Na podlagi 6. in 16. člena Statuta Občine Litija (Uradni list RS, št. 18/04, 33/06 in 139/06) je Občinski svet Občine Litija na 17. seji dne 29. 5. 2008 sprejel
O D L O K
o priznanjih Občine Litija
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta odlok določa vrsto priznanj Občine Litija, pogoje, postopek in način podeljevanja priznanj ter način vodenja evidence o priznanjih.
2. člen
Občina Litija podeljuje priznanja občanom, skupinam, podjetjem, zavodom, ustanovam, društvom, združenjem in drugim pravnim in fizičnim osebam za dosežke na področju gospodarstva, šolstva, kulture, znanosti, športa, socialnega varstva, ekologije, zaščite in reševanja ter na drugih področjih. Priznanja se podeljujejo za pomembne prispevke pri razvoju in ugledu občine ter boljšemu življenju občanov.
Priznanja se lahko podelijo tudi posmrtno.
3. člen
Priznanja Občine Litija so:
– Častni občan Občine Litija.
– Zlata plaketa Občine Litija.
– Priznanje župana.
4. člen
O podelitvi priznanja Častni občan Občine Litija in Zlata plaketa Občine Litija, odloča Občinski svet Občine Litija (v nadaljevanju: občinski svet) na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja (v nadaljevanju komisija).
O podelitvi Priznanja župana odloča župan.
II. ČASTNI OBČAN OBČINE LITIJA
5. člen
Priznanje Častni občan Občine Litija je najvišje priznanje Občine Litija, ki se lahko podeli posamezniku za posebne in izjemno pomembne dosežke, dosežene v daljšem časovnem obdobju, ki so prispevali k splošnemu razvoju, ugledu in napredku celotne Občine Litija in imajo trajen pomen za vse občane in njihovo življenje.
Priznanje Častni občan Občine Litija se lahko podeli državljanom Republike Slovenije in drugih držav.
V posameznem letu lahko občinski svet podeli največ eno priznanje z nazivom Častni občan Občine Litija.
III. ZLATA PLAKETA OBČINE LITIJA
6. člen
Zlata plaketa Občine Litija se podeli občanom, podjetjem, zavodom, ustanovam, društvom, združenjem in drugim pravnim in fizičnim osebam in skupinam za dosežke na področju gospodarstva, šolstva, kulture, znanosti, športa, socialnega varstva, ekologije, zaščite in reševanja ter na drugih področjih, za pomembno in ustvarjalno delo, dosežke trajnega pomena in uspehe, s katerimi so pomembno vplivali na razvoj in ugled Občine Litija.
Zlato plaketo Občine Litija lahko prejmejo državljani Republike Slovenije in drugih držav, če so s svojim delom in dosežki prispevali k boljšemu življenju občanov in dosegli pomembne uspehe na posameznih področjih.
V posameznem letu se podeli največ eno priznanje Zlata plaketa Občine Litije.
IV. PRIZNANJE ŽUPANA
7. člen
Priznanje župana je priznanje, ki ga podeljuje župan, občanom, skupinam, podjetjem, zavodom, ustanovam, društvom, organizacijam, združenjem in drugim pravnim in fizičnim osebam za posamezne enkratne dosežke in uspehe, ki so pomembni za razvoj, ugled in promocijo Občine Litija.
Priznanje župana podeljuje župan na osnovi lastne presoje in se podeljuje na slavnostni način.
V. POSTOPEK PODELJEVANJA PRIZNANJ
8. člen
Predloge za podelitev priznanja Častni občan Občine Litija, lahko komisiji kadarkoli posredujejo občani, politične stranke, župan, društva, zavodi, ustanove, podjetja ter druge organizacije in se podeljuje brez predhodno objavljenega javnega razpisa.
Predloge za podelitev priznanja Zlata plaketa Občine Litija lahko komisiji posredujejo občani, politične stranke, župan, društva, zavodi, ustanove, podjetja, ter druge organizacije na osnovi javnega razpisa.
9. člen
Javni razpis za podelitev priznanj Zlata plaketa Občine Litija objavi komisija v enem od tiskanih glasil, ki na območju občine izhajajo redno, vsaj enkrat mesečno in ga prejemajo vsa gospodinjstva v Občini Litija najmanj tri mesece pred občinskim praznikom za tekoče leto.
Javni razpis mora vsebovati:
– vrste priznanj, ki se bodo podelile,
– število priznanj, ki se bodo podelila,
– kdo je lahko prejemnik priznanja,
– kdo je lahko predlagatelj priznanja,
– utemeljitev predlogov,
– rok in način vložitve predlogov,
– kriterije za podelitev priznanj,
– podatke, ki jih mora vsebovati predlog,
– rok, do katerega mora biti poslan predlog.
10. člen
Predlog za podelitev priznanja mora biti posredovan v pisni obliki in mora vsebovati:
– ime in priimek oziroma naziv predlagatelja ter njegov naslov oziroma sedež,
– ime in priimek oziroma naziv predlaganega prejemnika priznanja,
– utemeljitev predloga.
11. člen
Komisija obravnava predloge za podelitev priznanj najkasneje v desetih dneh po preteku roka za oddajo predlogov.
Iz predloga za podelitev priznanja mora biti razvidna dejavnost in doseženi uspehi tistih, ki so predlagani za sprejem občinskega priznanja.
Kolikor komisija oceni, da podani predlog ne ustreza oziroma da je pomanjkljiv, zahteva od predlagatelja dopolnitev predloga v roku osem dni.
Komisija lahko predlog tudi zavrne, če predlog ni dovolj ali ustrezno utemeljen.
12. člen
Komisija z večino glasov vseh članov oblikuje končni predlog kandidatov za podelitev priznanj in ga posreduje občinskemu svetu v obravnavo in odločanje.
13. člen
Priznanja po tem odloku se med seboj ne izključujejo in prejemniki lahko prejmejo vsa priznanja iz 3. člena tega odloka, vendar ne v istem letu.
Praviloma jih izroča župan ali od njega pooblaščena oseba, skupaj s posebno listino, ki vsebuje razloge za podelitev priznanja.
Priznanja se izroči na slovesnosti ob praznovanju občinskega praznika, na svečani seji občinskega sveta ali s svečanim sprejemom ob dogodkih in datumih, pomembnih za občino in dobitnike priznanj na dan, ki je čim bližje takšnemu datumu.
VI. POSTOPEK ODVZEMA PODELJENEGA PRIZNANJA
14. člen
Priznanja Občine Litija iz prvih dveh alinej 3. člena tega odloka, se prejemnikom lahko odvzamejo v naslednjih primerih:
– če se po podelitvi priznanj izkaže, da so bili prejemniki priznanj pravnomočno obsojeni za kazniva dejanja, za katera je zagrožena nepogojna kazen najmanj enega leta zapora,
– če so bila ob podelitvi priznanj o prejemnikih priznanj zamolčana določena dejstva, ki bi vplivala na njihovo podelitev,
– če so bili v obrazložitvi navedeni napačni ali neresnični podatki.
Predlog za odvzem priznanja lahko podajo vsi predlagatelji, ne glede na čas, ki je potekel od podelitve. Predlog obravnava komisija najkasneje v roku trideset dni od prejema pisnega predloga, ki poda o predlogu svoje mnenje.
O odvzemu priznanja odloča občinski svet.
VII. NAČIN VODENJA EVIDENCE O PODELJENIH PRIZNANJIH
15. člen
Strokovna in administrativna dela v zvezi s podeljevanjem priznanj opravlja Občinska uprava Občine Litija.
Celotno gradivo v zvezi s podelitvijo priznanj je javno in je na vpogled pri Občinski upravi Občine Litija.
16. člen
Priznanja se kronološko vpisujejo v evidenco priznanj, ki se vodi pri občinski upravi Občine Litija.
Evidenca vsebuje naslednje podatke:
– zaporedno številko prejemnika,
– ime in priimek ali naziv ter osnovne podatke o prejemniku priznanja,
– datum seje, na kateri je bilo odločeno o podelitvi priznanja ter številka sklepa občinskega sveta,
– datum podelitve priznanja,
– pripombe.
VII. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI
17. člen
Sredstva za izvajanje tega odloka zagotovi občinski svet v proračunu občine za vsako leto posebej.
18. člen
Postopek podeljevanja priznanj Zlata plaketa Občine Litija se za leto 2008 ne izvede v roku in s strani pristojnega predlagatelja, kot je to določeno v 9. členu tega odloka.
Podelitev priznanj Zlata plaketa Občine Litija za leto 2008 se izvede na podlagi javnega poziva, ki ga objavi župan v občinskem glasilu.
19. člen
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o priznanjih Občine Litija (Uradni list RS, št. 11/84 in 33/89).
20. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-6/2008
Litija, dne 29. maja 2008
Župan
Občine Litija
Franci Rokavec l.r.