Na podlagi tretjega odstavka 29. člena Zakona o športu (Uradni list RS, št. 22/98, 97/01 - ZSDP, 110/02 - ZGO-1, 15/03 - ZOPA) izdaja minister za šolstvo in šport
P R A V I L N I K
o pripravništvu in strokovnih izpitih strokovnih delavcev v športu
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
(vsebina)
Ta pravilnik določa postopek izbire in razporeditve pripravnikov, trajanje pripravništva, sestavine programa in opravljanje pripravništva ter naloge mentorja za strokovne delavce v športu, ki se usposabljajo za samostojno opravljanje vzgojno-izobraževalnega dela na področju športne vzgoje, športne rekreacije, kakovostnega športa, vrhunskega športa in športa invalidov (v nadaljnjem besedilu: strokovni delavec), in pogoje, vsebino in postopek opravljanja strokovnega izpita s področja športa (v nadaljnjem besedilu: strokovni izpit).
II. PRIPRAVNIŠTVO
2. člen
(pripravništvo)
Pripravništvo je načrtovano, organizirano in strokovno vodeno praktično usposabljanje pripravnikov za samostojno opravljanje vzgojno-izobraževalnega dela na področju športa, ki ustreza smeri in stopnji njihove izobrazbe in zagotavlja, da se pripravnik oziroma pripravnica (v nadaljnjem besedilu: pripravnik) po predpisanem programu seznani z vsemi vsebinami dela, za katero se glede na svojo izobrazbo usposablja, ter se pripravi za samostojno opravljanje dela in na strokovni izpit.
Ne glede na določbe prejšnjega odstavka tega člena se šteje, da je opravil pripravništvo tudi strokovni delavec z ustrezno izobrazbo za strokovne delavce v športu in z opravljenim vzgojno-izobraževalnim delom na področju športa najmanj 12 mesecev.
3. člen
(pripravnik)
Pripravnik je strokovni delavec, ki izpolnjuje z zakonom in drugimi predpisi določene pogoje za opravljanje pripravništva in začne v športnem društvu, nacionalni panožni športni zvezi, drugi zvezi športnih društev, Olimpijskem komiteju Slovenije, zavodu, gospodarski družbi, pri zasebniku in drugi organizaciji, registrirani za opravljanje dejavnosti v športu, in ustanovi, ki je ustanovljena za opravljanje dejavnosti v športu (v nadaljnjem besedilu: izvajalec pripravništva), prvič opravljati delo, ustrezno strokovnemu področju, za katerega se usposablja.
4. člen
(razpis sofinanciranih pripravniških mest)
Ministrstvo, pristojno za šport (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo), letno objavi javni razpis za sofinanciranje pripravnikov.
Razpis vsebuje zlasti:
- obseg sredstev in število pripravniških mest,
- pogoje o izobrazbi, ki jih morajo izpolnjevati kandidati za pripravnika,
- rok prijave na razpis,
- kriterije izbire kandidatov za pripravnika in za izvajalca pripravništva,
- zahtevane sestavine vloge na razpis,
- rok, do katerega morajo biti o izbiri obveščeni kandidati za izvajalca pripravništva,
- naslov, na katerega je treba poslati prijavo in potrebna dokazila,
- osebo, ki daje informacije o izvedbi razpisa.
Postopek razpisa vodi komisija, ki jo imenuje minister, pristojen za šport (v nadaljnjem besedilu: minister).
Štipendista, ki prevzame obveznost opravljanja pripravništva s pogodbo o štipendiranju na podlagi pravilnika, ki ureja štipendiranje na področju športa, lahko na pripravniško mesto ministrstvo razporedi brez razpisa.
Po opravljenem postopku izbire ministrstvo, pripravnik in izvajalec pripravništva sklenejo pogodbo o sofinanciranju pripravništva (v nadaljnjem besedilu: pogodba), s katero se natančno določijo način in pogoji sofinanciranja ter opravljanje pripravništva.
5. člen
(trajanje pripravništva)
Pripravništvo traja 12 mesecev.
Pripravništvo se lahko podaljša za čas daljše opravičene odsotnosti z dela, in sicer če odsotnost z dela traja več kot 20 delovnih dni.
Pripravništvo se sorazmerno podaljša, če pripravnik dela s skrajšanim delovnim časom od polnega, vendar največ za 6 mesecev.
O podaljšanju sofinanciranega pripravništva na predlog pripravnika odloči ministrstvo s sklepom.
6. člen
(program pripravništva)
Pripravnik se usposablja po programu pripravništva, ki mora, ob upoštevanju strokovnega področja, za katerega se pripravnik usposablja, vključevati:
1. seznanjanje z načrtovanjem organizacije in izvedbe športnih programov za področje, za katerega se pripravnik usposablja,
2. seznanjanje z različnimi metodami in oblikami procesa vadbe,
3. poglabljanje specialne didaktike na področju, za katerega se pripravnik usposablja,
4. pripravljanje večletnega in letnega programa ter programa posameznega treninga oziroma vadbe za posamezno vadbeno uro,
5. spremljava učinkov procesov vadbe,
6. pridobivanje izkušenj pri delu s posameznikom in skupino, s starši in drugimi strokovnimi delavci,
7. pridobivanje izkušenj pri vzpostavljanju dobrih človeških in delovnih odnosov s športniki, s katerimi dela,
8. poglabljanje znanj o spremljanju razvoja posameznika in vrednotenju dosežkov,
9. reševanje problemov v zvezi s pravicami športnikov in prilagajanjem šolskih obveznosti,
10. samostojno opravljanje procesa treninga oziroma vadbe pod vodstvom mentorja,
11. usposabljanje za smotrno izbiro ustreznih vsebin in metod dela pri izvajanju različnih programov za športnike,
12. sodelovanje v strokovnih organih izvajalca pripravništva ter sodelovanje s strokovnimi organi nacionalne panožne športne zveze,
13. poznavanje predpisov, ki urejajo področje športa, človekovih in otrokovih pravic ter temeljnih svoboščin, konvencij o dopingu, konvencij o nasilju v športu in fair playu,
14. seznanjanje z merili za delitev sredstev v športu,
15. seznanitev z organizacijo športa na lokalni in državni ravni,
16. osnovno poznavanje teorije ter praktično znanje slovenskega knjižnega jezika,
17. poznavanje ustavne ureditve Republike Slovenije, ureditve institucij Evropske unije in njenega pravnega sistema in predpisov ki urejajo človekove ter otrokove pravice in temeljne svoboščine.
Program pripravništva v sodelovanju s pripravnikom pripravi mentor, potrdi pa ga pristojni organ izvajalca pripravništva.
7. člen
(naloge pripravnika)
Program pripravništva mora biti razčlenjen tako, da vsebuje:
1. naloge, ki se razporedijo predvsem v prvi četrtini pripravništva, in potekajo pod vodstvom mentorja:
- načrtovanje, potek in izvajanje vzgojno-izobraževalnega dela na področju športa;
2. naloge, ki jih pod vodstvom mentorja opravi pripravnik samostojno, te so predvsem:
- priprava in izvedba najmanj trideset praktičnih nastopov v skupini ali drugačni obliki dela, kjer pripravnik opravlja vzgojno-izobraževalno delo,
- vključevanje pripravnika v neposredno vzgojno-izobraževalno delo, ki zajema pripravo, organizacijo in izvedbo treninga, samostojno vodenje vadbe in sodelovanje na tekmovanjih;
3. druge pripravnikove naloge, ki omogočajo mentorju oziroma izvajalcu pripravništva, da, upoštevajoč pripravnikovo individualnost in dinamiko pri usposabljanju, ustrezno prilagodi program pripravništva;
4. strokovne konzultacije z mentorjem in drugimi nosilci nalog, določenimi s programom pripravništva, ter individualni študij, kjer mentor svetuje pripravniku strokovno literaturo.
Naloge iz druge točke prejšnjega odstavka opravlja pripravnik deloma že v prvi četrtini, stopnjujejo pa se v nadaljevanju pripravništva.
Za uro neposrednega vzgojno-izobraževalnega dela se šteje 60 minut.
8. člen
(zagotovitev pogojev)
Izvajalec pripravništva je dolžan zagotavljati pogoje za nemoteno in kakovostno opravljanje programa pripravništva v skladu s tem pravilnikom in pogodbo.
9. člen
(usposabljanje v drugih institucijah)
Pripravnik oziroma strokovni delavec iz drugega odstavka 2. člena tega pravilnika se lahko za vsebine iz 13., 16. in 17. točke 6. člena tega pravilnika usposablja zunaj sedeža izvajalca pripravništva.
Usposabljanje pripravnikov se izvaja v obliki programov, ki se jih pripravnik udeleži v dogovoru z mentorjem in izvajalcem pripravništva.
10. člen
(praktični nastop)
Pripravnik dobi temo za praktični nastop pri mentorju najmanj 3 dni pred nastopom. Pripravo praktičnega nastopa pripravnik pripravi na obrazcu, ki je kot priloga 1 sestavni del tega pravilnika.
Praktični nastop iz prve alineje druge točke prvega odstavka 7. člena tega pravilnika traja v obsegu načrtovanega praktičnega nastopa, vendar ne manj kot 60 minut, in ga opravlja pripravnik s skupino, ki jo vodi. Prisostvuje mu mentor, ki praktični nastop tudi oceni.
Najmanj pet uspešno opravljenih nastopov spremlja in na obrazcu, ki je kot priloga 2 sestavni del tega pravilnika, oceni tudi strokovni delavec z ustrezno izobrazbo, ki ga pred prvim nastopom imenuje izvajalec pripravništva v soglasju z ministrstvom.
Praktične nastope se oceni s skupno oceno: »opravil« ali »ni opravil«.
11. člen
(spremljanje izvajanja pripravništva)
Izvajalec pripravništva spremlja izvajanje pripravništva v skladu s programom pripravništva, izvajanje mentorstva in opravljanje praktičnih nastopov, ministrstvo pa lahko kadarkoli med potekom sofinanciranega pripravništva od izvajalca pripravništva zahteva poročilo.
12. člen
(nadzor izvajanja pripravništva)
Nadzor nad izvajanjem določb tega pravilnika izvajata inšpektorat, pristojen za šolstvo in šport, in inšpektorat, pristojen za delo, vsak v skladu s svojimi pristojnostmi.
III. MENTORSTVO
13. člen
(imenovanje mentorja)
Mentorja pripravniku izmed strokovnih delavcev s sklepom imenuje izvajalec pripravništva.
Za mentorja je lahko imenovan, kdor:
1. ima ustrezno izobrazbo za strokovne delavce v športu, v skladu z zakonom in drugimi predpisi,
2. ima najmanj naziv mentorja v skladu s pravilnikom, ki ureja napredovanje strokovnih delavcev v športu,
3. ima najmanj 4 leta delovnih izkušenj na področju športa.
Izvajalec pripravništva lahko določi pripravniku drugega mentorja, če pripravnik ali mentor tako želita oziroma če mentor ne opravlja svojih nalog v skladu s tem pravilnikom.
14. člen
(naloge mentorja)
Mentor opravlja naslednje naloge:
1. pripravi program pripravništva,
2. svetuje pripravniku pri izvajanju nalog, ki jih mora izvesti v skladu s programom,
3. svetuje pripravniku strokovno literaturo in druge vire za individualni študij,
4. sodeluje z izvajalcem pripravništva in drugimi nosilci nalog, določenimi s programom pripravništva,
5. svetuje pripravniku pri načrtovanju, organizaciji in izvedbi praktičnih nastopov oziroma drugih oblik neposrednega dela v športu, ki ga spremlja in analizira ter pripravniku sproti posreduje povratne informacije,
6. izdela poročilo o pripravnikovi usposobljenosti za samostojno opravljanje dela in v sodelovanju s strokovnim delavcem, ki ga imenuje izvajalec pripravništva v soglasju z ministrstvom, pripravi oceno praktičnih nastopov, ki jih pripravnik uveljavlja za pristop k strokovnemu izpitu,
7. opravlja druge naloge, povezane s programom pripravništva.
15. člen
(dokumentacija)
O poteku pripravnikovega usposabljanja izvajalec pripravništva trajno hrani naslednjo dokumentacijo:
1. sklep o imenovanju mentorja,
2. program pripravništva,
3. praktične nastope in njihovo oceno,
4. mentorjevo poročilo.
16. člen
(mentorstvo strokovnemu delavcu)
Mentor strokovnemu delavcu iz drugega odstavka 2. člena tega pravilnika je strokovni delavec v športu, ki spremlja njegovo delo, mu nudi ustrezno strokovno pomoč pri pripravi na strokovni izpit in je prisoten pri izvedbi praktičnih nastopov. Mentor se imenuje skladno s 13. členom tega pravilnika.
Mentorja se določi za obdobje, v katerem strokovni delavec opravlja praktične nastope in se pripravlja na strokovni izpit, vendar ne za dlje kot 12 mesecev. Praktični nastopi se izvajajo v skladu z 10. členom tega pravilnika.
Po preteku obdobja iz prejšnjega odstavka tega člena mentor in strokovni delavec, ki ga imenuje izvajalec pripravništva v soglasju z ministrstvom, podata oceno praktičnih nastopov, ki jih strokovni delavec uveljavlja za pristop k strokovnemu izpitu, in sicer na obrazcu, ki je kot priloga 2 sestavni del tega pravilnika. Mentor poda tudi pisno poročilo o usposobljenosti strokovnega delavca za samostojno opravljanje dela.
IV. STROKOVNI IZPIT
17. člen
(strokovni izpit)
Strokovni izpit je sestavljen iz treh delov, ki jih kandidat opravlja ustno po naslednjem vrstnem redu:
1. ustavna ureditev Republike Slovenije, ureditev institucij Evropske unije in njenega pravnega sistema ter predpisi, ki urejajo človekove ter otrokove pravice in temeljne svoboščine,
2. predpisi, ki urejajo področje športa in
3. slovenski knjižni jezik.
Podrobnejše vsebine posameznega dela strokovnega izpita iz prejšnjega odstavka določi minister in se objavijo na spletnih straneh ministrstva.
18. člen
(opravljanje strokovnega izpita)
Strokovni izpit opravljata pripravnik in strokovni delavec iz drugega odstavka 2. člena tega pravilnika (v nadaljnjem besedilu: kandidat).
19. člen
(pogoji)
Pripravnik se lahko prijavi k opravljanju strokovnega izpita najprej po 9 mesecih opravljanja pripravništva pri izvajalcu pripravništva, strokovni delavec iz drugega odstavka 2. člena tega pravilnika pa po 12 mesecih opravljanja vzgojno-izobraževalnega dela na področju športa.
Kandidat lahko pristopi k opravljanju strokovnega izpita, če ima uspešno opravljenih vsaj pet praktičnih nastopov v skladu s tem pravilnikom.
20. člen
(izpitna komisija)
Strokovni izpit se opravlja pred izpitno komisijo.
Izpitno komisijo sestavljajo trije izpraševalci:
1. predsednik, ki je izpraševalec za predpise, ki urejajo področje športa,
2. izpraševalec za področje za ustavno ureditev Republike Slovenije, ureditev institucij Evropske unije in njenega pravnega sistema in predpisov, ki urejajo človekove ter otrokove pravice in temeljne svoboščine in
3. izpraševalec za področje slovenskega knjižnega jezika.
Izpitno komisijo določi uradna oseba iz drugega odstavka 24. člena tega pravilnika.
21. člen
(izpraševalci)
Izpraševalce za posamezne dele strokovnega izpita imenuje minister.
Izpraševalec v izpitni komisiji je lahko, kdor ima najmanj 5 let delovnih izkušenj in naslednjo strokovno izobrazbo:
- izpraševalec za ustavno ureditev Republike Slovenije, ureditev institucij Evropske unije in njenega pravnega sistema in predpise, ki urejajo človekove ter otrokove pravice in temeljne svoboščine, pravno izobrazbo druge stopnje, ali izobrazbo, ki ustreza izobrazbi druge stopnje,
- izpraševalec za področje slovenskega knjižnega jezika izobrazbo druge stopnje ali izobrazbo, ki ustreza izobrazbi druge stopnje, iz slovenščine,
- izpraševalec za predpise, ki urejajo področje športa, najmanj izobrazbo druge stopnje ali izobrazbo, ki ustreza izobrazbi druge stopnje, in ustrezne izkušnje, s področja športa.
22. člen
(dolžnost vestnega opravljanja nalog)
Člani izpitne komisije morajo vestno opravljati dolžnosti v zvezi z delom v izpitni komisiji, v katero so določeni z razporedom. Izpraševalec mora takoj, ko izve za razlog, zaradi katerega ne bi mogel opraviti svoje dolžnosti v izpitni komisiji, v katero je določen z razporedom, obvestiti uradno osebo. Minister razreši izpraševalca, če ta večkrat krši obveznosti, določene s tem pravilnikom.
Izpraševalci morajo spremljati spremembe predpisov in vsebin na področju, za katero so imenovani.
23. člen
(plačilo za delo)
Izpraševalcem izpitne komisije pripada plačilo za delo in povračilo stroškov v zvezi z delom v komisiji, in sicer:
- predsedniku komisije v vrednosti 25 točk,
- izpraševalcu za ustavno ureditev Republike Slovenije, ureditev institucij Evropske unije in njenega pravnega sistema in predpise, ki urejajo človekove ter otrokove pravice in temeljne svoboščine in izpraševalcu za področje slovenskega knjižnega jezika v vrednosti 23 točk.
Vrednost točke določi minister s sklepom.
24. člen
(organizacija)
Pristojna notranja organizacijska enota ministrstva skrbi za organizacijo strokovnih izpitov, tako da:
1. pripravi razpored in obvešča o terminih za opravljanje strokovnega izpita,
2. opravlja administrativno-tehnično delo v zvezi z opravljanjem strokovnega izpita,
3. zagotavlja materialne pogoje za delo izpitne komisije,
4. spremlja in usklajuje delo izpitne komisije,
5. skrbi za nemoten potek strokovnega izpita,
6. vodi zbirke dokumentov o kandidatih,
7. vodi evidenco o opravljenih strokovnih izpitih,
8. vodi seznam strokovne literature in predpisov, ki se nanašajo na vsebine programa strokovnega izpita.
Strokovno in organizacijsko delo v zvezi s strokovnimi izpiti v skladu s tem pravilnikom opravlja uradna oseba, ki jo imenuje minister.
25. člen
(prijava k strokovnemu izpitu)
Kandidat, ki želi opravljati strokovni izpit, se prijavi na posebnem obrazcu, ki je kot priloga 3 sestavni del tega pravilnika.
Prijavo vloži neposredno na ministrstvu ali jo pošlje po pošti.
Prijava vsebuje dokazilo o izobrazbi, pisno poročilo mentorja o kandidatovi usposobljenosti za samostojno opravljanje strokovnega dela na področju športa, pripravo in oceno praktičnih nastopov, ki jih kandidat uveljavlja za pristop k strokovnemu izpitu.
Prijava kandidata iz drugega odstavka 2. člena vsebuje dokazilo o izobrazbi, pripravo in oceno praktičnih nastopov, ki jih kandidat uveljavlja za pristop k strokovnemu izpitu.
Potrdila, izpiske in druge podatke iz uradnih evidenc, ki jih vodijo upravni in drugi državni organi, organi lokalnih skupnosti ali nosilci javnih pooblastil, ki jih je potrebno priložiti k prijavi kot dokazilo na podlagi tega pravilnika, pridobi organ, ki odloča o prijavi kandidata, po uradni dolžnosti.
26. člen
(uporaba določb zakona, ki ureja splošni upravni postopek)
Uradna oseba na podlagi prijave k strokovnemu izpitu ugotovi, ali kandidat izpolnjuje pogoje za opravljanje strokovnega izpita v skladu s tem pravilnikom.
Za postopek ugotavljanja izpolnjevanja pogojev za opravljanje strokovnega izpita se uporabljajo določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek, če ta pravilnik ne določa drugače.
27. člen
(rok za razporeditev kandidata)
Kandidat, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje strokovnega izpita, mora biti k opravljanju strokovnega izpita razporejen najkasneje v 90 dneh od dneva vložitve popolne prijave.
28. člen
(obvestilo kandidatu)
Če kandidat izpolnjuje pogoje za opravljanje strokovnega izpita, ga uradna oseba najkasneje 30 dni pred dnevom opravljanja strokovnega izpita pisno obvesti o času in kraju opravljanja ter o sestavi izpitne komisije. V primeru, da se sestava izpitne komisije naknadno spremeni, se kandidata o spremembi obvesti najkasneje na dan opravljanja strokovnega izpita.
29. člen
(odstop od opravljanja strokovnega izpita)
Razporejeni kandidat lahko odstopi od opravljanja strokovnega izpita, o čemer mora obvestiti uradno osebo najkasneje 3 dni pred dnevom, določenim za opravljanje strokovnega izpita.
Kandidat, ki odstopi od opravljanja strokovnega izpita v skladu s prejšnjim odstavkom, je lahko ponovno razporejen v naslednjem roku.
Če kandidat ne ravna v skladu s prvim odstavkom tega člena, se šteje, da strokovnega izpita ni opravil, razen če dokaže upravičenost razlogov, zaradi katerih ni pristopil k opravljanju. O upravičenosti razlogov na podlagi pisne obrazložitve kandidata s priloženimi dokazili odloči uradna oseba.
30. člen
(opravljanje strokovnega izpita)
Kandidat pristopi k opravljanju strokovnega izpita na podlagi obvestila iz 28. člena tega pravilnika. Pred pristopom k opravljanju izpita izpitna komisija lahko preveri istovetnost kandidata na podlagi osebnega dokumenta s fotografijo.
Vprašanja na strokovnem izpitu morajo biti oblikovana tako, da zajemajo vsebino programa strokovnega izpita, ki ga določi minister v skladu s 17. členom tega pravilnika.
Posamezni del strokovnega izpita traja toliko, kolikor je potrebno za preverjanje kandidatovega znanja, vendar največ 15 minut.
31. člen
(potek strokovnega izpita)
Za pravilen in nemoten potek strokovnega izpita skrbi predsednik izpitne komisije.
Kandidata, ki pri opravljanju strokovnega izpita ne ravna po navodilih predsednika izpitne komisije, predsednik opomni. Če kandidat opomina ne upošteva, izpitna komisija odloči, ali sme kandidat nadaljevati strokovni izpit. Če izpitna komisija odloči, da kandidat ne sme nadaljevati strokovnega izpita, se šteje, da strokovnega izpita ni opravil.
32. člen
(ocena strokovnega izpita)
Uspeh kandidata pri posameznem delu strokovnega izpita oceni izpraševalec tega dela strokovnega izpita. Ocena posameznega dela strokovnega izpita in celotnega strokovnega izpita je: »opravil« ali »ni opravil«.
Kandidat opravi strokovni izpit, če opravi vse dele strokovnega izpita.
Izid strokovnega izpita razglasi predsednik izpitne komisije takoj po končanem strokovnem izpitu.
Predsednik izpitne komisije podpiše in izroči potrdilo o opravljenem strokovnem izpitu kandidatu, ki uspešno opravi strokovni izpit.
33. člen
(odstop med opravljanjem strokovnega izpita)
Če kandidat med opravljanjem strokovnega izpita od tega odstopi, se šteje, da strokovnega izpita ni opravil.
34. člen
(ponavljanje strokovnega izpita)
Kandidat, ki ne opravi nobenega dela strokovnega izpita, lahko ponavlja celotni strokovni izpit, vendar najprej po preteku 4 mesecev od dneva, ko ga je neuspešno opravljal.
Kandidat, ki ne opravi enega ali dveh delov strokovnega izpita, lahko enkrat ponovno opravlja del ali dela strokovnega izpita najprej po preteku 2 mesecev od dneva, ko je strokovni izpit opravljal prvič.
Možnost delnega opravljanja strokovnega izpita v skladu s prejšnjim odstavkom ima kandidat le v drugem pristopu. Pri vsakem nadaljnjem ponavljanju mora opravljati celotni strokovni izpit. Opravlja ga lahko najprej po preteku štirih mesecev od zadnjega ponavljanja.
Kandidat, ki želi ponovno opravljati strokovni izpit v skladu s tem členom, se mora k opravljanju strokovnega izpita ponovno prijaviti.
Če se kandidat, ki ima možnost delnega opravljanja strokovnega izpita, ne prijavi k ponovnemu opravljanju dela oziroma delov strokovnega izpita v roku 2 mesecev od dne, ko ga je neuspešno opravljal, ga ne glede na določbo drugega odstavka tega člena opravlja v celoti.
35. člen
(ugovor zoper oceno)
Kandidat, ki se ne strinja z oceno, lahko v roku 3 dni od dneva opravljanja strokovnega izpita na ministrstvo vloži ugovor zoper oceno. O utemeljenosti ugovora na podlagi pritožbenih navedb, podatkov iz zapisnika in pridobljenih pisnih mnenj izpraševalcev izpitne komisije, ki je ocenila kandidata, odloči minister. Rok za odločitev o ugovoru je 15 dni od njegove vložitve.
Če se ugovoru kandidata ugodi, ga uradna oseba najkasneje v roku enega tedna razporedi k ponovnemu opravljanju strokovnega izpita pred drugo izpitno komisijo.
36. člen
(zapisnik)
O poteku strokovnega izpita se za vsakega kandidata vodi zapisnik.
V zapisnik se vpiše sestava izpitne komisije, vprašanja pri vsakem delu strokovnega izpita, ocena, ki jo doseže kandidat pri posameznem delu strokovnega izpita, in končna ocena.
V zapisnik se vpišejo tudi morebitne opombe članov izpitne komisije ali kandidata.
Zapisnik na obrazcu, ki je kot priloga 4 sestavni del tega pravilnika, vodi predsednik izpitne komisije.
37. člen
(evidenca)
O opravljenih strokovnih izpitih se vodi evidenca, ki vsebuje:
- ime in priimek kandidata ter datum in kraj rojstva,
- številko in datum ter izdajatelja listine o doseženi stopnji izobrazbe,
- datum in številko potrdila o strokovnem izpitu ter naziv in sestavo izpitne komisije in
- zapisnik o strokovnem izpitu.
Evidenca o opravljenih strokovnih izpitih se hrani trajno.
38. člen
(delno priznanje strokovnega izpita)
Strokovnemu delavcu, ki je strokovni izpit opravljal po drugih predpisih, se na njegov predlog prizna posamezen del strokovnega izpita, ki vsebinsko ustreza programu strokovnega izpita po tem pravilniku, če z zakonom ni določeno drugače.
K predlogu za delno priznanje strokovnega izpita mora kandidat priložiti overjen prepis potrdila o že opravljenem strokovnem izpitu iz prejšnjega odstavka in dokazila o vsebini opravljenega strokovnega izpita.
Če se ugotovi, da del že opravljenega strokovnega izpita vsebinsko ustreza programu strokovnega izpita po tem pravilniku, minister odloči z odločbo, kateri del strokovnega izpita za strokovne delavce v športu se kandidatu prizna in kateri del oziroma katere dele mora opravljati.
39. člen
(stroški)
Stroški strokovnega izpita obsegajo stroške za delo in stroške v zvezi z delom v izpitni komisiji v skladu s 23. členom tega pravilnika.
Sredstva za prvo opravljanje strokovnega izpita in največ dve ponovitvi se zagotovijo iz proračuna Republike Slovenije. Za vsako nadaljnje ponavljanje strokovnega izpita ali delov strokovnega izpita stroške izpitne komisije krije kandidat.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
40. člen
Strokovni delavec, ki je opravil strokovni izpit po predpisih, ki so veljali do uveljavitve tega pravilnika, ima opravljen strokovni izpit v skladu s tem pravilnikom.
41. člen
Strokovni delavci, ki na dan uveljavitve tega pravilnika opravljajo pripravništvo v skladu s Pravilnikom o pripravništvu in o strokovnih izpitih strokovnih delavcev v športu (Uradni list RS, št. 35/00), pristopijo k opravljanju strokovnega izpita v skladu s tem pravilnikom.
42. člen
Strokovni delavci, ki so se v skladu s Pravilnikom o pripravništvu in o strokovnih izpitih strokovnih delavcev v športu (Uradni list RS, št. 35/00), že prijavili k opravljanju strokovnega izpita, se pri ugotavljanju pogojev za pristop k opravljanju strokovnega izpita obravnavajo in izpit opravljajo v skladu s tem pravilnikom.
43. člen
Do imenovanja uradne osebe v skladu s tem pravilnikom opravlja naloge uradne osebe tajnik izpitne komisije, imenovan na podlagi Pravilnika o pripravništvu in o strokovnih izpitih strokovnih delavcev v športu (Uradni list RS, št. 35/00).
44. člen
Ne glede na določbo 21. člena tega pravilnika, opravljajo izpraševalci, imenovani s sklepom ministra na podlagi Pravilnika o pripravništvu in o strokovnih izpitih strokovnih delavcev v športu (Uradni list RS, št. 35/00), naloge do preklica.
Do sprejema sklepa v skladu s 23. členom tega pravilnika pripada izpraševalcem izpitne komisije za delo in v zvezi z delom v izpitni komisiji plačilo v višini, ki je določena s sklepom, izdanim na podlagi Pravilnika o pripravništvu in o strokovnih izpitih strokovnih delavcev v športu (Uradni list RS, št. 35/00).
45. člen
Do določitve vsebin strokovnega izpita v skladu z 17. členom tega pravilnika se strokovni izpit opravlja po programu za ustni del strokovnega izpita, sprejetem na podlagi Pravilnika o pripravništvu in o strokovnih izpitih strokovnih delavcev v športu (Uradni list RS, št. 35/00).
46. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o pripravništvu in o strokovnih izpitih strokovnih delavcev v športu (Uradni list RS, št. 35/00).
47. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0070-87/2008/2
Ljubljana, dne 5. maja 2010
EVA 2010-3311-0021
dr. Igor Lukšič l.r.
Minister
za šolstvo in šport