Na podlagi 22. člena Zakona o nadzoru strateškega blaga posebnega pomena za varnost in zdravje (Uradni list RS, št. 29/06 in 8/10 – ZNIBDR-A) je Vlada Republike Slovenije izdala
o ustanovitvi Komisije za strateško blago
S tem odlokom se ustanovi Komisija za strateško blago (v nadaljnjem besedilu: komisija).
Komisija v okviru nalog iz prvega in drugega odstavka 22. člena Zakona o nadzoru strateškega blaga posebnega pomena za varnost in zdravje (Uradni list RS, št. 29/06 in 8/10 – ZNIBDR-A) ter v skladu z Uredbo o določitvi seznama strateškega blaga in pripadajočih nadzornih režimih (Uradni list RS, št. 4/11 in 96/13) opravlja naslednje naloge:
– daje obvezna mnenja, potrebna za izdajo dovoljenj za opravljanje strateških dejavnosti za skupini 1 in 2 (razvoj in raziskave, proizvodnja, predelava, poraba, uvoz, vnos, izvoz, iznos, promet (drugo), uničenje, tranzit, druge strateške dejavnosti);
– sodeluje pri pripravi ocene strateškega tveganja, potrebne za izdajo dovoljenja za izvedbo strateške dejavnosti za skupini 1 in 2 (razvoj in raziskave, proizvodnja, predelava, poraba, uvoz, vnos, izvoz, iznos, promet (drugo), uničenje, tranzit, druge strateške dejavnosti);
– skrbi za medresorsko izmenjavo informacij, povezanih s strateškim blagom, usklajuje skupne medresorske naloge, obravnava vprašanje strateškega blaga z vidika notranje varnosti, zunanjih odnosov in mednarodnih obveznosti Republike Slovenije ter predlaga Vladi Republike Slovenije uvrstitev blaga na seznam strateškega blaga.
Člani komisije so predstavniki:
– Ministrstva za zdravje,
– Ministrstva za notranje zadeve,
– Ministrstva za zunanje zadeve,
– Ministrstva za obrambo,
– Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo,
– Ministrstva za finance,
– Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.
Komisija sprejme poslovnik o svojem delu.
Strokovne in vsebinske podlage za delo komisije pripravlja Urad Republike Slovenije za kemikalije. Komisija lahko za posamezno področje svojega delovanja oblikuje strokovno skupino, ki preuči posamezna vprašanja, o katerih odloča komisija.
Administrativno in tehnično podporo za delo komisije zagotavlja Urad Republike Slovenije za kemikalije.
Predstavniki ministrstev in Slovenske obveščevalno-varnostne agencije opravljajo naloge iz 2. člena tega odloka v okviru svojih rednih delovnih obveznosti.
Finančna sredstva za delo komisije se zagotavljajo iz proračuna Urada Republike Slovenije za kemikalije.
Komisija do 31. marca tekočega leta Vladi Republike Slovenije poroča o svojem delu v prejšnjem koledarskem letu.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
(1) Ministrstvo za zdravje v petih dneh od uveljavitve tega odloka pozove pravne osebe iz 3. člena tega odloka, da predlagajo svoje predstavnike v komisijo ter sporočijo njihova imena in kontaktne podatke.
(2) Člani komisije se imenujejo v 30 dneh od uveljavitve tega odloka.
Komisija sprejme poslovnik iz 4. člena tega odloka na prvi redni seji, ki se skliče najpozneje v treh mesecih od uveljavitve tega odloka.
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00725-5/2020
Ljubljana, dne 13. februarja 2020
EVA 2020-2711-0003
Vlada Republike Slovenije