Št. 98/2011 Ob-1916/11
, Stran 489
Št. 98/2011 Ob-1916/11
Na podlagi Zakona o knjižničarstvu (Uradni list RS, št. 87/01 in 96/02 – ZUJIK), Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št. 77/07 – uradno prečiščeno besedilo, 56/08 in 4/10) ter v skladu s Pravilnikom o izvedbi javnega poziva ali razpisa (Uradni list RS, št. 43/10) in Pravilnikom o strokovnih komisijah (Uradni list RS, št. 109/02, 25/04 in 104/05) Ministrstvo za kulturo (v nadaljevanju: ministrstvo) objavlja
Javni ciljni razpis
za sofinanciranje nakupa bibliobusov za potrebe splošnih knjižnic iz proračuna Republike Slovenije, namenjenega za kulturo v letu 2011 in 2012 (projektni razpis, oznaka JPR-BUS-2011–2012)
Naziv in sedež naročnika: Ministrstvo za kulturo, Maistrova 10, Ljubljana.
1. Predmet javnega ciljnega razpisa in razpisno področje
Predmet javnega ciljnega razpisa je sofinanciranje nakupa bibliobusov za potrebe splošnih knjižnic. Razpisno področje je knjižnična dejavnost splošnih knjižnic.
2. Namen in cilji javnega razpisa
Sredstva se razpišejo z namenom izpeljati nalogo države, da prispeva del sredstev za podporo usklajenemu razvoju knjižnične dejavnosti. Namen razpisa je sofinanciranje nakupa bibliobusov za potrebe splošnih knjižnic v sklopu nujnih programov Republike Slovenije na področju kulture (Zakon o zagotavljanju sredstev za nekatere nujne programe Republike Slovenije v kulturi, Uradni list RS, št 14/03 – UPB1 in 77/08) in v skladu z javnim interesom na področju kulture. Cilj javnega razpisa je podpora razvoju sodobnih knjižničnih storitev v potujočih knjižnicah – bibliobusih, kar omogoča širjenje mreže splošnih knjižnic tudi v kraje z manjšim številom prebivalcev in odročnejša območja države. S tem država zadovoljuje kulturne, izobraževalne, informacijske ter socialne potrebe okolja, podpira vseživljenjsko učenje in smotrno izrabo prostega časa ter prispeva k razvoju informacijske pismenosti, neformalnega izobraževanja in vsestranske informiranosti državljanov. Cilj razpisa je tudi povečati uporabo knjižnic ter splošno dostopnost informacij in storitev v knjižnični mreži splošnih knjižnic tudi v odročnejših krajih Slovenije, kar je v skladu s cilji Nacionalnega programa za kulturo.
3. Pomen izrazov
Splošne knjižnice so knjižnice, ki na podlagi Zakona o knjižničarstvu (Uradni list RS, št. 87/01 in 96/02 – ZUJIK) izvajajo knjižnično dejavnost kot javno službo v skladu z 2. in 16. členom in so samostojne pravne osebe (v nadaljevanju: knjižnice).
Razpisno področje je tisto delovno področje predlagatelja, ki večinsko opredeljuje predlagateljevo dejavnost.
Predlagatelj projekta je splošna knjižnica in v njenem imenu direktor, ki poslovno predstavlja in zastopa splošno knjižnico kot pravno osebo.
Upravičene osebe so splošne knjižnice, ki so javni zavodi in so navedene v Prilogi 1 k Pravilniku o pogojih za izvajanje knjižnične dejavnosti kot javne službe (Uradni list RS, št. 73/03) oziroma njihove pravne naslednice. Te so upravičene do prijave na razpis in do vseh razpisnih postopkov.
Viri financiranja: sofinancer je občina ustanoviteljica, soustanoviteljica ali pogodbena partnerica predlagatelja. Projekt se lahko sofinancira tudi iz drugih virov (lastna sredstva, evropska sredstva, drugi nejavni viri ipd.).
Projekt je vsebinska celota, ki je dostopna javnosti. Projekt je mogoče razbrati iz izpolnjenega prijavnega obrazca.
Zaprošeni znesek sofinanciranja projekta je znesek, za katerega predlagatelj zaprosi v okviru dovoljenega obsega sofinanciranja predvidenih stroškov projekta.
Upravičeni stroški so stroški, ki jih financer priznava kot podlago za sofinanciranje in so razvidni iz druge alineje točke 5.1 tega javnega razpisa. Davek na dodano vrednost se šteje kot upravičen strošek.
Finančna uravnoteženost projekta pomeni, da se skupne vrednosti predvidenih odhodkov in prihodkov celotnega projekta, prikazane v finančni zgradbi, ujemajo (odhodki = prihodki).
4. Čas in način sofinanciranja projektov
V letih 2011 in 2012 se lahko sofinancira več projektov, in sicer po fazah glede na določbe večstranskih pogodb, ki bodo sklenjene med vsakim od izbranih predlagateljev ter Ministrstvom za kulturo in sofinancerji. Vzorec večstranske pogodbe je del razpisne dokumentacije.
Ministrstvo za kulturo priporoča, da v primeru, če bo v sofinanciranje sprejetih več projektov nakupa bibliobusov, izbrani predlagatelji s ciljem racionalizacije postopka in zagotovitve ekonomsko najugodnejše ponudbe, izvedejo skupno javno naročilo.
5. Splošni pogoji za sodelovanje na razpisu
5.1 Na razpis se lahko prijavijo le upravičene osebe, ki izpolnjujejo naslednje splošne pogoje:
– so v primeru, da so bili pogodbena stranka ministrstva v letu 2010, izpolnili vse obveznosti do ministrstva (izpolnjevanje pogoja preveri ministrstvo);
– predlagajo projekte, pri katerih stroški vozila lahko vključujejo stroške za celotno vozilo, notranjo opremo vozila in knjižnično opremo ter računalniško opremo, vključno s projektiranjem in oblikovanjem;
– predlagajo projekte, pri katerih zaprošeni znesek sofinanciranja ne presega 50% vseh predvidenih stroškov projekta (izpolnjevanje pogoja preveri ministrstvo);
– predlagajo projekte, ki bodo zaključeni najkasneje do 31. 10. 2012 (obvezno dokazilo: podpisana izjava predlagatelja, da bo v primeru izbora projekt dokončan najkasneje do 31. 10. 2012);
– zagotovijo, da bodo po dokončanju projekta redno zagotavljali pogoje za delovanje bibliobusa (obvezno dokazilo: podpisana izjava o sposobnosti predlagatelja za redno zagotavljanje pogojev za delovanje bibliobusa);
– zagotovijo, da bodo izvedli celoten projekt po postopku kot ga določa zakonodaja o javnem naročanju (obvezno dokazilo: podpisana izjava o izvedbi projekta po postopku kot ga določa zakonodaja o javnem naročanju);
– zagotovijo, da bodo podatke o sredstvih, ki jih bodo kot investicijski transfer na podlagi odobrenega sofinanciranja prejeli od Ministrstva za kulturo, posredovali občini, ki bo večinski sofinancer in drugim občinam, ki bodo sofinancirale projekt (obvezno dokazilo: podpisana izjava o zagotovitvi, da bo predlagatelj občini(-am) posredoval podatke o sredstvih, prejetih kot investicijski transfer);
– zagotovijo parafiranje vzorca večstranske pogodbe, ki je del razpisne dokumentacije, s strani sofinancerja(-ev) (obvezno dokazilo: od vseh predvidenih sofinancerjev parafiran vzorec pogodbe).
5.2 Izpolnjevanje splošnih razpisnih pogojev za sodelovanje na razpisu:
Izpolnjevanje pogojev ugotavlja komisija za odpiranje vlog, ki jo izmed zaposlenih na ministrstvu, imenuje ministrica. Prijavitelji formalno nepopolnih vlog bodo pisno pozvani na dopolnitev. Prijavitelj mora vlogo dopolniti v petih dneh po prejemu poziva za dopolnitev, sicer se bo štela kot nepopolna. Vloge, ki ne bodo pravočasne, popolne ali jih ne bodo vložile upravičene osebe, bodo izločene iz nadaljnjega postopka in zavržene s sklepom.
6. Razpisni kriteriji: strokovna komisija za knjižnično dejavnost bo vloge predlagateljev obravnavala na podlagi stopnje izpolnjevanja splošnih in prednostnih razpisnih kriterijev.
6.1 Splošni razpisni kriteriji
Predvidena kakovost in ustreznost predlaganega projekta:
– celovitost projekta in njegova ustreznost glede na cilje projekta in skladnost z namenom razpisa,
– ustreznost vsebinske obrazložitve in utemeljitve projekta,
– izvedljivost projekta glede na predvideni obseg dejavnosti, stroške in terminski načrt.
Vrednotenje razpisnih kriterijev
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
6.2 Prednostni razpisni kriteriji
Prednostni kriteriji so:
– predvideno delovanje bibliobusa na območju, ki presega lokalno knjižnično mrežo ali delovanje bibliobusa na območju sodelujočih občin pri »projektu EPK« (na območju vsaj dveh knjižnic),
– predvideni delež sofinanciranja s strani občin (-e) ali iz drugih virov,
– predvideni obseg uporabe bibliobusa (število postajališč, pogostost obiska postajališč, dolžina postankov).
Vrednotenje razpisnih kriterijev
Na tem mestu je v objavi uporabljena tabela ali kakšen drug element, ki ni tekst. Takšen element je viden v PDF datoteki!
7. Uporaba kriterijev
Povzetek načina ocenjevanja: razpisni kriteriji so ovrednoteni s točkami. Na razpisu bodo izbrani tisti projekti, ki bodo v postopku izbire ocenjeni višje in jih bo ministrstvo na predlog strokovne komisije uvrstilo na seznam odobrenih projektov. Uvrstitev v izbor pomeni seštevek vsaj 31 točk ali več.
Najvišje število prejetih točk po splošnih in prednostnih razpisnih kriterijih za posamezni projekt je 60 točk. Najvišje število prejetih točk po splošnih kriterijih za posamezni projekt je 30 točk, najvišje število prejetih točk po prednostnih kriterijih za posamezni projekt je 30 točk.
Višina odobrenih sredstev bo odvisna od višine upravičeno zaprošenih sredstev in od višine razpoložljivih sredstev.
Skupna ocena projektov bo opisna po naslednji opisni vrednostni lestvici: kakovostno (46–60), ustrezno (31–45), nezadovoljivo (do 30).
8. Okvirna vrednost vseh razpoložljivih sredstev: okvirna višina sredstev, ki je na voljo za sofinanciranje projektov v okviru projektnega razpisa JPR-BUS-2011-2012, znaša največ 150.000 EUR v letu 2011 in največ 140.000 EUR v letu 2012. Sredstva bodo predvidoma dodeljena največ trem predlagateljem za vsako leto.
9. Obdobje za porabo dodeljenih sredstev: dodeljena državna sredstva morajo biti porabljena v obdobju proračunskih let 2011 in 2012, ob upoštevanju plačilnih rokov po zakonu o izvrševanju proračuna RS. Sredstva so lahko dodeljena za črpanje v letu 2011 ali 2012 ali v deležih v obeh navedenih letih.
10. Razpisni rok: razpisni rok prične teči 11. 3. 2011 in se zaključi 15. 4. 2011.
11. Razpisna dokumentacija
Razpisna dokumentacija obsega:
– besedilo razpisa,
– izjave predlagatelja projekta o izpolnjevanju splošnih pogojev za sodelovanje na razpisu,
– prijavne obrazce z navodili in navedbo obveznih prilog,
– vzorec ocenjevalnega lista,
– vzorec večstranske pogodbe.
Razpisno dokumentacijo lahko predlagatelji v razpisnem roku dvignejo v vložišču ministrstva ves poslovni čas ministrstva. Razpisno dokumentacijo si lahko natisnejo tudi s spletne strani ministrstva, http://www.gov.si/mk. Ministrstvo je dolžno na pisno zahtevo v času razpisnega roka zainteresiranim predlagateljem razpisno dokumentacijo tudi poslati.
12. Oddaja in dostava vlog
12.1 Vloga mora biti izpolnjena na ustreznih razpisnih obrazcih in mora vsebovati vse obvezne priloge in podatke, določene v besedilu razpisa in razpisni dokumentaciji. Podatki za vse enote v mreži posamezne osrednje knjižnice morajo biti navedeni zbirno na enem prijavnem obrazcu. Vsaka osrednja knjižnica lahko odda zgolj eno vlogo. Podatkov, ki bodo predloženi ali navedeni ločeno od podatkov za osrednjo knjižnico, ne bo mogoče upoštevati.
Vloga mora biti predložena v vložišču ministrstva, na naslov: Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana, do 15. 4. 2011, oziroma najkasneje ta dan oddana na pošti kot priporočena pošiljka, v zaprti ovojnici z izpisom na prednji strani: Ne odpiraj – Prijava na ciljni projektni razpis 2011 z obvezno navedbo razpisnega področja (Knjižnična dejavnost) in oznako JPR-BUS-2011-2012. Na hrbtni strani ovojnice mora biti navedba vlagatelja: naziv in naslov (sedež). Prijavitelji vlogo v elektronski obliki z identičnimi podatki pošljejo na naslov: gp.mk@gov.si.
12.2 Oddaja vloge pomeni, da predlagatelj sprejema vse pogoje in kriterije razpisa.
12.3 Predlagatelj lahko prijavi samo en projekt.
13. Izločitev vlog
13.1 Ministrstvo bo iz nadaljnjega postopka izločilo oziroma zavrglo vse vloge predlagateljev:
– ki jih ni vložila upravičena oseba;
– ki so prepozne ali prepozno dopolnjene;
– ki so nepopolne.
13.2 Za vlogo, ki je ni oddala upravičena oseba, se šteje vloga predlagatelja, ki ne izpolnjuje pogojev iz tretjega odstavka 3. točke besedila tega razpisa.
13.3 Za prepozno se šteje vloga, ki ni bila oddana priporočeno na pošto do vključno 15. 4. 2011 oziroma do tega dne ni bila predložena v vložišču ministrstva.
13.4 Predlagatelji, ki bodo podali formalno nepopolne vloge, bodo pozvani k dopolnitvi vlog. Dopolnjevanje in spreminjanje vlog je možno v času trajanja razpisnega roka, po njem pa pet delovnih dni od vročitve obvestila o formalno nepopolni vlogi, obvezno z oznako, na katero vlogo ali del vloge se dopolnitev nanaša.
Dopolnitev vloge mora biti v roku petih dni po vročitvi obvestila o nepopolni vlogi predložena v vložišču ministrstva, na naslov: Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana, oziroma najkasneje peti dan oddana na pošti kot priporočena pošiljka, v zaprti ovojnici z izpisom na prednji strani z obvezno oznako JPR-BUS-2011-2012 – dopolnitev. Na hrbtni strani ovojnice mora biti navedba vlagatelja: naziv in naslov (sedež).
13.5 Za nepopolno se šteje vloga, ki ne vsebuje vseh obveznih sestavin, ki jih zahteva besedilo razpisa in razpisna dokumentacija. Za nepopolno se šteje tudi vloga, ki je na razpis prispela kot formalno nepopolna in je prijavitelj ne dopolni v zahtevanem pet dnevnem roku.
14. Pristojni uslužbenec: za dajanje informacij in pojasnil v zvezi z razpisom je pristojen: Marjan Gujtman: tel. 01/369-59-46, marjan.gujtman@gov.si
15 Uradne ure: uradne ure ministrstva so vsak ponedeljek in petek, od 9. do 12. ure, ter v sredo, od 9. do 12. ure in od 14. do 16. ure.
16. Vpogled v razpisno dokumentacijo: zainteresiranim osebam je omogočen vpogled v razpisno dokumentacijo v vložišču ministrstva (Maistrova ulica 10, Ljubljana), kot je navedeno v točki 11.
17. Odpiranje vlog in strokovno ocenjevanje: odpiranje vlog se bo pričelo 22. 4. 2011. Strokovno presojo in ocenjevanje bo strokovna komisija izvedla v skladu s Pravilnikom o izvedbi javnega poziva in javnega razpisa (Uradni list RS, št. 43/10).
Ministrstvo za kulturo