Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO in 11/18 – ZSPDSLS-1), Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 3/07 – UPB, 23/07 – popr., 41/07 – popr., 61/10 – ZSVarPre, 62/10 – ZUPJS, 57/12, 39/16, 52/16 – ZPPreb-1, 15/17 – DZ, 29/17 in 54/17) in 15. člena Statuta Občine Dobrna (Uradni list RS, št. 55/17) je Občinski svet Občine Dobrna na 23. seji dne 19. 4. 2018, sprejel
o subvencioniranju socialno varstvene storitve socialnega servisa
(1) S tem odlokom se določajo vrsta socialno varstvene storitve socialnega servisa celodnevne povezave prek osebnega telefonskega alarma (v nadaljevanju: varovanje na daljavo), ki ga Občina Dobrna (v nadaljevanju: občina) subvencionira.
(2) Z odlokom se določijo upravičenci, višina subvencije, pogoji, merila in postopek za uveljavljanje ter prejemanje subvencije.
(1) Občina subvencionira socialno varstveno storitev socialnega servisa celodnevne povezave prek osebnega telefonskega alarma. Subvencija pripada občanom, ki imajo prijavljeno stalno prebivališče v občini ter tujcem, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje v občini in dejansko bivajo na območju občine ter izpolnjujejo druge pogoje iz tega odloka.
(2) Upravičenci do subvencije morajo poleg pogoja iz prejšnjega odstavka, za prejemanje subvencije izpolnjevati kriterije iz vsaj dveh točk navedenih v nadaljevanju:
1. so starejši od 70 let ali osebe mlajše od 70 let, ki imajo ugotovljeno prvo, drugo ali tretjo stopnjo telesne okvare, ki jo izkazuje upravičenec s pravnomočno odločbo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije;
2. bivajo sami ali bivajo v širši družini, ki je čez dan zaradi svojih obveznosti odsotna;
3. gre za osebe s težjimi kroničnimi boleznimi, invalidne osebe ali osebe s starostnimi znaki, ki jih navedejo sami oziroma njihovi svojci ali skrbniki (npr. znaki demence).
(1) Subvencija se upravičencu dodeli za 24 mesecev.
(2) Subvencija znaša 10 evrov mesečno. Za upravičenca, ki ima slabši socialni status in nima svojcev, znaša subvencija 20 evrov mesečno. Upravičence, ki bodo po tem odloku lahko uveljavljali subvencijo kot osebe s slabšim socialnim statusom, ki nimajo svojcev, bo potrdila Komisija za socialna vprašanja Občine Dobrna na podlagi podatkov iz svojih evidenc glede dodeljevanja socialnih pomoči šibkejšim.
(3) V nobenem primeru subvencija ne more biti višja kot je mesečni strošek naročnine na storitev varovanja na daljavo. Prav tako se subvencija ne dodeli za stroške priključnine ali stroške opreme za vzpostavitev storitve.
Izvajalci storitve socialnega servisa varovanja na daljavo morajo imeti veljavno dovoljenje pristojnega ministrstva za izvajanje te storitve (v nadaljevanju: izvajalec).
(1) Občina odobri subvencijo na podlagi prijave na javni razpis, ki se objavi na spletnih straneh občine. Potrebna dokumentacija za dokazovanje izpolnjevanja pogojev, obvezni obrazci in ostale podrobnosti za izvedbo razpisa se opredelijo v razpisni dokumentaciji.
(2) Sredstva za sofinanciranje storitve socialnega servisa varovanja na daljavo se zagotovijo z vsakoletnim proračunom občine in se dodeljujejo do porabe namenskih proračunskih sredstev po zaporedju prejetih vlog.
(3) Postopek javnega razpisa vodi občinska uprava Občine Dobrna.
(4) Ocenjevanje prispelih vlog opravi 3-članska komisija, ki jo s sklepom imenuje župan.
(5) Naloga komisije je, da pregleda pripele vloge, ugotovi popolnost vlog in izpolnjevanje razpisnih pogojev. Na podlagi pregleda in ocene prejetih vlog komisija pripravi predlog upravičencev do subvencije ter seznam vlog, ki se zavržejo ali zavrnejo.
(6) Na podlagi predloga iz prejšnjega odstavka izda Občinska uprava Občine Dobrna odločbe o dodelitvi subvencije oziroma sklepe o zavržbi ali zavrnitvi vlog. Zoper odločbo ali sklep je možna pritožba županu.
(1) Upravičenec do subvencije je po prejemu odločbe v roku, ki je določen v odločbi, dolžan občini predložiti dokazilo o sklenjeni pogodbi za izvajanje storitve ter dokazila o vzpostavitvi storitve, sicer se šteje, da odobrene subvencije ne bo koristil.
(2) Upravičencu pripada subvencija z mesecem, ko je storitev pri upravičencu vzpostavljena in sklene pogodbo o dodelitvi subvencije iz 7. člena tega odloka.
Pogodba o dodelitvi subvencije se sklene med upravičencem, občino in izvajalcem storitve. V pogodbi se določijo njihove medsebojne pravice ter obveznosti.
(1) Upravičenec mora o vsaki spremembi v zvezi z izvajanjem storitve občino obvestiti najkasneje v roku 8 dni od nastanka spremembe.
(2) V primeru, da je upravičenec subvencijo prejel na podlagi navedb neresničnih podatkov ali lažnih dokazil, je le-to dolžan vrniti skupaj z zamudnimi obrestmi.
Pravica do subvencije preneha v primeru:
– smrti upravičenca,
– preselitvi na naslov izven Občine Dobrna,
– vključitve upravičenca v institucionalno varstvo,
– prenehanja izvajanja storitve pri upravičencu.
(1) Upravičenec do subvencije mora Občinski upravi Občine Dobrna na njeno zahtevo omogočiti pregled porabe sredstev.
(2) V kolikor se ob pregledu ugotovi manjše nepravilnosti, se upravičenca na nepravilnosti opozori in določi rok za odpravo le-teh. V kolikor upravičenec nepravilnosti še vedno ne odpravi, se prekine plačevanje subvencije do izteka veljavnosti pogodbe.
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0002/2018-1(1)
Dobrna, dne 19. aprila 2018
Martin Brecl l.r.