Uradni list

Številka 32
Uradni list RS, št. 32/2011 z dne 29. 4. 2011
Uradni list

Uradni list RS, št. 32/2011 z dne 29. 4. 2011

Kazalo

1581. Pravilnik o zagotavljanju usposobljenosti delavcev v sevalnih in jedrskih objektih, stran 4351.

Na podlagi devetega odstavka 62. člena Zakona o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti (Uradni list RS, št. 102/04 – uradno prečiščeno besedilo in 70/08 – ZVO-1B) izdaja minister za okolje in prostor v soglasju z ministrom za zdravje
P R A V I L N I K
o zagotavljanju usposobljenosti delavcev v sevalnih in jedrskih objektih
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina)
Ta pravilnik določa dela in naloge, ki sodijo v okvir upravljanja tehnološkega procesa sevalnega ali jedrskega objekta in nadzora nad procesi, povezanimi s sevalno in jedrsko varnostjo (v nadaljevanju: dela, pomembna za varnost), pogoje glede strokovne usposobljenosti, delovnih izkušenj, psihofizičnih lastnosti in neodvisnosti od alkohola, mamil in drugih psihoaktivnih sredstev, način preverjanja teh pogojev, pogostost rednega preverjanja in sestavo komisije za preverjanje predpisanih pogojev.
2. člen
(pomen izrazov)
(1) V tem pravilniku uporabljeni izrazi imajo naslednji pomen:
1. simulator je naprava za simulacijo procesov, ki se odziva na dejavnosti operaterja enako kakor pravi sistem. Za simulator jedrske elektrarne je oprema za krmiljenje in prikaz stanja podobna tisti v glavni komandni sobi jedrske elektrarne, simulacija pa poteka v realnem času. Oprema je povezana z računalnikom, ki simulira različna, s projektom predvidena obratovalna stanja;
2. stalno strokovno usposabljanje je proces sistematičnega vzdrževanja, obnavljanja in izpopolnjevanja znanj in veščin po opravljenem začetnem usposabljanju, ko delavec že opravlja svoja dela in naloge. Stalno usposabljanje se opravlja v rednih časovnih presledkih;
3. strokovna usposobljenost je izkazano obvladovanje znanj in veščin, potrebnih za opravljanje določenih del in nalog;
4. ustrezna izobrazba je za določeno delovno mesto potrebna ali zahtevana stopnja in smer izobrazbe, ki jo delavec pridobi pri institucijah šolskega sistema;
5. začetno strokovno usposabljanje je proces sistematičnega pridobivanja potrebnih znanj in veščin pred začetkom samostojnega opravljanja del in nalog na delovnem mestu dopolnilno k ustrezni izobrazbi za določena delovna mesta.
(2) Drugi izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo enak pomen kakor izrazi, opredeljeni v zakonu, ki ureja varstvo pred ionizirajočimi sevanji in jedrsko varnost.
II. SPLOŠNE ZAHTEVE O USPOSOBLJENOSTI
3. člen
(znanja in veščine)
(1) Delavci upravljavca sevalnega ali jedrskega objekta in zunanji izvajalci, ki opravljajo dela, pomembna za varnost na objektu, morajo imeti potrebna znanja in veščine. Razumeti morajo pomen svojih dejavnosti na sevalno in jedrsko varnost objekta.
(2) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta mora določiti in dokumentirati zahteve po znanjih in veščinah za vsako delovno mesto. Zahteve za delovna mesta, kjer se opravljajo dela, pomembna za varnost, morajo vsebovati najmanj:
– ustrezne izobrazbe,
– delovne izkušnje, pridobljene na primerljivem področju dela in na ostalih delovnih področjih ter
– začetno in stalno strokovno usposabljanje.
(3) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta mora zagotoviti primerno usposobljenost in preverjanje usposobljenosti lastnih delavcev in podizvajalcev, ki opravljajo dela, pomembna za varnost.
(4) Vsi delavci upravljavca sevalnega ali jedrskega objekta kot tudi zunanji izvajalci, ki delajo na lokaciji sevalnega ali jedrskega objekta, morajo poznati osnove jedrske varnosti, sevalne varnosti, požarne varnosti, varstva pri delu in pripravljenosti na izredne dogodke.
(5) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta mora zagotoviti tudi praktično usposabljanje za dela, pomembna za varnost, za lastne delavce in podizvajalce, ki opravljajo vzdrževalna in druga tehnična dela v objektu.
4. člen
(fizične in psihične sposobnosti)
(1) Delavci, ki opravljajo dela, pomembna za varnost na delovnih mestih, navedenih v tem pravilniku morajo biti fizično in psihično sposobni za opravljanje teh del in nalog, kar ugotavljajo pooblaščeni zdravniki z zdravstvenim pregledom pred zaposlitvijo in z rednimi zdravstvenimi pregledi med zaposlitvijo. Zdravstveni pregled vključuje tudi preverjanje neodvisnosti od alkohola, mamil ali drugih psihoaktivnih sredstev.
(2) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta mora v primeru suma na odvisnost od alkohola, mamil ali drugih psihoaktivnih sredstev delavca iz prejšnjega odstavka takoj napotiti na izredni zdravstveni pregled.
(3) Če pooblaščeni zdravnik ugotovi nezmožnost za opravljanje del iz prvega odstavka tega člena, mora o tem takoj obvestiti upravljavca sevalnega ali jedrskega objekta.
(4) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta mora v primeru prejema obvestila o nezmožnosti opravljanja del iz prvega odstavka tega člena takoj sprejeti potrebne ukrepe, da tak delavec ne opravlja več teh del in o tem v 30 dneh od prejema obvestila obvestiti organ, pristojen za sevalno in jedrsko varnost (v nadaljnjem besedilu: Uprava).
5. člen
(programi strokovnega usposabljanja)
(1) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta mora pripraviti strategijo usposabljanja in programe strokovnega usposabljanja delavcev, ki opravljajo dela, pomembna za varnost. Programi morajo vsebovati program začetnega strokovnega usposabljanja za delovno mesto in program stalnega strokovnega usposabljanja delavcev.
(2) Programi strokovnega usposabljanja morajo biti pripravljeni v skladu s strategijo usposabljanja. Celovit plan usposabljanja mora biti pripravljen na podlagi programa strokovnega usposabljanja. Strategija usposabljanja in plan usposabljanja morajo biti pripravljeni na podlagi opredeljenih strokovnih kompetenc s posebnim poudarkom na sevalni in jedrski varnosti.
(3) Programi strokovnega usposabljanja morajo temeljiti na sistematičnem pristopu, ki obsega ukrepe za doseganje potrebnih kompetenc od prepoznavanja potrebnih znanj in veščin za opravljanje del, prek razvoja in izvedbe usposabljanj vključno z učnimi gradivi do naknadnega pregleda in vrednotenja uspešnosti usposabljanja.
(4) Programi strokovnega usposabljanja delavcev, ki opravljajo v sevalnih ali jedrskih objektih dela, pomembna za varnost, morajo biti opredeljeni v pisnih postopkih za usposabljanje.
(5) V strokovno usposabljanje morajo biti vključene lastne in tuje obratovalne izkušnje, priporočila in izkušnje dobavitelja tehnologije, mednarodni standardi in priporočila Mednarodne agencije za atomsko energijo ter drugih mednarodnih organizacij za jedrsko energijo ter sevalno in jedrsko varnost.
(6) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta mora programe iz prvega odstavka tega člena preverjati in obnavljati najmanj vsakih pet let, da se zagotovi njegova usklajenost z vsemi spremembami in dopolnitvami, ki se nanašajo na obratovanje in vzdrževanje sevalnih ali jedrskih objektov ter s predpisi in standardi.
(7) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta mora izvajati obnavljanje programov strokovnega usposabljanja kot uvajanje spremembe v skladu s pravilnikom, ki ureja zagotavljanje varnosti po začetku obratovanja sevalnih ali jedrskih objektov.
6. člen
(podrobni programi strokovnega usposabljanja)
(1) Okvirni letni program strokovnega usposabljanja osebja za dela, pomembna za varnost, je treba pripraviti in predložiti Upravi najmanj en mesec pred začetkom leta. Sestavni del okvirnega programa je tudi predlog terminov za preverjanje usposobljenosti osebja z dovoljenjem.
(2) Pred začetkom vsakega sklopa začetnega oziroma stalnega strokovnega usposabljanja mora upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta pripraviti in predložiti Upravi podroben program strokovnega usposabljanja.
III. POSTOPKI PREVERJANJA USPOSOBLJENOSTI
7. člen
(imenovanje strokovne komisije)
(1) Uprava imenuje strokovno komisijo za preverjanje strokovne usposobljenosti ter preverjanje izpolnjevanja drugih pogojev delavcev, ki v sevalnih ali jedrskih objektih opravljajo dela in naloge, za katera je potrebno dovoljenje (v nadaljevanju: komisija).
(2) Komisija deluje in odloča kot kolegijski organ, ki ga sestavljajo predsednik, namestnik predsednika in sedem članov. V komisijo sta imenovana največ dva člana, ki sta zaposlena pri upravljavcu sevalnega ali jedrskega objekta. Komisija ima svojega sekretarja, ki je delavec Uprave. Predsednika, namestnika predsednika in sekretarja imenuje Uprava.
(3) Član komisije mora poznati programe usposabljanj ter obseg znanj in veščin, potrebnih za dela in naloge, za katera preverja strokovno usposobljenost.
(4) Stroški za preverjanje strokovne usposobljenosti in ostalih pogojev, ki jih morajo izpolnjevati delavci na delovnih mestih po tem pravilniku, bremenijo upravljavca sevalnega ali jedrskega objekta.
(5) Komisija svoje poslovanje uredi s poslovnikom, ki ga potrdi Uprava.
8. člen
(vloga za preverjanje strokovne usposobljenosti)
(1) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta vloži vlogo za preverjanje strokovne usposobljenosti in ostalih pogojev za svoje delavce za pridobitev dovoljenj za opravljanje del in nalog na delovnih mestih, navedenih v tem pravilniku, najmanj dva meseca pred predvidenim rokom preverjanja strokovne usposobljenosti.
(2) K vlogi za prvo pridobitev dovoljenja mora upravljavec za vsakega kandidata priložiti naslednje podatke in priloge: ime in priimek, datum, kraj in občino in državo rojstva, državljanstvo, seznam šol, ki jih je delavec končal in številke ustreznih spričeval, potrdilo o uspešno opravljenem začetnem strokovnem usposabljanju, podatke o delovnih izkušnjah in kopijo potrdila o zdravstvenem pregledu delavca z oceno delovne zmožnosti za opravljanje del in nalog.
(3) K vlogi za podaljšanje veljavnosti dovoljenja mora upravljavec za vsakega kandidata priložiti naslednje podatke: ime in priimek, datum rojstva, datum in stopnjo zadnjega preverjanja strokovne usposobljenosti, vsako prekinitev ali spremembo dela in nalog v sevalnem ali jedrskem objektu, daljšo od treh mesecev in krajšo od šestih mesecev, podatke o opravljenem rednem stalnem strokovnem usposabljanju ter kopije potrdil o zdravstvenih pregledih z ocenami delovne zmožnosti.
(4) K preverjanju strokovne usposobljenosti za pridobitev dovoljenja za opravljanje določenih del in nalog v sevalnem ali jedrskem objektu upravljavec tega objekta lahko prijavi tudi osebo, ki ni v delovnem razmerju pri upravljavcu tega objekta, če izpolnjuje predpisane pogoje za taka dela in naloge.
9. člen
(drugje usposobljeni delavci)
(1) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta mora za delavce, ki želijo pridobiti dovoljenje za opravljanje del in nalog iz prvega odstavka prejšnjega člena na tem objektu, in ki so bili usposobljeni za opravljanje podobnih del na drugem podobnem objektu, in ki imajo veljavno dovoljenje za opravljanje teh del na podobnem objektu, k vlogi predložiti vso dokumentacijo, ki jo predpisujeta drugi in tretji odstavek prejšnjega člena.
(2) Delavec iz prejšnjega odstavka mora za pridobitev dovoljenja uspešno opraviti prilagojen program strokovnega usposabljanja, ki ga je upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta predhodno poslal Upravi, uspešno opraviti stalno strokovno usposabljanje in uspešno opraviti preverjanje usposobljenosti pred komisijo.
10. člen
(izvedba preverjanja strokovne usposobljenosti)
(1) Uprava najkasneje mesec dni po prejemu vloge pisno obvesti upravljavca sevalnega ali jedrskega objekta o kraju in času preverjanja strokovne usposobljenosti. Preverjanje se mora opraviti najkasneje v petih mesecih po prejemu vloge. Uprava uskladi roke in način preverjanja sporazumno z upravljavcem sevalnega ali jedrskega objekta.
(2) Za posamezno preverjanje strokovne usposobljenosti komisija določi najmanj dva člana, ki bosta izvedla preverjanje. O preverjanju usposobljenosti se vodi zapisnik.
(3) Komisija preverja znanja in veščine, ki jih morajo kandidati obvladati za opravljanje svojih del in nalog.
(4) Člani komisije sprejmejo končno oceno na sestanku po preverjanju usposobljenosti. Ocena kandidata je lahko »Opravil« ali »Ni opravil«. Oceno »Opravil« dobi kandidat, ki je dosegel vsaj 80% vseh možnih točk.
(5) Če kandidat, ki opravlja preverjanje usposobljenosti za prvo pridobitev dovoljenja, ne opravi uspešno preverjanja usposobljenosti, komisija določi datum ponovitve preverjanja, ki ne more biti prej kot tri mesece po neuspešnem preverjanju usposobljenosti.
(6) Če kandidat, ki opravlja preverjanje usposobljenosti za podaljšanje dovoljenja, ne opravi uspešno preverjanja usposobljenosti, komisija določi datum ponovitve preverjanja, ki ne more biti prej kot en mesec po neuspešnem preverjanju usposobljenosti.
11. člen
(dovoljenje za opravljanje del)
(1) Uprava izda delavcu dovoljenje za opravljanje del in nalog, za katere izpolnjuje pogoje, na podlagi poročila komisije o uspešno opravljenem preverjanju usposobljenosti in izpolnitvi drugih predpisanih pogojev.
(2) Komisija na podlagi s preverjanjem izkazane usposobljenosti delavca predlaga Upravi trajanje veljavnosti dovoljenja. Pri prvi pridobitvi dovoljenja komisija predlaga veljavnost dovoljenja za obdobje 12 do 18 mesecev ali največ do 31. decembra naslednjega koledarskega leta. Pri podaljšanjih dovoljenj komisija predlaga veljavnost dovoljenja za obdobje 27 mesecev, če je kandidat pri preverjanju usposobljenosti dosegel med 80% in vključno 90% možnih točk, oziroma pet let, če je dosegel več kot 90% možnih točk. Komisija praviloma predlaga veljavnost dovoljenja do 31. decembra.
(3) Dovoljenje velja za posamezni sevalni ali jedrski objekt in za dela in naloge, za katere je bila opravljeno preverjanje usposobljenosti in za katere so izpolnjeni pogoji.
12. člen
(neveljavnost dovoljenja)
(1) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta ne sme dovoliti opravljati dela na delovnem mestu, za katero se zahteva dovoljenje, delavcu, ki šest mesecev ali več ni opravljal tovrstnih del in v tem času ni opravil programa stalnega strokovnega usposabljanja za to delovno mesto.
(2) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta mora v štirih tednih od ugotovitve da delavec ne izpolnjuje pogojev, na podlagi katerih je bilo dovoljenje izdano, o tem obvestiti Upravo.
13. člen
(obnovitev neveljavnih dovoljenj)
(1) Če želi upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta obnoviti veljavnost dovoljenja za delavca, ki mu je bilo dovoljenje odvzeto ali mu je prenehalo veljati po določilih prejšnjega člena, mora delavca za obnovitev dovoljenja prijaviti v skladu z 8. členom tega pravilnika.
(2) Upravljavec sevalnega ali jedrskega objekta v primeru iz prejšnjega odstavka Upravo obvesti o programu strokovnega usposabljanja za delavca, ki obnavlja dovoljenje.
14. člen
(vodenje evidenc)
(1) Uprava za vsak sevalni ali jedrski objekt vodi posebej evidenco oseb, katerih strokovna usposobljenost je bila preverjena in ki izpolnjujejo pogoje za opravljanje določenih del in nalog in jim je bilo izdano dovoljenje, ter oseb, ki jim je bilo odvzeto dovoljenje.
(2) Evidence vsebujejo najmanj podatke o imenu in priimku osebe, datumu in kraju rojstva, doseženi izobrazbi, številko dovoljenja, datumu prve pridobitve dovoljenja, datume vseh nadaljnjih podaljšanj dovoljenj, vrsto veljavnega dovoljenja, datumih veljavnosti dovoljenja, datumu morebitnega odvzema dovoljenja.
IV. POGOJI ZA RAZLIČNE OBJEKTE
15. člen
(podrobni pogoji strokovne usposobljenosti za različne objekte)
Podrobni pogoji za strokovno usposobljenost ter način preverjanja teh pogojev za delavce, ki upravljajo s tehnološkim procesom ali opravljajo dela, pomembna za varnost, so v tem pravilniku navedeni za naslednje sevalne ali jedrske objekte:
1. jedrska elektrarna;
2. raziskovalni reaktor;
3. skladišče ali odlagališče radioaktivnih odpadkov.
IV.1 Jedrska elektrarna
16. člen
(strokovno usposabljanje v jedrskih elektrarnah)
(1) Upravljavec jedrske elektrarne mora med začetnim in stalnim strokovnim usposabljanjem operaterjev komandne sobe uporabljati simulator, ki ustreza značilnostim objekta.
(2) Simulator mora omogočati zlasti simulacijo normalnega obratovanja, nenormalnega obratovanja ter obratovanja v primeru nezgod. Upravljavec mora zagotoviti, da so vse izvedene spremembe na opremi jedrske elektrarne oziroma v načinu njenega upravljanja, ki zadevajo obseg simulacije oziroma način upravljanja, v najkrajšem času ustrezno simulirane tudi v simulatorju.
(3) Pri usposabljanju na simulatorju se morajo uporabljati pisni postopki, ki so enaki postopkom v jedrski elektrarni.
(4) Usposabljanje mora vključevati tudi timsko delo operaterjev, obvladovanje normalnega obratovanja, nenormalnega obratovanja ter obratovanja v primeru nezgod, obratovalne izkušnje, izhajajoče iz upravljanja in nadzora jedrske elektrarne ter obravnavo sprememb na objektu in v obratovalnih postopkih.
17. člen
(dela in naloge)
(1) Dela in naloge upravljanja tehnološkega procesa in nadzora nad tem, za katera se zahteva dovoljenje za glavnega operaterja, opravljajo delavci na naslednjih delovnih mestih:
1. vodja proizvodnje in vodja obratovanja;
2. vodja izmene;
3. glavni operater.
(2) Dela in naloge upravljanja tehnološkega procesa, za katera se zahteva dovoljenje za operaterja reaktorja, opravljajo delavci na naslednjih delovnih mestih:
1. operater reaktorja v komandni sobi;
2. operater ostalih sistemov v komandni sobi in dodatni operater ostalih sistemov.
(3) Dela in naloge inženirja izmene lahko opravlja delavec z veljavnim dovoljenjem za inženirja izmene ali dovoljenjem za glavnega operaterja.
(4) Dela in naloge, pomembna za jedrsko varnost, za katera se zahteva izpolnjevanje posebnih pogojev, opravljajo predsednik uprave jedrske elektrarne in član uprave ter delavci jedrske elektrarne na naslednjih delovnih mestih:
1. tehnični direktor;
2. direktor inženiringa;
3. vodja vzdrževanja;
4. operater opreme na lokalnih delovnih mestih (strojnik opreme).
18. člen
(poslovodstvo upravljavca jedrske elektrarne)
(1) Dela in naloge poslovodstva upravljavca jedrske elektrarne sme opravljati oseba z zaključenim najmanj univerzitetnim študijskim programom tehnične ali naravoslovne smeri (2. bolonjska stopnja), ki ima najmanj pet let delovnih izkušenj na področju jedrske energetike, od tega najmanj štiri leta delovnih izkušenj v jedrski elektrarni na delih, za katera je zahtevano veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog glavnega operaterja ali inženirja izmene, ter ima izkušnje na vodstvenih delih.
(2) Za jedrski objekt Nuklearno elektrarno Krško se določbe iz prejšnjega odstavka nanašajo na predsednika uprave.
(3) Dela in naloge člana uprave upravljavca jedrske elektrarne sme opravljati oseba z zaključenim najmanj univerzitetnim študijskim programom tehnične ali naravoslovne smeri (2. bolonjska stopnja), ki ima najmanj pet let delovnih izkušenj na področju jedrske energetike. Prednost pri izboru imajo osebe z najmanj štirimi leti delovnih izkušenj v jedrski elektrarni na delih, za katera je zahtevano veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog glavnega operaterja in z izkušnjami na vodstvenih delih, ali najmanj štirimi leti izkušenj v vodenju oziroma koordinaciji del vezanih na jedrske objekte.
19. člen
(tehnični direktor)
Dela in naloge tehničnega direktorja in njegovega namestnika sme opravljati delavec z zaključenim najmanj univerzitetnim študijskim programom tehnične ali naravoslovne smeri (2. bolonjska stopnja), ki ima najmanj štiri leta delovnih izkušenj v jedrski elektrarni na delih, za katera je zahtevano veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog glavnega operaterja ali inženirja izmene.
20. člen
(direktor inženiringa)
Dela in naloge direktorja inženiringa sme opravljati delavec z zaključenim najmanj univerzitetnim študijskim programom tehnične ali naravoslovne smeri (2. bolonjska stopnja), ki ima najmanj tri leta delovnih izkušenj v jedrski elektrarni na delih, za katere je zahtevano veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog glavnega operaterja ali inženirja izmene.
21. člen
(vodja vzdrževanja)
Dela in naloge vodje vzdrževanja sme opravljati delavec z zaključenim najmanj univerzitetnim študijskim programom tehnične ali naravoslovne smeri (2. bolonjska stopnja), ki ima najmanj tri leta delovnih izkušenj v jedrski elektrarni na delih, za katere je zahtevano veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog glavnega operaterja ali inženirja izmene.
22. člen
(vodja proizvodnje in vodja obratovanja)
Dela in naloge vodje proizvodnje in vodje obratovanja sme opravljati delavec z zaključenim najmanj univerzitetnim študijskim programom tehnične ali naravoslovne smeri (2. bolonjska stopnja), ki ima veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog glavnega operaterja in najmanj štiri leta delovnih izkušenj v jedrski elektrarni na delih, za katere je zahtevano veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog glavnega operaterja ali inženirja izmene.
23. člen
(vodja izmene)
Dela in naloge vodje izmene sme opravljati delavec z izobrazbo tehniške ali naravoslovne smeri, ki ima veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog glavnega operaterja in naslednje število let delovnih izkušenj na mestu glavnega operaterja v jedrski elektrarni:
+---------------------------------------------+----------------+
|           Vrsta končane izobrazbe           |    Potrebne    |
|                                             |delovne izkušnje|
+---------------------------------------------+----------------+
|univerzitetni študijski program              |     2 leti     |
|(2. bolonjska stopnja)                       |                |
+---------------------------------------------+----------------+
|visokošolski strokovni študijski program (1. |     3 leta     |
|bolonjska stopnja)                           |                |
+---------------------------------------------+----------------+
|višješolski strokovni študijski program      |     4 leta     |
|v trajanju najmanj 2 leti                    |                |
+---------------------------------------------+----------------+
|srednješolski program v trajanju najmanj 4   |     6 let      |
|leta                                         |                |
+---------------------------------------------+----------------+
24. člen
(glavni operater)
Dela in naloge glavnega operaterja sme opravljati delavec z izobrazbo tehniške ali naravoslovne smeri, ki ima veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog glavnega operaterja in naslednje število let delovnih izkušenj v jedrski elektrarni na mestu, za katero je potrebno dovoljenje za operaterja reaktorja:
+---------------------------------------------+----------------+
|           Vrsta končane izobrazbe           |    Potrebne    |
|                                             |delovne izkušnje|
+---------------------------------------------+----------------+
|univerzitetni študijski program              |     1 leto     |
|(2. bolonjska stopnja)                       |                |
+---------------------------------------------+----------------+
|visokošolski strokovni študijski program (1. |     2 leti     |
|bolonjska stopnja)                           |                |
+---------------------------------------------+----------------+
|višješolski strokovni študijski program v    |     3 leta     |
|trajanju najmanj 2 leti                      |                |
+---------------------------------------------+----------------+
|srednješolski program v trajanju najmanj 4   |     4 leta     |
|leta                                         |                |
+---------------------------------------------+----------------+
25. člen
(operaterji v komandni sobi)
Dela in naloge operaterja reaktorja, operaterja ostalih sistemov v komandni sobi ali dodatnega operaterja ostalih sistemov sme opravljati delavec s končano najmanj štiriletno srednjo šolo tehniške ali naravoslovne smeri, če ima veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog operaterja reaktorja ali glavnega operaterja.
26. člen
(inženir izmene)
Dela in naloge inženirja izmene sme opravljati delavec z zaključenim najmanj univerzitetnim študijskim programom tehnične ali naravoslovne smeri (2. bolonjska stopnja), ki ima najmanj eno leto delovnih izkušenj v jedrski elektrarni na delih, za katera je zahtevano veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog operaterja reaktorja in je v tem letu imel dovoljenje za opravljanje del in nalog glavnega operaterja. Poleg tega mora imeti veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog inženirja izmene ali glavnega operaterja.
27. člen
(strojnik opreme)
Dela in naloge operaterja opreme na lokalnih delovnih mestih (strojnik opreme) sme opravljati delavec z najmanj štiriletno srednjo šolo tehniške ali naravoslovne smeri in uspešno končanim odobrenim programom strokovnega usposabljanja za strojnika opreme.
28. člen
(začetno strokovno usposabljanje – operater reaktorja)
(1) Program začetnega strokovnega usposabljanja za delavce, ki so kandidati za pridobitev dovoljenja za operaterja reaktorja, mora obsegati štiri programske sklope:
1. tehnologija jedrskih elektrarn;
2. sistemi in obratovanje jedrske elektrarne;
3. usposabljanje na simulatorju jedrske elektrarne;
4. usposabljanje na delovnih mestih strojnikov opreme in v glavni komandni sobi.
(2) Minimalni obseg začetnega strokovnega usposabljanja v posameznem programskem sklopu je 400 šolskih ur.
29. člen
(začetno strokovno usposabljanje – glavni operater)
Program začetnega strokovnega usposabljanja za delavce, ki so kandidati za pridobitev dovoljenja za glavnega operaterja reaktorja, mora obsegati naslednje:
1. program stalnega usposabljanja za operaterja reaktorja;
2. uporaba ustreznih administrativnih in obratovalnih postopkov ter tehničnih specifikacij;
3. načrt zaščite in reševanja.
30. člen
(začetno strokovno usposabljanje – inženir izmene)
Program začetnega strokovnega usposabljanja za delavce, ki so kandidati za pridobitev dovoljenja za inženirja izmene, mora vsebovati najmanj:
1. teoretične osnove in praktično usposabljanje na simulatorju za spremljanje kritičnih varnostnih funkcij;
2. osnove in vsebino tehničnih specifikacij;
3. analizo stanja elektrarne v izrednih razmerah;
4. preprečevanje, odprava in ublažitev nezgod ter izvajanje zadolžitev iz načrta zaščite in reševanja.
31. člen
(stalno strokovno usposabljanje – glavni operater, operater reaktorja)
(1) Delavci, ki imajo veljavno dovoljenje za operaterja reaktorja ali glavnega operaterja, morajo letno opraviti najmanj 40 ur stalnega strokovnega usposabljanja na simulatorju.
(2) Program stalnega strokovnega usposabljanja mora vsebovati analizo obratovalnih dogodkov v preteklem letu, značilnosti gorivnega cikla, značilnosti izvedenih modifikacij in sprememb obratovalnih omejitev (tehničnih specifikacij) in analizo za varnost pomembnih obratovalnih dogodkov v drugih jedrskih elektrarnah istega tipa.
(3) Program stalnega strokovnega usposabljanja delavcev, ki imajo veljavno dovoljenje za glavnega operaterja, mora vsebovati tudi načrt zaščite in reševanja.
32. člen
(stalno strokovno usposabljanje – inženir izmene)
Program stalnega strokovnega usposabljanja za inženirja izmene mora vsako leto vsebovati najmanj 16 šolskih ur predavanj in najmanj dvanajst ur usposabljanja na simulatorju. Predavanja in usposabljanje na simulatorju morajo biti usmerjeni predvsem na spremljanje kritičnih varnostnih funkcij, analizo stanja elektrarne v izrednih razmerah in izvajanje zadolžitev iz načrta zaščite in reševanja.
33. člen
(preverjanje usposobljenosti – prva pridobitev dovoljenja za operaterja reaktorja)
(1) Preverjanje usposobljenosti za prvo pridobitev dovoljenja za opravljanje del in nalog operaterja reaktorja obsega: pisni del, preverjanje obratovalne usposobljenosti na simulatorju, ustni del in obhod elektrarne.
(2) Pisni del preverjanja obsega vprašanja iz snovi, ki je bila obdelana med začetnim strokovnim usposabljanjem. Za pripravo pisnega dela imenuje komisija enega ali več članov komisije, ki tudi ocenijo pisne odgovore kandidatov. Pozitivna ocena pisnega dela je predpogoj za nadaljevanje preverjanja.
(3) Preverjanje obratovalne usposobljenosti na simulatorju obsega samostojen zagon reaktorja iz podkritičnega stanja do nizke moči in delo v ekipi. Ekipa mora po vnaprej pripravljenem scenariju prikazati usposobljenost za varno obratovanje jedrske elektrarne po obratovalnih postopkih. Scenarij praviloma obsega normalno obratovanje, nenormalno obratovanje ter nezgodno obratovanje. Ocenjuje se delo kandidata na enem od delovnih mest, za katere je potrebno dovoljenje za operaterja reaktorja.
(4) Ustni del obsega zagovor pisnega dela ter vprašanja, ki se nanašajo na podrobnosti ukrepanja med potekom scenarija na simulatorju. Lahko pa vsebujejo tudi vprašanja, ki se nanašajo na teoretske osnove za posamezna opravila ter na tehnične specifikacije in omejitve.
(5) Med obhodom elektrarne se preverja poznavanje lokacije ter delovanja komponent in sistemov.
34. člen
(preverjanje usposobljenosti – prva pridobitev dovoljenja za glavnega operaterja)
(1) Preverjanje usposobljenosti za prvo pridobitev dovoljenja za opravljanje del in nalog glavnega operaterja obsega pisni del, preverjanje obratovalne usposobljenosti na simulatorju in ustni del.
(2) Pisni del obsega vprašanja iz snovi, ki je bila obdelana v začetnem strokovnem usposabljanju za glavnega operaterja ter v stalnem strokovnem usposabljanju za operaterje komandne sobe. Za pripravo in ocenitev pisnega dela velja določba iz drugega odstavka prejšnjega člena.
(3) Med preverjanjem obratovalne usposobljenosti na simulatorju na delovnem mestu, za katero je potrebno veljavno dovoljenje za glavnega operaterja, mora kandidat dokazati, da uspešno usmerja in nadzoruje delo operaterja reaktorja, operaterja ostalih sistemov, dodatnega operaterja ostalih sistemov in strojnikov opreme v skladu s postopki za normalna, nenormalna in nezgodna obratovalna stanja.
(4) Ustni del obsega zagovor pisnega dela, vprašanja, ki se nanašajo na podrobnosti ukrepanja med potekom scenarija na simulatorju in poznavanje ukrepov v primeru izrednega dogodka. Lahko vsebujejo tudi vprašanja, ki se nanašajo na teoretske osnove za posamezna opravila ter na tehnične specifikacije in omejitve.
35. člen
(preverjanje usposobljenosti – prva pridobitev dovoljenja za inženirja izmene)
Preverjanje usposobljenosti za prvo pridobitev dovoljenja za opravljanje del in nalog inženirja izmene obsega pisni del, preverjanje obratovalne usposobljenosti na simulatorju in ustni del. Vprašanja med ustnim delom se lahko nanašajo na podrobnosti ukrepanja med potekom scenarija na simulatorju, teoretične osnove za posamezna opravila, tehnične specifikacije, spremljanje kritičnih varnostnih funkcij in nalog iz načrta zaščite in reševanja.
36. člen
(drugi pogoji preverjanja usposobljenosti)
(1) Pisni del preverjanja obsega vprašanja iz snovi, ki jo morajo kandidati obvladati za opravljanje svojih del in nalog.
(2) Preverjanje obratovalne usposobljenosti na simulatorju obsega delo v ekipi na odgovarjajočih delovnih mestih posadke glavne komandne sobe. Ekipa mora po vnaprej pripravljenem scenariju prikazati ustrezno usposobljenost za varno obratovanje jedrske elektrarne po obratovalnih postopkih. Scenarij praviloma obsega normalno obratovanje, nenormalno obratovanje in nezgodno obratovanje.
(3) Preverjanje usposobljenosti za podaljšanje dovoljenja za operaterja reaktorja obsega pisni del, preverjanje obratovalne usposobljenosti na simulatorju in ustni del. Vprašanja med ustnim delom se lahko nanašajo na podrobnosti ukrepanja med potekom scenarija na simulatorju, vsebujejo pa lahko tudi vprašanja, ki se nanašajo na teoretske osnove za posamezna opravila in obratovanje reaktorja.
(4) Preverjanje usposobljenosti za podaljšanje dovoljenja za glavnega operaterja obsega pisni del, preverjanje obratovalne usposobljenosti na simulatorju za odgovarjajoče delovno mesto in ustni del. Vprašanja med ustnim delom se nanašajo na podrobnosti ukrepanja med potekom scenarija na simulatorju, teoretične osnove za posamezna opravila, tehnične specifikacije in načrt zaščite in reševanja.
(5) Preverjanje usposobljenosti za podaljšanje dovoljenja za opravljanje del inženirja izmene obsega pisni del, preverjanje na simulatorju in ustni del. Vprašanja med ustnim delom se lahko nanašajo na podrobnosti ukrepanja inženirja izmene med potekom scenarija na simulatorju, teoretične osnove za posamezna opravila, tehnične specifikacije in načrt zaščite in reševanja.
IV.2 Raziskovalni reaktor
37. člen
(dela in naloge)
Dela in naloge upravljanja tehnološkega procesa v raziskovalnem reaktorju in nadzora nad tem opravljajo delavci na naslednjih delovnih mestih:
1. vodja raziskovalnega reaktorja;
2. vodja izmene;
3. operater raziskovalnega reaktorja.
38. člen
(vodja raziskovalnega reaktorja)
Dela in naloge vodje raziskovalnega reaktorja sme opravljati delavec z zaključenim najmanj univerzitetnim študijskim programom tehnične ali naravoslovne smeri ter najmanj pet let delovnih izkušenj na področju reaktorske fizike ali jedrske tehnike.
39. člen
(vodja izmene raziskovalnega reaktorja)
Dela in naloge vodje izmene raziskovalnega reaktorja sme opravljati delavec z najmanj končano štiriletno srednjo šolo tehniške ali naravoslovne smeri, če ima veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog operaterja raziskovalnega reaktorja, s končanim programom strokovnega usposabljanja in najmanj tremi leti delovnih izkušenj na delih in nalogah operaterja raziskovalnega reaktorja.
40. člen
(operater raziskovalnega reaktorja)
Dela in naloge operaterja raziskovalnega reaktorja sme opravljati delavec z najmanj končano štiriletno srednjo šolo tehniške ali naravoslovne smeri, če ima veljavno dovoljenje za opravljanje del in nalog operaterja raziskovalnega reaktorja, s končanim programom strokovnega usposabljanja in najmanj eno leto delovnih izkušenj pri delih, povezanih z obratovanjem in vzdrževanjem reaktorja.
41. člen
(program usposabljanja in preverjanje znanja)
(1) Program strokovnega usposabljanja mora obsegati najmanj:
– osnove jedrske fizike;
– osnove reaktorske fizike;
– osnove prenosa toplote;
– poznavanje varnostno pomembne dokumentacije in postopkov raziskovalnega reaktorja;
– poznavanje ukrepov v primeru izrednih dogodkov.
(2) Preverjanje znanja in usposobljenosti za pridobitev ali podaljšanje dovoljenja za vodjo izmene oziroma operaterja raziskovalnega reaktorja obsega zagon reaktorja in spremembe moči, pisni izpit ter ustno preverjanje znanja o delovanju vse opreme in sistemov v raziskovalnem reaktorju.
(3) Za ocenitev znanja in usposobljenosti za obratovanje reaktorja komisija določi dva člana ocenjevalca, od katerih ima vsaj eden več kot triletne izkušnje pri delu z raziskovalnim reaktorjem.
IV.3 Skladišče ali odlagališče radioaktivnih odpadkov ali izrabljenega goriva
42. člen
(dela in naloge)
(1) Dela in naloge upravljanja in nadzora pri predelavi, skladiščenju ali odlaganju radioaktivnih odpadkov ali izrabljenega goriva v skladišču ali odlagališču radioaktivnih odpadkov ali izrabljenega goriva (v nadaljnjem besedilu skladišče ali odlagališče radioaktivnih odpadkov ali izrabljenega goriva), ki je samostojen jedrski objekt, so:
a. vodja skladišča ali odlagališča;
b. tehnolog predelave radioaktivnih odpadkov ali izrabljenega goriva;
c. operater opreme v skladišču ali odlagališču.
(2) Glede na zahtevnost objekta in obseg del lahko dela in naloge iz prvega odstavka opravlja ena ali več oseb, ki izpolnjujejo pogoje iz 43., 44. in 45. člena tega pravilnika.
43. člen
(vodja skladišča ali odlagališča)
Dela in naloge vodje skladišča ali odlagališča sme opravljati delavec z zaključenim najmanj univerzitetnim študijskim programom tehnične ali naravoslovne smeri ter s končanim ustreznim programom strokovnega usposabljanja in najmanj štirimi leti delovnih izkušenj na področju ravnanja z radioaktivnimi odpadki ali izrabljenim gorivom.
44. člen
(tehnolog predelave radioaktivnih odpadkov ali izrabljenega goriva)
Dela in naloge tehnologa predelave radioaktivnih odpadkov ali izrabljenega goriva sme opravljati delavec z najmanj štiriletno srednjo šolo tehniške ali naravoslovne smeri ter s končanim ustreznim programom strokovnega usposabljanja.
45. člen
(operater opreme v skladišču ali odlagališču)
Dela in naloge operaterja opreme v skladišču ali odlagališču sme opravljati delavec z najmanj končano štiriletno srednjo šolo ter s končanim ustreznim programom strokovnega usposabljanja.
46. člen
(programi usposabljanja – vodja skladišča ali odlagališča)
Programi strokovnega usposabljanja morajo obsegati:
1. osnove radio-kemije in jedrske fizike;
2. postopki za predelavo radioaktivnih odpadkov ali izrabljenega goriva;
3. predpisi in postopki za varstvo pred ionizirajočimi sevanji;
4. projektne zasnove skladišča ali odlagališča in instrumentacije za nadzor ionizirajočega sevanja;
5. načrt varovanja skladišča ali odlagališča in načrt zaščite in reševanja;
6. usposabljanje ob delu.
47. člen
(preverjanje znanja)
Preverjanje znanja in usposobljenosti za pridobitev ali podaljšanje dovoljenja za opravljanje del vodenja in nadzora skladišča ali odlagališča radioaktivnih odpadkov ali izrabljenega goriva je lahko ustno ali pisno in obsega preverjanje znanja iz programov strokovnega usposabljanja in obhod skladišča ali odlagališča. Komisija določi dva člana ocenjevalca, ki opravita preverjanje znanja in strokovne usposobljenosti.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
48. člen
(priznavanje izdanih dovoljenj)
Delavcem, ki upravljajo s tehnološkim procesom ali opravljajo dela, pomembna za varnost in imajo veljavno dovoljenje, izdano v skladu s Pravilnikom o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati delavci, ki opravljajo za varnost pomembna dela v sevalnih ali jedrskih objektih (Uradni list RS, št. 74/05), se prizna usposobljenost in veljavno dovoljenje tudi po tem pravilniku.
49. člen
(prehodno delovanje)
Komisija, imenovana po Pravilniku o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati delavci, ki opravljajo za varnost pomembna dela v sevalnih ali jedrskih objektih (Uradni list RS, št. 74/05), nadaljuje z delom po tem pravilnikom.
50. člen
(prenehanje veljavnosti)
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o pogojih, ki jih morajo izpolnjevati delavci, ki opravljajo za varnost pomembna dela v sevalnih ali jedrskih objektih (Uradni list RS, št. 74/05).
51. člen
(začetek veljavnost)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0071-292/2010/1
Ljubljana, dne 5. aprila 2011
EVA 2009-2511-0020
dr. Roko Žarnić l.r.
Minister
za okolje in prostor
 
Soglašam!
 
Dorijan Marušič l.r.
Minister
za zdravje

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti