Uradni list

Številka 34
Uradni list RS, št. 34/2014 z dne 12. 5. 2014
Uradni list

Uradni list RS, št. 34/2014 z dne 12. 5. 2014

Kazalo

1407. Pravilnik o priznanjih policije, stran 3870.

Na podlagi šestega odstavka 90. člena Zakona o organiziranosti in delu v policiji (Uradni list RS, št. 15/13 in 11/14) izdaja minister za notranje zadeve
P R A V I L N I K
o priznanjih policije
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
(vsebina)
Ta pravilnik določa vrste priznanj, pogoje in postopek za podeljevanje in nošenje priznanj policije ter višino denarne nagrade.
II. VRSTE, SESTAVNI DELI IN STATUT PRIZNANJ
2. člen
(vrste priznanj)
(1) Priznanja policije se podeljujejo za širjenje varnostne kulture, za zasluge in prispevek k razvijanju in krepitvi varnosti Republike Slovenije, za pomoč policiji ali za sodelovanje in pomoč v posameznih varnostnih akcijah.
(2) Po pomembnosti so priznanja policije razvrščena po naslednjem vrstnem redu:
– veliki ščit policije z zvezdo,
– ščit policije,
– medalja policije za hrabrost,
– medalja policije za požrtvovalnost,
– znak policije za sodelovanje,
– priznanje policije za dolgoletno delo,
– spominski znak policije.
(3) Kot priznanje se lahko podeli tudi strelno orožje.
3. člen
(sestavni deli priznanja)
Priznanje sestavljajo znak priznanja, nadomestni znak in listina o podelitvi priznanja, če ta pravilnik ne določa drugače.
4. člen
(statut)
Oblika priznanj, listin o podelitvi priznanj, nadomestnih znakov in nadomestnih trakov in druge značilnosti posameznega priznanja so določeni s statutom, ki je sestavni del tega pravilnika in je objavljen skupaj z njim.
5. člen
(vpis podatkov o podeljenih priznanjih)
Podatke o podeljenih priznanjih uslužbencem policije vodi notranja organizacijska enota ministrstva, pristojna za kadrovske zadeve tako, da v centralno kadrovsko evidenco vnese podatke o vrsti podeljenega priznanja ter številko in datum ukaza o podelitvi, pri podeljenem strelnem orožju pa tudi podatke o tipu oziroma vrsti orožja, znamki, modelu oziroma proizvajalcu orožja, kalibru ter tovarniški številki.
III. RAZLOGI ZA PODELITEV
6. člen
(veliki ščit policije z zvezdo)
(1) Priznanje veliki ščit policije z zvezdo se lahko podeljuje uslužbencem policije, policijskim enotam, posameznikom in pravnim osebam javnega in zasebnega prava.
(2) Priznanje veliki ščit policije z zvezdo se podeljuje kot:
– veliki ščit policije z zlato zvezdo,
– veliki ščit policije s srebrno zvezdo ali
– veliki ščit policije z bronasto zvezdo.
(3) Veliki ščit policije z zlato zvezdo se podeli za življenjsko delo in za izjemne zasluge in dosežke pri širjenju varnostne kulture ali pri razvoju in krepitvi varnosti.
(4) Veliki ščit policije s srebrno zvezdo se podeli za večletne pomembne prispevke in uspehe pri širjenju varnostne kulture ali zasluge in prispevke k razvoju in krepitvi varnosti.
(5) Veliki ščit policije z bronasto zvezdo se podeli za pomembne prispevke in uspehe pri širjenju varnostne kulture ali pri razvoju in krepitvi varnosti.
7. člen
(ščit policije)
(1) Priznanje ščit policije se lahko podeljuje uslužbencem policije in drugim posameznikom.
(2) Priznanje ščit policije se podeljuje kot:
– zlati ščit policije,
– srebrni ščit policije,
– bronasti ščit policije.
(3) Zlati ščit policije se podeli za večletno uspešno razvijanje in krepitev organiziranosti, usposobljenosti ali uspešnosti delovanja policije ter za pomembne dosežke pri razvojnem ali raziskovalnem delu na področju varnosti in policijske dejavnosti.
(4) Srebrni ščit policije se podeli za večkratne pomembne prispevke ali uspehe na posameznih področjih dela ali pri opravljanju nalog policije, za organizacijske izboljšave pri delu ali za krepitev ugleda policije.
(5) Bronasti ščit policije se podeli za prizadevno in uspešno opravljanje nalog policije.
8. člen
(medalja policije za hrabrost)
(1) Medalja policije za hrabrost se lahko podeli uslužbencem policije in drugim posameznikom za izkazano posebno osebno hrabrost pri opravljanju varnostnih nalog, ob katerem so izpostavili nevarnosti svoje življenje.
(2) Policistu prejemniku medalje policije za hrabrost se podeli tudi denarna nagrada v višini dvakratnika povprečne mesečne bruto plače v Republiki Sloveniji.
9. člen
(medalja policije za požrtvovalnost)
(1) Medalja policije za požrtvovalnost se lahko podeli uslužbencem policije in drugim posameznikom za požrtvovalnost pri opravljanju varnostnih nalog.
(2) Policistu prejemniku medalje policije za požrtvovalnost se podeli tudi denarna nagrada v višini enkratne povprečne mesečne bruto plače v Republiki Sloveniji.
10. člen
(denarna nagrada)
Za izračun denarne nagrade iz 8. in 9. člena tega pravilnika se upoštevajo zadnji uradno objavljeni podatki o mesečni povprečni bruto plači na zaposleno osebo v Republiki Sloveniji, ki jih objavlja Statistični urad Republike Slovenije ob podelitvi priznanja.
11. člen
(znak policije za sodelovanje)
(1) Priznanje znak policije za sodelovanje se podeljuje posameznikom in pravnim osebam zasebnega in javnega prava.
(2) Priznanje znak policije se podeljuje kot:
– zlati znak policije za sodelovanje,
– srebrni znak policije za sodelovanje,
– bronasti znak policije za sodelovanje.
(3) Zlati znak policije za sodelovanje se podeli za večletno izredno pomembno sodelovanje ali pomoč policiji pri opravljanju nalog, povezanih s širitvijo varnostne kulture ali krepitvijo in razvojem varnosti, ali za izredno pomembno večkratno sodelovanje in pomoč pri posameznih varnostnih akcijah.
(4) Srebrni znak policije za sodelovanje se podeli za večletno pomembno sodelovanje ali pomoč policiji pri opravljanju nalog, povezanih s širitvijo varnostne kulture ali krepitvijo in razvojem varnosti, ali za večkratno pomembno sodelovanje in pomoč pri posameznih varnostnih akcijah.
(5) Bronasti znak policije za sodelovanje se podeli za uspešno sodelovanje ali pomoč policiji pri opravljanju nalog, povezanih s širitvijo varnostne kulture ali krepitvijo in razvojem varnosti, ali za uspešno sodelovanje in pomoč pri posamezni varnostni akciji.
12. člen
(priznanje policije za dolgoletno delo)
(1) Za dolgoletno delo v policiji se uslužbencem policije podeljujejo priznanja policije za dolgoletno delo.
(2) Priznanja policije za dolgoletno delo se podeljujejo kot:
– priznanje policije za 10 let dela v policiji,
– priznanje policije za 20 let dela v policiji,
– priznanje policije za 30 let dela v policiji,
– priznanje policije za 40 let dela v policiji.
(3) Priznanje policije za dolgoletno delo sestavlja samo listina o podelitvi priznanja.
13. člen
(spominski znak policije)
(1) S spominskimi znaki policije se priznava in označuje udeležba oziroma sodelovanje subjektov iz drugega odstavka 90. člena Zakona o organiziranosti in delu v policiji (Uradni list RS, št. 15/13 in 11/14) pri pomembnejših dogodkih policije.
(2) Spominske znake in njihove sestavne dele določi minister, pristojen za notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: minister) na predlog generalnega direktorja policije.
14. člen
(strelno orožje)
(1) Za večletni izjemen osebni prispevek pri krepitvi varnosti Republike Slovenije ter razvoju policije se lahko uslužbencem policije ali ministrstva, pristojnega za notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) podeli strelno orožje.
(2) Za strelno orožje po tem pravilniku se šteje neformacijsko kratkocevno orožje kategorije B v skladu s predpisi o orožju.
(3) O podelitvi strelnega orožja se izda potrdilo, ki vsebuje podatke potrebne za izdajo orožne listine.
(4) Za podeljeno orožje mora prejemnik priznanja pridobiti orožno listino v skladu s predpisi o orožju. Upravičen razlog za izdajo orožne listine se izkazuje s potrdilom iz prejšnjega odstavka.
IV. POSTOPEK PODELJEVANJA PRIZNANJ
15. člen
(predlog za podelitev)
(1) Minister, generalni direktor policije, vodje notranjih organizacijskih enot generalne policijske uprave in direktorji policijskih uprav predloge za podelitev priznanj, razen priznanja za dolgoletno delo, pošljejo Službi generalnega direktorja policije, do konca koledarskega leta ali takoj po doseženem uspehu ali storjenem dejanju. V predlogu morajo biti navedene okoliščine, ki utemeljujejo podelitev priznanja.
(2) Seznam uslužbencev policije, ki v tekočem letu izpolnijo pogoj za priznanje policije za dolgoletno delo pripravi notranja organizacijska enota ministrstva, pristojna za kadrovske zadeve.
(3) Za podelitev priznanja tujim državljanom, organom in organizacijam je treba pridobiti soglasje pristojnega organa države, iz katere je predlagani kandidat za priznanje. Soglasje na predlog predlagatelja pridobi notranja organizacijska enota ministrstva, pristojna za mednarodne zadeve.
16. člen
(komisija)
(1) Komisija za podelitev priznanj (v nadaljnjem besedilu: komisija), ki jo imenuje generalni direktor policije, presodi utemeljenost predlogov in ugotovi ali so izpolnjeni pogoji za podelitev priznanja.
(2) Komisijo sestavljajo predsednik, podpredsednik, dva člana ter tajnik.
(3) Komisija predloži seznam prejemnikov priznanj v potrditev generalnemu direktorju policije.
17. člen
(kriteriji)
Komisija pri presoji utemeljenosti predlogov in ugotavljanju izpolnjevanja pogojev za podelitev priznanja uslužbencem policije upošteva tudi naslednje kriterije:
– delovno dobo uslužbenca policije v policiji (praviloma nad pet let),
– hierarhijo priznanj (od najnižjega priznanja k najvišjemu) in
– čas od zadnjega podeljenega priznanja policije (praviloma pet let).
18. člen
(odločitev o podelitvi)
O podelitvi priznanj odloča na predlog generalnega direktorja policije minister z ukazom.
19. člen
(podelitev po smrti)
(1) Priznanja policije se lahko podeljujejo tudi posmrtno.
(2) Posmrtno podeljeno priznanje in priznanje, ki prejemniku ni bilo vročeno v času življenja, se vroči njegovim družinskim članom po vrstnem redu: zakonec, zunajzakonski partner, partner iz registrirane istospolne partnerske skupnosti, potomci oziroma posvojenci in njihovi potomci, starši oziroma posvojitelji, bratje oziroma sestre.
(3) Strelno orožje se lahko vroči le prejemniku priznanja osebno.
20. člen
(obveščanje o podelitvi)
(1) Prejemnike priznanj, določenih s tem pravilnikom, razen priznanj policije za dolgoletno delo in strelnega orožja, se lahko javno objavi.
(2) Služba generalnega direktorja policije o podelitvi strelnega orožja obvesti pristojno upravno enoto, ki prejemniku za podeljeno strelno orožje izda ustrezno orožno listino.
(3) Stroške zdravniškega pregleda in upravnega postopka v zvezi z izdajo orožne listine nosi prejemnik priznanja.
21. člen
(omejitev podeljevanja)
Priznanja policije, razen priznanj iz 6., 7., 12. in 14. člena tega pravilnika, se lahko podelijo večkrat.
22. člen
(vročitev priznanja)
(1) Priznanja policije vročata minister ali generalni direktor policije, po njunem pooblastilu pa tudi vodje notranjih organizacijskih enot generalne policijske uprave in direktorji policijskih uprav.
(2) Priznanja se praviloma vročajo na slovesnostih ob dnevu policije, ob državnih praznikih ali ob primerni priložnosti po doseženih uspehih ali storjenih dejanjih.
V. NOŠENJE PRIZNANJ IN NADOMESTNIH ZNAKOV
23. člen
(pravica nošenja)
(1) Znak priznanja oziroma nadomestni znak sme nositi samo prejemnik priznanja.
(2) Nošenje priznanj in primeren način nošenja sta čast in moralna obveza prejemnikov priznanja.
24. člen
(nadomestni znaki)
Namesto znakov priznanj se praviloma nosijo nadomestni znaki. Vsi nadomestni znaki so enake velikosti in oblike.
25. člen
(način nošenja)
(1) Znak priznanja policije ali nadomestni znak se nosi na levi strani prsi nad zgornjim žepom uniforme ali civilne obleke ali na njem, za državnimi odlikovanji Republike Slovenije.
(2) Znaki priznanj ali nadomestni znaki se pripenjajo od najnižjega do najvišjega od sredine prsi navzven.
(3) Nadomestni znaki se pripnejo drug poleg drugega, tako da med njimi ni praznega prostora. V eni vrsti so lahko največ trije nadomestni znaki.
26. člen
(trak priznanja)
Prejemniki priznanj, namesto podeljenega priznanja veliki ščit policije z zvezdo in znaka policije za sodelovanje, na svojih praporih nosijo trak priznanja.
27. člen
(prepoved nošenja priznanja)
(1) Prejemniku priznanja se lahko prekliče pravica nošenja podeljenega priznanja in nadomestnega znaka, če je bil s pravnomočno sodbo obsojen za kaznivo dejanje zoper suverenost Republike Slovenije in njeno demokratično ustavno ureditev, človečnost ali mednarodno pravo.
(2) Prejemnik priznanja ne sme nositi priznanja med prestajanjem zaporne kazni.
VI. PREHODNA IN KONČNI DOLOČBI
28. člen
(smiselna uporaba)
(1) Prejemniki priznanj po prejšnjih predpisih, ohranijo pravico do nošenja teh priznanj.
(2) Določbe tega pravilnika o nošenju in prepovedi nošenja priznanj se smiselno uporabljajo tudi za prejemnike priznanj iz prejšnjega odstavka.
29. člen
(prenehanje uporabe)
Z dnem uveljavitve tega pravilnika se preneha uporabljati Pravilnik o priznanjih policije (Uradni list RS, št. 106/05, 107/05 – popr., 61/06, 31/10, 94/10 in 15/13 – ZODPol).
30. člen
(veljavnost)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-157/2014
Ljubljana, dne 7. maja 2014
EVA 2014-1711-0029
dr. Gregor Virant l.r.
Minister
za notranje zadeve

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti