Ob-1548/11
, Stran 371
Ob-1548/11
Na podlagi 6. in 9. člena Pravilnika o sofinanciranju projektov za promocijo zdravja in sklepa o izvedbi javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2011 in 2012 Upravnega odbora Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki ga je sprejel na 22. seji dne 17. 2. 2011 generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije objavlja
javni razpis
za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2011 in 2012
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Miklošičeva cesta 24, 1507 Ljubljana, Slovenija (v nadaljevanju: ZZZS), s tem razpisom vabi vlagatelje, ki s svojimi dejavnostmi, programi ali projekti (v nadaljevanju: projekti) neposredno ali posredno prispevajo k uresničevanju ciljev povezanih z razvojnimi usmeritvami na področju sistema zdravstvenega varstva, izvajanjem programa obveznega zdravstvenega zavarovanja ali izvajanjem dejavnosti ZZZS, da podajo vloge za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja v letu 2011 in 2012.
Projekti morajo biti namenjeni zavarovanim osebam v Sloveniji.
I. Predmet javnega razpisa
1. sofinanciranje projektov s področja zdravil za izboljšanje kakovosti predpisovanja in uporabe zdravil, ki so namenjeni zdravnikom in farmacevtom, in sicer:
– projekti za racionalnejšo in varnejšo porabo antibiotikov, zaviralcev protonske črpalke, zdravil za zmanjševanje holesterola in krvnega tlaka, benzodiazepinov ter protibolečinskih zdravil,
– strokovni izobraževalni projekti,
– strokovni izdajateljski projekti.
2. sofinanciranje projektov s področja zdravil za promocijo pravilne in varne uporabe zdravil, ki so namenjeni vsem prebivalcem ali posameznim skupinam prebivalcev, in sicer:
– informativni, izdajateljski in vzgojno izobraževalni projekti.
3. sofinanciranje projektov s področja zdravstvenega absentizma (projekti promocije zdravja na delovnem mestu, projekti za uveljavitev prijaznega in zdravju neškodljivega delovnega okolja, projekti odkrivanja, obravnavanja, obvladovanja in preprečevanja zbolevanja delavcev in razlogov za izostajanje z dela, projekti za vlaganje v zdravje zaposlenih za izboljšanje njihovega zdravja), ki so namenjeni delodajalcem in delavcem, in sicer:
– informativni, izdajateljski in vzgojno izobraževalni projekti,
– konkretni programi pri posameznih delodajalcih ali organizacijah.
4. sofinanciranje projektov za spodbujanje kakovostnega uveljavljanja pravic zavarovanih oseb v okviru mreže javne zdravstvene službe (uveljavljanje pravice do zdravstvenih storitev, proste izbire osebnega zdravnika, specialista ali zdravstvenega zavoda, vodenje čakalne knjige in spoštovanje čakalnih dob, spoštovanje pacientovih pravic, upravičenost doplačil in izdaja računov npr. v zobozdravstveni dejavnosti, spodbujanje celovitega upravljanja kakovosti v zdravstvu, pritožbeni postopki idr.), ki so namenjeni vsem prebivalcem ali posameznim skupinam prebivalcev, in sicer:
– projekti upravljanja in vodenja zlasti kroničnih nenalezljivih bolezni,
– projekti za informiranje in vzgojo bolnikov,
– izdajateljski projekti,
– informativni, izdajateljski in vzgojno izobraževalni projekti.
5. sofinanciranje projektov za promocijo zdravja, zdravega načina življenja in bolj kakovostnega življenja z boleznijo, ki so namenjeni vsem prebivalcem ali posameznim skupinam prebivalstva, in sicer:
– informativni, izdajateljski in vzgojno izobraževalni projekti,
– projekti za promocijo krepitve oziroma pospeševanja zdravja ter za promocijo varnosti in kakovosti življenja z boleznijo v delovnem in bivalnem (mesta, šole, vrtci idr.) okolju,
– konkretni programi krepitve zdravja v posameznih okoljih.
II. Osnovni pogoji za kandidiranje na javnem razpisu
Na razpisu lahko sodelujejo vlagatelji, ki s svojimi dejavnostmi neposredno ali posredno prispevajo k uresničevanju ciljev povezanih z razvojnimi usmeritvami na področju sistema zdravstvenega varstva, izvajanjem programa obveznega zdravstvenega zavarovanja ali izvajanjem dejavnosti ZZZS, določenim v razpisni dokumentaciji.
Za sredstva iz naslova sofinanciranja lahko zaprosijo osebe, ki izpolnjujejo hkrati naslednja splošna pogoja:
1. da bodo sredstva namenile:
– za izvajanje nepridobitnih projektov s področja promocije zdravja, ki so povezani z uresničevanjem ciljev,
– za izvajanje raziskovalnih, izobraževalnih ali drugih nepridobitnih strokovnih projektov, ki so povezani z uresničevanjem ciljev,
– za izvajanje publicistične, promocijske in druge medijske dejavnosti, ki je povezana z uresničevanjem ciljev;
2. da bodo zagotovile najmanj 60 odstotkov potrebnih sredstev za izvedbo projekta iz lastnih ali drugih virov. Projekti, ki jih bo ZZZS sofinanciral na podlagi tega razpisa, lahko prejmejo sredstva ZZZS v višini največ 40% celotne vrednosti projekta.
Posamezen vlagatelj lahko na razpis prijavi več projektov.
Vlagatelj, ki so mu bila dodeljena sredstva in za katerega se ob izvajanju veljavne pogodbe ugotovi, da je kršil pogodbena določila, se bo ob prijavi na ta javni razpis ZZZS za sofinanciranje, to štelo kot izključitveni pogoj in bo zato njegova vloga izločena.
Natančnejši pogoji za sodelovanje na tem razpisu so navedeni v razpisni dokumentaciji.
III. Merila, na podlagi katerih se izberejo prejemniki sredstev
1. merilo (50%) – Vsebinska usklajenost projekta z naslednjimi prednostnimi cilji razpisa:
– prednost bodo imeli projekti, ki se vsebinsko v celoti ali v pretežni meri nanašajo na področje zdravil, na področje zdravstvenega absentizma ali na področje kakovostnega uveljavljanja pravic zavarovanih oseb v okviru mreže javne zdravstvene službe;
– jasnost namena, ciljev in vsebine projekta;
– pričakovane koristi projekta, merjene s pričakovanim ali doseženim izboljšanjem zdravstvenega stanja prebivalstva ali njegovih skupin, zmanjšanjem stroškov ZZZS itd.;
– velikost populacije, kateri bodo rezultati projekta namenjeni;
– pomembnost javno zdravstvenega problema, s katerim se projekt ukvarja.
2. merilo (25%) – Usposobljenost vlagatelja in sprejemljivost projekta:
– ustrezna predstavitev vlagatelja;
– referenčna mnenja oseb, organizacij in združenj s konkretnega vsebinskega področja o vlagatelju;
– strokovna verifikacija prijavljenega projekta s strani organizacij in združenj s konkretnega vsebinskega področja, ki imajo svojo ciljno javnost (uporabnike, stranke) na celotnem območju Republike Slovenije;
– ustrezna javna odmevnost pri ciljnih javnostih;
Vlagatelj lahko v dokaz svoje usposobljenosti in sprejemljivosti projekta predloži tudi:
– referenčna mnenja oseb, organizacij in združenj s konkretnega vsebinskega področja o vlagatelju in
– strokovne verifikacije prijavljenega projekta s strani organizacij in združenj s konkretnega vsebinskega področja, ki imajo svojo ciljno javnost (uporabnike, stranke) na celotnem območju Republike Slovenije (mnenje organizacij in združenj, ki projekt podpirajo ipd.).
2.1 Prednost pod točko 1. I. poglavja (predmet razpisa) bodo imeli vlagatelji s področja zdravstvene in lekarniške dejavnosti z referencami na opisanem vsebinskem področju in strokovno verifikacijo vloženega projekta. Prednost bodo imeli projekti, ki bodo zajeli informiranje in izobraževanje zdravnikov in farmacevtov tudi na lokalni ravni.
2.2 Prednost pod točko 2. I. poglavja (predmet razpisa) bodo imeli vlagatelji z referencami na opisanem vsebinskem področju in strokovno verifikacijo vloženega projekta. Prednost bodo imeli projekti nacionalnega pomena t.j. projekti, ki imajo svojo ciljno javnost (uporabnike, stranke) na celotnem območju Republike Slovenije.
2.3 Prednost pod točko 3. I. poglavja (predmet razpisa) bodo imeli vlagatelji in organizacije delavcev in delodajalcev z referencami na opisanem vsebinskem področju in strokovno verifikacijo vloženega projekta.
2.4. Prednost pod točko 4. I. poglavja (predmet razpisa) bodo imeli vlagatelji za samopomoč oziroma bolj kakovostno življenje z boleznijo z referencami na opisanem vsebinskem področju in strokovno verifikacijo vloženega projekta. Prednost bodo imeli projekti nacionalnega pomena t.j. projekti, ki imajo svojo ciljno javnost (uporabnike, stranke) na celotnem območju Republike Slovenije.
2.5 Prednost pod točko 5. I. poglavja (predmet razpisa) bodo imeli projekti nacionalnega pomena t.j. projekti, ki imajo svojo ciljno javnost (uporabnike, stranke) na celotnem območju Republike Slovenije.
3. merilo (15%) – Finančna zahtevnost in sprejemljivost projekta:
– prednost bodo imeli projekti, katerih vrednost zaprošenih sredstev ne presega 15.000 EUR;
4. merilo (10%) – Izvedljivost projekta:
– prednost bodo imeli projekti, ki bodo vsebovali natančen opis rezultatov oziroma izdelkov projekta s podrobnim terminskim planom izvajanja nalog projekta.
Komisija za vodenje postopka bo na osnovi ocene vlog glede na vsebinsko, organizacijsko in finančno zahtevnost razvrstila v predloge 1. ranga (najbolj zahtevni), 2. ranga (zahtevni) in 3. ranga (najmanj zahtevni) in jih na tej osnovi tudi finančno ovrednotila.
IV. Okvirna višina sredstev, ki so na razpolago za predmet javnega razpisa
ZZZS bo za sofinanciranje projektov na podlagi tega razpisa v letu 2011 in 2012 namenil skupno največ 340.000,00 EUR. Sredstva se vlagateljem prednostno razdelijo za prednostna vsebinska področja iz I. poglavja tega razpisa, na katerega se vsebina projekta v celoti ali pretežni meri nanaša (za področje zdravil, področje zdravstvenega absentizma ali področje kakovostnega uveljavljanja pravic zavarovanih oseb v okviru mreže javne zdravstvene službe).
Obdobje, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva
Vlagatelji lahko na razpis prijavijo projekte, ki bodo potekali v Sloveniji v letu 2011 in 2012, končani pa morajo biti najpozneje do 10. novembra 2012.
V. Naslov in rok, do katerega morajo biti predložene vloge za sofinanciranje
Vloge morajo prispeti na naslov: Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Miklošičeva cesta 24, 1507 Ljubljana, tako, da prispejo v vložišče, soba 51, najkasneje do 28. 3. 2011, do 10. ure. Pravočasne vloge so samo tiste, ki jih ZZZS prejme do navedene ure, ne glede na to, ali so posredovane po pošti ali oddane osebno. Vlagatelji lahko zaprosijo za potrdilo o pravočasni vročitvi.
Nepravočasno in nepravilno označeno vlogo bo ZZZS izločil in jo po končanem postopku odpiranja vrnil vlagatelju.
Če vlagatelj prijavlja več vlog mora oddati vsako vlogo v svoji (individualni) ovojnici, sicer bo izločena druga in vsaka naslednja vloga oddana skupaj v isti ovojnici.
Vlagatelji morajo vloge oddati v zaprti ovojnici, ki mora biti jasno označena z napisom: »Ne odpiraj – Vloga – javni razpis za sofinanciranje projektov«. Na ovojnici mora biti označen polni naziv in naslov vlagatelja.
Vse stroške povezane s pripravo in predložitvijo vloge nosi vlagatelj. ZZZS v nobenem primeru ni odgovoren za te stroške, ne glede na potek in izid postopka.
VI. Odpiranje vlog: javno odpiranje vlog bo 31. 3. 2011 ob 8.15 na sedežu ZZZS, Miklošičeva cesta 24, Ljubljana, v računalniški učilnici – št. sobe 008: Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Miklošičeva 24, 1507 Ljubljana.
VII. Rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa in sklenitev pogodbe
Vlagatelji bodo obveščeni o izidu javnega razpisa s pisnim sklepom o dodelitvi sredstev oziroma obvestilom, ki bo sprejet predvidoma najkasneje meseca junija 2011.
Rezultati razpisa so informacije javnega značaja in bodo objavljeni v glasilu ZZZS (Občasnik akti & navodila), ki bo objavljen tudi na spletnih straneh ZZZS.
ZZZS bo prejemnike sredstev hkrati s sklepom o dodelitvi sredstev pozval k podpisu pogodbe. Prejemniki sredstev se morajo na poziv odzvati v roku 8 dni od dneva prejema poziva. V nasprotnem primeru se šteje, da je vlagatelj umaknil vlogo za sofinanciranje.
VIII. Pritožbeni postopek
Vlagatelj lahko v osmih dneh od prejema sklepa oziroma obvestila vloži pritožbo v kateri natančno opredeli razloge zaradi katerih jo vlaga. Predmet pritožbe ne morejo biti pogoji, merila za ocenjevanje, niti ocena vloge.
Vložena pritožba ne zadrži sklenitve pogodb z izbranimi vlagatelji – prejemniki sredstev.
IX. Čas in kraj, kjer lahko zainteresirani dvignejo razpisno dokumentacijo
Razpisna dokumentacija je na voljo na spletni strani ZZZS, http:www.zzzs.si (rubrika Novosti).
Razpisno dokumentacijo je možno tudi dvigniti v času uradnih ur, vsak delovni dan, razen ob četrtkih, od dneva objave javnega razpisa v Uradnem listu RS od 8. do 12. ure v vložišču poslovne stavbe Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije na Miklošičevi cesti 24, Ljubljana. Vlagatelji lahko razpisno dokumentacijo naročijo tudi preko e-pošte: natasa.grosar@zzzs.si.
X. Dodatne informacije: dodatne informacije o razpisu posreduje Nataša Grosar, ZZZS, Miklošičeva cesta 24, Ljubljana, tel. 01/307-75-41, faks 01/231-21-82, e-pošta: natasa.grosar@zzzs.si, vsak delovni dan od 8. do 10. ure.
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije