Na podlagi četrtega, v zvezi z drugim odstavkom 5. člena Zakona o ratifikaciji Opcijskega protokola h Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju (Uradni list RS, št. 114/06 – Mednarodne pogodbe, št. 20/06) ter po predhodnem soglasju ministra, pristojnega za finance, varuhinja človekovih pravic izdaja
P R A V I L N I K
o povračilu stroškov in o nagradah osebam iz organizacij, ki opravljajo naloge oziroma izvršujejo pooblastila po določbah Opcijskega protokola h Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
(1) Ta pravilnik ureja povračilo stroškov in nagradi osebam iz izbranih nevladnih in humanitarnih organizacij, za sodelovanje pri izvajanju nadzora po določilih Opcijskega protokola h Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju, katerega le te izvajajo po navodilih Varuha človekovih pravic (v nadaljnjem besedilu: Varuh).
(2) Povračilo stroškov po tem pravilniku obsega povračilo potnih stroškov in stroškov za prehrano in prenočišče ter pravico do nadomestila plače ali nadomestila za izgubljeni zaslužek v času nadzora. Nagradi po tem pravilniku sta plačilo za izdelavo poročila o opravljenem nadzoru in simbolični prejemek.
II. POVRAČILO STROŠKOV
2. člen
(1) Potni stroški obsegajo stroške prihoda in vrnitve osebe iz izbranih nevladnih in humanitarnih organizacij (v nadaljevanju: izvajalec nadzora) od kraja njenega prebivališča do kraja, kjer opravlja nadzor. Potni stroški se priznajo v višini dejanskih izdatkov za prevoz z javnim prevoznim sredstvom.
(2) Če ni možnosti prevoza z javnim prevoznim sredstvom, se izvajalcu nadzora priznajo stroški kilometrine.
3. člen
(1) Stroški za prehrano se izvajalcem nadzora priznajo v obliki dnevnice.
(2) Pravico do dnevnice ima udeleženec, ki ima stalno ali začasno prebivališče zunaj kraja, kjer se opravlja nadzor.
(3) Stroški za prenočišče se priznajo izvajalcem nadzora s povračilom dejansko plačanih stroškov prenočevanja.
(4) Pravico do povračila stroškov prenočišča ima izvajalec nadzora, ki ima stalno ali začasno prebivališče zunaj kraja, kjer se opravlja nadzor in je zaradi sodelovanja pri opravljanju nadzora moral prenočevati v tem kraju.
4. člen
Dnevnica, stroški prenočišča in kilometrina se odmerijo na način in v višini, kot je določena za javne uslužbence.
III. NADOMESTILO PLAČE OZIROMA IZGUBLJENI ZASLUŽEK
5. člen
(1) Izvajalec nadzora, ki je zaposlen in je zaradi opravljanja nadzora odsoten z dela, ima na podlagi potrdila Varuha pravico do nadomestila plače. Izvajalcu nadzora, ki ima pravico do nadomestila plače, Varuh izda potrdilo o sodelovanju pri opravljanju nadzora naslednji dan po opravljenem nadzoru.
(2) Delodajalec izvajalcu nadzora izplača nadomestilo plače, Varuh pa nato delodajalcu povrne znesek, ki ustreza višini nadomestila plače na podlagi pisnega obračuna s priloženimi dokazili o višini plače izvajalca nadzora in o izplačanem nadomestilu.
6. člen
Izvajalcu nadzora, ki je samostojni podjetnik posameznik oziroma oseba, ki samostojno opravlja dejavnost kot redni poklic, pripada nadomestilo za izgubljeni zaslužek v višini, ki se določa po sodni odmeri glede na povprečni dnevni zaslužek v ustreznem poklicu v odvisnosti od časa opravljanja nadzora.
7. člen
(1) Izvajalci nadzora, ki niso zajeti v določbah 5. in 6. člena tega pravilnika in tisti, ki so zaposleni, vendar v času opravljanja nadzora niso bili odsotni z dela, imajo pravico do nadomestila v pavšalnem znesku.
(2) Višina nadomestila se v primeru iz prejšnjega odstavka odmeri v odvisnosti od časa opravljanja nadzora, pri čemer višina nadomestila na dan ne sme presegati 75 odstotkov zneska dnevnice za službeno potovanje, ki traja od šest do osem ur, kot je določen za javne uslužbence.
IV. NAGRADA ZA IZDELAVO POROČILA O OPRAVLJENEM NADZORU
8. člen
Izvajalec nadzora dobi za izdelavo poročila o opravljenem nadzoru nagrado v višini 100 EUR.
V. SIMBOLIČNI PREJEMEK
9. člen
Izvajalcem nadzora pripada simbolični prejemek v višini 5 eurov (EUR) za vsako začeto uro sodelovanja pri nadzoru.
VI. SKUPNE DOLOČBE
10. člen
Izvajalec nadzora predloži zahtevek za povračilo stroškov in nagradi na obrazcu št. 1, ki je sestavni del tega pravilnika, ob predaji poročila o opravljenem nadzoru, ki mora biti izdelano in posredovano Varuhu najpozneje v osmih dneh po opravljenem nadzoru.
11. člen
(1) Predstavnik Varuha, odgovoren za opravo posameznega nadzora, izda v roku treh dni po prejemu zahtevka za povračilo stroškov in nagradi, izvajalcu nadzora sklep o povračilu stroškov na obrazcu št. 2, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Izplačilo stroškov in nagrad se izvrši na podlagi sklepa iz prejšnjega odstavka.
12. člen
(1) Nagrade in povračilo stroškov se izplačujejo iz proračunskih sredstev Varuha človekovih pravic – podprogram Opcijski protokol, sredstva namenjena za delo nevladnih in humanitarnih organizacij, na transakcijski račun izvajalca nadzora, obračunani davki in druge dajatve pa na ustrezne račune javnih sredstev.
(2) Nadomestila plače oziroma izgubljenega zaslužka se izplačujejo iz proračunskih sredstev Varuha človekovih pravic – podprogram Opcijski protokol, sredstva namenjena za delo nevladnih in humanitarnih organizacij, na transakcijski račun prejemnika.
VII. KONČNI DOLOČBI
13. člen
V tem pravilniku uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni slovnični obliki, se uporabljajo kot nevtralni za moški in ženski spol.
14. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 2.0-4/2007-3-SE
Ljubljana, dne 27. decembra 2007
dr. Zdenka Čebašek - Travnik l.r.
Varuhinja
človekovih pravic
Št. 007-771/2007/5
Ljubljana, dne 5. februarja 2008
Soglašam!
dr. Andrej Bajuk l.r.
Minister
za finance