Na podlagi tretjega odstavka 29. člena Zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 72/06 – uradno prečiščeno besedilo) in tretjega odstavka 30. člena Sklepa o poročanju o kapitalu in kapitalskih zahtevah bank in hranilnic (Uradni list RS, št. 104/07) izdaja guverner Banke Slovenije
N A V O D I L O
za elektronsko posredovanje poročil o kapitalu in kapitalskih zahtevah
1. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(Namen in vsebina navodila)
(1) To navodilo predpisuje obliko in način izpolnjevanja ter elektronskega posredovanja poročil o kapitalu in kapitalskih zahtevah iz 2. člena Sklepa o poročanju o kapitalu in kapitalskih zahtevah bank in hranilnic (Uradni list RS, št. 104/07; v nadaljevanju: sklep o poročanju) ločeno na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) V skladu z obveznostjo poročanja iz prve točke tega navodila mora banka oziroma hranilnica (v nadaljevanju: banka) posredovati naslednja poročila o:
– kapitalu in kapitalskih zahtevah (v obliki obrazca CA),
– kapitalski zahtevi za kreditno tveganje, kreditno tveganje nasprotne stranke in tveganje zaradi časovne neusklajenosti plačila in izročitve po standardiziranem pristopu (v obliki obrazca CR SA),
– kapitalski zahtevi za kreditno tveganje, kreditno tveganje nasprotne stranke in tveganje zaradi časovne neusklajenosti plačila in izročitve po pristopu na podlagi notranjih bonitetnih sistemov (v obliki obrazcev CR IRB in CR EQU IRB),
– kapitalski zahtevi za kreditno tveganje pri listinjenju (v obliki obrazcev CR SEC SA, CR SEC IRB in CR SEC Details),
– kapitalski zahtevi za tržna tveganja (v obliki obrazcev MKR SA TDI, MKR SA TDI-a, MKR SA TDI-b, MKR SA EQU, MKR SA FX, MKR SA COM, MKR IM, MKR IM Details in CR TB SETT) ter
– kapitalski zahtevi za operativno tveganje (v obliki obrazcev OPR in OPR Bruto izgube).
2. OBLIKA IN NAČIN IZPOLNJEVANJA TER ELEKTRONSKEGA POSREDOVANJA POROČIL
2.1. Vsebina in zapis podatkov posameznih obrazcev poročil
2. člen
(Splošno)
(1) Banka izpolni vsa polja, za katera obstaja podatek. V primeru, da banka za posamezna ali vsa polja (vrstic oziroma stolpcev) obrazcev nima stanja oziroma pojava, vnese 0 (nič).
(2) Polja oziroma vrstice, ki se v papirni obliki ne poročajo in so označena s sivo barvo, banka posreduje prazna. Izjema je obrazec CA, pri katerem so ta polja iz elektronskega zapisa izključena.
(3) Banka v siva polja obrazcev za tržna tveganja, v katerih se zahteva vnos uteži, te vnese v skladu z določbami Sklepa o izračunu kapitalske zahteve za tržna tveganja za banke in hranilnice (Uradni list RS, št. 135/06 in 104/07; v nadaljevanju: sklep o tržnih tveganjih). Enako velja za uteži v stolpcu 5 obrazca MKR SA TDI-a in domnevne spremembe obrestne mere v stolpcu 4 obrazca MKR SA TDI-b.
2.1.1. Poročilo o kapitalu in kapitalskih zahtevah
3. člen
(Obrazec CA – Izračun kapitala in kapitalske zahteve)
Banka posreduje obrazec CA na posamični in konsolidirani podlagi.
2.1.2. Poročilo o kapitalski zahtevi za kreditno tveganje, kreditno tveganje nasprotne stranke in tveganje zaradi časovne neusklajenosti plačila in izročitve po standardiziranem pristopu
4. člen
(Obrazec CR SA – Izračun kapitalske zahteve za kreditno tveganje, kreditno tveganje nasprotne stranke in tveganje zaradi časovne neusklajenosti plačila in izročitve po standardiziranem pristopu)
(1) Banka posreduje obrazec CR SA na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka, ki nima dovoljenja za uporabo pristopa IRB, mora izpolniti in posredovati obrazec CR SA za vseh 15 SA kategorij izpostavljenosti.
(3) Banka, ki ima dovoljenje za uporabo pristopa IRB in bo v skladu s tem dovoljenjem kapitalsko zahtevo za kreditno tveganje za določene IRB kategorije izpostavljenosti izračunavala po pravilih za standardizirani pristop, mora izpolniti in posredovati obrazec CR SA samo za te IRB kategorije izpostavljenosti.
(4) Banka za oznako kategorije izpostavljenosti v obrazcu CR SA uporabi ustrezno šifro iz šifranta SA/IRB kategorije izpostavljenosti, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije.
(5) Banka za oznako imenovane ECAI in / ali ECA v obrazcu CR SA uporabi ustrezno štiri mestno šifro iz šifranta Imenovane ECAI in / ali ECA, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije. Banka pri SA/IRB kategorijah izpostavljenosti s šiframi SA2.1.1.1a.01, SA2.1.1.1a.02, SA2.1.1.1a.03, SA2.1.1.1a.04, SA2.1.1.1a.06, SA2.1.1.1a.07, SA2.1.1.1a.14, IRB2.1.1.1b.01, IRB2.1.1.1b.02 in IRB2.1.1.1b.03 v polje imenovane ECAI in / ali ECA vnese eno od šifer od 0000 do 0345 iz šifranta Imenovane ECAI in / ali ECA. Pri vseh ostalih SA/IRB kategorijah izpostavljenosti banka vnese šifro 9999.
2.1.3. Poročilo o kapitalski zahtevi za kreditno tveganje, kreditno tveganje nasprotne stranke in tveganje zaradi časovne neusklajenosti plačila in izročitve po pristopu na podlagi notranjih bonitetnih sistemov
5. člen
(Obrazec CR IRB – Izračun kapitalske zahteve za kreditno tveganje, kreditno tveganje nasprotne stranke in tveganje zaradi časovne neusklajenosti plačila in izročitve po pristopu na podlagi notranjih bonitetnih sistemov)
(1) Banka posreduje obrazec CR IRB na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka, ki ima dovoljenje za uporabo pristopa IRB in bo v skladu s tem dovoljenjem kapitalsko zahtevo za kreditno tveganje za vse kategorije izpostavljenosti izračunavala po pravilih za pristop IRB, mora izpolniti in posredovati obrazec CR IRB za vseh 5 IRB kategorij izpostavljenosti.
(3) Banka, ki ima dovoljenje za uporabo pristopa IRB, v skladu s katerim bo po pravilih za pristop IRB izračunala kapitalsko zahtevo le za določene IRB kategorije izpostavljenosti, mora izpolniti in posredovati obrazec CR IRB samo za te IRB kategorije izpostavljenosti.
(4) Banka za oznako kategorije izpostavljenosti v obrazcu CR IRB uporabi ustrezno šifro iz šifranta IRB kategorije izpostavljenosti, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije.
(5) Banka za oznako lastnih ocen LGD (in CF) v obrazcu CR IRB uporabi ustrezno šifro iz šifranta Lastne ocene LGD (in CF), ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije.
6. člen
(Obrazec CR EQU IRB – Izračun kapitalske zahteve za kreditno tveganje iz naslova lastniških instrumentov po pristopu IRB)
(1) Banka posreduje obrazec CR EQU IRB na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka, ki ima dovoljenje za uporabo pristopa IRB, mora izpolniti in posredovati obrazec CR EQU IRB, v kolikor kapitalske zahteve za kreditno tveganje za lastniške instrumente ne izračunava po pravilih za standardizirani pristop.
2.1.4. Poročilo o kapitalski zahtevi za kreditno tveganje pri listinjenju
7. člen
(Obrazec CR SEC SA – Izračun kapitalske zahteve za kreditno tveganje pri listinjenju po standardiziranem pristopu)
(1) Banka posreduje obrazec CR SEC SA na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka mora izpolniti in posredovati obrazec CR SEC SA, v kolikor ima izpostavljenosti iz naslova poslov listinjenja, za katere uporablja standardizirani pristop. V primeru, da se banka ne ukvarja s posli listinjenja, ji omenjenega obrazca ni potrebno posredovati.
(3) Banka za oznako vrste listinjenja v obrazcu CR SEC SA uporabi ustrezno šifro iz šifranta Vrsta listinjenja, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije.
(4) Banka za oznako imenovane ECAI v obrazcu CR SEC SA uporabi ustrezno štiri mestno šifro iz šifranta Imenovane ECAI in / ali ECA, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije.
8. člen
(Obrazec CR SEC IRB – Izračun kapitalske zahteve za kreditno tveganje pri listinjenju po pristopu na podlagi notranjih bonitetnih sistemov)
(1) Banka posreduje obrazec CR SEC IRB na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka mora izpolniti in posredovati obrazec CR SEC IRB, v kolikor ima izpostavljenosti iz naslova poslov listinjenja, za katere uporablja pristop IRB. V primeru, da se banka ne ukvarja s posli listinjenja, ji omenjenega obrazca ni potrebno posredovati.
(3) Banka za oznako vrste listinjenja v obrazcu CR SEC IRB uporabi ustrezno šifro iz šifranta Vrsta listinjenja, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije.
(4) Banka za oznako imenovane ECAI v obrazcu CR SEC IRB uporabi ustrezno štiri mestno šifro iz šifranta Imenovane ECAI in / ali ECA, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije.
9. člen
(Obrazec CR SEC Details – Podrobne informacije o listinjenjih pri izvornih osebah in sponzorjih)
(1) Banka posreduje obrazec CR SEC Details na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka mora izpolniti in posredovati obrazec CR SEC Details, v kolikor ima izpostavljenosti iz naslova poslov listinjenja, za katere uporablja bodisi standardizirani pristop bodisi pristop IRB. V primeru, da se banka ne ukvarja s posli listinjenja, ji omenjenega obrazca ni potrebno posredovati.
(3) Banka za oznako imenovane ECAI v obrazcu CR SEC Details uporabi ustrezno štiri mestno šifro iz šifranta Imenovane ECAI in / ali ECA, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije.
2.1.5. Poročilo o kapitalski zahtevi za tržna tveganja
10. člen
(Splošno)
(1) Poročilo o kapitalski zahtevi za tržna tveganja mora izpolniti in posredovati banka, ki je zaradi neizpolnjevanja pogojev iz tretjega odstavka 7. člena sklepa o tržnih tveganjih oziroma na podlagi odločbe Banke Slovenije dolžna izračunavati kapitalsko zahtevo za postavke trgovalne knjige.
(2) Banka je v skladu z 8. členom sklepa o tržnih tveganjih dolžna Banko Slovenije obvestiti o preseganjih v 7. členu sklepa o tržnih tveganjih opredeljenih omejitev. Banka Slovenije vodi seznam trgovalnih bank, zato jo mora banka o morebitni spremembi statusa pisno seznaniti vsaj 7 delovnih dni pred vsakokratnim rokom za posredovanje poročil.
(3) Trgovalna banka izpolni in posreduje samo nabor tistih obrazcev, kjer ima stanje oziroma pojav izpostavljenosti. Izjemi od tega pravila sta obrazca MKR SA FX in CR TB SETT, ki so jih dolžne posredovati vse banke (tudi netrgovalne).
(4) Banka posreduje obrazce na posamični in konsolidirani podlagi. Na konsolidirani podlagi banka obrazce MKR SA TDI, MKR SA TDI-a, MKR SA TDI-b, MKR SA EQU, MKR SA FX, MKR SA COM, MKR IM in MKR IM Details posreduje zase ter za vsako podrejeno družbo posebej, ne posreduje pa agregiranih obrazcev. Posamezne kapitalske zahteve za tržna tveganja na konsolidirani podlagi so v skladu s tretjim odstavkom 15. člena Sklepa o nadzoru bank in hranilnic na konsolidirani podlagi (Uradni list RS, št. 135/06 in 104/07; v nadaljevanju: sklep o konsolidiranem nadzoru) enake seštevku kapitalskih zahtev podrejenih družb in kapitalske zahteve nadrejene družbe.
(5) Banka za oznako podrejene družbe uporabi ustrezno šifro podrejene družbe iz šifranta Podrejene družbe, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije. Pred vključitvijo nove podrejene družbe v poročanje na konsolidirani podlagi banka Banki Slovenije za vključitev v šifrant posreduje naziv, sedež in identifikacijsko številko podrejene družbe. Za domačo podrejeno družbo banka posreduje matično številko, za tujo pa matično oziroma davčno številko iz države sedeža podrejene družbe.
11. člen
(Obrazec MKR SA TDI – Izračun kapitalske zahteve za pozicijsko tveganje dolžniških finančnih instrumentov po standardiziranem pristopu)
(1) Banka posreduje obrazec MKR SA TDI na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka mora izpolniti in posredovati obrazec MKR SA TDI, v kolikor gre za trgovalno banko, ki izračunava kapitalsko zahtevo za pozicijsko tveganje dolžniških finančnih instrumentov po standardiziranem pristopu. V primeru, da banka nima izpostavljenosti iz naslova pozicijskega tveganja dolžniških finančnih instrumentov, obrazca MKR SA TDI ne posreduje. Enako velja na konsolidirani podlagi za tiste podrejene družbe, ki nimajo izpostavljenosti iz pozicijskega tveganja dolžniških finančnih instrumentov.
(3) Banka za oznako valute v obrazcu MKR SA TDI uporabi ustrezno tri mestno (alfa) šifro po ISO standardu.
12. člen
(Obrazec MKR SA TDI-a – Izračun kapitalske zahteve za splošno tveganje pri dolžniških finančnih instrumentih – pristop, ki temelji na zapadlosti)
(1) Banka posreduje obrazec MKR SA TDI-a na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka mora izpolniti in posredovati obrazec MKR SA TDI-a, v kolikor gre za trgovalno banko, ki izračunava kapitalsko zahtevo za pozicijsko tveganje dolžniških finančnih instrumentov po standardiziranem pristopu, ki temelji na zapadlosti. V primeru, da banka nima izpostavljenosti iz naslova pozicijskega tveganja dolžniških finančnih instrumentov oziroma da uporablja pristop, ki temelji na trajanju, obrazca MKR SA TDI-a ne posreduje. Enako velja na konsolidirani podlagi za tiste podrejene družbe, ki nimajo izpostavljenosti iz pozicijskega tveganja dolžniških finančnih instrumentov.
(3) Vnos podatkov je prilagojen elektronskemu posredovanju podatkov ter v delu izračunavanja izravnanih oziroma neizravnanih pozicij A, B, C, D, E, F, G in H tehnično ne sledi v celoti obrazcu MKR SA TDI-a, ki je del sklepa o poročanju.
(4) Banka za oznako valute v obrazcu MKR SA TDI-a uporabi ustrezno tri mestno (alfa) šifro po ISO standardu.
13. člen
(Obrazec MKR SA TDI-b – Izračun kapitalske zahteve za splošno tveganje pri dolžniških finančnih instrumentih – pristop, ki temelji na trajanju)
(1) Banka posreduje obrazec MKR SA TDI-b na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka mora izpolniti in posredovati obrazec MKR SA TDI-b, v kolikor gre za trgovalno banko, ki izračunava kapitalsko zahtevo za pozicijsko tveganje dolžniških finančnih instrumentov po standardiziranem pristopu, ki temelji na trajanju. V primeru, da banka nima izpostavljenosti iz naslova pozicijskega tveganja dolžniških finančnih instrumentov oziroma, da uporablja pristop, ki temelji na zapadlosti, obrazca MKR SA TDI-b ne posreduje. Enako velja na konsolidirani podlagi za tiste podrejene družbe, ki nimajo izpostavljenosti iz pozicijskega tveganja dolžniških finančnih instrumentov.
(3) Vnos podatkov je prilagojen elektronskemu posredovanju podatkov ter v delu izračunavanja izravnanih oziroma neizravnanih pozicij A, B, C, D in E tehnično ne sledi v celoti obrazcu MKR SA TDI-b, ki je del sklepa o poročanju.
(4) Banka za oznako valute v obrazcu MKR SA TDI-b uporabi ustrezno tri mestno (alfa) šifro po ISO standardu.
14. člen
(Obrazec MKR SA EQU – Izračun kapitalske zahteve za pozicijsko tveganje lastniških finančnih instrumentov po standardiziranem pristopu)
(1) Banka posreduje obrazec MKR SA EQU na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka mora izpolniti in posredovati obrazec MKR SA EQU, v kolikor gre za trgovalno banko, ki izračunava kapitalsko zahtevo za pozicijsko tveganje lastniških finančnih instrumentov po standardiziranem pristopu. V primeru, da banka nima izpostavljenosti iz naslova pozicijskega tveganja lastniških finančnih instrumentov, obrazca MKR SA EQU ne posreduje. Enako velja na konsolidirani podlagi za tiste podrejene družbe, ki nimajo izpostavljenosti iz pozicijskega tveganja lastniških finančnih instrumentov.
(3) Banka za oznako trga v obrazcu MKR SA EQU uporabi ustrezno dve mestno (alfa) šifro države po ISO standardu.
15. člen
(Obrazec MKR SA FX – Izračun kapitalske zahteve za valutno tveganje po standardiziranem pristopu)
(1) Banka posreduje obrazec MKR SA FX na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Obrazec MKR SA FX morajo izpolniti in posredovati vse banke (trgovalne in netrgovalne), z izjemo tistih trgovalnih bank, ki za izračun kapitalske zahteve za valutno tveganje uporabljajo notranje modele. Banka, katere skupna neto pozicija v tujih valutah in neto pozicija v zlatu, izračunana v skladu z drugim odstavkom 75. člena sklepa o tržnih tveganjih, ne presega 2% njenega kapitala izpolni prvih devet stolpcev obrazca MKR SA FX, ni pa dolžna izračunavati kapitalske zahteve za valutno tveganje. V stolpec »Kapitalska zahteva« vpiše vrednost 0 (nič).
(3) Na konsolidirani podlagi banka izpolni in posreduje obrazec MKR SA FX za vsako podrejeno družbo posebej, ne posreduje pa agregiranega obrazca MKR SA FX. Pri izračunu valutnega tveganja posameznih oseb mora banka upoštevati tujo valuto glede na sedež te osebe in ne po sedežu banke poročevalke, ki je obveznik za konsolidirana poročila. Če vsota posameznih neto pozicij v tujih valutah in neto pozicij v zlatu v konsolidacijo vključenih družb, izračunana v skladu z drugim odstavkom 75. člena sklepa o tržnih tveganjih, ne presega 2% kapitala skupine, banka zase ter za vsako podrejeno družbo posebej izpolni prvih devet stolpcev obrazca MKR SA FX, ni pa dolžna izračunavati kapitalskih zahtev. V stolpec »Kapitalska zahteva« vpiše vrednost 0 (nič).
16. člen
(Obrazec MKR SA COM – Izračun kapitalske zahteve za tveganje sprememb cen blaga po standardiziranem pristopu)
(1) Banka posreduje obrazec MKR SA COM na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka mora izpolniti in posredovati obrazec MKR SA COM, v kolikor gre za trgovalno banko, ki izračunava kapitalsko zahtevo za tveganje sprememb cen blaga po standardiziranem pristopu. V primeru, da banka nima izpostavljenosti iz naslova tveganja sprememb cen blaga, obrazca MKR SA COM ne posreduje. Enako velja na konsolidirani podlagi za tiste podrejene družbe, ki nimajo izpostavljenosti iz naslova tveganja sprememb cen blaga.
(3) Banka za oznako blaga v obrazcu MKR SA COM uporabi ustrezno pet mestno alfanumerično šifro iz šifranta Blago, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije.
17. člen
(Obrazec MKR IM – Izračun kapitalske zahteve za pozicijsko tveganje, valutno tveganje, in/ali tveganje sprememb cen blaga z uporabo notranjih modelov)
(1) Banka posreduje obrazec MKR IM na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka mora izpolniti in posredovati obrazec MKR IM, v kolikor gre za trgovalno banko, ki izračunava kapitalsko zahtevo za posamezno ali vsa tveganja (pozicijsko tveganje, valutno tveganje in/ali tveganje sprememb cen blaga) z uporabo notranjih modelov. Banki za tveganje, za katero izračunava kapitalsko zahtevo z uporabo notranjih modelov, ni potrebno posredovati obrazcev za standardizirani pristop.
(3) V primeru, da banka tudi na konsolidirani podlagi kapitalsko zahtevo za posamezno ali vsa tveganja (pozicijsko tveganje, valutno tveganje in/ali tveganje sprememb cen blaga) izračunava z uporabo notranjih modelov, izpolni in posreduje obrazec MKR IM za vsako podrejeno družbo posebej, ne posreduje pa agregiranega obrazca MKR IM. V primeru, da posamezna podrejena družba nima izpostavljenosti iz tveganj, za katera se uporablja notranji model, banka obrazca MKR IM za to družbo ne posreduje.
(4) Če banka za izračun kapitalskih zahtev za podrejene družbe ne uporablja notranjih modelov, posreduje ustrezne obrazce MKR SA (MKR SA TDI, MKR SA TDI-a, MKR SA TDI-b, MKR SA EQU, MKR SA FX, MKR SA COM).
18. člen
(Obrazec MKR IM Details – Tržno tveganje: Notranji modeli)
(1) Banka posreduje obrazec MKR IM Details na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Banka mora izpolniti in posredovati obrazec MKR IM Details, v kolikor gre za trgovalno banko, ki izračunava kapitalsko zahtevo za posamezno ali vsa tveganja (pozicijsko tveganje, valutno tveganje in/ali tveganje sprememb cen blaga) z uporabo notranjih modelov.
(3) Za potrebe elektronskega poročanja je obrazec MKR IM Details razdeljen na dva dela. V prvem delu obrazca (MKR IM Details1) banka poroča osnovne podatke o regulatornem in notranjem VaR-u (kodo instrumenta za regulatorni notranji model, kodo izračuna posebnega tveganja lastniških finančnih instrumetnov, kodo izračuna posebnega tveganja dolžniških finančnih instrumetnov, uporabljeno kodo za spremembo vrednosti portfelja za izračun števila preseganj, enostranski interval zaupanja notranjega VaR in obdobje posedovanja notranjega VaR). V drugem delu obrazca (MKR IM Details2) mora banka za povezavo z obrazcem MKR IM Details1 ponovno vnesti kodo instrumenta za regulatorni notranji model, v obrazcu pa po dnevih poroča podrobne podatke o regulatornem in notranjem VaR-u ter dejansko uporabljeni spremembi vrednosti portfelja za testiranje za nazaj.
(4) V primeru, da banka tudi na konsolidirani podlagi kapitalsko zahtevo za posamezno ali vsa tveganja (pozicijsko tveganje, valutno tveganje in/ali tveganje sprememb cen blaga) izračunava z uporabo notranjih modelov, izpolni in posreduje obrazca MKR IM Details za vsako podrejeno družbo posebej, ne posreduje pa agregiranih obrazcev MKR IM Details. V primeru, da posamezna podrejena družba nima izpostavljenosti iz tveganj, za katera se uporablja notranji model, banka obrazcev MKR IM Details za to družbo ne posreduje.
(5) Banka obrazec MKR IM Details izpolni in posreduje za vsak uporabljeni model posebej. Za oznako modela uporabi šifro instrumenta oziroma kategorije, ki ga regulatorni model pokriva iz šifranta: Koda instrumenta za regulatorni notranji model, ki je objavljen na spletni strani Banke Slovenije.
19. člen
(Obrazec CR TB SETT – Izračun kapitalske zahteve za tveganje poravnave v trgovalni knjigi)
Banka posreduje obrazec CR TB SETT na posamični in konsolidirani podlagi.
2.1.6. Poročilo o kapitalski zahtevi za operativno tveganje
20. člen
(Obrazec OPR – Izračun kapitalske zahteve za operativno tveganje)
Banka posreduje obrazec OPR na posamični in konsolidirani podlagi.
21. člen
(Obrazec OPR Bruto izgube – Bruto izgube po poslovnih področjih in vrstah dogodkov)
(1) Banka posreduje obrazec OPR Bruto izgube na posamični in konsolidirani podlagi.
(2) Obrazec OPR Bruto izgube izpolni in posreduje le banka, ki ima dovoljenje za uporabo naprednega pristopa ali dovoljenje za kombinirano uporabo pristopov.
2.2. Vrste poročil, kontrole in tehnična navodila
22. člen
(Vrste poročil)
(1) Poročila o kapitalu in kapitalskih zahtevah, ki jih banka posreduje Banki Slovenije se med seboj razlikujejo glede na:
– podlago poročanja (posamična/konsolidirana),
– frekvenco poročanja (trimesečno – redno poročilo / mesečno – izredno poročilo),
– vrsto poročanja (redno /popravki /popravki po reviziji).
(2) Zneski v obrazcih se poročajo v evrih in odstotki na dve decimalni mesti.
(3) V primeru posebne zahteve Banke Slovenije po izrednem poročanju iz šestega odstavka 30. člena sklepa o poročanju je dolžna banka vnaprej sporočiti število obrazcev, ki jih bo posredovala.
23. člen
(Kontrole)
(1) Prejeta poročila bo Banka Slovenije preverjala v več stopnjah, in sicer:
– s kontrolo kodirnih mehanizmov in kontrolo pravilnosti »Zadeve« v elektronski pošti,
– s kontrolo pravilnosti podatkov glede na predpisano XML shemo,
– z avtomatsko kontrolo pravilnosti podatkov,
– z zahtevnejšimi vsebinskimi kontrolami v okviru posameznega obrazca, med posameznimi obrazci poročila ter z ostalimi poročili.
(2) Neizpolnitev zgornjih vsebinskih kontrol ne bo povzročila avtomatske zavrnitve obrazcev. Nadaljnje odpravljanje napak se bo vršilo s pomočjo neposredne pisne ali ustne komunikacije z banko.
24. člen
(Tehnična navodila)
Tehnična navodila za elektronsko posredovanje poročil o kapitalu in kapitalskih zahtevah so objavljena na spletnem naslovu http://www.bsi.si/porocanje.asp?MapaId=1096.
3. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
25. člen
(Uporaba določb)
(1) Banke, ki so obvezne pripraviti poročila o kapitalu in kapitalskih zahtevah tudi na konsolidirani podlagi, morajo zaradi vzpostavitve šifranta podrejenih družb Banki Slovenije najkasneje do 5. 11. 2008 posredovati nazive, sedeže in identifikacijske številke podrejenih družb, vključenih v konsolidacijo v skladu s sklepom o konsolidiranem nadzoru. Za domače podrejene družbe banka posreduje matične številke, za tuje pa matične oziroma davčne številke iz držav, kjer imajo podrejene družbe svoje sedeže.
(2) Banka mora prva poročila v skladu s tem navodilom predložiti po stanju na dan 30. 9. 2008, najkasneje do 19. 12. 2008, kasneje pa v rokih predpisanih v 30. točki sklepa o poročanju.
(3) Z dnem uveljavitve tega navodila preneha veljati Navodilo za izvajanje Sklepa o poročanju o kapitalu in kapitalskih zahtevah bank in hranilnic (Uradni list RS, št. 28/07) z dne 29. 3. 2007.
26. člen
(Veljavnost določb)
To navodilo začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ljubljana, dne 6. oktobra 2008
dr. Marko Kranjec l.r.
Guverner