Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena Ustave Republike Slovenije izdajam
o razglasitvi Zakona o izplačilu neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo (ZINDPP)
Razglašam Zakon o izplačilu neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo (ZINDPP), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 13. julija 2021.
Št. 003-02-3/2021-149
Ljubljana, dne 21. julija 2021
O IZPLAČILU NEIZPLAČANEGA DODATKA ZA POMOČ IN POSTREŽBO (ZINDPP)
1. člen
Ta zakon ureja pravico do izplačila neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo, do katerega bi bil upravičen upravičenec oziroma upravičenka (v nadaljnjem besedilu: upravičenec) po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 96/12, 39/13, 99/13 – ZSVarPre-C, 101/13 – ZIPRS1415, 44/14 – ORZPIZ206, 85/14 – ZUJF-B, 95/14 – ZUJF-C, 102/15, 23/17, 40/17, 65/17, 28/19, 75/19, 139/20, 189/20 – ZFRO in 51/21; v nadaljnjem besedilu: ZPIZ-2) in po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 109/06 – uradno prečiščeno besedilo, 114/06 – ZUTPG, 10/08 – ZVarDod, 98/09 – ZIUZGK, 38/10 – ZUKN, 61/10 – ZSVarPre, 79/10 – ZPKDPIZ, 94/11 – odl. US, 105/11 – odl. US, 96/12 – ZPIZ-2 in 9/17 – odl. US; v nadaljnjem besedilu: ZPIZ-1), če eden od njegovih staršev ali druga oseba ne bi prejemala dodatka za nego otroka v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke.
Upravičenec do izplačila neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo je slepa oseba, ki je bila zdravstveno zavarovana po drugem zavarovancu Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zavod) ali po upokojencu in je izpolnjevala pogoje iz 3. člena tega zakona.
(pogoji, obdobje upravičenosti in višina dodatka)
(1) Upravičencu se pravica do izplačila neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo prizna, če je kadar koli med 1. januarjem 2003 in 31. decembrom 2016 v skladu z ZPIZ-1 in ZPIZ-2 izpolnjeval pogoje za pridobitev pravice do dodatka za pomoč in postrežbo, vendar ga ni prejemal, ker je eden od njegovih staršev ali druga oseba prejemala dodatek za nego otroka v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke.
(2) Upravičencu za vsak mesec, ko je izpolnjeval pogoje iz prejšnjega odstavka, pripada znesek dodatka za pomoč in postrežbo v višini 300 eurov. Upravičencu za neizplačani dodatek za pomoč in postrežbo ne pripadajo zamudne obresti.
(postopek uveljavljanja in izplačilo)
(1) Postopek za priznanje pravice do izplačila neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo po tem zakonu se na podlagi vloge upravičenca začne pri zavodu. Zavod odloči na podlagi izvedenskega mnenja izvedenskih organov zavoda o potrebi po stalni pomoči in postrežbi v skladu z ZPIZ-2.
(2) Upravičenec vloži vlogo za uveljavitev pravice do izplačila neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo v enem letu od uveljavitve tega zakona. V primeru smrti upravičenca lahko vložijo vlogo za uveljavitev pravice do izplačila neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo njegovi pravni nasledniki.
(3) Pravica do izplačila neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo se uveljavlja pri zavodu po ZPIZ-2, če s tem zakonom ni določeno drugače.
(4) Neizplačani dodatek za pomoč in postrežbo po tem zakonu izplačuje zavod.
Sredstva za izplačila po tem zakonu se zagotovijo v proračunu Republike Slovenije.
(izključitev iz dohodkov)
(1) Ne glede na določbe zakona, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, se izplačila po tem zakonu ne štejejo v dohodek, ki se upošteva pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.
(2) Ne glede na določbe zakona, ki ureja dohodnino, se od izplačil, izplačanih po tem zakonu, dohodnina ne plača.
(1) Za namen odločanja o pravici do izplačila neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo po tem zakonu zavod na podlagi osebnega imena in EMŠO upravičenca od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije iz evidence o zavarovanih osebah obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki se vodi po zakonu, ki ureja zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje, pridobi osebno ime in EMŠO osebe, po kateri je bil upravičenec iz 2. člena tega zakona zdravstveno zavarovan. Podatki o tem, ali je oseba, po kateri je bil upravičenec zdravstveno zavarovan, obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovana ali je uživalka pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, se pridobivajo iz zbirke podatkov o zavarovancih in zbirke podatkov o uživalcih pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja po zakonu, ki ureja matično evidenco zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
(2) Za namen odločanja o pravici do izplačila neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo po tem zakonu zavod na podlagi osebnega imena in EMŠO upravičenca od ministrstva, pristojnega za družino, pridobi podatke o upravičenosti staršev ali druge osebe do dodatka za nego otroka za upravičenca po tem zakonu v obdobju iz prvega odstavka 3. člena tega zakona, iz zbirke podatkov o dodatku za nego otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo po zakonu, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke, ki jo vodi ministrstvo, pristojno za družino.
(3) Podatki o upravičencu do pravice do izplačila neizplačanega dodatka za pomoč in postrežbo po tem zakonu se obdelujejo v skladu z zakonom, ki ureja matično evidenco zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, po pravilih, ki veljajo za upravičence do dodatka za pomoč in postrežbo po ZPIZ-2.
Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 540-02/21-5/13
Ljubljana, dne 13. julija 2021
EPA 1770-VIII