Na podlagi tretjega odstavka 5. člena, šestega odstavka 6. člena, sedmega odstavka 13. člena ter sedmega in desetega odstavka 15. člena Zakona o varnosti na smučiščih (Uradni list RS, št. 44/16) izdaja ministrica za zdravje
Ta pravilnik določa pogoje, način in obseg reševanja na smučiščih, vsebino načrta reševanja, opremljenost in oznake prostorov za reševanje ter reševalcev, pogoje za strokovno usposobljenost reševalcev, program, izvedbo in preizkus znanja usposabljanja ter obdobnega izpopolnjevanja za reševalca, obrazec vloge za podelitev potrdila o izpolnjevanju pogojev za reševalca ter obrazec in vsebino potrdila o izpolnjevanju pogojev za reševalca.
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, pomenijo:
1. Akia (v nadaljnjem besedilu: aki) je čolnu podobna naprava za reševanje ponesrečenca v gorah in se uporablja za prevoz po snegu ali z dodatkom enega kolesa za prevoz po brežini.
2. GRS je gorska reševalna služba, ki jo izvaja Gorska reševalna zveza Slovenije.
3. HNMP je helikopterska nujna medicinska pomoč, ki je izvajanje nujne medicinske pomoči s pomočjo helikopterskih prevozov.
4. NMP je nujna medicinska pomoč, ki pomeni izvajanje nujnih zdravstvenih storitev, katerih opustitev bi v kratkem vodila v nepopravljivo in hudo okvaro zdravja ali smrt pacienta.
5. Prevozno sredstvo je katerokoli sredstvo z lastnim pogonom (npr. teptalni stroj, motorne sani), ki omogoča vožnjo poškodovanega ali nenadno obolelega po smučišču.
6. Prostor za reševanje je prostor, kjer se izvaja oskrba poškodovanca ali nenadno obolelega, shranjuje oprema za reševanje in zadržujejo reševalci.
7. Samostojna priprava je teoretično in praktično usposabljanje ali izpopolnjevanje, ki ga kandidat za reševalca opravlja v svojem prostem času in se šteje, da je opravljena, ko kandidat uspešno opravi teoretični ali praktični del preizkusa znanja iz vsebin reševanja in tehničnih vsebin.
8. Zajemalna nosila z univerzalno oporo za glavo (v nadaljnjem besedilu: zajemalna nosila) so pripomoček za prenos in imobilizacijo poškodovanca, ki jih uporabimo ob sumu na poškodbo hrbtenice.
(zahteve za reševanje na smučišču)
Za namene reševanja upravljavec smučišča zagotovi:
1. načrt reševanja,
2. najmanj en prostor za reševanje,
3. opremo za izvajanje reševanja na smučišču in opremo za reševalce,
4. prevoz poškodovancev po smučišču,
5. označenost prostorov za reševanje in reševalcev in
6. nemoteno delovanje reševalcev.
II. REŠEVANJE NA SMUČIŠČIH
(1) Upravljavec smučišča z namenom opredelitve načina delovanja reševalcev na smučišču izdela Načrt reševanja v primeru poškodbe ali nenadnega obolenja na smučišču, ki poleg podatkov iz tretjega odstavka 6. člena Zakona o varnosti na smučiščih (Uradni list RS, št. 44/16; v nadaljnjem besedilu: zakon) vsebuje naslednje:
1. odgovorne osebe za izvajanje reševanja na smučišču in njihove naloge,
2. seznam opreme za izvajanje reševanja poškodovancev in nenadno obolelih na smučišču,
3. lokacijo prostora za reševanje,
4. predvideno shemo oziroma opis poteka aktiviranja in izvajanja reševanja na smučišču od trenutka dogodka do morebitne predaje poškodovanca ali nenadno obolelega izvajalcem zdravstvene dejavnosti glede na opredelitev teže telesnih poškodb in nenadnih obolenj,
5. način komunikacij in sodelovanja med osebjem na smučišču in z ekipami NMP oziroma HNMP in GRS,
6. skico smučišča z označenimi lokacijami prevoznih sredstev in prostora za reševanje ter lokacije dostopnih mest za prevozno sredstvo ekipe NMP, HNMP ali helikopterske službe GRS,
7. najmanj eno prevozno sredstvo, namenjeno za reševanje.
(2) Upravljavec majhnega smučišča ne glede na določbe prejšnjega odstavka izdela načrt reševanja, ki poleg podatkov iz tretjega odstavka 6. člena zakona vsebuje podatke v naslednjem obsegu:
1. podatek o odgovorni osebi za izvajanje reševanja na smučišču,
2. seznam opreme iz tretjega odstavka 6. člena tega pravilnika,
3. lokacijo opreme iz tretjega odstavka 6. člena tega pravilnika,
4. lokacijo, kjer je mogoče osebno prijaviti dogodek poškodbe ali nenadnega obolenja,
5. predvideno shemo oziroma opis poteka aktiviranja in izvajanja reševanja na smučišču od trenutka dogodka do morebitne predaje poškodovanca ali nenadno obolelega izvajalcem zdravstvene dejavnosti glede na opredelitev teže telesnih poškodb in nenadnih obolenj,
6. način komunikacij in sodelovanja med osebo na smučišču in z ekipami NMP oziroma HNMP in GRS,
7. skico smučišča z označenimi lokacijami opreme za izvajanje reševanja na smučišču in dostopnih mest za prevozno sredstvo ekipe NMP, HNMP ali helikopterske službe GRS ter z lokacijami morebitnih prevoznih sredstev.
(3) Na dostopih na smučišče in na drugih vidnih mestih na smučišču, kot so blagajne ali oglasne deske, upravljavec smučišča objavi postopek in način obveščanja oseb za izvajanje reševanja na smučišču v primeru nesreče ali nenadnega obolenja.
(4) Za opredelitev teže telesnih poškodb in nenadnih obolenj na smučišču se uporabljajo strokovne smernice urgentne medicine, ki so objavljene na spletni strani Ministrstva za zdravje.
(5) Upravljavec smučišča poskrbi, da so lokacije dostopnih mest za prevozno sredstvo ekipe NMP, HNMP ali helikopterske službe GRS zavarovane tako, da preprečujejo dostop nepoklicanim osebam in očiščene pred prihodom ekip navedenih služb.
(1) Prostor za reševanje izpolnjuje naslednje pogoje:
1. je ogrevan in razsvetljen,
2. zagotovljeni sta hladna in topla voda,
3. sanitarije so v bližini,
4. ima zagotovljen dostop do telefona oziroma drugih telekomunikacijskih sredstev,
5. ima najmanj eno ležišče za poškodovanca,
6. ima mizo in najmanj dva stola,
7. ima omaro za hrambo opreme za izvajanje reševanja na smučišču,
8. ima tla, prevlečena z materialom, ki se lahko čisti, in
9. je označen z znakom za reševalca in z napisom »PROSTOR ZA REŠEVANJE« v skladu s Prilogo 1, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Upravljavec smučišča zagotovi dodatna ležišča (lahko priročna) za poškodovanca ali nenadno obolelega glede na minimalno število ali večje število reševalcev, ki jih mora zagotoviti na podlagi zakona, ki ureja varnost na smučiščih, in sicer tako, da je vsaj eno ležišče na razpolago za dva reševalca.
(3) Upravljavec majhnega smučišča ne glede na določbe prvega in drugega odstavka tega člena označi z znakom in napisom iz 9. točke prvega odstavka tega člena lokacijo, kjer je mogoče osebno prijaviti dogodek poškodbe ali nenadnega obolenja iz 4. točke drugega odstavka prejšnjega člena, in lokacijo opreme iz tretjega odstavka 6. člena tega pravilnika.
(oprema za izvajanje reševanja na smučišču)
(1) Upravljavec smučišča zagotovi najmanj naslednjo opremo za reševanje:
1. aki,
2. reševalno vrečo ali drug ustrezen pripomoček za zaščito poškodovanca pred mrazom,
3. avtomatski defibrilator,
4. tlačno posodo za kisik, minimalno 2 litra z ventilom za regulacijo pretoka 0-15l/minuto,
5. dihalni balon z različnimi volumni in maskami za odrasle in otroke,
6. ročni aspirator,
7. škarje za reševanje,
8. merilec krvnega sladkorja,
9. zajemalna nosila z univerzalno oporo za glavo ali vakuumsko blazino za celo telo,
10. komplet opornic za okončine,
11. univerzalno trdo vratno opornico (za odrasle in za otroke),
12. opornice za okončine v roli,
13. maske za aplikacijo kisika, za enkratno uporabo z rezervoarjem, za odrasle in za otroke,
14. ustno-žrelne tubuse različnih velikosti.
(2) Upravljavec smučišča zagotovi najmanj en komplet opreme na dva reševalca, ki obsega nahrbtnik oziroma oblačilo z žepi (brezrokavnik) za reševalca z naslednjo vsebino:
1. sanitetni material: povoje in gaze različnih velikosti, trikotne rute, obliže, medicinske pritrdilne trakove,
2. zaščitne rokavice,
3. fiziološko raztopino za izpiranje,
4. razkužilo,
5. opeklinske obloge raznih velikosti,
6. grelno odejo za celo telo z avtonomnim sistemom ogrevanja (na primer kemičnim),
7. zaščitno folijo za poškodovanca,
8. obrazno masko za umetno dihanje.
(3) Upravljavec majhnega smučišča zagotovi stol, priročno ležišče in najmanj opremo za izvajanje reševanja na smučišču, ki obsega opremo:
– iz 1., 2., 8., 11. in 12. točke prvega odstavka tega člena,
– iz 3. točke prvega odstavka tega člena, razen če je ta oprema že na drugi lokaciji, ki je oddaljena od smučišča največ 1000 m in upravljavec majhnega smučišča sklene dogovor o uporabi opreme z lastnikom oziroma upravljavcem te opreme,
– iz prejšnjega odstavka.
Za označevanje reševalcev se uporablja znak, ki je določen v Prilogi 1 tega pravilnika.
III. STROKOVNA USPOSOBLJENOST REŠEVALCEV
(program usposabljanja za reševalca)
(1) Program usposabljanja za reševalca na smučišču (v nadaljnjem besedilu: program usposabljanja) je sestavljen iz izbranih vsebin reševanja na smučišču in iz tehničnih vsebin usposabljanja – reševanje in prevoz poškodovanca ali nenadno obolelega na smučišču ter je določen v Prilogi 2, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Program usposabljanja iz izbranih vsebin reševanja na smučišču obsega teoretična in praktična usposabljanja iz izbranih vsebin NMP v skupnem trajanju 30 ur, pri čemer je poudarek na praktičnem usposabljanju. Program usposabljanja iz tehničnih vsebin – reševanje in prevoz poškodovanca ali nenadno obolelega na smučišču obsega teoretična in praktična usposabljanja v skupnem trajanju 10 ur. Program usposabljanja obsega tudi samostojno pripravo v trajanju 40 ur.
(3) Kandidat za reševalca lahko pristopi tudi neposredno na preizkus znanja o izbranih vsebinah reševanja iz prvega odstavka 10. člena tega pravilnika oziroma o tehničnih vsebinah iz drugega odstavka 10. člena tega pravilnika, če predloži dokazilo iz četrtega oziroma petega odstavka tega člena.
(4) Za priznavanje usposabljanja o izbranih vsebinah reševanja na smučišču je ustrezno dokazilo veljavna licenca za samostojno opravljanje dela v zdravstveni dejavnosti.
(5) Za priznavanje usposabljanja o tehničnih vsebinah – reševanje in prevoz poškodovanca ali nenadno obolelega na smučišču je ustrezno dokazilo potrdilo, ki ga izda GRS.
(program obdobnega izpopolnjevanja)
(1) Reševalec mora opraviti obdobno izpopolnjevanje po programu iz Priloge 3, ki je sestavni del tega pravilnika. Obdobno izpopolnjevanje obsega teoretična in praktična usposabljanja iz izbranih vsebin reševanja na smučišču v trajanju 10 ur in tehničnih vsebin – reševanje in prevoz poškodovanca ali nenadno obolelega na smučišču v skupnem trajanju 5 ur ter samostojno pripravo v trajanju 65 ur.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek reševalec lahko pristopi tudi neposredno na preizkus znanja o vsebinah reševanja iz prvega odstavka 10. člena tega pravilnika oziroma o tehničnih vsebinah iz drugega odstavka 10. člena tega pravilnika, če predloži dokazilo iz četrtega oziroma petega odstavka prejšnjega člena.
(preizkus znanja po usposabljanju in obdobnem izpopolnjevanju in komisija)
(1) Preizkus znanja o izbranih vsebinah reševanja na smučišču je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela v skladu s programom usposabljanja in obdobnega izpopolnjevanja.
(2) Preizkus znanja o tehničnih vsebinah – reševanje in prevoz poškodovanca ali nenadno obolelega na smučišču je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela v skladu s programom usposabljanja in obdobnega izpopolnjevanja.
(3) Preizkus znanja se opravi pred tričlansko komisijo za preizkus znanja (v nadaljnjem besedilu: komisija), ki jo sestavljajo predsednik in dva člana. Komisijo imenuje izvajalec iz devetega odstavka 15. člena zakona iz seznama oseb, ki so lahko imenovane za predsednike ali člane komisije (v nadaljnjem besedilu: seznam). Seznam s sklepom določi minister, pristojen za zdravje, tako, da člana izbere med zdravniki in drugimi zdravstvenimi delavci, ki morajo biti ustrezno usposobljeni iz NMP, in med strokovnjaki s področja gorskega reševanja, ki morajo biti ustrezno usposobljeni iz tehnik reševanja na smučišču. Predsednika komisije izbere med zdravstvenimi delavci, ki imajo izobrazbo, pridobljeno po študijskih programih za pridobitev izobrazbe druge stopnje, oziroma raven izobrazbe, pridobljene po študijskih programih, ki v skladu z zakonom, ki ureja visoko šolstvo, ustreza izobrazbi druge stopnje.
(4) Komisija lahko kot opravljen preizkus znanja v celoti ali delno prizna kandidatu za reševalca, ki predloži veljavno licenco o gorskem reševalcu, ki jo je izdala GRS, če ugotovi, da so pogoji za pridobitev licence najmanj enaki preizkusu znanja iz prvega in drugega odstavka tega člena.
(1) Teoretični del preizkusa znanja traja največ 45 minut. Praktični del preizkusa znanja traja največ 90 minut. Komisija obvesti kandidata o delu preizkusa znanja najmanj 14 dni pred dnevom preizkusa znanja.
(2) Teoretični del preizkusa znanja uspešno opravi kandidat, ki pokaže znanje v deležu več kot 60% iz izbranih vsebin reševanja in znanje v deležu več kot 60% iz tehničnih vsebin. Praktični del preizkusa znanja uspešno opravi kandidat, ki je pokazal znanje vseh vsebin iz obeh vrst vsebin iz prejšnjega stavka.
(3) Komisija oceni uspešnost dela preizkusa znanja takoj po končanem preizkusu znanja. Predsednik komisije o doseženi oceni ustno seznani kandidata. Neuspešnega kandidata predsednik komisije ustno seznani z možnostjo ponovnega opravljanja tega dela preizkusa znanja in s pravico do ugovora.
(4) Končni uspeh kandidata ugotovi komisija tako, da na podlagi ocen teoretičnega in praktičnega dela preizkusa znanja določi skupno oceno »preizkus znanja je opravil« ali »preizkus znanja ni opravil«.
(5) Kandidat za reševalca, ki ni uspešno opravil enega dela preizkusa znanja, lahko ta del ponavlja v roku, ki mu ga določi komisija takoj po končanem preizkusu znanja, novi rok za ta del preizkusa znanja pa je najprej 14 dni in najpozneje 30 dni od dneva preizkusa znanja, katerega dela kandidat prvič ni opravil. Če kandidat tudi v novem roku ne opravi dela preizkusa znanja, opravlja preizkus znanja v celoti.
(6) Kandidat, ki se ne strinja z oceno dela preizkusa znanja, lahko takoj od seznanitve z njo vloži ugovor na zapisnik pri komisiji, pri kateri je kandidat opravljal preizkus znanja, v katerem navede, zoper kateri del preizkusa znanja vlaga ugovor in razloge za to.
(7) O ugovoru odloči komisija, ki je imenovana na način iz tretjega odstavka prejšnjega člena, a v njej ne smejo sodelovati člani in predsednik, zoper katerih odločitev kandidat vlaga ugovor.
(8) Komisija o ugovoru odloči najpozneje v 14 delovnih dneh od prejema ugovora. Ugovoru ugodi in spremeni oceno le, če lahko na podlagi razpoložljive dokumentacije ugotovi, da so bile kršene določbe tega pravilnika. Če komisija ugovor zavrne, kandidatu omogoči, da pri njej opravlja preizkus znanja iz tistega dela preizkusa znanja, zoper katerega je kandidat podal ugovor, pri čemer mu omogoči najmanj 14 dni in največ 30 dni za pripravo na preizkus znanja.
(9) O poteku preizkusa znanja se za vsakega kandidata vodi zapisnik, ki ga podpišejo predsednik in člana komisije. Zapisnik podpiše tudi neuspešen kandidat, ki s tem potrdi, da je seznanjen z novim rokom za preizkus znanja iz prvega stavka petega odstavka tega člena oziroma, ki vlaga ugovor na zapisnik iz šestega odstavka tega člena.
(potrdilo o opravljenem usposabljanju, obdobnem izpopolnjevanju in preizkusu znanja)
(1) Kandidatu, ki se je udeležil usposabljanja ali obdobnega izpopolnjevanja, se za udeležbo izda potrdilo, če se ga je udeležil v celoti. Potrdilo se vroči takoj po končanem usposabljanju oziroma obdobnem izpopolnjevanju.
(2) Kandidatu, ki je opravil preizkus znanja se izda potrdilo v osmih dneh od dneva, ko je uspešno opravil teoretični in praktični del preizkusa znanja.
(3) Obrazec potrdila o opravljenem usposabljanju in obdobnem izpopolnjevanju ter preizkusu znanja je v Prilogi 4, ki je sestavni del tega pravilnika.
(stroški usposabljanja, obdobnega izpopolnjevanja in preizkusa znanja)
Stroški usposabljanja, obdobnega izpopolnjevanja in stroški preizkusa znanja bremenijo kandidata za reševalca oziroma tistega, ki ga je na usposabljanje ali preizkus znanja napotil.
IV. PODELITEV POTRDILA O IZPOLNJEVANJU POGOJEV ZA REŠEVALCA
(potrdilo o izpolnjevanju pogojev za reševalca)
(1) Na podlagi vloge kandidata za reševalca Ministrstvo za zdravje izda potrdilo o izpolnjevanju pogojev za reševalca.
(2) Obrazec vloge iz prejšnjega odstavka je v Prilogi 5, ki je sestavni del tega pravilnika.
(3) Obrazec potrdila iz prvega odstavka tega člena je v Prilogi 6, ki je sestavni del tega pravilnika.
V. PREHODNI IN KONČNA DOLOČBA
Reševalci, ki na podlagi prehodnih določb zakona nadaljujejo z opravljanjem dela, prvič vložijo vlogo za izdajo potrdila o izpolnjevanju pogojev za reševalca, ko opravijo preizkus znanja na podlagi programa obdobnega izpopolnjevanja.
Z dnem uveljavitve tega pravilnika se preneha uporabljati Pravilnik o reševalni službi in o službi prve pomoči na smučiščih (Uradni list SRS, št. 5/78, 1/79, 1/80 – ZZV, Uradni list RS, št. 110/02 – ZVSmuč in 17/08 – ZVSmuč-B).
Ta pravilnik začne veljati 1. julija 2018.
Št. 0070-67/2017
Ljubljana, dne 20. marca 2018
EVA 2017-2711-0048
Milojka Kolar Celarc l.r.