Uradni list

Številka 17
Uradni list RS, št. 17/2010 z dne 5. 3. 2010
Uradni list

Uradni list RS, št. 17/2010 z dne 5. 3. 2010

Kazalo

726. Pravilnik o sofinanciranju letnega programa športa v Občini Laško, stran 2068.

Na podlagi 9. člena Zakona o športu (Uradni list RS, št. 22/98), Nacionalnega programa športa v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 24/00 in 31/00) in 21. člena Statuta Občine Laško (Uradni list RS, št. 99/07) je Občinski svet Občine Laško na 22. redni seji dne 17. 2. 2010 sprejel
P R A V I L N I K
o sofinanciranju letnega programa športa v Občini Laško
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(namen pravilnika)
Pravilnik o sofinanciranju letnega programa športa v Občini Laško (v nadaljevanju: pravilnik), določa vsebino letnega programa športa, pogoje za sofinanciranje in merila za vrednotenje programa športa ter postopek za dodelitev sredstev, ki jih upravičencem zagotavlja Občina Laško v okviru sprejetega proračuna in letnega programa športa za tekoče proračunsko leto.
2. člen
(izvajalci letnega programa športa)
Izvajalci letnega programa športa po tem pravilniku so:
– vrtci in osnovne šole,
– športna društva,
– zveze športnih društev ustanovljene na območju Občine Laško,
– zavodi, gospodarske družbe, zasebniki in druge organizacije, registrirane za opravljanje dejavnosti v športu.
3. člen
(pogoji za sofinanciranje letnega programa športa)
Izvajalci morajo izpolnjevati naslednje pogoje za sofinanciranje letnega programa športa:
– imajo sedež v Občini Laško,
– so registrirani in organizirani v skladu z veljavnimi predpisi za opravljanje dejavnosti športa in na območju Občine Laško delujejo že najmanj dve leti,
– imajo zagotovljene materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske možnosti za izvedbo planiranih programov,
– imajo organizirano redno dejavnost,
– imajo urejeno evidenco o članstvu in plačani članarini (društva), ostali izvajalci pa urejeno evidenco o udeležencih v posameznem programu,
– Občini Laško redno posredujejo poročila na predpisanih obrazcih ter druge podatke, ki se nanašajo na izvajanje dejavnosti športa.
4. člen
(način pridobitve sredstev)
Sredstva proračuna Občine Laško, namenjena za sofinanciranje letnega programa športa, pridobijo izvajalci le na osnovi prijave na objavljen javni razpis Občine Laško, izpolnjevanja pogojev tega pravilnika ter določil javnega razpisa.
II. LETNI PROGRAM ŠPORTA
5. člen
(vsebina letnega programa športa)
S sredstvi proračuna Občine Laško se po tem pravilniku lahko sofinancirajo naslednje vsebine letnega programa športa:
1. interesna športna vzgoja predšolskih otrok,
2. športna vzgoja šoloobveznih otrok,
3. interesna športna vzgoja otrok in mladine,
4. športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport,
5. športna dejavnost študentov,
6. kakovostni šport,
7. vrhunski šport,
8. športna rekreacija,
9. šport invalidov,
10. šport upokojencev,
11. programi športne dejavnosti v planinskih društvih,
12. organizacija občinskih tekmovanj in drugih športnih prireditev,
13. izobraževanje, usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih kadrov,
14. izgradnja in obnova športnih objektov,
15. najem in vzdrževanje športnih objektov.
6. člen
(priprava in sprejem letnega programa športa)
Letni program športa pripravi strokovna služba občinske uprave, sprejme pa ga Občinski svet Občine Laško.
7. člen
(obseg posameznih vsebin letnega programa športa)
Izvajalci letnega programa športa lahko kandidirajo le za tiste vsebine programa športa, ki so na osnovi sprejetega letnega programa športa navedene v javnem razpisu:
1. Interesna športna vzgoja predšolskih otrok
Interesna športna vzgoja predšolskih otrok je dejavnost otrok v starosti od rojstva do vstopa v šolo, ki so prostovoljno vključeni v programe športa v vrtcu in skozi igro spoznavajo posamezne elemente športa ter kasnejše gibalne dejavnosti.
Sofinancira se 40-urni športni program in Ciciban planinec (najmanj 5 poldnevnih izletov).
2. Športna vzgoja šoloobveznih otrok
Interesna športna vzgoja šoloobveznih otrok je dejavnost otrok od vstopa v šolo do zaključka osnovnošolske obveznosti, ki so prostovoljno vključeni v programe športa v osnovni šoli.
Programi športa, ki se sofinancirajo:
– Zlati sonček in Krpan,
– Naučimo se plavati,
– šolska športna tekmovanja.
3. Interesna športna vzgoja otrok in mladine
Interesna športna vzgoja otrok in mladine je dejavnost šoloobveznih otrok in mladih od 15. do 20. leta starosti, ki so prostovoljno vključeni v programe športa predvsem zaradi izboljšanja športnih znanj, zagotavljanja primernih psihofizičnih sposobnosti, preprečevanja zdravju škodljivih razvad ter zadovoljevanja potreb po igri in tekmovalnosti.
Programi športa, ki se sofinancirajo:
– 80-urni programi vadbe (minimalno število udeležencev je 15),
– izvedba 5-dnevnega smučarskega tečaja (minimalno število udeležencev je 15),
– Šolska košarkaška liga.
4. Športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport
V programe športne vzgoje otrok, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, se vključujejo otroci od 6. do 15. leta in od 15. do 20. leta starosti, ki imajo interes in sposobnosti, da bi lahko postali vrhunski športniki in ki tekmujejo v uradnih tekmovalnih sistemih nacionalnih panožnih zvez.
Upravičencem se sofinancira delo strokovnega kadra in stroški tekmovanj.
5. Športna dejavnost študentov
Interesna športna dejavnost študentov je dopolnilo intelektualnemu delu in pripomore k popolnejši uresničitvi človeka, bogastvu njegovega telesnega in duševnega zdravja ter integriteti osebnosti.
Sofinancirajo se 80-urni programi vadbe in najem objekta. V skupini mora biti najmanj 20 udeležencev.
6. Kakovostni šport
V kakovostni šport sodijo priprave in športna tekmovanja članskih ekip in posameznikov, ki nimajo objektivnih strokovnih, organizacijskih in materialnih možnosti za vključitev v programe vrhunskega športa in jih program rekreacijskega športa ne zadovoljuje in so pomemben dejavnik razvoja športa v lokalni skupnosti. S svojimi tekmovanji v okviru svojih panožnih zvez nastopajo v uradnih sistemih tekmovanj do naslova državnih prvakov. Klubi, ki kandidirajo za ta sredstva, morajo imeti zagotovljene materialne, kadrovske, organizacijske in prostorske pogoje za uresničitev načrtovanih športnih aktivnosti.
Upravičencem se iz občinskega proračuna sofinancira delo strokovnega kadra in stroški tekmovanj.
7. Vrhunski šport
Vrhunski šport je priprava in tekmovanje športnikov, ki imajo status športnika mednarodnega, svetovnega, perspektivnega, državnega in mladinskega razreda v panogah, ki so na rednem programu Olimpijskih iger. V te programe so vključeni kategorizirani športniki, ki trenirajo v domačem klubu ali društvu. Upoštevajo se kategorizirani športniki po kriterijih Olimpijskega komiteja – Združenja športnih zvez Slovenije.
8. Športna rekreacija
V programe športne rekreacije odraslih so vključeni občani s ciljem ohranjati in izboljševati celostni zdravstveni status, zmanjševati negativne posledice današnjega načina življenja in dela, preprečevati upadanje splošne vitalnosti. To so programi za aktivno, koristno in prijetno izpolnjevanje dnevnega, tedenskega in letnega prostega časa.
Sofinancirajo se 80-urni programi (minimalno število udeležencev je 20), stroški strokovnega kadra, udeležba na različnih rekreativnih tekmovanjih in sodelovanje v rekreativnih ligah.
9. Šport invalidov
Športna dejavnost invalidov je namenjena predvsem ohranjanju gibalnih sposobnosti, zdravju, razvedrilu in tekmovanju invalidov, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom.
Sofinancirajo se 80-urni programi, najem objekta, strokovni kader, organizacija in udeležba na različnih tekmovanjih.
10. Šport upokojencev
Športna dejavnost upokojencev je namenjena predvsem ohranjanju gibalnih sposobnosti, zdravju, razvedrilu in tekmovanju upokojencev, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom.
Sofinancirajo se 80-urni programi, najem objekta, strokovni kader, organizacija in udeležba na različnih tekmovanjih.
11. Programi športne dejavnosti v planinskih društvih
Programi športne dejavnosti v planinskih društvih zajemajo redno športno dejavnost za vadbene skupine, ki vključujejo najmanj 15 udeležencev in imajo značaj športnih panog in tekmovanj (orientacijski teki), vzgojo mladih planincev (planinska šola, planinski tabori) in organizacijo planinskih pohodov v Občini Laško.
12. Organizacija občinskih tekmovanj in drugih športnih prireditev
Športne prireditve so organizirana športna srečanja, občinska športna tekmovanja in organizacija občinskih lig. Lokalna skupnost sofinancira društvom ali klubom, ki so prijavili program izvedbe občinskih in drugih tekmovanj, dejanske stroške organizacije in nagrade za tekmovalne dosežke.
13. Izobraževanje, usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih kadrov
Razvoja športa in športnih programov ni brez strokovnih kadrov, zato se v te programe vključujejo amaterski športni delavci, ki delajo v javnih zavodih, športnih društvih in njihovih zvezah ter drugih institucijah, katerih primarna dejavnost je šport. Na ravni lokalne skupnosti se sofinancira izobraževanje, usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih kadrov v športu, in sicer: šolanje za strokovne nazive (vodnik, vaditelj, inštruktor, učitelj, trener in sodnik) in izpolnjevanje strokovnih kadrov (licence). Sofinancira se prijavnina oziroma kotizacija največ petim udeležencem za posamezno obliko izobraževanja.
14. Izgradnja in obnova športnih objektov
Denarna sredstva so namenjena obnovi in izgradnji športnih objektov, ki so skupnega pomena.
15. Najem in vzdrževanje športnih objektov
Denarna sredstva so namenjena društvom, ki plačujejo najemnino za športne objekte in društvom, ki športne objekte samostojno vzdržujejo.
III. OSNOVE ZA VREDNOTENJE LETNEGA PROGRAMA ŠPORTA
8. člen
(osnove za vrednotenje letnega programa športa)
Programi se vrednotijo na podlagi Sistema točkovanja posameznih športnih programov, ki je priloga tega pravilnika. Sistem točkovanja posameznih športnih programov se lahko v skladu s postopkom obravnave Letnega programa športa dopolnjuje in spreminja, če tako odločitev sprejme občinski svet.
Vrednost točk točkovnega sistema je različna po posameznih vsebinah programa športa, določi se za vsako leto posebej v sorazmernem deležu glede na skupno število točk posamezne vsebine programa športa ter razpoložljivih sredstev na ustreznih proračunskih postavkah.
Če izvajalec ne realizira določenega programa, za katerega so mu bila dodeljena sredstva, na naslednjem razpisu ne more kandidirati za sredstva tega programa.
IV. POSTOPEK ZA DODELITEV SREDSTEV ZA SOFINANCIRANJE LETNEGA PROGRAMA ŠPORTA
9. člen
(vsebina postopka)
Postopek za dodelitev sredstev iz proračuna Občine Laško za sofinanciranje letnega programa športa obsega naslednje aktivnosti:
– priprava javnega razpisa in razpisne dokumentacije,
– objava javnega razpisa,
– imenovanje komisije za vodenje postopka javnega razpisa,
– odpiranje vlog,
– pregled vlog ter izračuni,
– priprava predloga sofinanciranja,
– sprejem predloga sofinanciranja,
– podpis pogodb o sofinanciranju,
– poročilo o namenski porabi sredstev in
– nadzor uporabe sredstev.
10. člen
(priprava javnega razpisa in razpisne dokumentacije)
Javni razpis in razpisno dokumentacijo za pripravo vlog vlagateljev pripravi Oddelek za družbene dejavnosti Občine Laško (v nadaljevanju: pristojni organ).
11. člen
(objava javnega razpisa)
Javni razpis za sofinanciranje Letnega programa športa se objavi na spletni strani Občine Laško http://www.lasko.si/ najkasneje v roku 30 dni od dneva sprejema Letnega programa športa Občine Laško za tekoče koledarsko leto in mora biti objavljen vsaj 30 dni.
12. člen
(vsebina javnega razpisa)
Objavljen javni razpis mora vsebovati naslednje podatke:
– naslov in sedež razpisovalca javnega razpisa,
– pravna podlaga za izvedbo javnega razpisa,
– predmet javnega razpisa,
– navedba osnovnih pogojev za kandidiranje na javnem razpisu,
– višina sredstev, ki so na razpolago za predmet javnega razpisa,
– določitev obdobja v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva,
– kraj, čas in oseba pri kateri lahko zainteresirani izvajalci dvignejo razpisno dokumentacijo in dobijo dodatne informacije,
– zahtevana dokumentacija za popolnost vlog,
– rok, do katerega morajo biti predložene vloge,
– datum odpiranja vlog,
– rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa,
– rok za morebitne pritožbe.
13. člen
(imenovanje komisije za vodenje postopka javnega razpisa)
Komisijo za vodenje postopka javnega razpisa (v nadaljevanju: komisija) imenuje s sklepom župan občine najkasneje do roka objave javnega razpisa. Komisija ima tri člane. Član komisije ne more biti iz vrst izvajalcev.
14. člen
(odpiranje vlog)
Komisija opravi javno odpiranje vlog najkasneje v 8 dneh po roku, določenem za predložitev vlog. Vlagatelje nepopolnih vlog pozove komisija na dopolnitev in jim določi največ 8 dni za dopolnitev.
15. člen
(pregled vlog ter izračuni)
Komisija najkasneje v 30 dneh po roku, ki je bil določen za dopolnitev vlog, opravi izračune popolnih vlog.
Nepopolne vloge, ki jih vlagatelji v roku iz prejšnjega člena ne dopolnijo, se zavržejo. Sklep izda pristojni organ. Za nepopolno vlogo se šteje, če ni izpolnjen Razpisni obrazec št. 1 in priložene vse obvezne priloge.
16. člen
(priprava predloga za sofinanciranje)
Komisija po izračunu popolnih vlog pripravi predlog za sofinanciranje letnega programa športa in ga posreduje pristojnemu organu.
17. člen
(sprejem predloga)
Predlog za sofinanciranje programa športa sprejme pristojni organ z izdajo sklepa najkasneje v 8 dneh po sprejetju predloga.
18. člen
(možnost pritožbe)
Vlagatelj, ki meni, da izpolnjuje pogoje iz javnega razpisa ter razpisne dokumentacije in mu razpisana sredstva niso bila dodeljena, lahko vloži zahtevek za preveritev utemeljenosti sklepa o izboru izvajalca in sofinanciranju programa športa oziroma pritožbo, v roku 8 dni od vročitve sklepa.
Pritožba se posreduje pisno na naslov župana občine. Pritožba mora vsebovati:
– naslov pritožnika,
– predmet javnega razpisa,
– opredelitev in utemeljenost pritožbenih razlogov, ki pa ne morejo biti merila za vrednotenje programov športa,
– podpis odgovorne osebe pritožnika.
O pritožbi odloči župan občine s sklepom v roku 8 dni od prejema zahtevka.
Sklep o izboru izvajalca in sofinanciranju programa športa je s tem dokončen.
19. člen
(sklepanje pogodb z izvajalci)
Župan občine pozove izbrane izvajalce k podpisu pogodbe v roku 8 dni po dokončnosti sklepa o izboru izvajalcev. Z izbranimi izvajalci programa športa sklene župan občine pogodbe o sofinanciranju izbranih programov.
Izvajalci morajo v petnajstih dneh po prejemu pogodbe podpisani izvod pogodbe vrniti. Če podpisana pogodba s strani izvajalca ni vrnjena v petnajstih dneh od izdaje pisnega poziva za podpis, se zadeva obravnava, kot da je izvajalec odstopil od zahteve po sofinanciranju predloga programa.
20. člen
(poročilo o namenski rabi sredstev)
Izvajalci so dolžni do 31. marca, za preteklo leto, Občini Laško posredovati vsebinsko poročilo o izvedbi programov na predpisanem obrazcu in poročilo o porabi sredstev, ki so jim bila dodeljena po pogodbi.
21. člen
(nadzor nad uporabo sredstev)
Pristojni organ lahko kadarkoli preveri namensko porabo sredstev. V primeru suma nenamenske porabe sredstev, lahko župan ustavi financiranje in sproži proti izvajalcu postopek sankcioniranja, naveden v pogodbi.
Izvajalec, ki krši določila tega in predhodnega člena, ne more kandidirati na prihodnjem razpisu za sofinanciranje letnega programa športa.
V. KONČNE DOLOČBE
22. člen
(spremembe in dopolnitve pravilnika)
Spremembe in dopolnitve tega pravilnika se sprejemajo enako kot pravilnik.
23. člen
(prenehanje veljavnosti obstoječega pravilnika)
S sprejetjem tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o pogojih in merilih za sofinanciranje izvajanja letnega programa športa v Občini Laško (Uradni list RS, št. 100/03).
24. člen
(veljavnost pravilnika)
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-02/2010
Laško, dne 17. februarja 2010
Župan
Občine Laško
Franc Zdolšek l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti