Št. 39/14 Ob-1184/14
, Stran 183
Št. 39/14 Ob-1184/14
Na podlagi Zakona o državni upravi (Uradni list RS, št. 113/05 – UPB-4, 126/07 – ZUP-E, 48/09 in 47/13), Proračuna Republike Slovenije za leti 2014 in 2015 (Uradni list RS, št. 102/13), Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2014 in 2015 (Uradni list RS, št. 101/13), Pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 50/07, 61/08 in 3/13), Zakona o raziskovalni in razvojni dejavnosti (Uradni list RS, št. 22/06 – UPB-1, 61/06 – ZDru-1, 112/07, 9/11 in 57/12 – ZPOP-1A), Resolucije o raziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2011-2020 (Uradni list RS, št. 43/11), Uredbe o normativih in standardih za določanje sredstev za izvajanje Nacionalnega raziskovalnega in razvojnega programa (Uradni list RS, št. 74/04, 32/05, 26/06 in 80/07, 89/08, 102/09 in 103/11), Zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 45/08, 57/12 in 90/12 (ZdZPVHVVR), Pravilnika o kriterijih za ugotavljanje izpolnjevanja pogojev za vodjo raziskovalnega projekta (Uradni list RS, št. 41/09 in 72/11); in Pogodbe ERA-NET CORE-ORGANIC PLUS št. 618107 z dne 29. 11. 2013, Republika Slovenija, Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Dunajska 22, 1000 Ljubljana, objavlja
javni razpis
za sofinanciranje mednarodnih raziskovalnih projektov v okviru iniciative ERA-NET CORE ORGANIC PLUS
1. Podatki o proračunskem porabniku: Republika Slovenija, Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Dunajska 22, 1000 Ljubljana.
2. Predmet javnega razpisa
Predmet javnega razpisa v okviru iniciative ERA-NET CORE ORGANIC PLUS (v nadaljevanju: nacionalni razpis) je sofinanciranje aktivnosti slovenskih partnerjev v mednarodnih konzorcijskih raziskovalnih projektih, ki bodo za izvajanje izbrani v okviru skupnega mednarodnega razpisa za mednarodne projekte ERA-NET CORE ORGANIC PLUS s področja ekološke pridelave in sistemov kmetovanja (ang. Call for transnational research in organic food and farming systems launched by CORE Organic Plus with co-funding from European Union; v nadaljnem besedilu: mednarodni razpis). Nacionalni razpis se navezuje in je v skladu z mednarodnim razpisom CORE Organic Plus, ki je objavljen na spletni strani: http://www.coreorganic.org/pdf/2013_COPlus_call_announcement.pdf.
Glavni namen mednarodnega razpisa je podpreti najkakovostnejše mednarodne projekte na temah, ki so družbeno visoko relevantne in podpirati mehanizme mednarodnih raziskav in inovacij na področju ekološke pridelave in sistemov kmetovanja ter znanje učinkovito posredovati uporabnikom. Mednarodni projekt mora temeljiti na konzorcijskem sodelovanju – konzorcija partnerjev mednarodnega projekta iz sodelujočih držav Evropske unije.
Glavne teme mednarodnega razpisa, kjer lahko sodelujejo slovenski prijavitelji, so:
1) Pridelek: interakcija rastline/tla pri ekološki pridelavi poljščin (Crop: Plant/Soil interaction in organic crop production)
2) Funkcionalna biotska raznovrstnost za izboljšanje upravljanja z boleznimi, plevelom in škodljivci (Functional biodiversity to improve management of diseases, weeds and pests)
3) Zdravstveno varstvo živali, vključno z vzrejo (Livestock health management system including breeding)
4) Zagotavljanje kakovosti in varnosti ekološke hrane vzdolž predelovalne verige (Ensuring quality and safety of organic food along the processing chain).
Slovenski prijavitelji se lahko prijavijo le v okviru 1. in 3. teme, nacionalne prioritete Slovenije so navedene v Smernicah za prijavitelje na spletni strani http://www.coreorganic.org
3. Pogoji sodelovanja
3.1 Sodelujoče države
V tem razpisu sodeluje naslednjih 24 partnerjev iz 21 sodelujočih držav (v nadaljevanju: sodelujoče države): Avstrija, Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Italija, Latvija, Litva, Nemčija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Romunija, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Turčija in Velika Britanija.
Vsaka sodelujoča država razpisa bo sofinancirala sodelovanje svojih nacionalnih partnerjev pri projektu, v skladu s svojimi nacionalnimi pravili financiranja.
3.2 Upravičenci
Slovenski prijavitelji morajo izpolnjevati vse splošne pogoje mednarodnega razpisa, objavljenega na spletni strani: http://www.coreorganic.org/. Slovenski prijavitelji oziroma javne in zasebne raziskovalne institucije in privatna podjetja pa morajo izpolnjevati tudi naslednje nacionalne pogoje:
– na dan 31. 12. 2013 niso bili v stanju insolventnosti, kot jo opredeljuje 14. člen Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (Uradni list RS, št. 63/13 – UPB7),
– ne prejemajo, niti niso v postopku pridobivanja finančne pomoči države za reševanje in prestrukturiranje podjetij v težavah,
– niso za iste stroške že pridobili oziroma niso v postopku pridobivanja sofinanciranja iz državnega ali lokalnega proračuna,
– niso v stečajnem postopku, postopku prisilne poravnave ali likvidacije,
– imajo poravnane vse obveznosti do države.
Dodatni pogoji, ki jih mora vloga izpolnjevati:
– pravočasno oddana nacionalna in mednarodna predprijava za projekt,
– pravočasno oddana končna prijava za projekt.
Oddaja predprijave je pogoj za oddajo končne prijave.
3.3 Mednarodni konzorcij:
Nacionalni partnerji iz različnih držav v posameznem projektu sestavljajo mednarodni raziskovalni konzorcij (v nadaljevanju: konzorcij). V konzorciju posameznega projekta mora sodelovati najmanj pet partnerjev iz najmanj petih različnih sodelujočih držav, od katerih mora biti en koordinator projekta. Partnerji iz držav, ki niso sodelujoče države ali držav, ki ne zagotavljajo financiranja za posamezno tematsko področje razpisa, lahko sodelujejo v raziskovalnem konzorciju kot dodatni partnerji, če zagotovijo financiranje iz lastnih virov ali virov, ki ne izhajajo iz konzorcija CORE Organic Plus. Ti prijavitelji niso upoštevani v minimalnih zahtevah upravičenih partnerjev in držav v merilih o izpolnjevanju pogojev CORE Organic Plus.
Vodja slovenskega dela projekta mora izpolnjevati tudi pogoje iz 29. člena Zakona o raziskovalni in razvojni dejavnosti (Uradni list RS, št. 22/06 – UPB-1, 61/06 – ZDru-1, 112/07 in 9/11).
Slovenski raziskovalci, ki sodelujejo pri mednarodnem projektu v okviru tega razpisa, morajo biti poimensko navedeni, njihove kompetence morajo biti iz prijave projekta jasno razvidne.
Pogoji slovenskih partnerjev, navedeni v točki 3.2. in 3.3. morajo biti izpolnjeni in so predmet preverjanja pred začetkom ocenjevanja. V primeru, da katerikoli od zgoraj navedenih pogojev ni izpolnjen, se ocenjevanje ne izvede, vloga pa se zavrne. V primeru, da ministrstvo ugotovi, da prijavitelj navaja napačne podatke, se vloga zavrne. Kolikor ministrstvo v fazi preverjanja ni ugotovilo, da so podatki, ki jih navaja prijavitelj napačni in to ugotovi kadarkoli v času postopka javnega razpisa ali kadarkoli kasneje, lahko razdre pogodbo s prejemnikom sredstev in od njega zahteva vračilo sredstev v skladu z določili pogodbe.
4. Višina sredstev
Višina sredstev Ministrstva za kmetijstvo in okolje RS za izvedbo tega razpisa je do 200.000 EUR bruto s proračunske postavke 255110 Kmetijsko znanstveno raziskovalno delo. Sofinanciranje se zagotavlja za največ 3 leta, v skladu z veljavnimi finančnimi predpisi. Predvideni okvirni obseg sredstev za posamezno tematsko raziskovalno področje je za Slovenijo opredeljen v prilogi A objave javnega razpisa CORE Organic Plus (Announcement of the CORE Organic Plus call – Annex A) z možnostjo prerazporeditve sredstev med tematskima raziskovalnima področjema, vendar le v višini skupnih razpisanih sredstev.
Višina sredstev v posameznem letu je odvisna od proračunskih možnosti.
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje RS bo sofinanciralo najbolje ocenjene projekte do porabe sredstev, vendar le, če se sodelujoče države soglasno odločijo, da bodo sofinancirale stroške sodelovanja svojih nacionalnih partnerjev pri teh projektih. Izbrane projekte bo ministrstvo sofinanciralo v višini do 100 odstotkov upravičenih stroškov nacionalnega partnerja in največ do višine razpisanih sredstev.
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje RS si pridružuje pravico, da sredstev tega razpisa ne dodeli nobenemu projektu, če prijavljeni projekti ne ustrezajo pogojem razpisa.
Rezultati projektov, financiranih iz državnega proračuna, so javni, z omejitvami, določenimi s predpisi, ki urejajo varstvo intelektualne lastnine, varstvo avtorskih pravic in varstvo podatkov.
5. Obdobje izvajanja projektov in porabe sredstev
Predvideni rok začetka izvajanja in sofinanciranja izbranih projektov je v začetku leta 2015.
Obdobje za porabo sredstev so proračunska leta 2015, 2016 in 2017.
Rok trajanja projektov je največ 36 mesecev (3 leta). Vsi izbrani projekti se morajo zaključiti najkasneje v 36 mesecih od začetka izvajanja posameznega projekta.
6. Upravičeni stroški in način sofinanciranja
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje RS sofinancira upravičene stroške projekta v skladu z Uredbo o normativih in standardih za določanje sredstev za izvajanje Nacionalnega raziskovalnega in razvojnega programa (Uradni list RS, št. 74/04, 32/05, 26/06 in 80/07, 89/08 in 102/09).
Podrobneje so upravičeni stroški in način financiranja opisani v razpisni dokumentaciji.
7. Prijava projektov
Postopek razpisa poteka v dveh obveznih fazah:
– 1. faza: predprijava (``Pre-Proposal``): pregled ustreznosti glede na namen razpisa ter izpolnjevanja formalnih kriterijev,
– 2. faza: končna prijava (``Full Proposal``): preverjanje formalnih pogojev, strokovna presoja in izbira.
Obe fazi razpisa (predprijava in končna prijava) sta obvezni za vsak projekt. Podrobneje je postopek razpisa opisan v Smernicah za prijavitelje na internetni strani: http://www.coreorganic.org/.
7.1 Predprijava
Popolna vloga predprijave mora v skladu z navodili iz razpisne dokumentacije in Smernicami za prijavitelje vsebovati izpolnjeno internetno prijavo, oddano na spletni naslov http://eracall.eu.
Rok za oddajo internetne predprijave projekta je 25. februar 2014 do 13. ure.
Predprijavo projekta odda koordinator projekta v imenu celega konzorcija.
Informacije, podane v predprijavi, so zavezujoče in jih v končni prijavi ni moč bistveno spremeniti.
Predprijave projektov, ki ne bodo prispele pravočasno, bodo zavržene.
Predprijave, ki ne bodo popolne ali ki ne izpolnjujejo drugih formalnih zahtev, ne bodo prišle v poštev za oceno.
7.2 Končna prijava
Do končne prijave projektov so upravičeni le konzorciji, ki so oddali predprijavo.
Konzorciji projektov, katerih predprijave bodo izpolnjevale pogoje za financiranje in bodo ocenjene kot zelo kakovostne po merilih, opredeljenih v Smernicah za prijavitelje, bodo pozvani, naj predložijo končni predlog.
Dodatne informacije za predložitev končnih predlogov bodo na voljo, ko bodo razposlana vabila za njihovo predložitev in bodo objavljene na spletni strani projekta CORE Organic Plus http://www.coreorganic.org/.
Končna prijava poteka kot:
– prijava na mednarodni razpis in
– prijava na nacionalni razpis.
Ustrezno označena popolna vloga končne prijave projekta na mednarodni razpis mora v skladu z navodili iz razpisne dokumentacije vsebovati izpolnjeno internetno prijavo. Internetno prijavo na mednarodni razpis odda koordinator projekta v imenu celega konzorcija na naslov, kot bo opredeljeno v dodatnih informacijah za predložitev končnih predlogov, ki bodo objavljene na spletni strani projekta www.coreorganic.org.
Prijavo projekta na nacionalni razpis vodja slovenskega dela projekta odda Ministrstvu za kmetijstvo in okolje RS, Dunajska 22, 1000 Ljubljana. Kot pravočasne se štejejo vloge, ki prispejo v glavno pisarno Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano do izteka roka.
Rok za oddajo končne prijave na ta razpis, ki je enak roku za oddajo internetne prijave, je 1. julij 2014.
8. Razpisna dokumentacija
Razpisna dokumentacija predprijave obsega:
– Objava javnega razpisa CORE Organic Plus (Announcement of the CORE Organic Plus call), objavljen na spletnem naslovu: http://www.coreorganic.org/
– Smernice za prijavitelje (Guideline for applicants), objavljene na spletni strani: http://www.coreorganic.org
– Nacionalna določila držav, sodelujočih na CORE Organic Plus razpisu za leto 2013 (National regulations for countries participating in the CORE Organic Plus call 2013), objavljena na spletni strani: http://www.coreorganic.org
– Obrazci:
1. Mednarodna predprijava (prijavitelj je nosilec konzorcija)
– prijavni obrazci A, B, C in D mednarodne predprijave (dosegljivi v elektronski obliki v spletni aplikaciji http://eracall.eu/,
2. Nacionalna predprijava (prijavitelj je slovenski partner v konzorciju oziroma vodja slovenskih partnerjev)
Priloga 1:
– Obrazec 1: Izjava o strinjanju z razpisnimi pogoji (izjava slovenskega partnerja oziroma vodje).
– Obrazec 2: Obrazec za dodeljevanje državnih pomoči (izpolnijo vse slovenske institucije oziroma podjetja vključene v konzorcij).
Razpisna dokumentacija za končno prijavo in prijavni obrazci bodo dosegljivi v elektronski obliki v spletni aplikaciji http://eracall.eu/ po zaključku 1. faze razpisa.
Razpisna dokumentacija za nacionalni razpis je na voljo na spletni strani Ministrstva za kmetijstvo in okolje RS http://www.mko.gov.si/si/javne_objave/javni_razpisi/.
9. Postopek ocenjevanja in izbire projektov za sofinanciranje
9.1 Faza predprijave
Vse poslane predprijave projektov bodo partnerji CORE Organic Plus obravnavali zaupno.
Namen procesa izbiranja v fazi predprijave je identifikacija tistih mednarodnih raziskovalnih predlogov, ki izpolnjujejo pogoje in merila upravičenosti CORE Organic Plus in ki so skladna z nacionalnimi predpisi. Izpolnjevanje teh pogojev in meril je obvezno. Predprijave, ki jih ne izpolnjujejo, pri izbiri za financiranje ne bodo upoštevane.
9.2 Faza končne prijave
Dodatne informacije za končne prijave bodo na voljo na spletni strani, www.coreorganic.org.
Odpiranje vlog, prispelih na nacionalni razpis, bo izvedeno v roku 8 dni od zaključka razpisnega roka na sedežu Ministrstva za kmetijstvo in okolje RS.
O končni izbiri nacionalnih prejemnikov sredstev odloči minister za kmetijstvo in okolje RS, skladno z višino razpisanih sredstev po posameznih tematskih sklopih, opredeljenih v drugem odstavku točke 4 tega razpisa.
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje RS bo sofinanciralo le najboljše projekte slovenskih partnerjev do porabe sredstev, za katere se tudi sodelujoče države soglasno odločijo, da bodo sofinancirale stroške sodelovanja svojih nacionalnih partnerjev v teh projektih. Če sodelujoče države ne dosežejo soglasja o sofinanciranju projektov, pri katerih sodelujejo slovenski partnerji, Ministrstvo za kmetijstvo in okolje RS ne bo sofinanciralo sodelovanja slovenskih partnerjev pri takšnih projektih.
Če se v izbor za financiranje uvrstijo predlogi projektov, v katerih ne sodelujejo slovenski partnerji, Ministrstvo za kmetijstvo in okolje RS takšnih projektov ne bo sofinanciralo.
Slovenski partnerji bodo o rezultatih razpisa obveščeni predvidoma 15. oktobra 2014.
10. Dodatne informacije
Dodatne informacije v zvezi z javnim razpisom so do zaključka razpisa na voljo na Sekretariatu za razpis CORE Organic Plus, elektronski naslov: Katerina.Kotzia@ble.de ter pri nacionalni kontaktni osebi na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS, na tel. 01/478-9123 (Jana Erjavec) v poslovnem času.
Nadaljnje informacije glede razpisa bodo dosegljive na spletni strani CORE Organic Plus: http://www.coreorganic.org/.
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje