Št. 9000-4/2008 Ob-4862/08
, Stran 1953
1. Ime in sedež posrednega proračunskega porabnika, ki dodeljuje sredstva v imenu in za račun neposrednega proračunskega porabnika Republike Slovenije, Ministrstva za okolje in prostor, Dunajska c. 48, 1000 Ljubljana: Ekološki sklad Republike Slovenije, javni sklad, Tivolska cesta 30, 1000 Ljubljana (v nadaljevanju: sofinancer).
2. Pravna podlaga za izvedbo javnega razpisa
Nacionalni akcijski načrt za energetsko učinkovitost za obdobje 2008-2016, Sklep vlade št. 36000-1/2008/13 z dne 31. 1. 2008, 65., 66. in 66.b člen Energetskega zakona (EZ-UPB2, Ur. l. RS, št. 27/07) in Pogodba o dodeljevanju nepovratnih finančnih spodbud občanom za naložbe v učinkovito rabo energije in izrabo obnovljivih virov energije, št. 3600-1/2008-1, sklenjena med sofinancerjem in Republiko Slovenijo, Ministrstvom za okolje in prostor, dne 19. maja 2008.
3. Predmet javnega razpisa
Predmet javnega razpisa so nepovratne finančne spodbude občanom za rabo obnovljivih virov energije in večjo energijsko učinkovitost stanovanjskih stavb na območju Republike Slovenije za naslednje namene:
A) vgradnja solarnega ogrevalnega sistema (SOS),
B) celovita obnova stanovanjske stavbe (COS),
C) gradnja stanovanjske stavbe v nizkoenergijski ali pasivni tehnologiji (NEH/PH).
4. Višina razpisanih sredstev: skupna višina sredstev za nepovratne finančne spodbude za namene, ki so predmet javnega razpisa, znaša 7,5 milijonov €.
5. Pogoji za kandidiranje na javnem razpisu
Upravičene osebe
Na javnem razpisu lahko sodeluje vsaka fizična oseba, ki je:
– lastnik stanovanjskega objekta, kjer bodo izvedeni ukrepi v okviru namenov, ki so predmet javnega razpisa, ali solastnik s pisnim soglasjem ostalih solastnikov, ali imetnik stavbne pravice na nepremičnini, kjer bo naložba izvedena (v nadaljevanju: lastnik),
– ožji družinski član (zakonec, izvenzakonski partner, otroci oziroma posvojenci, starši ali posvojitelji) lastnika, z njegovim pisnim dovoljenjem,
– najemnik stanovanjskega objekta s pisnim dovoljenjem lastnika in pod pogojem, da je udeležen pri financiranju naložbe.
Pravica do spodbude bo lahko dodeljena za še neizvedene naložbe oziroma ukrepe na območju Republike Slovenije, ki po namenu sodijo v točko A, B ali C, in sicer za vsak namen pod naslednjimi pogoji:
A) Vgradnja solarnega ogrevalnega sistema (SOS)
Pravica do spodbude bo dodeljena na podlagi veljavnega predračuna izvajalca, ki vključuje popis del in opreme ter vrsto in površino sprejemnikov sončne energije (SSE). Vlagatelj, ki bo udeležen v skupinsko organizirani gradnji (krožki za samogradnjo solarnih sistemov), mora predložiti potrdilo s predračunom in popisom del organizatorja samograditeljskih skupin.
Vlagatelj mora predložiti fotografije dela stavbe (npr. strehe) kjer bodo nameščeni sprejemniki sončne energije, in prostora, kjer bo postavljen hranilnik toplote. Na vsaj eni fotografiji mora biti vidna hišna številka stavbe.
B) Celovita obnova stanovanjske stavbe (COS)
Pogoj za dodelitev pravice do spodbude je hkratna izvedba več ukrepov na eno ali dvostanovanjski stavbi, in sicer:
1. toplotne zaščite zunanjega ovoja stavbe,
2. zamenjave zunanjega stavbnega pohištva in
3. prenove ogrevalnega sistema.
Toplotna zaščita zunanjega ovoja stavbe vključuje izvedbo toplotne izolacije fasade, strehe in/ali plošče proti neogrevanemu podstrešju in/ali kleti. Debelina izolacijskega materiala je najmanj:
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Zamenjava stavbnega pohištva, tj. oken, balkonskih vrat in fiksnih zasteklitev, vključuje zamenjavo starega s sodobnim, energijsko učinkovitim, s toplotno prehodnostjo U < 1,0 W/m2K za zasteklitev oziroma s toplotno prehodnostjo U < 1,3 W/m2K za okno in okvir skupaj.
Prenova ogrevalnega sistema vključuje vgradnjo sodobnih naprav in sistemov za ogrevanje prostorov in pripravo sanitarne tople vode z visokim izkoristkom, pri katerih so vir toplote kondenzacijski kotli, višjih spodbud pa bodo deležni ogrevalni sistemi, ki izkoriščajo obnovljive vire energije, in sicer kotle na lesno biomaso oziroma toplotne črpalke po sistemu voda-voda in zemlja-voda.
V celovito obnovljeno stanovanjsko stavbo je priporočljivo vgraditi sistem prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka. V primeru izvedbe centralnega sistema mora biti učinkovitost vračanja toplote odpadnega zraka najmanj 80%. Če izvedba centralnega sistema ni mogoča, lahko vlagatelj vgradi sistem lokalnega prezračevanja z učinkovitostjo vračanja toplote odpadnega zraka najmanj 75%. Učinkovitost vračanja toplote odpadnega zraka mora biti razvidna iz ustreznega tehničnega dokazila proizvajalca naprave, da se lahko upošteva pri določitvi višine spodbude.
Za pridobitev pravice do spodbude morajo biti pri ukrepu vgradnje učinkovitih kurilnih naprav za centralno ogrevanje na lesno biomaso na polena, pelete in sekance izpolnjene naslednje toplotno-tehnične karakteristike: izkoristek kurilne naprave pri nazivni toplotni moči mora biti večji ali enak 90%, vrednost emisij prašnih delcev pri nazivni toplotni moči mora biti manjša od 50 mg/m3, kurilne naprave na polena pa morajo imeti prigrajen hranilnik toplote velikosti vsaj 50 l/kW toplotne moči kurilne naprave.
Vlagatelj mora predložiti fotografije stavbe pred izvedbo naložbe (fotografije pred izvedbo toplotne zaščite zunanje lupine stavbe, z vgrajenim starim stavbnim pohištvom in fotografija stare kurilne naprave). Na vsaj eni fotografiji mora biti vidna hišna številka stavbe.
Zaradi zahtevnosti naštetih ukrepov mora biti izveden vsaj osnovni preračun toplotnih izgub objekta pred in po prenovi, ki predstavlja podlago za dimenzioniranje učinkovitega ogrevalnega sistema. Vlagatelj za izvedbo naložbe celovite obnove obstoječe stavbe predloži Elaborat gradbene fizike – toplotne zaščite z Izkazom toplotnih karakteristik stavbe, ki mora biti izdelan za obstoječe stanje in stanje po celoviti obnovi objekta ter mora izkazovati zmanjšanje porabe energije za najmanj 40% letnih potreb po toploti za ogrevanje. Navedeni dokument, ki je obvezna priloga vloge, pripravi projektant strojnih inštalacij oziroma ustrezno tehnično usposobljena oseba.
Vlagatelji, katerih stavbe so priključene na omrežje daljinskega ogrevanja, so upravičeni do spodbude za izvedbo ukrepov B.1. (toplotne zaščite zunanjega ovoja stavbe) in B.2. (zamenjave zunanjega stavbnega pohištva), če hkrati na ogrevala namestijo termostatske ventile oziroma z originalnim računom izvajalca dokažejo, da so to optimizacijo že izvedli.
Vlagatelji, ki so že izvedli enega od ukrepov B.1., B.2. ali B.3. skladno s pogoji tega razpisa in lahko to dokažejo z originalnim računom izvajalca, so upravičeni do spodbude za še neizvedena ukrepa.
Do spodbude za izvedbo ukrepov B.1. in B.2. so upravičeni tudi tisti vlagatelji, ki kot edini vir toplote za ogrevanje stavbe izkoriščajo izključno obnovljive vire energije in to lahko dokažejo z originalnim računom nakupa kurilne naprave in s fotografijo.
Pravica do spodbude bo lahko dodeljena za naložbo celovite obnove stanovanjske stavbe, ki bo izpolnjevala vse zgoraj navedene pogoje, izkazane z veljavnimi predračuni izvajalcev, ki bodo vključevali popis opreme, materiala in del za vgradnjo, ter z drugimi zahtevanimi dokumenti, navedenimi v razpisni dokumentaciji.
C) Gradnja stanovanjske stavbe v nizkoenergijski ali pasivni tehnologiji (NEH/PH)
Pravica do spodbude bo lahko dodeljena za gradnjo nizkoenergijske (NEH) ali pasivne (PH) eno ali dvodružinske hiše, za katero je pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje.
Razred učinkovitosti stavbe Qh in izpolnjevanje vstopnega energijskega kriterija Qh <=_35 kWh/m2a mora biti izračunan in preverjen po metodologiji, ki je posebej pripravljena za ta razpis in je sestavni del razpisne dokumentacije.
Kakovost projektov se bo preverjala na podlagi izračuna iz prejšnjega odstavka ter PGD/PZI dokumentacije, in sicer načrta arhitekture, ki mora biti izdelan v merilu 1:50, in strojnih inštalacij za ogrevanje in prezračevanje. Toplotna zaščita ovoja, rešitev toplotnih mostov, centralno prezračevanje z vračanjem toplote odpadnega zraka in energijska oskrba v PH ali NEH morajo biti v skladu s priporočili stroke.
Za stavbo, kjer je izračunani razred Qh <=_25 kWh/m2a, je obvezen izračun energijske bilance stavbe po metodologiji »PHPP`07« (Passivhaus Institut Darmstadt), ki je v evropskem prostoru uveljavljena za celovito presojo energijsko učinkovitih sodobnih stavb.
Zasnova zunanjega stavbnega ovoja mora izpolnjevati naslednja osnovna izhodišča:
a) Za visoko učinkovito NEH (Qh <=_25 kWh/m2a) je dovoljena le vgradnja stavbnega pohištva s trojnimi zasteklitvami (npr. okna, balkonska vrata) in ostalega netransparentnega stavbnega pohištva (npr. vrata) s toplotno prehodnostjo U <= 1,0 W/m2K. Povprečna toplotna prehodnost ovoja stavbe, z upoštevanimi toplotnimi mostovi, pa mora biti <=_0,30 W/m2K.
b) Stavbe ostalih razredov lahko uporabljajo le stavbno pohištvo z izboljšanimi dvojnimi zasteklitvami, kjer znaša toplotna prehodnost U < 1,0 W/m2K za zasteklitev oziroma U < 1,3 W/m2K za okno in okvir skupaj. Povprečna toplotna prehodnost ovoja stavbe, z upoštevanimi toplotnimi mostovi, pa mora biti <=_0,40 W/m2K.
Obvezna je vgradnja centralnega prezračevanja z učinkovitostjo vračanja toplote odpadnega zraka najmanj 80% ter z omejeno porabo električne energije do 0,5 Wh/m3 transportiranega zraka, kar mora biti razvidno iz ustreznega tehničnega dokazila proizvajalca naprave.
V nizkoenergijskih stavbah je dopustna le vgradnja sodobnih generatorjev toplote, naprav z visoko energijsko učinkovitostjo, ne glede na uporabljani energent ali (majhno) količino toplote, ki jo je potrebno proizvesti na letnem nivoju. Pridobivanje preostalega dela potrebne toplote je dopustno tudi s sodobno kompaktno napravo za NEH/PH, s toplotno črpalko ali s sodobnim kotlom na lesno biomaso, pri čemer specifična toplotna moč vgrajene naprave ne sme presegati 30 W/m2 ogrevane površine. Direktno ogrevanje z električno energijo v obsegu več kot 10% letnih potreb po toploti za ogrevanje in toplo vodo ni dopustno.
NEH/PH v gradnji
Upravičeni investitor v NEH/PH, ki je na dan objave tega razpisa že začel z gradnjo in izvajanjem ukrepov, ki so predmet spodbude za ta namen (točka 7.C. razpisa), vendar teh ukrepov v celoti še ni zaključil, lahko vloži vlogo za pridobitev spodbude za ta namen najkasneje do 1. avgusta 2008 do 14.00 ure. Investitor bo lahko upravičen do spodbude le za še neizvedeni obseg priznanih ukrepov, pod pogojem, da je gradnja potekala skladno s pogoji razpisa in je to razvidno iz originalnih računov izvajalcev. Višina spodbude bo v navedenem primeru določena in izplačana na podlagi končnih računov izvajalcev, izdanih po zaključku naložbe, in znižana glede na obseg že izvedenih ukrepov na dan objave tega razpisa.
6. Splošni pogoji za kandidiranje na javnem razpisu
Vlagatelji niso upravičeni do spodbud za že izvedene naložbe. Vgradnja prototipne in rabljene opreme oziroma naprav prav tako ni predmet dodelitve spodbud.
Spodbudo po tem razpisu bo lahko pridobil vlagatelj, ki je upravičena oseba, in je investitor v naložbo.
Vlagatelj, ki je v okviru iste naložbe za posamezen namen, ki je predmet spodbujanja po tem razpisu, že prejel kredit Eko sklada, j.s. in ima iz naslova tega kredita obveznosti do sklada, za ta namen ne more pridobiti pravice do spodbude po tem razpisu.
Ne glede na prejšnji odstavek lahko pridobi pravico do spodbude po tem razpisu vlagatelj, ki je v okviru iste naložbe za posamezen izveden ukrep, ki ustreza pogojem tega razpisa, prejel kredit Eko sklada, j.s. in ima iz naslova tega kredita obveznosti do sklada, in sicer:
– v okviru namena NEH/PH v gradnji,
– v okviru namena celovite obnove stanovanjske stavbe.
pri čemer za ta ukrep ne bo pridobil pravice do spodbude po tem razpisu. V teh primerih bo višina spodbude dodeljena le za neizvedene ukrepe skladno s pogoji tega razpisa.
Vlagatelj in nadzornik gradnje objekta ne sme biti ista oseba.
Za posamezen namen, ki je predmet razpisa, je možno dodeliti največ eno spodbudo, za katero lahko z eno vlogo zaprosi tudi več upravičenih soinvestitorjev. V tem primeru bo pravica do spodbude dodeljena vsakemu soinvestitorju sorazmerno deležu njegove udeležbe pri financiranju naložbe.
Osnovni pogoj za dodelitev spodbud je pravočasna, pravilno vložena in popolna vloga. Za popolno vlogo šteje vloga, sestavljena iz obrazca »Vloga«, ki je sestavni del razpisne dokumentacije, in pripadajočih prilog, kot je to zahtevano z razpisom oziroma z razpisno dokumentacijo za vsak posamezen namen, za katerega kandidira vlagatelj. Iz dokumentacije posamezne vloge mora biti razvidno, da bo naložba izvedena skladno z razpisnimi pogoji in kriteriji in da je vloga pripravljena skladno z zahtevami razpisne dokumentacije.
Sofinancer bo pri sklepanju o dodeljevanju sredstev upošteval razpoložljiva razpisana sredstva. Na zadnjem odpiranju vlog bodo vsem vlagateljem, ki bodo izpolnjevali razpisne pogoje, nepovratna sredstva dodeljena v sorazmerno nižjem znesku, kolikor bo vsota izračunanih spodbud presegala razpisana sredstva.
Sofinancer ima pravico kadarkoli po izvedbi naložbe z ogledi, preverjanjem dokumentacije ali na drug način preveriti namensko porabo prejetih nepovratnih sredstev. V primeru ugotovljene nenamenske porabe je prejemnik spodbude dolžan sofinancerju vrniti prejeta sredstva skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi.
7. Višina spodbude za posamezni namen
A) Vgradnja solarnega ogrevalnega sistema (SOS)
Višina spodbude znaša 25% priznanih stroškov naložbe, ki vključujejo nabavo in vgradnjo sprejemnikov sončne energije, hranilnik toplote, ustrezne inštalacije, črpalke in krmilne elemente sistema, vendar ne več kot 150 € na m2 pri sistemih s ploščatimi sprejemniki in ne več kot 200 € na m2 pri sistemih z vakuumskimi sprejemniki. Za sisteme s ploščatimi sprejemniki sončne energije, izdelane v samogradnji, je spodbuda fiksna in znaša 75 € na m2 vgrajenih sprejemnikov.
Vlagatelji, ki bodo vgrajevali sprejemnike sončne energije s pridobljenim znakom kakovosti »Solar Keymark«, bodo upravičeni do dodatnih 10 € finančne spodbude na m2 vgrajenih sprejemnikov.
B) Celovita obnova stanovanjske stavbe (COS)
Višina spodbude znaša največ 25% predračunske vrednosti naložbe, ki vključuje stroške nakupa, zamenjave in vgradnje opreme oziroma materiala, vendar ne več, kot je za vsak ukrep določeno v tabeli:
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
* električna nazivna moč toplotne črpalke
Vlagatelju bodo povrnjeni tudi stroški izdelave Elaborata gradbene fizike – toplotne zaščite, in sicer do največ 50% vrednosti računa, vendar ne več kot 200 €.
Znesek spodbude za celovito obnovo stanovanjske stavbe znaša največ 9.000 €.
C) Gradnja stanovanjske stavbe v nizkoenergijski ali pasivni tehnologiji (NEH/PH)
Višina spodbude je opredeljena na podlagi ovrednotenih razlik v investirani energijski in okoljski nivo gradnje in je enako stimulirana za enako grajene objekte, ne glede na lokacijo v Sloveniji. Kriterij za višino spodbude za ta namen so naslednji ukrepi:
– nakup in vgradnja zunanjega stavbnega pohištva,
– izvedba toplotne izolacije zunanje lupine objekta,
– nakup in vgradnja centralnega sistema prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka,
– nakup in vgradnja ogrevalne naprave.
Spodbuda vključuje tudi delež dodatnih stroškov gradnje iz naslova kakovostnejše izvedbe, to je načrtovanja, nadzora strokovnjakov nad izvedbo in ustreznih meritev zgrajenega objekta (meritve zrakotesnosti, termografsko snemanje ovoja stavbe).
Višina spodbude je vezana na neto ogrevano površino stavbe znotraj toplotno zaščitenega stavbnega ovoja in bo lahko dodeljena za največ 200 m2 te površine za samostojno stoječo enodružinsko, za dvodružinsko hišo za največ 150 m2 na stanovanjsko enoto, ter za vrstno hišo za največ 150 m2 te površine, tako kot kaže tabela:
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Stavbe, grajene v nizkoenergijski in pasivni tehnologiji, glede na vrsto in volumski delež vgrajenega izolacijskega materiala razvrščamo v tri skupine:
– materiali naravnega izvora*: stavba mora imeti vgrajenih 75% ali več izolacijskih materialov naravnega izvora (npr. celulozni kosmiči, lesna vlakna, pluta, ovčja volna, bombaž ipd.),
– materiali mineralnega izvora**: stavba mora imeti 75% ali več izolacijskega materiala mineralnega izvora (npr. mineralna volna, penjeno steklo) in/ali materialov naravnega izvora,
– sintetični in ostali materiali***: vse ostale kombinacije materialov in deležev.
Pri izračunu navedenega volumskega deleža se upoštevajo samo materiali s toplotno prevodnostjo lambda <= 0,15 W/mK.
Znesek spodbude se določi glede na razred učinkovitosti stavbe Qh naložbe, kakor tudi vrsto in volumski delež vgrajenega izolacijskega materiala, ki mora biti opredeljen v vlogi na podlagi metodologije, določene v razpisni dokumentaciji.
Znesek spodbude za ta namen znaša največ 25.000 €.
Posebni pogoji za NEH/PH v gradnji
Višina spodbude se v primeru delno izvedene naložbe do dneva objave tega razpisa, ob izplačilu sorazmerno zniža, ob upoštevanju s sklepom priznanega obsega še neizvedenih ukrepov iz prvega odstavka in dodatnih stroškov iz drugega odstavka te točke ter končnih računov izvajalcev del.
8. Postopek obravnave vlog
Vlagatelj mora v vlogi predložiti vse dokumente, ki sestavljajo vlogo, skladno z zahtevami razpisne dokumentacije, v slovenskem jeziku. Vloga mora biti oddana v zaprti ovojnici, ki mora biti opremljena in označena tako, da je na ovojnici navedeno:
– vloga – ne odpiraj,
– Razpis 1SUB-OB08,
– Namen: A) / B) / C) / (označiti enega od namenov),
– ime in točen naslov vlagatelja.
Nepravilno označene ali odprte ovojnice ne bodo uvrščene na odpiranje vlog in jih bo sofinancer vrnil pošiljatelju.
Vlagatelj vlogo dostavi na naslov sofinancerja: Ekološki sklad Republike Slovenije, javni sklad, Tivolska c. 30, 1000 Ljubljana.
Vlagatelj lahko z eno vlogo kandidira le za enega od namenov (A) / B) ali C)), ki so predmet tega javnega razpisa. Za naložbo v posamezen objekt je po tem razpisu praviloma mogoče dodeliti le eno spodbudo, razen v primeru izvedbe ukrepov po namenih A) in B) oziroma A) in C).
Vse pravilno in pravočasno vložene vloge se bodo odpirale po zaporedju prejema. Datum prvega odpiranja je 16. 6. 2008 ob 8. uri, nato pa vsak teden, prvi delovni dan v tednu ob isti uri, do objave zaključka razpisa zaradi porabe sredstev.
Pravočasnost vloge in uvrstitev na odpiranje vlog:
Na posamezno odpiranje vlog bodo uvrščene vse pravilno označene in zaprte vloge, ki bodo ne glede na način dostave prispele na naslov sofinancerja (v glavno pisarno v nadstropju 4.M stavbe na Tivolski c. 30 v Ljubljani) zadnji delovni dan pred dnevom odpiranja vlog, najkasneje do 14. ure. Vloge, ki bodo prispele na sklad kasneje, bodo uvrščene na naslednje odpiranje vlog oziroma bodo zavržene, če bodo na tem odpiranju razdeljena vsa razpisana sredstva.
Odpiranje vlog ne bo javno in bo potekalo v prostorih sofinancerja, Tivolska cesta 30, 1000 Ljubljana. Vlagatelji, katerih vloge bodo nepopolne, bodo pozvani k dopolnitvi vloge, in jo bodo morali dopolniti v 8 dneh. Vloge, ki ne bodo pravočasno ali ustrezno dopolnjene, bodo zavržene. Vloge ne smejo biti dopolnjene tako, da bi se spremenil obseg izvedenih ukrepov ali del.
Vse popolne vloge bodo obravnavane ob upoštevanju razpisnih pogojev in meril. Upravičenim vlagateljem bo dodeljena pravica do spodbude s sklepom direktorja sklada na predlog strokovne komisije. Zoper sklep ima vlagatelj pravico vložiti pritožbo v 8 dneh od prejema sklepa. Pritožnik mora natančno opredeliti razloge, zaradi katerih vlaga pritožbo. Predmet pritožbe ne morejo biti postavljena merila za obravnavo vlog. O pritožbi odloča Ministrstvo za okolje in prostor. Vložena pritožba ne zadrži podpisa pogodb z vlagatelji, ki jim je dodeljena pravica do spodbude.
Vlagatelji bodo o dodelitvi sredstev na posameznem odpiranju vlog obveščeni v roku 30 dni od odpiranja vlog. Vlagatelji, ki bodo prejeli sklep o dodelitvi pravice do spodbude, bodo morali v roku 8 dni od prejema sklepa pristopiti k podpisu pogodbe, sicer se bo štelo, da so umaknili vlogo za dodelitev spodbude.
9. Izplačilo dodeljenih spodbud
Spodbuda bo izplačana prejemniku spodbude (v nadaljevanju: prejemnik) na podlagi sklenjene pogodbe za ukrepe, izvedene v skladu s pogoji razpisa, in sicer po predložitvi ustrezne dokumentacije:
A) Vgradnja solarnega ogrevalnega sistema (SOS)
Spodbuda bo prejemniku izplačana po predložitvi vseh dokazil o zaključku naložbe, ki vključujejo:
– izjavo o zaključku naložbe, ki jo podpišeta prejemnik spodbude in izvajalec,
– izstavljeni originalni račun izvajalca s popisom del in materiala za celoten obseg naložbe,
– potrdilo o plačilu računa iz prejšnje alineje in
– fotografije izvedene naložbe.
Prejemniki, ki so SOS izdelali v okviru organiziranih krožkov za samogradnjo, predložijo samo potrdilo organizatorja o izvedbi sistema in fotografije izvedene naložbe.
Znesek izplačila se uskladi s predloženim računom izvajalca ob upoštevanju razpisnih pogojev. Izplačilo spodbude se izvede v petnajstih dneh po prejemu zgoraj navedenih dokazil o zaključku naložbe na osebni bančni račun prejemnika.
Rok za zaključek naložbe je 6 mesecev od sklenitve pogodbe o dodelitvi pravice do spodbude, sicer pravica do spodbude preneha.
B) Celovita obnova stanovanjske stavbe (COS)
Spodbuda bo prejemniku izplačana po predložitvi vseh dokazil o zaključku naložbe, ki vključujejo:
– izjavo o zaključku naložbe, ki jo za vsak izvedeni ukrep podpišeta prejemnik spodbude in izvajalec,
– izstavljene originalne račune izvajalcev s popisom del in materiala za vsak izveden ukrep,
– potrdila o plačilu računov iz prejšnje alineje ter
– fotografije izvedenih ukrepov.
Izplačilo se izvrši po predložitvi vseh računov izvajalcev in ostalih zahtevanih dokumentov za obseg naložbe, izveden v skladu s sklepom o dodelitvi pravice do spodbude. Znesek izplačila se uskladi s predloženimi računi ob upoštevanju razpisnih pogojev. Izplačilo spodbude se izvede v petnajstih dneh po prejemu zgoraj navedenih dokazil o zaključku naložbe na osebni bančni račun prejemnika.
Rok za zaključek naložbe je 12 mesecev od sklenitve pogodbe o dodelitvi pravice do spodbude, sicer pravica do spodbude preneha.
C) Gradnja stanovanjske stavbe v nizkoenergijski ali pasivni tehnologiji (NEH/PH)
Spodbuda bo prejemniku izplačana po predložitvi vseh dokazil o zaključku naložbe, ki vključujejo:
– izjavo o zaključku naložbe, ki jo za vsak izvedeni ukrep podpišeta prejemnik spodbude in izvajalec,
– izstavljene originalne račune izvajalcev s popisom del in materiala za:
– načrtovanje in nadzor gradnje,
– nakup in vgradnjo zunanjega stavbnega pohištva,
– izvedbo toplotne izolacije zunanje lupine objekta,
– nakup in vgradnjo centralnega sistema prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka,
– nakup in vgradnjo ogrevalne naprave,
– izvajanje predpisanih meritev, ter
– potrdila o plačilu računov iz prejšnjih alinej,
– fotografije izvedenih ukrepov, in sicer tipičnih in kritičnih detajlov, izvedbe toplotne zaščite vseh elementov zunanjega ovoja stavbe in vgradnje stavbnega pohištva,
– dokazilo o zagotavljanju zrakotesnosti (n50 <= 0,6h-1),
– izjavo o skladnosti izvedenih del in obratovalni sposobnosti stavbe, ki je sestavni del razpisne dokumentacije in jo podpišeta prejemnik spodbude in nadzornik gradnje objekta.
Višina spodbude za NEH/PH v gradnji se določi in izplača skladno s sklepom o dodelitvi pravice do spodbude, ob upoštevanju priznanega obsega ukrepov in dodatnih stroškov in na podlagi vseh končnih računov izvajalcev del. Izplačilo spodbude se izvede v petnajstih dneh po prejemu zgoraj navedenih dokazil o zaključku naložbe na osebni bančni račun prejemnika.
Rok za zaključek naložbe je 18 mesecev od sklenitve pogodbe o dodelitvi pravice do spodbude, sicer pravica do spodbude preneha.
Sofinancer si pridržuje pravico, da od prejemnika spodbude zahteva poročilo s termografskimi posnetki zunanjega ovoja stavbe ter izpostavljenih notranjih mest tudi po izplačilu spodbude.
10. Rok prijave
Razpis je odprt do porabe razpisanih sredstev.
Obravnavane bodo vloge, ki bodo prispele na sklad v času od objave v Uradnem listu RS do razdelitve vseh razpisanih sredstev.
Rok za vložitev vloge za pridobitev spodbude za NEH/PH (namen C) tega razpisa) v gradnji:
Vlagatelj, ki je upravičena oseba in investitor v naložbo po namenu C) tega razpisa, ki je na dan objave razpisa v Uradnem listu RS že začel z gradnjo in z izvajanjem ukrepov, navedenih v prvem odstavku točke 7.C., lahko vloži vlogo za pridobitev pravice do spodbude za navedeni namen najkasneje do 1. avgusta 2008 do 14. ure (vloga mora do tega roka prispeti v glavno pisarno v nadstropju 4.M stavbe na Tivolski c. 30 v Ljubljani). Vloge za pridobitev pravice do spodbude za te naložbe, ki bodo na naslov sofinancerja prispele kasneje, bodo zavržene.
11. Način prijave
Razpisno dokumentacijo lahko naročite po tel. 01/241-48-20 ali 22, ali s pisnim zahtevkom, poslanim na naslov sklada ali na e-naslov: ekosklad@ekosklad.si ali po faksu 01/241-48-60, do objave zaključka javnega razpisa. Razpisna dokumentacija je objavljena tudi na spletni strani sklada: www.ekosklad.si.
Dodatne informacije o razpisu so na voljo po tel. 01/241-48-61 vsak ponedeljek, sredo in petek med 8. in 12. uro.
Vlagateljem, ki bodo kandidirali za spodbude gradnje stanovanjskih stavb v nizkoenergijski ali pasivni tehnologiji (NEH/PH), priporočamo predhodni strokovni pregled vloge, za katerega se dogovorijo na zgoraj navedeni telefonski številki.