Na podlagi 21. člena Statuta Občina Laško (Uradni list RS, št. 99/07, 17/10, 45/11) je Občinski svet Občine Laško na 6. redni seji dne 27. 5. 2015 sprejel
o dodelitvi proračunskih sredstev za namen subvencioniranja nakupa in vgradnje malih komunalnih čistilnih naprav v Občini Laško
Ta pravilnik določa upravičence, pogoje in merila za dodelitev proračunskih sredstev za namen subvencioniranja nakupa in vgradnje malih komunalnih čistilnih naprav (nadalje MKČN) v Občini Laško.
Občina Laško (v nadaljevanju: občina) subvencionira del stroškov nakupa in vgradnje MKČN (individualne ali skupinske), do velikosti 20 populacijskih ekvivalentov (v nadaljevanju: PE).
PE je enota za obremenjevanje vode, ki ustreza onesnaževanju, katerega povzroči en prebivalec na dan na poselitvenih območjih.
3. člen
Upravičenci dodelitve proračunskih sredstev po tem pravilniku so tiste fizične osebe, ki so lastniki stanovanjskih ali večstanovanjskih objektov, v katerih imajo stalno prebivališče in se nahajajo na območjih občine, kjer:
– ni možnosti priključitve na javno kanalizacijsko omrežje,
– kjer na območjih ni predvidena izgradnja kanalizacijskega omrežja in je potreben nakup in vgradnja MKČN;
Upravičenec lahko kandidira za dodelitev sredstev le za en stanovanjski oziroma večstanovanjski objekt, kjer ima stalno prebivališče.
4. člen
Upravičencem se dodelijo finančna sredstva glede na velikost MKČN kot sledi:
Višina subvencioniranja brez DDV:
– do vključno 6 PE, 400 EUR;
– od vključno 7 do vključno 10 PE, 600 EUR;
– od vključno 11 do vključno 20 PE, 800 EUR.
Sredstva se dodelijo upravičencem po kronološkem vrstnem redu prispelih popolnih vlog, in sicer do porabe proračunskih sredstev za ta namen.
Sredstva za subvencioniranje se dodeljujejo na podlagi javnega poziva. Javni poziv se objavi na spletni strani Občine Laško, upravljalca javne kanalizacije in v občinskem glasilu.
Podrobnejši način, pogoje ter višino subvencioniranja se določi v razpisni dokumentaciji, ki jo pred objavo javnega poziva potrdi župan.
Vsebina javnega poziva mora vsebovati vsaj:
– namen dodelitve sredstev,
– upravičence javnega poziva,
– višino razpoložljivih sredstev,
– deleže subvencioniranja,
– pogoje, ki jih morajo izpolnjevati vlagatelji,
– navedbo dokumentacije, ki jo morajo vlagatelji priložiti,
– naslov za vložitev vlog,
– rok za vložitev vlog,
– postopek obravnave vlog,
– nadzor in sankcije.
Postopek dodeljevanja sredstev vodi štiričlanska komisija, ki jo s sklepom imenuje župan (v nadaljevanju: komisija).
Komisijo sestavljajo:
– 3 predstavniki občinske uprave,
– 1 predstavnik upravljalca javne kanalizacije.
Naloge komisije:
– odpiranje in pregled vlog,
– ocena upravičenosti vlog,
– priprava poročila s predlogom prejemnikov in višine sredstev,
– druge naloge, povezane z uspešno izvedbo poziva.
Seznam upravičencev za dodelitev subvencije pripravi komisija najkasneje v roku 15 dni od obravnave vlog in ga posreduje vodji Urada za gospodarske javne službe, okolje in prostor.
Vodja Urada gospodarskih javnih služb, okolja in prostora na podlagi seznama izda sklep o dodelitvi subvencije za posameznega upravičenca. Na podlagi sklepa župan sklene z upravičencem pogodbo.
Nakazilo odobrenih sredstev subvencije se izvede na transakcijski račun oziroma osebni račun upravičenca v roku 30 dni po sklenitvi pogodbe.
Vlagatelji lahko oddajo vloge po objavi poziva do porabe proračunskih sredstev oziroma najkasneje do konca meseca oktobra tekočega leta. Odpiranje vlog ni javno. Odpiranje vlog, prejetih do zadnjega delovnega dne v mesecu, se izvede praviloma do 15. dne v naslednjem mesecu.
Če vloga ob vložitvi ni popolna, se prosilca pozove, naj vlogo v roku 8 dni dopolni. Če tega ne stori, oziroma je vloga kljub dopolnitvi še vedno nepopolna, se vloga s sklepom zavrže.
Osnovni pogoji za subvencioniranje nakupa in vgradnje MKČN:
– vlagatelj mora biti lastnik ali solastnik stanovanjskega ali večstanovanjskega objekta, v katerem ima stalno prebivališče in se nahaja na območju občine, kjer ni možnosti priključitve na javno kanalizacijsko omrežje ali na območjih, kjer ni predvidena izgradnja kanalizacijskega omrežja, ko gre za nakup in vgradnjo MKČN;
– v primeru solastništva mora biti priložena izjava, da se solastniki strinjajo z vgranjo MKČN in postopkom pridobivanja subvencije po tem odloku;
– vlagatelj mora predložiti veljavno pravnomočno gradbeno dovoljenje za stanovanjski objekt ali uporabno dovoljenje ali potrdilo po 197. členu Zakona o graditvi objektov, da ima objekt uporabno dovoljenje;
– MKČN mora imeti certifikat (izjavo o lastnostih) in listino o skladnosti izdelka z zahtevami glede doseganja mejnih vrednostih parametrov odpadnih vod kot jih predpisuje veljavna zakonodaja in je navedena na seznamu na spletnih straneh Gospodarske zbornice Slovenije;
– če se MKČN nahaja znotraj aglomelioracijskega območja, v katerem se predvideva izgradnja kanalizacijskega omrežja, mora vlagatelj pridobiti potrdilo Javnega podjetja Komunala Laško oziroma občine, s katerim bo potrjeno, da bi tehnična priključitev objekta na kanalizacijsko omrežje predstavljala nesorazmerno višji strošek od stroška nakupa in vgradnje male komunalne čistilne naprave;
– MKČN naprava mora biti vgrajena in v funkciji obratovanja do oddaje zahtevka za subvencioniranje;
– vlogi morajo biti priložene fotokopije računov, iz katerih bo razviden nakup in vgradnja MKČN ter slikovni material;
– vlogi mora biti priložen zapisnik, izjava in potrdilo o pregledu vgradnje upravljalca javne kanalizacije.
Proračunska sredstva se lahko porabijo samo za namen, za katerega so dodeljena. Če komisija ugotovi, da so bila sredstva porabljena za drug namen, ali da so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov, oziroma je prejemnik prekršil razpisna določila, je občina upravičena zahtevati vračilo dodeljenih sredstev v enkratnem znesku. V teh primerih bo moral prejemnik vrniti sredstva s pripadajočimi zamudnimi obrestmi za obdobje od dneva nakazila dalje.
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 354-0043/2013
Laško, dne 27. maja 2015
Franc Zdolšek l.r.