Uradni list

Številka 98
Uradni list RS, št. 98/2015 z dne 18. 12. 2015
Uradni list

Uradni list RS, št. 98/2015 z dne 18. 12. 2015

Kazalo

Št. 093-64/2015/5 Ob-3641/15, Stran 2163
Na podlagi Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leto 2016 in 2017 (Uradni list RS, št. 96/15 in Pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna RS (Uradni list RS, št. 50/07, 61/08, 99/09 – ZIPRS1011 in 3/13) Urad Vlade RS za komuniciranje objavlja
javni razpis 
za sofinanciranje informativno-komunikacijskih in izobraževalnih projektov nevladnih in humanitarnih organizacij v letu 2016
1. Ime in sedež organa, ki dodeljuje sredstva: Urad Vlade RS za komuniciranje, Gregorčičeva ulica 25, 1000 Ljubljana (v nadaljevanju: Urad).
2. Predmet razpisa: Urad s tem razpisom vabi nevladne in humanitarne organizacije v Sloveniji, da aktivno sodelujejo pri ozaveščanju, informiranju, izobraževanju prebivalcev Slovenije o nekaterih aktualnih tematikah.
Predmet tega razpisa je sofinanciranje informativno-komunikacijskih in izobraževalnih projektov nevladnih in humanitarnih organizacij v Sloveniji, ki bodo obravnavali naslednja vsebinska področja:
2.1. Sklop A: Spoštovanje in sprejemanje različnih etničnih skupin, beguncev in migrantov
Slovenska družba je, podobno kot vse sodobne družbe, etnično raznolika. Raziskave javnega mnenja v preteklosti kažejo, da je odnos javnosti do pripadnikov drugih etničnih skupnosti in priseljencev v Sloveniji razmeroma odklonilen, v času množičnega prihoda beguncev in migrantov pa se je stopnja nestrpnosti, ksenofobije in rasizma zelo okrepila. Izrazi etnične nestrpnosti in sovražnosti se pojavljajo v političnem in javnem govoru, v medijih, še zlasti na spletnih družbenih omrežjih, kjer so vse glasnejši tudi pozivi k nasilju.
Urad želi podpreti projekte, ki bodo namenjeni mladim in bodo prispevali k ustvarjanju in širjenju ozračja strpnosti ter k spoštovanju in sprejemanju različnih etničnih skupin, beguncev in migrantov s tem, da bodo:
– informirali o vzrokih in posledicah migracij,
– ozaveščali o človekovih pravicah pripadnikov različnih etničnih skupin, beguncev, migrantov,
– spodbujali medsebojno poznavanje in krepili razumevanje medkulturnih razlik,
– osveščali o pomenu in pomembnosti medkulturnega dialoga,
– krepili dialog med ljudmi različnih kultur oziroma etničnih skupin,
– promovirali odprto družbo in pomen socialne solidarnosti,
– krepili zavedanje, da priseljenci s svojim znanjem in delom prispevajo k razvoju družbe.
V skupino »Mladi« uvrščamo:
– učence zadnje triade osnovne šole,
– dijake,
– študente univerz in visokih šol,
– mlade med 15. in 29. letom starosti, ki niso vključeni v izobraževalni proces.
Prednost bodo imeli projekti, ki bodo:
– prispevali h kulturi dialoga v boju proti sovražnosti,
– mladim pomagali razviti sposobnosti za kritično razmišljanje in prepoznavanje sovražnega govora,
– omogočali osebni stik z ljudmi različnih kultur oziroma etničnih skupin,
– ljudem različnih kultur oziroma etničnih skupin omogočili aktivno sodelovanje pri snovanju in izvedbi projekta,
– potekali v okoljih, ki imajo neposredno izkušnjo z množičnim prihodom beguncev in migrantov.
Glej 2. točko razpisne dokumentacije (Povezave na nekatere relevantne dokumente in spletne strani za sklop A).
2.2. Sklop B: Boj proti sivi ekonomiji
Siva ekonomija ni le ekonomski, temveč tudi družbeni pojav. Obstaja ves čas in v vsaki družbi, problematična pa postane predvsem v obdobju slabšanja gospodarskih in socialnih razmer, ko se njen obseg praviloma povečuje. Sivo ekonomijo največkrat spodbujamo tudi sami, ker jo imamo za samoumevno in jo toleriramo. Preprečevanja se moramo lotiti celovito, tako s spodbudami in odpravljanjem poglavitnih vzrokov kakor tudi s pregonom in nadzorom.
Urad izvaja vladno kampanjo »Vklopi razum – zahtevaj račun«, s katero želi predvsem:
– spodbuditi spremembo obnašanja posameznikov na nivoju države, podjetij in potrošnikov,
– dvigniti splošno kulturo izpolnjevanja obveznosti.
Zelo pomembno vlogo pri zmanjševanju obsega sive ekonomije ima občutek odgovornosti posameznika do družbe, v kateri živi, ki se na pojavni ravni kaže tudi skozi pripravljenost izpolnjevanja obveznosti do države. Eden ključnih preventivnih ukrepov obvladovanja sive ekonomije je zato ozaveščanje javnosti, zlasti ozaveščanje mladih.
Z razpisom želi Urad podpreti projekte, ki bodo mlade ozaveščali in informirali o posledicah sive ekonomije za širšo družbo in posameznika ter o pomembnosti aktivne vloge državljanov pri zmanjševanje obsega sive ekonomije.
V skupino »Mladi« uvrščamo:
– učence zadnje triade osnovne šole,
– dijake,
– študente univerz in visokih šol,
– mlade med 15. in 29. letom starosti, ki niso vključeni v izobraževalni proces.
Prednost bodo imeli projekti, ki bodo spodbujali:
– raziskovanje problematike, npr.: eseji, seminarske, raziskovalne naloge,
– kreativno obravnavo problematike: likovno ustvarjanje (npr.: strip, fotografija), glasbeno in video ustvarjanje ipd.,
– izmenjavo mnenj (npr.: debate, improvizacije …)
– in bodo dosegli čim več mladih po vsej Sloveniji.
Glej 2. točko razpisne dokumentacije (Povezave na nekatere relevantne dokumente in spletne strani za sklop B)
2.3. Sklop C: Boj proti trgovini z ljudmi
Trgovina z ljudmi je poleg trgovine s prepovedanimi drogami in orožjem ter gospodarske kriminalitete ena najbolj donosnih dejavnosti mednarodno organiziranega kriminala, ki ima tudi hude posledice za varnost, blaginjo in človekove pravice žrtev. Trgovino z ljudmi se največkrat povezuje s spolnim izkoriščanjem žensk in otrok, vendar gre tudi za druge oblike izkoriščanja: prisilno delo, prisilno beračenje, služabništvo, siljenje v kriminalna dejanja, trgovino z ljudmi z namenom odstranitve in presaditve človeških organov in podobno. Evropska komisija ocenjuje, da tokovi trgovine z ljudmi na območju Evropske unije zajemajo več sto tisoč ljudi letno, med njimi je veliko otrok. Vsako leto se v mreže trgovcev z ljudmi ujamejo nove žrtve, med katerimi so tudi državljani in državljanke Slovenije. V skupino posebno ranljivih kategorij oseb, potencialnih žrtev trgovine z ljudmi spadajo otroci in mladostniki ter begunci in migranti.
– Projekti namenjeni mladostnikom (Sklop C1 in C2)
Po podatkih Evropskega statističnega urada Eurostat so v državah EU v obdobju 2010–2012 16 % vseh registriranih žrtev predstavljali otroci, registriranih je bilo več kot 1000 otrok, ki so bile žrtev spolnega izkoriščanja. Urad želi podpreti projekt(e), ki bodo mladostnike ozaveščali o nevarnostih trgovine z ljudmi, o načinih novačenja in o nevarnostih, ki so jim izpostavljeni na spletu ter jih usposobili za prepoznavanje tveganja, ustrezne načine ukrepanja in samozaščitnega obnašanja.
Z razpisom želi Urad sredstva nameniti za:
1. izvedbo delavnic in drugih oblik neposrednega komuniciranja za učence tretje triade osnovnih šol (Sklop C1);
2. izvedbo delavnic in drugih oblik neposrednega komuniciranja za srednješolce in mladostnike v vzgojnih zavodih, domovih in skupnostih (Sklop C2).
Prednost bodo imeli projekti, ki bodo potekali v različnih regijah Slovenije in bodo mladostnike dosegali tudi preko spletnih družbenih omrežij.
– Projekti namenjeni tujim delavcem, beguncem in migrantom (Sklop C3)
Posledice gospodarske krize se kažejo tudi v povečevanju delovnega izkoriščanja in težav s pravičnim plačilom za opravljeno delo, zamudah oziroma neizplačilu plač, kršitvah na področju zaposlovanja in dela tujcev, grožnjah z izgubo delovnih dovoljenj, fiktivnih posrednikih dela in zlorabah napotenih delavcev. Kriza je tudi generator kriminalnih aktivnosti za potrebe grobega izkoriščanja zlasti tujih delavcev v različnih gospodarskih panogah (npr.: gradbeništvu, gostinstvu, kmetijstvu, prehrambeni in tekstilni industriji, prevozništvu ter pri poklicih iz zabavnega in artističnega programa v nočnih lokalih), ob tem pa se zastavlja tudi vprašanje prisilnega dela kot posledice prepletenosti s trgovino z ljudmi.
V skupino ranljivih oseb, za katere obstaja veliko tveganje, da postanejo žrtve trgovine z ljudmi ter vseh oblik nasilja in diskriminacije uvrščamo tudi begunce in migrante. Izkušnje iz drugih držav namreč kažejo, da se po t.i. begunskih poteh in v okolici begunskih centrov pojavljajo organizirane kriminalne združbe, ki trgujejo z ljudmi. Še zlasti ranljivi so otroci brez spremstva, ženske, invalidi in starejši, ki jih kriminalci prisilijo v spolne usluge, delo na črno, beračenje, kazniva dejanja itd.
Z razpisom želi Urad podpreti projekte, ki bodo tuje delavce, begunce in migrante ozaveščali o nevarnostih, ki so jim izpostavljeni in o obnašanju, ki zmanjšuje tveganja ter identificirali morebitne žrtve, ki potrebujejo pomoč in zaščito.
Prednost bodo imeli projekti, ki bodo zagotavljali neposredno komunikacijo s ciljnimi skupinami v različnih krajih Slovenije in bodo vključevali tudi druge relevantne deležnike, ki si prizadevajo za učinkovito varstvo njihovih pravic.
– Projekti namenjeni potrošnikom izdelkov in uporabnikom storitev žrtev trgovine z ljudmi (Sklop C4)
Predpogoj trgovine z ljudmi je povpraševanje po blagu in storitvah, ki jih pod različnimi oblikami prisile izvajajo žrtve trgovine z ljudmi, zato je treba pozornost usmeriti tudi v odgovornost kupcev in uporabnikov tovrstnih storitev. Z ozaveščanjem le-teh želimo prispevati k zmanjševanju povpraševanja po storitvah žrtev in s tem k učinkovitejšemu preprečevanju trgovine z ljudmi.
Z razpisom želi Urad podpreti projekte, ki bodo namenjeni:
– ozaveščanju uporabnikov in potrošnikov o storitvah in izdelkih, ki jih uporabljamo vsak dan in so rezultat dela otrok, dela v izjemno slabih delovnih pogojih, delovnega izkoriščanja, prisilnega dela in trgovine z ljudmi;
– ozaveščanju gospodarskih subjektov o potrebnosti preverjanja ali so izdelki cele verige njihovih dobaviteljev rezultat dela otrok, dela v izjemno slabih delovnih pogojih, delovnega izkoriščanja, prisilnega dela in trgovine z ljudmi.
Prednost bodo imeli kreativni, inovativni projekti, ki bodo uporabnike, potrošnike in gospodarske subjekte dosegali tudi v partnerstvu z mediji.
Glej 2. točko razpisne dokumentacije (Povezave na nekatere relevantne dokumente in spletne strani za sklop C)
3. Pogoji za prijavo
3.1. Upravičeni vlagatelji
Upravičeni vlagatelji na vse sklope tega javnega razpisa so tiste nevladne in humanitarne organizacije s sedežem v Republiki Sloveniji, ki izpolnjujejo enega izmed naslednjih pogojev:
– so pravne osebe registrirane v skladu z Zakonom o društvih, Zakonom o ustanovah in Zakonom o zavodih (samo zasebni zavodi) ali
– imajo pridobljen status humanitarne organizacije v skladu z Zakonom o humanitarnih organizacijah.
3.2. Izvedba projektov
Vlagatelji lahko na razpis prijavijo projekte:
– ki jih bodo izvajali v Sloveniji in bodo zaključeni do vključno 31. oktobra 2016 – za sklope A, B, C3, C4;
– ki jih bodo izvajali v Sloveniji in bodo zaključeni do vključno 30. aprila 2017 – za sklopa C1 in C2.
Vlagatelj lahko na razpis prijavi samo en projekt. V primeru, da vlagatelj prijavi več projektov, bo komisija upoštevala vrstni red prejetja vlog.
4. Merila za ocenjevanje
Postopek ocenjevanja posamezne vloge bo izveden po naslednjih merilih:
1. Izobraževalni, informativni oziroma komunikacijski pomen projekta: ustreznost projekta glede na cilje razpisa, ustreznost delovnega načrta projekta, ustreznost komunikacijske podpore projekta (do 70 točk); 
2. Vključenost prostovoljcev v izvedbo projekta (do 6 točk); 
3. Stroškovnik projekta: preglednost stroškov, utemeljenost in racionalnost porabe finančnih sredstev (do 15 točk); 
4. Reference organizacije, nosilca in sodelavcev projekta (do 9 točk). 
Merila so podrobneje razčlenjena v 3. točki razpisne dokumentacije.
5. Okvirna višina sredstev
Urad bo za sofinanciranje projektov nevladnih in humanitarnih organizacij na podlagi tega razpisa v letu 2016 namenil 85.000,00 EUR, od tega za:
Spoštovanje in sprejemanje različnih etničnih skupnosti, beguncev in migrantov
Sklop A
35.000 EUR
Boj proti sivi ekonomiji
Sklop B
30.000 EUR
Boj proti trgovini z ljudmi 
Sklop C1
5.000 EUR
Sklop C2
5.000 EUR
Sklop C3
5.000 EUR
Sklop C4
5.000 EUR
Posamezen projekt je lahko sofinanciran v višini največ 70 % upravičenih stroškov projekta, pri čemer je najvišji znesek sofinanciranja 5.000,00 EUR.
Če ostane del sredstev pri posameznem sklopu razpisa nerazdeljen, se lahko komisija odloči prerazporediti nerazdeljena sredstva na druge sklope razpisa.
Izvajalec mora sofinancirani projekt izvesti v celoti.
Če vlagatelj projekt vsebinsko razdeli v dve fazi se lahko sredstva izplačajo v dveh delih – po izvedeni posamezni fazi. Vlagatelj mora aktivnosti posamezne faze ter terminski in finančni načrt izvedbe opredeliti v obrazcu prijave (točka 8 razpisne dokumentacije) in v vzorcu pogodbe (točka 6. B razpisne dokumentacije). Za izplačilo po posamezni fazi morajo biti izpolnjeni vsi pogoji, kot so navedeni za primer enkratnega izplačila po zaključku projekta. Vrednost prve faze projekta ne sme presegati 50 % vrednosti celotnega projekta. Posamezna faza projekta je lahko sofinancirana največ v višini 70 % vrednosti posamezne faze projekta.
6. Obdobje, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva
Upravičeni bodo stroški, ki bodo nastali od dneva objave tega razpisa v Uradnem listu RS, vendar ne pred začetkom izvajanja projekta, do vključno 31. oktobra 2016 za sklope A, B, C3, C4 oziroma do 30. aprila 2017 za sklopa C1 in C2.
Upravičeni stroški so podrobneje razčlenjeni v 4. točki razpisne dokumentacije, prispevek vlagatelja pa v 5. točki razpisne dokumentacije.
7. Rok za oddajo vlog, način predložitve in opremljenost vlog
Vloge morajo prispeti na naslov Urad Vlade RS za komuniciranje, Gregorčičeva ulica 25, 1000 Ljubljana. Rok za oddajo vlog je ponedeljek, 18. januar 2016.
Šteje se, da je vloga pravočasna, če je zadnji dan roka oddana na pošto kot priporočena pošiljka ali če je zadnji dan roka do 14. ure osebno oddana na naslovu Urada Vlade RS za komuniciranje. Vloge, ki bodo prispele po tem roku, se štejejo kot prepozne in bodo po končanem postopku odpiranja ponudb neodprte vrnjene vlagateljem.
V primeru oddaje vloge pri drugem izvajalcu poštnih storitev, obvezno priložite »kopijo enaka originalu« računa izvajalca te poštne storitve, na katerem je natisnjen in jasno razviden čas (datum, ura in minuta) oddaje vloge (priporočene pošiljke).
Vlogo natisnite obojestransko in je ne spenjajte s spiralo.
Vlogo oddajte v zaprtem ovitku, ki mora biti označen »Ne odpiraj – vloga – razpis NVO 2016 – sklop _ «. Vlagatelj mora na ovojnici in v razpisnem obrazcu jasno označiti, na kateri sklop se prijavlja.
Na hrbtni strani ovojnice mora biti napisan naslov vlagatelja.
8. Odpiranje vlog
Odpiranje vlog se bo pričelo v torek, 19. januarja 2016 v prostorih Urada in ne bo javno. Pri odpiranju bo strokovna komisija ugotavljala popolnost vlog glede na to, ali so bili predloženi vsi zahtevani dokumenti. Vlagatelji nepopolnih vlog bodo v roku 8 dni od odpiranja pisno pozvani k dopolnitvi vloge.
Osebni podatki v vlogah bodo varovani v skladu z veljavno zakonodajo.
9. Postopek izbora projektov za sofinanciranje
Pregled popolnosti in vrednotenje vlog bo na podlagi pogojev in meril, objavljenih v javnem razpisu, opravila strokovna komisija, ki jo imenuje direktorica Urada. Vsak član komisije oceni posamezno vlogo, nato pa se izračuna skupna ocena kot povprečje ocen posameznih članov komisije.
Po končanem ocenjevanju se vloge za posamezen sklop razvrsti glede na povprečno število doseženih točk. Projekti, ki ne bodo dosegli vsaj 70 točk, ne morejo biti sofinancirani. Sredstva se dodelijo v višini zaprošenega zneska najbolje ocenjenim projektom za posamezen sklop (najprej tistim z najvišjim številom točk) do porabe razpoložljivih sredstev.
Če je več vlog ocenjenih z enakim številom točk, se sredstva dodelijo projektom, ki dosežejo višje število točk pri merilu – Izobraževalni, informativni oziroma komunikacijski pomen projekta (merilo pod zaporedno številko 1). Če so vloge tudi pri tem merilu ocenjene z enakim številom točk, se sredstva dodelijo projektu, ki je prejel višje število točk pri merilu 1a – Ustreznost projekta glede na cilje razpisa.
10. Odločitve o vlogah
Zavržene bodo vloge:
– ki ne bodo poslane v roku in na način, ki je določen v 7. točki razpisa;
– ki ne bodo vsebovale sestavin in prilog, ki so zahtevane v razpisu oziroma razpisni dokumentaciji in ne bodo dopolnjene v roku za dopolnitev vloge.
Zavrnjene bodo vloge:
– ki ne bodo v skladu s predmetom iz 2. točke javnega razpisa;
– vlagateljev, ki ne bodo izpolnjevali pogojev za prijavo iz 3. točke javnega razpisa;
– v katerih bo zaprošeni znesek presegal 5.000 ali 70 % sofinanciranja;
– ki ne bodo dosegle zadostnega števila točk strokovne komisije (gl. 9. točko tega razpisa).
Sklep o izboru za prejemnika sredstev bo izdan vlagateljem z najbolje ocenjenimi projekti za posamezen sklop (najprej tistim z najvišjim številom točk) do porabe razpoložljivih sredstev.
O izbranih, neizbranih, zavrnjenih in zavrženih vlogah odloči direktor Urada, na podlagi predloga strokovne komisije.
Urad bo pisanja vlagateljem vročal v skladu z Zakonom o upravnem postopku.
11. Rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa
Vlagatelji bodo o izidu javnega razpisa obveščeni najpozneje v roku 60 dni od začetka odpiranja vlog.
12. Sklenitev pogodb
Z izbranimi izvajalci bo Urad sklenil pogodbe o sofinanciranju. Izbrani izvajalci se morajo na poziv Urada k sklenitvi pogodbe odzvati v roku 8 dni od dneva prejema sklepa o sofinanciranju, ki ga izda direktor Urada. V nasprotnem primeru se šteje, da je vlagatelj odstopil od svoje zahteve za dodelitev sredstev.
Rezultati razpisa bodo objavljeni na spletnih straneh, na katerih se nahaja razpisna dokumentacija. Po zaključku sofinanciranih projektov bo na podlagi predloženih končnih poročil izvajalcev pripravljena informacija o izvedenih aktivnostih in vsebinah, ki bo objavljena na spletnih straneh, na katerih se nahaja razpisna dokumentacija.
13. Pravna sredstva: o pritožbi zoper sklep o izboru prejemnika sredstev oziroma obvestilu o odločitvi glede dodelitve sredstev odloča direktorica Urada. Vlagatelj lahko vloži pritožbo na Urad v roku 8 dni od prejema sklepa oziroma obvestila. Pritožnik mora v pritožbi natančno opredeliti razloge, zaradi katerih je pritožba vložena. Predmet pritožbe ne morejo biti postavljena merila za ocenjevanje vlog. Vložena pritožba ne zadrži podpisa pogodb z izbranimi vlagatelji. O pritožbi bo odločeno s sklepom v roku 15 dni. Zoper sklep o pritožbi se lahko sproži upravni spor.
14. Razpisna dokumentacija
Razpisna dokumentacija je objavljena na spletni strani, http://www.ukom.gov.si/si/komuniciranje_eu_vsebin/sodelovanje_z_nvo/. Naročite jo lahko tudi na tel. 01/478-26-21, vsak delavnik med 9. in 15.30, ali na e-naslov: lidija.herek@gov.si.
Dodatne informacije v zvezi z razpisom lahko dobite na Uradu Vlade RS za komuniciranje, kontaktna oseba: Lidija Herek, tel. 01/478-26-21, e-naslov: lidija.herek@gov.si.
Potencialni vlagatelji so dolžni spremljati spletno stran Urada Vlade RS za komuniciranje, kjer bodo objavljane morebitne dodatne informacije v zvezi z javnim razpisom.
V besedilu javnega razpisa uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in ženske.
Urad Vlade RS za komuniciranje 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti