Na podlagi četrtega odstavka 1. člena Zakona o vojnih veteranih (Uradni list RS, št. 59/06 – uradno prečiščeno besedilo, 61/06 – Zdru-1, 101/06 – odl. US, 40/12 – ZUJF in 32/14) izdaja minister za obrambo
P R A V I L N I K
o merilih za sofinanciranje dejavnosti društev ali zvez vojnih veteranov
1. člen
(vsebina)
S tem pravilnikom se določajo merila in postopek za sofinanciranje dejavnosti društev ali zvez vojnih veteranov, ki imajo v skladu s predpisi o vojnih veteranih ter predpisi o društvih status društva, ki deluje v javnem interesu na področju vojnih veteranov (v nadaljnjem besedilu: društvo).
2. člen
(zagotovitev sredstev)
Sredstva za sofinanciranje dejavnosti društev se zagotavljajo v okviru državnega proračuna in dodeljujejo na podlagi programa, števila članov in premoženja društva.
Sofinancira se dejavnost društev, ki so organizirana na državni ravni oziroma izvajajo naloge, ki imajo državni pomen. Za društva, ki imajo sedež v zamejstvu, se šteje, da delujejo na državni ravni. Društva, ki so povezana v zvezo, se sofinancirajo preko krovne organizacije.
Sredstva za sofinanciranje dejavnosti društev se dodelijo s pogodbo o sofinanciranju, ki se sklene za vsako proračunsko leto posebej.
3. člen
(merila)
Pri sofinanciranju dejavnosti društev se razpoložljiva proračunska sredstva razdelijo v naslednjem razmerju:
– 70 odstotkov sredstev glede na programe društev;
– 25 odstotkov sredstev glede na število članov društev;
– 5 odstotkov sredstev glede na premoženje društev.
Merila za izračun sofinanciranja dejavnosti društev so določena v prilogi 1, ki je sestavni del tega pravilnika.
4. člen
(vrednotenje programa)
Pri vrednotenju programa društva se upoštevajo naslednja področja njegovega delovanja:
– razvijanje in spodbujanje domoljubja ter ohranjanje zgodovinskih izročil s spominskimi svečanostmi, proslavami, komemoracijami in drugimi obeleževanji pomembnih dogodkov iz slovenske zgodovine;
– organiziranje različnih oblik dela z mladimi;
– skrb za spominska obeležja;
– izdajanje publikacij in glasil ter seznanjanje javnosti z delovanjem društva prek spletnih strani;
– mednarodna dejavnost.
Posameznemu društvu se lahko na podlagi meril za vrednotenje programa dodeli največ 33 odstotkov sredstev iz prve alineje prvega odstavka prejšnjega člena.
5. člen
(članstvo)
Pri vrednotenju števila članov društva se upošteva število članov – vojnih veteranov in število drugih članov društva v skladu z določili njegovega statuta.
6. člen
(premoženje)
Pri vrednotenju premoženja društva se upošteva uporaba nepremičnin za nepridobitno dejavnost društva, ki je namenjena razvoju področij, za katera je društvo pridobilo status društva, ki deluje v javnem interesu.
7. člen
(javni razpis)
Ministrstvo za obrambo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) praviloma v mesecu decembru na svojih spletnih straneh objavi javni razpis za sofinanciranje dejavnosti društev (v nadaljnjem besedilu: javni razpis).
Objava javnega razpisa vsebuje predvsem:
– okvirno višino sredstev, ki so na razpolago za sofinanciranje dejavnosti društev;
– rok, do katerega morajo biti predložene vloge za sofinanciranje dejavnosti društev (v nadaljnjem besedilu: vloga);
– rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa;
– kraj, čas ter osebo, pri kateri lahko vlagatelji prejmejo razpisno dokumentacijo.
Razpisni dokumentaciji se priloži tudi vzorec pogodbe o sofinanciranju.
8. člen
(zbiranje vlog)
Ministrstvo zbira vloge od objave javnega razpisa do roka, ki je določen v javnem razpisu. Obrazec vloge je predpisan v prilogi 2, ki je sestavni del tega pravilnika.
Vloga se preda v zapečatenem ovitku z oznako »PRIJAVA NA JAVNI RAZPIS ZA SOFINANCIRANJE – VOJNI VETERANI – NE ODPIRAJ«.
9. člen
(komisija)
Za ugotavljanje formalne popolnosti vlog se ustanovi komisija, ki jo imenuje vodja notranje organizacijske enote ministrstva, pristojne za obrambne zadeve.
Komisija ima predsednika in dva člana. Administrativno-tehnično podporo delu komisije zagotavlja notranja organizacijska enota ministrstva, pristojna za obrambne zadeve.
Predsednik in člana komisije ne smejo biti z vlagatelji vloge v interesnem razmerju v smislu svoje poslovne povezanosti z društvom, vloge zastopnika ali člana upravnega odbora ali drugega primerljivega organa društva ter sorodstva (v ravni ali stranski vrsti do vštetega četrtega kolena), zakonske zveze, četudi je le-ta že prenehala, zunajzakonske skupnosti ali svaštva (do vštetega drugega kolena) s člani upravnega odbora ali drugega primerljivega organa društva. Drugi vidiki interesnega razmerja se presojajo v skladu s Kodeksom ravnanja javnih uslužbencev (Uradni list RS, št. 8/01).
10. člen
(odpiranje vlog)
Komisija o odpiranju vlog vodi zapisnik ter izdela poročilo o formalni popolnosti vlog, prispelih na javni razpis.
Komisija v roku 8 dni od odpiranja vlog pozove vlagatelje nepopolnih vlog, da jih dopolnijo. Rok za dopolnitev ne sme biti daljši od 15 dni.
11. člen
(odločanje v postopku javnega razpisa)
Formalno nepopolne vloge zavrže vodja notranje organizacijske enote ministrstva, pristojne za obrambne zadeve, s sklepom. Zoper ta sklep lahko vlagatelj vloži pritožbo na ministrstvo v roku 8 dni od dneva prejema sklepa. O pritožbi zoper sklep odloči minister za obrambo.
12. člen
(vrednotenje vlog)
Formalno popolne vloge na podlagi meril iz tega pravilnika ovrednoti notranja organizacijska enota ministrstva, pristojna za obrambne zadeve. Vodja notranje organizacijske enote ministrstva, pristojne za obrambne zadeve, izda sklepe o izboru prejemnikov sredstev za sofinanciranje dejavnosti društev, ki vključujejo višino dodeljenih sredstev.
Zoper sklep o izboru prejemnikov sredstev za sofinanciranje dejavnosti društev lahko vlagatelj vloži pritožbo na ministrstvo v roku 8 dni od dneva prejema sklepa. O pritožbi zoper sklep odloči minister za obrambo.
Merila za izračun sofinanciranja dejavnosti društev ne morejo biti predmet pritožbe.
Vložena pritožba ne zadrži podpisa pogodbe o sofinanciranju z drugimi izbranimi vlagatelji.
13. člen
(pogodba)
Notranja organizacijska enota ministrstva, pristojna za obrambne zadeve, pripravi pogodbo o sofinanciranju, v kateri praviloma opredeli:
– obdobje sofinanciranja;
– znesek sofinanciranja;
– način izplačevanja dodeljenih sredstev;
– medsebojne obveznosti pogodbenih strank;
– način nadzora nad porabo sredstev in protikorupcijsko klavzulo;
– skrbnika pogodbe na strani obeh pogodbenih strank.
14. člen
(nadomestitev aktivnosti)
Aktivnost, ki je bila ovrednotena pri izračunu sofinanciranja dejavnosti društva, vendar je iz objektivnih razlogov ni mogoče izvesti, lahko društvo po predhodnem soglasju ministrstva nadomesti z drugo aktivnostjo, ki je po točkah in vsebini primerljiva z neizvedeno aktivnostjo.
15. člen
(poročanje)
Društvo, ki je z ministrstvom sklenilo pogodbo o sofinanciranju, mora do 31. marca naslednjega leta predložiti ministrstvu letno poročilo z dokumentacijo o namenski porabi sredstev in opravljenem delu, pripravljeno v skladu z usmeritvami notranje organizacijske enote ministrstva, pristojne za obrambne zadeve.
V primeru nenamenske porabe sredstev mora društvo ustrezen del prejetih sredstev na poziv ministrstva vrniti v državni proračun. Način vrnitve se opredeli v pogodbi o sofinanciranju.
16. člen
(prehodna določba)
Pri vrednotenju števila članov društva kot podlage za njegovo sofinanciranje se v letu 2015 izjemoma upošteva samo skupno število članov v skladu z določili statuta društva. Sredstva se razdelijo glede na odstotek članstva v seštevku vseh članov društev, ki delujejo v javnem interesu na področju vojnih veteranov in so se prijavila na javni razpis.
17. člen
(veljavnost)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0070-29/2014-37
Ljubljana, dne 21. januarja 2015
EVA 2014-1911-0015
Janko Veber l.r.
Minister
za obrambo