Št. 430-75/2008 Ob-5702/08
, Stran 2255
I. Ime oziroma naziv in sedež neposrednega uporabnika, ki dodeljuje sredstva: Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije, Kotnikova 38, 1000 Ljubljana (v nadaljevanju: ministrstvo).
II. Predmet in cilji javnega razpisa
Predmet javnega razpisa je sofinanciranje programov za promocijo znanosti.
Programi, za promocijo znanosti morajo biti naravnani k poljudni predstavitvi in posredovanju raziskovalnih dosežkov in razumevanju osnovnih znanstvenih načel mladim po vsej Sloveniji. Programi za promocijo znanosti morajo biti zato zasnovani tako, da bodo čim širše pokrili Slovenijo in ciljnim skupinam približali področje znanstvenega raziskovanja in eksperimentiranja po možnosti tako, da ga bodo lahko posamezniki sami uporabili ali preizkusili.
Promocijo znanosti izvajajo neprofitne organizacije. Na ta javni razpis se lahko prijavijo novonastale ali že delujoče neprofitne organizacije. Promocijo znanosti izvajajo neprofitne organizacije na način, da je dostopna vsej zainteresirani javnosti.
Promocija znanosti je predvsem namenjena mladim vseh starostnih obdobij z namenom:
– približevanja področja znanstvenega raziskovanja in eksperimentiranja,
– spodbujanja samoiniciativnosti pri uporabi in analizi preizkusov, oziroma predmeta raziskave,
– pospeševanja raziskovalne dejavnosti na področju naravoslovja in matematike, tehnike, biotehnike, medicine, družboslovja, humanistike in interdisciplinarnosti.
Interdisciplinarnost znanstveno – raziskovalnih ved se opredeli v skladu s klasifikacijo raziskovalnih ved na različna področja, ki so predmet tega javnega razpisa. Klasifikacija je objavljena na spletnih straneh ARRS pod rubriko Klasifikacije, šifranti z naslovom: »Raziskovalne vede, področja in podpodročja (klasifikacija ARRS)« in je priloga razpisne dokumentacije (glej prilogo – klasifikacija ARRS).
Na področju sofinanciranja programov za promocijo znanosti se zasledujejo naslednji cilji:
– da je program vsebinsko kvaliteten,
– da je iz programa natančno razvidna uporaba raziskovalne metode,
– da v programu sodelujejo predvsem mladi,
– da program zagotavlja čim širšo regijsko pokritost,
– da program zagotavlja interdisciplinarnost znanstvenih področij,
– da je program ekonomičen in realen v stroških,
– da program izvajajo izvajalci z dobrimi referencami,
– da se program izvaja na način, da je dostopen vsej zainteresirani javnosti.
III. Pogoji, ki jih morajo izpolnjevati prijavitelji na javni razpis
Na javni razpis se lahko prijavijo prijavitelji:
– ki so pravne osebe s pravnim statusom ustanove, društva, zavoda ali druge neprofitne organizacije in ki so registrirane za opravljanje dejavnosti pri pristojnem sodišču ali drugem pristojnem organu,
– ki niso prejemniki javnih sredstev oziroma niso v postopku prejemanja javnih sredstev za program, ki ga prijavljajo v okviru tega javnega razpisa,
– ki bodo za izvajanje programa zagotovili najmanj 25% delež sofinanciranja iz lastnih sredstev oziroma drugih sredstev, ki ne izvirajo iz javnih sredstev,
– katerih program bo namenjen mladim,
– zoper katere ni uveden postopek prisilne poravnave, stečajni postopek ali postopek likvidacije in jim ni prepovedano poslovanje na podlagi sodne ali druge prisilne odločbe,
– zoper katere ni bila izdana pravnomočna odločba za kaznivo dejanje, ki je povezano z njegovim poslovanjem, ali pravnomočna sodna ali upravna odločba, s katero jim je prepovedano opravljati dejavnost, ki se nanaša na program,
– ki imajo poravnane davke, prispevke ali druge obvezne dajatve ali poslovne obveznosti v skladu s predpisi, ki urejajo navedene dajatve oziroma obveznosti.
V primeru, da prijavitelj ne izpolnjuje katerega od zgoraj navedenih pogojev, se vloga zavrže.
IV. Merila za izbiro
Posamezni programi bodo ocenjeni na podlagi izpolnjevanja naslednjih meril:
1. Skladnost predlagane vsebine s predmetom javnega razpisa in utemeljenost raziskovalne metode (od 0 do 18 točk)
Vrednoti se celostna predstavitev programa za promocijo znanosti, idejna zasnova le-tega in predvsem doseganje namena predmeta javnega razpisa. Upošteva se doseganje približevanja področja znanstvenega raziskovanja in eksperimentiranja ciljnim skupinam, spodbujanje samoiniciativnosti pri uporabi in analizi preizkusov oziroma predmeta raziskav in pospeševanje raziskovalne dejavnosti na raziskovalnih vedah naravoslovja in matematike, tehnike, biotehnike, medicine, družboslovja, humanistike ter interdisciplinarnost med temi vedami in znotraj ved med področji.
2. Uvajanje ciljne skupine v raziskovalno delo (od 0 do 10 točk)
Vrednoti se v kolikšni meri program pripomore k uvajanju oziroma spodbujanju ciljnih skupin v raziskovalno delo.
3. Zagotavljanje interdisciplinarnosti znanstvenih ved in področij (od 0 do 20 točk)
Vrednoti se povezovanje in prepletanje programa na raziskovalnih vedah naravoslovja in matematike, tehnike, biotehnike, medicine, družboslovja in humanistike oziroma interdisciplinarnost med temi vedami in področji znotraj njih.
Vsak program bo torej vrednoten glede na doseganje interdisciplinarnosti med raziskovalnimi vedami naravoslovja in matematike, tehnike, biotehnike, medicine, družboslovja in humanistike, posebej pa se bo vrednotila interdisciplinarnost področij znotraj posamezne raziskovalne vede.
Večje število točk prinesejo programi, ki ciljnim skupinam na različne načine približajo čim večje število naštetih ved in področij ter jih med seboj povezujejo.
4. Ciljne skupine programa (od 0 do 12 točk)
Vrednoti se število ciljnih skupin, ki jim je program namenjen in so razdeljene na:
– predšolsko in osnovnošolsko mladino,
– srednješolsko mladino,
– študentsko mladino.
V vlogi je potrebno navesti in razložiti, na kakšen način se vsebina programa nanaša na vsako od naštetih ciljnih skupin.
Program lahko zajema tudi ostalo zainteresirano javnost, vendar mu to ne prinese dodatnih točk.
5. Reference sodelujočih na programu (od 0 do 20 točk)
Pri tem merilu se upoštevajo izkušnje in sodelovanje sodelujočih na programu na drugih končanih ali še nedokončanih in delujočih programih ali projektih, ki so vsebinsko povezani s promocijo raziskovanja.
Kolikor je sodelujoči na programu sodeloval pri drugi organizaciji mora sodelovanje ali pridobljene izkušnje izkazati s potrdilom ali drugo verodostojno listino, ki jo ministrstvo lahko preveri.
Upoštevalo se bo 5 najvišje vrednotenih referenc s področja promocije raziskovanja.
6. Regionalna pokritost programa (od 0 do 10 točk)
Vrednoti se kako široko program pokriva ciljno skupino na območju celotne Slovenije, glede na to ali program pokriva eno ali več statističnih regij ali pa celotno Slovenijo.
V vlogi je potrebno navesti in razložiti, na kakšen način bo program zajel določeno območje Slovenije.
7. Ekonomičnost, namenskost in izvedljivost finančne konstrukcije programa (od 0 do 10 točk)
V vlogi je potrebno navesti in razložiti ekonomičnost, namenskost in izvedljivost financiranja programa. Ocenjevala se bo finančna konstrukcija v razmerju do predvidenih aktivnosti programa.
Najvišje možno število točk na podlagi vseh meril tega javnega razpisa je 100 točk.
V. Obvezna oblika in sestava vloge
Prijavitelj se prijavi na javni razpis z vlogo, skladno z razpisno dokumentacijo.
Vloga bo popolna, če bo vsebovala listine iz spodnjega seznama:
– v celoti izpolnjen in podpisan ter žigosan obrazec Vloga (Obrazec št. 1)
– podpisan in žigosan obrazec s splošno izjavo prijavitelja (Obrazec št. 2)
– vzorec pogodbe brez prilog, ki ga ni potrebno izpolnjevati, potrebno pa ga je parafirati in žigosati na vsaki strani (Obrazec št. 3).
Vlogo in samostojne priloge je potrebno poslati v fizični obliki, zraven pa priložiti tudi elektronsko obliko vloge (Obrazec št. 1), bodisi shranjeno na disketi ali pa na zgoščenki na naslov ministrstva. Vloga oddana v elektronski obliki mora biti identična vlogi v fizični obliki.
V primeru, da prijavitelj ne bo dostavil popolne vloge, ga bo naročnik pozval k dopolnitvi. V primeru, da prijavitelj v postavljenem roku vloge ne bo dopolnil, se bo vloga zavrgla.
VI. Postopek obravnave vlog
Postopek javnega razpisa vodi komisija za vodenje postopka (v nadaljevanju: komisija), ki jo imenuje ministrica, pristojna za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (v nadaljevanju: ministrica).
Komisija bo odprla le v roku dostavljene in pravilno označene ovojnice, ki vsebujejo vloge. Prepozne in nepravilno označene vloge bodo zavržene s sklepom.
Komisija bo pregledala pravočasne in pravilno označene vloge. V primeru, da posamezna vloga ne bo popolna, bodo predlagatelji pozvani k dopolnitvi vloge. Vloge, ki ne bodo dopolnjene v roku, bodo zavržene s sklepom.
Popolne oziroma dopolnjene vloge (ki vsebujejo vse z javnim razpisom in obrazci zahtevane podatke in priloge) bo komisija predala ocenjevalcem, ki jih bo imenovala ministrica.
Ocenjevalci bodo ocenili vloge v skladu z določenimi merili v javnem razpisu. Vsak ocenjevalec bo na posebej pripravljenem ocenjevalnem listu ocenil vsako vlogo. Točke se bodo po ocenjevanju seštele in delile s številom ocenjevalcev. Število točk, ki jih bo prejel posamezen prijavitelj oziroma program bo povprečno število točk na podlagi skupne ocene ocenjevalcev.
Po ocenjevanju bo komisija pripravila predlog prejemnikov sredstev ter ga predložila v odločitev ministrici.
VII. Okvirna višina sredstev, ki je na razpolago za predmet javnega razpisa
– v letu 2008 – 200.000,00 EUR
– v letu 2009 – 400.000,00 EUR
Sredstva za javni razpis so zagotovljena na proračunski postavki 5757 – Promocija programov, financiranje recenzij in ekspertiz ministrstva.
VIII. Določitev obdobja, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva
Sredstva, ki so predmet javnega razpisa morajo biti izplačana v proračunskem letu 2008 in 2009. Sredstva, ki so predvidena za leto 2008, morajo biti izplačana v proračunskem letu 2008, sredstva, ki so predvidena za leto 2009, pa v proračunskem letu 2009.
IX. Čas financiranja programov
Izvajanje programov se mora zaključiti najkasneje do 31. 10. 2009. Sofinancirali se bodo upravičeni stroški programov, ki bodo nastali in plačani v času od podpisa pogodbe do 31. 10. 2009.
X. Način sofinanciranja
Glede na razpoložljiva proračunska sredstva, prejete vloge in zaprošena sredstva v njih, bo ministrstvo sofinanciralo do 75% upravičenih stroškov.
Ministrstvo bo razpoložljiva proračunska sredstva razporedilo med največ deset najbolje ocenjenih programov, ki bodo presegli točkovni prag 65 točk, proporcionalno glede na število doseženih točk, zaprošenih sredstev in razpoložljivih proračunskih sredstev, vendar največ 30.000 EUR na program v letu 2008 in 60.000 EUR na program v letu 2009.
Dodeljena sredstva se bodo, glede na zaprošena sredstva, proporcionalno znižala glede na doseženo vrednost točk, ki jih bo program prejel in glede na razpoložljiva sredstva.
V primeru, da razpoložljiva sredstva ne bodo zadostovala za sofinanciranje vseh izbranih programov, bodo izbrani programi sofinancirani v enako znižanem odstotku. V takem primeru bodo izbrani prijavitelji pred izdajo sklepov o izbiri pozvani, da predložijo popravljeno finančno konstrukcijo. V primeru, da se prijavitelj v roku 5 dni od prejema poziva na predložitev popravljene finančne konstrukcije oziroma predstavitve programa nanj ne bo odzval, bo izločen iz nadaljnjega postopka izbire.
Prijaviteljem, katerih programi bodo izbrani, bodo sredstva izplačana v treh obrokih v obdobju izvajanja programa in sicer po predhodni predložitvi poročil o opravljenem delu in finančnega obračuna ter zahtevka za sofinanciranje.
Roki, do katerih bodo morali izbrani prijavitelji oddati poročila, finančne obračune in zahtevke za sofinanciranje:
– prvo poročilo do 31. 10. 2008,
– drugo poročilo do 31. 3. 2009,
– končno poročilo do 31. 10. 2009.
XI. Upravičeni stroški programa
V višini največ 75% se sofinancirajo upravičeni stroški, ki so nastali neposredno pri izvajanju programa za promocijo znanosti in so nujno potrebni za realizacijo posamezne programske aktivnosti ter so nastali in bili plačani v obdobju določenem v 9. točki tega javnega razpisa.
Upravičeni stroški so:
I. Stroški dela sodelujočih na programu
II. Materialni stroški
III. Stroški svetovanja in drugih storitev
IV. Režijski stroški in ostali stroški delovanja
I. Stroški dela sodelujočih na programu – plače, prispevki delodajalcev za socialno varnost ter drugi izdatki:
– redno zaposleni;
Urna postavka posameznega sodelujočega za delo pri programu ne sme presegati urne postavke po kateri je posameznik plačan v okviru njegovega rednega dela. Med stroške dela redno zaposlenih spada opravljanje nalog, ki je izključno povezano z izvajanjem programa in ne opravljanje nalog, ki je del posameznikovih dnevnih delovnih nalog.
– podjemne pogodbe;
– avtorske pogodbe;
– drugo.
Dajatve, davki in prispevki, ki izhajajo iz programa, predstavljajo upravičene stroške le, če jih dejansko in dokončno nosi izbrani prijavitelj programa.
Vsi sodelujoči na programu bodo morali med izvajanjem programa izpolnjevati obrazec »Poročilo o opravljenem delu sodelujočih«, ki je del razpisne dokumentacije. Izpolnjen, podpisan in z žigom opremljen obrazec, bo obvezna sestavina poročila o izvajanju programa.
II. Materialni stroški:
– potni stroški, povezani z izvajanjem programa;
– stroški tiska, izdajanja publikacij in oglaševalski stroški;
– stroški povezani z izvedbo tečajev, seminarjev, delavnic, okroglih miz, konferenc;
– drugi materialni stroški povezani z izvajanjem programa.
Stroški nakupa opreme niso upravičeni stroški!
III. Stroški svetovanja in drugih storitev, ki se uporabljajo izključno za dejavnosti programa,
IV. Režijski stroški (npr. stroški administracije programa ter stroški finančnih, računovodskih, pravnih in drugih storitev) in ostali stroški delovanja (npr. stroške materiala, goriva, vode, telefona, mobilnih telefonov itd.), ki so nastali neposredno kot rezultat dejavnosti programa in skupaj ne smejo presegati 20% stroškov zgornjih točk.
Med posameznimi vrstami stroškov znotraj skupine materialnih stroškov, ki jih sofinancira ministrstvo, je dovoljeno 20% odstopanje glede na predvideno finančno konstrukcijo.
Ministrstvo dovoljuje 10% odstopanje, opisano v prejšnjem odstavku, tudi pri stroških dela sodelujočih na programu.
Kot dokazila o nastanku stroška, ki se sofinancira s strani ministrstva, je potrebno priložiti kopije računov, ki naj bodo žigosane, podpisane s strani zakonitega zastopnika prijavitelja ter opremljene z navedbo, da je kopija enaka izvirniku. Kot dokazilo o plačilu stroška, ki se sofinancira s strani ministrstva, so kopije izpiskov iz transakcijskih računov ipd. iz katerih so razvidna plačila računov.
Sofinancirani bodo tisti odhodki programa, ki bodo navedeni v tabelah, in sicer do višine, ki bo navedena v finančni konstrukciji, ob upoštevanju zgoraj navedenih odstopanj.
V primeru, da se znesek računa ne uveljavlja v celoti, je potrebno opredeliti in navesti v kakšnem odstotku se račun uveljavlja.
Pri vseh navedenih stroških je pomembno, da so upravičeni samo, če so nastali pri delu na programu.
Za vsak strošek, pri katerem ministrstvo ob pregledu zahtevka za izplačilo ne najde neposredne povezave med nastankom stroška in izvedbo programa, ne glede na to, ali ta dejansko obstaja, lahko ministrstvo od prejemnika sredstev zahteva dodatna pojasnila, izjavo, ki dokazujejo nastanek stroška za izvedbo programa, ali ustrezno dopolnitev zahtevka za sofinanciranje. V primeru, da ministrstvo meni, da dodatna pojasnila, izjava ali dopolnjen zahtevek ne nakazujejo v zadostni meri povezave med nastankom stroška in izvedbo programa lahko izplačilo zmanjša za vrednost tega stroška (glede na vrednost zahtevka za izplačilo). O tem mora prejemnika sredstev ministrstvo predhodno obvestiti.
XII. Način oddaje vloge
Prijavitelji naj pošljejo vloge na naslov Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, Kotnikova 38, 1000 Ljubljana, oziroma jih dostavijo na ta naslov v vložišče ministrstva v I. nadstropju. Vloga mora biti v zaprti ovojnici, na kateri mora biti jasno napisano: »Ne odpiraj – Prijava na razpis za sofinanciranje programov za promocijo znanosti «, na hrbtni strani mora biti jasno naveden naslov prijavitelja.
Vsak prijavitelj lahko na ta javni razpis vloži le eno vlogo. V primeru, da prijavitelj vloži dve ali več vlog, bodo kasnejše vloge zavržene.
XIII. Rok za oddajo vlog
Vloge morajo biti oddane do vključno 4. 7. 2008.
Vloga je pravočasna, če jo ministrstvo prejme, preden izteče rok za vložitev.
Če se vloga pošlje priporočeno po pošti, se za dan, ko ministrstvo prejme vlogo, šteje dan oddaje na pošto.
Vlogo je možno oddati osebno na naslovu ministrstva, pri čemer se bo štelo, da je vloga pravočasna, če bo vložena zadnji dan roka, to je do 4. 7. 2008 do 12. ure.
Vloge, vložene po poteku roka za oddajo vlog, bo komisija zavrgla.
XIV. Odpiranje vlog
Odpiranje vlog bo v roku osmih dni od izteka roka za prijavo.
Vloge bo odpirala komisija, ki bo odprla le pravočasne in pravilno označene vloge.
XV. Rok v katerem bodo predlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa
Prijavitelji bodo o izidu javnega razpisa obveščeni najkasneje v roku 45 dni od dneva odpiranja vlog.
Ministrstvo bo izdalo sklep o izbiri in obvestila o neizbiri.
Ministrstvo bo izbrane prijavitelje po izdaji sklepov o izbiri pozvalo k podpisu pogodbe. V primeru, da se prijavitelj v roku 8 dni od prejema poziva nanj ne bo odzval, se bo štelo, da je umaknil vlogo.
Prijavitelj lahko v roku 8 dni od prejema sklepa o izbiri oziroma obvestila o neizbiri vloži pritožbo. Vložena pritožba ne zadrži morebitnega podpisa pogodb z drugimi izbranimi prijavitelji. O pritožbi odloči ministrica.
XVI. Kraj, čas in oseba, pri kateri zainteresirani lahko dvignejo razpisno dokumentacijo
Razpisna dokumentacija se ves čas trajanja javnega razpisa nahaja in je na voljo na spletnem naslovu http:/mvzt.gov.si v rubriki »Javni razpisi«, zainteresirani jo lahko dvignejo tudi na recepciji Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, Kotnikova 38 v Ljubljani.
Dodatne informacije so na voljo vsak delovni dan med 8. in 11. uro na tel. 01/478-46-00 ali prek elektronskega naslova barbara.babic@gov.si in mojca.boc@gov.si, kontaktni osebi pa sta Barbara Claudia Babič in Mojca Boc.