Mestni svet Mestne občine Celje je na podlagi 61. člena, v povezavi s 97. in 98. Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07 in 70/08) in 17. člena Statuta Mestne občine Celje (Uradni list RS, št. 41/95, 77/96, 37/97, 50/98, 28/99, 117/00, 108/01, 70/06 in 43/08) na seji dne 16. 6. 2009 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah Odloka o zazidalnem načrtu Ljubečna (Cirkulan)
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem odlokom se sprejmejo spremembe in dopolnitve ZN Ljubečna (Uradni list SRS, št. 22/78, 14/89, Uradni list RS, št. 69/93, 37/97 in 28/99), ki jih je izdelal Celeia-projekt, Dragica Omerzu s.p., pod št. proj. 260/08, in so v skladu s prostorskimi sestavinami dolgoročnega plana Občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 2000 in prostorskimi sestavinami srednjeročnega družbenega plana Občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 1990 za območje Mestne občine Celje – Celjski prostorski plan (Uradni list SRS, št. 40/86, 4/88, Uradni list RS, št. 18/91, 54/94, 25/98, 86/01).
II. UREDITVENO OBMOČJE IN UMESTITEV V PROSTOR
2. člen
Dopolni se prva alinea 3. člena odloka o ZN Ljubečna, poglavje kare »B«, z novim odstavkom:
»– spremembe in dopolnitve iz prejšnjega člena se nanašajo na razširitev stavbnih zemljišč na območje z oznako »B«. Doda se nova cona z označbo 2.
Ureditveno območje vključuje zemljišče s parc. št. 1420/10, k.o. Trnovlje. Območje meri 374 m2«.
III. NAMEMBNOST IN ZMOGLJIVOST OBMOČJA
3. člen
Območje urejanja je namenjeno za novo gradnjo (legalizacijo) enodružinske stanovanjske hiše.
IV. POGOJI ZA URBANISTIČNO IN ARHITEKTONSKO OBLIKOVANJE, UREDITEV OKOLICE
4. člen
Objekt je treba prilagoditi obstoječi gradnji in reliefnim značilnostim območja. Daljša stranica poteka vzporedno s smerjo plastnic, krajša fasadna linija je obrnjena proti prometnici. Dostop in dovoz sta iz obstoječe dovozne ceste v naselju. Pogoji arhitektonskega oblikovanja objekta so:
– tlorisne dimenzije objekt 10,45 m x 8,25 m; + 5,00 x 1,60 m (vetrolov),
– etažnost: klet, pritličje + mansarda,
– streha simetrična dvokapnica z delnim čopom, smer slemena severozahod – jugovzhod, naklon 33°, kritina temne barve,
– fasada bele oziroma svetlosive barve, leseni deli zaščiteni s temnorjavim premazom,
– pri gradnji je treba upoštevati pogoje iz geotehničnega poročila,
– dovoljena je zasaditev meje z avtohtonim zelenjem, pri čemer mora biti zasaditev živice na meji s cestnim telesom 50 cm od roba bankine; dovoljena je gradnja opornega zidu.
V. ZASNOVA PROJEKTNIH REŠITEV PROMETNE, ENERGETSKE, KOMUNALNE IN DRUGE GOSPODARSKE INFRASTRUKTURE TER OBVEZNOST PRIKLJUČEVANJA NANJO
5. člen
– Dovoz, parkiranje
Uvoz je na obstoječo dovozno cesto v naselju JP 53456 (Tiranova cesta) po zemljišču investitorja. Parkiranje za najmanj dve osebni vozili je na lastnem zemljišču.
– Oskrba s pitno vodo
Priključek na obstoječi javni vodovod PL 80 mm v naselju.
– Odvod meteornih vod in fekalnih odplak
Meteorne vode s strešnih je treba voditi preko peskolovov v javno kanalizacijo preko zbirnega jaška. Padavinske vode z utrjenih površin (terasa, zunanji hodnik, dovoz) pa poniknejo v podtalje preko travnih plošč.
Fekalne odplake je treba voditi v obstoječ javni kanal št. 500172, jašek št. 3.
– Oskrba z električno energijo
Objekt je treba z električno energijo oskrbeti iz obstoječega elektroenergetskega omrežja, TP Ljubečna.
– Energetska infrastruktura
Objekt se za oskrbo s plinom lahko priključi na obstoječe javno plinovodno omrežje zemeljskega plina.
– TK omrežje
Objekt se priključi na obstoječe TK omrežje in omrežje CATV.
VI. REŠITVE IN UKREPI ZA VARSTVO OKOLJA, OHRANJANJA NARAVE, VARSTVO KULTURNE DEDIŠČINE TER TRAJNOSTNA RABA NARAVNIH DOBRIN
6. člen
– Pogoji varovanja okolja
Poseg je prilagojen reliefnim značilnostim prostora. Izkopani humus se uporabi za humusiranje zelenic.
– Varovanje voda
Območje urejanja se ne nahaja v območju varstvenih pasov vodnih virov. Sanitarne odplake bodo odvajane v javno kanalizacijsko omrežje.
– Ukrepi za preprečitev prekomernega hrupa
Ureditveno območje se nahaja v II. območju naravnega in življenjskega okolja, kjer so dovoljene maksimalne mejne vrednosti 45 dBA ponoči in 55 dBA podnevi.
– Varovanje zraka
Pri vseh posegih v prostor morajo biti predvideni elementi varovanja pred prekomernim onesnaževanjem zraka. Kot energetski vir je predviden zemeljski plin.
– Odpadki
Komunalni odpadki se bodo zbirali v posebnih posodah – ločeno in odvažali na komunalno deponijo. Zbirno mesto mora bito dostopno vozilom komunalnega podjetja.
– Požarno varstvo
Dostopi in dovoz morajo omogočati dovoz interventnih vozil. Odmiki med objekti preprečujejo širjenje požara. Zagotovljena je požarna voda preko hidrantnega omrežja z nadzemnimi hidranti.
Varstvo pred vojnim delovanjem je skladno s predpisi za to območje.
VII. DRUGI POGOJI
7. člen
Investitor je dolžan odpraviti pomanjkljivosti v primeru, da bi prišlo pri koriščenju objekta do poškodovanj komunalnih naprav ali vodov. Po končanih gradbenih delih se gradbišče očisti in odpelje odvečen material na ustrezno komunalno deponijo. Odstranijo se tudi provizoriji. Okolica se zazeleni in posadi s sadnim drevjem.
VIII. TOLERANCE
8. člen
Kot toleranca je dovoljena sprememba namembnosti iz stanovanjskega v poslovno-stanovanjski objekt, vendar le v primeru, da dejavnost ne povzroča prekomernega hrupa, ne onesnažuje zraka in voda.
V grafičnih prilogah so določeni predvideni tlorisni in višinski gabariti. Kot tolerance so dovoljene spremembe tlorisnih gabaritov do 1,0 m in višinskih gabaritov do 0,5 m, ob upoštevanju odmikov od prometnic ter komunalnih in energetskih vodov.
Meje funkcionalnega zemljišča povzemajo obstoječe stanje in jih je mogoče spremeniti.
Na območju celotnega zazidalnega načrta Ljubečna se dovoli postavitev objektov za lastne potrebe v skladu z Uredbo o vrstah objektov glede na zahtevnost pod pogojema, da skupna zazidanost parcele (FZ) ne presega vrednosti 0,4 in da je minimalni odmik od parcele 1,0 m. Manjši odmik je dovoljen ob pisnem soglasju soseda, ki je v vplivnem območju objekta. Pri lastnih objektih s streho (garaže, nadstreški …) se dovoli manjši naklon strešine kot je predpisan za stanovanjske objekte.
Dovoli se tudi postavitev medsosedskih ograj maksimalne višine 1,6 m pod pogojem, da je med ograjo in najbližjim objektom najmanj 1,0 m razmika. Ob meji s cestnim telesom mora biti ograja odmaknjena od zunanjega roba bankine najmanj 0,5 m, višina pa mora zagotavljati varno odvijanje prometa. V območju križišč je zaradi preglednosti dovoljena višina ograj le 0,8 m. V primeru zidane ograje se dovoli le oporni zidec do višine 0,8 m z vmesnimi zidanimi oporniki. Prostor med zidanimi oporniki mora biti zapolnjen z lesenimi ali kovinskimi letvami. Takšen tip ograje se dovoli, če je prevladujoč v posamezni ulici. Ograditev samo ene parcele se ne dovoli.
V primeru nevarnosti plazenja (pridobljeno geotehnično poročilo) se dovoli postavitev škarp in podpornih zidov.
IX. ETAPNOST IZVAJANJA
9. člen
Etapnost izvajanja ni predvidena.
10. člen
Zemljišče znotraj meje, opisane v 2. členu tega odloka, lahko ohranja do pričetka izgradnje sedanjo rabo.
X. OBVEZNOSTI INVESTITORJA IN IZVAJALCEV
11. člen
Investitor je dolžan sočasno z izgradnjo objekta zaključiti tudi zunanjo ureditev objekta.
Pri izdelavi investicijsko tehnične dokumentacije morajo biti upoštevane vse zahteve soglasodajalcev.
XI. KONČNE DOLOČBE
12. člen
Projekt iz 1. člena tega odloka je stalno na vpogled vsem zainteresiranim pri pristojnem organu Mestne občine Celje.
13. člen
Nadzorstvo nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe.
14. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3505-00004/2008
Celje, dne 16. junija 2009
Župan
Mestne občine Celje
Bojan Šrot l.r.