Na podlagi 20. člena Zakona o vrtcih (Uradni list RS, št. 100/05 – UPB2 in 25/08), 16. člena Statuta Občine Tišina (Uradni list RS, št. 38/07) in na predlog Sveta OŠ Tišina iz 16. seje z dne 15. 4. 2009 je Občinski svet Občine Tišina na 16. seji dne 17. 4. 2009 sprejel
P R A V I L N I K
o sprejemu otrok v Vrtec pri Osnovni šoli Tišina
I. UVODNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik ureja postopek sprejemanja otrok, sestavo in način dela komisije za sprejem otrok ter kriterije za sprejem otrok v Vrtec pri Osnovni šoli Tišina (v nadaljevanju vrtec).
II. VPIS IN SPREJEM OTROK
2. člen
Vrtec najmanj enkrat letno objavi javni vpis novincev za naslednje šolsko leto, ki ga uskladi z občino ustanoviteljico.
3. člen
Vrtec sprejema predšolske otroke od dopolnjenega prvega leta starosti do vstopa v šolo. Izjemoma vrtec sprejme mlajše otroke ob zaključku starševskega dopusta, vendar ne mlajših od dopolnjenih 11 mesecev starosti.
4. člen
Vrtec vpisuje in sprejema otroke v svoje programe na podlagi prijav in prostih mest vse leto, če so v vrtcu prosta mesta.
Starši oziroma skrbniki otroka (v nadaljevanju: starši), vpišejo otroka v vrtec tako, da oddajo vlogo na predpisanem obrazcu, ki ga določi vrtec.
Vlogo za vpis otroka v vrtec dobijo starši pri svetovalni službi šole. Vloga se odda pri socialni delavki vrtca.
Vrtec starše pisno obvesti o datumu vključitve otroka v vrtec, ter o drugih pogojih za sprejem otroka v vrtec, kot so sklenitev medsebojne pogodbe, predložitev potrdila pediatra o tem, da se otrok lahko vključi v vrtec, predložitev odločbe o usmeritvi za otroke s posebnimi potrebami in drugih pogojih.
Vrtec o vpisu in vključitvi otroka obvesti tudi občino ustanoviteljico in občino zavezanko za plačilo.
5. člen
Vrtec lahko sprejme toliko otrok, kolikor dopuščajo prostorske zmogljivosti in normativi za oblikovanje oddelkov.
Vpis otrok v vrtec se opravi praviloma do 31. marca za naslednje šolsko leto. V primeru prostih mest je mogoče otroka vključiti v vrtec tudi med letom. Če vrtec med šolskim letom ne more sprejeti otroka v oddelek vrtca, o tem obvesti starše.
6. člen
Če je število vlog za sprejem otrok v vrtec manjše od števila prostih mest, odloča o sprejemu otrok ravnatelj vrtca ali od njega pooblaščena oseba.
Če je število vlog za sprejem otrok v vrtec večje, kot je v vrtcu prostih mest, odloča o sprejemu komisija za sprejem otrok v vrtec na podlagi kriterijev iz tega pravilnika.
Če obstaja dvom o resničnosti posameznih dejstev in okoliščin, navedenih v vlogi za sprejem otroka v vrtec, sta ravnatelj ali komisija za sprejem otrok dolžna preveriti njihovo resničnost.
III. SESTAVA IN DELO KOMISIJE
7. člen
Komisijo za sprejem otrok v vrtec (v nadaljevanju: komisija) imenuje ravnatelj s posebnim sklepom.
Komisija šteje 5 članov in jo sestavljajo:
– 2 predstavnika vrtca, ki ju predlaga ravnatelj,
– 1 predstavnik staršev, ki ga predlaga svet zavoda in
– 2 predstavnika občine ustanoviteljice vrtca, ki ju predlaga župan
Člani komisije so imenovani za dobo 4 let in so lahko imenovani največ dvakrat zaporedoma.
Ne glede na določilo prejšnjega odstavka, predstavniku staršev preneha mandat v komisiji, ko njegov otrok ni več vključen v vrtec. Mandat nadomestnega člana komisije preneha s potekom mandata komisije.
8. člen
Komisija odloča o sprejemu otrok v vrtec praviloma enkrat letno. Komisija obravnava vse vloge na seji, v skladu z določili zakona, ki ureja splošni upravni postopek, z uporabo skrajšanega ugotovitvenega postopka.
Komisija mora obravnavati vse vloge za vpis otrok v vrtec, ki so vložene do dneva izteka razpisnega roka. Komisija odloča o tem, kateri otroci se sprejmejo v vrtec v skladu s predvidenimi prostimi mesti po posameznih oddelkih in enotah vrtca in v skladu s podatki iz vloge.
Komisija odloča o sprejemu otrok v vrtec na sejah. Komisija na prvi seji izmed svojih članov izvoli predsednika in njegovega namestnika. Delo komisije vodi predsednik. Komisija je sklepčna, če je navzočih večina članov. Na sejah komisije je lahko navzoč tudi ravnatelj, vendar brez pravice odločanja. Komisija sprejema svoje odločitve s sklepi, ki jih sprejme z večino glasov prisotnih članov.
Komisija lahko zahteva pisno mnenje pristojne institucije ali povabi na sejo predstavnika institucij, katerih mnenje je pomembno za odločitev o sprejemu otrok (npr. center za socialno delo, patronažno službo in druge).
Komisija o svojem delu vodi zapisnik, ki vsebuje predvsem:
– ime in sedež vrtca, kjer komisija deluje,
– kraj, datum in ura seje komisije, na kateri se odloča o sprejemu otrok v vrtec,
– imena članov komisije in drugih navzočih na seji,
– število prostih mest v vrtcu, v posamezni enoti, v posameznem programu ter starostnih obdobjih oziroma oddelkih,
– število prijav za sprejem v vrtec, število sprejetih in število odklonjenih otrok v vrtec v posameznem programu ter starostnih obdobjih oziroma oddelkih,
– kratek potek postopka z navedbo listin, ki so podlaga za odločanje,
– imenski seznam otrok s številom zbranih točk po posameznem kriteriju po posameznem programu ter starostnih obdobjih oziroma oddelkih, po vrstnem redu zbranega števila točk od najvišjega števila do najnižjega ter oznako, kateri otroci so sprejeti in kateri ne ter
– sprejete sklepe komisije.
Zapisnik je treba hraniti v dokumentaciji vrtca, skladno z veljavnimi predpisi. Zapisnik podpišejo vsi člani komisije.
IV. KRITERIJI ZA SPREJEM OTROK
9. člen
V skladu z 20. členom Zakona o vrtcih imajo prednost pri sprejemu v vrtec otroci s posebnimi potrebami in otroci, ogroženi zaradi socialnega stanja družine. Komisija tako izmed vseh vpisanih otrok najprej izbere:
– otroke s posebnimi potrebami, za katere so starši priložili odločbo pristojnega organa in
– otroke, za katere so starši predložili potrdilo centra za socialno delo o ogroženosti otroka zaradi socialnega položaja družine in jih sprejme v vrtec. Za te otroke sprejme komisija poseben sklep.
Preostale vpisane otroke komisija izbere po naslednjih kriterijih:
1. Prebivališče v Občini Tišina: 25
Starši ali eden od staršev ima skupaj z otrokom stalno točk
prebivališče na območju Občine Tišina oziroma je Občina
Tišina zavezanka za plačilo razlike v ceni
2. Zaposlenost staršev:
– Oba starša sta zaposlena oziroma samohranilec je 20
zaposlen točk
- Eden starš je zaposlen, drugi je iskalec zaposlitve 12
oziroma samohranilec je iskalec zaposlitve točk
– Eden starš je zaposlen, drugi ni iskalec zaposlitve 5
točk
3. Čakalna lista: 15
Otrok je bil uvrščen na čakalno listo, ki jo je točk
izoblikovala komisija na podlagi rednega razpisa v
preteklem šolskem letu
4. Odlog vstopa v šolo: 15
Otroku je bil odložen stop v osnovno šolo točk
5. Pred vstopom v šolo 15
Otrok je eno leto pred vstopom v šolo točk
6. Vključenost ostalih otrok iz družine v vrtec 8
En otrok (brat sestra) ali več iz družine je že točk
vključen v vrtec
7. Število otrok v družini 6
Družine, ki imajo 3 otroke in več točk.
V primeru, da imajo starši že vključenega enega ali več otrok v vrtec pri OŠ Tišina in so neredni plačniki, ter dolgujejo zavodu finančna sredstva, se jih pozove, da v roku 8 dni od prejema opomina poravnajo neplačane obveznosti, v nasprotnem primeru se obravnava otroka za sprejem v vrtec odloži. Otroka se ponovno obravnava po poravnavi finančnih obveznosti glede na razpoložljive kapacitete.
Komisija sprejme otroke z večjim številom zbranih točk po kriterijih. V primeru, ko je več kandidatov z enakim številom točk, komisija pri določitvi prednostnega vrstnega reda upošteva naslednji dodatni kriterij:
Starost otroka: prednost ima starejši otrok po datumu rojstva.
V. ODLOČITEV KOMISIJE
10. člen
Komisija sprejme sklep o tem, kateri otroci so na podlagi doseženega števila točk sprejeti v vrtec in kateri otroci zaradi premajhnega števila točk niso sprejeti ter se jih uvrsti na čakalno listo po prednostnem vrstnem redu glede na doseženo število točk, od najvišjega do najnižjega števila.
11. člen
Komisija najkasneje v osmih dneh po seji vsem staršem izda pisno odločbo o sprejemu oziroma zavrnitvi sprejema otroka v vrtec.
Za otroke, ki so bili sprejeti v vrtec, odločba določa datum vključitve otroka v vrtec in rok za sklenitev medsebojne pogodbe med vrtcem in starši.
Za otroke, ki so bili zavrnjeni, mora odločba vsebovati tudi obrazložitev, iz katere so razvidni podatki o številu razpoložljivih prostih mest v vrtcu za naslednje šolsko leto, podatek o številu vseh vpisanih otrok, navedba kriterijev, podatek o številu vseh sprejetih otrok vključno z najnižjim številom doseženih točk, ki je zadoščal za sprejem otroka v vrtec, podatek o številu doseženih točk za zavrnjenega otroka, ter informacijo o tem, na katero mesto je otrok uvrščen na čakalni listi.
Obrazložitev obsega tudi navedbo, da ima prednost pri vključitvi v vrtec otrok, ki ni na čakalni listi, če gre za otroka s posebnimi potrebami ali za otroka, za katerega je izdano potrdilo CSD o njegovi ogroženosti zaradi socialnega položaja družine.
Odločba komisije se staršem vroča osebno v skladu z določbami v skladu z določbami zakona, ki ureja splošni upravni postopek in sicer tistemu od staršev, ki je podal vlogo za vpis v vrtec.
12. člen
Zoper odločitev komisije lahko starši v petnajstih dneh po vročitvi vložijo pritožbo na svet zavoda. Svet zavoda mora o pritožbi odločati v tridesetih dneh po prejemu pritožbe.
13. člen
Vrtec mora staršem na njihovo zahtevo omogočiti vpogled v zapisnik komisije, ki je odločala o sprejemu otrok v vrtec.
VI. ČAKALNA LISTA
14. člen
V primeru, da v vrtcu ni prostih mest, se oblikuje čakalna lista vpisanih otrok. Otroke, ki zaradi premajhnega števila točk niso bili sprejeti v vrtec, se uvrsti na čakalno listo po prednostnem vrstnem redu na podlagi sklepa komisije. Otroke, ki se želijo vključiti v vrtec kasneje, se uvrsti na čakalno listo po kronološkem vrstnem redu vključitve.
Na prosta mesta se najprej sprejmejo otroci s prednostnega vrstnega reda, nato pa otroci po kronološkem vrstnem redu vključitve v vrtec, razen, če se vpiše otrok s posebnimi potrebami oziroma otrok, za katerega je CSD izdal potrdilo o njegovi ogroženosti zaradi socialnega položaja družine, katera imata oba prednost pri sprejemu v vrtec.
VII. IZPIS IZ VRTCA
15. člen
Starši lahko izpišejo otroka iz vrtca z izpolnitvijo posebnega obrazca za izpis, in sicer najpozneje 15 dni pred odhodom otroka iz vrtca.
Obrazec se pridobi in odda pri socialni delavki šole.
Če straši pisno ne izpišejo otroka pravočasno, plačajo oskrbnino še za naslednji mesec.
Če je otrok iz vrtca odsoten več kot 30 dni in se starši ne javijo oziroma ne utemeljijo odsotnosti otroka, se otrok izpiše iz vrtca.
Kolikor želijo starši istega otroka ponovno vključiti v vrtec, morajo oddati novo vlogo za sprejem otroka v vrtec. Izpisani otrok nima prednosti pri morebitnem ponovnem sprejemu v vrtec.
VIII. DOMNEVA UMIKA VLOGE ZA VPIS V VRTEC
16. člen
Če starši ne podpišejo pogodbe v roku, ki jim ga določi vrtec, se šteje, da so umaknili vlogo za vpis otroka v vrtec. V tem primeru se izda sklep o ustavitvi postopka vpisa otroka v vrtec.
17. člen
V primeru, da otrok ne začne obiskovati vrtca v 30 dneh po dnevu, ki je določen za vključitev in starši izostanka ne napovejo oziroma ne opravičijo, sprejme ravnatelj ugotovitveni sklep o izpisu. Na njegovo mesto pa se sprejme drugega otroka iz prednostnega seznama otrok (čakalne liste), ki so bili prej zavrnjeni.
IX. OBJAVA INFORMACIJ O PROSTIH MESTIH IN ČAKALNI DOBI NA SPLETNIH STRANEH
18. člen
Vrtec na spletni strani ministrstva pristojnega za šolstvo in šport objavi informacije o številu mest, ki jih zagotavlja za predšolske otroke, o številu prostih mest, ki so staršem na voljo in podatek o predvideni čakalni dobi, ki predstavlja čas od vpisa otroka v vrtec do možnosti njegove vključitve v program vrtca.
X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
19. člen
Ta pravilnik predlaga Svet zavoda, sprejme pa ga ustanovitelj vrtca, to je Občina Tišina. Pravilnik začne veljati z dnem, ko ga sprejme ustanovitelj.
Pravilnik se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0017/2009-1
Tišina, dne 20. aprila 2009
Župan
Občine Tišina
Jožef Poredoš l.r.