Št. 54450-19/2008 Ob-6269/08
, Stran 2473
1. Ime oziroma sedež posredniškega telesa oziroma naročnika in izvajalca JR, ki izvede vse postopke, potrebne za dodelitev sredstev: Republika Slovenija, Ministrstvo za šolstvo in šport, Masarykova 16, 1000 Ljubljana.
2. Predmet javnega razpisa (aktivnosti ali nameni, razvojna prioriteta, prednostna usmeritev)
Javni razpis za izbor operacij delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada, javni razpis za izbor operacij se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007–2013, 3. razvojne prioritete: Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja; prednostne usmeritve 3.2.: Izboljšanje usposobljenosti posameznika za delo in življenje v družbi temelječi na znanju.
2.1. Financiranje izvajanja javno veljavnega izobraževalnega programa Projektno učenje mladih (v nadaljevanju: PUM) v letih 2008, 2009 in 2010
1. 1. 9. 2008 do 31. 8. 2009 – 12 skupin,
2. 1. 9. 2009 do 31. 8. 2010 – 12 skupin.
Program je namenjen mlajšim odraslim osipnikom brez ustrezne izobrazbe. Cilji programa so preprečevanje socialne izključenosti, zmanjševanje družbene zapostavljenosti, motiviranje, spodbujanje k učenju in nadaljevanju opuščenega formalnega izobraževanja in/ali vključitev v delo.
2.2. Financiranje izvajanja javno veljavnih izobraževalnih programov za zviševanje splošne in računalniške ravni pismenosti (v nadaljevanju: programi UŽU ter javni računalniški program) v letih 2008, 2009 in 2010
2.2.1 Izobraževanje po programu Most do izobrazbe (v nadaljevanju UŽU MI)
Program je namenjen manj izobraženim odraslim, ki imajo do 10 let šolanja in se želijo izobraževati naprej, za premostitev težav kot so: pomanjkanje motivacije, učnih tehnik, komunikacijskih spretnosti ipd. Cilj programa je pridobivanje temeljnega znanja in spretnosti, socialnih spretnosti, usposabljanje za vseživljenjsko učenje in aktivno državljanstvo.
Za izobraževalni program bo okvirno odobrenih 15 izvedb v l. 2008, 24 izvedb v l. 2009 in 24 izvedb v l. 2010.
2.2.2 Izobraževanje po programu Beremo in pišemo skupaj (v nadaljevanju UŽU BIPS).
Program je namenjen manj izobraženim staršem otrok v nižjih razredih osnovne šole (1.–4. razred osemletke ali prvo triletje devetletke).
Cilj programa je razvijanje temeljnih spretnosti na ravni, ki ustreza potrebam staršev v vsakdanjem življenju in za pomoč otroku pri opismenjevanju.
Za izobraževalni program bo okvirno odobrenih: 15 izvedb v l. 2008, 24 izvedb v l. 2009 in 24 izvedb v l. 2010.
2.2.3 Izobraževanje po programu Izzivi podeželja (UŽU-IP)
Program je namenjen manj izobraženim odraslim (deset ali manj let šolanja), pretežno prebivalcem podeželja, za pridobitev temeljnih spretnosti in novih znanj za izboljšanje ekonomskega in socialnega položaja na podeželju ter za izvajanje dejavnosti na podeželju (osebno dopolnilno delo ali dopolnilne dejavnosti na kmetiji).
Za izobraževalni program bo okvirno odobrenih: 10 izvedb v l. 2008, 24 izvedb v l. 2009 in 24 izvedb v l. 2010.
2.2.4 Izobraževanje po programu Moje delovno mesto (UŽU-MDM)
Program je namenjen zaposlenim odraslim nad 26 let, ki imajo praviloma največ 10 let šolanja, delajo na bolj enostavnih delih in si zaradi pomanjkanja primernih informacij in priložnosti niso sposobni sami zagotoviti izboljšanja poklicnega položaja in s tem varnejše prihodnosti v tehnološko hitro se razvijajoči družbi.
Za izobraževalni program bo okvirno odobrenih: po 5 izvedb v l. 2008, 2009 in 2010.
2.2.5 Izobraževanje po programu Moj korak (UŽU-MK)
Program je namenjen posameznikom s posebnimi potrebami oziroma osebam, ki v vsakdanjih življenjskih situacijah potrebujejo pomoč za doseganje večje samostojnosti in socialne vključenosti, za bolj samostojno in bolj kakovostno življenje pa potrebujejo tudi boljše obvladanje temeljnih spretnosti.
Za izobraževalni program bo okvirno odobrenih: 5 izvedb v l. 2008, 24 izvedb v l. 2009 in 24 izvedb v l. 2010.
2.2.6 Izvajanje javno-veljavnega izobraževalnega programa Računalniška pismenost za odrasle (krajše javno-veljavni program IKT)
Sofinanciranje računalniškega opismenjevanja je namenjeno zaposlenim odraslim, predvsem tistim z osnovnimi in nižjimi poklicnimi kvalifikacijami, v starostni skupini od 25 do 64 let. Temeljni namen programa je popularizirati in spodbuditi splošno računalniško pismenost med odraslimi, omogočiti vsem kar najbolje uporabljati osebni računalnik in spoznati prednosti njegove uporabe ter ponuditi osnovno računalniško usposabljanje, ki bo omogočilo aktivno vlogo v informacijski družbi vsem ne glede na starost ali doseženo izobrazbo.
V letu 2008 bo odobrenih okvirno 260 izvedb (ob predpostavki, da traja izobraževanje 60 ur), v l. 2009 180 izvedb, v l. 2010 108 izvedb.
V primeru drugačne strukture pri prijavah znotraj sklopa 2.2 so možne prerazporeditve sredstev med posameznimi programi oziroma uskladitev števila posameznih izvedb.
3. Pogoji za kandidiranje na javnem razpisu
3.1 Na sklop javnega razpisa pod točko 2.1. (PUM) se lahko prijavijo pravne osebe, ki:
1. Imajo registrirano izobraževalno dejavnost – drugo izobraževanje.
2. So vpisane v razvid izvajalcev javno veljavnega programa PUM pri Ministrstvu za šolstvo in šport. Razvid je dostopen v prostorih MŠŠ, Masarykova 16, Ljubljana).
3. Imajo zagotovljene mentorje PUM z uspešno končanim posebnim usposabljanjem oziroma mentorje, ki bodo končali usposabljanje v roku enega leta. Usposobljenost se dokazuje z javno listino o uspešno končanem usposabljanju, ki jo izda Andragoški center Slovenije.
4. Imajo poravnane davke in prispevke do RS.
5. V zadnjih petih letih niso bile kaznovane oziroma niso v postopku preiskave za kaznivo dejanje v zvezi z dejavnostjo, ki jo opravljajo, niti ni bila v enakem smislu kaznovana ali ni v postopku preiskave odgovorna oseba pravne osebe.
3.2 Na sklop javnega razpisa pod točko 2.2. Programi UŽU ter javni računalniški program se lahko prijavijo pravne osebe, ki:
1. Imajo registrirano izobraževalno dejavnost – drugo izobraževanje.
2. So vpisane v razvid izvajalcev javno veljavnih programov. (Razvid je dostopen v prostorih MŠŠ, Masarykova 16, Ljubljana.)
3. Imajo poravnane davke in prispevke do RS.
4. V zadnjih petih letih niso bile kaznovane oziroma niso v postopku preiskave za kaznivo dejanje v zvezi z dejavnostjo, ki jo opravljajo, niti ni bila v enakem smislu kaznovana in ni v postopku preiskave odgovorna oseba pravne osebe.
4. Merila za izbor upravičencev, ki izpolnjujejo pogoje (navedba, opis, ovrednotenje meril po vrstnem redu od bolj k manj pomembnemu)
4.1. Sklop 2.1 – PUM
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Minimalno potrebno število točk je 8. Izbranih bo 12 skupin, in sicer po ena skupina vsakega prijavitelja, ki bo izpolnjeval pogoje, da se zagotovi večja regionalna razpršenost.
Če bo prijaviteljev manj kot je predvidenih skupin, sta lahko izbrani tudi dve skupini pri posameznem prijavitelju. Pri izbiri druge skupine bodo zaradi upoštevanja socialne dimenzije trajnostnega razvoja imeli prednost prijavitelji iz občin z večjim številom registriranih brezposelnih oseb brez poklicne izobrazbe.
Če bo prijaviteljev več kot 12, bodo izbrani prijavitelji, ki bodo dosegli višje število točk. V primeru, da v isti občini dva ali več prijaviteljev doseže enako število točk, bodo imeli prednost prijavitelji z večjim številom usposobljenih mentorjev.
4.2 Sklop 2.2. – Programi UŽU ter javni računalniški program
a) Izobraževanje po programu UŽU MI (2.2.1) in UŽU BIPS (2.2.2)
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Minimalno potrebno število točk za izbiro je 3.
Prijavitelj lahko prijavi v letu 2008 eno izvedbo, leta 2009 in 2010 pa do 2 izvedbi. Najprej bo za zagotovitev čim večje regionalne razpršenosti iz vsake statistične regije izbran prijavitelj z največ doseženimi točkami, za preostale izvedbe pa ostali prijavitelji po kriteriju doseženega števila točk.
b) Izobraževanje po programu Izzivi podeželja (UŽU-IP) (2.2.3)
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Minimalno potrebno število točk za izbiro je 4.
V letu 2008 lahko izvajalci prijavijo samo eno izvedbo. Izbrani bodo izvajalci z najvišjim številom doseženih točk.
V letih 2009 in 2010 pa prijavitelj lahko prijavi največ dve izvedbi. Najprej bo za eno izvedbo programa – zaradi zagotovitve regionalne razpršenosti – iz vsake statistične regije izbran prijavitelj, ki doseže največje število točk. Za vsako nadaljnjo izvedbo pa bodo izbrani ostali prijavitelji po kriteriju doseženega števila točk.
c) Izobraževanje po programu Moje delovno mesto (UŽU-MDM) (2.2.4)
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Minimalno potrebno število točk za izbiro je 2.
Izbrani bodo prijavitelji po kriteriju doseženih točk, in sicer najprej z eno izvedbo, če pa bo prijaviteljev manj kot je število izvedb, pa lahko tudi prijavitelji z več izvedbami
d) Izobraževanje po programu Moj korak (UŽU-MK) (2.2.5)
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Minimalno potrebno število točk za izbiro je 4.
V letu 2008 lahko izvajalci prijavijo samo eno izvedbo. Izbrani bodo izvajalci z najvišjim številom doseženih točk. V letih 2009 in 2010 pa prijavitelj lahko prijavi največ dve izvedbi. Najprej bo iz vsake statistične regije, za zagotovitev regionalne razpršenosti, izbran prijavitelj z največ doseženimi točkami, za preostale izvedbe pa prijavitelji po kriteriju doseženega števila točk.
e) Izvajanje javno veljavnega izobraževalnega programa Računalniška pismenost za odrasle (2.2.6)
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Minimalno potrebno število točk za izbiro je 3.
Posamezen izvajalec lahko prijavi v letih 2008 in 2009 največ 5 izvedb, v letu 2010 pa največ 3 izvedbe. Najprej bodo, za zagotovitev regionalne razpršenosti, iz vsake statistične regije izbrani po trije prijavitelj z največ doseženimi točkami, za preostale izvedbe pa ostali prijavitelji po kriteriju doseženega števila točk.
Če bodo prijavitelji sklopa 2.2 na spodnji meji dosegli enako število točk, bodo imeli prednost prijavitelji, ki bodo ponudili nižjo ceno.
5. Okvirna višina sredstev, ki so na razpolago za javni razpis
Javni razpis za izbor operacij delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada, javni razpis za izbor operacij se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007–2013, 3. razvojne prioritete: Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja; prednostne usmeritve 3.2.: Izboljšanje usposobljenosti posameznika za delo in življenje v družbi temelječi na znanju.
Skupna višina sredstev je 5.482.425,00 EUR.
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
6. Obdobje, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva
6.1. Sklop PUM: skupna vrednost za projekt znaša: je 2.530.000,00 EUR, od tega je vrednost sofinanciranja po posameznih proračunskih letih:
za proračunsko leto 2008: 100.000,00 EUR od tega:
– 85.000,00 EUR s PP 6909 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – EU udeležba (85%) in
– 15.000,00 EUR s PP 6953 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – slovenska udeležba (15%),
za proračunsko leto 2009: 1.200.000,00 EUR od tega:
– 1.020.000,00 EUR s 6909 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – EU udeležba (85%) in
– 180.000,00 EUR s PP 6953 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – slovenska udeležba (15%),
za proračunsko leto 2010: 1.230.000,00 EUR od tega:
– 1.045.500,00 EUR s PP 6909 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – EU udeležba (85%) in
– 184.500,00 EUR s PP 6953 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – slovenska udeležba (15%).
6.2. Sklop UŽU ter javni računalniški program: skupna vrednost za projekt znaša: 2.952.425,00 EUR, od tega je vrednost sofinanciranja po posameznih proračunskih letih:
za proračunsko leto 2008: 467.4425,00,00 EUR od tega:
– 397.311,25 EUR s PP 6909 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – EU udeležba (85%) in
– 70.113,75 EUR s PP 6953 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – slovenska udeležba (15%),
za proračunsko leto 2009: 1.233.000,00 EUR od tega:
– 1.048.050,00 EUR s 6909 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – EU udeležba (85%) in
– 184.950,00 EUR s PP 6953 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – slovenska udeležba (15%),
za proračunsko leto 2010: 1.252.000,00 EUR od tega:
– 1.064.200,00 EUR s PP 6909 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – EU udeležba (85%) in
– 187.800,00 EUR s PP 6953 zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja in svetovanje – ESS-07-13 – slovenska udeležba (15%).
Ministrstvo bo sofinanciralo le upravičene stroške, nastale od objave javnega razpisa do najkasneje 31. 8. 2010.
Ministrstvo bo sredstva, dodeljena izvajalcem za leto 2008, praviloma izplačalo v proračunskem letu 2008, sredstva dodeljena za leto 2009 praviloma v proračunskem letu 2009 in sredstva dodeljena za leto 2010 praviloma v proračunskem letu 2010.
Rok za predložitev zadnjega zahtevka za izplačilo je 15. 9. 2010.
7. Razmerje med sredstvi na postavkah namenskih sredstev EU za kohezijsko politiko in na postavkah slovenske udeležbe za sofinanciranje kohezijske politike:
Sredstva na postavkah namenskih sredstev EU za kohezijsko politiko: 85%.
Sredstva na postavkah slovenske udeležbe za sofinanciranje kohezijske politike: 15%.
8. Delež prispevka Skupnosti v celotnih upravičenih javnih izdatkih: delež prispevka skupnosti je 85%.
9. Upravičeni stroški, specifikacija dokazil za izkazovanje stroškov in metoda za njihov izračun
Upravičeni stroški predmetnega javnega razpisa so:
– plače (z davki in prispevki) in druga povračila stroškov dela,
– delo po avtorski pogodbi – samo za zunanje izvajalce,
– delo po podjemni pogodbi – samo za zunanje izvajalce,
– delo preko študentskega servisa,
– založniške in tiskarske storitve, e-publikacije,
– stroški oglaševalskih storitev,
– stroški najema prostorov in opreme za izvajanje projekta,
– izdatki za službena potovanja (dnevnice, hoteli, prevozi),
– nakup strokovnih gradiv in podpornih materialov,
– posredni – operativni stroški (komunikacijske in poštne storitve, elektrika, ogrevanje, pisarniški material in storitve),
– amortizacija računalniške in druge opreme – če oprema ni bila kupljena z javnim denarjem.
Dokazila za dokazovanje upravičenih stroškov so navedena v Navodilih Ministrstva za šolstvo in šport za izvajanje projektov ESS, ki se nahajajo v razpisni dokumentaciji in smiselno povzemajo Navodila organa upravljanja o upravičenih stroških za sredstva evropske kohezijske politike za programsko obdobje 2007–2013.
10. Zahteve glede informiranja in obveščanja javnosti, ki jim morajo zadostiti upravičenci skladno z 8. in 9. členom Uredbe 1828/2006/ES in navodili organa upravljanja: upravičenec mora pri informiranju in obveščanju javnosti upoštevati 8. in 9. člen Uredbe komisije (ES) št. 1828/2006/ES in Navodila za informiranje in obveščanje javnosti o kohezijskem in strukturnih skladih v programskem obdobju 2007–2013.
11. Morebitno dopolnilno financiranje: dopolnilno financiranje, skladno s 34. členom Uredbe Sveta (ES) št. 1083/2006/ES, ni predvideno.
12. Zahteve glede hranjenja dokumentacije o projektu
Upravičenec mora hraniti vso dokumentacijo o projektu najmanj do 31. 12. 2020.
Upravičenec je dolžan voditi in spremljati porabo sredstev za projekt v ločenem računovodstvu, po stroškovnih mestih, tako da bo zagotovljen pregled nad namensko porabo sredstev.
13. Zahteve glede dostopnosti dokumentacije o projektu, agentu, posredniškemu telesu, organu upravljanja, organu za potrjevanje, revizijskemu organu ter drugim nadzornim organom
Upravičenec bo moral omogočiti tehnični, administrativni in finančni nadzor nad izvajanjem projekta, katerega sofinanciranje temelji ali se izvaja na podlagi predmetnega javnega razpisa. Nadzor se izvaja s strani ministrstva, pristojnih organov Republike Slovenije in s strani pristojnih organov Evropske skupnosti (v nadaljevanju: nadzorni organi).
Upravičenec bo moral nadzornim organom predložiti vse dokumente, ki izkazujejo resničnost, pravilnost in skladnost upravičenih stroškov sofinanciranega projekta. V primeru kontrole na kraju samem bo upravičenec omogočil vpogled v računalniške programe, listine in postopke v zvezi z izvajanjem projekta. Ministrstvo bo upravičencu predhodno naznanilo izvedbo kontrole na samem mestu. Ministrstvo v izjemnih primerih lahko opravi tudi nenajavljeno kontrolo na samem mestu, kar bo upravičenec, v primeru odobritve sofinanciranega projekta, dolžan omogočiti.
14. Zagotavljanje enakih možnosti: v javnem razpisu je zagotovljena enakost med spoloma in preprečena vsakršna diskriminacija v skladu z zakonodajo, ki pokriva področje zagotavljanja enakih možnosti ter 16. členom Uredbe Sveta (ES) št. 1083/2006.
15. Varovanje osebnih podatkov in poslovnih skrivnosti: upravičenci se zavezujejo k varovanju osebnih podatkov in poslovnih skrivnosti, pridobljenih tekom izvajanja projekta, v skladu s Zakonom o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-1-UPB1, Ur. l. RS, št. 94/07 z dne 16. 10. 2007), Zakonom o gospodarskih družbah (ZGD-1, Ur. l. RS, št. 94/07 z dne 19. 4. 2006 in št. 10/08 z dne 30. 1. 2008) in 37. členom Uredbe Sveta (ES) št. 1083/2006/ES.
16. Zahteve glede spremljanja prihodkov projekta: upravičenec (in konzorcijski partner) mora dokumentirano spremljati in prikazovati prihodke projekta. Če se pri izvajanju projekta ustvarijo prihodki, je treba za višino ustvarjenih prihodkov znižati upravičene stroške.
17. Omejitve glede sprememb projekta v skladu s 57. členom Uredbe 1083/2006/ES: ni relevantno.
18. Roki, do katerih morajo biti predložene prijave za dodelitev sredstev in način prijave ter način obveščanja o rokih v primeru zaporednega dodeljevanja sredstev: prijave morajo biti poslane na naslov: Ministrstvo za šolstvo in šport, Sektor za izobraževanje odraslih, Masarykova 16, p.p. 104, 1001 Ljubljana, najkasneje do 1. septembra 2008. Šteje se, da je prijava prispela pravočasno, če je bila najkasneje zadnji dan roka za oddajo prijav oddana na pošti s priporočeno pošiljko. Vloge morajo biti predložene v zaprti ovojnici z označenim imenom in naslovom prijavitelja ter vidno označbo »Ne odpiraj – Prijava za sofinanciranje izobraževalnih programov PUM ter splošne in računalniške pismenosti odraslih v letih 2008, 2009 in 2010«. Prijave, ki ne bodo oddane na zgoraj predpisan način, se ne bodo odpirale in bodo izločene iz nadaljnjega postopka ter vrnjene prijavitelju.
19. Datum odpiranja prijav za dodelitev sredstev ter način obveščanja o datumih naslednjih odpiranj v primeru zaporednega dodeljevanja sredstev
Prijave bo odprla in ocenila imenovana strokovna komisija, ki jo imenuje minister pristojen za šolstvo in šport. Odpiranje prijav ne bo javno.
Prijavitelje nepopolnih prijav bo komisija v roku 8 dni od odpiranja prijav pisno pozvala k dopolnitvi. Prijave, ki jih prijavitelji ne bodo dopolnili v skladu s pozivom za dopolnitev, bodo s sklepom zavržene.
20. Rok, v katerem bodo kandidati obveščeni o izidu javnega razpisa
Prijavitelji bodo o izidu javnega razpisa obveščeni najkasneje v 60 dneh od datuma odpiranja prijav.
Prijavitelj, ki meni, da izpolnjuje pogoje in merila iz javnega razpisa in mu razpisana sredstva neupravičeno niso bila dodeljena, lahko v 8 dneh od prejema obvestila o izbiri vloži pritožbo, in sicer na naslov: Ministrstvo za šolstvo in šport, Masarykova 16, p.p. 104, 1001 Ljubljana. V pritožbi mora natančno opredeliti razloge, zaradi katerih jo vlaga. Predmet pritožbe ne morejo biti postavljena merila za izbiro končnih prejemnikov. Vložena pritožba ne zadrži podpisa pogodb z izbranimi izvajalci. O pritožbi odloči minister v roku 15 dni s sklepom.
21. Kraj, čas ter oseba, pri kateri lahko zainteresirane osebe dvignejo razpisno dokumentacijo
Razpisna dokumentacija je dosegljiva na spletnem naslovu Ministrstvo za šolstvo in šport, www.mss.gov.si (rubrika Okrožnice, razpisi in javna naročila oziroma :http://www.mss.gov.si/si/okroznice_razpisi_in_javna_narocila/javni_razpisi/).
Za dodatne informacije lahko pišete na elektronski naslov: sio.mss@gov.si (v predmet elektronske pošte navesti: JR – PUM ali UŽU).
22. Posledice, če se ugotovi dvojno financiranje posamezne projekta ali, da je višina sofinanciranja projekta presegla maksimalno dovoljeno stopnjo: za stroške, ki so predmet sofinanciranja, upravičenec ni prejel oziroma ne bo prejel sredstev iz drugih virov financiranja (prepoved dvojnega financiranja). Če bo ministrstvo ugotovilo, da je upravičenec prejel sredstva za stroške projekta tudi iz drugih virov financiranja ali pa so mu bila odobrena, ne da bi o tem pisno obvestil ministrstvo, se lahko pogodba o sofinanciranju razdre, upravičenec pa bo dolžan ministrstvu povrniti vsa neupravičeno prejeta sredstva s pripadajočimi obrestmi od dneva nakazila do dneva vračila sredstev.