Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09 in 51/10) in 18. člena Statuta Občine Kobarid (Uradni list RS, št. 51/09 in 38/10) je Občinski svet Občine Kobarid na 28. redni seji dne 27. 3. 2014 sprejel
P R A V I L N I K
o dodeljevanju enkratnih denarnih socialnih pomoči v Občini Kobarid
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem pravilnikom se določajo upravičenci do dodelitve enkratne denarne socialne pomoči v Občini Kobarid (v nadaljevanju: denarne pomoči), namen dodelitve, merila, višina in postopek uveljavljanja denarne pomoči.
2. člen
Letni obseg razpoložljivih sredstev določa vsakoletni proračun Občine Kobarid.
Denarne pomoči se dodeljuje po zaporedju vloženih popolnih vlog v tekočem letu do porabe predvidenih proračunskih sredstev.
II. UPRAVIČENCI DO DENARNE POMOČI
3. člen
Za upravičence se po tem pravilniku štejejo občani, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
– imajo stalno prebivališče v Občini Kobarid,
– nimajo zadostnih sredstev za preživljanje, potem, ko so izčrpali vse možnosti za pridobitev sredstev za preživljanje z delom, s pravicami iz dela ali zavarovanja, z dohodki iz premoženja in iz drugih virov, denarnih nadomestil, denarnih pomoči in dajatev po predpisih s področja socialnega varstva, zdravstvenega varstva in jih nihče ni dolžan preživljati, in so se ne po lastni krivdi zaradi spleta neugodnih okoliščin (dolgotrajna bolezen, invalidnost, nenadna brezposelnost, smrt v družini, naravne nesreče ipd.) znašli v takšnem položaju, da ne morejo zagotavljati eksistenčnega minimuma,
– so uveljavljali pravico do denarne pomoči po zakonu, ki ureja socialnovarstvene prejemke.
III. NAMEN DODELITVE DENARNE POMOČI
4. člen
Denarna pomoč je namenjena:
– nakupu šolskih potrebščin,
– subvencioniranju letovanj otrok in mladostnikov ter šole v naravi za osnovnošolce,
– pomoči pri nakupu osnovnih življenjskih potrebščin, ozimnice, kurjave,
– pomoči pri plačilu dijaških in študentskih vozovnic,
– plačilu položnic namenjenih za zagotavljanje osnovnih in nujnih življenjskih potreb (elektrika, komunala, zdravstveno zavarovanje in drugo),
– nakupu hrane, oblačil in obutve,
– drugim nujnim življenjskim stroškom, za premostitev trenutne materialne ogroženosti (pomoč pri plačilu osnovnih pogrebnih storitev, doplačilu zdravil, ortopedskih pripomočkov ...).
Denarna pomoč se lahko uveljavlja tudi v primeru elementarne nesreče (požar, poplava, potres ipd.), pri čemer se merila iz 7. člena tega pravilnika ne upošteva in se lahko dodeli višja denarna pomoč.
IV. MERILA DENARNE POMOČI
5. člen
Pri ugotavljanju lastnega dohodka posameznika oziroma družine se upoštevajo naslednji dohodki:
– periodični neto dohodki (plače, pokojnine, preživnine, rente, denarne socialne pomoči, otroški dodatek, drugi dohodki prejeti v enakih ali podobnih zneskih),
– občasni dohodki (dediščine, darila, odškodnine, odpravnine, nagrade in drugi dohodki, prejeti samo enkrat, ki niso prejeti iz naslova priložnostnega dela),
– priložnostni dohodki (dohodki, prejeti v zadnjih 3 mesecih pred mesecem vložitve vloge za največ 2 x opravljeno delo),
– denarna sredstva na bančnih računih kolikor presegajo 500,00 EUR na posameznika oziroma 1.500,00 EUR na družino,
– osebni avtomobil ali enosledno vozilo v vrednosti več kot 28 osnovnih zneskov minimalnih dohodkov.
V lastni dohodek se ne štejejo štipendije.
Kadar je iz ugotovljenega dejanskega materialnega stanja razvidno, da je upravičenec ostal brez rednega periodičnega dohodka, se ta pri ugotavljanju lastnega dohodka ne upošteva.
Če je upravičenec periodični dohodek šele začel prejemati, se kot višina njegovega lastnega dohodka upošteva višina zadnjega prejetega mesečnega dohodka.
Kot dohodek posameznika ali družine se upoštevajo povprečni mesečni neto dohodki in prejemki v obdobju treh koledarskih mesecev pred mesecem oddaje vloge.
Priložnostni in občasni dohodki, ki jih je posameznik ali družina prejel/a v obdobju treh koledarskih mesecev pred mesecem oddaje vloge, se pri ugotavljanju lastnega dohodka upoštevajo kolikor povprečno mesečno presegajo minimalni ugotovljeni dohodek za posameznika ali družino.
6. člen
Ne glede na določbe tega pravilnika, se denarna pomoč ne dodeli v primeru, ko ima posameznik ali družina prihranke oziroma premoženje, ki se upošteva po tem pravilniku, in presega 48 osnovnih zneskov minimalnih dohodkov.
Kot premoženje se ne šteje stanovanje v katerem posameznik ali družina živi ter poslovni prostori, ki se uporabljajo za pridobivanje dohodka iz dejavnosti.
V. VIŠINA DENARNE POMOČI
7. člen
Osnovni znesek denarne pomoči je določen v višini osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki ga določa zakon, ki ureja socialnovarstvene prejemke in vsakokratni usklajeni višini osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki ga določi minister, pristojen za socialno varstvo in je objavljen v Uradnem listu Republike Slovenije.
V družino se po tem pravilniku štejejo osebe oziroma družinski člani določeni v zakonu, ki ureja socialnovarstvene prejemke.
Osnova za izračun minimalnega dohodka posameznika oziroma družine je:
Status Delež min.
dohodka
prva odrasla oseba ali samska oseba ali odrasla
oseba, ki je v institucionalnem varstvu 1
prva odrasla oseba ali samska oseba, ki je
delovno aktivna v obsegu od 60 do 128 ur na
mesec 1,28
prva odrasla oseba oziroma samska oseba, ki je
delovno aktivna v obsegu več kot 128 ur na mesec 1,56
samska oseba med dopolnjenim 18. in dopolnjenim
26. letom starosti, prijavljena pri zavodu za
zaposlovanje v evidenci brezposelnih oseb
oziroma v evidenci iskalcev zaposlitve, ki ima
prijavljeno stalno prebivališče na istem naslovu
kot starši ali dejansko prebiva z njimi 0,7
samska oseba, ki je trajno nezaposljiva ali
trajno nezmožna za delo ali je starejša od 63
let
(ženska) oziroma 65 let (moški), ki ima
prijavljeno stalno prebivališče na istem naslovu
kot osebe, ki niso družinski člani in imajo
dovolj lastnih sredstev za preživljanje, oziroma
dejansko prebiva z njimi 0,7
vsaka naslednja odrasla oseba 0,5
vsaka naslednja odrasla oseba, ki je delovno
aktivna v obsegu več kot 128 ur na mesec 0,78
vsaka naslednja odrasla oseba, ki je delovno
aktivna v obsegu od 60 do 128 ur na mesec 0,64
prvi otrok, ki je najstarejši in ima status
dijaka 0,89
vsak naslednji otrok, ki ima status dijaka 0,79
prvi otrok, ki je najstarejši in nima statusa
dijaka 0,7
vsak naslednji otrok, ki nima statusa dijaka 0,6
povečanje za vsakega otroka v enostarševski
družini, kadar je drugi od staršev umrl in otrok
po njem ne dobiva prejemkov ali je drugi od
staršev neznan ali kadar otrok po drugem od
staršev
prejemkov za preživljanje dejansko ne prejema 0,1.
8. člen
Upravičenci so v posameznem koledarskem letu upravičeni do denarne pomoči največ v višini dvakratnika osnovnega zneska minimalnega dohodka iz prvega odstavka 7. člena.
9. člen
Denarna pomoč iz proračuna občine se upravičencu lahko dodeli največ dvakrat letno, le izjemoma trikrat, kot pomoč pri premostitvi trenutne težje materialne stiske upravičenca.
Kolikor vlagatelj uveljavlja denarno pomoč dvakrat ali trikrat letno, svoje stanje dokazuje z mnenjem pristojnega centra za socialno delo.
10. člen
Če dohodek posameznika ali družine ne presega izračunanega minimalnega dohodka iz tretjega odstavka 7. člena za več kot 60 %, se lahko dodeli denarna pomoč največ v višini osnovnega zneska minimalnega dohodka.
Za upravičence, katerih dohodki presegajo izračunani minimalni dohodek od 61 do 100 %, se denarna pomoč dodeli največ v 50 % višini osnovnega zneska minimalnega dohodka.
V primeru, da dohodki upravičenca presegajo izračunani minimalni dohodek za več kot 100 %, se denarna pomoč ne odobri.
11. člen
Denarna pomoč se izplača upravičencu oziroma njegovemu zakonitemu zastopniku neposredno na njegov osebni račun – v tem primeru mora upravičenec občinski upravi v roku 45 dni od dneva nakazila sredstev dostaviti dokazilo o namenski porabi, v nasprotnem primeru 6 mesecev ni upravičen do denarne pomoči po tem pravilniku.
Denarna pomoč se izplača v funkcionalni obliki v primeru, če občinska uprava oceni, da pomoč ne bi bila namensko porabljena.
VI. POSTOPEK UVELJAVLJANJA DENARNE POMOČI
12. člen
Postopek ugotavljanja upravičenosti do denarne pomoči se začne na zahtevo upravičenca na predpisanem obrazcu, ki se dobi na občinski upravi in na spletni strani Občine Kobarid.
13. člen
Postopek za dodelitev denarne pomoči se izvaja v skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku.
O vlogah odloči občinska uprava z odločbo. Zoper izdano odločbo je možna pritožba na župana Občine Kobarid, v roku 15 dni od njene vročitve.
14. člen
Pri odločanju o dodelitvi denarne pomoči se poleg določb tega pravilnika smiselno uporabljajo tudi tiste določbe zakonov, ki urejajo socialnovarstvene prejemke in področje denarnih socialnih pomoči.
VII. KONČNA DOLOČBA
15. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-2/2012
Kobarid, dne 27. marca 2014
Županja
Občine Kobarid
Darja Hauptman l.r.