Na podlagi 12. člena Zakona o gostinstvu (uradno prečiščeno besedilo) (ZGos – UPB2) (Uradni list RS, št. 93/07), 4. in 11. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07) in 21. člena Statuta Občine Laško (Uradni list RS, št. 99/07, 17/10 in 45/11) je Občinski svet Občine Laško na 5. redni seji dne 1. 4. 2015 sprejel
P R A V I L N I K
o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o merilih za podaljšanje obratovalnega časa gostinskih obratov na območju Občine Laško
1. člen
S tem pravilnikom se spremeni in dopolni Pravilnik o merilih za podaljšanje obratovalnega časa gostinskih obratov na območju Občine Laško (Uradni list RS, št. 13/09) v nadaljnjem besedilu: Pravilnik.
2. člen
V 1. členu se za prvim odstavkom doda drugi odstavek, ki se glasi:
»Določbe tega pravilnika se uporabljajo tudi za primere, ko se gostinska dejavnost opravlja izven lokacije gostinskega obrata v premičnih objektih oziroma z objekti, sredstvi ali napravami, ki so prirejeni v ta namen.«
3. člen
V 2. členu se za prvim odstavkom dodata drugi in tretji odstavek, ki se glasita:
»Gostinski obrati, ki gostom nudijo le jedi in pijače (restavracije, gostilne, kavarne, slaščičarne, okrepčevalnice in bari), ki so v stavbah s stanovanji ali v objektih na območju stanovanj, ki so namenjena bivanju in spremljajočim dejavnostim, in izletniške kmetije na teh območjih, smejo obratovati v rednem obratovalnem času le med 6. in 22. uro. To velja tudi za tiste enote nastanitvenih gostinskih obratov, ki svojo dejavnost opravljajo zunaj zaprtih prostorov (gostinski vrtovi, hotelske terase ipd). Za obratovanje izven tega časa morajo pridobiti soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času.
Gostinski obrati oziroma kmetije lahko brez soglasja občinske uprave obratujejo dlje kot traja njihov obratovalni čas na dan pred prazniki in dela prostih dnevih, določenimi z zakonom, ter ob pustovanju in martinovanju (vsakič po enkrat), v skladu z določbami 7. in 11. člena tega pravilnika.«
4. člen
V 5. členu se v prvem odstavku za besedo leta postavi vejica in doda besedilo, ki se glasi: »razen v primerih iz 11. člena tega pravilnika, ko soglasje izda za enkratno prireditev.«
5. člen
9. člen se črta.
6. člen
V drugem odstavku 11. člena se besedilo »odvijajo svečanosti ob poroki in prireditvi s programom in živo glasbo« nadomesti z besedilom »odvijajo prireditve zaprtega tipa (poroke, proslave, srečanja in podobno) ali izven njega prireditve širšega pomena (festivali, lokalni prazniki, plesi, veselice, proslave društev in podobno).«
V tretjem odstavku 11. člena se za besedo dneve, doda besedilo, ki se glasi: »in se lahko nanaša tudi na več priložnosti hkrati.«
V četrtem odstavku 11. člena se za besedo ura, doda besedilo, ki se glasi: »začetka in«.
Na koncu četrtega odstavka se doda besedilo: »Gostinec ali kmet lahko zaprosi za posebno soglasje največ 8-krat na leto. Kolikor je potrebno, mora organizator prireditve le-to priglasiti na upravni enoti in pridobiti vsa potrebna dovoljenja ter soglasja.«
V petem odstavku 11. člena se besedilo »zgoraj navedene dogodke« nadomesti z besedilom »prireditev zaprtega tipa«.
7. člen
12. člen Pravilnika se v celoti zamenja tako, da se glasi:
»Soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času v skladu s tem pravilnikom se gostinskemu obratu lahko prekliče, zavrne oziroma skrajša na redni obratovalni čas v primeru, da je v obdobju veljavnosti podaljšanega obratovalnega časa:
– policija ali drug pristojen organ ugotovil kršitev javnega reda in miru ali
– je bila ugotovljena prekoračitev dovoljenega podaljšanega obratovalnega časa ali
– v primeru pisne pritožbe sosedov ali
– zaradi preklica soglasja lastnika gostinskega obrata ali nosilca gostinske dejavnosti.
Pritožba iz tretje alineje prvega odstavka tega člena se upošteva v primeru, če je podpisana s strani najmanj treh lastnikov oziroma najemnikov sosednjih objektov, kolikor se gostinski obrat nahaja v samostojnem objektu ali stanovanjski hiši v stanovanjskem naselju, oziroma v primeru, če je podpisana s strani najmanj tretjine lastnikov oziroma najemnikov stanovanjskih enot, če se gostinski obrat nahaja v objektu z večstanovanjskimi enotami. Podpisniki pritožbe morajo imeti na lokaciji, kjer se nahaja gostinski obrat, stalno prebivališče, na pritožbi pa morajo biti imena podpisnikov napisana čitljivo. Pritožba zoper obratovalni čas se upošteva, če je pritožbi priložen seznam podpisnikov, potrjen s strani pristojne upravne enote.
Pristojni organ v primerih iz prvega odstavka tega člena z odločbo prekliče izdano soglasje za obratovanje gostinskega obrata oziroma enote gostinskega obrata zunaj zaprtega prostora (gostinski vrtovi, terase ipd.) v podaljšanem obratovalnem času ter določi ustrezno spremenjen obratovalni čas. Odločba se pošlje tudi pristojni inšpekcijski službi. Pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve.
V primeru, da je bilo stranki soglasje preklicano iz razlogov, navedenih v prvem odstavku tega člena, se v obdobju dveh mesecev od dneva izdaje odločbe o preklicu soglasja, vloga te stranke za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času zavrne.
Gostincu, ki sam prijavi kršitev javnega reda in miru v njegovem lokalu, se taka prijava ne šteje kot kršitev iz tega člena.«
8. člen
Ta Pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-3/2015
Laško, dne 1. aprila 2015
Župan
Občine Laško
Franc Zdolšek l.r.