Na podlagi 2. člena Zakona o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št. 37/04) in 16. člena Statuta Občine Beltinci (Uradni list RS, št. 83/09) je Občinski svet Občine Beltinci na 16. redni seji dne 22. 5. 2012 sprejel
P R A V I L N I K
o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o dodeljevanju finančnih spodbud za razvoj podjetništva v Občini Beltinci
1. člen
V Pravilniku o dodeljevanju finančnih spodbud za razvoj podjetništva v Občini Beltinci (Uradni list RS, št. 47/11) se spremeni 3. člen tako, da se glasi:
»3. člen
Posamezni izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo naslednji pomen:
1. »Podjetje« je gospodarski subjekt, organiziran kot gospodarska družba, zavod, zadruga ali samostojni podjetnik posameznik.
2. »Mikro podjetje« je podjetje, ki izpolnjuje dve od treh meril, in sicer: povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega 10, čisti prihodki od prodaje ne presegajo 2.000.000 eurov in vrednost aktive ne presega 2.000.000 eurov.
3. »Malo podjetje« je podjetje, ki ni mikro podjetje in izpolnjuje dve od treh meril, in sicer: povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega 50, čisti prihodki od prodaje ne presegajo 8.800.000 eurov in vrednost aktive ne presega 4.400.000 eurov.
4. »Srednje podjetje« je podjetje, ki ni mikro podjetje in ni malo podjetje in izpolnjuje dve od treh meril, in sicer: povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega 250, čisti prihodki od prodaje ne presegajo 35.000.000 eurov in vrednost aktive ne presega 17.500.000 eurov.«.
2. člen
V prvem odstavku 5. člena pravilnika se besedna zveza »pravne osebe« nadomesti z besedo »podjetja«.
3. člen
Spremeni se 6. člen, in sicer tako, da se na novo glasi:
»6. člen
Upravičenci po tem pravilniku so podjetja, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
1. podjetje ima sedež dejavnosti na območju Občine Beltinci ali investira na območju Občine Beltinci,
2. podjetje ne opravlja nobene od naslednjih dejavnosti, ki so razvrščene v naslednje sektorje:
– ribištvo in ribogojstvo, kakor jih zajema Uredba Sveta (ES) št. 104/2000,
– premogovništvo, kakor so opredeljena v Uredbi (ES) št. 1407/2002,
– primarna proizvodnja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,
– predelava in trženje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k pogodbi v primeru, če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg ali če je pomoč pogojena s tem, da se v celoti ali delno prenese na primarne proizvajalce,
– cestnoprometni sektor, in sicer za investicije v nabavo vozil za cestni prevoz tovora,
3. podjetje ni v težavah v skladu s Smernicami Skupnosti o državnih pomočeh za reševanje in prestrukturiranje podjetij v težavah (Uradni list C 244 z dne 1. 10. 2004, str. 2) in z Zakonom o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah (ZPRPGDT-UPB2) (Uradni list RS, št. 44/07). Podjetja, ki delujejo manj kot tri leta od registracije, se ne štejejo kot podjetja v težavah v smislu Smernic Skupnosti o državni pomoči za reševanje in prestrukturiranje podjetij v težavah, razen če izpolnjujejo merila za stečajni postopek po predpisih, ki urejajo finančno poslovanje podjetij. Podjetje je v težavah:
– v primeru kapitalskih družb, kadar tekoča izguba skupaj s prenesenimi izgubami preteklih let, doseže polovico osnovnega kapitala in je tekoča izguba v zadnjih dvanajstih mesecih dosegla višino četrtine osnovnega kapitala,
– v primeru osebnih družb, kadar tekoča izguba skupaj s prenesenimi izgubami preteklih let, doseže polovico kapitala, ki je prikazan v računovodski evidenci in je tekoča izguba v zadnjih dvanajstih mesecih dosegla višino četrtine kapitala, ki je prikazan v računovodskih izkazih,
– če je v postopku prisilne poravnave, stečaja ali likvidacije,
4. podjetje ne pridobiva pomoči po posebnem programu za reševanje in prestrukturiranje,
5. podjetje ni v postopku vračanja neupravičeno prejete državne pomoči,
6. pomoč ne bo namenjena izvozu oziroma z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo,
7. pomoči ne bodo pogojene s prednostjo rabe domačega blaga pred rabo uvoženega blaga,
8. če je prejemnik za iste upravičene stroške že prejel ali namerava prejeti tudi drugo državno pomoč, skupni znesek prejete pomoči ne sme preseči dovoljenih intenzivnosti državnih pomoči,
9. podjetje ima pravočasno in v celoti izpolnjene vse obveznosti do Občine Beltinci ter do drugih pravnih oseb, katerih ustanoviteljica je Občina Beltinci,
10. podjetje ima poravnane vse davke in prispevke,
11. skupna višina pomoči, dodeljena istemu podjetju na podlagi pravila »de minimis« ne bo presegla 200.000,00 EUR v obdobju zadnjih treh proračunskih let, ne glede na obliko ali namen pomoči (v primeru podjetij, ki delujejo v cestnoprometnem sektorju, znaša zgornja meja pomoči 100.000,00 EUR).«.
4. člen
Črta se 7. člen pravilnika.
5. člen
V prvem odstavku 8. člena pravilnika se besedna zveza »pravnih oseb« nadomesti z besedo »podjetij«.
6. člen
V 13. členu pravilnika se besedna zveza »pravne osebe« nadomesti z besedo »podjetja«.
7. člen
V naslovu 14. člena in v samem 14. členu se besedna zveza »pravnih oseb« nadomesti z besedo »podjetij«.
8. člen
V 17. členu pravilnika se besedna zveza »pravne osebe« nadomesti z besedo »podjetja«.
9. člen
Spremeni se 18. člen tako, da se glasi:
»18. člen
(namen sofinanciranja)
Sredstva za nova delovna mesta in samozaposlitve so namenjena za:
– samozaposlitev osebe, ki je bila na Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje – Območna služba Murska Sobota (v nadaljevanju: Zavod) prijavljena kot brezposelna oseba in ima stalno bivališče na območju Občine Beltinci;
– zaposlitev osebe, ki je bila na Zavodu prijavljena kot težje zaposljiva oseba po Pravilniku o izvajanju ukrepov aktivne politike zaposlovanja in je v letu sofinanciranja določena s strani Območne služne ZRSZ Murska Sobota kot prednostna ciljna skupina in ima stalno bivališče na območju Občine Beltinci.«.
10. člen
Spremeni se 19. člen tako, da se glasi:
»19. člen
(upravičeni stroški)
Upravičeni stroški so:
– stroški za realizacijo samozaposlitve brezposelne osebe;
– stroški dela plače osebe, ki spada v ciljno skupino težje zaposljivih oseb.«.
11. člen
Spremeni se 21. člen tako, da se glasi:
»21. člen
(upravičenci do sredstev za realizacijo samozaposlitve)
Upravičenci do sredstev za realizacijo samozaposlitve so brezposelne osebe, ki so državljani Republike Slovenije, imajo stalno bivališče na območju Občine Beltinci, so bile prijavljene na Zavodu najmanj 3 mesece pred realizacijo samozaposlitve in v obdobju določenim z razpisom, realizirajo samozaposlitev v okviru programa Zavoda za spodbujanje samozaposlovanja.
Upravičenci do sredstev za samozaposlitev morajo realizirati samozaposlitev na območju Občine Beltinci (poslovni prostori in sedež morata biti na območju Občine Beltinci).
Dejavnost se mora ohraniti na območju Občine Beltinci vsaj 2 leti po realizaciji samozaposlitve.
Kolikor se dejavnost ne ohrani na območju Občine Beltinci vsaj 2 leti po realizaciji samozaposlitve, je dolžan prejemnik sredstev vrniti dodeljena sredstva. Način ter ostala vprašanja v zvezi z vračilom dodeljenih sredstev, se določijo v pogodbi iz 46. člena tega pravilnika.«.
12. člen
Spremeni se 22. člen tako, da se glasi:
»22. člen
(upravičeni do sredstev za realizacijo zaposlitve)
Upravičenci do sredstev za realizacijo zaposlitve so delodajalci, ki imajo sedež ali poslovno enoto na območju Občine Beltinci in ki za najmanj eno leto zaposlijo brezposelne osebe, ki so državljani Republike Slovenije, imajo stalno prebivališče na območju Občine Beltinci, so prijavljeni na Zavodu in spadajo v skladu z veljavnimi predpisi o izvajanju ukrepov aktivne politike zaposlovanja v prednostno ciljno skupino.
V primeru, da se novo zaposlenemu delavcu prekine delovno razmerje iz kateregakoli razloga pred potekom enega leta od sklenitve pogodbe o zaposlitvi, mora prejemnik sredstev, v roku 30 dni od dneva prenehanja zaposlitve, zaposliti novega delavca iz iste ciljne skupine. Kolikor prejemnik sredstev tega ne realizira in nima opravičljivega razloga, mora le-ta dodeljena sredstva vrniti. Način ter ostala vprašanja v zvezi z vračilom dodeljenih sredstev, se določijo v pogodbi iz 46. člena tega pravilnika.«.
13. člen
V naslovu 23. člena in v samem 23. členu se besedna zveza »pravnih oseb« nadomesti z besedo »podjetij«.
14. člen
V prvem in drugem odstavku 26. člena se besedna zveza »pravna oseba« v različnih sklonih nadomesti z besedo »podjetje« v ustreznih sklonih.
15. člen
V prvem, drugem in tretjem odstavku 30. člena se besedna zveza »pravna oseba« v različnih sklonih nadomesti z besedo »podjetje« v ustreznih sklonih.
16. člen
V prvi alineji 34. člena se besedna zveza »pravne osebe« nadomesti z besedo »podjetja«.
17. člen
V prvem in drugem odstavku 35. člena se besedna zveza »pravna oseba« v različnih sklonih nadomesti z besedo »podjetje« v ustreznih sklonih.
Za sedmim odstavkom se doda novi osmi odstavek, ki se glasi:
»Prejemniki pomoči, bodo skladno z Uredbo Komisije ES št. 1998/2006 z dne 15. 12. 2006 o uporabi členov 87 in 88 Pogodbe pri pomoči »de minimis« (Uradni list Evropske skupnosti, št. L 379/5) obveščeni, da gre pri dodeljeni pomoči za pomoč »de minimis«.«.
18. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 032-01/2012-16-204/V
Beltinci, dne 22. maja 2012
Župan
Občine Beltinci
dr. Matej Gomboši l.r.