Številka: Up-157/08-12
Datum: 4. 11. 2008
S K L E P
Senat Ustavnega sodišča je v postopku za preizkus ustavne pritožbe, ki jo je vložil Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Ljubljana, ki ga zastopa generalni direktor Marijan Papež, na seji 4. novembra 2008
s k l e n i l:
Ustavna pritožba zoper sodbo Vrhovnega sodišča št. VIII Ips 172/2006 z dne 25. 10. 2007 se zavrže.
O b r a z l o ž i t e v
1. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju pritožnik), ki je odločal o (ne)priznanju pravice zavarovancu in imel v socialnem sporu položaj tožene stranke, izpodbija sodbo Vrhovnega sodišča, izdano v postopku revizije. Z izpodbijano sodbo je Vrhovno sodišče spremenilo sodbi nižjih sodišč in ugodilo tožniku ter mu priznalo pravico do izplačevanja polovice starostne pokojnine. Ugotovilo je, da je rok iz odločbe Ustavnega sodišča št. U-I-358/04 z dne 19. 10. 2006 (Uradni list RS, št. 112/06) potekel, da zakonodajalec Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 106/99 in nasl.) ni dopolnil, da je naloga sodnika, da v primeru zakonskih praznin vrzeli v zakonu zapolni in med drugim, da je logična in sprejemljiva rešitev, da ima pravico do delne pokojnine tudi odvetnik, ki svojo odvetniško dejavnost opravlja z največ polovico delovnega časa.
2. Pritožnik Vrhovnemu sodišču očita kršitev 14. in 22. člena Ustave v povezavi s 23. členom Ustave ter četrtim odstavkom 15. člena in 50. člena Ustave.
3. Ustavna pritožba kot posebno pravno sredstvo za varstvo človekovih pravic omogoča upravičencu oziroma nosilcu človekovih pravic varstvo pred posegi države in drugih javnopravnih in zasebnopravnih oseb v njegove človekove pravice in temeljne svoboščine. Upravičene osebe za vložitev ustavne pritožbe so po ustaljeni ustavnosodni presoji poleg fizičnih oseb tudi pravne osebe, kolikor se posamezne človekove pravice glede na svojo naravo nanašajo nanje (primerjaj npr. sklep št. Up-98/06 z dne 21. 12. 2006, Uradni list RS, št. 139/06).
4. Pritožnik, ki je javni zavod, je pravna oseba. Kot nosilec in izvajalec obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja je v obravnavanem primeru v položaju oblastnega organa. V takšnem položaju pa glede na naravo človekovih pravic ne more biti nosilec teh pravic. Zgolj dejstvo, da je bil stranka v postopku pred sodišči, njegovega položaja oblastnega organa v razmerju do predmeta socialnega spora, v katerem je bila izdana izpodbijana sodba, ne spremeni. Glede na navedeno pritožnik v obravnavanem primeru nima aktivne legitimacije za vložitev ustavne pritožbe.
5. Senat Ustavnega sodišča je ustavno pritožbo zavrgel, ker jo je vložila neupravičena oseba.
6. Senat je ta sklep sprejel na podlagi šeste alineje prvega odstavka 55.b člena Zakona o Ustavnem sodišču (Uradni list RS, št. 64/07 – ur. p. b. – ZUstS) ter prve alineje tretjega odstavka 46. člena Poslovnika Ustavnega sodišča (Uradni list RS, št. 86/07) v sestavi: predsednik senata mag. Miroslav Mozetič ter članici mag. Marta Klampfer in Jasna Pogačar. Sklep je sprejel soglasno.
mag. Miroslav Mozetič l.r.
Predsednik senata