Št. 96/2011 Ob-5639/11
, Stran 2763
Št. 96/2011 Ob-5639/11
Na podlagi drugega odstavka 6. člena Akta o preoblikovanju javne ustanove »Ad futura, znanstveno-izobraževalna fundacija Republike Slovenije, javni sklad« v Javni sklad Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije (Uradni list RS, št. 51/09), Poslovnega in finančnega načrta Javnega sklada Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije za leto 2011, ki ga je Vlada Republike Slovenije sprejela na 131. redni seji dne 21. 4. 2011, njegovega rebalansa, ki ga je Vlada Republike Slovenije sprejela na 159. seji dne 17. 11. 2011, ter v skladu s Splošnimi pogoji poslovanja Javnega sklada Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije (Uradni list RS, št. 91/09), Javni sklad Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije (v nadaljevanju: sklad) objavlja
javni razpis štipendij
za študijske obiske slovenskih dijakov in študentov v tujini za leto 2011 (124. JR)
1. Predmet javnega razpisa
Predmet javnega razpisa je štipendiranje kratkoročne mednarodne mobilnosti v tujino (v nadaljevanju: študijskih obiskov) dijakov in študentov, ki so slovenski državljani in sicer:
– za namen izobraževanja;
– za namen praktičnega usposabljanja v tujini, in sicer v neprofitnih organizacijah ali predstavništvih Republike Slovenije.
Sredstva so namenjena štipendiranju študijskih obiskov v obdobju od 1. 7. 2011 dalje, pri čemer se mora študijski obisk pričeti do vključno 30. 9. 2012. Sredstva se dodelijo za pokritje neposrednih stroškov študijskega obiska, kot so stroški programa, nastanitve, prehrane, zavarovanja za tujino za čas trajanja obiska, poti znotraj države študijskega obiska, administrativni in drugi neposredni stroški študijskega obiska.
2. Vrednost javnega razpisa in višina štipendije
Vrednost razpisa je 200.000,00 EUR.
Osnovna štipendija se dodeli v višini 70,00 EUR za vsak dopolnjeni teden študijskega obiska oziroma za teden, v katerem upravičenec vsaj 5 dni izvaja obveznosti tega obiska, ki bodo predmet priznavanja po vrnitvi, vendar v najvišji skupni višini 1.750,00 EUR za obisk, ki traja 25 tednov ali dlje.
Štipendistu se k štipendiji dodeli tudi enkraten dodatek za potne stroške med Slovenijo in državo študijskega obiska v višini 500,00 EUR. Če štipendist odhaja na študijski obisk v državo članico Evropske unije, Liechtenstein, Norveško, Švico ali državo Zahodnega Balkana (Hrvaška, Bosna in Hercegovina, Srbija, Črna Gora, Kosovo, Makedonija in Albanija) ali če ima potne stroške krite delno ali v celoti, do tega dodatka ni upravičen. Enkratnega dodatka za potne stroške ni možno uveljavljati kot samostojno pravico brez pridobitve osnovne štipendije iz prejšnjega odstavka.
Posamezen kandidat lahko po tem razpisu pridobi sredstva za največ dva študijska obiska ter v skupnem trajanju največ 25 tednov.
3. Pogoji
Kandidat mora izpolnjevati naslednje pogoje:
– je državljan Republike Slovenije;
– je oziroma bo v času celotnega študijskega obiska vpisan na javno veljavni izobraževalni program na javno veljavni izobraževalni ustanovi v Republiki Sloveniji, in sicer dijak na srednješolski program ali študent na višješolski ali visokošolski program;
– kandidatu za študijski obisk, ki je predmet prijave, niso bila dodeljena sredstva po predhodnih razpisih sklada;
– za študijski obisk, ki je predmet prijave, kandidat hkrati ne prejema katere od štipendij za študijske obiske iz drugih virov v Republiki Sloveniji ali iz tujine oziroma bi mu taka štipendija pripadala, pa se ji je odpovedal oziroma se je zanjo prijavil, pa o prijavi kandidata za ta sredstva še ni bilo odločeno;
– na študijski obisk v tujino ne odhaja na podlagi evropskih programov mobilnosti ali drugih sporazumov na regionalni, državni ali institucionalni ravni, razen če kandidat na podlagi tega programa ali sporazuma ne prejema štipendij iz teh programov ali sporazumov;
– ni v celoti opravičen plačila neposrednih stroškov študijskega obiska oziroma mu ti stroški niso v celoti pokriti iz strani druge pravne osebe;
– v času trajanja študijskega obiska ne bo v delovnem razmerju oziroma ne bo opravljal samostojne registrirane dejavnosti v Republiki Sloveniji oziroma ne bo vpisan v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje.
Kandidat, ki odhaja na študijski obisk za namen praktičnega usposabljanja, mora izpolnjevati še naslednja pogoja:
– praktično usposabljanje bo opravljal v neprofitni organizaciji ali na predstavništvu Republike Slovenije v tujini;
– s strani gostujoče ustanove iz prejšnje alineje tega odstavka ne bo prejemal plačila za svoje delo.
Kandidat mora izpolnjevati pogoje iz te točke ves čas študijskega obiska, za katerega je pridobil sredstva.
Štipendija se lahko dodeli le za študijski obisk, za katerega štipendiranje se kandidat prijavlja, ki ga izobraževalna ustanova iz druge alineje prvega odstavka te točke, na kateri je kandidat v Republiki Sloveniji vpisan, vrednoti kot del izobraževalnega programa;
4. Dokumentacija
Kandidat mora oddati:
4.1 originalen, v celoti izpolnjen in lastnoročno podpisan prijavni obrazec. Pri mladoletnih kandidatih mora prijavni obrazec podpisati tudi zakoniti zastopnik kandidata;
4.2 uradno potrdilo gostujoče ustanove o sprejemu na študijski obisk, ki se glasi na ime in priimek kandidata in vključuje točen datum začetka in zaključka študijskega obiska ter naziv študijskega obiska;
4.3 uradno potrdilo slovenske izobraževalne ustanove, da bo obveznosti, opravljene v tujini v času študijskega obiska, vrednotila kot del izobraževalnega programa, ki ga kandidat opravlja na tej ustanovi v obliki dela ali celotnih opravljenih obveznosti pri določenem predmetu, priznanja dela študijskih kreditov, navedbo v prilogi k diplomi ali na drug primerljiv način. Iz potrdila mora biti razvidno, na kakšen način bo slovenska izobraževalna ustanova vrednotila študijski obisk;
4.4 uradno potrdilo slovenske izobraževalne ustanove o vpisu z navedbo izobraževalnega programa, veljavno za šolsko oziroma študijsko leto, v katerem kandidat je oziroma bo pričel s študijskim obiskom;
4.5 pisne informacije o študijskem obisku, iz katerih morata biti razvidna potek in vsebina študijskega obiska. Prav tako mora biti iz informacij razvidno, iz kje so bile pridobljene. Ustrezen je izpis iz spletne strani, kopija uradne brošure, potrjen študijski sporazum, sprejemno pismo gostujoče ustanove oziroma druge primerljive pisne informacije, ki bodo preverljive in bo iz njih razvidno, katere aktivnosti se bodo izvajale v okviru študijskega obiska.
Dokazili iz točk 4.1 in 4.4 morata biti oddani v originalu ali overjenem prepisu, medtem ko so ostala dokazila lahko kopije, pri čemer si sklad pridržuje pravico zahtevati original. Dokazila so lahko predložena v tujem jeziku, vendar ima sklad pravico zahtevati uradni prevod takega dokazila. Sklad predloženih dokazil ne vrača.
5. Izbirni postopek in razmejitvena merila
Postopek javnega razpisa vodi v skladu z določbami zakona, ki ureja splošni upravni postopek, posebna komisija. Komisijo s sklepom imenuje direktor sklada.
Vloge, ki ne izpolnjujejo pogojev razpisa, se zavrnejo.
Ker javni razpis določa odprti rok prijave, bodo za štipendiranje izbrani tisti kandidati, katerih vloge bodo izpolnjevale pogoje javnega razpisa, in sicer po vrstnem redu prispelih popolnih vlog do porabe sredstev.
Če bo na isti dan prispelo več popolnih vlog, ki izpolnjujejo pogoje, kot je še razpoložljivih sredstev, se za odločitev o upravičencih uporabi razmejitvena merila, pri čemer se vsako naslednje merilo upošteva le, če vlog ni mogoče razvrstiti po predhodnem merilu:
1. kandidatu še niso bila odobrena sredstva po tem oziroma predhodnih razpisih sklada;
2. kandidat je študent;
3. kandidat je vpisan v višjo raven izobraževanja;
4. kandidat je vpisan v višji letnik izobraževanja;
5. kandidat je dosegel višjo povprečno oceno v obdobju, opredeljenem z naslednjim odstavkom.
Če bo potrebno uporabiti merilo pod točko 5. iz prejšnjega odstavka, bo sklad kandidate, o katerih bo moral odločati, dodatno pozval k predložitvi potrdila o vseh doseženih ocenah v preteklem šolskem oziroma študijskem letu glede na datum prijave. Če v tem letu kandidat ni imel obveznosti, ki bi se ocenjevale z ocenami, mora predložiti potrdilo o doseženih ocenah v zadnjem šolskem oziroma študijskem letu, v katerem je prejel ocene.
Vloge kandidatov, ki prispejo po porabi sredstev in pred pretekom odprtega roka, se zavrnejo.
6. Obravnavanje vlog in trajanje štipendiranja: direktor sklada vsem kandidatom izda odločbe o izidu javnega razpisa. Po dokončnosti odločbe sklad z izbranimi kandidati sklene pogodbo o štipendiranju. Pogodba o štipendiranju se izvršuje le za posamezni študijski obisk.
7. Nakazilo sredstev: nakazilo štipendije se lahko izvrši šele po sklenitvi pogodbe o štipendiranju. Sklad nakaže štipendijo v enkratnem znesku na osebni račun štipendista, odprt pri banki v Republiki Sloveniji. Sklad praviloma izvrši plačilo v roku osmih dni od sklenitve pogodbe o štipendiranju.
8. Štipendijsko razmerje in pogodbene obveznosti
Pogoje iz tretje točke tega razpisa mora štipendist izpolnjevati celoten čas trajanja študijskega obiska, za katerega mu je bila dodeljena štipendija, sicer štipendijsko razmerje preneha, štipendist pa je dolžan vrniti celotna prejeta sredstva.
Štipendist je dolžan izvesti študijski obisk ter v roku enega meseca po zaključku študijskega obiska predložiti skladu poročilo o študijskem obisku in originalno potrdilo gostujoče izobraževalne institucije o trajanju mobilnosti. Poročilo bo podrobneje urejeno s pogodbo o štipendiranju.
Štipendist je dolžan najkasneje v roku tridesetih dni po zaključku šolskega oziroma študijskega leta, v katerem se je študijski obisk zaključil, skladu predložiti potrdilo o priznanju obveznosti, opravljenih v okviru študijskega obiska, ki ga izda slovenska izobraževalna ustanova, na katero je bil štipendist vpisan v času izvedbe študijskega obiska.
S pogodbo bodo podrobneje urejena tudi druga določila pogodbenega razmerja.
9. Dostopnost dokumentacije in način prijave: besedilo javnega razpisa in prijavni obrazec kandidati dobijo na spletni strani, www.sklad-kadri.si ter na naslovu Javnega sklada Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije, Dunajska 22, Ljubljana, v poslovnem času, in sicer v ponedeljek, torek in četrtek med 9. in 15. uro, v sredo med 9. in 16. uro ter v petek med 9. in 14. uro.
10. Pooblastilo
Polnoletni kandidat, ki v času trajanja razpisnega postopka prebiva v tujini oziroma bo odsoten 30 dni ali več, mora pred odhodom skladu predložiti originalno pooblastilo osebi s prebivališčem v Republiki Sloveniji za zastopanje.
Pooblastila, oddanega na obrazcu za pooblastilo, ki je del razpisne dokumentacije, ni potrebno notarsko overiti.
Mladoletnega kandidata zastopa zakoniti zastopnik.
11. Rok in način oddaje prijav
Prijave naj bodo predložene Javnemu skladu Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije v zaprti kuverti s pripisom »za 124. javni razpis«.
Rok za zbiranje prijav je določen kot odprti rok prijave in prične teči na dan objave javnega razpisa v Uradnem listu RS in traja do vključno 30. 9. 2012 oziroma do porabe sredstev.
Prijava je vložena pravočasno, če jo sklad prejme pred iztekom roka za vložitev prijav. Če se prijava pošlje priporočeno po pošti, se za dan, ko sklad prejme prijavo, šteje dan oddaje na pošto.
Prijavo je možno oddati osebno na naslovu sklada v poslovnem času, navedenem v 9. točki tega razpisa. Osebno oddana prijava se bo štela za pravočasno, če bo vložena najkasneje zadnji dan prijavnega roka v poslovnem času.
Prijave, vložene po poteku prijavnega roka, bo sklad zavrgel.
Prijava se šteje za popolno, če je oddana na predpisanem obrazcu prijavnice in vsebuje vse zahtevane priloge in podatke, ki jih določa ta razpis.
Kandidat, ki ne bo oddal popolne prijave, bo pozvan k dopolnitvi prijave. Če kandidat prijave ne bo dopolnil v roku, določenem v zahtevi za dopolnitev prijave, bo sklad tako prijavo zavrgel.
Vloga je v skladu z določili 26. točke 28. člena Zakona o upravnih taksah (Uradni list RS, št. 106/10 – uradno prečiščeno besedilo) takse prosta.
O pritožbi zoper sklep oziroma odločbo bo odločilo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Pritožnik mora v pritožbi natančno opredeliti razloge, zaradi katerih je pritožba vložena. Predmet pritožbe ne morejo biti razmejitvena merila ali pogoji, ki jih mora izpolnjevati kandidat. Pritožba ne zadrži podpisa pogodbe z izbranimi kandidati.
12. Dodatne informacije: dodatne informacije so na voljo na spletni strani javnega sklada, www.sklad-kadri.si, osebno ali telefonsko pa med uradnimi urami, vsak delovni dan od ponedeljka do petka med 9. in 12. uro, ob sredah pa tudi med 14. in 16. uro, pri Katji Cankar, tel. 01/434-58-93, e-pošta: katja.cankar@sklad-kadri.si.
Javni sklad Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije