Uradni list

Številka 21
Uradni list RS, št. 21/2019 z dne 4. 4. 2019
Uradni list

Uradni list RS, št. 21/2019 z dne 4. 4. 2019

Kazalo

910. Odlok o načinu opravljanja javne službe pomoč družini na domu v Občini Dobrova - Polhov Gradec, stran 2587.

  
Na podlagi določila drugega odstavka 43. člena Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 23/07, 41/07, 5/08, 73/08, 53/09, 56/10, 57/11, 61/10 – ZSVarPre, 62/10 – ZUPJS, 40/11 – ZUPJS-A, 40/11 – ZSVarPre-A, 57/12, 39/16, 15/17 – DZ, 29/17, 52/16 – ZPPreb-1, 21/18 – ZNOrg, 54/17, 31/18 – ZOA-A) in 16. člena Statuta Občine Dobrova - Polhov Gradec (Uradni list RS, št. 26/12) in v skladu z določili Pravilnika o standardih in normativih socialnovarstvenih storitev (Uradni list RS, št. 45/10, 28/11, 104/11) je Občinski svet Občine Dobrova - Polhov Gradec na 3. redni seji dne 20. marca 2019 sprejel
O D L O K 
o načinu opravljanja javne službe pomoč družini na domu v Občini Dobrova - Polhov Gradec 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(uporaba izrazov) 
V odloku uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.
2. člen 
(javna služba) 
Ta odlok določa način opravljanja javne službe pomoč družini na domu (v nadaljevanju: javna služba) v Občini Dobrova - Polhov Gradec (v nadaljevanju: občina).
Javna služba iz drugega člena tega odloka obsega socialno oskrbo na domu.
3. člen 
(vsebina odloka) 
S tem odlokom se določa način opravljanja javne službe, ki obsega:
– vrste in obseg storitev javne službe,
– organizacijska in prostorska zasnova opravljanja javne službe,
– pogoji za zagotavljanje in uporabo storitev javne službe,
– viri financiranja javne službe in način njihovega oblikovanja,
– cena storitev javne službe,
– pravice in obveznosti uporabnikov,
– nadzor nad izvajanjem javne službe,
– druga določila pomembna za opravljanje javne službe.
4. člen 
(uporaba predpisov) 
Za vprašanja v zvezi z izvajanjem javne službe iz drugega člena tega odloka, ki niso posebej urejena s tem odlokom se uporablja zakon, ki ureja socialno varstvo in na njegovi podlagi sprejeti podzakonski predpisi.
5. člen 
(opredelitev pojmov) 
V odloku uporabljeni pojmi imajo enak pomen kot pojmi, uporabljeni v zakonu, ki ureja področje socialnega varstva.
II. VRSTA IN OBSEG STORITEV JAVNE SLUŽBE 
6. člen 
(socialna oskrba na domu) 
Socialna oskrba na domu je namenjena upravičencem, ki imajo zagotovljene bivalne in druge pogoje za življenje v svojem bivalnem okolju, zaradi starosti, invalidnosti ali kronične bolezni pa se ne morejo oskrbovati ali negovati sami, njihovi svojci pa take oskrbe in nege ne zmorejo ali zanju nimajo možnosti. Gre za različne oblike organizirane praktične pomoči in opravil, s katerimi se upravičencem vsaj za določen čas nadomesti potrebo po institucionalnem varstvu v zavodu, v drugi družini ali v drugi organizirani obliki.
Storitve socialne oskrbe na domu se prilagodijo potrebam posameznega upravičenca in obsegajo naslednje sklope opravil:
– pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih, kamor sodijo naslednja opravila: pomoč pri oblačenju, slačenju, pomoč pri umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb, vzdrževanje in nega osebnih ortopedskih pripomočkov;
– gospodinjsko pomoč, kamor sodijo naslednja opravila: prinašanje enega pripravljenega obroka ali nabava živil in priprava enega obroka hrane, pomivanje uporabljene posode, osnovno čiščenje bivalnega dela prostorov z odnašanjem smeti, postiljanje in osnovno vzdrževanje spalnega prostora;
– pomoč pri ohranjanju socialnih stikov, kamor sodijo naslednja opravila; vzpostavljanje socialne mreže z okoljem, s prostovoljci in s sorodstvom, spremljanje upravičenca pri opravljanju nujnih obveznosti, informiranje ustanov o stanju in potrebah upravičenca ter priprava upravičenca na institucionalno varstvo.
Upravičenec je upravičen do pomoči na domu, če potrebuje najmanj dve opravili iz dveh različnih sklopov opravil iz prejšnjega odstavka.
III. ORGANIZACIJSKA IN PROSTORSKA ZASNOVA OPRAVLJANJA JAVNE SLUŽBE 
7. člen 
(oblika zagotavljanja javne službe) 
Javna služba iz drugega člena tega odloka se opravlja:
– s podelitvijo koncesije.
Koncesijo za opravljanje javne službe iz drugega člena odloka se podeli v skladu z določili predpisa, ki ureja koncesije na področju socialnega varstva, pravni oziroma fizični osebi, ki izpolnjuje pogoje po zakonu, ki ureja socialno varstvo. Odločbo o podelitvi koncesije izda občinska uprava.
Občina Dobrova - Polhov Gradec podeli eno koncesijo za izvajanje javne službe pomoči družini na domu na območju Občine Dobrova - Polhov Gradec za obdobje 10 let.
8. člen 
(območje zagotavljanja javne službe) 
Javna služba iz drugega odstavka tega odloka se zagotavlja na celotnem območju občine.
IV. POGOJI ZA ZAGOTAVLJANJE IN UPORABO STORITEV JAVNE SLUŽBE 
9. člen 
(upravičenci do socialne oskrbe na domu) 
Upravičenci do socialne oskrbe na domu so osebe s stalnim prebivališčem na območju Občine Dobrova - Polhov Gradec, ki jim preostale psihofizične sposobnosti omogočajo, da z občasno organizirano pomočjo drugega ohranjajo zadovoljivo duševno in telesno počutje in lahko funkcionirajo v znanem bivalnem okolju tako, da jim vsaj za določen čas ni potrebno institucionalno varstvo v zavodu, v drugi družini ali v drugi organizirani obliki.
Pod pogoji iz prejšnjega odstavka so upravičenci:
– osebe, stare nad 65 let, ki zaradi starosti ali pojavov, ki spremljajo starost, niso sposobne za popolnoma samostojno življenje,
– osebe s statusom invalida po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, ki po oceni pristojne komisije ne zmorejo samostojnega življenja, če stopnja in vrsta njihove invalidnosti omogočata občasno oskrbo v domu,
– druge invalidne osebe, ki jim je priznana pravica do tuje pomoči in nege za opravljanje večine življenjskih funkcij,
– kronično bolni in osebe z dolgotrajnimi okvarami zdravja, ki nimajo priznanega statusa invalida, pa so po oceni pristojnega centra za socialno delo brez občasne pomoči druge osebe nesposobne za samostojno življenje,
– hudo bolni otrok ali otrok s težko motnjo v telesnem ali težko in najtežjo motnjo v duševnem razvoju, ki ni vključen v organizirane oblike varstva.
Storitev socialne oskrbe na domu se prične na zahtevo upravičenca ali njegovega zakonitega zastopnika.
V. VIRI FINANCIRANJA JAVNE SLUŽBE IN NAČIN NJIHOVEGA OBLIKOVANJA 
10. člen 
(viri financiranja javne službe in način njihovega oblikovanja) 
Izvajalec javne službe pridobiva sredstva za izvajanje javne službe:
– iz proračuna občine,
– iz plačil uporabnikov za storitve javne službe,
– iz drugih virov določenih z zakonom ali odlokom občine.
Iz proračuna občine se financira pomoč družini na domu, najmanj v višini 50% subvencije k ceni storitve in v višini, za katero je upravičenec oziroma drug zavezanec delno ali v celoti oproščen plačila.
O zagotavljanju sredstev izvajalec (koncesionar) in občina (koncendent) na podlagi odločbe in pogodbe o koncesiji skleneta letno pogodbo o financiranju.
V pogodbi iz prejšnjega odstavka se dogovorita o višini sredstev in izvršitvi plačila na podlagi mesečnega zahtevka koncesionarja.
VI. CENA STORITVE JAVNE SLUŽBE 
11. člen 
(cena storitve javne službe) 
Cena storitve javne službe iz drugega odstavka tega člena se oblikuje v skladu s predpisom ministra, pristojnega za socialno varstvo.
K cenam storitve pomoči družini na domu daje soglasje pristojni organ občine.
VII. PRAVICE IN OBVEZNOSTI UPORABNIKOV 
12. člen 
(pravice uporabnikov) 
Uporabniki imajo pravico do trajnega, nemotenega in kvalitetnega zagotavljanja storitev javne službe, ki je enako dostopna vsem uporabnikom na območju občine.
13. člen 
(obveznosti uporabnikov) 
Upravičenci in drugi zavezanci so dolžni plačati vse opravljene storitve pomoči družini na domu v višini veljavne cene storitve, zmanjšane za subvencijo občine.
Plačila vseh storitev javne službe so oproščeni upravičenci, ki so prejemniki trajne denarne pomoči in prejemniki nadomestila za invalidnost po zakonu, ki ureja družbeno varstvo odraslih telesno in duševno prizadetih oseb.
O delni ali celotni oprostitvi plačila storitve javne službe odloči center za socialno delo, na zahtevo upravičenca do socialnovarstvene storitve, v skladu z merili, ki jih predpiše vlada.
VIII. NADZOR NAD IZVAJANJEM JAVNE SLUŽBE 
14. člen 
(nadzor nad izvajanjem javne službe) 
Nadzor nad delom koncesionarjev in drugih pravnih oseb, ki izvajajo socialno varstvene storitve po tem odloku organizira in izvaja socialna inšpekcija v okviru organa v sestavi ministrstva, pristojnega za socialno delo.
IX. DRUGA DOLOČILA POMEMBNA ZA OPRAVLJANJE JAVNE SLUŽBE 
15. člen 
(vodenje evidenc) 
Izvajalci javne službe morajo voditi evidence v skladu z določili zakona, ki ureja socialno varstvo in na njegovi podlagi sprejetimi podzakonskimi predpisi.
Pristojni organ občinske uprave občine ima pravico kadarkoli vpogledati v evidence, ki jih je dolžan voditi izvajalec javne službe, pri čemer je dolžan spoštovati določila zakona, ki ureja varstvo osebnih podatkov.
X. KONČNA DOLOČBA 
16. člen 
(veljavnost odloka) 
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0009/2019-1
Dobrova, dne 20. marca 2019
Župan 
Občine Dobrova - Polhov Gradec 
Franc Setnikar l.r.
 
 

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti