Št. 36000-2/2010-1 Ob-7559/10
, Stran 3272
1. Predmet javnega poziva
Predmet javnega poziva so nepovratne finančne spodbude občanom za rabo obnovljivih virov energije in večjo energijsko učinkovitost stanovanjskih stavb na območju Republike Slovenije (v nadaljevanju: nepovratne finančne spodbude) za nove naložbe.
Nova naložba je naložba, za katero je izvajalec naložbe investitorju, ki financira naložbo (v nadaljevanju: investitor) izdal ustrezen predračun za dobavo in izvedbo enega ali več v nadaljevanju navedenih ukrepov, ki bodo izvedeni po oddaji vloge za pridobitev nepovratne finančne spodbude po tem javnem pozivu:
A – vgradnja solarnega ogrevalnega sistema v stanovanjski stavbi
Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli na podlagi originalnega predračuna izvajalca naložbe, ki vključuje popis del in opreme ter vrsto in absorbcijsko površino sprejemnikov sončne energije (SSE). Vlagatelj, ki bo udeležen v skupinsko organizirani gradnji (krožki za samogradnjo solarnih sistemov), mora predložiti originalno potrdilo organizatorja samograditeljske skupine o sodelovanju v skupini in original zbirnega spiska materiala za SSE.
Priznani stroški vključujejo:
– nabavo in vgradnjo sprejemnikov sončne energije;
– nabavo in vgradnjo hranilnika toplote;
– vmesne povezave, črpalke, krmilne in varovalne elemente sistema.
B – vgradnja kurilne naprave za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe na lesno biomaso
Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli na podlagi originalnega predračuna izvajalca naložbe za kurilno napravo na lesno biomaso na sekance, pelete ali polena, ki mora imeti, skladno z zahtevami standarda EN 303-5 oziroma za kamine za centralno ogrevanje, skladno z zahtevami standarda EN 14785, naslednje toplotno-tehnične karakteristike: izkoristek kurilne naprave pri nazivni toplotni moči mora biti večji ali enak 90%, vrednost emisij prašnih delcev mora biti manjša od 50 mg/m3, vrednost emisij CO pa manjša od 750 mg/m3 (emisije določene pri normni temperaturi 273 K in tlaku 101,3 kPa ter računski vsebnosti kisika 13% v suhih dimnih plinih). Kurilne naprave na polena morajo imeti prigrajen hranilnik oziroma hranilnike toplote v skupni velikosti vsaj 50 l/kW toplotne moči kurilne naprave.
Priznani stroški vključujejo:
– nabavo in vgradnjo kurilne naprave;
– predelavo obstoječega ali izdelavo novega priključka za dovod zraka in odvod dimnih plinov;
– nabavo in vgradnjo zalogovnika za gorivo, transportnega in varnostnega sistema, ustrezne krmilne opreme in hranilnika toplote.
C – vgradnja toplotne črpalke za pripravo sanitarne tople vode in/ali centralno ogrevanje stanovanjske stavbe
Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli le za serijsko izdelane toplotne črpalke, na podlagi originalnega predračuna izvajalca naložbe, ki vključuje nabavo in vgradnjo toplotne črpalke ter podatek o vrsti oziroma modelu toplotne črpalke, in sicer za:
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Priznani stroški vključujejo:
– nabavo in vgradnjo toplotne črpalke;
– nabavo in vgradnjo hranilnika toplote ter povezavo s toplotno črpalko;
– cevne povezave toplotne črpalke z virom toplote, ustrezno varovalno in krmilno opremo.
D – vgradnja prvega sistema centralnega ogrevanja pri obnovi stanovanjske stavbe v primeru priključitve na daljinsko ogrevanje na obnovljiv vir energije
Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli le v primeru, da se pri obnovi stanovanjske stavbe sistem centralnega ogrevanja vgrajuje prvič, in sicer za nabavo in vgradnjo celotnega sistema centralnega ogrevanja pri obnovi stanovanjske stavbe, ki se bo priključila na sistem daljinskega ogrevanja, ki uporablja izključno obnovljiv vir energije.
Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena le za stanovanjske stavbe, za gradnjo katerih je bilo gradbeno dovoljenje izdano pred 1. 1. 2003, morebitno gradbeno dovoljenje za legalizacijo stanovanjskih stavb, zgrajenih pred 1. 1. 2003, pa pred oddajo vloge po tem javnem pozivu.
Priznani stroški vključujejo:
– nakup in vgradnjo elementov razvoda ogrevalnega sistema, grelnih teles in termostatskih ventilov;
– ustrezno krmilno in varovalno opremo.
E – vgradnja lesenega zunanjega stavbnega pohištva pri obnovi stanovanjske stavbe
Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli na podlagi originalnega predračuna izvajalca naložbe za zamenjavo obstoječega zunanjega stavbnega pohištva, t.j. oken, balkonskih vrat in fiksnih zasteklitev pri obnovi stanovanjske stavbe, z vgradnjo energijsko učinkovitega lesenega, s toplotno prehodnostjo celotnega okna U <= 1,2 W/m2K (zasteklitev in okvir skupaj) skladno s standardom EN 10077-1 oziroma EN 12567-1(2). Okna, balkonska vrata in fiksne zasteklitve morajo biti vgrajene po načelu tesnjenja v treh ravninah, kar opredeljuje RAL smernica za načrtovanje in izvedbo montaže zunanjega stavbnega pohištva.
Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena le za stanovanjske stavbe, za gradnjo katerih je bilo gradbeno dovoljenje izdano pred 1. 1. 2003, morebitno gradbeno dovoljenje za legalizacijo stanovanjskih stavb, zgrajenih pred 1. 1. 2003, pa pred oddajo vloge po tem javnem pozivu. Nepovratna finančna spodbuda ne more biti dodeljena za prvo vgradnjo lesenih oken, balkonskih vrat in fiksnih zasteklitev.
Priznani stroški vključujejo:
– odstranitev obstoječih oken, balkonskih vrat oziroma fiksnih zasteklitev ter nabavo in vgradnjo novih, skladno s smernico RAL montaže;
– nabavo in vgradnjo senčil;
– nabavo in vgradnjo okenskih polic;
– obdelavo špalet.
Priznani stroški ne vključujejo odstranitve, nabave in vgradnje vhodnih oziroma garažnih vrat.
F – toplotna izolacija fasade pri obnovi eno ali dvostanovanjske stavbe
Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli na podlagi originalnega predračuna izvajalca naložbe za toplotno izolacijo fasade skupaj s podstavkom oziroma coklom, ki mora biti izvedena z najmanj 15 cm toplotno izolacijskega materiala s toplotno prevodnostjo (lambda) <= 0,045 W/mK ali ustrezno debelino drugega toplotno izolacijskega materiala (d), da bo razmerje (lambda)/d <= 0,3 W/m2K. Navedeno razmerje (lambda)/d <= 0,3 W/m2K mora biti izkazano tudi v primeru vgradnje naravnih toplotno izolacijskih materialov, in sicer ne glede na vrednost toplotne prevodnosti ((lambda)) naravnega toplotno izolacijskega materiala.
V primeru, da je na obstoječi stanovanjski stavbi že vgrajen fasadni sistem s toplotno izolacijskim materialom, katerega toplotna prevodnost (lambda) <= 0,045 W/mK, lahko vlagatelj izvede konkretno naložbo v razliki do najmanj 15 cm toplotno izolacijskega materiala. Predložiti mora fotografije, iz katerih bo razvidna debelina že vgrajenega toplotno izolacijskega materiala in ustrezna dokazila, ki izkazujejo toplotno prevodnost že vgrajenega toplotno izolacijskega materiala. Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena le za stanovanjske stavbe, za gradnjo katerih je bilo gradbeno dovoljenje izdano pred 1. 1. 2003, morebitno gradbeno dovoljenje za legalizacijo stanovanjskih stavb, zgrajenih pred 1. 1. 2003, pa pred oddajo vloge po tem javnem pozivu.
Priznani stroški vključujejo:
– postavitev gradbenega odra;
– odstranitev ali izravnavo obstoječega ometa ali ostalih gradbenih materialov, vgradnjo vertikalne hidroizolacije na predelu cokla, demontažo starih okenskih polic;
– nabavo in vgradnjo toplotno izolacijskega materiala z zaključnim slojem oziroma celotnega fasadnega sistema;
– obdelavo špalet;
– nabavo in vgradnjo okenskih polic.
G – toplotna izolacija strehe oziroma podstrešja pri obnovi eno ali dvostanovanjske stavbe
Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli na podlagi originalnega predračuna izvajalca za izvedbo toplotne izolacije strehe oziroma stropa proti neogrevanemu podstrešju z najmanj 25 cm toplotno izolacijskega materiala s toplotno prevodnostjo (lambda) <= 0,045 W/mK ali ustrezno debelino drugega toplotno izolacijskega materiala (d), da bo razmerje (lambda)/d <= 0,18 W/m2K. Navedeno razmerje (lambda)/d <= 0,18 W/m2K mora biti izkazano tudi v primeru vgradnje naravnih toplotno izolacijskih materialov, in sicer ne glede na vrednost toplotne prevodnosti ((lambda)) naravnega toplotno izolacijskega materiala.
Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena le za stanovanjske stavbe, za gradnjo katerih je bilo gradbeno dovoljenje izdano pred 1. 1. 2003, morebitno gradbeno dovoljenje za legalizacijo stanovanjskih stavb, zgrajenih pred 1. 1. 2003, pa pred oddajo vloge po tem javnem pozivu.
Priznani stroški vključujejo:
– nabavo in vgradnjo toplotno izolacijskega materiala, vključno s parno zaporo;
– nabavo in vgradnjo paroprepustne folije oziroma drugih materialov v funkciji sekundarne kritine;
– zaključne obloge pri izolaciji strehe npr. mavčno-kartonske plošče, lesene in druge obloge, pri izolaciji stropa proti neogrevanemu podstrešju pa npr. izdelava betonskega estriha, lesene pohodne obloge;
– pri obnovi ravne strehe pa tudi strošek odstranitve starih slojev, vgradnjo nove hidroizolacije in izvedbo estriha oziroma druge zaključne obloge.
Pravica do nepovratne finančne spodbude ne more biti dodeljena, če je toplotna izolacija na obstoječi strehi oziroma podstrešju deloma že vgrajena in želi vlagatelj vgraditi le dodatni toplotno izolacijski material.
H – vgradnja prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka v stanovanjski stavbi
Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli na podlagi originalnega predračuna izvajalca za nakup in vgradnjo centralnega sistema ali lokalnih naprav za prezračevanje z vračanjem toplote odpadnega zraka (rekuperacija). Naprave za centralno prezračevanje morajo v povprečnih obratovalnih razmerah dosegati energijsko učinkovitost pri vračanju toplote odpadnega zraka vsaj 80% ter izkazovati učinkovito rabo električne energije za pogon, in sicer največ 0,45 Wh/m3. Naprave za lokalno prezračevanje z vračanjem toplote odpadnega zraka morajo dosegati energijsko učinkovitost pri vračanju toplote odpadnega zraka vsaj 65%.
Priznani stroški vključujejo:
– nabavo in vgradnjo naprave za centralno ali lokalno prezračevanje z vračanjem toplote odpadnega zraka;
– nabavo in vgradnjo sistema za distribucijo zraka z elementi za vpihavanje in odsesovanje ter krmilnimi elementi;
– nabavo in vgradnjo sistema za predgrevanje zraka s toploto zemlje ali vode.
I – gradnja ali nakup nizkoenergijske in pasivne stanovanjske stavbe
Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli za gradnjo ali nakup nove stanovanjske stavbe oziroma prenovo stanovanjske stavbe, ki je lahko eno ali dvostanovanjska hiša, dvojček ali vrstna hiša, za katero je bilo pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje, in katere energijska učinkovitost bo v segmentu računske rabe energije za ogrevanje (Qh), izračunane po metodi za pasivne stavbe »PHPP`07«, manjša ali enaka 25 kWh/m2a. Navedena vrednost Qh se, ne glede na dejansko lokacijo stanovanjske stavbe, izračuna za klimatske razmere mesta Ljubljana.
Kakovost projektov se bo preverjala na podlagi izračuna iz prejšnjega odstavka, projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD) in načrtov za izvedbo (PZI), in sicer načrta arhitekture, ki mora biti izdelan v merilu 1:50, ter načrta strojnih inštalacij za ogrevanje in prezračevanje.
Dovoljena je le vgradnja zunanjega stavbnega pohištva s toplotno prehodnostjo U <= 1,0 W/m2K, skladno s smernico RAL montaže. Za okna, fiksne zasteklitve in balkonska vrata je dovoljena najmanj trojna zasteklitev. Povprečna toplotna prehodnost celotnega toplotnega ovoja stavbe, z upoštevanimi toplotnimi mostovi, mora biti U <= 0,30 W/m2K. Toplotna prehodnost zunanjega stavbnega pohištva in toplotne prevodnosti izolacijskih materialov v toplotnem ovoju stavbe morajo biti razvidne iz ustreznih dokazil skladno z zahtevami dokumentacije za prijavo.
Obvezna je vgradnja centralnega prezračevanja z energijsko učinkovitostjo vračanja toplote odpadnega zraka najmanj 80% ter učinkovito rabo električne energije za pogon, in sicer največ 0,45 Wh/m3, kar mora biti razvidno iz ustreznega tehničnega dokazila proizvajalca naprave.
Obvezen je preizkus zrakotesnosti stavbe, pri čemer je dovoljena izmenjava zraka pri tlačnem preizkusu po standardu EN 13829: n50 <= 0,6 h-1 za Qh <= 15 kWh/m2a oziroma n50 <= 1,0 h-1 za 15 < Qh <= 25 kWh/m2a.
Priporočljiva je vgradnja sodobnih generatorjev toplote, naprav z visoko energijsko učinkovitostjo, ne glede na uporabljani energent ali majhno količino toplote, ki jo je potrebno proizvesti na letnem nivoju. Kolikor je za ogrevanje in pripravo sanitarne tople vode predvidena uporaba fosilnih goriv, je dovoljena le vgradnja plinskih kondenzacijskih naprav. Direktno ogrevanje z električno energijo v obsegu več kot 10% letnih potreb po toploti za ogrevanje in pripravo sanitarne tople vode ni dopustno. Stanovanjska stavba mora izpolniti tudi zahtevo po minimalno 25% pokrivanju toplotnih potreb iz obnovljivih virov energije.
Nepovratna finančna spodbuda bo lahko dodeljena tudi za gradnjo stanovanjske stavbe, katere energijski razred je Qh <= 35 kWh/m2a. V takšnem primeru mora zunanji toplotni ovoj stavbe izkazovati bistveno višje zahteve glede toplotne zaščite: za neprozorne komponente toplotnega ovoja so lahko uporabljene komponente s povprečno toplotno prehodnostjo U <= 0,15 W/m2K, skupna povprečna toplotna prehodnost zunanjega stavbnega pohištva mora biti U <= 0,85 W/m2K. Za takšne primere stavb bo lahko dodeljena pravica do nepovratne finančne spodbude, ki je določena za stanovanjske stavbe energijskega razreda Qh <= 25 kWh/m2a.
Za novo naložbo po tej točki I se šteje tudi nakup stanovanjske stavbe, ki izpolnjuje pogoje tega ukrepa I, s strani prvega kupca, če je bila prodajna pogodba ali druga veljavna listina z zemljiškoknjižnim dovolilom prodajalca za vpis lastninske pravice v korist kupca sklenjena po 1. 1. 2011.
J – nakup stanovanjske enote v večstanovanjski stavbi, zgrajeni ali prenovljeni v pasivnem energijskem razredu
Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli kupcu stanovanjske enote, ki se nahaja v novi ali prenovljeni, visoko učinkoviti večstanovanjski stavbi s tremi ali več stanovanji, katere energijska učinkovitost v segmentu računske rabe energije za ogrevanje stavbe (Qh), izračunano po metodi za pasivne stavbe »PHPP`07«, bo manjša ali enaka 15 kWh/m2a. Pri poslovno stanovanjskih stavbah se izračun energijske učinkovitosti omeji zgolj na večstanovanjski del stavbe. Vrednost Qh se, ne glede na dejansko lokacijo večstanovanjske stavbe, izračuna za klimatske razmere mesta Ljubljana.
Ustreznost energijske učinkovitosti se bo preverjala na podlagi izračuna iz prejšnjega odstavka, projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD) in projekta za izvedbo (PZI), in sicer načrta arhitekture, ki mora biti izdelan v merilu 1:50, ter načrta strojnih inštalacij za ogrevanje in prezračevanje.
V stanovanjskih enotah je dovoljena le vgradnja zunanjega stavbnega pohištva s toplotno prehodnostjo U <= 1,0 W/m2K, skladno s smernico RAL montaže. Za okna, fiksne zasteklitve in balkonska vrata je dovoljena najmanj trojna zasteklitev. Povprečna toplotna prehodnost ostalih neprozornih komponent toplotnega ovoja mora znašati U <= 0,20 W/m2K. Toplotna prehodnost zunanjega stavbnega pohištva in toplotne prevodnosti izolacijskih materialov v toplotnem ovoju stavbe morajo biti razvidne iz ustreznih dokazil skladno z dokumentacijo za prijavo.
Stanovanjske enote v večstanovanjskih stavbah, ki so predmet dodeljevanja nepovratnih finančnih spodbud, morajo imeti vgrajen sistem prezračevanja prostorov z vračanjem toplote odpadnega zraka. Izvedba centralnega prezračevanja stanovanjske enote ali podobnega sistema s skupno napravo mora izkazovati energijsko učinkovitost vračanja toplote najmanj 80%.
Obvezen je preizkus zrakotesnosti stanovanjske enote, pri čemer je dovoljena izmenjava zraka pri tlačnem preizkusu po standardu EN 13829: n50 <= 0,6 h-1.
Za individualno ali skupno oskrbo je priporočljiva vgradnja sodobnih generatorjev toplote, naprav z visoko energijsko učinkovitostjo, ne glede na uporabljani energent ali majhno količino toplote, ki jo je potrebno proizvesti na letnem nivoju. Kolikor je za ogrevanje ali pripravo sanitarne tople vode predvidena uporaba fosilnih goriv, je dovoljena le vgradnja plinskih kondenzacijskih naprav. Direktno ogrevanje z električno energijo v obsegu več kot 10% letnih potreb po toploti za ogrevanje in pripravo sanitarne tople vode ni dopustno. Stavba mora, skladno z veljavnimi predpisi, izpolniti tudi zahtevo po minimalno 25% pokrivanju toplotnih potreb iz obnovljivih virov energije.
Za novo naložbo po tej točki J se šteje nakup stanovanjske enote, ki izpolnjuje pogoje tega ukrepa J, s strani prvega kupca, če je bila prodajna pogodba ali druga veljavna listina z zemljiškoknjižnim dovolilom prodajalca za vpis lastninske pravice v korist kupca sklenjena po 1. 1. 2011.
2. Višina sredstev
Višina sredstev po tem javnem pozivu znaša 10 milijonov €.
3. Upravičene osebe za kandidiranje na javnem pozivu
Na javnem pozivu lahko sodeluje vsaka fizična oseba, ki je investitor in:
– lastnik nepremičnine, stanovanjske stavbe ali stanovanjske enote v večstanovanjski stavbi, kjer bodo izvedeni ukrepi, ki so predmet javnega poziva, ali solastnik s pisnim soglasjem ostalih solastnikov, ali imetnik stavbne pravice na nepremičnini, kjer bo naložba izvedena (v nadaljevanju: lastnik);
– ožji družinski član (zakonec, zunajzakonski partner, otroci oziroma posvojenci, starši ali posvojitelji) lastnika, z njegovim pisnim dovoljenjem;
– najemnik stanovanjske stavbe ali stanovanjske enote v večstanovanjski stavbi s pisnim dovoljenjem lastnika.
Na javnem pozivu lahko za izvedbo ukrepa nakupa nepremičnine iz točke 1.I ali 1.J sodeluje vsaka fizična oseba, ki je:
– prvi kupec nizkoenergijske in pasivne stanovanjske stavbe oziroma stanovanjske enote v pasivni večstanovanjski stavbi (v nadaljevanju: kupec);
– ožji družinski član (zakonec, zunajzakonski partner, otroci oziroma posvojenci, starši in posvojitelji) kupca z njegovim pisnim dovoljenjem.
4. Pogoji za kandidiranje na javnem pozivu
Upravičene osebe, ki kandidirajo na javnem pozivu (v nadaljevanju: vlagatelji), lahko pridobijo pravico do nepovratne finančne spodbude za nove naložbe, s katerimi bodo izvedeni zgoraj navedeni ukrepi. Vlagatelj pridobi pravico do nepovratne finančne spodbude po javnem pozivu ob upoštevanju višine razpisanih sredstev, omejitev in višine spodbud po javnem pozivu in prednostnega vrstnega reda prispetja popolne vloge na Eko sklad.
Vlagatelj, ki je v okviru iste naložbe za posamezen ukrep, ki je predmet spodbujanja po tem javnem pozivu, že prejel kredit Eko sklada in ima iz naslova tega kredita obveznosti do Eko sklada, za ta ukrep ne more pridobiti pravice do nepovratne finančne spodbude po tem javnem pozivu. Ne glede na prejšnji stavek je vlagatelj v primeru, da kandidira za najmanj tri ukrepe po javnem pozivu, ki predstavljajo obnovo iste stanovanjske stavbe, in če priznani stroški teh ukrepov znašajo več kot 20.000 €, za izvedbo istih ukrepov upravičen pridobiti kredit Eko sklada. Tudi vlagatelj, ki kandidira za gradnjo ali nakup nizkoenergijske in pasivne stanovanjske stavbe, ki izpolnjuje pogoje tega javnega poziva, je upravičen pridobiti kredit Eko sklada. V nobenem primeru pa višina nepovratne finančne spodbude in kredita skupaj ne smeta presegati priznanih stroškov kreditirane naložbe.
Vgradnjo in zagon posameznih naprav oziroma opreme, ki so predmet naložbe, lahko opravi le za to usposobljen in registriran izvajalec. Naprav in opreme oziroma stanovanjske hiše ali enote, ki je bila predmet nepovratne finančne spodbude, ni dovoljeno odtujiti oziroma odstraniti najmanj 5 let po izplačilu nepovratne finančne spodbude. Nepovratne finančne spodbude se ne dodeljujejo za naložbe, ki vključujejo dobavo in vgradnjo prototipne in rabljene opreme oziroma naprav.
Za posamezen ukrep, ki je predmet javnega poziva in bo izveden na določeni nepremičnini, je možno dodeliti največ eno nepovratno finančno spodbudo, za katero lahko z eno vlogo zaprosi tudi več upravičenih soinvestitorjev. V tem primeru bo pravica do nepovratne finančne spodbude dodeljena vsakemu soinvestitorju sorazmerno deležu njegove udeležbe pri financiranju naložbe. Vlagatelj lahko z eno vlogo kandidira tudi za več posameznih ukrepov, ki so predmet tega javnega poziva.
Osnovni pogoj za dodelitev nepovratne finančne spodbude je pravočasna in popolna vloga. Za popolno vlogo šteje vloga, sestavljena iz obrazca »Vloga«, ki je sestavni del dokumentacije za prijavo, in pripadajočih prilog, kot to določa javni poziv oziroma dokumentacija za prijavo. Iz dokumentacije posamezne vloge mora biti razvidno, da bo naložba izvedena skladno s pogoji in kriteriji javnega poziva in da je vloga pripravljena skladno z zahtevami dokumentacije za prijavo.
Eko sklad ima pravico kadarkoli po prejetju vloge za dodelitev nepovratne finančne spodbude z ogledi, preverjanjem dokumentacije ali na drug način preveriti namensko porabo nepovratnih sredstev ter skladnost dokumentacije in izvedbe naložbe z določili javnega poziva in veljavnimi predpisi, kot tudi spoštovanja prepovedi odtujitve predmeta sofinanciranja. V primeru ugotovljene nenamenske porabe sredstev in kršitev predpisov in določil pogodbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude je prejemnik nepovratne finančne spodbude dolžan Eko skladu vrniti prejeta sredstva skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi.
5. Višina nepovratne finančne spodbude
A – vgradnja solarnega ogrevalnega sistema v stanovanjski stavbi
Višina nepovratne finančne spodbude znaša 25% priznanih stroškov naložbe in se lahko dodeli za največ 20 m2 sprejemnikov sončne energije, vendar ne več kot:
– 150 € na m2 absorbcijske površine pri sistemih s ploščatimi sprejemniki in
– 200 € na m2 absorbcijske površine pri sistemih z vakuumskimi sprejemniki.
Za sisteme s ploščatimi sprejemniki sončne energije, ki bodo izdelani v samogradnji, spodbuda znaša 75 € na m2 absorbcijske površine vgrajenih sprejemnikov.
B – vgradnja kurilne naprave za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe na lesno biomaso
Višina nepovratne finančne spodbude znaša 25% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot:
– 2.000 €, če gre za kurilno napravo na sekance ali pelete, oziroma
– 1.500 €, če gre za kurilno napravo na polena.
C – vgradnja toplotne črpalke za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe in/ali pripravo sanitarne tople vode
Višina nepovratne finančne spodbude znaša 25% priznanih stroškov naložbe, vendar za toplotne črpalke za ogrevanje in pripravo sanitarne tople vode ne več kot:
– 2.000 € za toplotno črpalko tipa voda/voda ali zemlja/voda;
– 1.500 € za toplotno črpalko zrak/voda z minimalnim grelnim številom več kot 3,6;
– 1.000 € za toplotno črpalko zrak/voda z minimalnim grelnim številom več kot 3,3 do 3,6.
Višina nepovratne finančne spodbude za toplotne črpalke za pripravo sanitarne tople vode znaša največ 25% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 250 €.
D – vgradnja prvega sistema centralnega ogrevanja pri obnovi stanovanjske stavbe v primeru priključitve na daljinsko ogrevanje na obnovljiv vir energije
Višina nepovratne finančne spodbude znaša največ 25% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 2.000 € na stanovanjsko enoto.
E – vgradnja lesenega zunanjega stavbnega pohištva pri obnovi stanovanjske stavbe
Višina nepovratne finančne spodbude znaša največ 25% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 100 € na m2 oken, balkonskih vrat in fiksnih zasteklitev, izdelanih iz lesa, in sicer za največ 30 m2 zamenjanega zunanjega stavbnega pohištva na posamezno stanovanjsko enoto.
F – toplotna izolacija fasade pri obnovi eno ali dvostanovanjske stavbe
Višina nepovratne finančne spodbude znaša največ 25% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 12 € na m2 za največ 200 m2 toplotne izolacije fasade enostanovanjske stavbe in za največ 150 m2 toplotne izolacije fasade na enoto pri dvostanovanjski stavbi.
G – toplotna izolacija strehe oziroma podstrešja pri obnovi eno ali dvostanovanjske stavbe
Višina nepovratne finančne spodbude znaša največ 25% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 10 € na m2 za največ 150 m2 toplotne izolacije strehe oziroma podstrešja stanovanjske enote.
H – vgradnja prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka v stanovanjski stavbi
Višina nepovratne finančne spodbude znaša največ 25% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 2.500 € za izvedbo centralnega prezračevalnega sistema za stanovanjsko enoto oziroma največ 400 € na vgrajeno enoto lokalnega sistema prezračevanja. Dodatna finančna spodbuda v višini 300 € se dodeli za vgradnjo centralnega prezračevalnega sistema z zahtevano energijsko učinkovitostjo najmanj 80%, ki poleg vračanja toplote odpadnega zraka zagotavlja tudi vračanje vlage.
I – gradnja ali nakup nizkoenergijske in pasivne stanovanjske stavbe
Nepovratna finančna spodbuda je namenjena za doseganje višjega energijskega in okoljskega nivoja stanovanjske gradnje. Nepovratna finančna spodbuda pokriva delež dodatno investiranih sredstev za izvedbo energijsko učinkovitejšega toplotnega ovoja stavbe, izvedbo sistema centralnega prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka in vgradnjo generatorja toplote, namenjenega ogrevanju prostorov.
Nepovratna finančna spodbuda je določena glede na vrsto toplotno izolacijskega materiala v toplotnem ovoju stavbe in glede na neto ogrevano površino znotraj toplotnega ovoja stavbe, in sicer za največ 200 m2 za enodružinske hiše in za največ 150 m2 za stanovanjske enote v dvodružinskih hišah, dvojčkih ali vrstnih hišah.
Najvišja nepovratna finančna spodbuda 125 € na m2 neto ogrevane površine se dodeli za gradnjo stanovanjskih stavb v energijskem razredu do 10 kWh/m2a, toplotno zaščitenih z volumskim deležem najmanj 75% naravnih toplotno izolacijskih materialov. Za ostale kombinacije razredov energijske učinkovitosti in uporabljenih toplotno izolacijskih materialov v toplotnem stavbnem ovoju je možna višina najvišje nepovratne finančne spodbude prikazana v tabeli:
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
Pri tem predstavljajo skupine:
– I. skupina: vgrajenih najmanj 75% toplotno izolacijskih materialov naravnega izvora (npr. lesna vlakna, celulozni kosmiči, pluta, ovčja volna, bombaž, ipd.),
– II. skupina: vgrajenih skupaj najmanj 75% toplotno izolacijskih materialov mineralnega izvora (npr. mineralna volna, penjeno steklo, ipd.) in naravnega izvora,
– III. skupina: vgrajenih več kot 25% toplotno izolacijskih materialov sintetičnega in ostalega izvora (npr. penjeni in ekstrudirani polistiren).
Z vidika trajnostne gradnje in s ciljem doseganja večjega obsega uporabe naravnih materialov je predvidena tudi dodatna spodbuda za stavbe, v katere bo vgrajeno zunanje stavbno pohištvo iz lesa. Pravica do dodatne nepovratne finančne spodbude se dodeli s ciljem pokrivanja dela višjih investicijskih stroškov v višini 50 € na m2 vgrajenega zunanjega stavbnega pohištva iz lesa, vendar za največ 30 m2 na stanovanjsko stavbo.
J – nakup stanovanjske enote v večstanovanjski stavbi, zgrajeni ali prenovljeni v pasivnem energijskem razredu
Nepovratna finančna spodbuda je namenjena spodbujanju energijsko učinkovitejše večstanovanjske gradnje in upravičeni osebi delno pokriva višje stroške naložbe, ki so posledica gradnje energijsko učinkovitejšega toplotnega ovoja stavbe, izvedbe sistema prezračevanja prostorov in vgradnje energijsko učinkovitega ogrevalnega sistema.
Nepovratna finančna spodbuda upravičeni osebi za nakup stanovanja v večstanovanjski stavbi, zgrajeni ali prenovljeni v pasivnem energijskem razredu, se dodeli za največ 100 m2 neto ogrevane površine stanovanjske enote v višini 250 € na m2. Nepovratna finančna spodbuda v okviru tega javnega poziva je posamezni upravičeni osebi lahko dodeljena le za nakup ene stanovanjske enote.
6. Pridobitev obrazcev in vsebina vloge
Javni poziv in dokumentacija za prijavo z obrazci je na voljo na spletni strani, www.ekosklad.si v rubriki Razpisi. Elektronska oblika dokumentacije za prijavo, ki si jo vlagatelji natisnejo sami, je enakovredna tiskanim obrazcem. Dodatne informacije o javnem pozivu so na voljo po tel. 01/241-48-61/72/28 ali 68, vsak dan med 8. in 12. uro. Javni poziv in dokumentacijo za prijavo z obrazci lahko kandidati tudi naročijo pri Eko skladu na zgoraj navedenih telefonskih številkah in jo prejmejo po pošti. Za navedeno dokumentacijo pa lahko zaprosijo tudi s pisnim zahtevkom, poslanim na naslov: Eko sklad, j.s., Tivolska cesta 30, 1000 Ljubljana. Kandidatom za spodbudo za ukrepa 1.I – gradnja nizkoenergijske in pasivne stanovanjske stavbe in 1.J – nakup stanovanjske enote v večstanovanjski stavbi, zgrajeni ali prenovljeni v pasivnem energijskem razredu, priporočamo predhodni strokovni pregled vloge, za katerega se dogovorijo na telefonski številki 01/241-48-69.
Vsaka vloga mora obvezno vsebovati izpolnjen obrazec »Vloga« s podatki o vlagatelju in naložbi ter vsa potrebna dokazila in priloge, kot jih za vsak posamezen ukrep natančno določa dokumentacija za prijavo.
7. Rok in način prijave
Vlagatelji se lahko prijavijo na javni poziv od 1. 1. 2011 dalje. Javni poziv velja do objave zaključka javnega poziva v Uradnem listu RS, vendar najkasneje do 31. 12. 2011.
Vlagatelj vloži pisno vlogo na predpisanih obrazcih z vsemi dokazili in prilogami osebno ali po pošti na naslov: Eko sklad, j.s., Tivolska cesta 30, 1000 Ljubljana.
8. Postopek obravnave vlog
Pri odločanju o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude vlagatelju se uporablja postopek, določen z Zakonom o splošnem upravnem postopku (Uradni list RS, št. 24/06 – uradno prečiščeno besedilo, 126/07, 65/08 in 8/10; v nadaljevanju: ZUP), kolikor ZVO-1 ne določa drugače.
Vlagatelj bo v primeru nepopolne ali nerazumljive vloge v skladu z določbami ZUP in splošnih pogojev poslovanja pozvan na odpravo pomanjkljivosti v določenem roku 15 dni. Če bo vlagatelj pomanjkljivosti odpravil v navedenem roku, se bo štelo, da je vloga vložena takrat, ko so pomanjkljivosti odpravljene. Če vlagatelj pomanjkljivosti v navedenem roku ne bo odpravil, bo Eko sklad s sklepom vlogo zavrgel.
Razpisana sredstva se do objave zaključka javnega poziva v Uradnem listu RS dodeljujejo po vrstnem redu prispetja popolnih vlog na Eko sklad. Zahteva za pridobitev pravice do nepovratne finančne spodbude je popolna vloga, ki vsebuje vsa zahtevana dokazila in priloge ter je vložena na predpisanem obrazcu. Eko sklad bo najpozneje v roku 90 dni po prejemu popolne vloge o vlagateljevi pravici do nepovratne finančne spodbude odločil z odločbo. Pritožba zoper navedeno odločbo ni dovoljena, vlagatelj pa ima pravico začeti upravni spor skladno z zakonom, ki ureja upravni spor.
Na podlagi odločbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude ter v skladu z 11. členom splošnih pogojev poslovanja bo s prejemnikom pravice do nepovratne finančne spodbude sklenjena pogodba o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude. En izvod podpisane pogodbe bo prejemnik pravice do nepovratne finančne spodbude moral v 15 dneh vrniti na naslov: Eko sklad, j.s., Tivolska cesta 30, 1000 Ljubljana, sicer se bo štelo, da je umaknil vlogo za pridobitev pravice do nepovratne finančne spodbude.
Za vlogo in odločbo o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude se taksa skladno z drugim odstavkom 2. člena in 1. točko 28. člena Zakona o upravnih taksah (Uradni list RS, št. 42/07 – uradno prečiščeno besedilo,126/07 in 88/10) ne plačuje.
9. Izplačilo nepovratne finančne spodbude
Izplačilo dodeljene nepovratne finančne spodbude za ukrepe A do vključno H:
Nepovratna finančna spodbuda bo prejemniku izplačana po predložitvi vseh dokazil o zaključku naložbe, ki vključujejo:
– originalno izjavo o zaključku naložbe, ki jo za vsak izvedeni ukrep, za katerega je bila vlagatelju dodeljena pravica do nepovratne finančne spodbude, podpišeta prejemnik pravice do nepovratne finančne spodbude (oziroma vsi prejemniki pravice do nepovratne finančne spodbude skladno z odločbo o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude) in izvajalec naložbe;
– izstavljeni originalni račun izvajalca naložbe s popisom del in materiala za celoten obseg naložbe (datum izdaje računa se šteje za datum izvedbe naložbe, če iz posameznih verodostojnih dokumentov, priloženih vlogi, ne izhaja drugače);
– dokazilo o plačilu celotnega računa iz prejšnje alineje in
– fotografije po izvedeni naložbi; za ukrepa F in G mora biti poleg fotografij stanovanjske stavbe po izvedeni toplotni izolaciji fasade oziroma podstrehe vsaj ena fotografija posneta v času izvajanja naložbe tako, da bo vidna debelina vgrajenega toplotno izolacijskega materiala (posnetek merilnega traku ob vgrajenem toplotno izolacijskem materialu); za ukrep E pa mora biti vsaj ena fotografija posneta med vgradnjo zunanjega stavbnega pohištva tako, da je razvidna montaža po smernicah RAL.
Izplačilo sredstev se izvrši po predložitvi posameznih originalnih računov izvajalcev in ostalih zahtevanih dokumentov za posamezne ukrepe, izvedene v skladu z odločbo o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude. Znesek izplačila se uskladi s predloženimi računi ob upoštevanju pogojev javnega poziva. Izplačilo nepovratnih sredstev se izvede v 30 dneh po prejemu zgoraj navedenih dokazil o zaključku naložbe na osebni bančni račun prejemnika.
Rok za zaključek naložbe za ukrepe A do H je 6 mesecev od sklenitve pogodbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude, sicer pravica do te spodbude preneha.
V primeru, da je prejemnik pridobil pravico do nepovratne finančne spodbude za hkratno izvajanje najmanj treh ukrepov v okviru obnove iste stanovanjske stavbe, katerih priznani stroški znašajo več kot 20.000 €, je rok za zaključek naložbe 12 mesecev od sklenitve pogodbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude, sicer pravica do te spodbude preneha.
Izplačilo dodeljene nepovratne finančne spodbude za ukrep I:
Nepovratna finančna spodbuda bo prejemniku izplačana po predložitvi vseh dokazil o zaključku naložbe, ki vključujejo:
– originalne izjave o izvedbi naložbe, ki jo za vsak izvedeni ukrep, ki je predmet nepovratne finančne spodbude, podpišeta prejemnik nepovratne finančne spodbude (oziroma vsi prejemniki nepovratne finančne spodbude skladno z odločbo o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude) in izvajalec;
– originalne račune za izvedbo ukrepov s popisom izvedenih del in materiala za celoten obseg naložbe (datum izdaje računa se šteje za datum izvedbe naložbe, če iz posameznih verodostojnih dokumentov, priloženih vlogi, ne izhaja drugače), in sicer za:
– nakup in vgradnjo zunanjega stavbnega pohištva;
– izvedbo toplotne izolacije toplotnega ovoja stavbe;
– nakup in vgradnjo centralnega sistema prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka;
– nakup in vgradnjo generatorja toplote;
– originalni račun za izvedbo meritev zrakotesnosti (datum izdaje računa se šteje za datum izvedbe naložbe, če iz posameznih verodostojnih dokumentov, priloženih vlogi, ne izhaja drugače);
– dokazila o plačilu celotnih računov iz prejšnjih alinej;
– fotografije izvedenih ukrepov, in sicer tipičnih in kritičnih detajlov, izvedbe toplotne zaščite vseh elementov toplotnega ovoja stavbe in vgradnje zunanjega stavbnega pohištva, vgrajenega centralnega sistema prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka, generatorja toplote in vsaj eno fotografijo dokončane stavbe;
– dokazilo o zagotavljanju zrakotesnosti (n50 <= 0,6 h-1 za Qh <= 15 kWh/m2a, n50 <= 1,0 h-1 za 15 < Qh <= 25 kWh/m2a) po standardu EN 13829;
– izjavo o skladnosti izvedenih del in obratovalni sposobnosti stavbe, ki jo podpišejo prejemnik spodbude (oziroma vsi prejemniki spodbude skladno z odločbo o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude), odgovorni nadzornik in odgovorni vodja projekta.
V primeru nakupa stanovanjske stavbe, grajene v nizkoenergijski in pasivni tehnologiji, bo prejemniku nepovratna finančna spodbuda izplačana po predložitvi naslednjih dokazil o zaključku naložbe, ki vključujejo:
– projekt izvedenih del (PID), in sicer načrt arhitekture in strojnih instalacij ogrevanja in prezračevanja s popisom vgrajene opreme in naprav z navedenimi tehničnimi karakteristikami;
– originalno izjavo o skladnosti izvedenih del in obratovalni sposobnosti stavbe, ki jo podpišejo prejemnik spodbude (oziroma vsi prejemniki spodbude skladno z odločbo o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude), odgovorni nadzornik in odgovorni vodja projekta;
– fotografije izvedene naložbe, in sicer tipičnih in kritičnih detajlov, izvedbe toplotne zaščite vseh elementov toplotnega ovoja stavbe in vgradnje zunanjega stavbnega pohištva, vgrajenega centralnega sistema prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka, generatorja toplote in vsaj eno fotografijo dokončane stavbe;
– dokazilo o zagotavljanju zrakotesnosti (n50 <= 0,6 h-1 za Qh <= 15 kWh/m2a, n50 <= 1,0 h-1 za 15 < Qh <= 25 kWh/m2a) po standardu EN 13829;
– dokazilo o plačilu celotne kupnine in dokazilo o vpisu lastninske pravice na nepremičnini v korist kupca oziroma prejemnika pravice do nepovratne finančne spodbude.
Izplačilo nepovratne finančne spodbude se izvede v 30 dneh po prejemu zgoraj navedenih dokazil o zaključku naložbe na osebni bančni račun prejemnika.
Rok za zaključek naložbe za ukrep I je 18 mesecev od sklenitve pogodbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude, sicer pravica do te spodbude preneha. Eko sklad si pridržuje pravico, da od prejemnika spodbude zahteva poročilo s termografskimi posnetki toplotnega ovoja stavbe ter izpostavljenih notranjih mest tudi po izplačilu navedene spodbude.
Izplačilo dodeljene nepovratne finančne spodbude za ukrep J:
Nepovratna finančna spodbuda bo prejemniku izplačana po predložitvi vseh dokazil o zaključku naložbe, ki vključujejo:
– uporabno dovoljenje za večstanovanjsko stavbo z zapisnikom o opravljenem tehničnem pregledu stavbe;
– projekt izvedenih del (PID), in sicer načrt arhitekture in strojnih instalacij ogrevanja in prezračevanja s popisom vgrajene opreme in naprav z navedenimi tehničnimi karakteristikami;
– dokazilo o zagotavljanju zrakotesnosti posamezne stanovanjske enote (n50 <= 0,6 h-1) po standardu EN 13829;
– fotografije izvedene naložbe, in sicer tipičnih in kritičnih detajlov, izvedbe toplotne zaščite vseh elementov toplotnega ovoja stavbe in vgradnje zunanjega stavbnega pohištva, vgrajenega sistema prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka, generatorja toplote in vsaj eno fotografijo dokončane večstanovanjske stavbe;
– dokazilo o plačilu celotne kupnine in dokazilo o vpisu lastninske pravice na nepremičnini v korist kupca oziroma prejemnika pravice do nepovratne finančne spodbude.
Dokumentacijo o zaključku naložbe lahko predloži tudi prodajalec stanovanjskih enot. Kolikor je za nakup stanovanjskih enot v isti večstanovanjski stavbi odobrena nepovratna finančna spodbuda več prejemnikom, lahko prodajalec stanovanjskih enot predloži le en izvod projektne in ostale zahtevane dokumentacije.
Rok za zaključek naložbe za ukrep J je 24 mesecev od sklenitve pogodbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude, sicer pravica do te spodbude preneha.
Izplačilo nepovratne finančne spodbude se izvede v 30 dneh po prejemu zgoraj navedenih dokazil o zaključku naložbe na osebni bančni račun prejemnika.