Na podlagi 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93 in 30/98), 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 – uradno prečiščeno besedilo ZVO-1-UPB1), 9., 11. in 17. člena Pravilnika o nalogah, ki se izvajajo v okviru obvezne občinske gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode (Uradni list RS, št. 109/07, 33/08), 3. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v Občini Postojna (Uradni list RS, št. 105/08 in 48/09), 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 3/07, ZP-1-UPB4) in 16. člena Statuta Občine Postojna (Uradni list RS, št. 30/07) je Občinski svet Občine Postojna na 22. seji dne 15. 12. 2009 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah Odloka o odvajanju in čiščenju komunalnih odpadnih in padavinskih voda na območju Občine Postojna
1. člen
V Odloku o odvajanju in čiščenju komunalnih odpadnih in padavinskih voda na območju Občine Postojna (Uradni list RS, št. 107/00, 128/03, 68/05) se spremeni 2. člen tako, da se glasi:
»Dejavnost javne službe odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih in padavinskih voda obsega:
a) v naselju ali delu naselja, ki je opremljeno z javno kanalizacijo:
– vzdrževanje in čiščenje objektov javne kanalizacije,
– odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode, ki se odvaja v javno kanalizacijo s streh in javnih površin,
– prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav ter obstoječih greznic pri uporabniku storitev ter obdelavo in ravnanje z blatom, najmanj enkrat na štiri leta,
– zagotavljanje prvih meritev in obratovalnega monitoringa oziroma izdelavo ocene obratovanja za male komunalne čistilne naprave,
– izdajanje strokovnih ocen za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja skladno s predpisi,
– izdajanje potrdil in strokovnih ocen v skladu s predpisom, ki ureja emisijo snovi pri odvajanju odpadne vode iz malih komunalnih čistilnih naprav,
– vodenje katastra javne kanalizacije in evidence greznic in malih komunalnih čistilnih naprav;
b) za stavbe v naselju ali njegovem delu, ki ni opremljeno z javno kanalizacijo, in za stavbo ali za funkcionalno zaokroženo skupino stavb zunaj naselja:
– redno praznjenje nepretočnih greznic in odvoz ter obdelava njihove vsebine na komunalni čistilni napravi,
– prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav ter obstoječih greznic pri uporabniku storitev ter obdelavo in ravnanje z blatom, najmanj enkrat na štiri leta,
– zagotavljanje prvih meritev in obratovalnega monitoringa oziroma izdelavo ocene obratovanja za male komunalne čistilne naprave,
– vodenje evidence greznic in malih komunalnih čistilnih naprav,
– izdajanje potrdil in strokovnih ocen v skladu s predpisom, ki ureja emisijo snovi pri odvajanju odpadne vode iz malih komunalnih čistilnih naprav.
Odvajanje in čiščenje padavinske odpadne vode, ki se v javno kanalizacijo odvaja s površin, ki niso javne površine, in industrijske odpadne vode, ki se odvaja v javno kanalizacijo, izvajalec javne službe zagotavlja kot posebno storitev zaradi uporabe objektov javne kanalizacije.«
2. člen
2.a člen odloka se črta.
3. člen
Prvi odstavek 4. člena odloka se spremeni tako, da se glasi:
»Uporabnik javne kanalizacije je vsaka fizična ali pravna oseba, ki je lastnik oziroma upravljavec objekta ali zemljišča, kjer nastaja odpadna voda oziroma se zbira padavinska voda, ki stalno ali občasno odteka v javno kanalizacijo oziroma koristi storitve javne službe odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih in padavinskih voda (v nadaljevanju: uporabnik).«
4. člen
18. člen odloka se črta.
5. člen
21. člen odloka se spremeni tako, da se glasi:
»Na območjih, kjer ni zgrajenih sistemov javne kanalizacije ali pa se le-ti ne zaključujejo s komunalno čistilno napravo, je obvezna izgradnja lastnih objektov za čiščenje odpadnih vod (nepretočne greznice, čistilne naprave).
Za gradnjo objektov za čiščenje odpadnih vod, si je lastnik objekta dolžan pridobiti upravno dovoljenje.
Padavinske vode ne smejo biti speljane v objekte za čiščenje odpadnih vod. Odvedene morajo biti v vodotoke, ponikovalnice ali v meteorno kanalizacijo.
Objekte za čiščenje odpadnih vod je potrebno redno vzdrževati in prazniti v skladu z veljavnimi predpisi.
V naseljih, kjer je zgrajena meteorna kanalizacija je prepovedano spuščati vanjo odpadne vode in vode iz gnojišč.
Pred priključitvijo na novozgrajeno javno kanalizacijo, ki se zaključuje s čistilno napravo, je lastnik objekta dolžan greznico ali čistilno napravo opustiti, jo na lastne stroške izprazniti, očistiti, dezinficirati in zasuti ali uporabiti po navodilih upravljavca javne kanalizacije v roku šestih mesecev po izdanem obvestilu upravljavca. Lastnik objekta mora omogočiti upravljavcu nadzor pri opustitvi greznice ali čistilne naprave. Enak postopek opustitve greznice ali čistilne naprave velja tudi v primerih, ko se na že zgrajeni javni kanalizaciji zgradi še komunalna čistilna naprava.
Na območju, kjer je že zgrajena javna kanalizacija s čistilno napravo in je objekt možno nanjo priključiti, ni dovoljena gradnja novih lastnih objektov za čiščenje odpadnih vod.«
6. člen
22. člen odloka se spremeni tako, da se glasi:
»Uporabniki, ki uporabljajo vodo iz javnega vodovoda in so priključeni na javno kanalizacijo, plačujejo odvedeno odpadno vodo v enaki količini in v enakih obdobjih kot porabljeno vodo. Pri tem se smiselno uporabljajo tudi določbe odloka o oskrbi s pitno vodo.
Uporabniki, ki z lastnimi objekti in napravami izkoriščajo vodne vire, so pa priključeni na javno kanalizacijo, plačujejo odvedeno komunalno odpadno vodo v enaki količini, kot je izmerjena količina zajete vode. Glede obračunskih vodomerov veljajo predpisi kot za obračunske vodomere za porabljeno vodo.
Upravljavec lahko z uporabniki javne kanalizacije, ki nimajo vgrajenih obračunskih vodomerov za porabo pitne vode niti za odvajanje komunalne odpadne vode, sklene pogodbo o odvajanju in načinu meritve odvedenih količin komunalne odpadne vode.
Upravljavec lahko uporabi za obračun čiščenja odpadnih vod tudi prekomerno onesnaženost odpadnih vod uporabnika.
Z večjimi in posebnimi uporabniki lahko upravljavec sklene posebno pogodbo o meritvah odvedene vode in njeni onesnaženosti ter plačilu.
Cena storitev javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode je sestavljena iz omrežnine, stroškov izvajanja storitev javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode in stroškov okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja komunalne in padavinske odpadne vode, ki se pri kalkulaciji cene in na računu prikazujejo ločeno.
Omrežnina je del cene, ki pokriva stroške javne infrastrukture, ki je namenjena odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode ter se uporabnikom obračunava mesečno glede na zmogljivost vodovodnih priključkov, določenih z velikostjo obračunskega vodomera. Faktorji za različne velikosti vodomerov so določeni v Odloku o oskrbi s pitno vodo.
Stroški izvajanja storitev javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode vključujejo proizvajalne stroške, splošne stroške izvajanja javne službe in donos na vložena sredstva upravljavca, ter se uporabnikom obračunavajo po posameznih storitvah v skladu z veljavnimi predpisi.
Stroški okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja komunalne odpadne vode so stroški okoljskih dajatev v skladu s predpisi, ki določajo okoljske dajatve za onesnaževanje okolja.
7. člen
23. člen odloka se spremeni tako, da se glasi:
»Cene storitev javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode potrjuje pristojni organ Občine Postojna na predlog upravljavca v skladu z veljavno zakonodajo.
Upravljavec oziroma lastnik je dolžan objaviti spremembo cen v sredstvih javnega obveščanja.
Upravljavec mesečno zaračuna uporabniku stroške storitev odvajanja komunalne odpadne vode v javno kanalizacijo, prevzema komunalne odpadne vode iz nepretočnih greznic z odvozom na komunalno čistilno napravo in odvajanja padavinske odpadne vode z javnih površin v javno kanalizacijo:
– z omrežnino, določeno s produktom cene omrežnine za faktor 1 (v EUR/mesec) in ustreznim faktorjem,
– s kanalščino (drugi stroški), določenimi s produktom cene kanalščine (v EUR/m3) in količine odvedene odpadne vode,
– z okoljsko dajatvijo za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja komunalne in padavinske odpadne vode v skladu s predpisom, ki ureja okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja komunalne in padavinske odpadne vode.
Upravljavec mesečno zaračuna uporabniku stroške storitve čiščenja komunalne odpadne vode in padavinske odpadne vode z javnih površin na čistilni napravi:
– z omrežnino, določeno s produktom cene omrežnine za faktor 1 (v EUR/mesec) in ustreznim faktorjem,
– s čiščenjem komunalne in padavinske odpadne vode, določenim s produktom cene čiščenja odpadne vode (v EUR/m3) in količine odvedene odpadne vode.
Upravljavec zaračuna uporabniku stroške storitev, vezane na obstoječe greznice in male komunalne čistilne naprave:
– z omrežnino, določeno s produktom cene omrežnine za faktor 1 (v EUR/mesec) in ustreznim faktorjem,
– s prevzemom blata iz obstoječih greznic ali malih komunalnih čistilnih naprav pri uporabniku storitev, določenim s produktom cene prevzema (v EUR/m3) in količine odpeljanega blata,
– s ceno prvih meritev in obratovalnega monitoringa oziroma oceno obratovanja za male komunalne čistilne naprave, določeno s ceno posamezne storitve,
– z obdelavo in ravnanjem z blatom iz obstoječih greznic ali malih komunalnih čistilnih naprav, določeno s produktom cene obdelave in ravnanja (v EUR/m3) in količine obdelanega blata,
– z okoljsko dajatvijo za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja komunalne in padavinske odpadne vode v skladu s predpisom, ki ureja okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja komunalne in padavinske odpadne vode.
Upravljavec zaračuna uporabniku opravljeno storitev izdaje potrdil in strokovnih ocen.«
8. člen
V 27. člen odloka se spremenijo trinajsta do šestnajsta alineja ter doda sedemnajsta alineja tako, da se glasijo:
»13. redno praznjenje nepretočnih greznic in odvoz ter obdelavo njihove vsebine na komunalni čistilni napravi,
14. prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav ter obstoječih greznic pri uporabniku storitev ter obdelavo in ravnanje z blatom, najmanj enkrat na štiri leta,
15. zagotavljanje prvih meritev in obratovalnega monitoringa oziroma izdelavo ocene obratovanja za male komunalne čistilne naprave,
16. izdajanje potrdil in strokovnih ocen v skladu s predpisi,
17. obveščanje uporabnikov o času in pogojih izvajanja javne službe.«
9. člen
35. člen odloka se spremeni tako, da se glasi:
»Z globo 900 EUR se kaznuje za prekršek upravljavec (izvajalec javne službe):
1. če prekine odvod odpadne vode in padavinske vode brez obvestila uporabnikom (26. člen),
2. če ne dopusti priključitve, kot to določa 13. člen odloka,
3. če ne izpolnjuje obveznosti iz 4. in 5. točke 27. člena odloka,
4. če ne izpolnjuje obveznosti iz 5. člena odloka.
Z globo 150 EUR se kaznuje tudi odgovorna oseba upravljavca, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.«
10. člen
36. člen odloka se spremeni tako, da se glasi:
»Z globo 3.000 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba – uporabnik:
1. če se ne priključi in ne uporablja javne kanalizacije skladno s 13. členom odloka,
2. če ne izpolnjuje obveznosti iz 28. člena odloka,
3. če prekine odvod odpadne in padavinske vode drugemu uporabniku,
4. če ne ravna skladno z 12., 19., 20., 21., 39. in 40. členom odloka,
5. če odvaja odpadno vodo v meteorni kanal ali padavinsko vodo v kanal za odpadne vode v primeru ločenega kanalizacijskega sistema.
Z globo 150 EUR se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka tega člena.
Z globo 900 EUR se za prekršek kaznuje posameznik, ki stori katero od dejanj iz prvega odstavka tega člena v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti.«
11. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, razen določb, ki se nanašajo na prevzem, obdelavo in ravnanje z blatom iz obstoječih greznic, ki začnejo veljati s 1. 5. 2010.
Postojna, dne 15. decembra 2009
Župan
Občine Postojna
Jernej Verbič l.r.