Na podlagi 114. člena Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (Uradni list RS, št. 51/06 - uradno prečiščeno besedilo in 95/07 - ZSPJS-H), 31. člena Zakona o gasilstvu (Uradni list RS, št. 113/05 - uradno prečiščeno besedilo), 9. člena Zakona o Rdečem križu Slovenije (Uradni list RS, št. 7/93) in 41., 42., 43., 44. ter 45. člena Uredbe o organizaciji, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč (Uradni list RS, št. 92/07 in 54/09) izdaja ministrica za obrambo
P R A V I L N I K
o izobraževanju in usposabljanju na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami
1. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina)
(1) S tem pravilnikom se določajo:
- splošni pogoji, postopki in dokumentacija v procesu izobraževanja in usposabljanja v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje Ministrstva za obrambo ter njegovih enotah v Sežani in Pekrah (v nadaljnjem besedilu: izobraževalni center);
- pogoji za izvajanje usposabljanja na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami po programih, ki jih predpiše minister, pristojen za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami (v nadaljnjem besedilu: minister) oziroma h katerim minister da soglasje in jih izvajajo Gasilska zveza Slovenije, Rdeči križ Slovenije in druge nevladne organizacije, za pripadnike in člane enot, služb in drugih operativnih sestav, ki jih organizirajo v skladu s predpisi o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami;
- pogoji za izvajanje usposabljanja na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki jih izvajajo druge izobraževalne organizacije.
(2) Določbe tega pravilnika se smiselno uporabljajo tudi za izvajanje programov usposabljanja, ki jih na podlagi posebnih dogovorov v izobraževalnem centru izvajajo na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami druga ministrstva, ki določijo tudi programe teh usposabljanj.
(3) Določbe tega pravilnika se smiselno uporabljajo tudi za izvajanje programov usposabljanja v katerih sodeluje tudi izobraževalni center, programi pa so določeni v sodelovanju z Evropsko unijo, Natom, OZN in drugimi mednarodnimi organizacijami, če za posamezno vrsto usposabljanja z mednarodno pogodbo, pravili mednarodne organizacije ali drugimi mednarodnimi akti ni drugače dogovorjeno oziroma za izvajanje programov usposabljanja za organizacije in društva iz drugih držav, na podlagi posebnih dogovorov.
2. člen
(pojmi in njihov pomen)
V tem pravilniku uporabljeni pojmi imajo naslednji pomen:
1. Izvajalec izobraževanja in usposabljanja je izobraževalni center in druga izobraževalna organizacija, ki ji je izdala Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje Ministrstva za obrambo (v nadaljnjem besedilu: uprava), v skladu s tem pravilnikom, pooblastilo za izvajanje usposabljanja na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
2. Organizator izobraževanja ali usposabljanja je pooblaščena oseba izobraževalnega centra in druge izobraževalne organizacije.
3. Udeleženec izobraževanja ali usposabljanja je oseba, ki je vključena v učni proces oziroma v program usposabljanja.
3. člen
(izdelava in objava programov)
(1) Izobraževanje in usposabljanje na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami poteka na podlagi programov, ki morajo biti izdelani v skladu z metodologijo priprave izobraževalnih programov za zaščito, reševanje in pomoč, ki jo predpiše minister.
(2) Uprava na svoji spletni strani objavi metodologijo in programe iz prejšnjega odstavka. Uprava na svoji spletni strani objavi tudi programe usposabljanja, ki so jih sprejele nevladne organizacije za usposabljanje svojih članov na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki jih je predpisal ali k njim dal soglasje minister.
(3) Programi za izobraževanje na gasilskem področju se pripravljajo v skladu s predpisi o izobraževanju odraslih, o poklicnem strokovnem in višjem strokovnem izobraževanju ter se objavljajo na način iz prejšnjega odstavka.
4. člen
(financiranje izobraževanja in usposabljanja)
(1) Izobraževanje in usposabljanje na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami financirajo v skladu z Zakonom o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami državni organi, lokalne skupnosti, gospodarske družbe, zavodi in druge organizacije, ki organizirajo organe, enote, službe in druge operativne sestave za zaščito, reševanje in pomoč.
(2) Izvajanje programov izobraževanja in usposabljanja v izobraževalnem centru financira uprava, če s posameznim programom ni določeno drugače.
(3) Udeleženci izobraževanja in usposabljanja, ki ga izvaja izobraževalni center, krijejo stroške nastanitve, prehrane in druge materialne stroške v skladu s predpisi in internimi akti, ki urejajo opravljanje lastne dejavnosti v Ministrstvu za obrambo, če teh stroškov ne krijejo državni organi, lokalne skupnosti, gospodarske družbe, zavodi in druge organizacije, ki so udeležence napotile na izobraževanje ali usposabljanje.
2. IZVAJANJE IZOBRAŽEVANJA IN USPOSABLJANJA V IZOBRAŽEVALNEM CENTRU
Programi, načrti in drugi akti za izobraževanje in usposabljanje
5. člen
(programi v izobraževalnem centru)
V izobraževalnem centru se izvajajo:
- programi izobraževanja poklicnih gasilcev in gasilskih častnikov;
- programi uvajalnega, temeljnega in dopolnilnega usposabljanja organov, enot in služb Civilne zaščite, ki so v državni pristojnosti;
- zahtevni programi usposabljanja pripadnikov Civilne zaščite zlasti poveljnikov, namestnikov in štabov Civilne zaščite, vodij intervencij, radiološke, biološke in kemijske zaščite, varstva pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi in za proženje snežnih plazov, tehničnega reševanja, informacijske in komunikacijske podpore ter logistike;
- programi usposabljanja pripadnikov, enot in služb za izvajanje zaščite, reševanja in pomoči s pomočjo zrakoplovov;
- programi dopolnilnega usposabljanja poklicnih gasilcev;
- programi usposabljanja gasilskih enot za opravljanje nalog širšega pomena (prometne nesreče, nevarne snovi, reševanje na in iz vode ter druge);
- zahtevnejši programi usposabljanja prostovoljnih gasilcev in gasilskih enot v dogovoru z Gasilsko zvezo Slovenije;
- usposabljanje enot, služb in centrov, ki se organizirajo v sodelovanju z državnimi organi ali gospodarskimi družbami, zavodi in drugimi organizacijami, za opravljanje določenih nalog zaščite, reševanja in pomoči in so v državni pristojnosti;
- programi usposabljanja na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki jih organizirajo in izvajajo posamezna ministrstva ali drugi državni organi;
- programi usposabljanja dogovorjeni v okviru mednarodnih organizacij ali mednarodnega sodelovanja oziroma sodelovanja z drugimi državami;
- drugi zahtevnejši programi usposabljanja po predhodnem dogovoru z državnimi organi, lokalnimi skupnostmi, nevladnimi ali drugimi organizacijami.
6. člen
(letni načrt)
(1) Izobraževalni center do konca novembra v tekočem letu pripravi in na spletni strani uprave objavi načrt izobraževanja in usposabljanja na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v izobraževalnem centru za prihodnje leto. V načrtu izobraževanja in usposabljanja se določijo vrsta in vsebina programov izobraževanja in usposabljanja, pogoje, ki jih morajo izpolnjevati udeleženci, način prijave in vključitve v posamezni program ter praviloma tudi čas izvedbe posameznega programa.
(2) Načrt izobraževanja in usposabljanja iz prejšnjega odstavka izobraževalni center izdela na podlagi načrtov dela uprave, predlogov državnih organov, lokalnih skupnosti in društev ter nevladnih organizacij, ki organizirajo organe, enote, službe in druge operativne sestave za zaščito, reševanje in pomoč, za katere se izobraževanje ali usposabljanje izvaja v izobraževalnem centru. Pri izdelavi načrta izobraževanja in usposabljanja se upošteva tudi predloge, ki temeljijo na programih sodelovanja v mednarodnih organizacijah ali z drugimi državami.
(3) Društva in druge nevladne organizacije, ki v skladu s predpisi o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami organizirajo organe, enote, službe in druge operativne sestave za zaščito, reševanje in pomoč, morajo svoje potrebe za njihovo usposabljanje in usposabljanje svojih pripadnikov v izobraževalnem centru sporočiti pisno do konca oktobra v tekočem letu za naslednje leto izobraževalnemu centru. Izobraževalni center jih po uskladitvi letnih aktivnosti pisno obvesti o možnostih uporabe prostorov in drugih zmogljivosti v izobraževalnem centru. Prednost uporabe se določi glede na letni načrt izvajanja nacionalnega programa varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter načrt izobraževanja in usposabljanja v izobraževalnem centru.
7. člen
(šolski in hišni red v izobraževalnem centru)
(1) Pri izobraževanju in usposabljanju v izobraževalnem centru se uporabljajo predpisi, ki urejajo izobraževanje odraslih, poklicno in strokovno izobraževanje, nacionalne poklicne kvalifikacije ter višje strokovno izobraževanje, če s tem pravilnikom posamezno vprašanje ni drugače urejeno.
(2) Pogoji, oblike študija, organiziranost in druga vprašanja izvajanja višješolskega študijskega programa gasilstva, se uredijo s posebnimi predpisi.
(3) Šolski red izobraževalnega centra je akt, ki v skladu s tem pravilnikom določa pravice, dolžnosti in prepovedi za udeležence v času organiziranega izobraževanja ali usposabljanja na območju izobraževalnega centra ali izven njega, kjer se izobraževanje ali usposabljanje izvaja, način uveljavljanja pravic in izpolnjevanja dolžnosti ter izrekanje ukrepov za kršitve določene s tem pravilnikom in pravice ter dolžnosti predavateljev, inštruktorjev in drugega strokovnega osebja izobraževalnega centra. Posamezna vprašanja v zvezi z organiziranjem in izvajanjem izobraževanja ter usposabljanjem se lahko uredijo tudi s šolskimi pravili izobraževalnega centra.
(4) Hišni red je akt, v katerem se v skladu s tem pravilnikom in pravilnikom o hišnem redu v poslovnih stavbah Ministrstva za obrambo določa pogoje, red in pravila obnašanja ter ravnanja udeležencev izobraževanja in usposabljanja, obiskovalcev ter zaposlenih v izobraževalnem centru, v objektih, prostorih, na vadiščih ter drugih površinah, ki se uporabljajo za izvajanje dejavnosti izobraževalnega centra.
(5) Šolski in hišni red izobraževalnega centra izda generalni direktor uprave.
8. člen
(uporaba učnih objektov in sredstev)
(1) Predstojnik Urada za izobraževanje in usposabljanje uprave predpiše, v skladu s hišnim redom izobraževalnega centra, pogoje uporabe učnih objektov in sredstev izobraževalnega centra, način in postopek njihovega izdajanja, prevzemanja, uporabe ter vračanja.
(2) Predstojnik Urada za izobraževanje in usposabljanje uprave predpiše tudi vsebino načrta za izvedbo vaje, ki je sestavni del izobraževanja ali usposabljanja. Načrt za izvedbo vaje vsebuje najmanj cilj, način izvedbe, časovni potek, varnostne ukrepe, zdravstveno oskrbo in odgovorne osebe.
Vključitev v izobraževanje in usposabljanje
9. člen
(vključitev v izobraževanje in usposabljanje)
(1) Udeležence na izobraževanje in usposabljanje, ki ga izvaja izobraževalni center, napotijo državni organi, lokalne skupnosti, gospodarske družbe, zavodi in druge organizacije ter društva in druge nevladne organizacije, ki v skladu s predpisi o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami organizirajo organe, enote, službe in druge operativne sestave za zaščito, reševanje in pomoč.
(2) Za vključitev udeležencev v izobraževanje in usposabljanje, ki niso zajeti v prejšnjem odstavku, izobraževalni center z njimi ali z organizacijami, ki jih želijo vključiti v izobraževanje ali usposabljanje, sklene ustrezne pogodbe s katerimi se uredijo medsebojne pravice in obveznosti vključno s pokritjem stroškov izobraževanja ali usposabljanja v skladu s predpisi in internimi akti, ki urejajo opravljanje lastne dejavnosti v Ministrstvu za obrambo.
10. člen
(pogodba o usposabljanju)
(1) Državni organi, lokalne skupnosti, gospodarske družbe, zavodi in druge organizacije iz prvega odstavka prejšnjega člena lahko s posameznimi udeleženci, ki jih napotijo v programe izobraževanja ali v tista usposabljanja v izobraževalni center, ki trajajo do največ treh mesecev in pri katerih se udeležencem čas usposabljanja všteva v pokojninsko dobo v skladu s 114. členom Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, sklenejo pogodbe o usposabljanju.
(2) V pogodbah iz prejšnjega odstavka se določijo pravice in obveznosti udeležencev usposabljanja vključno s časom, ki ga morajo opraviti v posamezni enoti, službi ali drugi operativni sestavi na dolžnosti za katero so bili napoteni na usposabljanje. Višina njihovega plačila med usposabljanjem pa se določi v skladu z Zakonom o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami in predpisi, ki urejajo službo v Civilni zaščiti ter usposabljanje med trajanjem pogodbe o službi v Civilni zaščiti. Izobraževalni center lahko k takim pogodbam priloži izjavo s katero se zaveže za izvedbo določenega izobraževanja ali usposabljanja v skladu s sklenjeno pogodbo.
Pravice in dolžnosti udeležencev izobraževanja in usposabljanja v izobraževalnem centru
11. člen
(pravice udeležencev)
Udeleženci imajo v času izobraževanja ali usposabljanja v izobraževalnem centru pravico do:
- prisotnosti na izobraževanju ali usposabljanju;
- sprotnih in objektivnih informacij o organizaciji ter izvajanju izobraževanja in usposabljanja;
- strokovne pomoči in svetovanja v skladu z možnostmi izobraževalnega centra;
- izražanja mnenj in posredovanja predlogov, povezanih z izobraževalnim delom ali usposabljanjem ter drugimi dejavnostmi v izobraževalnem centru, ki podpirajo izobraževanje ali usposabljanje, v času predvidenem za evalvacijo;
- spoštovanja osebnosti in enakopravnega obravnavanja ne glede na spol, raso in etnično pripadnost, veroizpoved, socialni položaj in druge osebne okoliščine;
- varnosti in zaščite pred spolnim nadlegovanjem, nadlegovanjem ali trpinčenjem;
- varovanja osebnih podatkov v skladu s predpisi;
- zagovora in ugovora v postopku uveljavljanja njihove disciplinske ali odškodninske odgovornosti;
- pohvale ali priznanja za uspehe pri izobraževanju ali usposabljanju v skladu s šolskim redom.
12. člen
(dolžnosti udeležencev)
Udeleženci imajo med izobraževanjem ali usposabljanjem dolžnost, da:
- udeležencev, organizatorjev, predavateljev, inštruktorjev in drugega osebja izobraževalnega centra ne ovirajo ali motijo pri delu;
- redno in pravočasno obiskujejo pouk oziroma druge oblike izobraževanja ali usposabljanja in izpolnjujejo obveznosti določene s programom izobraževanja ali usposabljanja;
- ravnajo v skladu z navodili in zahtevami organizatorjev, predavateljev in inštruktorjev oziroma drugega strokovnega osebja izobraževalnega centra;
- skrbijo za lastno zdravje in varnost in ne ogrožajo zdravja in varnosti drugih;
- spoštujejo pravice, osebnost, dostojanstvo in položaj drugih ter spoštujejo splošne civilizacijske vrednote;
- ravnajo s skrbnostjo dobrega gospodarja s premoženjem izobraževalnega centra in očistijo učna ter vadbena sredstva po uporabi in opozorijo na morebitne poškodbe na teh sredstvih;
- skrbijo za čisto okolje;
- prispevajo k ugledu izobraževalnega centra;
- ravnajo v skladu s šolskim in hišnim redom ter drugimi internimi akti izobraževalnega centra.
13. člen
(organiziranost udeležencev)
(1) Udeleženci so pri izvajanju programov izobraževanja in usposabljanja v izobraževalnem centru razdeljeni na razrede, oddelke ali skupine v skladu s programom izobraževanja ali usposabljanja.
(2) Za nemoteno izvajanje programov izobraževanja ali usposabljanja udeleženci v izobraževalnem centru organizirajo dežurno in redarsko službo o čemer odloča vodja programa izobraževanja ali usposabljanja.
14. člen
(odsotnost udeležencev)
(1) Primere in pogoje opravičene odsotnosti udeležencev od učnega procesa, se določi v šolskem redu.
(2) Predstojnik gasilske šole oziroma vodja drugih oblik usposabljanja v izobraževalnem centru lahko na predlog vodje programa, začasno prepove udeležencu prisotnost pri učnem procesu, če s svojo prisotnostjo ogroža sebe in nemoteno izvajanje učnega procesa oziroma če obstaja velika verjetnost, da bi zaradi prisotnosti udeleženca prišlo do kršitev discipline določene s tem pravilnikom in šolskim redom.
15. člen
(uporaba zaščitne opreme in sredstev)
(1) Strokovno teoretično in praktično izobraževanje ali usposabljanje za pridobivanje spretnosti, veščin in izurjenosti se izvaja v objektih, vadiščih in drugih površinah, ki so del izobraževalnega centra ali so v njegovem upravljanju in v drugih objektih, vadiščih ter območjih, če je za izvedbo izobraževanja ali usposabljanja to potrebno.
(2) Udeleženci izobraževanja ali usposabljanja, organizatorji, predavatelji in inštruktorji morajo pri praktičnem usposabljanju iz prejšnjega odstavka uporabljati ustrezno zaščitno opremo in sredstva, določena s programi izobraževanja ali usposabljanja in načrti za izvajanje vaj.
(3) Pri izvajanju programov na področju gasilstva, radiološke, biološke in kemijske zaščite, varstva pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi oziroma pri izvajanju drugih programov, pri katerih se uporabljajo nevarne snovi, morajo biti udeleženci pred začetkom usposabljanja seznanjeni z nevarnostmi, predpisano zaščitno opremo in sredstvi ter njihovo uporabo oziroma varnostnimi ukrepi, ki jih je treba izvajati med usposabljanjem. Pri izvajanju posebej nevarnih nalog morajo udeleženci podpisati pred začetkom usposabljanja izjavo s katero potrdijo, da so seznanjeni z nevarnostmi ter zaščitno opremo in sredstvi, ki jih morajo uporabljati.
(4) Pri izvajanju programov usposabljanja pri katerih udeleženci izvajajo posebej nevarne naloge, vodja programa, predavatelj ali inštruktor pred začetkom usposabljanja preveri sposobnost posameznega udeleženca. Če obstaja utemeljen dvom, da udeleženec ni sposoben naloge opraviti varno zase in za druge udeležence, mu predavatelj ali inštruktor prepove izvajanje take naloge.
(5) Za izvedbo programov usposabljanja iz prvega in tretjega odstavka tega člena pri katerih se uporabljajo nevarne snovi oziroma se izvajajo posebej nevarne naloge, mora biti pred začetkom usposabljanja izdelan načrt izvedbe usposabljanja, ki ima podobno vsebino kot načrt za vajo, določen s tem pravilnikom. V načrtu usposabljanja se lahko določi tudi prisotnost osebe usposobljene za nudenje prve pomoči ali ekipe za nujno medicinsko pomoč, ki mora biti prisotna ves čas izvajanja usposabljanja. Če je za izvedbo usposabljanja z načrtom določena prisotnost osebe, usposobljene za nudenje prve pomoči oziroma ekipe za nujno medicinsko pomoč, se usposabljanje brez njihove prisotnosti ne sme začeti. Za izdelavo načrta usposabljanja in za njegovo vsebino, je odgovoren vodja programa usposabljanja.
(6) Pri usposabljanju na področju varstva pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi se mora poleg zaščitne opreme in sredstev ter ukrepov iz drugega, tretjega, četrtega in petega odstavka tega člena, upoštevati tudi ukrepe in postopke določene s predpisi o varstvu pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi.
16. člen
(kršitve discipline)
(1) Kršitve discipline v izobraževalnem centru so lažje in težje.
(2) Lažje kršitve so:
- neprimeren odnos do drugih udeležencev, predavateljev, inštruktorjev in drugega strokovnega osebja izobraževalnega centra;
- neprimeren odnos do učnih ali vadbenih sredstev, opreme in inventarja v izobraževalnem centru oziroma v objektu ali na območju, kjer se izvaja izobraževanje ali usposabljanje;
- neupravičena odsotnost z usposabljanja do 4 ure na šolski dan oziroma do 0,5 odstotkov ur celotnega programa;
- trikratno zamujanje pouka ali dvakratno nespoštovanje šolskega reda izobraževalnega centra.
(3) Težje kršitve so:
- nespoštovanje predpisov o varnosti in zdravju pri delu med izobraževanjem ali usposabljanjem;
- neopravičena odsotnost z usposabljanja nad 4 ure oziroma nad 0,5 odstotkov ur celotnega programa;
- namerno ali zaradi velike malomarnosti poškodovana učna ali vadbena sredstva, oprema ali inventar izobraževalnega centra oziroma poškodovanje inventarja oziroma opreme v objektu ali na območju, kjer se izvaja izobraževanje ali usposabljanje;
- storitev kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, med izobraževanjem ali usposabljanjem;
- psihično ali fizično nasilje nad drugimi udeleženci ali kršitev njihovih pravic oziroma spodbujanje neenakopravnega obravnavanja udeležencev glede na spol, raso, etnično pripadnost, veroizpoved, socialni status in druge okoliščine;
- kakršnokoli spolno nadlegovanje, nadlegovanje ali trpinčenje;
- uživanje alkohola ali drugih psihotropnih snovi, ki zmanjšujejo sposobnost za sodelovanje v učnem procesu oziroma ogrožajo varnost udeležencev ali posedovanje, ponujanje ali širjenje alkohola in drugih psihotropnih snovi;
- ponarejanje ali uničevanje učne dokumentacije.
17. člen
(disciplinski ukrepi)
(1) Za kršitev discipline v izobraževalnem procesu in v programih usposabljanja, ki so daljši od 10 dni in se izvajajo v izobraževalnem centru, se lahko izreče opomin, opomin pred izključitvijo ali izključitev.
(2) Opomin izreka vodja programa, vodja gasilske šole ali vodja drugih oblik usposabljanja. Opomin pred izključitvijo in izključitev izreka vodja izobraževalnega centra. Disciplinski ukrepi se izrekajo pisno s sklepom razen izključitve, ki se izreče v obliki odločbe. Sklep oziroma odločba mora vsebovati obrazložitev in pouk o pravnem varstvu. Z ukrepom se seznani poleg kršitelja tudi organ, lokalno skupnost, gospodarsko družbo, zavod ali drugo organizacijo, ki je udeleženca napotila na izobraževanje ali usposabljanje.
(3) Predlog za uvedbo postopka zaradi disciplinske kršitve lahko da organizator izobraževanja ali usposabljanja, predavatelj, inštruktor, drugo strokovno osebje izobraževalnega centra oziroma udeleženec ali pristojni inšpektor, ki izve za kršitev discipline.
(4) Uživanje alkohola ali drugih psihotropnih snovi med izobraževanjem ali usposabljanjem ugotavlja z alko testom oziroma drugimi tehničnimi pomagali, oseba, zaposlena v izobraževalnem centru, ki jo pooblasti predstojnik Urada za izobraževanje in usposabljanje uprave.
(5) Udeleženec, ki je kršil disciplino v izobraževalnem centru, ima pred izrekom disciplinskega ukrepa pravico do ustnega ali pisnega zagovora.
(6) Zoper sklep oziroma odločbo o izreku disciplinskega ukrepa se udeleženec lahko pritoži predstojniku Urada za izobraževanje in usposabljanje uprave v treh dneh po prejemu sklepa o izrečenem disciplinskem ukrepu.
(7) O pritožbi zoper sklep oziroma odločbo o izreku disciplinskega ukrepa odloča tričlanska komisija, ki jo imenuje predstojnik Urada za izobraževanje in usposabljanje uprave, ki mora o pritožbi odločiti v osmih dneh od dneva vložitve. Pritožbena komisija ima tri člane, od katerih vsaj eden ni zaposlen v izobraževalnem centru. Odločitev komisije se sporoči udeležencu pisno in je dokončna.
(8) Disciplinskega ukrepa ni mogoče izreči po izteku 60 dni od dneva, ko se je izvedelo za kršitev in kršitelja. Disciplinskega ukrepa pa ni mogoče izvršiti, če je preteklo 30 dni od dneva, ko je bil sklep oziroma odločba o ukrepu vročena kršitelju.
(9) V šolskem redu se v skladu s tem pravilnikom uredi postopek ugotavljanja disciplinske odgovornosti v izobraževalnem procesu ter usposabljanjih daljših od 10 dni in izrekanje ter izvrševanje ukrepov zaradi kršitve discipline v izobraževalnem centru.
18. člen
(kršitev discipline med usposabljanjem)
(1) Za kršitve discipline med usposabljanjem, ki ni zajeto v prejšnjem členu, se lahko kršitelju izreče opomin oziroma izključitev iz programa usposabljanja.
(2) Opomin zaradi kršitve discipline med usposabljanjem izreče vodja programa. Izključitev iz usposabljanja izreče vodja izobraževalnega centra na predlog vodje programa.
(3) Postopek ugotavljanja disciplinske odgovornosti udeležencev med usposabljanjem mora biti hiter in prilagojen dolžini ter vrsti usposabljanja. Pri tem se smiselno upoštevajo določbe drugega, tretjega, četrtega in petega odstavka prejšnjega člena. Postopek se podrobneje uredi v šolskem redu izobraževalnega centra.
19. člen
(odškodninska odgovornost)
(1) Udeleženec, inštruktor, predavatelj ali organizator učnega procesa, ki med izvajanjem izobraževanja ali usposabljanja ali v neposredni zvezi z njim, naklepoma ali iz velike malomarnosti povzroči materialno škodo na objektih, vadbeni opremi in sredstvih oziroma na drugem premoženju, jo je dolžan povrniti.
(2) O odškodninski odgovornosti in višini povzročene škode odloči s sklepom predstojnik Urada za izobraževanje in usposabljanje uprave, ki mora pred tem ugotoviti okoliščine v katerih je do povzročitve materialne škode prišlo. V ta namen lahko imenuje tričlansko komisijo. S sklepom o odškodninski odgovornosti se določi tudi rok v katerem je povzročitelj dolžan povzročeno škodo Ministrstvu za obrambo povrniti.
(3) Generalni direktor uprave v izjemnih primerih lahko dovoli, da se nastala škoda poravna v več delih, če presega zmožnosti povzročitelja oziroma, če bi zaradi tega zašel v težak socialni položaj.
20. člen
(izredni dogodki)
(1) Izredni dogodek v izobraževalnem centru je dogodek, pojav ali stanje, ki je nastal s storitvijo ali opustitvijo ustreznega ali predpisanega ravnanja ali dogodek, pojav ali stanje v izobraževalnem centru ali v zvezi z njegovo dejavnostjo, zaradi katerega je neposredno ogrožena varnost oseb, premoženja ali okolja oziroma zaradi katerega je prišlo do poškodb udeležencev usposabljanja ali drugih oseb, večje materialne ali ekološke škode.
(2) Za izredni dogodek se šteje tudi naravna ali druga nesreča zaradi katere je ogrožena varnost udeležencev ali drugih oseb v objektih izobraževalnega centra oziroma je nastala materialna ali ekološka škoda.
(3) Predstojnik Urada za izobraževanje in usposabljanje uprave predpiše postopek ravnanja in ukrepanja zaposlenih v izobraževalnem centru oziroma zunanjih organizatorjev, predavateljev in inštruktorjev v primeru izrednega dogodka med usposabljanjem.
Usposobljenost organizatorjev, predavateljev in inštruktorjev
21. člen
(usposobljenost organizatorjev, predavateljev in inštruktorjev)
(1) Program izobraževanja in usposabljanja v izobraževalnem centru izvajajo organizatorji, predavatelji, inštruktorji in laboranti.
(2) Zahtevana stopnja in smer izobrazbe ter pedagoška - andragoška usposobljenost organizatorjev, predavateljev in inštruktorjev, ki so zaposleni v izobraževalnem centru je določena v aktu o organizaciji in sistemizaciji izobraževalnega centra.
(3) Predavatelji, ki izvajajo izobraževanje in usposabljanje v izobraževalnem centru kot zunanji sodelavci, morajo imeti najmanj višjo strokovno izobrazbo in ustrezno andragoško usposobljenost. Inštruktorji morajo imeti najmanj srednjo izobrazbo in ustrezno andragoško usposobljenost. Pogoji, ki jih morajo izpolnjevati predavatelji se določijo v programu izobraževanja in usposabljanja. Njihovo izpolnjevanje preverjajo predstojnik izobraževalnega centra in vodja programa. Obveznosti in druga vprašanja v zvezi z delom v izobraževalnem centru, predavateljev in inštruktorjev, ki v izobraževalnem centru niso zaposleni, se uredijo pogodbeno.
(4) Za izvajanje določenih vrst usposabljanja morajo imeti predavatelji in inštruktorji opravljen tudi ustrezen program usposabljanja, na podlagi katerega pridobijo pooblastilo za delo kot predavatelji ali inštruktorji. Vrsta predhodnega usposabljanja, ki ga mora opraviti predavatelj ali inštruktor, se določi v programu usposabljanja, ki se bo izvajal v izobraževalnem centru. Ustreznost pooblastila, ki ga mora imeti predavatelj ali inštruktor, preverja vodja programa.
(5) Zahtevana stopnja in smer izobrazbe predavateljev, inštruktorjev in laborantov, ki izvajajo višješolski študijski program gasilstva, je določeno s predpisi o višjem strokovnem izobraževanju.
22. člen
(usposobljenost predavateljev in inštruktorjev drugih programov)
Predavatelji, ki izvajajo usposabljanja organov, enot, služb in drugih operativnih sestav oziroma njihovih pripadnikov, ki jih organizirajo društva in druge nevladne organizacije, morajo imeti praviloma najmanj višjo strokovno izobrazbo in ustrezno andragoško usposobljenost. Inštruktorji morajo imeti najmanj srednjo izobrazbo in ustrezno andragoško usposobljenost. Ustreznost usposobljenosti predavateljev in inštruktorjev preverjajo organizatorji usposabljanja.
23. člen
(andragoško usposabljanje predavateljev in inštruktorjev)
(1) Urad za izobraževanje in usposabljanje uprave izvede temeljno usposabljanje za predavatelje in inštruktorje v izobraževalnem centru za pridobitev ustrezne andragoške usposobljenosti praviloma v enem letu od dneva, ko je predavatelj ali inštruktor opravil v učnem procesu več kot 10 ur predavateljskega ali inštruktorskega dela. Usposabljanje ni obvezno za predavatelje in inštruktorje, če so ustrezno andragoško usposobljenost pridobili že pred začetkom dela v izobraževalnem centru.
(2) Urad za izobraževanje in usposabljanje uprave mora organizirati vsake tri leta dopolnilno andragoško usposabljanje za predavatelje in inštruktorje, ki izvajajo programe izobraževanja in usposabljanja v izobraževalnem centru. Izobraževalni center lahko organizira andragoško usposabljanje v dogovoru z društvi in drugimi nevladnimi organizacijami tudi za njihove predavatelje in inštruktorje.
(3) Programe andragoškega usposabljanja iz prvega in prejšnjega odstavka se pripravi v skladu z metodologijo za pripravo izobraževalnih programov za zaščito, reševanje in pomoč v obsegu, ki je potreben za uspešno delo predavateljev in inštruktorjev.
24. člen
(strokovni aktiv)
(1) Predstojnik Urada za izobraževanje in usposabljanje uprave za potrebe spremljanja in dviga kakovosti izobraževanja in usposabljanja v izobraževalnem centru ustanovi strokovni aktiv, ki ga sestavljajo predstavniki organizacijskih enot Urada za izobraževanje in usposabljanje in predstavniki predavateljev in inštruktorjev. Strokovni aktiv obravnava problematiko posameznega področja usposabljanja, spremlja evalvacijo učnih procesov in daje predloge za izboljšanje kvalitete učnega procesa.
(2) Kakovost izobraževanja in usposabljanja v izobraževalnem centru spremlja pooblaščena oseba, ki jo imenuje predstojnik Urada za izobraževanje in usposabljanje uprave.
Učna dokumentacija
25. člen
(učna dokumentacija)
(1) Izvajanje izobraževanja in usposabljanja se evidentira v dnevniku usposabljanja, ki mora vsebovati najmanj seznam udeležencev in izvajalcev učnega procesa, urnik, prisotnost udeležencev in rezultate preverjanja oziroma ocenjevanja. O izvajanju izobraževanja ali usposabljanja se lahko vodi tudi druga potrebna dokumentacija.
(2) Po končani izvedbi izobraževalnega programa ali programa usposabljanja se izvede evalvacija in izdela sprotno ali ciklusno poročilo.
(3) Izobraževalni center izdaja šolske javne listine (spričevala in obvestila o uspehu), potrdila o udeležbi in potrdila o uspešnem zaključku usposabljanja.
(4) Predstojnik izobraževalnega centra predpisuje vsebino obrazcev prijavnih dokumentov (prijavnice in drugih dokumentov v zvezi z vpisom v izobraževalne programe in programe usposabljanja), ki jih objavlja na spletni strani uprave.
26. člen
(vodenje in podpisovanje učne dokumentacije)
(1) Predstojnik Urada za izobraževanje in usposabljanje uprave določi elektronski ali drug način vodenja učne dokumentacije. Pri elektronsko vodeni učni dokumentaciji mora biti hranjen tudi rezervni izvod v skladu s predpisi o dokumentarnem gradivu.
(2) Javno listino (spričevala in obvestila o uspehu) podpiše vodja izobraževalnega centra in vodja šole. Potrdila o udeležbi in potrdila o uspešnem zaključku usposabljanja podpisuje vodja izobraževalnega centra in vodja programa.
3. DRUGI IZVAJALCI USPOSABLJANJA NA PODROČJU VARSTVA PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI
27. člen
(izvajalci usposabljanja)
(1) Programe usposabljanja pripadnikov Civilne zaščite in drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč lahko poleg izobraževalnega centra, po programih, ki so sprejeti v skladu z Zakonom o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami in tem pravilnikom, izvajajo tudi druge izobraževalne organizacije, ki izpolnjujejo pogoje predpisane s tem pravilnikom.
(2) Programe iz prejšnjega odstavka izvajajo organizatorji, ki organizirajo usposabljanje, predavatelji strokovno teoretičnih vsebin, predavatelji praktičnega pouka, spretnosti in veščin ter inštruktorji praktičnega pouka.
28. člen
(pogoji, ki jih morajo izpolnjevati izobraževalne organizacije)
Izobraževalna organizacija iz prejšnjega člena mora izpolnjevati naslednje pogoje:
- registrirana mora biti za izobraževanje odraslih;
- imeti mora organizatorja usposabljanja z visokošolsko izobrazbo ustrezne smeri, andragoško izobrazbo ter strokovnim izpitom, predpisanim za področje izobraževanja;
- predavatelji strokovno teoretičnih vsebin ter praktičnega pouka, spretnosti in veščin, ki sodelujejo pri usposabljanju, morajo imeti najmanj višješolsko izobrazbo ustrezne smeri;
- inštruktorji praktičnega pouka, ki sodelujejo pri usposabljanju, morajo imeti najmanj srednjo strokovno izobrazbo ustrezne smeri;
- razpolagati mora s prostori, opremo in učnimi sredstvi, predpisanimi za izvedbo posameznega programa usposabljanja.
29. člen
(pridobitev in odvzem pooblastila)
(1) Izobraževalne organizacije, ki želijo izvajati programe usposabljanja pripadnikov Civilne zaščite in drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč, vložijo vlogo z dokazili o izpolnjevanju pogojev iz prejšnjega člena pri upravi. Uprava po uradni dolžnosti preveri izpolnjevanje pogoja iz prve alineje prejšnjega člena.
(2) Uprava izobraževalni organizaciji, ki izpolnjuje predpisane pogoje, v šestdesetih dneh od vložitve vloge, izda pooblastilo za izvajanje programov usposabljanja pripadnikov Civilne zaščite in drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč oziroma njeno vlogo zavrne.
(3) Pooblastilo se izda za nedoločen čas.
(4) Pooblastilo preneha veljati, če izobraževalna organizacija več ne izpolnjuje pogojev na podlagi katerih ji je bilo pooblastilo izdano. Izobraževalna organizacija je dolžna brez odlašanja obvestiti upravo, če preneha izpolnjevati katerikoli pogoj, ki je predpisan s tem pravilnikom za izvajanje usposabljanja iz prvega odstavka tega člena.
(5) Pooblastilo iz tretjega odstavka tega člena lahko uprava odvzame v primeru iz prejšnjega odstavka oziroma, če se pri izvajanju programov usposabljanja ugotovijo večje nepravilnosti.
4. INŠPEKCIJA
30. člen
(pristojna inšpekcija)
Nadzor nad izvajanjem tega pravilnika izvaja Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
5. PREHODNA IN KONČNI DOLOČBI
31. člen
(veljavnost pooblastil)
Pooblastila za izvajanje usposabljanja na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki so bila pridobljena pred uveljavitvijo tega pravilnika, ostanejo v veljavi.
32. člen
(prenehanje veljavnosti)
Z uveljavitvijo tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati izobraževalne organizacije, ki izvajajo usposabljanje s področja varstva pred naravnim in drugimi nesrečami (Uradni list RS, št. 16/96 in 31/97).
33. člen
(uveljavitev)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0070-13/2009-7
Ljubljana, dne 4. decembra 2009
EVA 2008-1911-0010
dr. Ljubica Jelušič l.r.
Ministrica
za obrambo