Št. 331-24/2007/3 Ob-8107/08
, Stran 3222
I. Predmet javnega razpisa
Predmet javnega razpisa je podpora za delovanje in ustanavljanje skupin proizvajalcev na področju ekološke pridelave in predelave ter proizvodnje zaščitenih kmetijskih pridelkov in živil (zaščitena označba porekla, zaščitena geografska označba, zajamčena tradicionalna posebnost).
Višina nepovratnih sredstev, namenjena za sofinanciranje projektov, prispelih na II. javni razpis za dodeljevanje sredstev iz naslova ukrepa »Podpora za ustanavljanje in delovanje skupin proizvajalcev« z možnostjo koriščenja do porabe sredstev, znaša 800.000,00 EUR.
Sredstva bremenijo proračunski postavki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano:
9200 PRP 2007–2013 – EU, v višini 600.000,00 EUR,
9201 PRP 2007–2013 – Slovenska udeležba, v višini 200.000,00 EUR.
II. Vlagatelji
Vlagatelji za dodelitev nepovratnih sredstev po tem razpisu so skupine proizvajalcev, ki jih je pristojni organ RS uradno priznal od 1. 1. 2005 naprej. Upravičenci do podpor v okviru tega ukrepa so skupine proizvajalcev, ki:
– združujejo ekološke kmetijske proizvajalce določenega ekološkega kmetijskega proizvoda za namene skupnega nastopa tega kmetijskega proizvoda na trgu ali
– združujejo ekološke kmetijske proizvajalce iz določenega območja Republike Slovenije za namene skupnega nastopa ekoloških kmetijskih proizvodov tega območja na trgu ali
– združujejo proizvajalce določenega zaščitenega kmetijskega proizvoda za namene skupnega nastopa tega proizvoda na trgu (zaščitena označba porekla, zaščitena geografska označba, zajamčena tradicionalna posebnost).
III. Predmet podpore
Podpore v okviru tega ukrepa se dodeljuje skupinam proizvajalcev ekoloških in zaščitenih kmetijskih proizvodov z namenom olajševanja njihovega administrativnega ustanavljanja in delovanja. Podpora se skupini proizvajalcev dodeli letno na podlagi letnih vlog, vendar največ za obdobje petih let od registracije skupine proizvajalcev.
Podpora se dodeli z namenom, da začnejo ustanovljene skupine proizvajalcev aktivno delovati in vzpostavijo natančna pravila glede:
– povečanja obsega proizvodnje,
– cenovne politike,
– povečanja skupnega trženja kmetijskih proizvodov,
– izvajanja skupnih projektov informiranja in promocije,
– nadzora nad uporabo zaščitnega znaka oziroma simbola kakovosti.
Aktivnosti, ki so upravičene do podpore, so izključno namenjene skupinam proizvajalcev, ki združujejo pridelovalce in predelovalce za ekološke in/ali za zaščitene kmetijske proizvode. Zaščiteni kmetijski proizvodi, upravičeni znotraj tega ukrepa so proizvodi, ki so v postopku zaščite oziroma so zaščiteni z naslednjimi označbami: zaščitena označba porekla, zaščitena geografska označba, zajamčena tradicionalna posebnost.
Predmet podpore so naslednje upravičene aktivnosti:
– Administrativno delovanje skupine proizvajalcev:
– Usposobitev prostora, kar pomenijo aktivnosti vezane na zagotovitev administrativne, tehnološke in informacijske podpore, ki bo omogočalo delovanje skupine proizvajalcev v prostorih (tehnološki in informacijski priključki, najemnina).
– Registracija skupine proizvajalcev.
– Nabava informacijske tehnologije in pisarniške opreme.
– Pospeševanje prodaje proizvodov skupine proizvajalcev.
– Stalna zaposlitev osebe za namene delovanja skupine proizvajalcev vsaj za dobo izvajanja projekta.
– Nabava opreme, nujno potrebne za skupno trženje kmetijskih pridelkov oziroma živil skupine proizvajalcev.
– Oblikovanje skupnih pravil skupine proizvajalcev o proizvodnji. V skupnih pravilih mora biti določena obveznost članov, da svoje proizvode tržijo skladno s pravili skupine. Pravila lahko dovoljujejo, da proizvajalec del proizvodnje trži sam neposredno. S pravili mora biti določeno, da proizvajalci, ki se pridružijo skupini ali združenju, ostanejo njeni člani najmanj tri leta in da za izstop velja vsaj 12-mesečni odpovedni rok. Določena morajo biti skupna pravila o proizvodnji (zlasti glede kakovosti proizvodov ali ekološke pridelave), skupna pravila o dajanju blaga v promet in pravila v zvezi s podatki o proizvodu, predvsem glede na spravilo in razpoložljivost pridelka.
– Priprava operativnega programa skupine proizvajalcev za obdobje najmanj petih let, ki vsebuje:
– idejni načrt usklajevanja pridelave in predelave s povpraševanjem,
– idejni načrt pospeševanja koncentracije ponudbe in skupnega trženja pridelkov svojih članov,
– načrt priprave pravil glede skupnega trženja, informiranja in promocije.
Podpore se ne dodelijo za:
– projekte, ki jih vložijo poklicne oziroma panožne organizacije proizvajalcev, ki zastopajo enega ali več kmetijskih sektorjev na področju sadja, zelenjave, poljedeljstva, oljčnega olja in medu, se znotraj tega razpisa ne kvalificirajo kot skupine proizvajalcev,
– projekte, ki prejmejo za isti namen podporo na podlagi ukrepov I. stebra kmetijske politike, ki so navedene v Uredbi 1974/06/ES,
– iste aktivnosti, ki so bile oziroma so podprte znotraj ukrepa podpora skupinam proizvajalcev, pri dejavnostih informiranja in pospeševanja prodaje za proizvode, ki so vključeni v sheme kakovosti hrane,
– skupine proizvajalcev, ki ne zastopajo ekoloških proizvajalcev in proizvajalcev zaščitenih posebnih kmetijskih pridelkov oziroma živilih.
IV. Splošni pogoji za dodelitev sredstev:
1. Vloga za dodelitev nepovratnih sredstev mora biti izdelana in predložena v skladu z zahtevami javnega razpisa in razpisne dokumentacije za ta ukrep, z vsemi zahtevanimi prilogami in dokazili.
2. Vlagatelj mora predložiti vlogo na obrazcu, ki je sestavni del razpisne dokumentacije, z vsemi potrebnimi prilogami in dokazili, ki so v njej navedeni.
3. Skupina proizvajalcev mora biti registrirana in pravno ustanovljena kot skupina proizvajalcev, in sicer:
i. Za ekološko pridelavo in predelavo pri pristojnem organu RS.
ii. Za zaščitene kmetijske pridelke oziroma živila pri pristojnem organu RS in priznana po Pravilniku o priznanju skupin proizvajalcev posebnih kmetijskih pridelkov oziroma živil (Uradni list RS, št. 33/05).
4. Skupina proizvajalcev mora združevati vsaj tri člane.
5. Skupina proizvajalcev mora združevati proizvajalce ekoloških ali zaščitenih posebnih kmetijskih oziroma živilskih proizvodov.
6. Predložiti je treba operativni program dejavnosti za obdobje najmanj petih let, ki vsebuje:
i. idejni načrt usklajevanja pridelave s povpraševanjem,
ii. idejni načrt pospeševanja koncentracije ponudbe in skupnega trženja pridelkov svojih članov,
iii. načrt priprave pravil glede skupnega trženja, informiranja in promocije.
7. Izvedba aktivnosti se je lahko pričela od 1. 9. 2008, stroški teh aktivnosti se bodo upoštevali kot upravičljivi v primeru, da pride do pozitivne odločbe o dodelitvi sredstev. Kot začetek aktivnosti se šteje prevzem katerekoli obveznosti vlagatelja (končnega prejemnika) na račun morebitnih dodeljenih sredstev (sklenitev katerekoli pogodbe, naročanje storitev itd.).
8. Prejemnik sredstev mora za projekt, za katerega je prejel podporo, voditi predpisano dokumentacijo, določeno s tem razpisom in pogodbo, ter jo hraniti pet let po prejemu zadnjega izplačila Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (v nadaljevanju: ARSKTRP).
9. Prejemnik sredstev, ki je za isti namen, kot ga navaja v vlogi za pridobitev sredstev, že prejel sredstva RS ali sredstva EU, do sredstev ni upravičen.
10. Prejemnik sredstev mora za shemo kakovosti voditi ločeno knjigovodstvo z jasno razdelitvijo in vodenjem stroškov za tisto shemo.
11. Prejemnik sredstev mora biti vključen v shemo kakovosti, za katero je prejel sredstva, še najmanj 5 let po zadnjem izplačilu sredstev.
12. Za stroške vseh storitev, dobav in del, ki so višji od 10.000 EUR, mora pridobiti ponudbe najmanj treh ponudnikov. Če se iz objektivnih razlogov ne more zagotoviti treh ponudb, se lahko ob predhodnem soglasju z Agencijo zmanjša število ponudb. Izvirniki ponudb morajo biti vključeni v poročilo o izdatkih in morajo biti na voljo za revizijo in pregled na kraju samem.
13. Prejemnik sredstev mora zagotoviti, da bo skupina proizvajalcev zagotavljala skupno trženje vsaj 25% deleža celotne proizvodnje vseh članov, ki se bo izvajalo preko skupine proizvajalcev po zadnjem izplačilu sredstev (5 leto).
14. Prejemnik sredstev mora zagotoviti uporabo zaščitnega znaka oziroma simbola kakovosti na proizvodih tistih članov skupine proizvajalcev, ki so uspešno izvedli postopek certificiranja in svoje proizvode tržijo, še najmanj 5 let po zadnjem izplačilu sredstev.
15. Podatki navedeni v prijavnem obrazcu, operativnem programu in v priloženih dokazilih morajo biti skladni.
16. Pred zaključkom projekta mora biti izvedeno vrednotenje rezultatov in doseženih učinkov.
17. Prejemnik sredstev, pri katerem se ugotovi, da je sredstva pridobil nezakonito, na podlagi lažnih podatkov ali lažnih izjav mora vrniti vsa že pridobljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
18. Prejemnik sredstev iz prejšnje točke ne more pridobiti novih sredstev iz naslova ukrepov kmetijske politike za dobo dveh let od dokončne odločbe kmetijskega inšpektorja oziroma od vročitve dokončne odločbe za vračilo sredstev ter vrnitve vseh pridobljenih sredstev, skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
19. Prejemnik sredstev mora v celoti izvesti aktivnosti odobrenega projekta.
20. Vlagatelj mora vse aktivnosti, za katere je prejel podporo po tem razpisu, označiti v skladu s Priročnikom za obveščanje javnosti in označevanje projektov za Program razvoja podeželja RS za obdobje 2007–2013, ki bo dosegljiv na spletni strani: www.mkgp.gov.si.
V. Upravičeni stroški
Podpora bo namenjena pokrivanju stroškov pri izvajanju upravičenih aktivnosti ustanavljanja in delovanja skupin proizvajalcev, kateri so:
– stroški administrativnega delovanja skupine proizvajalcev:
– stroški usposobitve prostorov,
– stroški nakupa informacijske tehnologije (programska in strojna oprema) in druge pisarniške opreme,
– stroški registracije skupine proizvajalcev,
– stroški pospeševanja prodaje;
– stroški stalne zaposlitve osebe za namene delovanja skupine proizvajalcev vsaj za dobo izvajanja projekta;
– stroški oblikovanja skupnih pravil o proizvodnji;
– stroški priprave operativnega programa;
– stroški nabave (nakup oziroma najem) primerne opreme, ki je nujno potrebna za skupno trženje kmetijskih pridelkov oziroma živil skupine proizvajalcev.
Upravičenec bo lahko prejemal podporo v obdobju prvih 5 let po datumu priznanja skupine proizvajalcev. Iz naslova tega razpisa se višina podpore izračuna na osnovi letne tržne proizvodnje in na datum ustanovitve posamezne skupine proizvajalcev. Upravičeni stroški so stroški, nastali v obdobju od 1. 9. 2008 do 31. 12. 2009.
VI. Merila za izbor
Vsaka popolna in vsebinsko ustrezna vloga bo ocenjena na podlagi meril za izbor. Ta merila so opredeljena skladno z načeli opredeljenimi v nacionalni uredbi PRP 2007–2013:
1. Strokovna ocena:
– vrsta sheme kakovosti,
– usposobljenost skupine proizvajalcev.
2. Ekonomska ocena:
– ocena operativnega programa in pričakovani učinki,
– tržna proizvodnja.
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
V primeru, da posamezno merilo ne bo opisano oziramo utemeljeno, se bo v tem delu vloga ocenila z minimalnim številom 0 točk. Na podlagi ocenitve vloge z merili za izbor, bo vloga dosegla določeno število točk. Odobrile se bodo samo tiste vloge, ki bodo pri ocenjevanju prejele 51 točk ali več.
VII. Finančni pogoji dodeljevanja sredstev
Finančna pomoč bo dodeljena v obliki nepovratnih sredstev in se upravičencu dodeli letno na podlagi letnih vlog, vendar največ za obdobje petih let. Delež podpore znaša do 5% letnega obsega lastne tržne proizvodnje na dan 31. 12. za preteklo leto. 75% zagotovi EU (Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja) in 25% zagotovi Republika Slovenija.
Pri obsegu lastne tržne proizvodnje do 1.000.000 EUR je maksimalna višina podpore v prvih petih letih naslednja:
prvo leto: 5% od tržne proizvodnje,
drugo leto: 5% od tržne proizvodnje,
tretje leto: 4% od tržne proizvodnje,
četrto leto: 3% od tržne proizvodnje,
peto leto: 2% od tržne proizvodnje.
Pri obsegu lastne tržne proizvodnje nad 1.000.000 EUR je lahko najvišja vrednost odobrenih sredstev za:
prvo leto: 2,5% od tržne proizvodnje,
drugo leto: 2,5% od tržne proizvodnje,
tretje leto: 2,0% od tržne proizvodnje,
četrto leto: 1,5% od tržne proizvodnje,
peto leto: 1,5% od tržne proizvodnje.
Ne glede na obseg lastne tržne proizvodnje, v vsakem od prvih petih let podpora ne sme presegati zneskov:
za prvo leto: 100.000 EUR,
za drugo leto: 100.000 EUR,
za tretje leto: 80.000 EUR,
za četrto leto: 60.000 EUR,
za peto leto: 50.000 EUR.
Sredstva se izplačajo na podlagi zahtevka upravičenca za izplačilo sredstev. Zahtevku mora upravičenec priložiti originalne račune ter originalno dokazilo o njihovem plačilu. Upravičenec lahko vloži največ tri zahtevke za izplačilo sredstev po zaključenem sklopu aktivnosti.
Upravičenec mora zahtevek za izplačilo sredstev v tekočem letu poslati na ARSKTRP od 1. 1. do 5. 10. tekočega leta. V primeru, da upravičenec zahtevka za izplačilo sredstev ne posreduje v navedenem roku se šteje, da je zahtevek za povračilo sredstev bil vložen od 1. 1. do 5. 10. naslednje leto in se za ta zahtevek zagotovi izplačilo v naslednjem letu.
Javni razpis bo odprt od dneva objave javnega razpisa do porabe sredstev.
VIII. Razpisna dokumentacija
Razpisna dokumentacija za II. javni razpis za ustanavljanje in delovanje skupin proizvajalcev vsebuje:
– Povabilo k oddaji vloge;
– Navodilo vlagateljem za izdelavo vloge;
– Postopek za izbor upravičencev;
– Merila za ocenjevanje vlog;
– Seznam opravičljivih stroškov;
– Seznam kmetijskih pridelkov oziroma živil, ki so upravičeni do podpore znotraj ukrepa,
– Vsebina vloge:
– Prijavni obrazec;
– Seznam prilog, ki jih mora predložiti vlagatelj.
Vloga mora biti izpolnjena in oddana z vsemi prilogami v skladu s to razpisno dokumentacijo.
Vlogo je potrebno poslati s priporočeno poštno pošiljko na naslov: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, Dunajska 160, 1000 Ljubljana (velja poštni žig) oziroma oddati na vložišču ARSKTRP, od naslednjega dneva po objavi javnega razpisa v Uradnem listu Republike Slovenije do zaprtja javnega razpisa, ki se objavi na spletnih straneh MKGP in ARSKTRP. Vloga mora biti izpolnjena in oddana z vsemi prilogami v skladu z razpisno dokumentacijo.
Informacije v zvezi z javnim razpisom je možno dobiti na ARSKTRP, tel. 01/580-77-92, vsak delovni dan, in sicer od ponedeljka do četrtka od 8. do 15.30, ob petkih pa od 8. do 14.30. Vprašanja se lahko posredujejo tudi po elektronski pošti na naslov aktrp@gov.si ali preko foruma, kjer bodo objavljeni tudi odgovori, na spletnih straneh www.arsktrp.gov.si ter www.mkgp.gov.si.
Razpisna dokumentacija je vlagateljem na voljo od dneva objave javnega razpisa do vključno zadnjega dneva objave razpisa, na spletnih straneh MKGP in ARSKTRP.
IX. Rok in način prijave
Vlogo je potrebno poslati s priporočeno pošto na naslov: Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, Dunajska 160, 1000 Ljubljana (velja poštni žig), od objave javnega razpisa od 8. ure dalje, do objave obvestila o prenehanju zbiranja vlog, ki bo objavljen na spletnih straneh ARSKTRP in MKGP. Vloga se vlaga na predpisanem obrazcu, ki je dosegljiv na spletni strani ARSKTRP in MKGP.
Vloga mora biti vpeta v mape in oddana v zaprti pošiljki, opremljeni z imenom skupine proizvajalcev, imenom in priimkom zakonitega zastopnika ali pooblaščenca skupine proizvajalcev in njenim naslovom na ovojnici pošiljke in označeni z oznako javnega razpisa: Ne odpiraj – Vloga na javni razpis: »Podpora za ustanavljanje in delovanje skupin proizvajalcev«.
Sestavni deli vloge morajo biti speti in oštevilčeni po zaporedni številki od skupnega števila vloženih strani v ustreznih mapah ter priložen natančen seznam vstavljene dokumentacije podpisan s strani vlagatelja. Na ovojnici vloge mora biti razviden datum in čas (ura, minuta) oddaje vloge na pošti, označen s strani pošte, naslov vlagatelja ter oznaka javnega razpisa, na katerega se prijavlja. Vloge z nepravilno označenimi ovojnicami se vrnejo vlagateljem neodprte v originalnih ovojnicah.
X. Obravnava vlog in postopek odobritve
Sredstva se dodelijo v skladu z odprtim javnim razpisom. Postopke za dodelitev in izplačila sredstev izvede ARSKTRP.
ARSKTRP odpira in obravnava vloge ter zahteva odpravo njihovih pomanjkljivosti po vrstnem redu oddaje vlog, oziroma po vrstnem redu prejema popolnih vlog, ki izpolnjujejo predpisana merila, do porabe razpisanih sredstev za posamezen ukrep. V primeru, da je skupna višina zaprošenih sredstev višja od razpisanih sredstev, se v primeru, da imata na končnem mestu liste prejetih vlog, dve ali več vlog na ovojnici enako označbo datuma in časa (ura, minuta) oddaje, ARSKTRP izvede žrebanje o določanju vrstnega reda prispelih vlog. Žrebu lahko prisostvuje tudi vlagatelj. O dnevu žrebanja se obvesti vlagatelje pisno. Tričlansko komisijo, ki nadzira žrebanje ter osebo, ki vodi žrebanje, imenuje predstojnik ARSKTRP izmed javnih uslužbencev zaposlenih na ARSKTRP.
Žrebanje se opravi v uradnih prostorih ARSKTRP. Evidenčne številke vlog se izpiše na prepognjene listke, ki se jih z žigom ARSKTRP overi v prisotnosti komisije, ki nadzira žrebanje. Listke z evidenčnimi številkami vlog se v prisotnosti komisije zapre v škatlo, ki se takoj zapečati. Škatla se odpre v navzočnosti prisotnih vlagateljev in komisije. Oseba, ki vodi žrebanje, vleče listke iz škatle in javno pove evidenčno številko izžrebane vloge in izžrebani listek takoj odda komisiji.
Z žrebom se določi vrstni red vlog. O žrebanju se napiše zapisnik, ki ga podpišejo člani komisije, ki nadzirajo žrebanje, oseba, ki je vodila žrebanje in vlagatelji, če so prisotni.
Odpiranje vlog ni javno. Prispele vloge obravnava in oceni ARSKTRP.
Po odprtju vloge se preveri njena popolnost. Vloga je popolna in se šteje za razumljivo, ko so priloženi vsi zahtevani dokumenti in je zahteva stranke jasna. Če so podatki iz vloge in prilog nasprotujoči, se vloga zavrne zaradi neizpolnjevanja pogojev.
Če je vloga nepopolna ali nerazumljiva, mora ARSKTRP v roku treh mesecev od vložitve vloge od vlagatelja pisno zahtevati, da pomanjkljivosti odpravi. Rok za dopolnitev vloge je 30 dni od dneva vročitve poziva k dopolnitvi. Vsaka dopolnjena vloga se uvrsti na konec liste prejetih vlog. Za datum in čas njenega prejema se štejeta datum in čas (ura, minuta) oddaje na pošti ali oddaje na vložišču ARSKTRP. Po prejemu dopolnjene vloge na ARSKTRP se dopolnjena vloga ponovno pregleda. Nepopolne vloge, ki jih vlagatelji v navedenem roku ne dopolnijo, se s sklepom zavržejo. Če se med postopkom preverjanja pregleda popolnost ugotovi, da vloga vsebinsko ni ustrezna, se zavrne.
Popolna vloga se po vrstnem redu uvrsti na konec liste popolnih vlog in dobi zaporedno številko.
Poziv na dopolnitev vloge zaradi manjkajočega pečata, številk uradnih dokumentov ali evidenc, ne vpliva na uvrstitev na listo prejetih ali popolnih vlog.
Preverjanje izpolnjevanja pogojev vloge se izvede po vrstnem redu uvrstitve na listo popolnih vlog. Vloge, ki ne izpolnjujejo pogojev javnega razpisa, se zavrnejo. Vloge, ki so popolne, vsebinsko ustrezne in izpolnjujejo vse pogoje, se ocenijo na podlagi meril. Odobri se le tista vloga, ki preseže postavljeni prag minimalnega števila točk, do porabe sredstev.
Vloga, ki je popolna in izpolnjuje predpisane pogoje, vendar razpoložljiva sredstva ne zadoščajo za dodelitev sredstev v celoti, se lahko odobri do višine razpoložljivih sredstev, če se vlagatelj s tem strinja. V nasprotnem se vloga zavrne.
Sredstva se upravičencu odobrijo z odločbo. Odločbo izda predstojnik ARSKTRP. Zoper odločbo je dopustna pritožba v roku 15 dni od dneva njene vročitve. Pritožba se vloži pisno na način kot je določen za vložitev vloge. Nakazilo na transakcijski račun upravičenca šteje, da je bilo zahtevku v celoti ugodeno. Če zahtevku ni v celoti ugodeno, ARSKTRP o zahtevku odloči z odločbo. Zoper to odločbo pritožba ni dovoljena, mogoč pa je upravni spor.
Brez predhodnega soglasja ARSKTRP, se odstopanje od določil odločbe ali operativnega programa s strani upravičenca, šteje kot odstop od izvedbe naložbe.
ARSKTRP lahko kadarkoli ugotavlja dejansko stanje upravičenca glede izpolnjevanja pogojev iz javnega razpisa. Administrativne kontrole in kontrole na kraju samem lahko izvaja tudi Organ upravljanja. Organ upravljanja je MKGP.
V primeru kontrol se preveri znesek, ki se plača upravičencu na podlagi zahtevka. Kolikor znesek, do katerega je upravičen upravičenec po pregledu upravičenosti zahtevka, presega znesek, ki je dodeljen upravičencu za več kot 3%, se za razliko uporabi znižanje zneska, glede na navedbe 30. in 31. člena Uredbe Komisije (ES) št. 1975/2006. Če se ugotovi, da je upravičenec namerno vložil napačen zahtevek, se zadevna dejavnost izključi iz podpore Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Poleg tega se upravičenec izključi iz prejemanja podpore v okviru istega ukrepa za zadevno in naslednje leto.