Uradni list

Številka 9
Uradni list RS, št. 9/2017 z dne 24. 2. 2017
Uradni list

Uradni list RS, št. 9/2017 z dne 24. 2. 2017

Kazalo

437. Odlok o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Postojna, stran 1467.

  
Na podlagi 6. in 12. člena Zakona o gostinstvu (Uradni list RS, št. 93/07 – UPB2, 26/14 – Zkme-1B in 52/16), 4. in 11. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99, 107/00, 30/06 in 93/07) ter 16. člena Statuta Občine Postojna (Uradni list RS, št. 30/07 in 53/10) je Občinski svet Občine Postojna na 20. seji dne 15. 2. 2017 sprejel
O D L O K 
o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Postojna 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(1) S tem odlokom se določajo merila in pogoji, na podlagi katerih za gostinstvo pristojen organ lokalne skupnosti (v nadaljevanju: občinska uprava) izda soglasje za obratovanje gostinskega obrata in kmetije, na katerih se opravlja gostinska dejavnost, v podaljšanem obratovalnem času na območju Občine Postojna.
(2) Ta odlok določa tudi obdobje dneva, v okviru katerega se sme opravljati gostinska dejavnost zunaj gostinskih obratov na območju Občine Postojna.
2. člen 
(1) Gostinski obrati in kmetije, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (v nadaljnjem besedilu: gostinski obrati), obratujejo v rednem obratovalnem času, ki se evidentira in potrdi pri občinski upravi.
(2) Obratovanje gostinskih obratov izven rednega obratovalnega časa se šteje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času.
(3) Gostinski obrat lahko obratuje v podaljšanem obratovalnem času, če za to predhodno dobi soglasje občinske uprave, ki o tem odloča na podlagi vloge, v skladu z določili tega odloka.
II. MERILA IN POGOJI ZA IZDAJO SOGLASJA K PODALJŠANEMU OBRATOVALNEMU ČASU 
3. člen 
(pogoji) 
(1) Soglasje za podaljšani obratovalni čas se lahko izda, če gostinski obrat izpolnjuje naslednje pogoje:
– izpolnjuje vse pogoje za obratovanje v rednem obratovalnem času,
– v preteklih dvanajstih mesecih ni imel zaznanih kršitev s strani pristojnih služb ali drugih ukrepov v zvezi s kršitvami obratovalnega časa, javnega reda in miru ter ne gre za kršitve, do katerih prihaja zaradi obratovanja gostinskega obrata v podaljšanem obratovalnem času,
– zagotavlja javni red in mir v skladu z zakonom, ki ureja področje javnega reda in miru, v zvezi z obratovanjem gostinskega obrata in prihodi ter odhodi gostov v in iz gostinskega obrata ter njegove okolice,
– redno dnevno zagotavlja urejenost in čistočo okolice gostinskega obrata,
– ima za gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program ustrezno potrdilo, da ima gostinski obrat izvedeno protihrupno zaščito,
– zagotavlja, da so oziroma bodo zvočne naprave na letnih vrtovih in terasah gostinskega obrata, razen v primerih ko gre za posebej prijavljene prireditve, utišane na sobno jakost ali izključene po 22.00 uri.
(2) Ne glede na izpolnjevanje pogojev iz prejšnjega odstavka lahko občinska uprava izdajo soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskega obrata veže na izpolnjevanje dodatnih pogojev (ureditev parkirišča, namestitev protihrupne zaščite, zagotovitev ustrezne prometne varnosti in drugo).
4. člen 
(merila) 
(1) Pri odločanju o izdaji soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskega obrata se upoštevajo naslednja merila:
– vrsta gostinskega obrata (restavracije, gostilne, kavarne, izletniške kmetije, slaščičarne, okrepčevalnice, bari, vinotoči, osmice …),
– območje/lokacija gostinskega obrata (izven območja stanovanj oziroma na območju stanovanj),
– poslovanje gostinskega obrata v podaljšanem obratovalnem času brez kršitev v preteklih dvanajstih mesecih,
– poslovni interesi gostincev in kmetov,
– možnosti, ki jih gostinski obrat nudi za razvoj turizma v Občini Postojna.
5. člen 
Pred izdajo soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času občinska uprava opravi ogled gostinskega obrata in o tem izdela uradni zaznamek.
III. PODALJŠANJE OBRATOVALNEGA ČASA 
6. člen 
(podaljšanje obratovalnega časa na območju stanovanj) 
(1) Gostinski obrat, ki je v objektu na območju stanovanj, katerega redni obratovalni čas je med 6.00 in 22.00 uro, lahko zaprosi za podaljšanje obratovalnega časa glede na vrsto gostinskega obrata kot sledi:
Vrsta gostinskega obrata
Od nedelje do četrtka
Petek in sobota
jutranji čas
nočni čas
jutranji čas
nočni čas
restavracija, gostilna, kavarna in izletniška kmetija (osmica, vinotoč, kmečki turizem in podobno), slaščičarna, okrepčevalnica, bar ter letni vrtovi in terase teh gostinskih obratov
med 5.00 in 6.00 uro
med 22.00 in 24.00 uro
med 5.00 in 6.00 uro
med 22.00 in 1.00 uro
gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program
med 5.00 in 6.00 uro
med 22.00 in 24.00 uro
med 5.00 in 6.00 uro
med 22.00 in 2.00 uro
gostinski obrati v sklopu objektov, ki nudijo gostom nastanitev (hotel, motel, penzion, gostišče, prenočišče, planinski in drugi domovi), kmetije z nastanitvijo ter gostinski obrati za pripravo in dostavo jedi
med 22.00 in 6.00 uro
(2) Šteje se, da se gostinski obrat nahaja na območju stanovanj, v kolikor se nahaja na območju strnjene, pretežno stanovanjske pozidave (večstanovanjska stavba, soseske s pretežno stanovanjsko pozidavo …). V primeru dvoma, o tem odloča občinska uprava.
(3) Šteje se, da se gostinski obrat nahaja v objektu izven območja stanovanj, če je najmanj 100 metrov oddaljen od prvega stanovanjskega objekta.
(4) Če se gostinski obrat iz prvega odstavka tega člena nahaja v večstanovanjskih stavbah, lahko po 22.00 uri obratuje le pod pogojem, da pristojnemu organu predloži pisno soglasje vseh etažnih lastnikov oziroma najemnikov oziroma uporabnikov posameznih delov z navedbo obratovalnega časa.
(5) Ne glede na določila iz četrtega odstavka tega člena lahko gostinski obrati, ki obratujejo v mestnem jedru Postojne (Tržaška cesta do križišča z Globočnikovo ulico, Ljubljanska cesta do križišča z Notranjsko ulico in del Vilharjeva ulice do hišne številke 8), zaprosijo za podaljšani obratovalni čas:
Turistična sezona (od 15. aprila do 30. septembra)
Zimska sezona (od 1. oktobra 
do 14. aprila)
od nedelje do četrtka
petek in sobota
od nedelje do četrtka
petek in sobota
med 22.00 in 24.00 uro
med 22.00 in 2.00 uro
med 22.00 in 23.00 uro
med 22.00 in 1.00 uro
7. člen 
(podaljšanje obratovalnega časa izven območja stanovanj) 
(1) Gostinski obrati izven območja stanovanj lahko zaprosijo za podaljšanje obratovalnega časa:
Vrsta gostinskega obrata
Od nedelje do četrtka
Petek in sobota
jutranji čas
nočni čas
jutranji čas
nočni čas
restavracija, gostilna, kavarna in izletniška kmetija (osmica, vinotoč, kmečki turizem in podobno), slaščičarna, okrepčevalnica, bar ter letni vrtovi in terase v sklopu teh gostinskih obratov
med 5.00 in 6.00 uro
med 22.00 in 1.00 uro
med 5.00 in 6.00 uro
med 22.00 in 3.00 uro
gostinski obrat, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program
med 5.00 in 6.00 uro
med 22.00 in 24.00 uro
med 5.00 in 6.00 uro
med 22.00 in 5.00 uro
gostinski obrati v sklopu objektov, ki nudijo gostom nastanitev (hotel, motel, penzion, gostišče, prenočišče, planinski in drugi domovi), kmetije z nastanitvijo ter gostinski obrati za pripravo in dostavo jedi
med 22.00 in 6.00 uro
8. člen 
(1) Gostinski obrat lahko brez soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času obratuje dlje, kot traja redni oziroma podaljšani obratovalni čas:
– na dan pred prazniki, določenimi z zakonom,
– ob pustovanju in martinovanju (vsakič po enkrat),
– ob občinskem prazniku Občine Postojna (gostinski obrati v mestu Postojna),
– drugih krajevnih praznikih (ob godu farnega ali vaškega zavetnika – shod) ter
– prireditvah, če je soorganizator le-teh Občina Postojna ali krajevne skupnosti, in sicer do ure, ki je določena kot čas trajanja javne prireditve v odločbi.
Ob drugih priložnostih pa lahko gostinski obrat obratuje dlje, kot traja redni oziroma podaljšani obratovalni čas le ob soglasju občinske uprave.
(2) Gostinec oziroma kmet mora občinski upravi predhodno pisno sporočiti datum pustovanja oziroma martinovanja, kadar bo izkoristil možnost iz prejšnjega odstavka tega člena.
9. člen 
(enkratno podaljšanje obratovalnega časa) 
(1) Ne glede na določbe 6. in 7. člena tega odloka in ne glede na že izdano soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času, lahko gostinec oziroma kmet zaprosi za enkratno soglasje za prekoračitev obratovalnega časa (v nadaljnjem besedilu: enkratno soglasje k podaljšanju obratovalnega časa).
(2) Enkratno soglasje k podaljšanju obratovalnega časa je možno pridobiti, kadar se v gostinskem obratu odvijajo prireditve zaprtega tipa (poroke, proslave, srečanja in podobno) ali prireditve širšega pomena (festivali, lokalni prazniki in podobno).
(3) Za restavracijo, gostilno, kavarno ali izletniško kmetijo na posebno vlogo gostinca oziroma kmeta, ob prireditvah zaprtega tipa, občinska uprava izda do 20 soglasij v koledarskem letu za enodnevno podaljšanje obratovalnega časa do 5.00 ure naslednjega dne. Za okrepčevalnico ali bar se lahko izda do 20 soglasij v koledarskem letu za enodnevno podaljšanje obratovalnega časa do 3.00 ure naslednjega dne. Soglasje iz tega odstavka se lahko izda za gostinske obrate, ki imajo prijavljen redni oziroma podaljšani obratovalni čas in pri katerih ni bilo ugotovljenih kršitev javnega reda in miru ali kršitev obratovalnega časa.
(4) Za izdajo enkratnega soglasja k podaljšanju obratovalnega časa mora gostinec oziroma kmet zaprositi z vlogo za izdajo dovoljenja za obratovanje gostinskega obrata v podaljšanem času ob enkratni priložnosti, ki jo potrdi občinska uprava, najmanj osem dni pred prireditvijo iz prejšnjega odstavka. K vlogi mora gostinec oziroma kmet priložiti soglasje organizatorja prireditve, v kolikor ni organizator sam.
(5) Enkratno soglasje k podaljšanju obratovalnega časa je vezano na točno določen datum.
(6) Če je bilo enkratno soglasje k podaljšanju obratovalnega časa izdano zaradi prireditve zaprtega tipa, je gostinec oziroma kmet dolžan poskrbeti, da v času prireditve v gostinski obrat nimajo vstopa zunanji obiskovalci.
IV. POSTOPEK ZA IZDAJO SOGLASJA K PODALJŠANEMU OBRATOVALNEMU ČASU 
10. člen 
(1) Za izdajo soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskega obrata gostinec oziroma kmet zaprosi s predpisano vlogo, ki jo občinski upravi predloži najmanj petnajst dni pred:
– začetkom novega koledarskega leta za naslednje koledarsko leto,
– začetkom obratovanja,
– spremembo obratovalnega časa.
11. člen 
(1) V primeru vloge za podaljšan obratovalni čas iz prejšnjega člena mora gostinec oziroma kmet vlogi priložiti tudi:
– najemno pogodbo z lastnikom objekta oziroma soglasje lastnika objekta, v katerem se gostinski obrat nahaja, če gostinec oziroma kmet ni lastnik gostinskega obrata oziroma ima le-tega v najemu;
– najemno pogodbo oziroma soglasje lastnika površin zunaj zaprtega dela gostinskega obrata (letni vrtovi, terase in podobno), na katerih se opravlja gostinska dejavnost, če gostinec oziroma kmet ni lastnik teh površin oziroma ima le-te v najemu;
– soglasje upravljavca večnamenskega objekta, če je gostinski obrat v poslovno trgovskem centru ali podobnem večnamenskem objektu;
– druga dokazila, potrebna za izvrševanje tega odloka.
(2) Pristojni organ občinske uprave zaprosi krajevno skupnost,na območju katere se gostinski obrat nahaja, za mnenje k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskega obrata. Krajevna skupnost mora izdati svoje mnenje z obrazložitvijo najkasneje v petnajstih dneh od prejema pisne vloge za izdajo mnenja. V primeru, da krajevna skupnost ne poda mnenja v prej navedenem roku, se šteje, da je mnenje pozitivno.
(3) Če občinska uprava ugotovi, da:
– gostinec oziroma kmet ne razpolaga z dokumentacijo iz prvega odstavka tega člena ali
– obratovalni čas v vlogi za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času ni prijavljen skladno z merili iz 6. in 7. člena tega odloka ali
– sta bili v zadnjih dvanajstih mesecih pred vložitvijo vloge iz prejšnjega člena pri poslovanju gostinskega obrata s pravnomočno odločbo pristojnega organa ugotovljeni dve ali več kršitev iz naslova prekoračitve obratovalnega časa ali motenja javnega reda in miru v gostinskem obratu oziroma njegovi okolici ali
– gostinski obrat ne izpolnjuje pogojev iz 3. člena tega odloka,
vlogo za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času z odločbo deloma ali v celoti zavrne.
(4) Z odločbo iz prejšnjega odstavka občinska uprava določi tudi spremenjen obratovalni čas gostinskega obrata. Pritožba zoper izdano odločbo ne zadrži njene izvršitve.
12. člen 
(1) Občinska uprava izda soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času za obdobje do izteka tekočega koledarskega leta oziroma do izteka naslednjega koledarskega leta, če je vloga za izdajo soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času za naslednje koledarsko leto vložena v mesecu decembru tekočega leta.
(2) Z dnem izteka veljavnosti soglasja iz prejšnjega odstavka gostinski obrat izgubi pravico do poslovanja v podaljšanem obratovalnem času.
V. PREKLIC SOGLASJA K PODALJŠANEMU OBRATOVALNEMU ČASU 
13. člen 
(1) Občinska uprava lahko že izdano soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskega obrata z odločbo prekliče, če sta v preteklih dvanajstih mesecih s pravnomočno odločbo pristojnega organa ugotovljeni najmanj dve kršitvi iz naslova prekoračitve obratovalnega časa ali motenja javnega reda in miru v gostinskem obratu oziroma njegovi okolici.
(2) Če gostinec oziroma kmet na podlagi ugotovljenih kršitev javnega reda in miru ali kršitev obratovalnega časa predlaga skrajšanje obratovalnega časa na redni obratovalni čas. Soglasje za obratovanje gostinskega obrata v podaljšanem obratovalnem času ali enkratno soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času lahko ponovno pridobi po preteku treh mesecev od skrajšanja obratovalnega časa, če v tem času ni bilo ugotovljenih kršitev javnega reda in miru ali kršitev obratovalnega časa.
(3) V primeru izdaje odločbe o preklicu soglasja za obratovanje gostinskega obrata v podaljšanem obratovalnem času lahko gostinec oziroma kmet po preteku enega leta od dokončnosti odločbe ponovno zaprosi za podaljšanje obratovalnega časa, pod pogojem, da v tem času ni bilo ugotovljenih kršitev javnega reda in miru ali kršitev obratovalnega časa.
(3) Z odločbo iz prvega odstavka tega člena občinska uprava določi tudi spremenjen obratovalni čas gostinskega obrata. Pritožba zoper izdano odločbo ne zadrži njene izvršitve.
VI. OPRAVLJANJE GOSTINSKE DEJAVNOSTI ZUNAJ GOSTINSKEGA OBRATA 
14. člen 
(1) Gostinska dejavnost se lahko opravlja zunaj gostinskega obrata (npr. v mestnem jedru in podobno) med turistično sezono. Na podlagi pridobljenega soglasja občinske uprave pa lahko tudi v zimski sezoni.
(2) Gostinska dejavnost se opravlja zunaj gostinskega obrata v premičnih objektih.
15. člen 
(1) Gostinska dejavnost iz prvega odstavka prejšnjega člena se na območju Občine Postojna lahko opravlja znotraj naslednjega časovnega okvira:
Območje stanovanj
Izven območja stanovanj
od nedelje do četrtka
petek in sobota
od nedelje do četrtka
petek in sobota
med 9.00 in 24.00 uro
med 9.00 in 1.00 uro
med 9.00 in 24.00 uro
med 9.00 in 1.00 uro
VII. PREHODNE in KONČNE DOLOČBE 
16. člen 
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o merilih za podaljšanje obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Postojna (Uradni list RS, št. 121/08, 60/13).
17. člen 
Postopki, začeti pred uveljavitvijo tega odloka, se zaključijo po dosedaj veljavnem odloku, razen če so določila tega odloka v korist vlagatelju.
18. člen 
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-5/2013
Postojna, dne 15. februarja 2017
Župan 
Občine Postojna 
Igor Marentič l.r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti