Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – ZLS-UPB2, 27/08 – odločba US RS, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 76/16 – odločba US RS, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) ter 16. in 79. člena Statuta Občine Krško (Uradni list RS, št. 13/16 – uradno prečiščeno besedilo, 79/16 in 26/19) je Občinski svet Občine Krško, na 17. seji, dne 19. 11. 2020, sprejel
o oddaji oskrbovanih stanovanj Občine Krško v najem
(1) S tem pravilnikom Občina Krško (v nadaljnjem besedilu: občina) ureja postopek oddajanja oskrbovanih stanovanj v najem upravičencem do nastanitve v oskrbovanih stanovanjih.
(2) Ta pravilnik se smiselno uporablja tudi v postopkih oddaje v najem tistih oskrbovanih stanovanj, ki so zgrajena ali kako drugače pridobljena v soinvestitorstvu, z javno-zasebnim partnerstvom ali z drugim načinom sodelovanja z drugo javno ali zasebno pravno osebo, če je tako določeno z medsebojnim dogovorom.
(3) Župan lahko pooblasti tretjo osebo za izvedbo razpisa in sestavo prednostne liste.
Oskrbovana stanovanja iz 1. člena se oddajo v najem:
– z razpisom za oddajo oskrbovanih stanovanj v najem,
– izven razpisa prosilcem, ki so vložili prijavo po zaključenem razpisu.
II. POGOJI IN KRITERIJI ZA NAJEM
(1) Do najema oskrbovanih stanovanj je upravičen prosilec, ki izpolnjuje naslednje pogoje:
– je starejši od 65 let,
– ima na dan objave razpisa stalno prebivališče na območju občine, mu preostale psihofizične sposobnosti omogočajo, da z redno organizirano pomočjo drugega in z zagotovljenim zdravstvenim varstvom ohranja zadovoljivo duševno in telesno počutje in samostojnost v bivalnem okolju, tako da ne potrebuje popolnega institucionalnega varstva v zavodu oziroma domu starejših,
– je glede na svoje ekonomsko stanje, sposoben plačevati najemnino in druge stroške, ki so vezani na najem in bivanje v oskrbovanem stanovanju (dohodkovni cenzus) in ni v osebnem stečaju,
– je državljan Republike Slovenije ali držav EU »z dovoljenjem za stalno prebivanje v RS«, če je državljan drugih držav pa je upravičen do najema samo ob izpolnitvi pogoja recipročnosti,
– mu ni bila odpovedana najemna pogodba za neprofitno stanovanje oziroma za namensko najemno stanovanje za upokojence in druge starejše ali za oskrbovano stanovanje in tudi ni v teku postopek za odpoved takšne pogodbe,
– ima prosilec do prejšnjega ali obstoječega lastnika stanovanja poravnane vse zapadle obveznosti iz naslova najemnega razmerja.
(2) Če se na razpis prijavi manj prosilcev, ki izpolnjujejo navedene pogoje, kot je razpisanih stanovanj, se lahko posamezna oskrbovana stanovanja oddajo v najem tudi prosilcem, starejšim od 60 let, ki izpolnjujejo druge pogoje razpisa.
(3) Za starejše od 65 oziroma 60 let se po teh pravilih štejejo tudi osebe, ki bodo v letu prijave na razpis oziroma vložitve prijave izven razpisa dopolnile 65 oziroma 60 let.
(4) Enake pogoje, razen starostnega normativa iz tega člena, mora izpolnjevati uporabnik, ki bo prebival z upravičencem v oskrbovanem stanovanju.
(1) Dohodkovni cenzus se ob razpisu določi glede na povprečno neto starostno pokojnino v koledarskem letu pred objavo razpisa glede na število članov gospodinjstva:
Število članov gospodinjstva | Meja neto dohodka izraženega v % od povprečne neto starostne pokojnine |
1 | od 120 |
2 | od 180 |
(2) Če prijavitelj ne izpolnjuje pogoja dohodkovnega cenzusa skladno s prejšnjim odstavkom, se njegova vloga upošteva, če k vlogi predloži poroštveno izjavo o plačilu najemnine in vseh pripadajočih obveznosti v višini, ki je najmanj enaka razliki med njegovo povprečno starostno pokojnino in višino dohodkovnega cenzusa.
(3) Porok mora biti državljan Republike Slovenije, ki prejema dohodke v Republiki Sloveniji ali drugih državah članicah EU. Poroštvena izjava mora biti nepreklicna, podpis poroka pa mora biti notarsko overjen. Poroštvo zavezuje poroka vse do poplačila vseh zapadlih obveznosti iz naslova najemnega razmerja.
(1) Prednost pri dodelitvi oskrbovanega stanovanja imajo osebe, ki izpolnjujejo kriterije po naslednjem vrstnem redu:
– najemniki stanovanj, ki so v lasti občine, oziroma najemniki stanovanj, ki so bila pridobljena v soinvestitorstvu, z javno-zasebnim partnerstvom ali z drugim načinom sodelovanja z drugo javno ali zasebno pravno osebo na katerih ima občina razpolagalno pravico ob izpraznitvi; S tem bi občina pridobila prazno neprofitno najemno stanovanje,
– prosilci, ki imajo na dan objave razpisa daljše stalno bivanje v občini,
– gibalno ovirane osebe na invalidskih vozičkih, ki se izkažejo z odločbo Centra za socialno delo, Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije oziroma Zavoda RS za zaposlovanje,
– osebe, katerih sedanje bivališče zaradi arhitektonskih ovir, neustreznosti stanovanjskih prostorov in bivalnega okolja ali oddaljenosti od zdravstvenega doma in ostalih objektov urbanega središča ni primerno ali pa je manj primerno za bivanje starejših.
(2) V primeru, da več prosilcev enakovredno izpolnjuje posamezni kriterij, ima prednost starejši prosilec (po datumu rojstva).
(3) Pri dodelitvi večjega oskrbovanega stanovanja ima prednost prosilec, s katerim bo v stanovanju poleg najemnika prebival starejši uporabnik.
(1) Razpis za oddajo oskrbovanih stanovanj v najem (v nadaljevanju: razpis) se objavi v sredstvih javnega obveščanja in na spletni strani občine v naslednjih primerih:
– če gre za prvo oddajo oskrbovanih stanovanj v najem v novozgrajenem, prenovljenem ali pridobljenem objektu z oskrbovanimi stanovanji,
– če za posamezna stanovanja ni ustreznih vlog za sklenitev najemnega razmerja in najemodajalec presodi, da je najprimernejši postopek za oddajo teh stanovanj postopek s pomočjo razpisa.
(2) Vsi podatki razpisa, pogoji, merila in zahteve se z vsakim razpisom določijo posebej. Prijavi na razpis je še zlasti potrebno priložiti naslednja dokazila:
– izjavo, da lahko občina pridobi za prosilca in uporabnika potrdilo o državljanstvu in potrdilo o stalnem prebivanju iz uradnih evidenc,
– dokazila o zmožnosti plačevanja najemnine in drugih stroškov, ki so vezani na najem stanovanja,
– za gibalno ovirane osebe odločbo Centra za socialno delo ali Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije ali Zavoda RS za zaposlovanje,
– potrdilo ustrezne ustanove iz katerega je razvidno, da sta prosilec in/ali uporabnik sposobna samostojnega bivanja v oskrbovanem stanovanju,
– dokazilo o plačilu najemnine in vseh ostalih stanovanjskih stroškov pri prejšnjem lastniku, če je/sta bil-a prosilec in/ali uporabnik najemnik-a,
– opis sedanjih bivalnih razmer s slikovnim materialom.
(3) Prosilci lahko na razpis dostavijo tudi druga dokazila, za katera menijo, da bodo pripomogli k razjasnitvi njihovega osebnega ali stanovanjskega statusa.
(4) Za ugotovitev bivalnih razmer prosilca lahko najemodajalec opravi ogled stanovanja, v katerem prosilec biva in ima prijavljeno stalno bivališče.
(5) Rok za prijavo se določi v razpisu in ne sme biti krajši od 20 dni.
(6) V razpisu se navedejo tudi morebitni drugi podatki, pomembni za izvedbo razpisa in oddajo oskrbovanih stanovanj v najem.
(1) Prispele prijave obravnava komisija, ki jo sestavljajo predstavniki občine, imenovani s strani župana.
(2) Če je prijava nepopolna ali nerazumljiva, mora komisija zahtevati da se pomanjkljivosti odpravijo, in določiti prijavitelju rok, v katerem jo mora popraviti.
(1) Komisija na podlagi prijav prosilcev, morebitnih dodatnih pojasnil in dokazil prosilcev sestavi prednostno listo prosilcev za dodelitev oskrbovanega stanovanja v najem s predlogom za sklenitev najemnih pogodb. Prednostna lista je veljavna, ko jo potrdi župan.
(2) Prosilce se o uvrstitvi na prednostno listo pisno obvesti.
(3) Prosilci lahko podajo pisni ugovor z obrazložitvijo in dokazili pri najemodajalcu v roku 15 dni od prejema obvestila o odločitvi najemodajalca o uvrstitvi na prednostno listo.
(4) Prednostna lista velja do naselitve vseh stanovanj v objektu.
(5) Razpisni postopek se ne vodi po določilih Zakona o splošnem upravnem postopku.
IV. ODDAJA OSKRBOVANIH STANOVANJ V NAJEM IZVEN RAZPISA
(1) Prosilec, ki je bil uvrščen na prednostno listo in mu ni bilo dodeljeno oskrbovano stanovanje, lahko na naslednjem javnem razpisu znova vloži prijavo.
(2) Prosilci, ki niso oddali vloge na razpisu, oddajo pisno vlogo za najem oskrbovanega stanovanja na naslov občine. Vlogo je potrebno podati na posebnem obrazcu, ki ga prosilci dobijo na sedežu občine ali na njeni spletni strani.
(3) Po preteku veljavnosti prednostne liste komisija sestavi seznam prosilcev, pri čemer se kot edini kriterij upošteva datum vložitve prijave za najem oskrbovanega stanovanja. Seznam prosilcev je veljaven do objave naslednjega javnega razpisa.
(4) Za zamenjavo lahko zaprosijo najemniki oskrbovanih stanovanj in najemniki neprofitnih stanovanj v lasti občine, ki so se jim spremenile osebne razmere ob izpolnjevanju pogojev 3. in 4. člena tega pravilnika. Zamenjava oskrbovanega stanovanja se obravnava kot nova vloga.
V. SKLENITEV NAJEMNEGA RAZMERJA, PLAČILO VARŠČINE
(1) Pred sklenitvijo najemne pogodbe komisija lahko preveri, ali prosilec še izpolnjuje pogoje za najem oskrbovanega stanovanja iz 3. in 4. člena tega pravilnika, pri čemer mora prosilec na njeno zahtevo predložiti nova dokazila o izpolnjevanju teh pogojev.
(2) Z izbranim prosilcem se v skladu s tem pravilnikom sklene najemna pogodba za nedoločen čas.
(3) Samski prosilec je upravičen do dodelitve garsonjere ali stanovanja z najmanj enim spalnim prostorom v najem. Prosilec z uporabnikom je upravičen do stanovanja z najmanj enim spalnim prostorom.
(4) V primeru, da prosilec ne plača varščine (12. člen) ali ne podpiše najemne pogodbe v roku 30 dni od pisnega poziva, se briše iz prednostne liste oziroma seznama za dodelitev oskrbovanega stanovanja v najem, o čemer se ga pisno obvesti.
(5) V primeru, da se najemnik ne vseli v stanovanje v roku 30 dni od podpisa najemne pogodbe, se šteje, da je odstopil od najema in je najemna pogodba s potekom tega roka razvezana.
(6) Najemnik je dolžan v skladu z zakonodajo o prijavi prebivalstva naslov oskrbovanega stanovanja prijaviti kot svoje stalno prebivališče, sicer se mu najemna pogodba odpove.
(7) Po smrti najemnika ali njegovi namestitvi v dom starejših za čas, daljši od 6 mesecev, se sklene najemna pogodba samo s tistim uporabnikom, ki izpolnjuje pogoje iz 3. in 4. člena tega pravilnika. Če uporabnik ne izpolnjuje teh pogojev, se lahko z njim sklene najemna pogodba za določen čas do enega leta. V tem času si mora uporabnik sam rešiti svoj stanovanjski problem.
(1) Najemnina za oskrbovana stanovanja v lasti občine je neprofitna, izračunana na podlagi določil veljavne zakonodaje s stanovanjskega področja in se spreminja v skladu z zakonodajo in z ustreznim pravnim aktom lastnika.
(2) Najemnino za oskrbovana stanovanja, ki so zgrajena ali kako drugače pridobljena v soinvestitorstvu, z javno- zasebnim partnerstvom ali z drugim načinom sodelovanja z drugo javno ali zasebno pravno osebo določi lastnik. Najemniki iz zadnjega odstavka prejšnjega člena plačujejo za čas najema 20 % višjo najemnino.
(1) Pred sklenitvijo najemne pogodbe mora prosilec občini plačati varščino. Varščina predstavlja predplačilo za stroške vzdrževalnih del ob prenehanju najemnega razmerja in morebitnih neporavnanih obveznosti najemnika iz naslova najemne pogodbe, ki po zakonu bremenijo najemnika. Plačilo varščine je pogoj za sklenitev najemne pogodbe.
(2) Varščina znaša tri mesečne najemnine dodeljenega stanovanja najemniku.
(3) Varščina se ne obrestuje in se po predaji stanovanja vrne najemniku, v primeru smrti varščina ostane lastniku za stroške vzdrževalnih del v stanovanju.
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-7/2020-O406
Krško, dne 19. novembra 2020