Na podlagi 98. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt, Uradni list RS, št. 33/07) ter 17. člena Statuta Mestne občine Celje (Uradni list RS, št. 41/95, 77/96, 37/97, 50/98, 28/99, 117/00, 108/01 in 70/06) je Mestni svet Mestne občine Celje na seji dne 22. 4. 2008 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah Odloka o zazidalnem načrtu »Dolgo polje I in CRC Golovec«
I. UVODNE DOLOČBE
1. člen
(predmet odloka)
S tem odlokom se sprejmejo Spremembe in dopolnitve Zazidalnega načrta Dolgo polje I in CRC Golovec (v nadaljnjem besedilu: zazidalni načrt), po projektu št. 319/07, ki ga je izdelal Razvojni center Planiranje, d.o.o. Celje.
2. člen
(1) 2. člen Odloka o zazidalnem načrtu Dolgo polje I in CRC Golovec (proj. št. 92/75 ZNG Celje; UVC 28/63, Uradni list SRS, št. 10/76, 21/82 in Uradni list RS, št. 69/93) na območju predmetnega zazidalnega načrta se spremeni in dopolni, tako, da se na koncu doda nov odstavek, ki se glasi:
»Zazidalni načrt se spremeni in dopolni po projektu št. 319/07, ki ga je izdelal Razvojni center Planiranje, d.o.o. Celje. Spremembe in dopolnitve se nanašajo na zemljišče parcelnih št. 161/1, 162/7, 161/2, 162/1, 162/4, 162/5, 162/6, 163/1, 164/1, 164/2, 2500/13, vse parcele k.o. Celje.«
(2) Za 2. členom se dodajo novi členi, ki se glasijo:
»2.a člen
(vsebina akta)
(1) Projekt iz 2. člena odloka vsebuje besedilo in kartografski del.
(2) Vsebina obsega:
1. Kartografski del obsega naslednje grafične načrte:
1.1 Načrt namenske rabe prostora – izsek iz ZN 1 : 1000
1.2 Načrt parcele 1 : 1000
1.3 Načrt umestitve načrtovane ureditve v prostor
1.3.1 Geodetsko kotirana situacija 1 : 500
1.3.2 Situacija obstoječega stanja z mejo
ureditvenega območja 1 : 500
1.3.3 Urbanistično arhitektonska situacija 1 : 500
1.3.4 Situacija energetske, komunalne in druge
gospodarske infrastrukture 1 : 500
2.
Priloge zazidalnega načrta so:
2.1
Smernice in mnenja nosilcev urejanja prostora
2.2
Povzetek za javnost
2.3
Obrazložitev prostorskega akta
2.4
Seznam izdelanih strokovnih podlag, ki so bile
upoštevane pri pripravi prostorskega akta
II. MEJA IN VELIKOST UREDITVENEGA OBMOČJA ZAZIDALNEGA NAČRTA TER SEZNAM PARCEL
2.b člen
(ureditveno območje)
(1) Ureditveno območje obsega zemljišče, na katerem stoji otroški vrtec ter dotrajani stanovanjski objekt s pripadajočima pomožnima objektoma.
(2) Površina obravnavanega območja meri 2774 m² in obsega parcele:
– 161/1, 162/7, 161/2, 162/1, 162/4, 162/5, 162/6, 163/1, 164/1, 164/2, 2500/13, vse parcele k.o. Celje.
(3) V primeru odstopanja navedenih parcel in stanja glede na grafični prikaz velja grafični prikaz.
2.c člen
(funkcija območja)
(1) Z urbanistično zasnovo je predlagano območje ureditve namenjeno večstanovanjski gradnji s spremljajočimi dejavnostmi – vrtec. Na območju je izgrajen vrtec, predvidena je gradnja večstanovanjskega objekta s pripadajočimi manipulativnimi, parkirnimi in zelenimi površinami.
(2) Dovoljene so novogradnje, nadomestne gradnje ter redna in investicijska vzdrževalna dela.
(3) Znotraj območja gradbene parcele večstanovanjskega objekta je predvidena odstranitev obstoječega enodružinskega stanovanjskega objekta ter dveh manjših pomožnih objektov; vsi objekti na parceli 161/1, k.o. Celje.
III. URBANISTIČNI IN ARHITEKTONSKI POGOJI ZA UMESTITEV NAČRTOVANE UREDITVE V PROSTOR
2.d člen
(zasnova območja)
(1) Z urbanistično zasnovo je predlagano območje ureditve namenjeno stanovanjski pozidavi ter otroškemu vrtcu s pripadajočimi zelenimi površinami.
(2) Ob predvidenem večstanovanjskem objektu je predvidena ureditev osmih parkirnih mest za stanovalce ter ureditev ekološkega otoka za zbiranje odpadkov. Uvoz do predvidenega večstanovanjskega objekta je predviden z vzhodne strani s priključkom na Vrunčevo ulico. Parkirne in manipulativne površine so predvidene severno ter zahodno od objekta, vhod v objekt je z vzhodne, dvoriščne strani.
2.e člen
(pogoji za oblikovanje)
Gabariti in pogoji za oblikovanje večstanovanjskega objekta:
(1) Tlorisni gabariti:
– oblika pravokotna, prevladuje naj enostavni pravokotni volumen z možnostjo členitve;
– maksimalne tlorisne dimenzije večstanovanjskega objekta 12.00 m x 10.00 m;
– polkrožni izzidki in stolpiči niso dopustni.
(2) Etažnost:
– K + P + 1 + IP (možnost izkoriščenega podstrešja) ali
– K + P + 1 + terasna streha; ob pogoju izvedbe ravne strehe oziroma enokapne strehe z min. naklonom (možnost izvedbe zadnje etaže v obliki »penthouse« z zamikom etaže proti zahodu) oziroma – ob pogoju izvedbe dvokapne strehe usklajene v naklonu s sosednjimi objekti;
– obvezna izvedba visokega pritličja – kota pritličja cca 1.00 m nad koto tal terena;
– maksimalni višinski gabarit je definiran z sosednjim, mejnim, južno ležečim stanovanjskim objektom, višina venca novega stanovanjskega objekta mora slediti višini venca južno ležečega stanovanjskega objekta, maks. višina predvidenega večstanovanjskega objekta s streho ne sme presegati višine slemena južno ležečega stanovanjskega objekta;
– strehe: ravna streha, enokapnica z minimalnim naklonom.
(3) Materiali in barve:
– obvezna svetla, topla zemeljska barva fasade;
– materiali; omet, les, beton, steklo in sodobni obložni materiali, poenotena uporaba materialov.
(4) Pomožni objekti:
– dopustna je izgradnja konstrukcijsko lahkih, transparentnih nadstrešnic nad predvidenimi parkirnimi mesti severno ter zahodno od objekta;
– nadstrešnice nad parkirišči morajo biti arhitekturno (oblika, barva, materiali …) usklajene z predvidenim večstanovanjskim objektom.
Pogoji za oblikovanje otroškega vrtca:
(5) Za objekt otroškega vrtca so mogoče rekonstrukcije, adaptacije, tekoča vzdrževalna dela ter manjši prizidki kot funkcionalni deli objekta. Možna je postavitev pomožnih objektov.
2.f člen
(lokacijski pogoji in usmeritve za projektiranje)
Predlog zazidave:
– določen je odmik gradbene linije objekta od prometnice;
– členitev fasade je mogoča do maksimalne gradbene linije;
– višinski gabarit večstanovanjskega objekta je določen z etažnostjo objekta
– K + P + 1 + IP (možnost izkoriščenega podstrešja) ob pogoju izvedbe dvokapne strehe (usklajene v naklonu s sosednjimi objekti) ali
– K + P + 1 + terasna streha; ob pogoju izvedbe ravne strehe oziroma enokapne strehe z min. naklonom (možnost izvedbe zadnje etaže v obliki »penthouse« z zamikom etaže proti zahodu);
– parkirna mesta za stanovalce bodo urejena v sklopu gradbene parcele – zagotoviti je potrebno dva parkirna mesta na stanovanjsko enoto;
– maksimalno štiri stanovanjske enote; možna je izvedba tudi manjšega števila stanovanjskih enot;
– fasade naj bo oblikovana sodobno z uporabo enostavnih pravokotnih rastrov, materiali; omet, beton, steklo ali sodobni obložni materiali, poenotena uporaba materialov v barvni lestvici svetlih toplih zemeljskih barv, poudarjena horizontalna členjenost;
– obvezna je zasaditev žive meje proti Vrunčevi ulici – zeleni tampon;
– obvezna je ohranitev zelenih površin znotraj območja gradbene parcele otroškega vrtca;
– v čim večji meri je potrebno zagotoviti zelene površine na območju gradbene parcele novega večstanovanjskega objekta in z ustrezno zasaditvijo grmovnic ali manjših dreves vzpostaviti ustrezno razmerje zelenih in tlakovanih oziroma utrjenih površin – travne plošče;
– za predvideni večstanovanjski objekt je treba pridobiti geotehnične pogoje za gradnjo.
2.g člen
(gradbene parcele, parcelacija)
(1) Gradbena parcela otroškega vrtca in gradbena parcela večstanovanjskega objekta ostaja nespremenjena. V grafičnih prilogah je prikazan maksimalni tlorisni gabarit predvidenega večstanovanjskega objekta.
(2) Gradbena parcela večstanovanjskega objekta bo urejena kot dovozna in parkirna površina s peš dostopi in zelenico. Utrjene površine znotraj meje gradbene parcele bodo tlakovane oziroma izvedene s travnimi ploščami za zmanjšan odtok padavinskih voda.
(3) Na gradbeni parceli otroškega vrtca so poleg objekta utrjene in zelene površine, katere je potrebno ohraniti.
(4) Ograjevanje gradbene parcele naj bo praviloma urejeno z enotno oblikovano lahko leseno ali žičnato ograjo višine od 1,50 m do 1,80 m, ki mora biti ustrezno ozelenjena s popenjalkami. V stiku z območjem vrtca mora biti takšna, da lahko ustrezno prepreči onesnaževanje oziroma prehod izpušnih plinov na območje vrtca. Ob Vrunčevi ulici je obvezna zasaditev žive meje, ki v uvozu ne sme ovirati preglednega trikotnika. Ob uvozu v objekt je možna postavitev rampe.
2.h člen
(zelene površine)
(1) Obvezna je ohranitev zelenih površin znotraj območja gradbene parcele otroškega vrtca.
(2) V čim večji meri je potrebno zagotoviti zelene površine na območju gradbene parcele novega večstanovanjskega objekta in z ustrezno zasaditvijo grmovnic ali manjših dreves vzpostaviti ustrezno razmerje zelenih in tlakovanih oziroma utrjenih površin – travne plošče.
IV. POGOJI IN USMERITVE ZA VODNOGOSPODARSKO UREJANJE
2.i člen
(vodnogospodarske ureditve)
(1) Kote terena na območju sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta (parkirišča, ceste manipulativne površine ...) ni dopustno nadvišati nad koto sosednjih zemljišč.
(2) Odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih vod je potrebno urediti v skladu s Pravilnikom o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne in padavinske vode (Uradni list RS, št. 15/02) ter Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo (Uradni list RS, št. 47/05 in 45/07).
(3) Odvajanje padavinskih voda z območja, ki ga obravnavajo spremembe in dopolnitve zazidalnega načrta, je potrebno predvideti v skladu z 92. členom Zakona o vodah (Uradni list RS, št. 67/02), in sicer na tak način, da bo v čim večji možni meri zmanjšan odtok padavinskih voda z urbanih površin, kar pomeni, da je potrebno predvideti zadrževanje padavinskih voda pred iztokom (zatravitev, travne plošče, morebitni zadrževalniki in podobno).
(4) Padavinske vode iz obravnavanega območja (strešine, parkirišča, ceste …) je treba prioritetno ponikati, pri tem morajo ponikovalnice biti locirane izven vpliva povoznih in manipilativnih površin. Iz geomehanskega poročila mora biti razvidno, ali je eventualno ponikanje padavinskih vod možno.
V. PROMETNA, KOMUNALNA, ENERGETSKA IN TELEPRENOSNA INFRASTRUKTURA
2.j člen
Splošno
(1) Za vso gospodarsko javno infrastrukturo je potrebno izdelati projekte PGD, PZI, ter pri tem upoštevati zahteve upravljalcev posameznih vodov, komunalne koridorje ter predpisane odmike in zaščitne ukrepe.
(2) Ureditve javne gospodarske infrastrukture se morajo izvajati na način, ki zagotavlja ustrezno varstvo okolja, ustreza obrambno-zaščitnim zahtevam in v skladu s predpisi, ki urejajo to področje.
(3) Vse sekundarno razvodno omrežje gospodarske javne infrastrukture mora biti medsebojno usklajeno izvedeno v kabelski podzemni izvedbi do stavbe. Pod asfaltiranimi površinami je vse električne in telekomunikacijske vode obvezno položiti v kabelsko kanalizacijo.
(4) Načrtovana gospodarska javna infrastruktura gradbene parcele obsega: dovoz, javni vodovod za sanitarno in požarno vodo, komunalno in meteorno kanalizacijo, elektriko in telefon. V primeru izgradnje topolovodnega omrežja je obvezno priključevanje na le-tega.
(5) Predvideni večstanovanjski objekt je potrebno obvezno priključiti na vso javno gospodarsko infrastrukturo.
Cestno omrežje
(6) Znotraj gradbene parcele je potrebno zagotoviti dva parkirna mesta na stanovanjsko enoto, oziroma kolikor na gradbeni parceli ni tehničnih in prostorskih možnosti za zagotovitev zadostnega števila parkirnih mest, mora investitor manjkajoča parkirna mesta zagotoviti na drugih ustreznih površinah, ki so od stavbe oddaljene največ 200 m in je etažnim lastnikom omogočena njihova trajna uporaba.
(7) Zagotoviti je prometno varen priključek na javno cestno omrežje – mestno zbirno cesto LZ038920 (Vrunčevo ulico).
(8) Predvidena gradnja mora s svojim odmikom od javne ceste omogočati prihodnji razvoj in varovanje prometa.
Vodovod
(9) Oskrba objekta z vodo je možna iz javnega vodovoda Lž Ø80 mmm, ki je del Osrednjega vodovodnega sistema Celje. Obstoječi vodovodni priključek se poveča na stroške investitorja. Priključitev na vodovod je možna pod pogojem, da je rešeno odvodnjavanje odpadnih vod.
Kanalizacija
(10) Komunalne odpadne vode se speljejo direktno v javni kanal št. 207001 preko revizijskega jaška št. 8 ali preko revizijskega jaška št. 7 na koti nad temenom kanalizacijske cevi. Objekt se lahko priključi na javno kanalizacijo omrežje samo preko jaška.
(11) Interna kanalizacija, ki poteka skozi prostore pod nivojem terena, mora biti izvedena brez priključkov in brez prekinitev, ki bi lahko povzročale povratno zaplavitev objekta. Odpadne vode iz prostorov pod nivojem terena morajo biti speljane v javno kanalizacijo preko črpališča.
(12) Potrebni so ukrepi za zmanjšanje odtoka padavinskih voda z urbanih površin v kanalizacijo oziroma vodotoke (Zakon o vodah – Uradni list RS, št. 67/02, Uredba o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo – Uradni list RS, št. 47/05), zato je potrebno za meteorne vode s streh in povoznih površin, zadrževalne bazene in podobne rešitve, ki morajo biti prikazane v projektu. Preliv meteornih vod se lahko spelje v javno kanalizacijo.
Elektro omrežje
(13) Energija za napajanje objekta ja na voljo na NN zbiralkah v TP Nušičeva.
Telefonsko omrežje
(14) Telefonsko omrežje bo izvedeno skladno s smernicami Telekoma Slovenije, OE Celje.
Plinovodno omrežje in ogrevanje
(15) Oskrbo predvidenega območja z energijo je možno predvideti z cevno navezavo na obstoječe javno plinovodno omrežje zemeljskega plina. Obstoječi plinovod dimenzije in materiala – jeklo DN 100 poteka ob zahodnem robu parcele 161/1, k.o. Celje. Predvideno ogrevanje večstanovanjskega objekta je na plin.
Ravnanje z odpadki
(16) Zagotovljeno je zbirno odjemno mest za odpadke – ekološki otok (eko), to je urejen prostor ob objektu kamor se postavijo zabojniki za mešane komunalne odpadke. Predvideni način odvoza odpadkov mora ustrezati tehnologiji zbiranja in odvažanja odpadkov, ki jo uporablja izvajalec javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki.
VI. OKOLJEVARSTVENI IN DRUGI POGOJI ZA IZVEDBO POSEGOV V PROSTOR
2.k člen
(varovanje objektov in območij naravnih vrednot in kulturne dediščine)
Na obravnavanem območju ni evidentiranih objektov in območij naravnih vrednot in kulturne dediščine.
2.l člen
(varstvo pred hrupom)
V času gradnje bo obratovanje virov hrupa skladno z Uredbo o hrupu v naravnem in življenjskem okolju omejeno na čas od ponedeljka do sobote med 8. in 19. uro. Uporaba je prepovedana tudi na praznik, če je dela prost dan.
2.m člen
(varstvo zraka)
(1) Za zagotovitev nižje stopnje onesnaženosti zraka, je kot energetski vir predviden plin.
(2) Med gradnjo je izvajalec dolžan upoštevati naslednje ukrepe za varstvo zraka:
– predpise v zvezi z emisijami gradbene mehanizacije in transportnih sredstev;
– preprečevanje prašenja odkritih delov gradbišča;
– vlaženje sipkih materialov in nezaščitenih površin ter
– preprečevanje raznosa materiala z gradbišča.
2.n člen
(varstvo voda)
Predvideni večstanovanjski objekt se bo priključeval na javno kanalizacijsko omrežje.
2.o. člen
(varstvo tal)
(1) Plodno zemljo, ki bo odstranjena pred gradnjo objektov in prometne, komunalne ter energetske infrastrukture in omrežja zvez, je treba deponirati in jo uporabiti za ureditev zelenic.
(2) Pri gradnji naj se uporabljajo transportna sredstva in gradbeni stroji, ki so tehnično brezhibni ter materiali, za katera obstajajo dokazila o njihovi neškodljivosti za okolje. S transportnih in gradbenih površin je potrebno preprečiti emisije prahu in gradbenih materialov ter odtekanje vod v podtalnico. Pri ravnanju z odpadnimi vodami se uporabljajo določila, opredeljena v poglavju komunalne in energetske infratsrukture.
(3) Odpadni material, ki bo nastal pri rušenju, bo investitor skladno s pravilnikom o ravnanju z odpadki, ki nastajajo pri gradbenih delih (Uradni list RS, št. 84/98, 45/00, 20/01, 13/03) odlagal na odlagališču za interne odpadke.«
VII. KONČNE DOLOČBE
3. člen
(etapnost izvajanja)
(1) Predvidena sprememba zazidalnega načrta se izvaja v dveh etapah. Etape je mogoče združevati.
(2) V prvi etapi je predvidena odstranitev obstoječega enodružinskega stanovanjskega objekta ter dveh manjših pomožnih objektov, vsi objekti na parceli 161/1, k.o. Celje. Druga etapa predvideva izgraditev večstanovanjskega objekta s pripadajočo komunalno energetsko infrastrukturo ter manipulativnimi in parkirnimi površinami.
4. člen
(tolerance)
(1) V grafičnih prilogah so z regulacijskim elementom – gradbeno linijo določeni maksimalni tlorisni gabariti predvidenega objekta, ki upoštevajo odmike od prometnic in med objekti, oziroma gradbene meje.
(2) Kot toleranca je mogoča sprememba poteka komunalne in energetske infrastrukture ob predhodni prostorski preveritvi.
5. člen
(obveznosti investitorjev)
Poleg obveznosti iz predhodnih določil, morajo investitorji in izvajalci:
– pred začetkom del morajo izvajalci obvestiti upravljavce prometne, komunalne, energetske in telekomunikacijske infrastrukture ter skupno z njimi zakoličiti in zaščititi obstoječe infrastrukturne vode,
– pri rušenju obstoječih objektov je potrebno zagotoviti ustrezno ravnanje z odpadki, ki bodo pri tem nastali v skladu s Pravilnikom o ravnanju z odpadki, ki nastanejo pri gradbenih delih (Uradni list RS, št. 3/03) ter Pravilnikom o dopolnitvah Pravilnika o ravnanju z odpadki, ki nastanejo pri gradbenih delih (Uradni list RS, št. 50/04),
– zagotoviti zavarovanje gradbišča tako, da bosta zagotovljeni varnost in raba bližnjih objektov in zemljišč,
– uporabljati materiale, za katera obstajajo dokazila o njihovi neškodljivosti za okolje,
– zagotoviti ustrezno odvijanje motornega in peš prometa po obstoječem omrežju cest in poti,
– sanirati oziroma povrniti v prvotno stanje vse poti in ceste, ki bodo zaradi uporabe v času gradnje objekta prekinjene ali poškodovane,
– zagotoviti nemoteno komunalno in energetsko oskrbo objektov preko obstoječih infrastrukturnih omrežij, objektov in naprav,
– v času gradnje zagotoviti vse potrebne varnostne ukrepe in organizacijo gradbišča, da bo preprečeno onesnaženje okolja in voda, ki bi nastalo zaradi transporta, skladiščenja in uporabe tekočih goriv in drugih škodljivih snovi oziroma v primeru nezgode,
– vsi navedeni ukrepi se morajo izvajati v skladu s smernicami k zazidalnem načrtu za načrtovanje pristojnih nosilcev urejanja prostora, na podlagi gradbenega dovoljenja ter ob upoštevanju veljavne zakonodaje.
6. člen
(prenehanje veljavnosti občinskih prostorskih izvedbenih aktov)
Za del območja, ki je predmet obravnavanih sprememb in dopolnitev z dnem veljavnosti tega odloka preneha veljati Odlok o Zazidalnem načrtu Dolgo polje I in CRC Golovec (proj. št. 92/75 ZNG Celje; UVC 28/63, Uradni list SRS, št. 10/76, 21/82 in Uradni list RS, št. 69/93).
7. člen
(drugi pogoji za izvedbo)
Pridobiti je potrebno geotehnične pogoje za gradnjo.
8. člen
(nadzor)
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe za posamezna področja.
9. člen
(vpogled v izvedbeni prostorski akt)
Projekt iz 1. člena tega odloka je stalno na vpogled vsem zainteresiranim pri pristojni službi Mestne občine Celje in Upravni enoti Celje.
10. člen
(uveljavitev)
Odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3505-0008/2007
Celje, dne 22. aprila 2008
Župan
Mestne občine Celje
Bojan Šrot l.r.