Ob-3938/09
, Stran 1277
1. Naročnik: Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, Rožna dolina, Cesta IX/6, 1000 Ljubljana (v nadaljevanju: Zavod).
2. Namen in cilji javnega razpisa
Namen javnega razpisa je povečanje zaposljivosti z dvigom izobrazbenega nivoja, usposobljenosti in temeljnih veščin (ključnih kompetenc) za zaposlene, prednostno za ciljne skupine zaposlenih, ki jim grozi izguba zaposlitve.
Cilji javnega razpisa so:
– spodbujanje razvoja človeških virov v podjetjih,
– zviševanje izobrazbene strukture in usposobljenosti zaposlenih z namenom ohranjanja zaposlitev in preprečevanja prehoda neustrezno usposobljenih ali presežnih delavcev v odprto brezposelnost,
– izboljšati prilagodljivost zaposlenih,
– povečanje zaposlitvenih možnosti zaposlenih.
3. Predmet javnega razpisa
Predmet javnega razpisa je sofinanciranje izobraževanja in usposabljanja zaposlenih, kar predstavlja izvajanje prednostne usmeritve 1.2. »Usposabljanje in izobraževanje za konkurenčnost in zaposljivost« znotraj 1. Razvojne prioritete »Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti« Operativnega programa razvoja človeških virov Republike Slovenije za obdobje 2007–2013.
V okviru javnega razpisa lahko vlagatelji kandidirajo za sofinanciranje upravičenih stroškov, ki so nastali z vključitvijo v:
1. jezikovne tečaje,
2. tečaje računalništva,
3. priprave na postopke ugotavljanja in potrjevanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij in preverjanje in potrjevanje nacionalnih poklicnih kvalifikacij,
4. priprave na postopke ugotavljanja in potrjevanja temeljnih poklicnih kvalifikacij in/ali preverjanje in potrjevanje temeljnih poklicnih kvalifikacij.
Vlagatelji morajo biti v času vključitve v posamezen program izobraževanja in/ali usposabljanja, ki bo sofinanciran po tem javnem razpisu, v rednem delovnem razmerju in imajo največ V. stopnjo izobrazbe.
Vlagatelji lahko za sredstva iz leta 2009 kandidirajo za sofinanciranje programov, katerih začetek je od 22. 5. 2009 in se zaključijo najkasneje 31. 8. 2009 (sklop A), za sredstva iz leta 2010 lahko vlagatelji kandidirajo za sofinanciranje programov, katerih zaključek je po 1. 9. 2009 oziroma se zaključijo najkasneje do 31. 8. 2010 (sklop B), za sredstva iz leta 2011 pa lahko vlagatelji kandidirajo za sofinanciranje programov, katerih zaključek je po 1. 9. 2010 oziroma se zaključijo najkasneje 31. 12. 2010 (sklop C).
Program izobraževanja ali usposabljanja, ki se je začel pred datumom objave tega javnega razpisa, se lahko sofinancira samo v okviru potrjenega projekta, če je na dan objave javnega razpisa še v teku in hkrati ustreza pogojem razpisa, vključno z zagotavljanjem informiranja in obveščanja udeležencev o sofinanciranju s sredstvi Evropskega socialnega sklada in Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.
Posamezni vlagatelj lahko v tem javnem razpisu vloži samo eno vlogo s katero pa lahko zajame več programov izobraževanja in usposabljanja, vendar lahko uveljavlja strošek največ do višine 600 EUR z DDV.
Programi izobraževanja ali usposabljanja se zaključijo z dokazilom o:
– potrdilom o zaključenem jezikovnem tečaju,
– potrdilom o zaključenem računalniškem tečaju,
– potrdilom o zaključeni pripravi na preverjanje in potrjevanje nacionalnih oziroma temeljnih poklicnih kvalifikacij,
– potrdilom o preverjanju in potrjevanju nacionalnih oziroma temeljnih poklicnih kvalifikacij.
Programi jezikovnih tečajev
Programi jezikovnih tečajev so namenjeni pridobitvi teoretičnega in praktičnega znanja in ne prinašajo pridobitve javno veljavne formalne izobrazbe ali nacionalne poklicne kvalifikacije.
Vlagatelji lahko kandidirajo za sofinanciranje upravičenih stroškov, ki so nastali z vključitvijo v programe jezikovnih tečajev na podlagi priloženega programa. V okviru tega javnega razpisa bodo sofinancirani jezikovni tečaji, katere bodo izvajali izvajalci, ki so registrirani za opravljanje tovrstne dejavnosti v Republiki Sloveniji oziroma v skladu z zakonodajo države, kjer se program usposabljanja izvaja.
Programi tečajev računalništva
Programi tečajev računalništva so namenjeni pridobitvi teoretičnega in praktičnega znanja in ne prinašajo pridobitve javno veljavne formalne izobrazbe ali nacionalne poklicne kvalifikacije.
Vlagatelji lahko kandidirajo za sofinanciranje upravičenih stroškov, ki so nastali z vključitvijo v programe tečajev računalništva na podlagi priloženega programa. V okviru tega javnega razpisa bodo sofinancirani tečaji računalništva, katere bodo izvajali izvajalci, ki so registrirani za opravljanje tovrstne dejavnosti v Republiki Sloveniji oziroma v skladu z zakonodajo države, kjer se program usposabljanja izvaja.
Programi nacionalnih oziroma temeljnih poklicnih kvalifikacij
Vlagatelji lahko kandidirajo za sofinanciranje upravičenih stroškov, ki bodo nastali z vključitvijo v priprave na postopke ugotavljanja in potrjevanja nacionalnih oziroma temeljnih poklicnih kvalifikacij in stroške, ki bodo nastali z vključitvijo v preverjanje in potrjevanje nacionalnih oziroma temeljnih poklicnih kvalifikacij (po seznamu).
Postopke preverjanja in potrjevanja nacionalnih oziroma temeljnih poklicnih kvalifikacij lahko izvajajo organizacije, ki so vpisane v register izvajalcev postopkov preverjanja in potrjevanja nacionalnih oziroma temeljnih poklicnih kvalifikacij pri Državnem izpitnem centru.
Vsak prijavitelj, ki se vključi v priprave na postopke ugotavljanja in potrjevanja nacionalnih oziroma temeljnih poklicnih kvalifikacij, se mora vključiti tudi v preverjanje in potrjevanje nacionalnih oziroma temeljnih poklicnih kvalifikacij, kar na koncu izkazuje tudi s potrdilom o uspešni zaključeni pripravi in potrdilom o pridobljeni nacionalni oziroma temeljni poklicni kvalifikaciji.
4. Pogoji za kandidiranje na javnem razpisu
Na javni razpis se lahko prijavijo izključno fizične osebe (v nadaljevanju: Vlagatelji), ki so v rednem delovnem razmerju pri gospodarskih družbah, zadrugah, samostojnih podjetnikih ali zavodih in imajo največ V. (peto) stopnjo izobrazbe, ter se sami vključujejo ali so že vključeni v eno ali več, spodaj navedenih izobraževanj (od 1 do 4). Vlagatelj ima lahko pooblaščenca, ki se izkaže s pisnim pooblastilom. Če pooblaščenec ni odvetnik, mora biti pooblastilo notarsko overjeno. Pooblaščenec je lahko vsaka opravilno sposobna oseba.
Vlagatelji morajo ob predložitvi vloge predložiti program izobraževanja ali usposabljanja, ki vsebuje okvirno oceno stroškov izobraževanja ali usposabljanja in kopijo pogodbe o zaposlitvi
5. Merila za izbor
Vloge s prijavljenim projektom izobraževanja in/ali usposabljanja, katerih vlagatelji bodo izpolnjevali vse pogoje, bodo ocenjene po naslednjih merilih:
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Točkovanje po merilih za izbor je natančneje obrazloženo v razpisni dokumentaciji. Izbrane bodo vloge, ki bodo ovrednotene z najmanj 20 točkami. V primeru večjega števila izbranih vlog od razpoložljivih sredstev bodo izbrane tiste vloge, ki bodo ocenjene z več točkami. V primeru, da bo več vlog doseglo isto število točk in ne bo dovolj sredstev, se izmed teh vlog izbere vlogo oziroma vloge po vrstnem redu prispetja, do razdelitve vseh razpoložljivih sredstev.
6. Višina sredstev, ki je na razpolago za javni razpis in obdobje financiranja
Operacijo delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007–2013, 1. razvojne prioritete »Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti«, 1.2. prednostne usmeritve »Usposabljanje in izobraževanje za konkurenčnost in zaposljivost«, v okviru operacije »Izobraževanje in usposabljanje za konkurenčnost in zaposljivost«.
Okvirna višina sredstev, ki bo na razpolago za sofinanciranje aktivnosti izobraževanja in usposabljanja za javni razpis »Znanje uresničuje sanje«, znaša skupaj 11.400.000,00 EUR, od tega iz sredstev integralnega dela državnega proračuna v višini 1.900.000,00 EUR in sredstev evropske kohezijske politike v višini 9.500.000,00 EUR, in sicer od tega iz sredstev Evropskega socialnega sklada v višini 8.075.000,00 EUR, kar predstavlja 85% vrednosti in sredstev Slovenske udeležbe v višini 1.425.000,00 EUR, kar predstavlja 15% vrednosti.
Prijavitelji lahko za iste programe izobraževanja ali usposabljanja pridobijo sredstva le iz enega javnega razpisa. Kršitev tega načela pomeni dvojno financiranje, kar pomeni nenamensko porabo sredstev in posledično vračilo dodeljenih sredstev.
7. Upravičeni stroški
Vlagatelj v vlogi za javni razpis v celoti izpolni prijavne obrazce iz razpisne dokumentacije in opredeli celotne predvidene upravičene stroške za posamezni program.
Vrsta upravičenih stroškov je navedena v nadaljevanju, podrobnejši opis ter navedba dokazil za njihovo uveljavljanje pa v razpisni dokumentaciji.
Upravičeni stroški so:
– stroški programa izobraževanja in/ali usposabljanja (npr. kotizacije, certifikata ipd.).
Upravičeni stroški so podrobneje obrazloženi v razpisni dokumentaciji. Da jih vlagatelji lahko uveljavljajo, morajo obvezno zadostiti vsem sledečim pogojem:
– stroški morajo biti neposredno povezani z izvajanjem programov izobraževanja ali usposabljanja v skladu s sklenjeno pogodbo o sofinanciranju projekta izobraževanja in/ali usposabljanja,
– vsi stroški morajo biti dokazljivi, kot je navedeno v razpisni dokumentaciji,
– vsi stroški morajo biti v skladu z določili Uredb Komisije Evropskih skupnosti št. 1828/2006, 1081/2006 in 1083/2006.
8. Rok za oddajo vlog ter način predložitve vlog
Vloga mora biti poslana v zaprti ovojnici, označeni s polnim nazivom in naslovom vlagatelja ter vidno oznako: »Ne odpiraj – Vloga za javni razpis »Znanje uresničuje sanje«.
V primeru dopolnitve vloge, mora biti le-te označena enako kot vloga:
»Ne odpiraj – Dopolnitev vloge za javni razpis »Znanje uresničuje sanje«
Vse vloge, ki bodo nepravilno označene, bodo neodprte vrnjene vlagatelju.
Vloge naj vlagatelji oddajo osebno ali po pošti na naslov Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, Centralna služba, Rožna dolina, cesta IX/6, 1000 Ljubljana. Tiste vloge, ki bodo posredovane s pošto, morajo biti poslane priporočeno.
Roki za predložitev vlog za posamezno leto so:
– Za leto 2009 namenjena sredstva (sklop A)
1. rok: 12. 6. 2009 do 12. ure,
2. rok: 10. 7. 2009 do 12. ure.
– Za leto 2010 namenjena sredstva (sklop B)
3. rok: 11. 9. 2009 do 12. ure,
4. rok: 11. 12. 2009 do 12. ure,
5. rok: 12. 3. 2010 do 12. ure,
6. rok: 11. 6. 2010 do 12. ure.
– Za leto 2011 namenjena sredstva (sklop C)
7. rok: 27. 8. 2010 do 12. ure.
Roki so razpisani za posamezno leto do porabe sredstev. Kolikor bodo predvidena sredstva porabljena pred zaključkom programa, preostalih odpiranj vlog za posamezno leto ne bo.
Obravnavane bodo samo vloge, ki bodo ustrezno označene in bodo pravočasno prispele na zgoraj navedeni naslov. Naročnik ne prevzema odgovornosti za vloge, ki bodo poslane po pošti. Vloga, ki na razpisni rok ne bo prispela do zahtevane ure, bo neodprta vrnjena vlagatelju, tudi v primeru, če vlagatelj predloži dokazilo o pravočasni oddaji ponudbe na pošti.
9. Odpiranje, ugotavljanje popolnosti in ocenjevanje vlog
Odpiranje vlog bo naslednji dan po roku za oddajo vlog za posamezni rok.
Odpiranje ne bo javno. Za odpiranje vlog je zadolžena strokovna komisija, imenovana s strani Zavoda. Komisija ima pet članov, na posameznem roku lahko deluje kot najmanj tri članska in jo sestavljajo predsednik in vsaj dva člana.
Na odpiranju vlog strokovna komisija ugotavlja popolnost vlog, skladno s točko 2.3. razpisne dokumentacije »Navedba potrebnih dokumentov«. Vlagatelja, katerega vloga je nepopolna, se v roku 15 dni od odpiranja vlog pisno pozove k dopolnitvi vloge. Vlogo, katere vlagatelj ne dopolni v skladu s pozivom za dopolnitev vloge, bo strokovna komisija s sklepom zavrgla. Rok za dopolnitev vlog je 5 dni od prejema poziva k dopolnitvi vloge.
Vloge, za katere bo strokovna komisija ugotovila, da izpolnjujejo vse formalne pogoje v skladu z določbami javnega razpisa in razpisne dokumentacije, bo strokovna komisija ocenila v skladu z merili, navedenimi v 5. točki tega javnega razpisa, ki so podrobneje obrazložena v točki 2.4. razpisne dokumentacije. V skladu z merili bodo tako izbrani projekti z najvišjim številom točk do porabe celotnih razpisanih sredstev oziroma kot je navedeno v točki 5. Tega javnega razpisa.
10. Rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa
Vlagatelji bodo o izidu javnega razpisa obveščeni najkasneje v roku 60 dni od posameznega roka odpiranja vlog.
O dodelitvi sredstev s sklepom odloči zakoniti zastopnik Zavoda RS za zaposlovanje, na osnovi predloga strokovne komisije, ki vloge ocenjuje na podlagi objavljenih kriterijev in meril. Pritožba zoper sklep o odločitvi glede dodelitve sredstev se lahko, zaradi preveritve utemeljenosti, vloži pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje, Rožna dolina, cesta IX/6, 1000 Ljubljana, in sicer v roku 8 dni od prejema tega sklepa. Pritožba mora natančno opredeliti razloge, zaradi katerih je vložena. Predmet pritožbe ne morejo biti postavljena merila za ocenjevanje vlog. O pritožbi zoper sklep o odločitvi glede dodelitve sredstev odloča zakoniti zastopnik Zavoda RS za zaposlovanje. Pritožba ne zadrži izvršitev sklepa o odločitvi.
11. Razpisna dokumentacija: razpisna dokumentacija se nahaja v vložišču Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, Rožna dolina, cesta IX/6, 1000 Ljubljana in na spletnih straneh Zavoda: http://www.ess.gov.si.
12. Informacije: udeleženci lahko dobijo dodatne informacije na zastavljena pisna vprašanja, ki jih naslovijo na e-mail naslov: zarko.markovic@ess.gov.si, ali po pošti na naslov: Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje (Žarko Markovič), Gregorčičeva 37, 2000 Maribor. Vprašanja in odgovori bodo objavljeni na spletni strani Zavoda http://www.ess.gov.si najkasneje v treh delovnih dneh od prejetja pisnega vprašanja.
13. Hramba dokumentacije: vlagatelji morajo zagotoviti hrambo dokumentacije o projektu in vseh prejetih plačilih v zvezi s programom 10 let po zadnjem prejetem izplačilu.
14. Mehanizmi nadzora
Za zagotavljanje popolnosti nadzora in resničnosti podatkov, posredovanih s strani vlagateljev, lahko tehnično, administrativno in finančno kontrolo programa ali dokumentov izvajajo institucije Republike Slovenije in Evropske Komisije, ki so pristojne za izvrševanje nadzora nad namensko porabo proračunskih sredstev Republike Slovenije in sredstev Evropskega socialnega sklada, nad pravilnostjo postopkov izvajanja ter učinkovitostjo programa in posameznih aktivnosti. Vlagatelji se zavežejo, da bodo nadzornim organom predložili vse relevantne dokumente, ki izkazujejo resničnost, pravilnost in skladnost stroškov, sofinanciranih za izvajanje izbranega programa izobraževanja ali usposabljanja; ali na kraju samem omogočili vpogled v listine in postopke v zvezi z izvajanjem programa ter za potrebe nadzora, poročanja in spremljanja programa zagotovili vse zahtevane podatke.
Vlagatelji in naročnik se s podpisom pogodbe o sofinanciranj projekta izobraževanja in usposabljanja zavezujejo, da bodo vse podatke skrbno varovali v skladu z veljavno zakonodajo in jih uporabljali izključno za namen tega javnega razpisa in v povezavi z izvedbo pogodbenih aktivnosti.