Na podlagi tretjega odstavka 273. člena, drugega odstavka 299. člena in 303. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 61/17 – ZUreP-2) ter v povezavi z 61. členom in 61.a členom Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/10 – ZKZ-C, 106/10 – popr., 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, 109/12, 35/13 – sklep US RS, 76/14 – odločba US RS, 14/15 – ZUUJFO in 61/17 – ZUreP-2), 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – ZLS-UPB2, 27/08 – odločba US RS, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 76/16 – odločba US RS, 11/18 – ZSPDSLS-1 in 30/18) ter 16. in 79. člena Statuta Občine Krško (Uradni list RS, št. 13/16 – uradno prečiščeno besedilo in 79/16) je Občinski svet Občine Krško, na 35. seji, dne 25. 10. 2018, sprejel
o spremembah in dopolnitvah Odloka o ureditvenem načrtu Senovo (del UE4 in UE5)
(predmet sprememb in dopolnitev UN)
(1) S tem odlokom se sprejmejo spremembe in dopolnitve ureditvenega načrta Senovo (del UE4 in UE5) (v nadaljevanju SDUN), ki je bil sprejet z Odlokom o ureditvenem načrtu Senovo (Uradni list RS, št. 58/06 in 80/06 – popr.).
(2) Območje SDUN, v velikosti cca 0,9 ha, se nahaja v centru naselja vzhodno od Titove ceste oziroma Senovskega potoka, vzhodno od obstoječih vil v parku, poseže na dve ureditveni enoti znotraj UN; delno na UE4 (območje ob Titovi cesti – park) in delno na UE5 (novo stanovanjsko-poslovno območje – vzhod). Nova vsebina se v naravi umešča na površine vrtičkov in travnika, med vile v parku in pritok Senovškega potoka ter obsega (v celoti ali delu) zemljišča s parcelnimi številkami: 140/1, 138/1, 138/2, 138/3, 138/5, 138/6, 159/1 – cesta, 220/5, *217, 220/7, 220/8, vse k.o. Senovo.
(3) SDUN se nanašajo na spremembe prostorskih ureditev oziroma pogojev na delu UE4 in UE5, in obsegajo:
– določitev nove ureditvene enote UE5a – območje vrtca;
– določitev pogojev za umestitev in oblikovanje objektov;
– opredelitev zelenih površin (igralne površine, visokorasla zasaditev itn.);
– določitev prometnih površin (dostopi, manipulativne in parkirne površine) ter poteka in priključevanja komunalne in energetske infrastrukture,
– preureditev križišča Ceste 1. maja (LZ 193261) in stanovanjske ceste za namen dostopa na območje UE5a,
– ukinitev dostopa na južni strani območja SDUN pri poslovnem obratu Grapak,
– upoštevanje smernic nosilcev urejanja prostora.
(4) Za funkcioniranje območja so predvideni tudi posegi izven območja SDUN, in sicer:
– za preureditev križišča Ceste 1. maja (LZ 193261) in stanovanjske ceste (dostopne ceste do vrtca) na zemljišču s parc. št. 136/3, 136/1, 144/2, vse k.o. Senovo, z delnim posegom na območje UE1 (prestavitev uvoza);
– za potrebe zunanjih ureditev vrtca se lahko delno uporabijo tudi zelene površine parka ob Senovškem potoku v UE4,
– za izboljšanje poplavne varnosti se priporoča povečanje svetlega profila mosta v UE4.
(vsebina in oblika sprememb in dopolnitev UN)
SDUN sestavljata tekstualni del in grafične priloge, izdelane so v digitalni in analogni obliki.
Tekstualni del SDUN je sestavljen iz poglavij:
I. Uvodne določbe
II. Meja območja
III. Merila in pogoji za izrabo območja in za oblikovanje posegov v prostor
IV. Pogoji za prometno in komunalno ter drugo ureditev območja
V. Ostali pogoji za izvedbo posegov v prostor
IX. Tolerance
X. Končne določbe.
Grafični prikazi SDUN vsebujejo:
1 Izsek iz grafičnih prilog izvedbenega dela OPN Občine Krško s prikazom lege prostorske ureditve na širšem območju, M 1:5000
2 Umestitev območja urejanja:
2.1 Pregledna situacija (prikaz na DOF), M 1:5000
2.2 Ureditveni načrt Senovo s prikazom novega ureditvenega območja 5a, M 1:1000
3 Vplivi in povezave s sosednjimi območji, M 1:2000
4 Prikaz omejitev v prostoru, M 1:2000
5 Geodetski načrt z mejo območja SDUN, M 1:1000
6 Ureditvena situacija, M 1:1000
7 Prikaz ureditvenih območij, M 1:1000
8 Prometna situacija, M 1:1000
9 Zbirna situacija infrastrukturnih vodov in naprav – novo stanje, M 1:1000
10 Načrt gradbenih parcel z elementi za zakoličbo, M 1:1000
11 Prikaz ureditev, potrebnih za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanje narave ter prikaz ureditev, potrebnih za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom, M 1:1000.
(obvezne priloge sprememb in dopolnitev UN)
Obvezne priloge vsebujejo:
1. Planska podlaga za SDUN
2. Prikaz stanja prostora
3. Seznam strokovnih podlag, na katerih temeljijo rešitve SDUN
4. Smernice nosilcev urejanja prostora
5. Mnenja nosilcev urejanja prostora
6. Obrazložitev in utemeljitev SDUN
7. Povzetek za javnost.
V 4. členu se za tretjo alinejo doda nova alineja z besedilom, ki se glasi:
»– za izboljšanje pretočnosti in posledično poplavne varnosti se odstrani zarastje ter predvidi primerno vzdrževanje struge levega pritoka Senovškega potoka, vzhodno od območja UE5a.«.
III. MERILA IN POGOJI ZA IZRABO OBMOČJA IN ZA OBLIKOVANJE POSEGOV V PROSTOR
SKUPNI POGOJI ZA OBLIKOVANJE OBJEKTOV IN POVRŠIN
V 6. členu (ureditvene enote) se za navedbo »UE5 – novo stanovanjsko-poslovno območje – vzhod« doda nova ureditvena enota: »UE5a – območje vrtca,«.
V 9. členu (ostale ureditve) se spremeni besedilo tretje alineje, tako da se glasi: »– vodnogospodarske ureditve (npr. vzdrževanje brežin potokov, zasaditev obvodne vegetacije, izvedba ukrepov za izboljšanje poplavne varnosti ipd.).«.
V 10. členu se na koncu besedila pete (5) alineje doda besedilo, ki se glasi: », 5a«.
POGOJI ZA OBLIKOVANJE OBJEKTOV IN POVRŠIN PO POSAMEZNIH UREDITVENIH ENOTAH
8. člen
V 14. členu se:
– v poglavju »UE4 – OBMOČJE OB TITOVI CESTI – PARK«
– v celoti črta besedilo prve alineje,
– za drugo alinejo doda besedilo, ki se glasi: »Za izboljšanje pretočnosti in posledično zagotavljanja poplavne varnosti se izvede povečanje svetlega profila mosta, ki poveže stransko cesto do Rudniške vile z glavno cesto (Titova cesta) na Belskem potoku.«,
– v celoti črta naslov in besedilo podpoglavja Predvideni objekt,
– v celoti črta besedilo druge alineje, v podpoglavju Obstoječi objekti.
– za zadnjo alinejo v podpoglavju Zunanja ureditev doda nova alineja, ki se glasi: »– za potrebe igralnih površin vrtca v UE5a se lahko delno uporabijo tudi zelene površine parka ob Senovškem potoku.«.
– v poglavju »UE5 – NOVO STANOVANJSKO-POSLOVNO OBMOČJE – VZHOD« besedilo prve alineje nadomesti z novim besedilom, ki se glasi: »– lokacija: severovzhodno od obstoječe stanovanjske vile in zahodno od levega pritoka Senovškega potoka;«.
– za poglavjem »UE5 – NOVO STANOVANJSKO-POSLOVNO OBMOČJE – VZHOD« doda novo poglavje, ki se glasi:
»UE5a – OBMOČJE VRTCA
– lokacija UE5a: vzhodno od parka, zahodno od levega pritoka Senovškega potoka in južno od ceste 1. maja.
– dostop na območje: s Ceste 1. maja (LZ 193261) preko načrtovane stanovanjske ceste, ki omogoča dostop do vrtca in stanovanjskih hiš v UE5.
Obstoječi objekti:
– dovoljena je dozidava in sprememba namembnosti/rabe stanovanjskega objekta na severu parka, na parc. št. 138/3, k.o. Senovo v nestanovanjski objekt, razen industrijskega in kmetijskega objekta ter skladišč in garažnih hiš; oblikovno se mora dozidava le tega na parc. št. 138/2, k.o. Senovo uskladiti z obstoječim objektom glede vertikalnih gabaritov, strehe, naklona, kritine, fasade in ostalih arhitekturnih elementov;
– obstoječ objekt na parc. št. *217, k.o. Senovo se lahko ohrani in preoblikuje v obstoječih gabaritih.
– porušijo se pomožni objekti na parc. št. 138/4, 138/5, 138/6, vse k.o. Senovo, odstranijo pa se tudi montažni objekti na območju načrtovanega dostopa na UE 5a.
Predvideni objekti in ureditve
Oblikovanje osnovnega objekta (vrtca) ter ureditev spremljajočih površin naj upošteva identiteto območja in funkcijo objekta, skladno z zahtevanimi normativi in minimalnimi tehničnimi pogoji za prostor in opremo vrtca, pri čemer naj zasnova vrtca upošteva pasivni energetski standard.
– Tipologija:
– Definirana je kot večja prostostoječa enota, ki je lahko poljubno razgibana, znotraj površine za razvoj objektov. Ob stavbi se dopuščajo tudi nadstreški, zunanje stopnice ipd.
– Velikost in zmogljivost:
– Horizontalni gabarit stavbe: tlorisne dimenzije so poljubne v odvisnosti od funkcije stavbe ter razpoložljivega prostora znotraj površine za razvoj objektov.
– Vertikalni gabarit: do največ P+M (izkoriščena mansarda) ali P+1, pri čemer tehnološki elementi lahko presežejo dovoljen maksimalni višinski gabarit.
– Oblikovanje zunanje podobe:
– Konstrukcija: dovoljene so vse vrste konstrukcij.
– Streha: predvidi se ravna streha, ki pa jo je v delih možno kombinirati z dvokapno ali enokapno streho. Možna je izvedba frčad (trapezne niso dovoljene), čopi niso dovoljeni. Na strehah je dovoljeno postavljati sončne zbiralnike, vendar naj bodo postavljeni zadržano in ob upoštevanju vpliva na podobo okolice.
– Kolenčni zid: dovoljen le v primeru mansarde do največ 2,0 m.
– Kritina: Kritinaje pogojena s tehnološko rešitvijo strehe. Dovoljeni so temnejši toni, zaželeni v sivi ali rjavi barvi. Prepovedana je uporaba svetlečih in bleščečih materialov.
– Fasada: Fasada naj bo oblikovana na sodoben, igriv način, z uporabo različnih materialov, na način, da se doseže oblikovno in funkcionalno kvalitetna arhitektura. Zasteklitve in druge specifične obdelave naj upoštevajo funkcijo stavbe.
– Lega na zemljišču:
– Lega: umešča se na plato oziroma nasip na koto min. 226,70 m n.m.v., vzdolž levega pritoka Senovškega potoka, znotraj površine za razvoj objektov.
– Kota pritličja: se prilagodi koti nasipa, in sicer največ 0,50 m nad koto nasipa.
– Zunanja ureditev:
– Okolica osnovnega objekta se ozeleni (zatravi ali zasadi z drevesi, grmovnicami) v kombinaciji s tlakovanimi površinami oziroma uredi tako, da omogoča kvalitetno okolje.
– Zelene površine južno in vzhodno od nasipa oziroma osnovnega objekta se zatravijo ter delno lahko tudi tlakujejo. V večjem delu se uredijo kot igralne površine na katere se umeščajo igrala ter urbana oprema. Na zelene površine se lahko umeščajo tudi parkirišča in ostali objekti navedeni v 15. in 16. členu, če je dovolj razpoložljivega prostora ter, če le-ti ne ogrožajo poplavne varnosti. Urbana oprema mora biti poenotena na celotnem območju.
– Z namenom zadrževanja poplavnih voda so v večjem delu zelenih površin opredeljene retenzijske površine, ki so okvirno prikazane v grafičnem delu, list 6 Ureditvena situacija. Na retenzijske površine se lahko umešča le otroška igrala in urbano opremo oziroma objekte, katerih umestitev ne poslabša poplavne varnosti.
– Kompleks vrtca se ogradi z ograjo višine minimalno 1,20 m. Ograja je lahko lesena, žičnata ali zelena in se postavi minimalno 0,50 m od parcelne meje drugega lastnika, s soglasjem lastnika sosednje parcele pa tudi na mejo parcele.
– Po zahodnem robu UE5a se med vrtcem in parkom predvidi dodatna zasaditev z visokoraslim drevjem in/ali grmovnicami. Avtohtono drevesno vegetacijo se izbira v skladu z želenim učinkom ter namenom zasaditve, pri čemer se upošteva vegetacijsko podobo v okolici.
– Manipulativne in parkirne površine so zagotovljene ob nasipu/objektu ter ob dostopni (stanovanjski) cesti. Parkirišča na severnem delu vrtca se izvedejo na koti, ki znaša od okvirno 226,30 m.n.m. (območje na ob vzhodnem vogalu lokacije objekta oziroma višje kote terena) do 225,50 m.n.m. ob zahodnem vogalu lokacije objekta oziroma višje kote terena. Navedene kote omogočajo minimalno preplavitev parkirišča (cca. 15 cm) v primeru poplav s povratno dobo 100 let in z izravnavo terena tudi ustrezno izvedbo parkirišč ter dostopa. Parkirišča se lahko zaščitijo pred vremenskimi vplivi z nadstreški, ki morajo biti oblikovno poenoteni – ravna streha, skrita za vencem.
– Izvedba ureditev okoli vrtca (otroška igrišča, parkirišča, dostopna cesta, zelene površine) so lahko izpostavljene dosegom poplav.
– Pri gradnji je potrebno upoštevati 5 metrski priobalni pas.
– Dovoljena je postavitev novih in sanacija obstoječih peš mostičkov preko levega pritoka Senovškega potoka, ki so lahko lesene ali kovinske konstrukcije.
– V 2,5 m pasu na obeh straneh plinovoda ni dovoljeno, sajenje dreves ali grmičevja s koreninami ali graditve temeljev ograje, globje od 0,5 m. Temelji zunanjih otroških igral morajo biti grajeni vsaj na oddaljenosti 1,0 m od osi priključnega plinovoda.
Ostali objekti:
– Na območje se umeščajo po pogojih 15. in 16. člena odloka, pri čemer morajo biti postavljeni v podrejenem položaju glede na glavno stavbo na parceli in oblikovani skladno z njo.«.
22. člen – VODNOGOSPODARSKE UREDITVE se dopolni tako, da se na koncu besedila doda nov odstavek z besedilom, ki se glasi:
»Za izboljšanje poplavne varnosti območja UE5a in njegovih tangiranih območij se izvedejo vodnogospodarske ureditve, skladno z izdelanim Hidrološko hidravličnim elaboratom za potrebe gradnje objekta: vrtec Senovo – nova gradnja, Inštitut za vodarstvo, d.o.o., Ljubljana, oktober 2018:
– odstranitev objekta in prepusta (DN1000), ki se nahajata pred vtokom levega pritoka v Belski potok v UE5a;
– odstranitev zarastja ter primerno vzdrževanjem struge levega pritoka Senovškega potoka v UE5a in izven območja UN;
– povečanje svetlega profila mosta, ki poveže stransko cesto do Rudniške vile s Titovo cesto na Belskem potoku v UE4.«.
IV. POGOJI ZA PROMETNO IN KOMUNALNO TER DRUGO UREDITEV OBMOČJA
V 24. členu – PROMET se:
– četrti odstavek z naslovom »Cesta 1. maja (LZ 193060) in nova stanovanjska cesta«, spremeni in dopolni tako, da se v celoti glasi: »Ohrani se trasa obstoječe Ceste 1. maja z izgradnjo enostranskega pločnika znotraj meja UN. Predvidi se nova dostopna stanovanjska cesta z enostranskim pločnikom za pešce v UE5 in v UE5a za dostop do stanovanjske vile in vrtca. Vozišče je profila 2x2.75 m, enostranski asfaltirani pločnik 1x1.60 m in bankini 1x0.50 +1x1.0 m.«.
– dopolni besedilo zadnjega odstavka podpoglavja Premostitveni objekti tako, da v celoti glasi: »V UE 1,4,5a,6,8,9 je dovoljena rekonstrukcija, sanacija, nadomestna gradnja obstoječih mostov in gradnja novih mostov (tudi če niso zarisani v grafičnih prilogah) preko Senovškega in Dovškega potoka, ki služijo motornemu in peš prometu.«.
– za zadnjim odstavkom doda nov odstavek z besedilom, ki se glasi: »Pri projektiranju cestnega omrežja in prometnega režima se upošteva aktualna zakonodaja o občinskih javnih cestah ter drugih javnih površinah v občini Krško ter tehnični predpisi s področja cestogradnje in varnosti v cestnem prometu:
– Pri načrtovanju novih priključkov in uvozov je potrebno predvideti preglednost priključkov na javno pot in lokalno cesto.
– V primeru slepih zaključevanj ulic je potrebno predvideti obračališča za komunalna vozila.
– Širina ceste se predvidi minimalno glede na gostoto prometa, potreb po dostopu komunalnih vozil.
– Vse prometne površine se izvedejo z elementi, ki bodo omogočali osnovne dostope in uporabo tudi za funkcionalno ovirane ljudi.
– Prečkanje komunalnih priključkov preko vozišča je potrebno izvesti kot za povozno površino in položiti zaščitne cevi. Pri nadaljnjem projektiranju je potrebno navesti in prikazati način izvedbe.
– Potrebno je zagotoviti odvodnjavanje meteornih vod v meteorno kanalizacijo.
– Meteorna in druga voda ne sme pritekati na cesto ali na njej zastajati ter ne sme povzročati škode sosednjim zemljiščem.«.
V 25. členu – VODOVODNO OMREŽJE se za zadnjim odstavkom doda nov odstavek z besedilom, ki se glasi: »Pri projektiranju in izvedbi vodovoda je potrebno upoštevati določila o odmikanju in križanju z drugo infrastrukturo ter ostale smernice upravljavca vodovoda ter projektirati skladno s predpisi o tehnični izvedbi, delovanju in uporabi objektov in naprav javnih vodovodov. Za vse posege na javnem vodovodu je potrebno pridobiti projektne pogoje upravljavca, kot tudi soglasje k PGD in PZI projektni dokumentaciji.«.
V 26. členu – KANALIZACIJSKO OMREŽJE se za zadnjim odstavkom doda nov odstavek z besedilom, ki se glasi: »Pri projektiranju in izvedbi kanalizacije je potrebno upoštevati določila o odmikanju in križanju z drugo infrastrukturo ter ostale smernice upravljavca kanalizacijein projektirati skladno s predpisi o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode na območju občine Krško. Potrebno je upoštevati tudi vse potrebne predpise o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo, o prvih meritvah in obratovalnem monitoringu odpadnih voda, ter o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode. Za vse posege na javnem kanalizacijskem sistemu je potrebno pridobiti projektne pogoje upravljavca, kot tudi soglasje k PGD in PZI projektni dokumentaciji.«.
V 28. členu – ODPADKI se na koncu odstavka doda nov odstavek z besedilom, ki se glasi: »Način zbiranja in odvoz odpadkov mora biti skladen s predpisi o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Krško. Tip in vrsto posode določi upravljavec odvoza odpadkov. Mesto postavitve posode za komunalne odpadke mora biti urejeno v skladu z načeli krajinsko-arhitekturnega urejanja, na vedno dostopnem mestu za komunalno vozilo ter max. 5m oddaljeno od javne prometnice.«.
V 29. členu – ELEKTRO-ENERGETSKO OMREŽJE se na koncu besedila doda novo besedilo, ki se glasi: »Pri načrtovanju elektroenergetskega omrežja je potrebno upoštevajo tudi sledeče pogoje:
– Pred pričetkom posegov v prostor je potrebno zagotoviti nadzor pri vseh gradbenih delih v bližini elektroenergetskih vodov.
– Vse tangence je potrebno projektno obdelati v smislu dolgoročnih rešitev, tangirane vode pa predhodno nadomestiti z nadomestnimi vodi, pri čemer se kakovost napajanja obstoječih odjemalcev ne sme poslabšati.
– Minimalni odmiki od sosednjih komunalnih vodov in naprav ter križanja se izvedejo skladno s tehničnimi predpisi in normativi.
– Pri gradnji objektov v varovalnem pasu elektroenergetskih vodov in naprav je potrebno izpolniti zahteve glede elektromagnetnega sevanja in hrupa ter določila o pogojih in omejitvah gradenj, uporabe objektov ter opravljanja dejavnosti v območju varovalnega pasu elektroenergetskih omrežij.
– Vso elektroenergetsko infrastrukturo (eventualne prestavitve vodov, ureditve mehanskih zaščit, novogradnja elektroenergetske infrastrukture) je v fazi projektne dokumentacije potrebno projektno obdelati v skladu s tehničnimi pogoji, veljavno tipizacijo, veljavnimi tehničnimi predpisi in standardi.
– Priključitev objektov na elektroenergetsko omrežje se izvede skladno s pogoji upravljavcev energetskih vodov in naprav.«.
V 31. členu – OSKRBA S PLINOM se na koncu odstavka doda nov odstavek z besedilom, ki se glasi: »Pri načrtovanju rešitev, kot tudi pri pripravi projektne dokumentacije za prestavitev priključnega plinovoda in morebitne dograditve plinovodnega omrežja morajo biti upoštevana določila Energetskega zakona ter določila o tehničnih pogojih za graditev, obratovanje in vzdrževanje plinovodov z največjim delovnim tlakom do vključno 16 bar ter zahteve operaterja distribucijskega sistema zemeljskega plina.«.
V. OSTALI POGOJI ZA IZVEDBO POSEGOV V PROSTOR
V 35. členu – VARSTVO VODA se na koncu besedila doda besedilo, ki se glasi: »Projektna rešitev odvajanja in čiščenja padavinskih in komunalnih odpadnih voda mora biti usklajena z določili predpisov, ki urejajo izvajanje obvezne občinske gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode.
Vsi kanali in jaški kanalizacijskega omrežja morajo biti grajeni vodotesno.
V času gradnje mora investitor zagotoviti vse varnostne ukrepe in tako organizacijo gradbišča, da bo preprečeno onesnaževanje voda, izlitje nevarnih tekočin prosto v zemljo.
Viške materialov ni dovoljeno nekontrolirano odlagati na teren. Gradbeni material se začasno odlaga znotraj posamezne gradbene parcele in se reciklira. V dokumentaciji za gradbeno dovoljenje je potrebno prikazati oziroma opisati mesto deponije viška zemeljskega in gradbenega materiala.
Po zaključku gradbenih del je potrebno odstraniti vse za potrebe gradnje postavljene provizorije in vse ostanke začasnih deponij, vse z gradnjo prizadete površine pa ustrezno krajinsko urediti.«.
Spremeni se 36. člen in se glasi:
»VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI
Požar
Požarno varstvo vseh objektov na območju urejanja mora biti urejeno v skladu z veljavnimi požarno-varstvenimi predpisi. Notranji prometni sistem cest in peš poti omogoča dostop do objektov z vseh strani, s čimer se zagotavlja dostop z vozili za intervencijo in za razmeščanje opreme za gasilce (v skladu z SIST DIN 14090, maj 1996), zazankano hidrantno omrežje pa mora zagotavljati zadostne količine požarne vode. Objekti v okviru območja urejanja se morajo zgraditi tako, da upoštevajo potrebne odmike od meje parcel in med objekti ter potrebne protipožarne ločitve. Če so odmiki manjši, se zagotovijo drugi protipožarni ukrepi (npr. protipožarno zasnovane vmesne fasade). Pri tem se upošteva veljavna zakonodaja s področja požarne varnosti v stavbah.
Potres
Predvidene stavbe in ureditve morajo biti projektirane za projektni pospešek tal, ki znaša 0,2 g. V skladu z določili predpisa o mehanski odpornosti in stabilnosti objektov morajo biti le-ti projektirani, grajeni in vzdrževani tako, da vplivi, ki jim bodo verjetno izpostavljeni med gradnjo in uporabo, ne bodo povzročili:
– porušitve celotnega ali dela gradbenega objekta,
– deformacij, večjih od dopustnih ravni,
– škode na drugih delih gradbenega objekta, na napeljavi in vgrajeni opremi zaradi večjih deformacij nosilne konstrukcije ali
– škode, nastale zaradi nekega dogodka, katere obseg je nesorazmerno velik glede na osnovni vzrok.
Intervencijske in evakuacijske poti so zagotovljene po predvidenih prometnicah, parkiriščih in manipulativnih površinah. Tako bodo zagotovljeni pogoji za varen umik ljudi, živali ali premoženja.
Zaklanjanje
Glede na določila predpisa o graditvi in vzdrževanju zaklonišč, zaklonilnikov ali drugih zaščitnih objektov za zaščito pred vojnimi udejstvovanji, le-teh ni potrebno predvideti. V vseh novih objektih je potrebna ojačitev prve plošče.
Stabilnost terena in temeljenje
Za lokacije znotraj območja urejanja, ki se nahajajo na erozijsko opozorilnem območju, so predpisani zahtevni zaščitni ukrepi. Pred projektiranjem novih objektov, predvsem na območju separacije (UE3) ter na območju vrtca (UE5a) je potrebno narediti geološko-geotehnične preverbe stabilnosti terena na predmetni lokaciji in določiti načine temeljenja.
Poplavnost območja
UE5a se nahaja znotraj poplavnega območja. Za zagotovitev varstva s področja zaščite pred poplavami pri gradnji stavb in ostalih ureditev se izvedejo vodnogospodarske ureditve, določene v 22. členu odloka. Območje retenzijskih površin, začrtano v grafičnem delu, list št. 6 Ureditvena situacija, se ne nasipuje, lahko pa se preoblikujejo pod pogojem, da je zagotovljen nadomestni volumen poplavni vodi, v velikosti 421 m³, ter da meteorna oziroma poplavna voda ne zastaja in odteče.
Za vse nove ali rekonstruirane premostitve je potrebno izdelati projektno dokumentacijo s hidrološko-hidravličnim izračunom.
Premostitve ne smejo poslabšati trenutnih odtočnih razmer ob nastopu visokih voda. Morebitna zasaditev brežin vodotoka ne sme segati v pretočni profil vodotoka in mora biti takšna, da bistveno ne vpliva na odtočne razmere.
Zasaditev brežin ne sme segati v pretočni profil vodotoka in ne sme bistveno vplivati na odtočne razmere vodotoka in mora biti usklajena z DRSV.«.
53. člen se dopolni tako, da se na koncu besedila doda nova alineja z besedilom, ki se glasi:
»– Za UE5a – območje vrtca so poleg zgoraj navedenih odstopanj dovoljena še dodatna odstopanja:
– Prikaz umestitve (pozicija) in oblikovanja (velikost, oblika) osnovnega objekta ter prometnih in ostalih ureditev (zelene, parkirne površine ipd.) v grafičnem delu, list št. 6 Ureditvena situacija, ni obvezujoča in se lahko spremeni skladno s protipoplavnimi ukrepi ter ostalimi določili tega odloka.
– Pri izvedbi zunanjih ureditev (parkirišč, manipulativnih površin idr.) ob platoju na katerem se gradi vrtec oziroma ob nasipu se dopuščajo manjše spremembe oblike omenjenega platoja oziroma nasipa z namenom optimalne umestitve parkirišč, pri čemer se ohranja kota platoja oziroma nasipa 226,70 m n.m.v..
– Na območju ureditve okoli vrtca v dosegu poplav so dovoljene minimalne izravnave terena in kjer je to nujno zaradi dostopa, minimalna zvišanja terena za normalen prehod nivelete terena iz višje kote terena, kjer se gradi vrtec (226,70 m n.m.v.) na ostali teren.
– Zagotovljen nadomestni volumen poplavni vodi, ki je na retenzijski površini, začrtani v grafičnem delu, list št. 6 Ureditvena situacija, se lahko preoblikuje pod pogojem, da se nadomestni volumen, v velikosti 421 m³, ohranja ter da meteorna oziroma poplavna voda na območju ne zastaja in odteče.
– Pri izvedbi ukrepov za izboljšanje poplavne varnosti, ki so navedeni v 22. členu, so dovoljena odstopanja, če se pojavijo utemeljeni razlogi oziroma ustreznejše tehnološke ali bolj ekonomične rešitve, če te rešitve ne poslabšajo obstoječega oziroma predvidenega stanja in so utemeljene z rešitvami HH elaborata.
– Prometni režim na predmetnem območju se lahko začasno izvaja tudi na zmanjšanem cestnem profilu, kot je predviden v končni rešitvi, in sicer ob upoštevanju odstopa prednosti.
– Parcele v območju SDUN so povzete iz geodetskega načrta. V primeru, da znotraj območja SDUN pride do zemljiško-lastniških sprememb, se parcelacija smiselno nadomesti z novimi parcelami. V primeru, da se pri pripravi dokumentacije za gradbeno dovoljenje ugotovi, da v odloku ni navedene parcelne številke oziroma je nepravilno navedena, je pa zajeta v območje SDUN oziroma v vplivno območje, se le-ta smiselno upošteva.
– Gradbene parcele je možno oblikovati na novo pod pogojem, da je na posamezno gradbeno parcelo omogočen dostop s prometnih površin.«.
SDUN so na vpogled pri pristojni občinski službi za urejanje prostora v Občini Krško ter na sedežu KS Senovo.
Inšpekcijsko nadzorstvo nad izvajanjem tega SDUN opravljajo pristojne inšpekcijske službe.
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 3505-6/2018-O502
Krško, dne 25. oktobra 2018
mag. Miran Stanko l.r.