Na podlagi 1. in 3. točke prvega odstavka 37. člena Zakona o nalezljivih boleznih (Uradni list RS, št. 33/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/20 – ZIUZEOP, 142/20, 175/20 – ZIUOPDVE in 15/21 – ZDUOP) minister za zdravje izdaja
o spremembah Odredbe o začasnih ukrepih na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19
V Odredbi o začasnih ukrepih na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19 (Uradni list RS, št. 8/21, 12/21 – popr. in 23/21) se v 1. členu v prvem odstavku prva alineja spremeni tako, da se glasi:
»– začasni ukrepi na področju organizacije zdravstvene dejavnosti za namen zagotavljanja zadostnih zmogljivosti za zagotavljanje neodložljivih zdravstvenih storitev, vključno z obravnavo pacientov, obolelih za nalezljivo boleznijo COVID-19 (v nadaljnjem besedilu: COVID-19), izvajanjem mikrobioloških preiskav na virus SARS-CoV-2 in cepljenjem proti COVID-19,«.
Besedilo 2. člena se spremeni tako, da se glasi:
»(1) Izvajalci, ki opravljajo zdravstveno dejavnost na primarni ravni, na svojem območju poleg zagotavljanja neodložljivih zdravstvenih storitev z organizacijskimi ukrepi sproti zagotavljajo zadostne zmogljivosti za pravočasno obravnavo pacientov, obolelih za COVID-19, vključno z:
– vstopno točko za odvzem brisov za ugotavljanje okužbe z virusom SARS-CoV-2 in
– cepilnimi mesti za namen cepljenja proti COVID-19.
(2) Ob pogoju predhodno zagotovljenih zmogljivosti iz prejšnjega odstavka lahko izvajalci, ki opravljajo zdravstveno dejavnost na primarni ravni, izvajajo preventivne zdravstvene storitve. Ne glede na prejšnji stavek lahko izvajalci nemoteno izvajajo:
1. presejalne programe za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka,
2. preventivne obravnave nosečnic, porodnic in novorojencev,
3. preventivne preglede otrok do dopolnjenega prvega leta starosti,
4. preventivne zdravstvene storitve na področju medicine dela, prometa in športa,
5. cepljenje in
6. druge preventivne zdravstvene storitve, katerih opustitev bi lahko imela neposredne negativne posledice za zdravje pacienta.
(3) Koncesionarji se vključijo v delo zdravstvenega doma v okviru zagotavljanja neprekinjene nujne zdravniške pomoči v skladu z zakonom, ki ureja zdravniško službo, oziroma zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva v skladu z zakonom, ki ureja zdravstveno dejavnost.«.
V 3. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:
»(1) Izvajalci, ki izvajajo bolnišnično zdravstveno dejavnost, sami oziroma v medsebojnem dogovoru, dnevno zagotovijo zadostno število prostih zmogljivosti (prostor, oprema, kader in material) znotraj ene ali več statističnih regij za potrebe zdravljenja pacientov, obolelih za COVID-19.«.
Za drugim odstavkom se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:
»(3) Izvajalec, ki izvaja bolnišnično zdravstveno dejavnost in nima hospitaliziranih pacientov, obolelih za COVID-19, ter se ustrezno vključuje v zagotavljanje zmogljivosti iz prvega odstavka tega člena, zdravstveno dejavnost opravlja ne glede na prejšnji odstavek.«.
Dosedanji tretji odstavek postane četrti odstavek.
4. člen se črta.
V 7. členu se v prvem odstavku v prvi alineji beseda »prepoved« nadomesti z besedo »omejitev«.
Drugi odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»(2) Ne glede na prejšnji odstavek se zdravstveni delavec, ki koristi letni dopust oziroma presežek ur, v primeru potreb po zagotavljanju zadostnih zmogljivosti iz prve alineje prvega odstavka 1. člena te odredbe na poziv delodajalca nemudoma vrne na delo.«.
V 12. členu se besedilo »17. marca 2021« nadomesti z besedilom »31. marca 2021«.
Ta odredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0070-54/2021/7
Ljubljana, dne 11. marca 2021
EVA 2021-2711-0038