Št. 331-22/2007/1 Ob-8104/08
, Stran 3216
I. Predmet javnega razpisa
Predmet javnega razpisa je podpora kmetijskim gospodarstvom, ki sodelujejo v upravičeni shemi kakovosti Skupnosti in/ali Republike Slovenije in imajo že pridobljen certifikat, za delno pokritje stalnih stroškov nastalih zaradi sodelovanja v upravičenih shemah kakovosti.
Višina nepovratnih sredstev, namenjena za sofinanciranje projektov, prispelih na javni razpis za ukrep »Podpora kmetijskim gospodarstvom, ki sodelujejo v shemah kakovosti hrane«, z možnostjo koriščenja do 31. 12. 2010, znaša 5.432.390,00 EUR.
Sredstva bremenijo proračunski postavki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano:
9200 PRP 2007–2013 – EU, v višini 4.074.292,00 EUR,
9201 PRP 2007–2013 – Slovenska udeležba, v višini 1.358.097 EUR.
II. Vlagatelji
Vlagatelji za dodelitev nepovratnih sredstev po tem razpisu so kmetijska gospodarstva, ki opravljajo kmetijsko dejavnost na območju Republike Slovenije in so vključeni v eno od shem kakovosti Skupnosti oziroma nacionalno shemo kakovosti. Vlagatelji za dodelitev sredstev po tem razpisu morajo proizvode iz upravičenih shem kakovosti proizvajati, tržiti in na proizvodih uporabljati pripadajoč zaščitni znak oziroma simbol kakovosti.
Do podpore niso upravičena kmetijska gospodarstva, ki sodelujejo v shemah, katerih edini cilj je zagotavljanje višje ravni nadzora nad spoštovanjem obveznih standardov iz zakonodaje Skupnosti ali nacionalne zakonodaje.
III. Predmet podpore
Predmet podpore je delno pokritje stalnih stroškov, ki nastanejo z vključitvijo in sodelovanjem v shemah kakovosti hrane ter ima obliko letnega plačila. Vlagatelji lahko na letni ravni uveljavljajo delno pokritje stalnih stroškov. Podpora se upravičencu dodeli letno v enkratnem izplačilu na podlagi letnih vlog, vendar največ za obdobje petih let. Podpora se dodeli upravičencem, ki proizvode iz shem kakovosti tržijo in na proizvodih uporabljajo zaščitni znak oziroma simbol kakovosti. Cilj je spodbuditi kmetijske proizvajalce k aktivnemu sodelovanju v shemah kakovosti, ki pomenijo izboljšanje kakovosti kmetijske proizvodnje in proizvodov in s tem prispevati k povečanju dodane vrednosti v kmetijstvu in ponudbe na trgu.
Sheme kakovosti, ki so predmet tega ukrepa, so:
– sheme kakovosti Skupnosti (Uredbe (ES) št. 1698/2005, 509/2006, 510/2006, 2092/91):
– zaščiteni kmetijski pridelki oziroma živila (zaščitena označba porekla; zaščitena geografska označba; zajamčena tradicionalna posebnost),
– ekološka pridelava in predelava,
– ter priznane nacionalne sheme kakovosti:
– višja kakovost.
Podpora bo namenjena kmetijskim proizvajalcem, ki kmetijske proizvode oziroma živila tržijo, uporabljajo zaščitni znak oziroma simbol kakovosti ter proizvode proizvajajo v skladu z uredbami in pravilniki, ki urejajo navedene sheme kakovosti.
Podpore se ne dodelijo za:
– kmetijska gospodarstva, ki prejemajo povrnitev stroškov kontrole po Uredbi o plačilih za kmetijsko okoljske ukrepe iz programa razvoja podeželja za RS od 2004–2006 v letih 2007–2010,
– kmetijska gospodarstva, ki prejemajo za isti namen podporo preko ukrepov 1. stebra kmetijske politike, ki so navedene v Uredbi Sveta (ES) 1974/2006,
– sheme, katerih edini cilj je zagotavljanje višje ravni nadzora nad spoštovanjem obveznih standardov iz zakonodaje Skupnosti ali nacionalne zakonodaje,
– zunanjo kontrolo (certificiranje) kmetijskih gospodarstev, v primeru, da je skupina proizvajalcev, v katero je kmetijsko gospodarstvo vključeno, že prejela javna sredstva za povrnitev stroškov zunanje kontrole,
– stroške vzdrževanja in najema objektov.
IV. Pogoji za dodelitev sredstev
Splošni pogoji za vsa kmetijska gospodarstva:
1. Vloga za dodelitev nepovratnih sredstev mora biti izdelana in predložena v skladu z zahtevami javnega razpisa in razpisne dokumentacije za ta ukrep, z vsemi zahtevanimi prilogami in dokazili. Zaradi kontrole podatkov s strani Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (v nadaljevanju: ARSKTRP) mora vlagatelj uporabljati podatke iz uradnih evidenc in zadnje oddane zbirne vloge za ukrepe kmetijske politike.
2. Vlagatelj mora predložiti vlogo na obrazcu, ki je sestavni del razpisne dokumentacije z vsemi potrebnimi prilogami in dokazili, ki so v njej navedeni.
3. Kmetijsko gospodarstvo mora predložiti kopijo certifikata ali potrdilo o pozitivno opravljeni kontroli.
4. Uporaba zaščitnega znaka oziroma simbola kakovosti.
5. Dokazilo, ki dokazuje, da se proizvod trži.
6. Iz naslova tega ukrepa se pri določevanju letnega izplačila upošteva stalne stroške, ki so nastali v obdobju od 1. 1. 2007 do zaključka razpisa.
7. Kmetijsko gospodarstvo mora biti vpisano v RKG.
8. Končni prejemnik, ki je za isti namen in za ista leta, kot navaja v vlogi za pridobitev sredstev, že prejel sredstva RS ali sredstva EU, do sredstev ni upravičen.
9. Dejavnost za katero so mu bila sredstva dodeljena mora opravljati še najmanj pet let po zadnjem izplačilu sredstev.
10. Priložiti je treba vse plačane račune, ki dokazujejo nastale stalne stroške.
11. Podatki navedeni v prijavnem obrazcu in priložena dokazila morajo biti skladna.
12. Prejemnik sredstev, pri katerem se ugotovi, da je sredstva pridobil nezakonito, na podlagi lažnih podatkov ali lažnih izjav, mora vrniti vsa že pridobljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
13. Prejemnik sredstev iz prejšnje točke ne more pridobiti novih sredstev iz naslova ukrepov kmetijske politike za dobo dveh let od dokončne odločbe kmetijskega inšpektorja oziroma prejema zahtevka za vračilo sredstev ter vrnitve vseh pridobljenih sredstev, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
14. Vlagatelj mora vse aktivnosti, za katere je prejel podporo po tem razpisu, označiti v skladu s Priročnikom za obveščanje javnosti in označevanje projektov za Program razvoja podeželja RS za obdobje 2007–2013, ki bo dosegljiv na spletni strani: www.mkgp.gov.si.
V. Upravičeni stroški
Za proizvodnjo zaščitenih kmetijskih pridelkov oziroma živil (sheme Skupnosti) in proizvodov višje kakovosti (nacionalna shema) se kot upravičeni stalni stroški upoštevajo:
– stroški kontrole, ki zagotavlja skladnost z zahtevami iz specifikacij (certificiranje, letna zunanja kontrola, nenapovedana zunanja kontrola, kontrola skupine proizvajalcev, notranja kontrola),
– stroški analiz vzorcev kmetijskih proizvodov oziroma surovin, zahtevanih v specifikacijah proizvodov (organoleptične analize, fizikalno-kemične analize, mikrobiološke analize, določanje GSO idr.),
– administrativni stroški (letna članarina za vključevanje v skupino proizvajalcev proizvoda, vodenje evidenc, stroški tiskanja nalepk simbolov kakovosti oziroma zaščitnih znakov).
Za ekološko pridelavo in predelavo (shema Skupnosti) se kot upravičeni stalni stroški upoštevajo:
– stroški kontrole, ki zagotavlja skladnost z uredbo in pravilnikom (letna kontrola pridelave na kmetijskem gospodarstvu, letna kontrola predelovalnega obrata na kmetijskem gospodarstvu, nenapovedane kontrole, kontrola skupine proizvajalcev, notranja kontrola),
– stroški analiz živil rastlinskega izvora, krme in tal (fizikalno-kemične analize, določanje GSO idr.),
– administrativni stroški (letna članarina za vključevanje v skupino proizvajalcev proizvoda, vodenje evidenc, stroški tiskanja nalepk simbolov kakovosti oziroma zaščitnih znakov).
Podpora se dodeli za obdobje največ 5 let. Iz naslova tega ukrepa se upoštevajo stalni stroški, ki so nastali v obdobju od 1. 1. 2007 do zaključka razpisa.
VI. Finančni pogoji dodeljevanja sredstev
Finančna pomoč bo dodeljena v obliki nepovratnih sredstev. Podpora se enemu upravičencu dodeli vsako leto v obliki letnega izplačila na podlagi letnih vlog za stalne stroške nastale v tekočem letu, razen za obdobje od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2008, kjer lahko vlagatelj poda eno vlogo za nastale stalne stroške v tem obdobju. En upravičenec bo lahko prejemal podporo za obdobje največ petih let. Iz naslova tega razpisa se pri določevanju izplačila upošteva stalne stroške, ki so nastali v obdobju od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2008, od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2009 in od 1. 1. 2010 do 31. 12. 2010 oziroma do datuma zaključka razpisa. Do odprtja razpisa lahko en upravičenec za vsako določeno obdobje (1. 1. 2007–31. 12. 2008 ali 1. 1. 2009 do 31. 12. 2009 ali 1. 1. 2010 do 31. 12. 2010) da eno vlogo za povrnitev nastalih stalnih stroškov.
Struktura financiranja je za vlagatelje vključene v sheme kakovosti sledeča:
– do 3.000 EUR za ekološko pridelavo in predelavo (shema Skupnosti),
– do 1.500 EUR za zaščitene kmetijske pridelke oziroma živila (sheme Skupnosti) in za proizvode višje kakovost (nacionalna shema).
Višina letnega plačila se natančneje definirana v stroškovniku, ki je priloga razpisne dokumentacije. Na podlagi že izplačanih računov, ki bodo priloga k vlogi, se bo določila stopnja letne podpore, ki ne sme presegati najvišjega dovoljenega zneska pomoči za določeno shemo kakovosti.
Sredstva se izplačajo na podlagi vloge upravičenca za izplačilo sredstev. K vlogi mora upravičenec priložiti originalne račune ter originalno dokazilo o njihovem plačilu v primeru, da vrednost računa presega 417 eurov.
Upravičenec mora zahtevek za izplačilo sredstev v tekočem letu poslati vlogo na ARSKTRP od 1. 1. do 5. 10. tekočega leta. V primeru, da upravičenec vloge za izplačilo sredstev ne posreduje v navedenem roku, mu ARSKTRP ne more zagotoviti izplačilo v tekočem letu, ampak v naslednjem letu.
Javni razpis bo odprt od dneva objave javnega razpisa do porabe sredstev.
VII. Razpisna dokumentacija
Razpisna dokumentacija za I. javni razpis za Podporo kmetom, ki sodelujejo v shemah kakovosti hrane vsebuje:
– Povabilo k oddaji vloge;
– Navodilo vlagateljem za izdelavo vloge;
– Postopek za izbor upravičencev;
– Stroškovnik sodelovanja v shemah kakovosti hrane;
– Seznam kmetijskih proizvodov, ki so upravičeni do podpore znotraj ukrepa;
– Vsebina vloge:
– Osnovni podatki o vlagatelju – Prijavni obrazec;
– Seznam prilog, ki jih mora predložiti vlagatelj.
Vloga mora biti izpolnjena in oddana z vsemi prilogami v skladu s to razpisno dokumentacijo.
Vlogo je potrebno poslati s priporočeno poštno pošiljko na naslov: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, Dunajska 160, 1000 Ljubljana (velja poštni žig) oziroma oddati na vložišču ARSKTRP, od naslednjega dneva po objavi javnega razpisa v Uradnem listu RS, do zaprtja javnega razpisa, ki se objavi na spletnih straneh MKGP in ARSKTRP. Vloga mora biti izpolnjena in oddana z vsemi prilogami v skladu z razpisno dokumentacijo.
Informacije v zvezi z javnim razpisom je možno dobiti na ARSKTRP, tel. 01/580-77-92, vsak delovni dan, in sicer od ponedeljka do četrtka od 8. do 15.30, ob petkih pa od 8. do 14.30. Vprašanja se lahko posredujejo tudi po elektronski pošti na naslov aktrp@gov.si ali preko foruma, kjer bodo objavljeni tudi odgovori, na spletnih straneh www.arsktrp.gov.si ter www.mkgp.gov.si.
Razpisna dokumentacija je vlagateljem na voljo od dneva objave javnega razpisa do vključno zadnjega dneva objave razpisa, na spletnih straneh MKGP in ARSKTRP.
VIII. Rok in način prijave
Vloga se vlaga pisno na obrazcu, ki je del razpisne dokumentacije, dostopne na spletnih straneh ARSKTRP in MKGP, v skladu z zahtevami javnega razpisa. Sestavni deli vloge morajo biti speti ali vloženi v mapo po vrstnem redu. Na ovojnici vloge mora biti razviden datum in čas (ura, minuta) oddaje vloge, označen s strani pošte oziroma vložišča ARSKTRP, naslov vlagatelja ter oznaka javnega razpisa, na katerega se prijavlja.
Na ovojnici mora biti označeno: »Ne odpiraj – vloga na prvi javni razpis Podpora kmetijskim gospodarstvom, ki sodelujejo v shemah kakovosti hrane«.
Vloge z nepravilno označenimi ovojnicami se ne obravnavajo in se vrnejo vlagateljem.
IX. Obravnava vlog in postopek odobritve
Sredstva se dodelijo v skladu z odprtim javnim razpisom. Postopke za dodelitev in izplačila sredstev izvede ARSKTRP.
ARSKTRP odpira in obravnava vloge ter zahteva odpravo njihovih pomanjkljivosti po vrstnem redu oddaje vlog, oziroma po vrstnem redu prejema popolnih vlog, ki izpolnjujejo predpisana merila, do porabe razpisanih sredstev za posamezen ukrep. V primeru, da je skupna višina zaprošenih sredstev višja od razpisanih sredstev, se v primeru, da imata na končnem mestu liste prejetih vlog, dve ali več vlog na ovojnici enako označbo datuma in časa (ura, minuta) oddaje, ARSKTRP izvede žrebanje o določanju vrstnega reda prispelih vlog. Žrebu lahko prisostvuje tudi vlagatelj. O dnevu žrebanja se obvesti vlagatelje pisno. Tričlansko komisijo, ki nadzira žrebanje ter osebo, ki vodi žrebanje, imenuje predstojnik ARSKTRP izmed javnih uslužbencev zaposlenih na ARSKTRP.
Žrebanje se opravi v uradnih prostorih ARSKTRP. Evidenčne številke vlog se izpiše na prepognjene listke, ki se jih z žigom ARSKTRP overi v prisotnosti komisije, ki nadzira žrebanje. Listke z evidenčnimi številkami vlog se v prisotnosti komisije zapre v škatlo, ki se takoj zapečati. Škatla se odpre v navzočnosti prisotnih vlagateljev in komisije. Oseba, ki vodi žrebanje, vleče listke iz škatle in javno pove evidenčno številko izžrebane vloge in izžrebani listek takoj odda komisiji.
Z žrebom se določi vrstni red vlog. O žrebanju se napiše zapisnik, ki ga podpišejo člani komisije, ki nadzirajo žrebanje, oseba, ki je vodila žrebanje in vlagatelji, če so prisotni.
Odpiranje vlog ni javno. Prispele vloge obravnava in oceni ARSKTRP.
Po odprtju vloge se preveri njena popolnost. Vloga je popolna in se šteje za razumljivo, ko so priloženi vsi zahtevani dokumenti in je zahteva stranke jasna. Če so podatki iz vloge in prilog nasprotujoči, se vloga zavrne zaradi neizpolnjevanja pogojev.
Če je vloga nepopolna ali nerazumljiva, mora ARSKTRP v roku treh mesecev od vložitve vloge od vlagatelja pisno zahtevati, da pomanjkljivosti odpravi. Rok za dopolnitev vloge je 30 dni od dneva vročitve poziva k dopolnitvi. Vsaka dopolnjena vloga se uvrsti na konec liste prejetih vlog. Za datum in čas njenega prejema se štejeta datum in čas (ura, minuta) oddaje na pošti ali oddaje na vložišču ARSKTRP. Po prejemu dopolnjene vloge na ARSKTRP se dopolnjena vloga ponovno pregleda. Nepopolne vloge, ki jih vlagatelji v navedenem roku ne dopolnijo, se s sklepom zavržejo. Če se med postopkom preverjanja pregleda popolnost ugotovi, da vloga vsebinsko ni ustrezna, se zavrne.
Popolna vloga se po vrstnem redu uvrsti na konec liste popolnih vlog in dobi zaporedno številko.
Poziv na dopolnitev vloge zaradi manjkajočega pečata, številk uradnih dokumentov ali evidenc, ne vpliva na uvrstitev na listo prejetih ali popolnih vlog.
Preverjanje izpolnjevanja pogojev vloge se izvede po vrstnem redu uvrstitve na listo popolnih vlog. Vloge, ki ne izpolnjujejo pogojev javnega razpisa, se zavrnejo. Vloge, ki so popolne, vsebinsko ustrezne in izpolnjujejo vse pogoje, se ocenijo na podlagi meril. Odobri se le tista vloga, ki preseže postavljeni prag minimalnega števila točk, do porabe sredstev.
Vloga, ki je popolna in izpolnjuje predpisane pogoje, vendar razpoložljiva sredstva ne zadoščajo za dodelitev sredstev v celoti, se lahko odobri do višine razpoložljivih sredstev, če se vlagatelj s tem strinja. V nasprotnem se vloga zavrne.
Sredstva se upravičencu odobrijo z odločbo. Odločbo izda predstojnik ARSKTRP. Zoper odločbo je dopustna pritožba v roku 15 dni od dneva njene vročitve. Pritožba se vloži pisno na način kot je določen za vložitev vloge. Nakazilo na transakcijski račun upravičenca šteje, da je bilo zahtevku v celoti ugodeno. Če zahtevku ni v celoti ugodeno, ARSKTRP o zahtevku odloči z odločbo. Zoper to odločbo pritožba ni dovoljena, mogoč pa je upravni spor.
Brez predhodnega soglasja ARSKTRP, se odstopanje od določil odločbe s strani upravičenca, šteje kot odstop od izvedbe naložbe.
ARSKTRP lahko kadarkoli ugotavlja dejansko stanje upravičenca glede izpolnjevanja pogojev iz javnega razpisa. Administrativne kontrole in kontrole na kraju samem lahko izvaja tudi Organ upravljanja. Organ upravljanja je MKGP.
V primeru kontrol se preveri znesek, ki se plača upravičencu na podlagi zahtevka. Kolikor znesek, do katerega je upravičen upravičenec po pregledu upravičenosti zahtevka, presega znesek, ki je dodeljen upravičencu za več kot 3%, se za razliko uporabi znižanje zneska, glede na navedbe 30. in 31. člena Uredbe Komisije (ES) št. 1975/2006. Če se ugotovi, da je upravičenec namerno vložil napačen zahtevek, se zadevna dejavnost izključi iz podpore Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Poleg tega se upravičenec izključi iz prejemanja podpore v okviru istega ukrepa za zadevno in naslednje leto.