Za izvrševanje tretjega odstavka 34. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 16/08 in 123/08) izdaja ministrica za kulturo
P R A V I L N I K
o vlaganju in reševanju zahtevkov za financiranje predhodnih raziskav arheoloških najdišč iz državnega proračuna
1. člen
(vsebina pravilnika)
Ta pravilnik določa način vlaganja in reševanja zahtevkov za financiranje predhodnih raziskav arheoloških najdišč za sprostitev stavbnih zemljišč za gradnjo po tretjem odstavku 34. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 16/08 in 123/08, v nadaljnjem besedilu: ZVKD-1), ki se krijejo iz državnega proračuna.
2. člen
(upravičeni stroški)
Kot upravičeni stroški za financiranje se štejejo stroški storitev in del, potrebnih za izvedbo arheoloških izkopavanj in obdelavo arhiva najdišča, ki so del predhodne raziskave, s katero se dediščina pred posegom v prostor ali pred graditvijo nadzorovano odstrani, kot to določa 3. alineja 27. točke 3. člena ZVKD-1. Če je za določitev obsega in vsebine arheološkega izkopavanja potreben predhodni arheološki pregled, se takšen pregled izvede v okviru državne javne službe, ki je v skladu s petim odstavkom 85. člena ZVKD-1 določena s programom zavoda.
3. člen
(upravičene osebe)
(1) Do financiranja predhodne raziskave arheološkega najdišča za sprostitev stavbnega zemljišča za gradnjo (v nadaljnjem besedilu: arheološka raziskava za sprostitev zemljišča) iz državnega proračuna je upravičen investitor, ki namerava graditi stanovanje na stavbnem zemljišču, ki je registrirano arheološko najdišče znotraj naselja (v nadaljnjem besedilu: investitor stanovanjske gradnje), in sicer:
– fizična oseba, ki gradi stanovanje za lastne potrebe,
– oseba, ki je investitor gradnje neprofitnih najemnih stanovanj.
(2) Upravičena oseba za vlaganje zahtevka za financiranje arheološke raziskave za sprostitev zemljišča je tudi investitor, ki je že začel graditi ali izvajati drug poseg na zemljišču, ki ni bilo registrirano arheološko najdišče, pa so se ob gradnji odkrile arheološke ostaline, katerih odstranitev je potrebna za sprostitev zemljišča za nadaljevanje in dokončanje gradnje (v nadaljnjem besedilu: investitor drugega posega). Do financiranja arheološke raziskave za sprostitev zemljišča je investitor drugega posega upravičen v primeru, da ni začel graditi na registriranem arheološkem najdišču in da je bilo zemljišče predhodno arheološko pregledano na podlagi 80. člena ZVKD-1, vendar pregled ni pokazal, da so na zemljišču arheološke ostaline oziroma da zemljišče ima arheološki potencial.
4. člen
(vlaganje zahtevkov)
(1) Upravičena oseba iz prejšnjega člena tega pravilnika vloži zahtevek za financiranje arheološke raziskave na Ministrstvo za kulturo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
(2) Investitor stanovanjske gradnje vloži zahtevek hkrati z vlogo za kulturnovarstveno soglasje za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline po 31. členu ZVKD-1.
(3) Investitor stanovanjske gradnje zahtevku priloži dokazila, s katerimi se izkaže, da izpolnjuje pogoje za financiranje arheološke raziskave za sprostitev zemljišča, kot jih določata druga alineja tretjega odstavka in četrti odstavek 34. člena ZVKD-1. Dokazila so:
– dokazilo o pravici graditi, če ta pravica še ni vpisana v zemljiško knjigo;
– projektna dokumentacija za gradnjo na tem stavbnem zemljišču vsaj na ravni idejne zasnove (v nadaljnjem besedilu: projektna dokumentacija). V projektni dokumentaciji morajo biti prikazani načrtovana raba posameznih delov stavbe in zemljišča ter vsi posegi v zemljišče, kot so z dovozne poti, izkopi, terase, nasipi, ograje, podporni zidovi, hortikulturne ureditve, ki posegajo v zemeljske plasti, in površine, ki bodo med gradnjo služile za začasne dovoze, deponije materiala in podobno;
– izjava upravičene osebe, da gradi stanovanje za lastne potrebe oziroma neprofitna najemna stanovanja. V izjavi je treba tudi opredeliti, kolikšen delež celotne neto površine stavbe in zunanje ureditve zemljišča je namenjen stanovanju za lastne potrebe oziroma neprofitnim najemnim stanovanjem in kolikšen del drugim, predvsem poslovnim dejavnostim. Kot del stanovanja se štejejo vsi prostori in ureditve iz 4. in 5. člena Stanovanjskega zakona (Uradni list RS, št. 69/03 in 57/08);
– v primeru, da zahtevek vlaga oseba iz druge alineje prvega odstavka prejšnjega člena, izjava odgovorne osebe stanovanjskega sklada občine ali države, da se na zemljišču, ki je predmet zahtevka, gradijo stanovanja, ki bodo oddana v najem na podlagi predpisov, ki urejajo neprofitne najemnine,
– ocena obsega in vsebine arheološkega izkopavanja, ki ga izda Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zavod).
(4) V primeru, da zahtevek vlaga investitor drugega posega, zahtevku priloži izjavo pooblaščene osebe zavoda, da je bil zavod obveščen o najdbi arheološke ostaline na gradbišču v skladu s 26. členom ZVKD-1 in da gre pri najdbi za arheološko dediščino.
5. člen
(reševanje zahtevka investitorja stanovanjske gradnje)
(1) Ministrstvo rešuje zahtevek investitorja stanovanjske gradnje v postopku izdaje kulturnovarstvenega soglasja za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline po 31. členu ZVKD-1.
(2) O upravičenosti zahtevka za kritje stroškov poda predhodno mnenje Strokovna komisija za arheološke raziskave.
(3) O zahtevku za financiranja arheološke raziskave za sprostitev zemljišča se odloči s kulturnovarstvenim soglasjem, s katerim se dovolita raziskava in odstranitev arheološke ostaline.
(4) Soglasje iz prejšnjega odstavka je podlaga za naročilo za izvedbo predhodne arheološke raziskave za sprostitev zemljišča v okviru državne javne službe, kot to določa peti odstavek 85. člena ZVKD-1.
6. člen
(reševanje zahtevka investitorja drugega posega)
(1) Ministrstvo rešuje zahtevek investitorja drugega posega v samostojnem upravnem postopku.
(2) Odločba, izdana na podlagi zahtevka investitorja drugega posega, je podlaga za naročilo za izvedbo predhodne arheološke raziskave za sprostitev zemljišča v okviru državne javne službe, kot to določa peti odstavek 85. člena ZVKD-1.
7. člen
(vsebina kulturnovarstvenega soglasja oziroma odločbe o financiranju arheološke raziskave)
Kulturnovarstveno soglasje, s katerim se na podlagi 5. člena tega pravilnika odloči o upravičenosti do financiranja arheološke raziskave za sprostitev zemljišča, oziroma odločba o upravičenosti do financiranja takšne raziskave na podlagi prejšnjega člena vsebuje naslednje elemente:
– podatke o upravičeni osebi,
– podatke o stavbnem zemljišču, kjer se izvede predhodna arheološka raziskava,
– višino sredstev iz državnega proračuna in proračunsko postavko, s katere se sredstva zagotovijo,
– roke in način izplačila zahtevkov,
– skrbnika s strani ministrstva, ki je zadolžen za spremljanje porabe proračunskih sredstev za financiranje te raziskave,
– obveznosti investitorja in izvajalca arheološke raziskave,
– druge določbe v zvezi s financiranjem te raziskave.
8. člen
(naročilo za izvedbo arheološke raziskave za sprostitev zemljišča)
(1) Pred izdajo naročila ministrstvo pridobi od zavoda specifikacijo del, potrebnih za izvedbo arheološke raziskave za sprostitev zemljišča, in mnenje Strokovne komisije za arheološke raziskave glede cene, obsega in kakovosti storitev oziroma del, potrebnih za izvedbo raziskave.
(2) Naročilo za izvedbo arheološke raziskave za sprostitev zemljišča iz 5. in 6. člena tega pravilnika vsebuje naslednje elemente:
– podatke o stavbnem zemljišču, kjer se izvede arheološka raziskava,
– roke za izvedbo naročila,
– podatke glede obsega storitev oziroma del, potrebnih za izvedbo,
– cene storitev oziroma del,
– višino sredstev iz državnega proračuna in proračunsko postavko, s katere se sredstva zagotovijo,
– roke in način plačila,
– način nadzora nad izvajanjem naročila,
– morebitne druge obveznosti izvajalca arheološke raziskave in
– obveznosti izvajalca v primeru kršenja določb naročila.
(3) Pri določanju cen se upošteva cenik zavoda.
9. člen
(zahtevek za izplačilo)
(1) Podlaga za izplačilo sredstev po naročilu je zahtevek za izplačilo, ki ga izstavi zavod, pri čemer se upoštevajo samo dejansko opravljena dela. Zahtevek za izplačilo mora biti pripravljen v skladu s predpisi, ki urejajo finančno poslovanje ministrstva, in potrjen s strani pooblaščene osebe zavoda, ki je v kulturnovarstvenem soglasju za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline določena za strokovni nadzor nad arheološko raziskavo.
(2) Skrbnik naročila, določen s strani ministrstva, je zadolžen za finančni nadzor nad izvajanjem naročila.
10. člen
(prehodne določbe)
(1) Zahtevek investitorja stanovanjske gradnje, ki je bil vložen pred uveljavitvijo tega pravilnika, se rešuje v postopku izdaje ustreznega kulturnovarstvenega soglasja.
(2) Zahtevek investitorja stanovanjske gradnje, ki je bil vložen pred uveljavitvijo tega pravilnika in za stavbno zemljišče že obstaja veljavno kulturnovarstveno soglasje za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline, se obravnava v ločenem upravnem postopku. Investitor zahtevi priloži potrebna dokazila iz tega pravilnika (z izjemo projektne dokumentacije), podpisano ali parafirano pogodbo z izvajalcem arheološke raziskave in po potrebi drugo dokumentacijo, ki dokazuje višino dejanskih stroškov izvedbe te raziskave, ter poročilo o morebitno opravljenih delih.
(3) Višina dejanskih stroškov iz prejšnjega odstavka ne sme biti višja od stroškov, izračunanih na podlagi cenika zavoda.
(4) Po končanem postopku iz drugega odstavka tega člena se investitorju stanovanjske gradnje izda odločba, ki vsebuje vse elemente naročila za izvedbo arheološke raziskave za sprostitev zemljišča iz 8. člena tega pravilnika.
(5) V letu 2009 se zahtevki za financiranje predhodnih arheoloških raziskav, odobreni na podlagi tega pravilnika, izplačujejo s proračunske postavke 8726 »Izvajanje zakona o varstvu kulturne dediščine«.
11. člen
(končna določba)
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0070-16/2009
Ljubljana, dne 26. avgusta 2009
EVA 2009-3511-0041
Majda Širca l.r.
Ministrica
za kulturo