Uradni list

Številka 64
Uradni list RS, št. 64/2015 z dne 4. 9. 2015
Uradni list

Uradni list RS, št. 64/2015 z dne 4. 9. 2015

Kazalo

2674. Odlok o podeljevanju priznanj Občine Podčetrtek, stran 7583.

  
Na podlagi 17. člena Statuta Občine Podčetrtek (Uradni list RS, št. 54/10) je Občinski svet Občine Podčetrtek na 7. redni seji dne 26. 8. 2015 sprejel
O D L O K
o podeljevanju priznanj Občine Podčetrtek
1. člen
S tem odlokom se ureja podeljevanje priznanj Občine Podčetrtek in podeljevanje priznanj župana ter se določajo pogoji, postopek in način podeljevanja.
2. člen
Priznanja in nagrade Občine Podčetrtek so:
– naziv častni občan
– plaketa občine
– priznanje občine
– nagrada občine.
3. člen
Priznanji župana Občine Podčetrtek sta:
– županova petica
– priznanje župana.
Priznanji župan podeljuje na podlagi svoje odločitve.
Prejem priznanja župana ne izključuje morebitnega prejema kateregakoli drugega priznanja občine.
4. člen
Priznanje občine se podeli: posamezniku, skupini, organizaciji, podjetju, društvu, zavodu in drugi pravni osebi.
5. člen
Naziv častni občan občine
Za častnega občana občine je lahko imenovana oseba, katere delo in aktivnosti predstavljajo pomembne zasluge na kateremkoli področju človekove ustvarjalnosti oziroma oseba, ki je posebno zaslužna za pomembne dosežke pri razvoju, ugledu, uveljavitvi oziroma pri promocijiobčine.
Za častnega občana je lahko imenovana tudi oseba, ki nima stalnega prebivališča v občini.
Naziv častni občan se osebi podeli samo enkrat.
Priznanje je unikatno oblikovano in slehernemu nagrajencu osebno prilagojena listina s simboli občine in besedilom sklepa. Listina je v formatu A3 in primerno bogato okvirjena v okvir velikosti 50 x 60 cm. Listina nosi pečat občine, ter je (lahko) podpisana s strani župana. Na listini je datum podelitve priznanja, podeli pa se lahko največ vsake 4 leta.
6. člen
Častnemu občanu izkazuje občina posebno čast in pozornost, tako v času življenja kot tudi ob smrti in po njej.
Pravice in pozornosti do častnega občana so:
– obiski in čestitke ob osebnih praznikih ter pozornost ob bolezni
– vabljen je na svečane seje občinskega sveta
– vabljen je in ima prost vstop na vse prireditve, ki jih organizira ali pri organizaciji sodeluje občina
– brezplačno prejemanje vseh publikacij, ki jih izdaja ali pri njihovi izdaji sodeluje občina
– izkazana čast ob smrti: objava osmrtnice in darovanje venca
– izkazana pozornost po smrti ob dnevu mrtvih.
7. člen
Naziv častnega občana se lahko odvzame:
– če se ugotovijo okoliščine ali dejstva nečastne narave, ki so bila neznana ali zamolčane ob podelitvi naziva častnega občana, bi pa odločilno vplivala na podelitev, če bi bila takrat znana
– če je dobitnik s pravnomočno sodbo sodišča obsojen na kazen zapora za kaznivo dejanje zoper človekove pravice in svoboščine, zoper varnost Republike Slovenije in njeno ustavno ureditev ter zoper človečnost in mednarodno pravo.
Pobudo za odvzem naziva častni občan lahko občinskemu svetu podajo predlagatelji za podelitev občinskih priznanj, ki so navedeni v 18. členu tega odloka.
O odvzemu naziva odloča občinski svet na predlog pristojne komisije.
8. člen
Plaketa občine
Plaketa Občine Podčetrtek je drugo najvišje priznanje občine. To priznanje se podeljuje tistim posameznikom, organizacijam in skupinam, ki so dosegli izjemne uspehe in dosežke na svojih področjih delovanja v daljšem časovnem obdobju na vseh področjih ustvarjalnosti in dela.
Priznanje plaketa Občine Podčetrtek se lahko podeli največ po dva primera na leto.
Plaketa je kvadratna medeninasta plošča s stranicami 25 cm, galvansko pozlačena in potiskana z umetniško oblikovanimi ornamenti iz občinske simbolike. Na sredini jo krasi prav tako medeninast in galvansko pozlačen grb občine, z barvno podobo grba. Plaketa vsebuje natisnjeno besedilo sklepa, prejemnikov naziv, datum podelitve in ime župana. Plaketa je vstavljena v ročno izdelano šatuljo primerne velikosti, s pokrovom, na katerem je barvni grb občine in ornamenti odtisnjeni v zlatu. Šatulja je lahko v izvedbi za postavitev v vitrino, ali za okvirjanje in obešanje na steno.
9. člen
Priznanje občine
Priznanje občine je tretje najvišje občinsko priznanje. Ta listina se podeljuje tistim posameznikom, organizacijam in skupinam, ki so dosegli izjemne uspehe in dosežke na svojih področjih delovanja v krajšem obdobju na vseh področjih ustvarjalnosti in dela.
Priznanje občine se lahko podeli največ v dveh primerih na leto.
Priznanje je unikatno oblikovana in slehernemu nagrajencu osebno prilagojena listina s simboli občine in besedilom sklepa. Listina je v formatu A4 in primerno okvirjena v okvir velikosti 30x40 cm. Listina nosi pečat občine, ter je (lahko) podpisana s strani župana. Na listini je datum podelitve priznanja.
10. člen
Nagrada občine
Nagrada je denarna in se podeli v znesku, ki ga določi občinski svet.
Nagrada je unikatno oblikovana in slehernemu nagrajencu osebno prilagojena listina s simboli občine in besedilom sklepa. Listina je v formatu A4 in primerno okvirjena v okvir velikosti 30x40 cm, praviloma lesen (z možnostjo prilagoditve osebnim željam prejemnika). Listina nosi pečat občine, ter je (lahko) podpisana s strani župana. Na listini je datum podelitve nagrade, podeli pa se lahko vsako leto več zaslužnim za uspehe in dosežke, s katerimi se povečuje ugled občine na gospodarskem, kulturnem in športnem področju ter na drugih področjih.
11. člen
Našteta priznanja se podeljujejo tudi za izkazano izredno požrtvovalnost, hrabrost in človekoljubnost ob izjemnih dogodkih.
Plaketo in priznanje občine lahko občinski svet podeli tudi uglednim gostom oziroma delegacijam, ki uradno obiščejo občino.
12. člen
Županova petica
Županova petica je priznanje, ki se podeljuje učencem osnovne šole, kateri so vse razrede osnovne šole končali z odličnim uspehom.
Priznanje obsega spominsko plaketo s stilizirano petico in nagrado v obliki knjižne nagrade ali druge nagrade v vrednosti največ 10 % zadnje objavljene povprečne bruto plače v RS.
Priznanje podeljuje župan ob zaključku šolskega leta.
13. člen
Priznanje župana
Priznanje župana ima pomen osebnega priznanja za dosežke na kulturno-prosvetnem, gospodarskem, športnem in drugih področjih ustvarjalnosti v obdobju zadnjega leta. Podeljuje jo župan po svoji presoji posameznikom, pretežno za enkratne dosežke na različnih področjih delovanja. Priznanja se podeljujejo priložnostno, lahko pa tudi na občinskem prazniku.
Priznanje se podeljuje v obliki listine.
14. člen
Občinski svet s sklepom določi število posameznih priznanj, ki se podelijo v tekočem letu.
Priznanji župana se podeljujeta brez razpisa.
15. člen
Priznanje podeli občinski svet praviloma enkrat letno na podlagi javnega razpisa, ki ga izvede pristojna komisija. Priznanja se podelijo ob občinskem prazniku.
Če se podelitev plakete, priznanja ali nagrade predlaga za izkazano izredno požrtvovalnost, hrabrost in človekoljubje, se priznanje podeli brez razpisa in takoj, ko je mogoče.
Brez javnega razpisa se lahko priznanje podeli tudi posamezniku, skupini, organizaciji, podjetju, društvu, zavodu, krajevni skupnosti in drugi pravni osebi ali ob prazniku ali drugi svečani priložnosti.
O podelitvi priznanja iz drugega in tretjega odstavka tega člena odloči občinski svet napredlog pristojne komisije.
16. člen
Župan podeljuje priznanja župana priložnostno, brez javnega razpisa, na podlagi pisnega sklepa župana. Sklep mora biti obrazložen.
Župan enkrat letno pisno obvesti občinski svet o podeljenih priznanjih župana v preteklem letu, praviloma na isti seji, na kateri občinski svet odloča o priznanjih občine.
17. člen
Razpis o podelitvi priznanj mora vsebovati:
– kdo podeljuje priznanje
– koliko priznanj je lahko podeljenih
– za katera področja se razpisujejo priznanja
– komu se lahko podeli priznanje
– denarna vrednost nagrade
– kdo je lahko predlagatelj
– katere podatke mora vsebovati predlog
– rok za predložitev predlogov.
18. člen
Predloge za podelitev priznanj občine lahko podajo fizične in pravne osebe. Predlagatelj za podelitev priznanja sebe ne more predlagati za priznanje.
19. člen
Predlog za podelitev priznanja mora biti predložen v pisni obliki in mora vsebovati podatke o kandidatu ter utemeljitev predloga.
20. člen
Sredstva za priznanja se zagotavljajo v proračunu občine.
21. člen
Občinska uprava vodi o podelitvi občinskih priznanj posebno evidenco.
Evidenca vsebuje priimek in ime oziroma naziv dobitnika priznanja, rojstne podatke dobitnika priznanja, vrsto podeljenega priznanja, število in datum sklepa o podelitvi priznanja ter kraj in datum vročitve priznanja.
Osebni podatki iz drugega odstavka tega člena so lahko uporabljeni samo v postopku podeljevanja priznanj.
22. člen
Z dnem, ko začne veljati ta odlok, preneha veljati odlok o podeljevanju priznanj Občine Podčetrtek (Uradni list RS, št. 109/07).
23. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 032-047/2015
Podčetrtek, dne 27. avgusta 2015
Župan
Občine Podčetrtek
Peter Misja l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti