Uradni list

Številka 29
Uradni list RS, št. 29/2010 z dne 9. 4. 2010
Uradni list

Uradni list RS, št. 29/2010 z dne 9. 4. 2010

Kazalo

1265. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o detektivski dejavnosti (ZDD-D), stran 3872.

Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z
o razglasitvi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o detektivski dejavnosti (ZDD-D)
Razglašam Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o detektivski dejavnosti (ZDD-D), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji 26. marca 2010.
Št. 003-02-3/2010-22
Ljubljana, dne 3. aprila 2010
dr. Danilo Türk l.r.
Predsednik
Republike Slovenije
Z A K O N
O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O DETEKTIVSKI DEJAVNOSTI (ZDD-D)
1. člen
V Zakonu o detektivski dejavnosti (Uradni list RS, št. 96/07 – uradno prečiščeno besedilo) se v prvem odstavku 5. člena pika na koncu 2. točke nadomesti s podpičjem in doda nova 3. točka, ki se glasi:
»3. odloča o priznavanju poklicnih kvalifikacij v skladu s predpisi, ki urejajo postopek priznavanja poklicnih kvalifikacij, pridobljenih v državah članicah Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije (v nadaljnjem besedilu: osebe iz držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije).«.
V tretjem odstavku se beseda »in« nadomesti z vejico, za številko 2. pa doda besedilo »in 3.«
2. člen
V prvem odstavku 8. člena se 1. točka spremeni tako, da se glasi:
»1. da je državljan države članice EU, EGP ali Švicarske konfederacije;«.
5. točka se črta.
Dosedanja 6. točka postane 5. točka.
3. člen
16.a člen se spremeni tako, da se glasi:
»16.a člen
Osebe iz držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije so glede pravice do opravljanja detektivske dejavnosti izenačene z državljani in pravnimi osebami iz Republike Slovenije, ne glede na to, ali na ozemlju Republike Slovenije ustanovijo pravno osebo ali se priglasijo kot podjetnik posameznik ali se zaposlijo.
Listine, ki jih je treba priložiti za pridobitev licence, morajo biti prevedene v slovenski jezik.
Osebe iz držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije, ki so pridobile pravico do opravljanja detektivske dejavnosti v matični državi, lahko pod pogoji, določenimi v tem zakonu, opravljajo detektivsko dejavnost v Republiki Sloveniji.
Matična je tista država, v kateri so osebe iz prejšnjega odstavka pridobile pravico do opravljanja detektivske dejavnosti pod poklicnim nazivom, pridobljenim po predpisih te države.
Osebe iz držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije morajo pred prvim opravljanjem detektivske dejavnosti v Republiki Sloveniji o tem pisno ali v elektronski obliki obvestiti zbornico, ki oceni naravo opravljanja storitve glede na trajanje, pogostost, rednost in stalnost storitev.
Pisno obvestilo iz prejšnjega odstavka mora vsebovati:
– osebne podatke osebe iz držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije, ki bo izvajala detektivsko dejavnost na območju Republike Slovenije (ime in priimek ali naziv pravne osebe, državljanstvo, naslov, poštna številka, matična država, telefon, faks, elektronski naslov);
– dokazilo matične države o izvajanju detektivske dejavnosti (potrdilo, certifikat ali dovoljenje za izvajanje detektivske dejavnosti, ki ga je izdala matična država z imenom in naslovom pristojnega organa) in dokazila o poklicni kvalifikaciji;
– potrdilo, da osebi ni prepovedano izvajanje teh storitev v matični državi;
– dokazilo iz držav, kjer je imel v zadnjih petih letih stalno prebivališče, da ni bil obsojen za naklepno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.
Če detektivska dejavnost kot poklic v matični državi ni pravno urejena, mora prosilec poslati dokazila, da je opravljal detektivsko dejavnost neprekinjeno ali skupno vsaj dve leti v obdobju predhodnih desetih let.
Zbornica osebo iz držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije, ki opravlja detektivsko dejavnost, vpiše v evidenco in o tem obvesti osebo ter ministrstvo, pristojno za notranje zadeve. Z vpisom v evidenco se šteje, da ima oseba pravico opravljati detektivsko dejavnost.
Na zahtevo inšpektorja iz Inšpektorata Republike Slovenije za notranje zadeve ali policista mora detektiv iz držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije, ki opravlja detektivsko dejavnost v Republiki Sloveniji, pokazati dokazilo, da ima dovoljenje za izvajanje detektivske dejavnosti in predložiti pogodbo o opravljanju detektivske storitve.«.
4. člen
16.b člen se spremeni tako, da se glasi:
»16.b člen
Pred prvim opravljanjem detektivske dejavnosti, ustanovitvijo detektivske družbe, priglasitvijo podjetnika posameznika ali zaposlitvijo zbornica preveri poklicno kvalifikacijo oseb iz držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije po tem zakonu. Namen predhodnega preverjanja poklicnih kvalifikacij je ugotovitev znanj, spretnosti in kompetenc ter s tem preprečitev resne škode za varnost naročnikov in pravic drugih oseb. Poklicne kvalifikacije se priznavajo po zakonu, ki ureja postopek priznavanja poklicnih kvalifikacij državljanom držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije za opravljanje reguliranih poklicev oziroma dejavnosti v Republiki Sloveniji.
Prosilci zbornici pisno ali po elektronski pošti pošljejo vlogo na obrazcu, predpisanem z zakonom, ki ureja postopek priznavanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij, s priloženim dokazilom o državljanstvu, diplomo, spričevalo ter druga dokazila o izobrazbi in izkaze o strokovni usposobljenosti ter poklicnih izkušnjah, dokazila o drugih kvalifikacijah ter dokazila o vsebini in poteku usposabljanja.
Če zbornica v postopku primerjave pisne dokumentacije o kandidatovih poklicnih kvalifikacijah s poklicnimi kvalifikacijami za opravljanje detektivske dejavnosti v Republiki Sloveniji ugotovi, da poklicne kvalifikacije ne ustrezajo, izda začasno odločbo, v kateri osebo pozove, da opravi dopolnilna ukrepa:
– preizkus poklicne kvalifikacije, ali
– izpolnitev manjkajočih pogojev za priznavanje ustreznosti poklicnih kvalifikacij v določenem prilagoditvenem obdobju.
Zbornica mora v roku enega meseca po prejemu prijave in vseh priloženih dokumentov obvestiti osebo iz držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije, da se poklicna kvalifikacija ne bo preverjala, ali ji izdati odločbo o priznanju poklicne kvalifikacije. Če zbornica v predpisanem roku ne odgovori, se šteje, da je poklicna kvalifikacija priznana. O pritožbi odloča ministrstvo, pristojno za notranje zadeve.«.
5. člen
16.c člen se spremeni tako, da se glasi:
»16.c člen
Zbornica lahko za čas, dokler obstaja razlog za prepoved, osebam iz držav članic EU, EGP ali Švicarske konfederacije z odločbo prepove opravljati detektivsko dejavnost v Republiki Sloveniji pod pogoji, ki so določeni v tem zakonu za odvzem licence.
Razlog za prepoved opravljanja detektivske dejavnosti je poleg pogojev iz prejšnjega odstavka nastanek resne škode ali hujša grožnja javnemu interesu, ki je lahko podana, če obstaja nevarnost za življenje in zdravje ljudi, javni red in javno varnost, premoženje večje vrednosti, kršitve pravic potrošnikov, prejemnikov storitev in delavcev, ali primeri goljufij ali drugih zlorab pravic, kar s svojim ravnanjem ali neizpolnjevanjem pogojev iz 16.a ali 16.b člena tega zakona povzroči oseba iz prejšnjega odstavka, ali je posledica splošnih razmer, ki pomenijo nevarnost za življenje in zdravje ljudi, za javni red, za javno varnost ali za premoženje večje vrednosti.
Zoper odločbo zbornice je dovoljena pritožba. O pritožbi odloča ministrstvo, pristojno za notranje zadeve.«.
6. člen
16.č, 16.d in 16.e členi se črtajo.
7. člen
16.f člen se spremeni tako, da se glasi:
»16.f člen
Osebe iz države, ki ni članica EU, EGP ali Švicarske konfederacije, lahko ob pogoju vzajemnosti zaprosijo zbornico za opravljanje detektivske dejavnosti v Republiki Sloveniji pod pogoji, ki so določeni v 16.a, 16.b in 16.c členu tega zakona.«.
8. člen
V prvem odstavku 24. člena se v osmi alinei črta besedilo »oziroma datum opravljenega preizkusnega izpita o poznavanju pravnega reda Republike Slovenije pred komisijo iz 8. člena tega zakona«.
9. člen
V prvem odstavku 28. člena se besedilo »150.000 tolarjev« nadomesti z besedilom »630 eurov«.
V drugem odstavku se besedilo »100.000 tolarjev« nadomesti z besedilom »420 eurov«.
Tretji odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»Z globo 420 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki opravlja detektivsko dejavnost brez licence detektiva (prvi odstavek 8. člena) ali v nasprotju z drugim odstavkom 19. člena.«.
Doda se nov četrti odstavek, ki se glasi:
»Z globo 420 eurov se kaznuje za prekršek odgovorna oseba pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika oziroma posameznik, ki stori prekršek iz tretjega odstavka tega člena.«.
V dosedanjem četrtem odstavku, ki postane peti odstavek, se besedilo »100.000 tolarjev« nadomesti z besedilom »420 eurov«.
KONČNA DOLOČBA
10. člen
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 212-05/10-9/31
Ljubljana, dne 26. marca 2010
EPA 844-V
Državni zbor
Republike Slovenije
dr. Pavel Gantar l.r.
Predsednik

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti