene dejavnosti za prosti čas
– R/90.040 obratovanje objektov za kulturne prireditve«.
4. člen
15. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Zavod upravlja svet zavoda, ki ga sestavljajo predstavniki ustanovitelja, predstavniki delavcev zavoda in predstavniki staršev.
Svet zavoda šteje devet članov, ki ga sestavljajo:
– trije predstavni ustanovitelja,
– trije predstavniki delavcev zavoda in
– trije predstavniki staršev.
Predstavnike ustanovitelja imenuje Občinski svet Občine Vrhnika izmed delavcev občinske uprave ali občanov Občine Vrhnika.
Predstavnike delavcev zavoda izvolijo delavci zavoda na neposrednih tajnih volitvah po postopku in na način, ki ga določi zakon ter ta odlok. Kandidate predlagajo učiteljski zbor, reprezentativni sindikat šole in zbor delavcev.
Predstavnike staršev volijo starši na svetih staršev, in sicer enega predstavnika staršev iz vsake organizacijske enote. Mandat predstavnikov staršev v svetu preneha z dnem, ko otrok izgubi status učenca zavoda.
Člani sveta zavoda izmed sebe izvolijo na konstitutivni seji predsednika in namestnika predsednika.
Svet zavoda odloča z večino glasov vseh članov.
Člani sveta so imenovani oziroma izvoljeni za štiri leta in so lahko ponovno imenovani oziroma izvoljeni. Člani sveta so lahko zaporedoma imenovani oziroma izvoljeni največ dvakrat.«.
5 člen
V 16. členu se za 16. alinejo doda nova 17. alineja, ki se glasi:
»– obravnava zadeve, ki mu jih predloži učiteljski zbor, šolska inšpekcija, reprezentativni sindikat zaposlenih, svet staršev,«.
Dosedanja 17. alineja postane 18. alineja.
6. člen
Tretji odstavek 19. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Voli se z glasovnicami osebno. Vsak delavec ima en glas. Voli se tako,da se obkrožijo zaporedne številke pred imeni tistih kandidatov, za katere se želi glasovati. Vsi delavci zavoda volijo vse predstavnike delavcev.«
7. člen
V tretjem odstavku 23. člena se spremeni tretja alineja tako, da se glasi:
»– pripravlja predlog letnega delovnega načrta in je odgovoren za njegovo izvedbo,« ter doda nova dvanajsta alineja, ki se glasi: » – je odgovoren za uresničevanje pravic in dolžnosti učencev,«
Dosedanje dvanajsta, trinajsta in štirinajsta alineja postanejo trinajsta, štirinajsta in petnajsta alineja.
8. člen
24. člen se spremeni tako, da se glasi:
»Za ravnatelja je lahko imenovan, kdor ima najmanj visokošolsko izobrazbo ter izpolnjuje druge pogoje za učitelja ali svetovalnega delavca na šoli, na kateri bo opravljal funkcijo ravnatelja, ima najmanj pet let delovnih izkušenj v vzgoji in izobraževanju, ima naziv svetnik ali svetovalec oziroma najmanj pet let naziv mentor in opravljen ravnateljski izpit.
Za ravnatelja je lahko imenovan tudi kandidat, ki nima ravnateljskega izpita, mora pa si ga pridobiti najkasneje v enem letu po začetku mandata.
Če ravnateljskega izpita ne opravi v roku iz prejšnjega odstavka, mu preneha mandat po zakonu.
Mandat ravnatelja traja pet let.
Ravnatelja imenuje in razrešuje svet zavoda. Svet si mora pred odločitvijo o izbiri kandidata za ravnatelja o vseh kandidatih, ki izpolnjujejo pogoje, pridobiti:
– mnenje učiteljskega zbora, ki o mnenju glasuje tajno,
– mnenje lokalne skupnosti, ki ga poda občinski svet in
– mnenje sveta staršev.
Lokalna skupnost in svet staršev mnenje obrazložijo. Če vzgojiteljski zbor, občinski svet in svet staršev ne dajo mnenja v 20 dneh od dneva, ko so bili zanj zaprošeni, lahko svet zavoda o izbiri odloči brez tega mnenja.
Po izbiri kandidata za ravnatelja izmed prijavljenih kandidatov svet zavoda posreduje obrazložen predlog za imenovanje v mnenje ministru. Če minister ne da mnenja v 30 dneh od dneva, ko je bil zanj zaprošen, lahko svet zavoda odloči o imenovanju ravnatelja brez tega mnenja.
Svet zavoda odloči o imenovanju ravnatelja s sklepom, po prejemu menja ministra oziroma po preteku roka iz prejšnjega odstavka. O odločitvi sveta zavoda obvesti vse prijavljene kandidate. Zoper odločitev sveta je možno sodno varstvo v skladu z zakonom, ki ureja zavode.«
9. člen
Za 24. členom se doda nov 24. a člen, ki se glasi:
»Ravnatelj je lahko razrešen pred potekom mandata:
– če sam zahteva razrešitev,
– če nastane kateri od razlogov, ko mu preneha pogodba o zaposlitvi po zakonu, ki ureja delovna razmerja,
– če pri svojem delu ne ravna po predpisih ali neutemeljeno ne izvršuje sklepov organov zavoda ali ravna v nasprotju z njimi,
– če s svojim nevestnim ali nepravilnim delom povzroči zavodu večjo škodo ali če zanemarja ali malomarno opravlja svoje dolžnosti, tako da nastanejo ali bi lahko nastale hujše motnje pri opravljanju dejavnosti zavoda.
Ravnatelja razreši svet zavoda. V primeru razrešitvi po tretji in četrti alineji prvega odstavka tega člena, mora svet zavoda pred sprejemom sklepa o razrešitvi, ravnatelja seznaniti z razlogi zanjo in mu dati možnost, da se o njih izjavi.
Svet zavoda seznani ustanovitelja, vzgojiteljski zbor ter svet staršev s predlogom za razrešitev ravnatelja.
Obrazložen predlog za razrešitev ravnatelja, razen v primeru, če razrešitev zahteva ravnatelj sam, svet zavoda posreduje v mnenje ministru. Če minister ne da mnenja v 30 dneh od dneva, ko je bil zanj zaprošen, lahko svet odloči o razrešitvi ravnatelja brez tega mnenja.
Po prejemu mnenja ministra, oziroma po preteku roka iz prejšnjega odstavka, svet zavoda odloči o razrešitvi s sklepom in ga vroči ravnatelju. Zoper odločitev sveta je možno sodno varstvo v skladu z zakonom, ki ureja zavode.«
10. člen
V 25. členu se v drugem odstavku doda nov zadnji stavek, ki se glasi:
»Svet zavoda mora takoj pričeti s postopkom za imenovanje ravnatelja.«
Doda se nov tretji odstavek, ki se glasi:
»Ista oseba lahko v istem zavodu opravlja funkcijo vršilca dolžnosti ravnatelja največ dvakrat.«
11. člen
Za 28. členu se doda nov 28. a člen, ki se glasi:
»Svet staršev:
– predlaga nadstandardne programe,
– daje soglasje k predlogu ravnatelja o nadstandardnih storitvah,
– daje mnenje o predlogu programa razvoja zavoda in letnem delovnem načrtu,
– daje mnenje o kandidatih, ki izpolnjujejo pogoje za ravnatelja,
– razpravlja o poročilih ravnatelja o vzgojno-izobraževalni problematiki,
– obravnava pritožbe staršev v zvezi z vzgojno-izobraževalnim delom,
– voli predstavnike staršev v svet zavoda,
– opravlja druge naloge v skladu z zakonom in drugimi predpisi.«.
12. člen
Za 29. členom se doda nov 29. a člen, ki se glasi:
»Finančne ter druge obveznosti občin, za katere bo zavod zagotavljal glasbeno izobraževanje, se opredelijo v pogodbi, ki jo sklene z Občino Borovnica, Log - Dragomer ter Horjul in h kateri poda soglasje ustanovitelj.
Sredstva za tekoče vzdrževanje, investicije ter investicijsko vzdrževanje oddelkov v občini Horjul ter Borovnica zagotavljata navedeni občini.«.
13. člen
Zavod mora uskladiti svoje akte in organe zavoda z določili tega odloka v roku štirih mesecev od uveljavitve tega odloka.
14. člen
Odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, objavi pa se tudi v medobčinskem uradnem glasilu Naš časopis.
Št. 007-3/2006 (3-03)
Vrhnika, dne 21. decembra 2007
Župan
Občine Vrhnika
dr. Marjan Rihar l.r.