Uradni list

Številka 86
Uradni list RS, št. 86/2009 z dne 30. 10. 2009
Uradni list

Uradni list RS, št. 86/2009 z dne 30. 10. 2009

Kazalo

3830. Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ureditvenem načrtu za mestno središče v Radečah, stran 11666.

Na podlagi 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07) ter 18. člena Statuta Občine Radeče (Uradni list RS, št. 52/06 – UPB1) je Občinski svet Občine Radeče na 19. redni seji dne 19. 10. 2009 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah Odloka o ureditvenem načrtu za mestno središče v Radečah
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem odlokom se sprejmejo »Spremembe in dopolnitve ureditvenega načrta za mestno središče v Radečah« (v nadaljevanju: SDUN 2009), ki jih je izdelal AR projekt d.o.o., Sevnica, pod št. SDUN09/09 in so sestavni del tega odloka. Spremembe in dopolnitve UN 2009 so v skladu s prostorskimi sestavinami dolgoročnega plana za obdobje 1986–2000 in srednjeročnega plana Občine Laško za obdobje od leta 1986 do leta 1990 za Občino Radeče (Uradni list RS, št. 80/01).
2. člen
V 1. členu Odloka o ureditvenem načrtu za mestno središče v Radečah (Uradni list RS, št. 66/93, 111/06, 66/08) se za prvim odstavkom doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»Spremembe in dopolnitve ureditvenega načrta (št. 8006/061 IBT Ljubljana p.o.) se spremenijo in dopolnijo po izvedbenem prostorskem načrtu, ki ga je pod št. SDUN09/09 izdelal AR projekt d.o.o., Sevnica«.
3. člen
Za 1. členom odloka se doda nov 1.a člen, ki se glasi:
»1.a člen
Spremembe in dopolnitve UN 2009 vsebujejo naslednje sestavine:
I. TEKSTUALNI DEL
II. SMERNICE IN MNENJA NOSILCEV UREJANJA PROSTORA
III. PRILOGE
IV. GRAFIČNE PRILOGE«.
II. MEJA OBMOČJA UREJANJA
4. člen
Meja SDUN 2009 meji na severovzhodni strani s potokom Sopota in Reko Savo na severozahodni strani z območjem črpališča in regionalno cesto RIII-665/1191 Velika Reka–Radeče, na jugovzhodni strani pa zeleno površino.
Velikost območja sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta znaša: cca 3.851,00 m2.
Območje sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta se pripravi za del zemljišča s parc. št.: 175, 174/1, 174/94, 174/92 d, 174/93 d, 566/2 d, 174/75 d., k.o. Radeče.
d – pomeni delno.
Izven območja sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta poteka izvedba priključitve območja na električno, kanalizacijsko, vodovodno, plinovodno, telefonsko in optično omrežje. Območje priključevanja, dograjevanja obstoječega omrežja poteka po parcelah št.: 174/54, 174/78, 174/79, 174/99, 174/27, 174/101, 174/102, 555/23, 173/48, 174/46, 173/8, 174/53, 174/33, 555/5, k.o. Radeče.
III. POGOJI IN USMERITVE ZA PROJEKTIRANJE IN GRADNJO
5. člen
V 5. členu odloka se na koncu besedila črta pika in vstavi vejica ter doda nova alineja, ki se glasi:
»– Turistično-rekreacijski center Savus«.
6. člen
V 6. členu odloka se na koncu 7. točke besedila doda nova 8. točka, ki glasi:
»Na območju SDUN 2009 znotraj meje ureditvenega območja je dovoljena gradnja Turistično rekreacijskega centra Savus.
Programsko je na tem območju zelo živahna dejavnost – splavarjenje. Zaenkrat le-ta funkcionira z zasilnim plavajočim pomolom, ki bi ga bilo potrebno ustrezno nadomestiti. Poleg utrjenega pomola za privez splava in veslaškega pomola, se kompleks programsko dopolni z manjšo restavracijo, prostorom Turistično informacijskega centra (TIC), ter prostorom za shranjevanje splavarske opreme. Objekt se umesti v prostor med vrhom brežine servisne ceste in regionalne ceste, tik nad že formiranim zalivom. Raven plato se ob reki terasasto spusti do gladine reke, oziroma do obstoječe servisne ceste tik ob reki s čimer je omogočen lažji dostop. Višinske razlike se prevladujejo z brežinami, stopnicami in klančinami.
Obstoječe in nove brežine se zasadijo z avtohtonimi grmovnimi in drevesnimi vrstami, pri čemer je potrebno zagotoviti naravni izgled in ne linijsko parkovno ureditev.
Uporaba objektov na območju urejanja bo delno omejena zaradi obratovanja HE Vrhovo, vzdrževalnih del na nabrežju reke Save ter v betonskem koritu reke Sopote. Obratovanje HE Vrhovo dopušča izredno denivelacijo – 4,0 m ter normalno denivelacijo -1 m (na koto 190,0 m.n.m.).
Objekti:
Sama zasnova sledi konfiguraciji terena, tlorisno se prilagaja konveksni konturi brežine, sledi pa tudi terasasto spuščajočemu se terenu proti vodi.
Splavarski in veslaški pomol se umesti na rob obstoječe brežine. S terenom je predvidena povezava preko komunikacijskega platoja, ki bo rahlo dvignjen in bi z eno osjo slonel na terenu (nivo obstoječe servisne ceste), z drugo pa bi že posegal v spuščajoč se teren v samo strugo reke. V nadaljevanju se nanj navezujejo manjši veslaški in večji splavarski pomol, ki bosta v celoti nad gladino reke Save v smislu lažjega dostopa na splav oziroma čolne.
Objekt »TRC Savus« z restavracijo, turistično informacijski center (TIC) in splavarnico se locira na rob ravnega platoja tik nad brežino servisne ceste. Volumensko je sestavljen iz dveh radialno (radij je povzet po obstoječem zalivu) zavitih paviljonsko zasnovanih objektov. V južnem delu gostinskega objekta se uredi manjša restavracija s pripadajočimi prostori (kuhinjo, sanitarijami za zaposlene in skladiščem). Pred njim bi bila večja lesena terasa, ki bi služila kot letni vrt. V drugem, krajšem volumnu s podobno, a bolj zaprto zasnovo, se uredi pisarna TIC in prostor za skladiščenje opreme za splavarjenje.
Zasnovan objekt »TRC Savus« bo od vodnega zemljišča odmaknjen za širino pešpoti, ki poteka neprekinjeno od mostu čez Savo do izliva Sopote v Savo, kjer bi se v naslednji fazi prek lesene brvi nadaljevala ob strugi Save navzgor.
Posodobitev pomola s čolnarno bi omogočala tudi razširitev dejavnosti s kanuji in kajaki, saj prav rečni prostor na tem mestu nudi dobre pogoje za tovrsten šport.
Na območju SDUN 2009 znotraj meje ureditvenega območja so dovoljene naslednje vrste dejavnosti:
– terciarne dejavnosti, ki so po tem odloku: turizem, gostinstvo, trgovina, rekreacija, promet, in storitve.
Na območju SDUN 2009 znotraj meje ureditvenega območja so dovoljene naslednje vrste gradenj, oziroma drugih del:
– gradnja novih objektov,
– redna investicijska in vzdrževalna dela,
– rušitve in nadomestne gradnje,
– dozidave in nadzidave objektov,
– rekonstrukcije objektov,
– spremembe namembnosti.
Na območju SDUN 2009 znotraj meje ureditvenega območja so dovoljene naslednje vrste dopustnih objektov glede na namen:
– nestanovanjski objekti,
– poslovni objekti,
– gradbeni in inženirski objekti (prometna, komunalna, energetska in telekomunikacijska infrastruktura),
– nezahtevni in enostavni objekti na podlagi Uredbe o vrstah objektov glede na zahtevnost (Uradni list RS, št. 37/08, 99/08).
– zelene, parkovne in rekreacijske površine«.
7. člen
Za 10. členom odloka se doda novi 10.a člen, ki se glasi:
»10.a člen
Za območje sprememb in dopolnitev UN2009 je predvidena nova parcelacija, ki je prikazana v grafični prilogi št. 7.
Dovoljen odmik objekta »TRC Savus« od obodnih parcelnih mej je 4.00 m, znotraj območja sprememb in dopolnitev UN je dovoljena gradnja objekta do nove parcele meje po načrtu parcelacije.
Gradbeno inženirski objekti (prometna, komunalna, energetska in telekomunikacijska infrastruktura) se gradijo do parcelne meje.
Dovoljena je graditev objektov brez predhodne parcelacije v primeru:
– da se zakoličba objekta izvede po pogojih SDUN 2009,
– da se s postavitvijo tega objekta ne ruši koncept SDUN 2009.
Obodna parcelacija SDUN 2009 v naravi ni v celoti zamejičena in je prenesena iz grafičnih prilog katastrskega načrta v merilu 1 : 1000, zato lahko pride do odstopanj v izmeri in legi nove parcele.
V skladu z Uredbo o prostorskem redu Slovenije (Uradni list RS, št. 122/04; 91. člen – stopnja izkoriščenosti zemljišč za gradnjo nad terenom) je za mešana območja predlagan naslednji kriterij za določanje stopnje izkoriščenosti zemljišč za gradnjo:
+-----------------------------+-----------------+--------------+
|Namenska raba parcele za     |     Faktor      |Faktor izrabe |
|gradnjo                      | zazidanosti (z) |     (i)      |
+-----------------------------+-----------------+--------------+
|Mešano območje               |       0,6       |     1,2      |
+-----------------------------+-----------------+--------------+
Faktor zazidanosti parcele za gradnjo (z) se določi kot razmerje med zazidano površino in celotno površino parcele za gradnjo.
Faktor izrabe gradbene parcele (i) se določi kot razmerje med bruto tlorisno površino objekta in celotno površino parcele za gradnjo, pri čemer je bruto tlorisna površina objekta skupna površina vseh etaž objekta, ki so nad terenom in pod njim, samo nad terenom ali samo pod njim.«
8. člen
Za 19. členom odloka se doda novi 19.a člen, ki se glasi:
»19.a člen
»Na območju SDUN 2009 so pogoji za urbanistično in krajinsko oblikovanje območja ter za arhitektonsko oblikovanje objektov in naprav naslednji:
a) za objekt »TRC Savus«:
– lega objektov: po geodetski zazidalni situaciji, dovoljene so tolerance v smeri sever-jug in vzhod-zahod, ob upoštevanju varovalnih pasov regionalne ceste, vodnega sveta in določenega odmika od sosednjih zemljišč,
– horizontalni gabariti: po geodetski zazidalni situaciji, dovoljene so tolerance do +/- 20%,
– vertikalni gabarit: P,
– konstrukcija: montažna, lahko pa je klasična – zidana ali kombinacija klasične in montažne,
– kota pritličja: +/- 0,00 = 193,75 absolutne višine,
– streha: ravna naklona 1.5%, prekrita s pločevino,
– oblikovanje odprtin: svobodno,
– fasada: lesena in steklena, dovoljena je tudi izvedba drugih fasadnih oblog,
– zunanja ureditev parcele: manipulacijske površine in parkirišča so lahko izvedene iz travnatih tlakovcev, tlakovane ali v asfaltni izvedbi, dovoljena pa je tudi kombinacija navedenih izvedb.
b) za gradbeno inženirske objekte:
Gradbeno inženirski objekti obsegajo vse objekte in naprave vezane na prometno, komunalno energetsko infrastrukturo (ceste, pešpoti, parkirišča, ekološki otok in podobno), postavitev cestne in ostale urbane opreme (ograje, prometna signalizacija, svetilke) ter objekte in naprave zvez in telekomunikacij.
Posebnega pomena za območje so pešpoti, ki poleg dostopa do posameznih programov, nudijo tudi ambientalno pestrost in v kombinaciji z raznimi igrišči tvorijo pester rekreacijski prostor. Glavna peš os se vije z 5,0 m odmikom od vodnega zemljišča. Ob njej pa se zasadi drevored z avtohtonimi vrstami oziroma enake avtohtone vrste kot so v okolici. Ob peš poti se na posameznih mestih namestijo klopi. Na severozahodni strani peš pot vodi do območja otroških igrišč. V drugi fazi je predvidena izvedba pešpoti preko nove lesene brvi čez betonsko strugo Sopote. Z glavne peš poti je možen dostop na spodnji nivo po stopnicah.
Oblikovanje infrastrukturnih objektov je svobodno, če s tem odlokom ni določeno drugače:
– ceste v območju sprememb in dopolnitev UN so asfaltirane, manipulativne površine, parkirišča in pešpoti so lahko izvedene iz travnatih tlakovcev, tlakovane ali asfaltirane.«
IV. POGOJI ZA INFRASTRUKTURNO UREJANJE OBMOČJA
9. člen
Za 28. členom odloka se dodata nova 28.a in 28.b člena, ki glasita:
»28.a člen
Na območju SDUN 2009 veljajo za ureditev prometnega omrežja naslednji pogoji:
– za območje sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta se, v km 27,475 regionalne ceste RIII-665/1191 Velika Reka–Radeče, obstoječi cestni priključek rekonstruira na širino vozišča 6.50 m z radiji kriv r = 5,00 m in r = 8,00 m. Rekonstruirani cestni priključek bo namenjen uvozu in izvozu na parkirišče ob objektu kompleksa ter dovozu čolnov v reko Savo. Preko tega uvoza se bo vršil tudi odvoz smeti. Ob priključku se izvede hodnik za pešce širine 2,0 m. Preko cestnega priključka se talno označi prehod za pešce, ki bo od roba vozišča regionalne ceste odmaknjen za 5,0 m. V območju priključka se na vozišča regionalne ceste označi novi prehod za pešce. Ta prehod je potrebno ustrezno osvetliti z javno razsvetljavo, ki se postavi na obeh straneh ceste,
– za potrebe objekta se na zahodni strani objekta uredi parkirišče za osebna vozila,
– za primere večjih obiskov, v času prireditev se izvede dodatno parkirišče za osebna vozila ob dovozu na južni strani območja prostorske ureditve,
– drugi cestni priključek se nahaja zunaj območja sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta v km 27,590 in je namenjen za dovoz do servisne ceste ob reki Savi, ki je deloma asfaltiran. Obstoječa servisna cesta služi kot dostop v betonsko korito potoka Sopote v primeru čiščenja struge. Priključek bo namenjen uvozu in izvozu k servisni cesti ob reki ter v času večjih prireditev, kot dostop do travnate površine, ki bo namenjena občasnem parkiranju osebnih vozil in avtobusov. Uvoz se uredi brez večjih gradbenih posegov,
– prometne površine na obravnavanem kompleksu bodo opremljene s predpisano talno in vertikalno prometno signalizacijo,
– obveščanje in oglaševanje v preglednem trikotniku križišč in cestnih priključkov je prepovedano. Ob tem je potrebno upoštevati določila Zakona o javnih cestah (Uradni list RS. št. 33/06), Pravilnika o projektiranju cest (Uradni list RS, št. 91/05) in Pravilnika o prometni signalizaciji in prometni opremi na javnih cestah (Uradni list RS, št. 46/00, 110/06),
– prečkanja komunalnih vodov preko regionalne ceste se morajo izvesti s prevrtanjem izven območja križišč (minimalni odmik 5,0 m) v minimalni globini 1,20 m (teme zaščitne cevi), zaščitna cev pa mora segati minimalno 5,0 m od roba asfalta regionalne ceste,
– trase komunalnih vodov morajo potekati izven vozišča regionalne ceste. Odmiki osi tras komunalnih vodov morajo znašati min. 2,0 m od zunanjega roba pločnika oziroma 5,0 m od roba asfalta regionalne ceste,
– pred pričetkom izvajanja del v cestnem svetu, cestnem telesu, ali na parceli državne ceste so si dolžni investitor oziroma upravljavci komunalnih vodov za vse komunalne vode, ki se bodo prestavljali ali na novo polagali v cestni svet, cestno telo ali parcelo državne ceste, na podlagi tretjega odstavka 2. člena Zakona o javnih cestah pridobiti služnostne pravice na podlagi sklenjene pogodbe o ustanovitvi stvarne služnosti, ki jo pripravi Direkcija RS za ceste, Služba za pravne in splošne zadeve, Tržaška 19, 1000 Ljubljana. Vlogo za ustanovitev služnostne pravice je investitor ali upravljavec dolžan vložiti na navedeni naslov v 3 delovnih dneh po vročitvi soglasja in dovoljenja Direkcije RS za ceste. Ustanovitev služnostne pravice je na podlagi Zakona o stvarnem premoženju države, pokrajin in občin (Uradni Iist RS, št. 14/07, v nadaljevanju: ZSPDPO) in Uredbe o pridobivanju, razpolaganju in upravljanje s stvarnim premoženjem države in občin (Uradni Iist RS, št. 12/03) odplačana, in sicer na podlagi cenitve pooblaščenega cenilca.
Investitor oziroma upravljavec komunalnega voda je dolžan v projektni dokumentaciji, s katero bo zaprosil Direkcijo RS za ceste za izdajo soglasja in dovoljenja, predložiti tudi izpolnjeno tabelo in v njej navesti vse predvidene posege v cestnem svetu, cestnem telesu, ali na parceli državne ceste. Podatki o stacionažah državnih cest, zemljiškoknjižni podatki in drugi podatki, ki bodo predloženi z vlogo za pridobitev soglasja in dovoljenja, morajo biti identični s podatki, ki bodo predloženi v tabeli,
– meteorne in druge odpadne vode s predmetnega območja ne smejo biti speljane v naprave za odvodnjavanje ceste in cestnega telesa,
– Direkcija RS za ceste ne bo zagotavljala nobenih dodatnih ukrepov varstva pred hrupom za predmetno območje, kot tudi ne zaščite pred morebitnimi drugimi vplivi, ki so posledica obratovanja regionalne ceste (tresenje, pluženje, izpuhi, sol, sneg in podobno).
28.b člen
Na območju SDUN 2009 veljajo za gradnjo v varstvenem pasu železniške proge naslednji pogoji:
– pri izdelavi tehnične dokumentacije PGD, PZI je potrebno upoštevali Zakon o varnosti v železniškem prometu (ZVZelP, Uradni list RS, št. 61/07) in Pravilnik o pogojih za graditev gradbenih ali drugih objektov, saditev drevja ter postavljanja naprav v varovalnem progovnem pasu in v varovalnem pasu ob industrijskem tiru (Uradni list SRS, št. 2/87 in 25/88),
– za vsako nameravano gradnjo v varovalnem pasu železniške proge je potrebno predhodno v skladu z navedenim zakonom in pravilniki pridobiti soglasje k projektni dokumentaciji s strani upravljavca javne železniške infrastrukture,
– izvod gradbenega dovoljenja ali drugega ustreznega upravnega akta (ZGO-1-UPB1, Uradni list RS, št. 102/04, Popravek uradnega prečiščenega besedila Uradni list RS, št. 14/05) je potrebno dostaviti na naslov Slovenske železnice, d. o.o., Kolodvorska 11, 1506 Ljubljana, sklicujoč se na šifro zadeve.«
10. člen
Za 34. členom odloka se doda novi 34.a člen, ki glasi:
»34.a člen
Na območju SDUN 2009 veljajo za ureditev kanalizacijskega omrežja naslednji pogoji:
– na ureditvenem območju sprememb in dopolnitev UN 2009 se izvede ločen kanalizacijski sistem,
– za fekalne vode objekta »Savus« je predvidena izvedba fekalne kanalizacije s priključkom na obstoječi jašek fekalne kanalizacije »Sd1«, ki se nahaja v območju črpališča,
– do izgradnje centralne čistilne naprave se fekalne vode z obravnavanega območja odvajajo preko predvidene lastne čistilne naprave v javno kanalizacijo,
– priključevanje fekalne kanalizacije na obstoječo fekalno kanalizacijo se izvede v soglasju z upravljavcem JP Komunala Radeče d.o.o.,
– meteorne vode iz predvidenih povoznih površin se bodo preko načrtovane meteorne kanalizacije, peskolovov in lovilca olj gravitacijsko iztekale v reko Savo. Vgrajeni lovilec olja mora ustrezati standardom EN 858-2. Čiste meteorne vode iz strešin objekta se bodo preko peskolovov priključevale na kanalizacijo meteornih vod,
– v javno kanalizacijo je dovoljeno odvajati vode, ki ustrezajo Pravilniku o prvih meritvah in obratovalnem monitoringu odpadnih vod ter pogojih za njegovo izvajanje (Uradni list RS, št. 35/96, 29/00),
– meteorna kanalizacija na obravnavanem območju (kanal M in M3 z drenažo) je v upravljanju in vzdrževanju koncesionarja HE Vrhovo.
Pred pridobitvijo gradbenih dovoljenj za posamezne objekte si morajo posamezni investitorji pridobiti soglasje k projektni dokumentaciji od upravljavca za priključek in gradnjo v varstvenem koridorju kanalizacijskega omrežja«.
11. člen
Za 38. členom odloka se doda novi 38.a člen, ki se glasi:
»38.a člen
Na območju SDUN 2009 veljajo za ureditev vodovodnega omrežja naslednji pogoji:
– za oskrbo pitne vode se v soglasju z upravljavcem JP Komunala Radeče d.o.o. izvede nov vodovodni priključek od obstoječega javnega vodovodnega omrežje PEDN90 oziroma obstoječega vodovodnega jaška, ki se nahaja pred obstoječim črpališčem,
– lokacija vodomernega jaška mora biti usklajena z upravljavcem vodovoda. Praviloma se nahaja na nepovoznih površinah v neposredni bližini objekta. Jašek mora biti dostopen upravljavcu vodovoda,
– kolikor se bodo izkazale potrebe po oskrbi s pitno vodo na več objektih (gostinski lokal, skladišče, TIC, pomoli …), je potrebno zagotoviti ločene priključke na vodovodno omrežje,
– območje ima zgrajeno hidrantno omrežje, najbližji hidrant je ob obstoječem črpališču.
Pred pridobitvijo gradbenih dovoljenj za posamezne objekte si morajo posamezni investitorji pridobiti soglasje k projektni dokumentaciji od upravljavca vodovodnega omrežja JP Komunala Radeče d.o.o, za priključek in gradnjo v varstvenem pasu«.
12. člen
Za 39. členom odloka se doda novi 39.a člen, ki se glasi:
»39.a člen
Na območju SDUN 2009 veljajo za ureditev električnega omrežja naslednji pogoji:
– predviden objekt »TRC Savus« se bo v soglasju z upravljavcem Elektro Ljubljana d.d., DE Trbovlje, priključeval na obstoječo TP Črpališče 10(20)/04 kV. Novi elektro priključek se izvede s podzemnim kablom in bo potekal od TP Črpališče do priključne omarice na fasadi načrtovanega objekta.
Od obstoječe TP Črpališče bo trasa elektro kabla potekala vzporedno z obstoječim elektro kablom. Za položitev elektro kabla v obstoječo kabelsko kanalizacije med TP Črpališče in črpališčem je potrebno pridobiti soglasje Savskih elektrern d.d.,
– prostor ob splavarnici in parkirišče se ustrezno opremi z javno razsvetljavo«.
Pred pridobitvijo gradbenih dovoljenj za posamezne objekte si morajo posamezni investitorji pridobiti soglasje k projektni dokumentaciji od Elektro Ljubljana, d.d., DE Trbovlje za priključek in gradnjo v varstvenem pasu.
13. člen
Za 41. členom odloka se doda novi 41.a člen, ki glasi:
»41.a člen
Na območju SDUN 2009 veljajo za ureditev plinovodnega omrežja naslednji pogoji:
– za potrebe načrtovanih objektov je v soglasju z upravljavcem Adriaplin d.o.o. možno priključevanje objektov na obstoječe plinovodno omrežje. V ta namen je predvidena izvedba novega plinovodnega omrežja od obstoječe trase, ki poteka po Ulici talcev,
– pri izgradnji plinskega omrežja je potrebno upoštevati Pravilnik o tehničnih pogojih za graditev, obratovanje in vzdrževanje plinovodov z največjim delovnim tlakom 16 bar,
– za ogrevanje objektov so dovoljeni tudi drugi alternativni viri ogrevanja, ki sledijo napredku tehnologije.
V primeru priključitve objekta na plinovodno omrežje, ali za gradnjo v varstvenem pasu, mora investitor pred pridobitvijo gradbenih dovoljenj pridobiti soglasje k projektni dokumentaciji od upravljavca Adriaplin d.o.o.«.
14. člen
Za 43. členom odloka se dodata nova 43.a in 43.b člena, ki glasita:
»43.a člen
Na območju SDUN 2009 veljajo za ureditev telefonskega in TK omrežja naslednji pogoji:
– v soglasju z upravljavcem Telekom Slovenije d.d. je možnost priključitve objektov na obstoječe TK omrežje. Obstoječi vod poteka od Ulice talcev mimo TP črpališče po kolovozu do črpališča. Vgrajeni sta dve zaščitni cevi premera 110mm. Ena cev je zasedena s kabli, druga pa je prosta,
– lokacija možnega mesta priključevanja se nahaja pred kompleksom črpališča od koder se izvede novi priključni zemeljski kabel v zaščitni PVC cevi premera 110 do telefonske omarice, ki se vgradi v fasado objekta TRC Savus. Od priključnega mesta do obstoječega jaška na Ulici talcev se v obstoječo prosto cev uvleče novi kabel.
V primeru priključitve objekta na bakreno ali optično TK omrežje, ali za gradnjo v varstvenem pasu, mora investitor pred pridobitvijo gradbenih dovoljenj pridobiti soglasje k projektni dokumentaciji od upravljavca Telekom Slovenije d.d.
43.b člen
Na območju SDUN 2009 veljajo za ureditev optičnega omrežja naslednji pogoji:
– v soglasju z upravljavcem Gratel d.o.o. je možno priključevanje objektov na optični komunikacijski sistem (OKS),
– priključevanje predvidenega objekta na obstoječ OKS je mogoče v jašku pred stanovanjskim blokom številka 5 od koder se predvidi novi priključek do omarice, ki se vgradi v fasado objekta TRC Savus. Trasa priključnega optičnega kabla bo potekala po obstoječem kolovozu, nato bo prečkala regionalno cesto in naprej potekala po območju sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta do objekta TRC Savus oziroma vzporedno s predvideno traso plinovoda.
V primeru priključitve objekta na optično omrežje, ali za gradnjo v varstvenem pasu, mora investitor pred pridobitvijo gradbenih dovoljenj pridobiti soglasje k projektni dokumentaciji od upravljavca Gratel d.o.o..«
15. člen
Za 48. členom odloka se doda novi 48.a člen, ki glasi:
»48.a člen
Na območju SDUN 2009 veljajo za obstoječo tesnilno zaveso naslednji pogoji:
Objekt »TRC Savus« je lociran na vrhu tesnilne zavese, ki sega do kote 193,00 absolutne višine. V primeru poškodbe tesnilne zavese kot posledica elementarnih nesreč oziroma višje sile, investitor objekta »TRC Savus« dovoli Savskim elektrarnam Ljubljana d.d. (koncesionarju HE Vrhovo) izvedbo nove tesnilne zavese med obravnavanim objektom in obstoječim črpališčem.
Po končani izvedbi tesnilne zavese mora investitor objekta »TRC Savus« teren vzpostaviti v prvotno stanje (parkirišče, manipulacija).«
V. REŠITVE ZA CELOSTNO OHRANJANJE NARAVE IN KULTURNE DEDIŠČINE TER VARSTVO OKOLJA
16. člen
Za 21. členom odloka se doda novo poglavje »Rešitve za celostno ohranjanje kulturne dediščine in varstva okolja, ki se glasi:
Na območju SDUN 2009 veljajo naslednji kulturnovarstveni pogoji:
Na ureditvenim območju izvedbe splavarskega pomola, veslaškega pomola, otroškega igrišča in objekta s teraso zaradi močnega delovanja Save in Sopote izvedba predhodnih arheoloških raziskav zaradi debelih nanosov proda in v preteklosti že preoblikovanje brežine ni smiselna. Kot smernice priporočilne narave za varstvo nepremične arheološke dediščine pa predlagamo izvedbo kontrolnega potopa na širšem območju Save ob ureditvenem območju.
Na območju SDUN 2009 veljajo naslednji ukrepi za varstvo pred hrupom:
Raven hrupa mora v naselju ostati v mejah dovoljenega.
Glede na dejansko in namensko rabo prostora se obravnavano območje, skladno s 4. členom Uredbe o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Uradni list RS, št. 105/05, 34/08) uvršča v območje s III. stopnjo varstva pred hrupom.
S predvidenim posegom, menimo, da ne bodo presegane maksimalno dovoljene ravni hrupa. V primeru suma se izvedejo meritve, na podlagi katerih se izvede protihrupna zaščita.
Na območju SDUN 2009 veljajo naslednji ukrepi za varstvo zraka:
Snovi, ki se izpuščajo v ozračje, ne smejo presegati mejnih vrednosti, določenih z Uredbo o emisiji snovi v zrak iz nepremičnih virov onesnaževanja (Uradni list RS, št. 31/07, 70/08, 61/09) in Uredbo o emisiji snovi v zrak iz malih in srednjih kurilnih naprav (Uradni list RS, št. 34/07, 81/07).
Dimnovodne naprave morajo biti zgrajene tako, da zagotavljajo varno, zanesljivo in trajno delovanje kurišča, torej ne smejo presegati maksimalne dovoljene emisije določene v navedeni uredbi.
Na območju SDUN 2009 veljajo naslednji ukrepi za varstvo voda:
Odvajanje odpadnih voda iz območja sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta mora biti urejeno s pogoji, določenimi v Uredbi o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo (Uradni list RS, št. 47/05) in Pravilniku o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne in padavinske vode (Uradni list RS, št. 105/02, 50/04).
Izboljšanje okolja oziroma varstvo voda bomo dosegli z:
– izgradnjo kanalizacijskega sistema območja,
– rednim vzdrževanjem kanalizacijskega sistema.
Končna dispozicija fekalnih vod bo čistilna naprava.
Onesnažene meteorne vode z manipulativnih utrjenih površin se vodijo preko lovilca olj in goriv v javno kanalizacijo.
Na območju SDUN 2009 veljajo naslednji ukrepi za varstvo urejanje in varstvo voda:
Pri načrtovanju območja sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta se upoštevajo naslednji pogoji in usmeritve MOP, Agencije RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Sektor za vodno območje Donave, Oddelek Spodnje Save:
– prostor med cesto in reko Savo preplavi visoka voda reke Save. Kota gladine 100-letne visoke vode Save na območju Radeč je 193,75 po podatkih HE Vrhovo iz Študije varovalnih ukrepov za varovanje Radeč pred visokimi gladinami Save v akumulaciji HE Vrhovo. Temu primerno morajo biti vsi kanali in jaški komunalnih vodov vodotesne izvedbe,
– v pretočnem profilu reke Save se lahko zgradi veslaški in splavarski pomol. Vse ostale objekte je treba iz pretočnega profila Save prestaviti na prostor med vrhom brežine reke Save in mestno obvoznico za Radeče. Prav tako ne sme v pretočni profil segati pomol glavne sprehajalne poti ob izlivu Sopote. Na tem mestu mora biti omogočen dostop zaradi čiščenja nanosa iz struge Sopote,
– z urejanjem servisne ceste se ne sme posegati v pretočni profil Save in poslabšati stabilnostih razmer brežine Save. Cesta služi za potrebe vzdrževalnih del na reki Savi,
– za ureditev brežin, stopnic in poti se morajo uporabljati naravni materiali. Pri izdelavi projekta PGD mora biti v prečnem prerezu prikazan detajl zavarovanja brežine. V območju urejanja se naj ohranja obstoječe ali blažje naklone brežine Save,
– vse odpadne komunalne vode morajo biti obvezno priključene na javni kanalizacijski sistem s priključitvijo na čistilno napravo po pogojih upravljavca,
– projektna rešitev odvajanja in čiščenja padavinskih in komunalnih odpadnih voda mora biti usklajena s Pravilnikom o nalogah, ki se izvajajo v okviru obvezne občinske gospodarske javne službo odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode (Uradni list RS, št. 109/07 in 33/08), Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vodo in javno kanalizacijo (Uradni list RS, št. 47/05 in 45/07) in Uredbo o emisiji snovi pri odvajanju odpadnih vod iz komunalnih čistilnih naprav (Uradni list RS, št. 45/07),
– v primeru, da se ne bo mogoče izogniti posegom na priobalno zemljišče, je potrebno zagotoviti ustrezne odmike min. 5,0 m od vodnega zemljišča za izvajanje vzdrževalnih del na vodotokih. Investitor oziroma upravljavec objekta in splavarnice mora zagotoviti, da na priobalnem zemljišču izvajalcu javne službe vzdrževanja vodotokov ne bo omejeval vzdrževalnih in drugih del,
– zaradi zagotavljanja optimalnega varstva pred škodljivim delovanjem voda na vodnem in priobalnem zemljišču vodotokov ni dovoljeno postavljati kakršnekoli objekte, ki bi lahko ogrožali stabilnost vodnih in priobalnih zemljišč, zmanjševali varnost pred škodljivim delovanjem voda, ovirali normalen pretok vode, plavin in plavja, ter onemogočali obstoj in razmnoževanje vodnih in obvodnih organizmov (84. člen ZV-l, Uradni list RS, št. 67/02),
– v primeru, da bodo očiščene padavinske odpadne vode iz obravnavanega območja speljane v reko Savo, mora biti izpustna glava na brežini oblikovana tako, da bo utopljena v brežino in oblikovana v naklonu brežine. Kota dna iztoka naj bo pod koto stalne zajezbe HE Vrhovo. Detajl obdelave mora biti prikazan v tehnični dokumentaciji. Obvezno je potrebno predvideti ustrezno (tako po obsegu, kakor tudi po načinu) protierozijsko zaščito struge brežine v območju izpusta,
– predvidena brv čez Sopoto ne sme zmanjševati pretočnega profila, ovirati odtok visokih voda ali ovirati del v primeru vzdrževanja pretočnega profila Sopote,
– padavinske odpadne vode iz cest, parkirišč in vseh ostalih utrjenih površin predhodno očiščene na lovilcih olj (standardizirani lovilci olj, ki obratujejo skladno s SIST EN-2) priključiti na ločeno meteorno kanalizacijo,
– na odsekih, kjer trasa komunalnih vodov poteka po vodnem ali priobalnem zemljišču, je potrebno upoštevati tudi prometno obremenitev in predvideti ustrezno zaščito cevi za čas uporabe strojne mehanizacije za potrebe vodnogospodarske javne službe,
– za vso škodo, ki bi nastala na vodnem režimu zaradi neustrezne ali nekvalitetne izvedbe gradbenih del ali projekta, je v celoti odgovoren investitor,
– vse projektne rešitve morajo biti usklajene s koncesionarjem na spodnji Savi za HE Vrhovo, Savske elektrarne Ljubljana d.o.o., Gorenjska cesta 46, Medvode,
– gradnja jaškov v strugi in v brežinah vodotoka ni dovoljena,
– v projektu je treba prikazati oziroma opisati mesto deponije viška zemeljskega in gradbenega materiala. Z viškom izkopanega materiala ni dovoljeno zasipavati struge, poplavnega prostora med cesto in strugo Save ter pritokov Save. Začasne deponije morajo biti locirane in urejene tako, da ni oviran odtok vode, imeti morajo urejen odtok padavinskih voda in morajo biti zaščitene pred erozijo in odplavljanjem materiala.
Pogoji pravne narave:
– investitor mora po 125. členu ZV-1 pred pridobitvijo dovoljenja za poseg v prostor, skladno s predpisi s področja urejanja prostora in graditve objektov, za gradnjo pristanišč ali postavitve plavajoče naprave po predpisih o pomorstvu in varnosti plovbe po celinskih vodah pridobiti vodno dovoljenje. Vlogo za pridobitev vodnega dovoljenja se naslovi na Ministrstvo za okolje in prostor, Agencijo RS za okolje, Vojkova 1b, 1000 Ljubljana,
– v primeru posega na vodno zemljišče mora investitor skleniti pogodbo o ustanovitvi služnosti po določilih Stvarno pravnega zakonika (Uradni Iist RS, št. 87/02 – SPZ). Pogodba služi kot dokazilo o pravici gradnje na vodnem in priobalnem zemljišču, ki je v lasti države, v skladu z Zakonom o vodah (Uradni Iist RS, št. 67/02 – ZV-1) in jo je potrebno skleniti z Ministrstvom za okolje in prostor, Agencijo RS za okolje, Vojkova 1b, 1000 Ljubljana, pred izdajo vodnega soglasja.
Vsi načrtovani objekti (razen gospodarske javne infrastrukture) na območju sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta bodo od parcelne meje vodotoka Sopota, oziroma od zgornjega roba brežine oddaljeni več kot 5.00 m. Komunikacijski plato, veslaški in splavarski pomol, leseno stopnišče in meteorna kanalizacij pa so predvideni na vodnem zemljišču, objekt »TRC Savus« in glavna pešpot bodo locirani na oddaljenosti 5,00 m od vodnega sveta.
Ukrepi za zmanjšanje odtoka padavinskih vod z urbanih površin:
Kot ukrep za zmanjševanje odtoka padavinskih voda z urbanih površin je predvidena izvedba manipulativnih površin iz tlaka (travnate plošče), ki bodo prepuščale padavinske vode v podtalje.
Na območju SDUN 2009 veljajo naslednji ukrepi za varstvo rib:
Na podlagi Zakona o sladkovodnem ribištvu (v nadaljevanju: ZSRib) (Uradni list RS, št. 61/06) in na njegovi podlagi sprejetih predpisov Zavod za ribištvo Slovenije podaja naslednje smernice in projektne pogoje.
– Zaščita drstišč:
Prepovedano je posegati oziroma vznemirjati ribe na drstiščih rib, med drstenjem in v varstvenih revirjih (25. čIen Zakona o sladkovodnem ribištvu – ZSRib). Dela je treba načrtovati izven varstvene dobe rib od 15. 2. do 30. 9.
– Obveščanje izvajalca ribiškega upravljanja:
Izvajalec ribiškega upravljanja izvaja ribiško upravljanje v ribiškem okolišu na podlagi letnega programa, izdelanega na podlagi ribiškogojitvenega načrta. Izvajalec ribiškega upravljanja mora organizirati ribiškočuvajsko službo, tako da so vse vode nadzorovane (13. in 60. člen ZSRib).
Naloge ribiškočuvajske službe so med drugim tudi:
– obveščanje centra za obveščanje ob poginih rib,
– spremljanje posegov iz 19. člena ZSRib,
– evidentiranje in obveščanje izvajalca ribiškega upravljanja o nenapovedanih posegih na vodnih in priobalnih zemljiščih ribiškega okoliša (61. člen ZSRib).
– Povračilo škode:
Za škodo na ribah, povzročeno zaradi zastrupljanja, onesnaževanja oziroma čezmernega obremenjevanja voda in nezakonitega poseganja v vode, je do odškodnine upravičen izvajalec ribiškega upravljanja (58. člen ZSRib).
Pri pripravi projektne dokumentacije (po 35. členu ZGO-1) morajo biti upoštevani naslednji projektni pogoji:
Na odsekih, kjer bodo novo zgrajene dovozne poti prečkale vodne površine, naj bodo dela izvedena tako, da ne bodo ogrožala ribjih vrst in ostalih vodnih organizmov (19. člen ZSRib).
Gradnjo je treba načrtovati na sledeč način:
– z gradbenimi stroji naj se ne posega v vodni prostor, oziroma le kolikor je to nujno potrebno. Dela naj bodo načrtovana in izvedena tako, da se ohranja povezanost oziroma celovitost vodnega prostora in s tem možnost prehajanja in razvrščanja ribjih vrst. V primeru betoniranja, je treba preprečiti, da bi se betonske odplake izcejale v vodo, ker so za ribe strupene; načrtovana mora biti odstranitev vseh ostankov gradbenega materiala in kakršnihkoli odpadkov na primerno deponijo. Med gradnjo in obratovanjem mora biti preprečeno izcejanje goriva, olj, zaščitnih premazov in drugih škodljivih in/ali strupenih snovi v vodo. Zemeljska dela, izkopavanja v brežino ali strugo je treba tehnično izpeljati tako, da se v čim večji meri zmanjša vpliv kaljenja vode (19. člen ZSRib),
– kolikor so predvidena kakršnakoli dela ob ali v vodi, je potrebno vsaj 14 dni pred pričetkom gradnje obvestiti Ribiško družino Radeče o pričetku gradnje, da izvede ali organizira izvedbo intervencijskega odlova rib (6. in 28. člen ZSRib) na predvidenem delu posega oziroma predelu, kjer je ta vpliv še lahko prisoten. Če bodo dela potekala etapno in daljše časovno obdobje, mora izvajalec obvestiti Ribiško družino Radeče o vsakem novem posegu v strugo, tako, da se lahko intervencijski odlovi po potrebi opravijo pred vsakim novim posegom v strugo potoka,
– izvedba podpornih zidov in obrežnih zavarovanj, kjer je predvidena izvedba kamen v betonu, naj bo izvedena tako, da na vidni zunanji strani beton ne bo prekrival kamnov oziroma skal. Na mestih kjer so podporni zidovi in obrežna zavarovanja pod vodo naj bodo med skalami čim globlje razpoke, ki bodo služile za skrivališča rib in drugih vodnih organizmov. To velja tudi za temelje teh objektov. Povsod kjer je to možno naj teh razpok beton ne zalije,
– utrjeno brežino je treba zgraditi v izrazito neporavnani obliki, ker se bodo lahko le tako ob bregu ustvarili primerni prostori, ki bodo služili kot ribja skrivališča,
– čiščenje obrežne vegetacije naj bo izvedeno selektivno. Ohrani naj se maksimalno število visokodebelnih dreves, ki senčijo vodotok.
Med obratovanjem objekta:
– mora biti preprečeno onesnaževanje Save in Sopote s komunalnimi odplakami, meteorno vodo s parkirišč in odpadki,
– s stališča ribištva je sprejemljiva uporaba čolnov, športno veslaških čolnov, raftov in jadralnih desk, ni pa sprejemljiva uporaba motornih čolnov,
– uporabniki plovil smejo vstopati in izstopati iz reke samo na za to določenih mestih,
– s stališča ribištva je sprejemljiva plovba v dnevnem času,
– letni koledar plovbe naj se uskladi z ribiško dejavnostjo RD Radeče,
– organizator športnih in rekreacijskih prireditev mora pridobiti mnenje Zavoda za ribištvo Slovenije.
Na območju SDUN 2009 veljajo naslednji ukrepi za ohranjanje narave:
Na območju Občine Radeče, ki je predmet priprave sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta za mestno središče v Radečah, se nahajajo ekološko pomembno območje Sava od Radeč do državne meje (ldent. št. 63700).
Ekološko pomembno območje:
ldent. št.: 63700
Ekološko pomembno območje: Sava od Radeč do državne meje
Značilnosti in ocena stanja: Pod Radečami kanjonski del Save preide v nekoliko širšo dolino. Tu je reka ujeta v akumulacijsko jezero HE Vrhovo, pod njeno jezovno zgradbo pa v akumulacijsko jezero HE Boštanj. Na podlagi znanih aktualnih podatkov z območja akumulacijskega jezera HE Vrhovo je ugotovljeno, da novo nastala vodna površina privablja številne vrste ptic, ki tu gnezdijo, prezimujejo ali se zadržujejo na preletu. Ptičjim vrstam, kot so mali ponirek, čopasti ponirek, zelenonoga tukalica, jezero nudi ugodne gnezditvene in prehranjevalne pogoje. Brežine akumulacijskega jezera HE Vrhovo so deloma zarasle z gostim grmovjem in nizkim drevjem, ki nudi zavetje številnim drugim živalskim vrstam. Na delih brežin, kjer je prisotnost in s tem vpliv človeka manjši, se pojavlja večje število vrst. Tako so se na nekdaj močno degradiranem območju z ohranjanjem procesov zaraščanja brežin vzpostavili drugotni habitati. Obravnavani del brežine Save je bil ob urejanju akumulacijskega jezera HE Vrhovo popolnoma preoblikovan v varovalni nasip.
Konkretne varstvene usmeritve za varstvo ekološko pomembnega območja:
– pri načrtovanju posegov in dejavnosti na obravnavanem območju je potrebno upoštevati splošne varstvene usmeritve za ekološko pomembna območja, ki so bile podane v »Naravovarstvenih smernicah za Strategijo prostorskega razvoja Občine Radeče«, št. 1-III – 344/7-O-05/LS, z dne 7. 4. 2006,
– gradnja stavb vseh vrst ter parkirne površine naj se izvaja v čim večji oddaljenosti od rečne obale,
– morfologije brežine in dna struge se ne spreminja z nasipavanjem zemlje, gradbenih odpadkov ipd.,
– pohodne in igralne površine naj bodo v čim večji meri zatravljene, v kolikor pa bodo potrebne utrditve naj se uporabijo čim bolj naravni materiali temnejših tonov (prodniki, pesek, sekanci, les ...),
– na delu obrežja, kjer ni obrežne vegetacije predlagamo zasaditev z avtohtonimi, rastiščnim pogojem primernimi drevesnimi in grmovnimi vrstami. Pri zasaditvi naj se upošteva čim bolj naravni izgled in ne linijska parkovna zasaditev,
– omejevanja dostopa do vode z ograjami in živimi mejami se ne izvaja, razen če gre za varnostne naprave (npr. z ograjami, jarki, drugimi ovirami),
– ureditev površin naj se izvede brez škarp, teras, ograj in drugih objektov za premoščanje višinskih razlik, Prehodi v okoliški teren naj bodo mehki in zatravljeni,
– osvetljevanje naj se omeji le na neposredno bližino objektov, otroškega igrišča in parkirišč ter tako, da je z ustreznimi tehničnimi rešitvami svetloba prostorsko usmerjena proti tlom in stran od vodne površine,
– osvetlitev predvidene glavne pešpoti, ki se vije po robu varovalnega nasipa reke ob predvidenem drevoredu in zelenic, naj se ne izvede.
V postopku pridobitve gradbenega dovoljenja se upošteva 105. člen Zakona o ohranjanju narave.
Na območju sprememb in dopolnitev UN 2009 veljajo za odlaganje odpadkov naslednji pogoji:
Na skrajni severni strani parkirišča je predviden ekološki otok za ločeno zbiranje odpadkov. Ekološki otok se ogradi z leseno ali žično ograjo.
Komunalne odpadke je potrebno odvažati na odlagališče komunalnih odpadkov. Tip in velikost zabojnika določi upravljavec odvoza odpadkov.
Dostop do zabojnikov mora biti vedno dostopen specialnim smetarskim vozilom za odvoz odpadkov.
Vsi koristniki odvoza komunalnih odpadkov so dolžni ravnati v skladu z odlokom, veljavnim na območju Občine Radeče«.
VI. REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO TER VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI, VKLJUČNO Z VARSTVOM PRED POŽAROM
17. člen
Za 26. členom odloka se doda novo poglavje »Rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom«, ki se glasi:
»Požar:
Predvideni objekti so od sosednjih parcelnih mej oddaljeni skladno s predpisi in smernicami RS, Ministrstva za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje.
Na obravnavanem območju je predvidena gradnja Turistično rekreacijskega centra Savus.
Dostop gasilskim vozilom v primeru eventualnega požara je omogočen neposredno do objektov.
Območje ima zgrajeno hidrantno omrežje, najbližji hidrant je od obravnavanega objekta oddaljen 35 m.
Pri pripravi SDUN 2009 za mestno središče v Radečah, morajo biti upoštevane naslednje smernice:
– upoštevati je potrebno naravne omejitve (poplavnost in visoka podtalnica, erozivnost ter plazovitost terena) in temu primerno predvideti tehnične rešitve gradnje,
– upoštevati je potrebno cono potresne ogroženosti in temu primerno predvideti način gradnje,
– upoštevati je treba požarno ogroženost naravnega okolja in možnost razlitja nevarnih snovi in temu primerno predvideti način gradnje,
– upoštevati je treba ukrepe varstva pred požarom (22. člen Zakona o varstvu pred požarom; Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo),
– potrebno je zagotoviti vire za zadostno oskrbo z vodo za gašenje (Pravilnik o tehničnih normativih za hidrantno omrežje za gašenje požarov; Uradni list SFRJ, št. 30/91, ter 6., 7. ali 8. člen Pravilnika o požarni varnosti v stavbah; (Uradni list RS, št. 31/04, 10/05, 83/05 in 14/07),
– potrebno je zagotoviti odmike med objekti ali potrebne protipožarne ločitve (3. člen Pravilnika o požarni varnosti v stavbah; Uradni list RS, št. 31/04, 10/05, 83/05 in 14/07),
– potrebno je zagotoviti pogoje za varen umik ljudi, živali ali premoženja pri požaru ter dostopov, dovozov in delovnih površin za intervencijska vozila (5. in 6. člen Pravilnika o požarni varnosti v stavbah; Uradni list RS, št. 31/04, 10/05, 83/05 in 14/07),
– potrebna je ojačitev prve plošče ali gradnja zaklonišč (68. člen Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (Uradni list RS, št. 57/06 – uradno prečiščeno besedilo) in Uredba o graditvi in vzdrževanju zaklonišč (Uradni list RS, št. 57/96).
Investitorji objektov, za katere bo ob upoštevanju Priloge 1 iz Pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o študiji požarne varnosti (Uradni Iist RS, št. 132/06) pri pripravi projektne dokumentacije PGD obvezna izdelava študije požarne varnosti, morajo pred vložitvijo vloge za izdajo gradbenega dovoljenja, pridobiti požarno soglasje k projektnim rešitvam od Uprave RS za zaščito in reševanje.
Potres:
Pri načrtovanju objektov je potrebno upoštevati določila za potresno odporno gradnjo EC8.
Vsi posegi v območju SDUN 2009 morajo biti dimenzionirani, projektirani in izvedeni z upoštevanjem geološkega-geotehničnega poročila.
V nobenem primeru se ne sme spuščati meteorne in drenažne vode nekontrolirano po terenu.
Obramba in zaščita:
Glede na odločbo Uredbe o graditvi in vzdrževanju zaklonišč (Uradni list RS, št. 57/96) ni potrebno predvideti zaklonišč, zaklonilnikov ali drugih zaščitnih objektov za zaščito pred vojnimi dejstvovanji.«
VII. ETAPE IZVAJANJA
18. člen
V 50. členu odloka se na koncu doda novi odstavek, ki glasi:
»I. etapa:
– izgradnja prometne, komunalne in energetske infrastrukture za potrebe načrtovanih objektov (cesta, kanalizacija, vodovod in elektrika).
II. etapa:
– zgraditi objekte,
– hortikulturna ureditev okolice objekta.«
VIII. TOLERANCE
19. člen
V 53. členu odloka se za prvim odstavkom doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
»Na območju SDUN 2009 so dovoljene naslednje tolerance:
– za lego objekta: načrtovani objekt se lahko gradi na novi parceli po načrtu parcelacije z večjim odmikom kot je določeno v grafičnih prilogah, pod pogojem da se upošteva dovoljen odmik od sosednjih parcel, varstveni pas regionalne ceste in varovani pas vodnega sveta,
– za horizontalni gabarit: načrtovani objekt se lahko gradi večjega tlorisnega gabarita kot je določeno v grafičnih prilogah, pod pogojem, da se ne preseže faktor zazidanosti nove parcele. Nov objekt se lahko gradi manjšega tlorisa, pri čemer ni omejitev v »-«,
– za koto tal pritličja objekta je toleranca do +50 cm, kote manipulativnih površin se prilagajajo vozišču ceste. Kota pritličja objekta ne sme biti nižja od kote gladine 100-letne visoke vode Save, ki znaša 193,75 absolutne višine,
– dovoljena so odstopanja od določitve vhodov v objekt ali uvozov na parcelo za gradnjo, pod pogojem, da je zagotovljena preglednost na cesti in varnost prometa,
– pri prometni, komunalni in energetski infrastrukturi je možno odstopanje potekov predvidenih vodov, kolikor se pojavijo utemeljeni razlogi zaradi lastništva zemljišč ali ustrezne projektne dokumentacije, če to pogojujejo primernejši obratovalni parametri in ekonomičnejša investicijska vlaganja ob pogoju, da prestavitve ne spreminjajo vsebinskega koncepta izvedbenega načrta,
– pri načrtu parcelacije je možno odstopanje, kolikor se pojavijo utemeljeni razlogi zaradi lastništva zemljišč in se nova parcelacija določi v projektni dokumentaciji.«
IX. OBVEZNOSTI INVESTITORJA IN IZVAJALCEV PRI IZVAJANJU OPPN
20. člen
Za 54. členom odloka se doda novi 54.a člen, ki glasi:
»54.a člen
Pri izvajanju posegov v prostor je na obravnavanem območju izvajalec dolžan zagotoviti dostope do obstoječih objektov in zemljišč v času gradnje, racionalno urediti gradbišča in pri posegih na prometnicah zagotoviti varen promet.
Pri urejanju okolice in javnih površin mora investitor in izvajalec:
– ob izvedbi posega odstraniti plodno zemljo in jo začasno deponirati,
– po končani gradnji odstraniti začasne objekte ter odvečni gradbeni material in urediti okolico ter višino zemljišča na parcelni meji prilagoditi sosednjemu zemljišču,
– pred pričetkom gradnje mora investitor pravočasno obvestiti upravljavce objektov, naprav in vodov gospodarske javne infrastrukture, ki so tangirani pri predmetni gradnji.«
X. KONČNE DOLOČBE
21. člen
SDUN 2009 so stalno na vpogled na sedežu Občine Radeče.
22. člen
Nadzor nad izvajanjem SDUN 2009 izvajajo pristojne inšpekcijske službe in pooblaščena uradna oseba.
23. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3221-1/2008/52
Radeče, dne 19. oktobra 2009
Župan
Občine Radeče
Matjaž Han l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti