Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF in 14/15 – ZUUJFO) in 21. člena Statuta Občine Laško (Uradni list RS, št. 79/15 – UPB1) je Občinski svet Občine Laško na 11. redni seji dne 2. 3. 2016 sprejel
o sofinanciranju programov na področju socialno-humanitarnih dejavnosti v Občini Laško
Pravilnik o sofinanciranju programov na področju socialno-humanitarnih dejavnosti v Občini Laško (v nadaljnjem besedilu: pravilnik) določa pogoje, postopke, merila in kriterije za vrednotenje in razdelitev sredstev, namenjenih za sofinanciranje neprofitne in prostovoljne dejavnosti izvajalcev na področju socialno-humanitarne dejavnosti in jih na osnovi sprejetih programskih nalog izvajalcem zagotavlja Občina Laško (v nadaljnjem besedilu: Občina) iz sredstev proračuna.
(dejavnosti, ki se sofinancirajo)
Iz proračuna Občine se po tem pravilniku v posameznem koledarskem letu sofinancira redna neprofitna in prostovoljna dejavnost izvajalcev na področju socialno-humanitarne dejavnosti, ki so izbrani na osnovi javnega razpisa, oziroma tisti njihovi programi, ki niso sofinancirani iz katerih koli drugih javnih sredstev.
Upravičenci za sofinanciranje programov iz proračuna Občine po tem pravilniku so:
– javni socialno-varstveni zavodi,
– dobrodelne organizacije kot prostovoljne in neprofitne organizacije, ki jih z namenom, da bi reševale socialne stiske in težave prebivalcev, ustanovijo posamezniki v skladu z zakonom,
– organizacije za samopomoč kot prostovoljne in neprofitne organizacije, ki jih v skladu z zakonom ustanovijo posamezniki z namenom, da bi v njih skupno reševali socialne potrebe svojih članov,
– invalidske organizacije kot prostovoljne in neprofitne organizacije, ki jih ustanovijo invalidi in drugi posamezniki v skladu z zakonom, da v njih izvajajo posebne socialne programe in storitve, utemeljene na značilnostih invalidnosti po posameznih funkcionalnih okvarah, ki ogrožajo socialni položaj invalidov,
– druga društva, zavodi, zasebne ustanove in zasebniki, ki izvajajo programe na področju sociale, varstva otrok in mladine, starejših občanov ter druge humanitarne in neprofitne programe.
Upravičenci iz prejšnjega člena tega pravilnika morajo izpolnjevati tudi naslednje pogoje:
– da imajo sedež ali podružnico na območju Občine Laško oziroma ne glede na sedež, če je program dejavnosti zastavljen tako, da aktivno vključuje občane Občine Laško,
– da so v skladu z zakonodajo registrirani za izvajanje socialno-humanitarnih dejavnosti najmanj eno leto pred objavo razpisa in opravljanje socialno-humanitarnih dejavnosti predstavlja večinski del izvajanja njihovega programa,
– da prijavljeno dejavnost opravljajo na neprofitni osnovi,
– da imajo zagotovljene materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske pogoje za uresničitev načrtovanih dejavnosti,
– da imajo urejeno evidenco o članstvu, plačani članarini in ostalo dokumentacijo, kot to določa zakon o društvih,
– da imajo na dan prijave poravnane vse zapadle obveznosti do Občine Laško,
– druge pogoje, določene z vsakoletnim razpisom.
II. POSTOPEK IZBIRE PROGRAMOV IN PROJEKTOV
(1) Postopek izbire programov na področju socialno-humanitarnih dejavnosti, ki se sofinancirajo iz proračuna Občine, se začne s sklepom o začetku postopka, ki ga sprejme župan.
(2) S sklepom iz prejšnjega odstavka župan naroči objavo javnega razpisa in imenuje strokovno komisijo za pripravo in izvedbo javnega razpisa (v nadaljnjem besedilu: komisija).
(1) Komisija je sestavljena iz treh članov, od tega najmanj dva iz občinske uprave.
(2) Naloge komisije so:
– pregled in ocena vsebine razpisne dokumentacije,
– odpiranje in ugotavljanje pravočasnosti ter popolnosti prejetih vlog (formalna popolnost),
– pregled in ocena vlog na podlagi meril, pogojev in kriterijev navedenih v razpisu oziroma razpisni dokumentaciji ter v tem pravilniku,
– pregled in potrditev predloga razporeditve sredstev po izvajalcih,
– vodenje zapisnikov o svojem delu,
– priprava dodatnih meril in pogojev, ki se po potrebi vključijo v razpisno dokumentacijo oziroma uporabijo pri ovrednotenju prijavljenih dejavnosti.
(1) V skladu z veljavno zakonodajo, tem pravilnikom ter na podlagi sklepa župana komisija izvede javni razpis za sofinanciranje programov na področju socialno-humanitarnih dejavnosti v Občini Laško (v nadaljnjem besedilu: razpis).
(2) Razpis mora biti objavljen na spletni strani Občine.
(3) Besedilo objave razpisa mora vsebovati:
– ime in naslov naročnika,
– področja programov, ki so predmet sofinanciranja,
– okvirno višino sredstev za predmet razpisa,
– pogoje, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci,
– navedbo merila za izbor in vrednotenje programov, ki se sofinancirajo,
– obdobje, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva,
– rok, do katerega morajo biti predložene vloge in način oddaje vloge,
– datum in način odpiranja vlog,
– rok, v katerem bodo predlagatelji obveščeni o izidu razpisa,
– navedbo oseb, pooblaščenih za dajanje informacij o razpisu,
– informacije o razpisni dokumentaciji.
(4) Z razpisom se lahko določi tudi druge elemente, ki jih morajo vsebovati vloge, če so potrebni za ustrezno izvedbo postopkov in sprejemanje odločitev v zvezi s predmetom razpisa.
(postopek izvedbe razpisa)
(1) Odpiranje prejetih vlog opravi komisija v roku in na način, ki je predviden v razpisu.
(2) Odpirajo se samo v roku posredovane vloge v pravilno izpolnjenem in označenem ovitku in sicer po vrstnem redu, po katerem so bile prejete.
(3) Komisija na odpiranju ugotavlja formalno popolnost vlog glede na to, ali so bili predloženi vsi zahtevani dokumenti.
(4) O odpiranju vlog se vodi zapisnik.
(1) Na podlagi zapisnika o odpiranju vlog se v roku osmih dni pisno s sklepom pozove tiste vlagatelje, katerih vloge niso bile popolne, da jih dopolnijo. Rok za dopolnitev vlog je osem dni od prejema sklepa.
(2) Nepopolne vloge, ki jih vlagatelji v roku iz prejšnjega odstavka ne dopolnijo, se zavržejo.
Na osnovi odločitve komisije sklep o izbiri izda pristojni organ občinske uprave.
(1) Zoper sklep o izbranih, zavrnjenih in zavrženih vlogah je možno podati pritožbo v roku osmih dni po prejemu sklepa. Predmet pritožbe ne morejo biti merila, pogoji in kriteriji za vrednotenje področij.
(2) O pritožbi odloči župan v zakonskem roku. Odločitev župana je dokončna.
Z izbranimi izvajalci župan sklene pogodbo, s katero se uredijo medsebojne pravice in obveznosti med Občino Laško in izvajalcem programa, ki je bil izbran za sofinanciranje.
III. KRITERIJI IN MERILA ZA VREDNOTENJE PROGRAMOV IN DEJAVNOSTI
(1) Kriteriji in merila za vrednotenje programov in dejavnosti izvajalcev na področju socialno-humanitarnih dejavnosti so priloga tega pravilnika.
(2) Izvajalci, ki ne dosežejo najmanj 50 točk, niso upravičeni do sofinanciranja.
(1) Znesek sofinanciranja posameznega programa ali dejavnosti se določi tako, da se število točk, ki jih prejme ob vrednotenju, pomnoži z vrednostjo točke.
(2) Vrednost točke po posameznih sklopih se izračuna tako, da se skupni znesek razpisa deli s številom točk vseh programov oziroma dejavnosti izbranih za sofinanciranje.
IV. NADZOR NAD IZVAJANJEM PROGRAMOV IN PORABO SREDSTEV
(1) Nadzor nad izvajanjem pogodb in porabo proračunskih sredstev izvaja pristojni organ občinske uprave.
(2) Pristojni organ lahko kadarkoli preveri namensko porabo sredstev. V primeru suma nenamenske porabe sredstev, lahko župan ustavi financiranje in sproži proti izvajalcu postopek sankcioniranja, naveden v pogodbi.
(3) Izvajalec, ki krši določila tega člena, ne more kandidirati na prihodnjem razpisu.
(spremembe in dopolnitve pravilnika)
Spremembe in dopolnitve tega pravilnika se sprejemajo enako kot pravilnik.
(prenehanje veljavnosti prejšnjega pravilnika)
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o sofinanciranju programov na področju socialno-humanitarnih dejavnosti v Občini Laško (Uradni list RS, št. 20/08).
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-01/2016
Laško, dne 2. marca 2016
Franc Zdolšek l.r.